Fluree nedir?

Fluree, modern uygulama gereksinimlerini desteklemek ve harici ve hatta merkezi olmayan veri paylaşımı, işbirliği ve işlem yönetimi yeteneklerini kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir veri yönetimi platformudur. Fluree, kurumsal uygulamaları güçlendirmek, güvenilir veri paylaşımını ve işbirliğini kolaylaştırmak ve uçtan uca blok zinciri çözümleri oluşturmak için kullanılabilecek çok yönlü bir araç setidir..

Blok zincirleri ve veritabanları arasında net bir ayrım çizgisi çizmek yaygın olsa da, Fluree, ademi merkeziyetçilik, değişmezlik ve veri bütünlüğünün pratik (ve ölçeklenebilir) kullanımını sağlayan veri merkezli uygulamalar oluşturmak için bir araç sağlamak için iki ilgili teknolojiyi birleştirdi..

Takım boyu – 8

yer – Winston-Salem, Kuzey Karolina, ABD


Fluree’nin Mimarisi neye benziyor?

Çoğu modern veritabanı, işlem motorunu (“yazmalar”) ve sorgu eşini (“okur”) aynı düğümde (sunucu) çalıştırır. Modern bir veritabanının ölçeklenebilirliğini ve bir blok zincirinin değişmez ve merkezi olmayan faydalarını sağlamak için Fluree, geleneksel veritabanını iki bölüme ayırdı: FlureeDL ve FlureeDB.

FlureeDL, tüm işlemleri doğrulayan, saklayan ve güvence altına alan bir defterdir. FlureeDB, kurumsal uygulamaları güçlendirmek için anlamsal bir grafik sorgu motoruyla FlureeDL’den yararlanır.

Her iki sistem de bağımsız olarak ölçeklenir ve yapılandırılabilir (kurallar, izinler vb.).

Fluree’nin temel özelliklerinden bazıları nelerdir?

 • Sağlanabilir Geçmiş – Yalnızca sisteminizdeki her veri parçasının bütünlüğünü değil, aynı zamanda her işlemin kaynağını da kanıtlayın.
 • Manipülasyon Kanıtı – Yalnızca ekli bir günlük olarak Fluree, kurcalanmaya karşı dayanıklı, kanıtlanabilir ve eksiksiz bir denetim izi çıkarır.
 • Geçmiş Verilere Erişim – Zaman içinde herhangi bir tek noktaya karşı sorgu çalıştırın – herhangi bir uygulamaya anında “geri sarma” yeteneği sağlar..
 • Anlamsal Grafik Sorguları – Fluree, verileri yüksek düzeyde analitik toplamalar çalıştırabilen zengin bir semantik grafik veritabanında sunar.
 • Merkeziyetsizleştirme – İsteğe bağlı olarak, akıllı yönetim için programlanabilir kurallar ve takılabilir fikir birliği ile defterinizi merkezden uzaklaştırın.
 • API’ler üzerinden Doğrudan Veri Paylaşımı – Bir API ağını birleştirmek yerine veri katmanında – ait oldukları yerde güvenli erişim izinleri.

Çözülmeye çalışılan proje hangi problem ya da bir dizi problemdir??

Fluree’deki ekip, veri yönetimi yelpazesindeki epeyce sorunu çözmeyi hedefliyor, ancak blok zinciri perspektifinden Fluree, blok zincirinin sunduğu muazzam faydaları doğrudan tipik bir uygulama yığınının veri katmanına getirmeye çalışıyor..

Blockchain, değişmezlik, şeffaflık ve ademi merkeziyetçilik sağlayan uygulamalar için yüksek taleple patladı, ancak evrensel bir faktör birçok projeyi engelledi: Veri yönetimi ve depolama. Halka açık blok zincirleri, minimum veri yönetimi ihtiyacı gerektiren çok basit varlık aktarımı için optimize edilmiş ve tasarlanmıştır..

Ancak aynı blok zinciri formatını işletmeye almaya çalıştığımızda ne olur – örneğin, satın alma siparişlerini, paydaşları, RFID bilgilerini ve daha fazlasını yöneten bir tedarik zinciri ERP uygulaması? Verileri ve meta verileri yerel olarak işleyen bir blok zinciri çözümü oluşturmak, hem geliştirme hem de bilgi güvenliği açısından daha zor hale geliyor.

Proje yöneticileri, çoğu blok zincirinin uygulama yığınının “iş mantığı” katmanı üzerinden bağlandığından, blok zinciri işlemleriyle ilgili verileri ve meta verileri merkezi, statik bir veritabanı sistemine aktarmaları gerektiğini keşfetmişlerdir. Zincir üzerinde eksiksiz veri depolamasının olmaması, gereksiz bir entegrasyon katmanına yol açar (veya bazılarının dediği gibi: “blok zincirini basitçe reddeden bir yığına zorlamaya çalışmak”).

Fluree, geliştiricilerin uygulamalarını güçlendirmek ve ölçeklendirmek için birleşik ve değişmez bir veri kümesi oluşturmasına izin vererek bu veri entegrasyon sorununu sıfırdan bir veritabanı teknolojisi olarak çözer. Yapışkan entegrasyon veya ekstra katman yok – kurumsal uygulamalar için optimize edilmiş tek, sorgulanabilir blok zinciri veri deposu.

En çok çekişi nerede görüyorsun?

Fluree’ye ilgiyi genellikle iki kategoride görüyoruz: birincisi, SaaS sağlayıcıları veya blok zinciri “araç setlerini” genişletmek isteyen SaaS danışmanları. İkincisi, tekliflerini geliştirmek için altyapı olarak Fluree’yi kullanan inanılmaz bir girişim topluluğumuz var..

Endüstri dikeyleri açısından Fluree, endüstriden bağımsız bir veri çözümüdür. Bununla birlikte, Tedarik Zinciri, Sigorta, Sağlık Hizmetleri ve Devlet kayıtlarının tutulmasına büyük ilgi görüyoruz..

Fluree’nin diğer blok zinciri çözümlerinden farkı nedir??

Fluree, Fluree SmartFunctions ™ kullanan taraflar arasında veri yönetimi ve işlem bütünlüğüne odaklanan özel / kurumsal bir blok zinciridir. Fluree, genellikle varlık işlemlerini (yani para, menkul kıymetler, dijital varlıklar) kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış çoğu blok zincirinden daha genel bir seviyede çalışır. Fluree, daha yapılandırılabilir bir seviyede çalışarak, daha iyi bir veri deposu olarak çalışmaya ek olarak, veri deposunun bazı bölümlerinin (veya tümünün) merkezden uzaklaştırılmasına ve işbirliğine dayalı bir işlem çözümü olarak kullanılmasına izin verir..

Bir blok zincirinin, mevcut bir uygulama (blok zincirinin bir hizmet olarak davrandığı) veya tamamen para odaklı ve dolayısıyla çok az ek uygulama mantığı veya kullanıcı arayüzü gerektirmeyen veya hiç gerektirmeyen bir uygulama boyunca güvenilir ve şeffaf varlık işlemlerini kolaylaştırması istendiğinde, Mevcut blok zincirleri, dokümantasyonu ve yapılandırılabilir kuralları bu belirli soruna yönelik olarak düzenlendiği için muhtemelen Fluree’den daha hızlı bir yol sunacaktır. Fluree, bu tür çözümleri ve daha fazlasını kolaylaştırma yeteneğine sahiptir, ancak bu amaçların her biri için yapılandırılmalıdır..

Blok zincirinin varlık işlemlerine ek olarak bilgi veya bilgi paylaşımını kolaylaştırmak istendiği amaçlar için Fluree, tek bir kapsamlı çözüm sunar ve yönetilen ve paylaşılan veriler etrafında katılımcıların her birine muazzam bir fayda sağlar. Geleneksel blok zincirler, verileri kurumsal uygulamanın ihtiyaç duyduğu ölçüde yönetme yeteneğinden yoksundur – Bazıları bilgi bitlerini depolayabilir, ancak bu bilgilerde zengin sorgu yeteneği sunmaz. Bilginin blockchain çözümünün bir parçası olduğu durumlarda, geliştiriciler tüm veri yönetimini geleneksel (merkezi) bir veri tabanına inşa etmek zorunda kalıyorlar, bu da blockchain ile aynı bütünlüğe sahip değil, ardından bu verileri diğer taraflarla paylaşmak için özel API’ler oluşturuyor. Farklı teknoloji dünyalarından gelen pahalı, Arnavut kaldırımlı bir dizi teknoloji ile sonuçlanır (merkezileştirilmiş ve merkezi olmayan).

Fotoğraf Kredisi: İnovasyon Çeyrek

Teknoloji bugün nasıl kullanılabilir??

Fluree’ye başlamak ücretsizdir – hem bulutta barındırılan hem de indirilebilir bir Java yürütülebilir programı olarak. Fluree, yakında daha fazla topluluk gelişimini desteklemek için açık kaynaklı bir proje olarak da başlatılacak. 

Çekiş

Fluree beta programını 2017’nin sonlarında başlattı ve şu anda ücretsiz topluluk sürümüne kaydolan 750’den fazla kuruluşun ilgisini çekti. Kasım 2018’de üretime geçecek olan Fluree, çok çeşitli endüstri kullanım durumları dahil olmak üzere kurumsal sözleşmeler imzaladı:

 • Kumaş, Tüketici Verileri pazarı
 • SSBI, Hindistan Hükümeti ile arazi tapu kayıtlarını oluşturmak için ortak bir çaba
 • Benekiva, hayat sigortası talep sürecini dijitalleştirmeye odaklanan bir insurtech şirketi
 • Ideablock, dijital patent pazarını bozmak isteyen bir girişim
 • Docsmore, bulut tabanlı bir belge yönetimi teknolojisi şirketi

Övgüler

 • 2017 Yılının En Harika 10 Büyük Veri ÜrünüCRN Dergisi
 • 2018’de izlenecek 10 Veri Analitiği SatıcısıKanal Şirketi
 • En İyi 20 En Harika Bulut SatıcısıCRN Dergisi
 • İzlemeye BaşlamaVeritabanı Trendleri ve Uygulamaları
 • Kuzey Carolina’daki En İyi 10 GirişimNC Tech Association
 • Küresel İlk 50 BaşlangıçGoogle’ın Startup Grind

Bu gönderi, 101 Blockchain for Startups Initiative’in bir parçasıdır ve yazarı: Kevin Doubleday, Şirketinde Communications Lead Fluree.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me