Richard Brown z R3 niedawno napisał o swoim podziwie dla sieci publicznej wizja Ethereum, ale zauważyła również, że obecne wyzwania związane ze skalowaniem i prywatnością są zbyt duże i że „[tylko] sieć Corda może to zapewnić”.

Chociaż nie zgadzamy się z jego wnioskiem, w komentarzach Richarda jest głębsza wiadomość, która naszym zdaniem dobrze wróży na przyszłość Ethereum. Korporacyjni dostawcy technologii blockchain, tacy jak R3 i IBM, od dawna dostawcy „dobrego łańcucha blokowego, złego bitcoina” oświadczenia, akceptują teraz nieuchronność przypadków użycia łańcucha publicznego w przemyśle. Otoczone murem ogrody łańcuchów bloków konsorcjum, choć przydatne jako dowód wartości, bledną w porównaniu z tym, co skalowalna, interoperacyjna sieć blockchain mogłaby zrobić dla przedsiębiorstwa. Sam Brown wyraźnie to przyznaje:

niebieska kostka bohatera

„Możliwości, które otwierają się, gdy te odmienne aplikacje, początkowo wdrażane przez różne grupy do różnych celów, mogą współdziałać w przyszłości, są zadziwiające. Oczywiście nie ma tu żadnego geniuszu z naszej strony: TO jest oczywista implikacja wizji Ethereum zastosowanej w biznesie ”.

Z drugiej strony Brown nie podaje żadnego opisu tego, jak będzie działać globalna sieć Corda – tylko niejasne obietnice, że eksperymentowali z kilkoma użytkownikami i wkrótce ją uruchomią. Wskazanie „źle” i „dobrze” w a grafika porównawcza nie liczy się jako szczegół techniczny. Z drugiej strony społeczność Ethereum była przejrzysta i wyczerpująca dzięki swoim technicznym koncepcjom i planom.

W ciągu ostatniego roku około dwudziestu grup roboczych współpracowało nad białymi księgami, badaniami i edukacją sharding, dowody o zerowej wiedzy, szyfrowanie homomorficzne i rozwiązania warstwy 2, takie jak Raiden i osocze. Dokumentacja wszystkich tych prac uwzględnia obszerne komentarze z czołowi badacze i jest łatwo dostępny dla większego ekosystemu Ethereum.


Co więcej, sam Brown komentuje, że idealna sieć nie jest przydatna, jeśli nikt do niej nie dołączył. Publiczna sieć Ethereum ma miliony członków i, w przeciwieństwie do tego, co pisze Browna, wiele przedsiębiorstw bezpiecznie przeprowadza transakcje w swoim podstawowym przypadku przenoszenia i przechowywanie wartości już.

Niemniej jednak skorzystalibyśmy z tej okazji, aby obalić kilka jego punktów:

  • Skalowanie dla przedsiębiorstw. Zdajemy sobie sprawę, że pojawiły się wyzwania związane z publicznym skalowaniem Ethereum, które mają ułatwić SKALE, łańcuchy boczne i fragmentowanie. Postęp był stały i zamierzony z założenia, aby zapewnić bezpieczeństwo i odporność funkcji w sieci o wartości prawie 40 miliardów dolarów. R3 opracowuje najnowocześniejsze funkcje dla sieci publicznej, ale w środowisku z kilkoma użytkownikami. To ćwiczenie przypomina nam alegorię jaskini Platona: cień zagrożeń nie może zastąpić prawdziwej rzeczy. Co więcej, w sieciach prywatnych konsensus Proof of Authority (PoA) jest dostępny od ponad roku i może zapewnić kilka wielokrotności większej zdolności transakcyjnej.
  • Potrzeby w zakresie prywatności w przedsiębiorstwie. PegaSys, zespół inżynierów protokołów w ConsenSys należy do wielu firm, które opracowały rozwiązania do ochrony prywatności nowej generacji dla Ethereum. Hyperledger Besu, klient Ethereum typu open source, który został opracowany przez zespół PegaSys, spełnia wymagania przedsiębiorstw w zakresie prywatności i zezwoleń, zapewniając jednocześnie zgodność z siecią główną Ethereum. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy lekceważyć wielkości aktywności i innowacji w Ethereum – i chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby wskazać poziom dzielenia się umysłami deweloperów w sieci, co zwiększa przewagę w czasie.

wykres współdziałania blockchain

  • Tempo Enterprise Ethereum Alliance (EOG). Za kulisami trwają intensywne prace nad opracowaniem oficjalnej specyfikacji EEA, która powinna być dostępna w nadchodzących miesiącach. Specyfikacja EEA umożliwi wiele takich samych cennych przypadków użycia przewidzianych w poście Browna. Zostanie zbudowany bezpośrednio na protokole, który jest w publicznej produkcji od ponad dwóch lat.
  • Rozwój zespołu kworum. JPMorgan od kilku lat jest liderem w dziedzinie blockchain, w tym jego głębokiego zaangażowania w EEA. Co więcej, jego otwarte pozycjonowanie od samego początku pozwoliło ekosystemowi rozwinąć się wokół Quorum, zarówno na podstawie funkcji w bazie kodu (Constellation), jak i wielu jego wiodących koncepcji (mechanizm konsensusu IBFT). Oczekujemy, że ekosystem Quorum będzie się nadal rozwijał.

W ConsenSys opracowaliśmy kilka przypadków użycia dla najbardziej innowacyjnych banków centralnych na świecie, z których część wybrał Ethereum zamiast R3. Stoimy twarzą w twarz z wieloma wyzwaniami związanymi z przedsiębiorstwami, korzystając ze struktur Ethereum, w tym z ostatecznością rozliczenia, transakcjami prywatnymi i bezpieczeństwem.

Komentarze Richarda Browna i zmieniające się poglądy R3 są cenne, ponieważ potwierdzają to, co robiliśmy przez cały czas: nie ma porównania między użyciem „łańcucha bloków jako sieci” i „łańcucha bloków jako bazy danych”. Nasza współpraca z EEA, JPMorgan i wieloma innymi – zarówno w społeczności open source, jak i zespołach blockchain w wiodących przedsiębiorstwach – nabiera rozpędu i nie można jej oszacować pobieżnym rzutem oka na pojedyncze repozytorium GitHub. Przeciwnie, wysiłek ten istnieje w wielu kanałach, zespołach projektowych i grupach roboczych całej społeczności Ethereum.

Podsumowując, chcielibyśmy wskazać R3 na jeden z naszych ulubionych cytatów dotyczących potęgi sieci: “Dobre. Zrobiłeś pierwszy krok w kierunku większego świata ”.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me