Kryptowaluta a Blockchain

Ważne jest, aby odróżnić kryptowaluty od technologii blockchain. Nie wszystkie kryptowaluty działają na blockchainie i nie wszystkie blockchainy wykorzystują kryptowaluty jako część swojego projektu.

ZA kryptowaluta jest formą waluty cyfrowej, która jest tworzona, utrzymywana i zabezpieczana za pomocą silnej kryptografii. To sprawia, że ​​jego transakcje są niezwykle trudne do zhakowania lub manipulowania. W przeciwieństwie do innych form aktywów cyfrowych – takich jak złoto sprzedawane na giełdach, pieniądze używane w grach online lub unikalne zasoby wirtualne, takie jak punkty lojalnościowe zarządzane przez firmę – kryptowaluta jest zwykle odporna na cenzurę, ponieważ nie jest kontrolowana przez organ centralny. To odwraca stary paradygmat walutowy, zgodnie z którym waluta została stworzona i wyemitowana przez rządowe władze monetarne i kontrolowana przez banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych..

Kryptowaluta a tradycyjna waluta

Tradycyjne formy waluty znane są jako waluta fiducjarna, ponieważ są wspierane wyłącznie przez autorytet rządu emitującego, w przeciwieństwie do waluty towarowej, która jest zabezpieczona aktywami fizycznymi, takimi jak złoto.

Rządy, które emitują walutę bez wsparcia jakichkolwiek aktywów materialnych, robią to do dnia placet, a jeśli nie są w stanie wesprzeć swojej waluty narodowej siłą militarną lub gospodarczą, waluty te mogą stracić dużo lub całą swoją wartość wewnętrzną.


Na przykład Zimbabwe próbowało walczyć z wewnętrznymi problemami gospodarczymi na początku XX wieku, drukując więcej krajowej waluty fiducjarnej. Ponieważ jednak krajowi brakowało możliwości egzekwowania wartości swoich walut wewnętrznie lub na arenie międzynarodowej, wydrukowane banknoty szybko stały się bezwartościowe. Zimbabwe zostało ostatecznie zmuszone do porzucenia swojej waluty i faktycznie utraciło zdolność do emisji lub kontrolowania wartości własnych banknotów. Jego obywatele używają obecnie kilku walut obcych, w tym dolara amerykańskiego i chińskiego juana, jako prawnego środka płatniczego.

Historycznie rzecz biorąc, większość rządów wiązała wartość swoich emitowanych walut z pewną ilością złota, która była znana jako złotym standardem. Standard złota wypadł z praktyki w czasie Wielkiego Kryzysu, gdy kraje utrudnione były w walce z upadkiem gospodarczym ze względu na ilość złota w ich rezerwach. Standard złota został porzucony na całym świecie w latach 70. XX wieku po tym, jak prezydent USA Richard Nixon zakończył politykę, która pozwalała innym krajom konwertować ich dostawy dolarów amerykańskich na złoto.

Kryptowaluty i Bitcoin

Bitcoin jest ogólnie uważany za pierwszą nowoczesną kryptowalutę, ponieważ była pierwszą cyfrową walutą zaprojektowaną do działania w sposób w pełni zdecentralizowany bez potrzeby posiadania centralnego organu. Wcześniejsze próby tworzenia kryptowalut zakończyły się niepowodzeniem ze względu na brak zaufania publicznego i nieodpowiednią technologię zapewniającą prawidłowe działanie. Po prostu niemożliwe było stworzenie efektywnej i funkcjonalnej rozproszonej kryptowaluty z technologią i szybkościami połączeń z lat 90. Bitcoin stworzył również pierwszy na świecie funkcjonalny łańcuch bloków. 

Wartość kryptowalut

Współczesne kryptowaluty są często wymienialne na waluty fiducjarne, szczególnie jeśli kryptowaluta cieszy się powszechnym uznaniem i można ją kupić lub sprzedać na giełdzie kryptowalut. Mogą one mieć dowolnie zmienne wartości, które są obliczane, podobnie jak ceny akcji na giełdzie, jako funkcja ich względnej podaży i popytu w danym momencie. Niektóre kryptowaluty próbują „powiązać” lub powiązać swoje wartości z wartością czegoś innego, takiego jak Bitcoin lub dolar amerykański.

Jak firmy wykorzystują dziś blockchain

Blockchain wyjaśniony przez Joe Lubina

Jak firmy wykorzystują dziś blockchain?

Obejrzyj wideo

Użyj przypadków i aplikacji dla kryptowalut

Kryptowaluta może służyć jako magazyn wartości, który ludzie zdecydują się zaoszczędzić w oczekiwaniu na wyższe ceny lub lepsze kursy wymiany w przyszłości. Niektóre kryptowaluty mogą być nawet używane jako płatność przy zakupie towarów i usług, co czyni je środkiem wymiany. Podobnie jak waluty fiducjarne, niektóre kryptowaluty są znacznie bardziej skuteczne w tych rolach niż inne kryptowaluty.

Magazyn wartości (SoV)

Wszystko może być magazynem wartości. Przez tysiąclecia złoto było (i nadal jest) uważane za dobry magazyn wartości, ponieważ jednostki i rządy wierzą, że pozostanie cenne w przyszłości. Dziś globalne waluty rezerwowe, takie jak dolar amerykański i funt brytyjski, stały się stosunkowo dobrymi magazynami wartości. Zasoby wartości niekoniecznie muszą pozostawać w tej samej cenie, ale nie mogą ulegać drastycznym wahaniom i muszą utrzymywać globalne przekonanie, że ich wartość będzie rosła w miarę upływu czasu. Bitcoin, Ether (natywny token platformy Ethereum) i inne kryptowaluty powoli stają się rozpoznawane przez globalne instytucje i rządy krajowe jako potencjalne długoterminowe magazyny wartości, ponieważ nie są kontrolowane przez jedno państwo i mają zaprogramowane poziomy inflacji. 

Zapłata

Obecnie gotówka i karty kredytowe są powszechnymi środkami wymiany, co oznacza, że ​​są powszechnie akceptowane przy wymianie towarów i usług. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci powstały bardziej nowoczesne procesy płatności, takie jak Paypal, Venmo, WeChat i inne formy płatności mobilnych / elektronicznych. Jednak wszystkie te formy płatności są głównie denominowane w dolarach amerykańskich lub innej głównej walucie. Bitcoin, eter i inne kryptowaluty powoli zintegrowały się ze światem i mogą być wykorzystywane do płacenia za zwykłe towary i usługi, co jeszcze bardziej wzmacnia ich zdolność do wykorzystania jako środka wymiany. UnionBank na Filipinach we współpracy z ConsenSys Solutions, Kaleido, Amazon AWS, ConsenSys Diligence, Microsoft Azure i siedmioma wiejskimi bankami filipińskimi przeprowadził niedawno pilotażowy projekt i2i, między-wiejską platformę płatniczą opartą na Enterprise Ethereum. Nowa klasa kryptowalut, zwana stablecoinami, również zaczęła zyskiwać na popularności jako środek wymiany, ponieważ są one na ogół powiązane z dolarem amerykańskim lub jednostką jednego.

Tokenizacja

Token to cyfrowa reprezentacja jednostki wartości. Tę jednostkę wartości można przypisać do wszystkiego, co społeczeństwo uznaje za wartościowe, czy to wirtualnych aktywów, czy cyfrowych reprezentacji zasobów świata rzeczywistego. Tokeny są tworzone przy użyciu platform inteligentnych kontraktów, takich jak Ethereum, a każdy token można zaprogramować z różnymi funkcjami.

Seminaria internetowe ConsenSys

Wprowadzenie do tokenizacji

Szczegółowe omówienie tokenizacji łańcucha bloków i jego korzyści biznesowych z ekspertami z ConsenSys.

Zarejestruj się dziśWprowadzenie do tokenizacji

Mechanizm motywacyjny

Wiele kryptowalut służy również jako podstawa systemów krypto-ekonomicznych, w których uczestnicy są zachęcani do zachowywania się we własnym interesie, co jednocześnie przynosi korzyści i ulepsza system jako całość. System krypto-ekonomiczny stojący za wieloma kryptowalutami jest bardzo podobny do nieskrępowanego wolnego rynku przewidzianego przez pioniera ekonomistę Adama Smitha, którego zasada „niewidzialnej ręki” mówi, że samolubni uczestnicy gospodarki wolnorynkowej automatycznie osiągną stan równowagi między kupującymi a sprzedającymi jakiekolwiek aktywa. Stopień, w jakim ekosystemy tych kryptowalut przypominają nieuregulowane wolne rynki, zależy w dużej mierze od stopnia, w jakim ich twórcy sprawują kontrolę nad emisją i rozwojem kryptowalut.

Oto niektóre z szerokich zastosowań kryptowalut. W miarę jak kryptowaluty przechodzą dalszy rozwój i eksperymenty, zyskują nowe przypadki użycia i potencjalne zastosowania. Chociaż nie można z całą pewnością powiedzieć, w jaki sposób kryptowaluty będą wykorzystywane w przyszłości, istniejące przypadki użycia i aplikacje z pewnością gwarantują, że będą one przełomową technologią. Sama technologia Blockchain, która napędza kryptowaluty, ma również szeroki wachlarz zastosowań i potencjalnych korzyści dla różnych branż.

Dowiedz się więcej o technologii kryptowalut

  • Baza wiedzy Czym jest technologia Blockchain?
  • Baza wiedzy Czym jest Ethereum?
  • Enterprise EthereumBlockchain Przypadki użycia i aplikacje według branży

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me