blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogBlockchain Poradnik

CBDC: Co się dzieje, gdy waluta Fiata ląduje na publicznym Ethereum?

Publiczne Ethereum ma już cyfrowe dolary – o wartości ponad 30 miliardów dolarów. Jak może wyglądać cyfrowa waluta banku centralnego w sieci głównej Ethereum? autor: Mattison Asher 19 lutego 2021 opublikowany 19 lutego 2021

RAPORT DEFI za IV kwartał 2020 r. Blog 7 Pobierz raport


Jest to część serii artykułów z raportu ConsenSys Codefi Ethereum DeFi za IV kwartał 2020 r. Pobierz pełny raport, aby dowiedzieć się więcej o standardach tokenów dla aktywów i płatności, rynkach NFT, tokenach społecznościowych i społecznościowych, pożyczkach flash, opakowanych bitcoinach i filecoinach, projektach pożyczkowych i nie tylko.

Publiczne Ethereum ma już prywatne cyfrowe dolary – ponad 30 miliardów dolarów.

Całkowita emisja stablecoinów na Ethereum. Źródło: Dune Analytics

Kiedy ConsenSys opublikował swoją białą księgę „Banki centralne i przyszłość waluty cyfrowej” na Światowym Forum Ekonomicznym w styczniu 2020 r., Tłem była dramatyczna zmiana w mechanice pieniądza. Od tego czasu ConsenSys ogłosił cztery odrębne projekty dotyczące cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) we współpracy z władzami monetarnymi Hongkongu, Bankiem Tajlandii, Australijskim Bankiem Rezerw i Societe Generale. Każdy z tych projektów wykorzystuje ConsenSys Quorum, wariant sieci głównej Ethereum, który pozwala na korzystanie z sieci, na które zezwolono, wbudowanej prywatności i większej przepustowości transakcji. Jak mogłoby wyglądać wdrożenie CBDC w sieci głównej Ethereum? 

Decyzja projektowa dotycząca projektowania CBDC często dzieli się na (1) hurtowe CBDC, które w znacznym stopniu wzmacniają i optymalizują rolę instytucji bankowych w stosunku do organu zarządzającego pieniędzmi banku centralnego w zakresie rozrachunków międzybankowych i płatności transgranicznych, (2) detaliczne CBDC, co korzystać z dostawców usług płatniczych, takich jak komercyjne opaski i Codefi, do dystrybucji w cyfrowych portfelach konsumentów. Pierwsza opcja dotyczy wydajności i mutualizacji kosztów branżowych. Drugi jest głębiej transformujący i bardziej przypomina posiadanie tokena Ethereum i używanie go do przeprowadzania transakcji.

Potencjalne pułapki chińskiej CBDC

Chiński projekt CBDC (nazywają go cyfrowym systemem walut i płatności elektronicznych lub DCEP) jest interesującym przykładem tego, jak mogłaby wyglądać waluta cyfrowa zarządzana przez DLT; Ponieważ cyfrowe juany są przenoszone do różnych portfeli telefonicznych i witryn handlowych, całkowita podaż w obiegu byłaby uzgadniana z bazą danych znajdującą się w banku centralnym Chin. Nie różni się to zbytnio od sposobów, w jakie instytucje finansowe prowadzą już rachunki w bankach centralnych. Istnieją sposoby, w których same programowalne aktywa, takie jak cyfrowy juan, mogą być uciążliwe – można wbudować podatki bezpośrednio w przepływy transakcji konsumenckich, wdrożyć uniwersalny dochód podstawowy lub z łatwością dostarczać dystrybucje związane z Covid. Ale w istocie dane, na których opiera się system, są odpowiedzialne tylko za rozliczanie cyfrowego juana. 

Istnieją pewne problemy z posiadaniem takiego zamkniętego systemu. Na przykład taka prywatna sieć nie byłaby w naturalny sposób w stanie współdziałać z istniejącym ekosystemem Ethereum bez zgody organów regulacyjnych, co oznacza, że ​​obywatele Chin nie mieliby łatwego dostępu do różnych nowych usług finansowych udostępnianych przez DeFi. Zdecentralizowane pożyczki, wymiana i instrumenty pochodne musiałyby łączyć się z interfejsami API zatwierdzonymi przez chińską architekturę DCEP w celu współdziałania z chińskim CBDC ze względu na jego prywatny charakter.

Aby dostawcy usług płatniczych i banki mogli tworzyć aplikacje i usługi finansowe na szczycie sieci prywatnej, potrzebowaliby sposobu na interakcję z chińską siecią CBDC. Jednym z projektów rozpoczętych przez chińskie państwowe centrum informacyjne jest sieć usług oparta na technologii Blockchain (lub BSN). Chiny będą miały dwa numery BSN: jeden dla transakcji międzynarodowych i jeden dla transakcji krajowych. Podczas gdy międzynarodowy BSN będzie mógł współdziałać z sieciami publicznymi, takimi jak Ethereum, krajowy BSN nie.

Międzynarodowe BSN to infrastruktura usługowa, która umożliwia programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji na bazie publicznych i licencjonowanych łańcuchów bloków, które obsługuje, takich jak Ethereum i Polkadot. Firma ConsenSys niedawno ogłosiła, że ​​ConsenSys Quorum będzie dostępne w około 80 różnych miastach za pośrednictwem publicznych węzłów miejskich krajowego BSN w całych Chinach kontynentalnych..

Innym sposobem, w jaki Chiny i inne rządy mogą tworzyć bardziej interoperacyjne sieci, jest wykorzystanie piaskownicy Codefi Asset Sandbox. Codefi pozwala rządom eksperymentować z emisją CBDC. Ponadto piaskownica umożliwia rządom wprowadzanie do ekosystemu różnych instrumentów finansowych, takich jak instrumenty dłużnego rynku kapitałowego. Ponadto piaskownica daje rządom możliwość skutecznego śledzenia wszystkich uczestników sieci, zapewniając, że w każdej transakcji zawsze zachowana jest zgodność z przepisami. Wreszcie, piaskownica zapewnia, że ​​rządy na całym świecie mogą przetestować, w jaki sposób ich CBDC będą współdziałać z Ethereum w środowisku testowym.

Rządy na całym świecie testują CBDC przy użyciu ConsenSys Quorum i Codefi

Rządy na całym świecie współpracują z ConsenSys, aby przetestować powstające sieci CBDC. Na przykład ConsenSys współpracuje z Hongkongiem i Tajlandią nad projektem transgranicznej sprzedaży hurtowej CBDC. W tym eksperymencie Hongkong i Tajlandia były w stanie rozwiązać problemy z płatnościami transgranicznymi, takie jak wysokie koszty, nieefektywność i opóźnienia.

ConsenSys współpracuje również z Bankiem Tajlandii nad testowaniem detalicznego CBDC. Test ten obejmował tajlandzkie CBDC działające w sieci Hyperledger Besu z prywatnymi zezwoleniami i został zaprojektowany, aby spełnić zarówno funkcjonalne, jak i niefunkcjonalne wymagania detalicznego CBDC. W tym eksperymencie symulowano transakcje handlowe, wsparcie zaopatrzenia, wystawianie faktur i automatyczne płatności.

Dzięki programowalnym standardom tokenów w Ethereum, nowe typy logiki biznesowej mogą być włączane bezpośrednio do Ethereum, zamiast przebywać jako aplikacje poza siecią. Dzisiejsze projekty CBDC stawiają pytanie, jak przemieszczać pieniądze. Bitcoin odpowiedział na to pytanie i być może zastosowana architektura, taka jak dozwolony Ethereum, rozwiąże to dla walut krajowych. Głębsze pytanie brzmi – jak wygląda gospodarka podłączona do CBDC? Jaki jest kształt sprzedawców i aplikacji, które akceptują cyfrową walutę? Gdzie pełnią swoje funkcje gospodarcze? Jeśli uważamy, że miejscem przetwarzania danych będzie coraz więcej blockchainów, to sugeruje, że szyny CBDC powinny być dostarczane nie tylko z preinstalowanymi krajowymi pieniędzmi, ale także z preinstalowanymi aplikacjami do wykorzystania tych pieniędzy. Kolej płatności zostanie przyjęta tylko wtedy, gdy będzie przydatna i będzie miała zastosowanie do znaczącej części ludzkiej działalności gospodarczej. Wolisz przechowywać wartość, czy ją tworzyć?

CBDCQ4 2020 Raport DeFi Newsletter Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.Ethereum Raport DeFi za III kwartał 2020 rRaport

Ethereum Raport DeFi za III kwartał 2020 r

Ethereum Raport DeFi za II kwartał 2020 rRaport

Ethereum Raport DeFi za II kwartał 2020 r

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych BlockchainPrzewodnik

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych Blockchain

Jak zbudować udany produkt BlockchainWebinar

Jak zbudować udany produkt Blockchain

Wprowadzenie do tokenizacjiWebinar

Wprowadzenie do tokenizacji

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me