Blockchain Teknolojisinin manzarası, yeni ve çarpıcı projelerin eklenmesiyle sürekli genişliyor. Blockchain dünyasında öne çıkan birçok söz arasında Hyperledger, kısa süre önce dağıtılmış defter teknolojisi projelerini desteklemek için gelecek vaat eden bir platform oluşturdu. Hyperledger alanındaki dikkate değer projelerden biri olan Hyperledger Fabric, Blockchain çözüm geliştirmede kritik bir güçlendirici olurken, diğeri Hyperledger Besu’dur..

Yönetici Özeti

Bu tartışma belgesinin ana odağı, Hyperledger projeleri arasında en son eklenen Hyperledger Besu’dur..

 • Ethereum genel ağından yararlanarak genel ağ kullanım durumları oluşturmak için güvenilir bir platform sağlar. Ayrıca izinli ağların oluşturulmasına da izin verir.
 • Ethereum ekosistemindeki farklı kapalı ve açık kaynaklı projeler arasında ortak arayüzlerin oluşturulması için standart bir referans olan Enterprise Ethereum Alliance standardına göre çalışır..
 • Farklı fikir birliği mekanizmalarının benimsenmesini kolaylaştırır.
 • Eşler arası ağ, Hyperledger Besu’nun öne çıkan özelliklerinden birini temsil eder.
 • Düğümlerin ve ağların performansını izlemek, Hyperledger Besu’nun bir başka önemli unsurudur.
 • Gizlilik, harici tarafların işleme dahil olan tarafların listesine veya işlem içeriğine veya gönderen ve alan tarafların referansına erişememesini sağlar..

Hyperledger Besu ile ilişkili en geniş kapsamlı uygulamalardan biri ilaç endüstrisindedir. Save Pharmaceutical projesinde, kullanılmayan ilaçlar, ilaç depolarını (örn. Eczaneler), ilaç bağışçılarını (örn. Klinikler), bireysel hastaları ve yardımlı yaşam tesislerini birbirine bağlayan Hyperledger Besu tabanlı bir platform aracılığıyla ihtiyaç duyan hastalara iade edilir ve sağlanır. hastalar. Platform, izinli, kurumsal düzeyde bir ağın bir ilaç deposu sistemi olarak çalışmasını sağlar.


Hyperledger Besu’nun mimarisinin ve özelliklerinin yanı sıra tanımını da keşfedelim. Hepsinden önemlisi, aşağıdaki tartışma, işlevsellikler ve dikkate değer kullanım durumlarını vurgulayacaktır..

Şimdi Kaydolun: Ücretsiz Blockchain Temelleri Kursu

Hyperledger Besu’nun tanımı

Hyperledger Besu, temelde Java tabanlı açık kaynaklı bir Ethereum istemcisidir ve Hyperledger’da halka açık Blockchain’lerdeki işlemleri destekleyen ilk Blockchain projesidir. Artık işletmeler, uygulama gereksinimlerine göre halka açık ağ kullanım durumları oluşturmak için güvenilir bir platform sağlayan Besu sayesinde Hyperledger ekosistemine daha fazla yöneliyorlar..

Bu nedenle, işletmelerin yalnızca Hyperledger Besu ile izin verilen Blockchain kullanım durumlarına getirilen kısıtlamalar konusunda endişelenmesi gerekmez. İşlemler için Ethereum genel ağını kullanır. Mimari ve tasarımın özel amacı, modülerliğe ve temiz arayüzlere odaklanır. Açık kaynak geliştirme ve dağıtımı sağlamak için özellikle ideal bir platform olarak uyarlanmıştır..

Hyperledger besu mimarisi

Tasarımdaki modülerlik, fikir birliği algoritmaları ve çeşitli kritik Blockchain özellikleri arasındaki endişelerin izole edilmesinde belirgindir. Sonuç olarak, modüler yaklaşım, tüm bileşenleri için daha kolay uygulamayı ve yükseltmeleri destekler. İstemci altyapısındaki farklı unsurlar arasında temiz arayüzlerin oluşturulması, ihtiyaçlarını karşılamak için daha kolay bir Ethereum yapılandırması sunar..

Buna ek olarak, farklı Hyperledger projelerinin ve kod tabanındaki özel kullanım öğelerinin entegrasyonu için esneklik sağlarken iş gereksinimlerini de karşılar. Java ile yazılmış ve Apache 2.0 lisansı altında geliştirilmiş, Ethereum’un genel ağının yanı sıra özel izinli ağlarda ve Gorli, Rinkeby ve Ropsten gibi test ağlarında çalışabilir..

Hyperleadger Besu hakkında daha fazlasını buradan okuyun!

Ethereum İstemcisinin Önemi

Şimdi, Hyperledger Besu’nun tanımındaki en belirgin yön üzerinde düşünmek önemlidir. Ethereum istemcisi, hatırladın mı? Peki, Ethereum istemcisi nedir? Temelde, belirli bir kullanım durumu için Ethereum protokolünün uygulanmasından sorumlu olan yazılımdır. Ethereum istemcileri, uygulama geliştiricilerin Blockchain ile etkileşime girmesini sağlayan uygulama programlama arayüzlerine (API’ler) sahiptir..

Ethereum istemcileri, Ethereum Blockchain işlemlerini işlemek için uyarlanmış bir yürütme ortamına sahiptir. Ayrıca, durumu senkronize etmek için ağdaki farklı Ethereum düğümleriyle iletişimi sağlamak için Eşler Arası (P2P) ağ iletişimini kolaylaştırırlar. Ek olarak, kullanıcılar, öncelikli olarak işlemlerin yürütülmesine odaklanan kalıcı veriler için depolama alanı da alır. Bu yönler, Hyperledger Besu’nun verimliliğini açıkça göstermektedir.

Ethereum için nihai bir kılavuz hakkındaki önceki makalemizi okuyun ve başlayın!

Hyperledger Besu’nun Özellikleri

Hyperledger Besu’ya girişteki bir sonraki önemli endişe, öncelikle özellikleriyle ilgilidir. Şu anda Enterprise Ethereum Alliance (EEA) standardına göre çalışmaktadır. EEA spesifikasyonu, Ethereum ortamında farklı kapalı ve açık kaynaklı projeler arasında ortak arayüzlerin oluşturulması için standart bir kriterdir..

Sonuç olarak, kullanıcılar, uygulama geliştirme için ekipler arasında standart arabirimlerin yeterli işlevselliğini elde ederken, satıcıya bağımlı kalmak zorunda kalmazlar. EEA müşterilerinin özelliklerine göre kurumsal özelliklerin uygulanmasını sağlar. Şimdi, Hyperledger Besu’dan yararlanabileceğiniz diğer özelliklerin ana hatlarına bir göz atalım..

 • EVM

Hyperledger Besu’daki Ethereum Sanal Makinesi, Ethereum Blockchain’deki işlemler aracılığıyla akıllı sözleşmelerin dağıtılmasını ve yürütülmesini destekleyen eksiksiz bir Turing sanal makinesidir..

 • Konsensüs Mekanizmaları

Hyperledger Besu, iki farklı algoritma biçiminde farklı fikir birliği mekanizmalarını kolaylaştırır. Konsensüs algoritmaları, blok üretimi, blok doğrulama ile ilgili farklı fikir birliği algoritmalarının uygulanmasına yardımcı olur.&işlem doğrulama. Öne çıkan iki fikir birliği algoritması, Proof of Authority ve Proof of Work’dür. Proof of Authority protokolleri, işlemlere katılanların birbirini tanıdığı durumlarda idealdir. Proof of Work (veya Ethash), mainnet Ethereum ile ilgili madencilik faaliyetlerine odaklanan kullanım durumları için uygundur..

Şimdi Okuyun: Mutabakat Algoritmaları İçin Nihai Kılavuz

 • Depolama Özellikleri

Hyperledger Besu’nun bir sonraki önemli özelliği depolamaya işaret ediyor. Yerel bir düğüm seviyesinde zincir verilerini kalıcı hale getirmek için RocksDB anahtar-değer veritabanı sağlar. Veriler, Blockchain verileri ve Dünya Durumu verileri gibi belirli alt kategorilerde sınıflandırılır..

Blockchain verileri, Blockchain durumunun kriptografik doğrulamasına yardımcı olan veri zincirini oluşturan blok başlıklarını içerir. Her blok başlığı, stateRoot hash aracılığıyla bir Dünya Devletini işaret eder ve Dünya Durumu verileri, farklı adreslerden hesaplarla eşleştirmeyi gösterir. Dış sahiplik hesaplarının eter bakiyesi vardır ve akıllı sözleşmeye dayalı hesaplar da yürütülebilir depolama ve kod içerebilir.

 • P2P Ağı

Hyperledger Besu ile birlikte gelen öne çıkan terimlerden biri P2P ağıdır. Hyperledger Besu, istemciler arasında iletişimi sağlamak için Ethereum’un devp2p ağ protokollerinden yararlanır. Ek olarak, ayrıca IBFT2 için özel olarak hazırlanmış bir alt protokol sağlar.

 • Kullanıcıya yönelik API’ler

Hyperledger Besu’nun bir diğer önemli özelliği, EEA JSON-RPC API’leri ve mainnet Ethereum API’leri biçiminde kullanıcıya dönük API’lere atıfta bulunur. API’ler WebSocket ve HTTP protokollerini destekler. Ayrıca Hyperledger Besu, GraphQL API’sini de sunar.

 • İzleme

İzleme, Ethereum genel ağında işlemleri mümkün kıldığı için Hyperledger Besu’nun özelliklerinin en güçlü yönlerinden biridir. Düğümlerin ve ağların performansını izleme işlevlerini içerir. Hyperledger Besu, düğüm performansını izlemek için debug_metrics JSON-RPC API yöntemini veya Prometheus’u kullanır. Öte yandan, EthStats Network Monitor ve Block Explorer gibi Alethio araçları, ağ performansının izlenmesine yardımcı olur..

 • Gizlilik

Hyperledger Besu’nun özellik listesinde öne çıkan birçok faktör arasında mahremiyet önemli bir yere sahip. Gizlilik, öncelikle işlemde yer alan tek taraflar arasındaki işlemlerin gizliliğini korumayı ifade eder..

Harici tarafların işleme, işlem içeriğine veya gönderen ve alan tarafa dahil olan tarafların listesine erişememesini sağlar. Özel İşlem Yöneticisi, işlemlerin gizliliğini korumadaki müthiş gücüdür.

Ayrıca Okuyun: Public vs Private Blockchain

 • İzin verme

Son olarak, Hyperledger Besu’nun özelliklerine önemli bir katkı, izin verme desteğine atıfta bulunur. Bir kamu ağının kullanım durumlarını desteklerken, aynı zamanda izinli ağların oluşturulmasına da izin verir. İzin verilen ağlar, yalnızca belirli düğümler için kimlik doğrulaması içerecektir &hesaplar.

Kullanıcılar, tercihlerine göre ağda hesap izni veya düğüm iznini etkinleştirebilir. Ek olarak, kullanıcılar Hyperledger Besu ile yerel ve zincir üzerinde izin alma avantajından da yararlanırlar. Yerel izin, düğüm düzeyinde izin vermek için yapılandırma dosyasını kullanır. Öte yandan, zincir üzerinde izin, ağ düzeyinde akıllı sözleşmelerin kullanılmasını içerir..

Hyperledger Besu

Hyperledger Besu’da Desteklenen İşlevler

Hyperledger Besu’nun işlevsellikleri de popülaritesini artırmanın önde gelen nedenlerinden biridir. WebSocket ile birlikte CLI (Komut Satırı Arayüzü) sağlar & Ethereum ağındaki düğümlerin düzgün çalışmasını, bakımını ve izlenmesini sağlamak için HTTP tabanlı API’ler. İstemci API’leri, akıllı sözleşmeler, dapp geliştirme, operasyonları içeren kullanım durumları ve dağıtım dahil olmak üzere genel Ethereum işlevleri için yeterli destek sağlar..

Web3j, Truffle ve Remix gibi araçlar bu etkinlikleri desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca Hyperledger Besu istemcisi, ortak JSON-RPC API’lerinin uygulanması için de destek sağlar. Bu nedenle, kullanıcıların entegrasyon ve ekosistem araçlarıyla ilgili zorluklarla karşılaşması gerekmez. Hyperledger Besu istemcisi ayrıca izinlere sahip özel konsorsiyum ağlarının oluşturulması için destek sağlar.

Hyperledger Besu, güvenlik sorunları nedeniyle şu anda istemciyle anahtar yönetimi desteğine sahip değildir. Öte yandan, kullanıcılar özel anahtarların yönetimi için EthSigner veya diğer Ethereum uyumlu cüzdanlardan yararlanabilir. EthSigner gibi araçlar, Microsoft Azure ve Hashicorp Vault gibi araçlar aracılığıyla işlemlerin imzalanmasının yanı sıra anahtar mağazasına erişimi de kolaylaştırır..

Daha önce de belirtildiği gibi, düğümü de destekler & yerel yapılandırma ve akıllı sözleşmeler temelinde hesap izni. Ek olarak, müşteri ile ilişkili sıfır bilgi yöntemleri, Aztex protokolü ile birlikte özel işlemleri de kolaylaştırabilir. Durum zincir dışı bir yaklaşımı içeriyorsa, açık kaynaklı bir özel işlem yöneticisi olan Orion’u kullanabilirsiniz..

Ayrıca Okuyun: Blockchain Teknolojisinin Geleceği

Hyperledger Besu’nun Pratik Kullanım Örneği

Hyperledger Besu’ya herhangi bir girişteki son endişe, öncelikle pratik kullanım durumlarına atıfta bulunacaktır. Bununla ilişkili en geniş kapsamlı uygulamalardan biri ilaç endüstrisindedir. ABD’de farmasötik atık sorunu, yılda yaklaşık 2 milyar dolar değerinde reçeteli ilaç israfı ile öne çıkan sorunlardan biridir..

Kliniklerde, bireysel hasta evlerinde ve yardımlı yaşam tesislerinde büyük miktarlarda reçeteli ilaç kullanılmadan kalır. Bu nedenle, bu durumda en makul çözüm, kullanılmayan ilacı imha etmeye işaret edebilir. Bununla birlikte, kullanılmayan ilaçların elden çıkarılmasının maliyeti bir başka kritik aksaklıktır..

Ayrıca, kullanılmayan ilaçların yakılarak imha edilmesine ilişkin yasal emsaller, önemli çevresel kaygılar yaratabilir. Yani bu durumda en verimli çözüm, kullanılmayan ilaçları iade edebilecek ve ihtiyacı olan hastalara sağlayabilecek bir mekanizma olacaktır. Böyle bir çözüm, daha iyi verimlilik için aşağıdaki pratik hususlara uygun olmalıdır.

 • Eczanelerin, kullanılmayan ilaçları kabul etme tesisi olarak hizmet verme motivasyonu
 • Hastaların ve kliniklerin kullanılmayan ilaçları bağışlama motivasyonu
 • Bağışlanan ilaçların kalitesi ve son kullanma tarihi üzerinde kapsamlı kontrol ve şeffaflık
 • Veri güvenliği

Hyperledger Besu’nun böyle bir çözüm oluşturmada kullanılmasının en iyi örneklerinden biri Save Pharmaceutical projesidir. Platform, ilaç depolarını, yani eczaneleri, klinikler gibi ilaç bağışçılarını, bireysel hastaları ve yardımlı yaşam tesisleri ve hastaları bağlamak için Hyperledger Besu’dan yararlanıyor.

Save Pharmaceutical projesi şu anda geliştirme aşamasındadır ve son derece çok işlevli bir ürün haline gelecektir. Bağışçıların kullanmadıkları ilaçları bağışlamaları için ideal bir platform olabilir ve eczaneler bağışlanan eczaneleri kolayca onaylayabilir veya reddedebilir. Sonuç olarak, ilaca ihtiyaç duyan ve maddi zorluklar nedeniyle bunlardan yararlanamayan hastalar, en kaliteli ilaçları alabilmektedir..

Hyperledger Besu, halka açık bir ağ üzerindeki operasyonlar için tesisinden dolayı bu kullanım durumunda ideal seçenek olarak hizmet eder. Bu nedenle, hastalar eczanelerde ilaçların bulunup bulunmadığına ilişkin bilgilere erişebilmektedir. Buna ek olarak, izin verme olanağı eczanelerin ilaçların kabulü ve kalitesinin doğrulanması konusunda daha iyi kontrol sağlamasına yardımcı olabilir..

Sonuç olarak, Hyperledger Besu, bir ilaç deposu sistemi olarak çalışmak için izinli bir kurumsal düzeyde ağ sağlayabilir. İzinsiz protokolün özelliklerini kullanırken, özel Blockchain üzerindeki görev açısından kritik uygulamalar için ideal olduğu açıkça fark edilebilir..

Blockchain teknolojisi dünyasında yeni başlayan biriyseniz, Blockchain Türlerini bilmelisiniz..

Sonuç

Hyperledger Besu’nun Hyperledger ekosistemine dahil edilmesi, işletmelerin halka açık ağ kullanım durumlarından yararlanmaları için yeni fırsatlar yaratacaktır. Hepsinden önemlisi, genel sistem gereksinimleri ile basit ve esnek kurulum ve kurulum sağlar..

Sorgu karmaşıklığı, dünya durumu boyutu, blok gazı sınırı ve işlem sayısı gibi ağ özelliklerinin net bir izlenimiyle Hyperledger Besu için sistem gereksinimlerini oluşturmak daha kolaydır. Dahası, açık Hyperledger Besu topluluğu da ekosistemine her gün ek katkılar sağlıyor. Hyperledger Besu’nun benimsenmesi yavaş yavaş ivme kazanıyor. Fırsattan yararlanmak için hemen Hyperledger Besu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Blockchain’de başarılı bir kariyer inşa etmek isteyen sizseniz, şimdi Ücretsiz Blockchain Kursuna kaydolun ve Blockchain yolculuğunuza başlayın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me