blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogBlockchain Poradnik

Ethereum 2.0 Beacon Chain już jest. Co teraz?

Obok Ethereum budowana jest nowa, ogromna struktura. Rdzeniem tej struktury jest Beacon Chain, który reformuje model konsensusu z Proof of work do Proof of Stake. Autor: James Beck 1 grudnia 2020 r. Opublikowany 1 grudnia 2020 r.

Serenity Now 2


Nadszedł pierwszy blok Walidator 19026, z enigmatycznym napisem „Pan F. był tutaj”. Dwanaście sekund później pojawił się następny blok, na którym graffiti wskazywało, że może znajdować się walidator Zug, Szwajcaria. Łańcuch Eth2 Beacon rozrastał się równomiernie, blok po bloku co 12 sekund. Potem pojawiła się kolejna przeszkoda: czy wystarczająca liczba walidatorów będzie online, aby sfinalizować pierwszą epokę? Tak! 82,27% walidatorów potwierdziło ważność Epoki 0, przysłowiowego parteru Beacon Chain. Pierwsza epoka dobiegła końca. Eth2 jest tutaj; Spokój teraz!

Źródło: Beaconcha.in

Trzeba przyznać, że emocje związane z tym pierwszym ważnym krokiem w uruchomieniu Eth2 Beacon Chain mogą zostać utracone dla tych, którzy nie są w pełni przesiąknięci technicznym leksykonem Eth2 – sloty, epoki, ostateczność? Chociaż terminy są nowe dla Eth2, koncepcje nie są nowe dla tych, którzy wiedzą trochę o blockchainach. Ponad 21 063 walidatorów z całego świata (pomyśl o węzłach w sieci) było online, aby ustalić, że pierwsze bloki w nowym łańcuchu są ważne. Ten nowy łańcuch nosi nazwę Beacon Chain Ethereum 2.0, który koordynuje sieć i wprowadza Proof of Stake do Ethereum. 

Co zrobi Beacon Chain?

Wyobraź sobie Beacon Chain jak wielką latarnię morską, wznoszącą się nad błękitnym morzem danych transakcyjnych. Ciągle skanuje, weryfikuje, zbiera głosy i przyznaje nagrody walidatorom, które poprawnie potwierdzają blokadę, odejmuje nagrody dla tych, którzy nie są online, i odcina ETH od złośliwych aktorów. 

Lighthouse of Alexandria - Ancient History EncyclopediaWizja artysty z latarni morskiej w Aleksandrii, zbudowanej ok. 300 – ok. 280 pne i jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Źródło: Ubisoft Entertainment SA)

Łańcuch beacon nie zmienia obecnie używanego Ethereum. Nadal możesz wysłać ETH znajomemu, zamienić tokeny na MetaMask lub Uniswap, baw się ze swoim Axies, nowe NFT na Mintbase, i farma plonów na Twoim ulubionym protokole DeFi. Ethereum w takiej postaci, w jakiej wiesz, nadal działa i jest w pełni funkcjonalny, i będzie nim nadal, dopóki nie połączy się z nowym blockchainem Eth2 i nie stanie się oddzielnym fragmentem. W międzyczasie obok Ethereum budowana jest nowa, ogromna konstrukcja. Rdzeniem tej struktury jest Beacon Chain, który przekształca model konsensusu z Proof of work do Proof of Stake. Łańcuch Beacon jest teraz żywy iw chwili pisania tego tekstu, 20 epok (jedna epoka trwa 6,4 minuty, a każda epoka zawiera 32 losowo przypisane walidatory, które proponują blok w każdej szczelinie). 

Beacon Chain to mechanizm koordynacji nowej sieci, odpowiedzialny za tworzenie nowych bloków, upewnianie się, że te nowe bloki są prawidłowe i nagradzanie walidatorów za pomocą ETH za utrzymanie bezpieczeństwa sieci. Proof of Stake od dawna jest częścią mapy drogowej Ethereum i rozwiązuje niektóre słabości łańcuchów bloków Proof of Work, takie jak dostępność, centralizacja i skalowalność. Zamiast wydawania energii przez górników na walidację bloków, losowo wybrane walidatory (każdy zawierający ich stawkę 32 ETH) proponują nowe bloki, które są głosowane przez innych walidatorów. Każdy blok zawiera źródło losowości, które jest mieszane z innymi losowymi danymi w epoce. 

Następny w kolejce: łańcuchy odłamków

Wraz z wdrożeniem systemu Beacon Chain i Proof of Stake, rozpoczyna się kolejny etap Ethereum 2.0 łańcuchy odłamków, który zwiększy pojemność danych Ethereum, czyniąc sieć szybszą i bardziej skalowalną. Sharding jako koncepcja nie jest nowością w Ethereum. To typowa technika baz danych lub wyszukiwarek służąca do dzielenia ogromnych ilości danych na mniejsze fragmenty. Ethereum 2.0 rozłoży obciążenie sieci na 64 oddzielne fragmenty.

Według Fundacja Ethereum, „Łańcuchy odłamkowe powinny zostać wysłane kiedyś w 2021 r., W zależności od tego, jak szybko postępują później Beacon Chain jest uruchomiony. Te fragmenty dadzą Ethereum więcej możliwości przechowywania i uzyskiwania dostępu do danych, ale nie będą używane do wykonywania kodu ”. Ustanowienie łańcuchów fragmentów Ethereum 2.0 w technicznej mapie drogowej jest określane jako Faza 1.

Ostatecznie Beacon Chain będzie również odpowiedzialny za losowe przypisywanie stakerów do sprawdzania poprawności łańcuchów odłamków. Oznacza to, że stakerom niezwykle trudno jest porozumieć się i przejąć odłamek (według Chih-Cheng Liang prawdopodobieństwo jest mniejsze niż 1 na bilion).

Wielkie połączenie

Po tym, jak sieć Ethereum 2.0 ustanowi łańcuchy shardów, następnym ważnym krokiem będzie połączenie obecnej sieci głównej Ethereum z Ethereum 2.0. Ostatnio nazywano to „dokowaniem”. Będzie to znaczące wydarzenie, ponieważ będzie oznaczało oficjalne zakończenie Proof of Work on Ethereum i może nastąpić pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku.. 

W tym momencie wciąż trwa wiele badań, a mapa drogowa może ulec zmianie w zależności od tego, co społeczność programistów Eth2 uzna za najlepszą drogę naprzód. Jeszcze wczoraj Michaił Kalinin z klienta ConsenSys Teku opublikował propozycję dotyczącą wykonywalny łańcuch nawigacyjny. W zależności od tego, w jaki sposób otrzymano i zbadano tę propozycję, może to oznaczać, że Eth1 może połączyć się z Eth2, wyłączając Proof of Work, nawet przed zakończeniem fragmentacji. 

Jak wyjaśnia Ben, jest to jego podstawa Biuletyn Eth2, „To wszystko jest częścią przejścia Eth2 na mapa drogowa skoncentrowana na wdrożeniu. W tym celu opublikował inny kolega, Alexandre Belling Zestawienia na podzielonym na fragmenty danych Ethereum 2: powiązanie dostępności danych z wykonaniem. Chodzi o udowodnienie, że „transakcje umieszczone na fragmentach danych są takie same, jak te używane we fragmentach wykonania, bez dostarczania tych transakcji do inteligentnego kontraktu” ”.

Kiedy walidatorzy w Beacon Chain mogą zbierać nagrody?

Zgodnie z przewidywaniami wielu osób w ekosystemie Ethereum, scentralizowane giełdy zaczynają sugerować oferowanie usług obstawiania dla Eth2. Firma Codefi Staking stworzyła interfejs API dla giełd, opiekunów i instytucji, aby zapewnić obstawianie swoim klientom, aby mogli zdobywać nagrody przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa Eth2. Coinbase niedawno ogłoszone że nagrody za obstawianie już wkrótce. 

Wszyscy, którzy zobowiązali się ETH do obstawiania i walidacji w łańcuchu ostrzegawczym, wiedzieli, że mogą nie być w stanie wycofać tego ETH do fazy 1.5 lub później. Jednak istnieje już kilka rozwiązań, które mogą się przydać stakerom, którzy chcą większej płynności. Na przykład LiquidStake pozwala użytkownikom zaciągnąć pożyczkę w USDC na obstawiony ETH. Coinbase obiecuje możliwość handlu pochodną wersją ETH na ETH, którą użytkownik blokuje w Beacon Chain. 

Istnieją również nowe propozycje, w jaki sposób stawki i nagrody walidatora mogą zostać wycofane z łańcucha nawigacyjnego w przyszłości:

Wiesz, nie będzie nowego ETH na Ethereum. ETH to ETH, bez względu na Ethereum 1.0 czy Ethereum 2.0. Nie ma czegoś takiego jak „tokeny ETH2” (tsk tsk Coinbase), jednak rzeczywiście istnieją plany stworzenia tokenów pochodnych w oparciu o ETH zablokowane w inteligentnym kontrakcie Beacon Chain. RocketPool planuje wydanie RETH, które są tokenowymi pochodnymi, które reprezentują postawione ETH w łańcuchu nawigacyjnym. Wygląda również na to, że Coinbase i inne giełdy zrobią to samo. Ale dla tych z Was, którzy nie postawili na Eth2, nie martwcie się, nic się nie dzieje z Twoim ETH. Jeśli jesteś posiadaczem, nastąpi przejście na Ethereum 2.0, a Twój ETH zamknięty w chłodni będzie tym samym ETH, który będzie mógł korzystać z nowego systemu Ethereum 2.0. 

Do tego czasu zapoznaj się z naszą Bazą wiedzy Eth2, aby dowiedzieć się więcej o naszych produktach i fazach Eth2, zasubskrybuj Biuletyn Teku dla krytycznych poprawek i wydań oraz zasubskrybuj Biuletyn Eth2 Bena Edgingtona aby być na bieżąco z najnowszymi badaniami i osiągnięciami. Miłego obstawiania. 

Biuletyn Ethereum 2.0 Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.Ethereum Raport DeFi za III kwartał 2020 rRaport

Ethereum Raport DeFi za III kwartał 2020 r

Ethereum Raport DeFi za II kwartał 2020 rRaport

Ethereum Raport DeFi za II kwartał 2020 r

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych BlockchainPrzewodnik

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych Blockchain

Jak zbudować udany produkt BlockchainWebinar

Jak zbudować udany produkt Blockchain

Wprowadzenie do tokenizacjiWebinar

Wprowadzenie do tokenizacji

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me