blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogCodefi

Jak NFT Art Marketplaces łączy się z DeFi

NFT reprezentują możliwe do udowodnienia prawa własności rzadkich dzieł sztuki cyfrowej. Całkowita wartość NFT na koniec 2020 roku wyniosła 52 miliony dolarów. Autor: James Beck 2 lutego 2021 r. Opublikowany 2 lutego 2021 r.

RAPORT DEFI za IV kwartał 2020 r. Blog 1 Pobierz raport


Jest to część serii artykułów z raportu ConsenSys Codefi Ethereum DeFi za IV kwartał 2020 r. Pobierz pełny raport, aby dowiedzieć się więcej na temat standardów tokenów dla aktywów i płatności, rynków NFT, tokenów społecznościowych i społecznościowych, DAO, pożyczek flash, opakowanych bitcoinów i filecoinów, projektów pożyczkowych i nie tylko.

Ponieważ niezamienne tokeny (NFT) reprezentują finansjalizację dóbr cyfrowych, projekty i rynki NFT stały się niezaprzeczalnie rozwijającym się sektorem DeFi. Tak jak Ethereum wykorzystywał ERC-20 do reprezentowania zasobów cyfrowych, tak NFT można rozumieć jako możliwe do udowodnienia prawa własności do sztuki cyfrowej odstraszającej. Ponieważ galerie sztuki na całym świecie są zamknięte z powodu COVID-19 i więcej doświadczeń kulturowych w Internecie, Ethereum znalazł rosnącą niszę dla twórców do dzielenia się sztuką i bezpośredniej interakcji z entuzjastyczną społecznością kolekcjonerów. 

Zrzut ekranu 2021 02 02 o godzinie 3 37 27Od doskonałego „Przewodnik sceptyków do Cryptoart i NFT”Autorstwa Justina Cone.

Do końca 2020 roku łączna wartość rynkowa NFT wyniosła 52 293 650 USD (42 720 ETH) z 53 663 unikalnymi dziełami sztuki sprzedanymi na pięciu największych platformach. Nonfungible.com, która śledzi więcej typów rynków, naliczyła 5 milionów sprzedanych unikalnych NFT o łącznej wartości prawie 150 milionów dolarów. Chociaż jest to nadal ułamek 63,7 miliarda dolarów roczna wielkość targów sztuki tradycyjnej, liczba unikatowych artystów, dzieł sztuki i kupujących może być większa w świecie cyfrowym. Na tradycyjnych targach sztuki reprezentuje 1% artystów 64% wartości sprzedaży

Całkowita wartość rynkowa NFT. Źródło: cryptoart.io Całkowity wolumen transakcji NFT. Źródło: Nonfungible.com

Tradycyjne rynki sztuki są notorycznie niepłynne, a słynne dzieła sztuki zmieniają właścicieli tylko kilka razy w ciągu jednego pokolenia. Dzięki sztuce cyfrowej w Ethereum handel sztuką cyfrową jest tak prosty, jak wysłanie transakcji w formacie MetaMask, i może się zdarzyć 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W dniu 1 września 2020 r. Dzienny wolumen rynków NFT wynosił około 24 110 USD przy 63 unikalnych inwestorach, a do 13 listopada 2020 r. Przekroczył 618,500 USD przy ponad 1800 unikalnych inwestorach. 

Wolumen NFT Marketplace i liczą się handlowcy. Źródło: DappRadar

Wraz z większą aktywnością handlową i większą liczbą artystów rozumiejących wyjątkowe zalety sprzedaży grafiki cyfrowej na Ethereum, coraz więcej artystów cyfrowych z głównego nurtu również dołącza do nas. Mike Winklemann, popularny artysta cyfrowy, który używa Beeple, sprzedał plik zbiór NFT gdzie zwycięska oferta wyniosła 777 777,777 USD. NFT zaczynają również przechodzić na tradycyjne rynki sztuki. W październiku 2020 r. Pierwszy w historii NFT sprzedany na Aukcja dzieł sztuki Christie za 131 250 USD, a sztuka jest zaprogramowana tak, aby zmieniała swój kolor w zależności od tego, gdzie się znajduje na świecie i pory dnia. 

„Block 21” Roberta Alice, pierwsze dzieło sztuki NFT do sprzedaży w Christie’s.

NFT Marketplaces

Obecnie na Ethereum istnieje co najmniej 27 unikalnych rynków dzieł sztuki cyfrowej z rozszerzeniem Bardzo rzadko, MakersPlace, Async Art i Known Origin ułatwiają sprzedaż od 1 do 8 milionów dolarów od momentu ich wprowadzenia. 

Bardzo rzadko rynek sztuki

Inne kategorie platform handlowych NFT obejmują przedmioty kolekcjonerskie, takie jak CryptoPunks (który przez cały czas miał 8,5 mln USD wolumenu sprzedaży), CryptoKitties (38 mln USD całkowitego wolumenu sprzedaży) i Mistrzowie MLB (1,5 miliona dolarów przez cały czas), gdzie figurki NFT mogą zdobywać nagrody wraz z grami baseballowymi MLB na żywo w zależności od tego, jak dobrze radzi sobie Twoja drużyna.  

Najwyższa sprzedaż CryptoPunks według ETH. Źródło: LarvaLabs

SuperRare, ekskluzywny rynek NFT, zyskał ostatnio na popularności. Całkowita sprzedaż przekroczyła 2 miliony dolarów w styczniu, co jest rekordowym wynikiem na rynku.

wizerunekSuperRare Podstawowy i Dodatkowy wolumen w dolarach. Źródło: DuneAnalytics

DeFi i NFT

Wzorce projektowe w przestrzeni DeFi wtapiają się również w rynki NFT. Podobnie jak wcześniejsze projekty DeFi, Rzadkie zdecydował wprowadzić token zarządzania, RARI i podejmij kroki, aby platforma była zarządzana przez zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO). Posiadacze tokenów RARI (w tym twórcy i kolekcjonerzy) mogą głosować na aktualizacje platformy oraz uczestniczyć w nadzorowaniu i moderowaniu na rynku. Wprowadzają również indeks NFT – portfel NFT dla kolekcjonerów, którzy chcą inwestować na rynku NFT, ale nie są pewni, jakie dzieło wybrać. 

Jeszcze bardziej eksperymentalny jest Aavegotchi, stworzony przez Singapore’s Pixelcraft Studios, które otrzymało inwestycje od Aave i LAO pośród innych. Zgodnie z jego biały papier, Celem Aavegotchi jest „wykorzystanie wybuchowego potencjału obu [rynków NFT i rynków DeFi] łącznie]”. Podobnie jak wcześniej CryptoKitties, Aavegotchi mają cechy, które wpływają na ich rzadkość, takie jak „pokrewieństwo”, które zaczyna się od ustalonej wartości i rośnie lub maleje w oparciu o takie czynniki, jak czas przebywania Aavegotchi z tym samym właścicielem i jak często właściciel wchodzi w interakcje z to. Aavegotchi mają również atrybuty DeFi: Aavegotchi zyskuje na wartości w czasie, ponieważ uzyskuje zysk z tokenów Aave’s (takich jak aUSDC lub aETH) i ma mechanikę gry zarządzaną przez DAO. 

Anatomia Aavegotchi. Źródło: Biała księga Aavegotchi

Podczas gdy rynek sztuki cyfrowej i przedmiotów kolekcjonerskich rośnie, co by było, gdyby NFT mogły również stanowić aktywa przynoszące dochody, takie jak utwór, który można sprzedawać jako limitowaną NFT, a także pozwala muzykowi zarabiać na sprzedaży wtórnej? Zdobywca nagrody Grammy RAC wykorzystał platformę Zora do wydania nowego albumu z tym modelem. Zora to rynek, na którym można kupować, sprzedawać i handlować towarami z limitowanych edycji, takimi jak buty, płyty, dzieła sztuki – naprawdę wszystko. Wszystkie te towary są uruchamiane z powiązanym tokenem, co oznacza, że ​​towary mogą być dynamicznie wyceniane na podstawie podaży i popytu, a nawet uruchamiane, zanim przedmiot istnieje. Co ważne, NFT przenoszą prawa do rzeczywistych przychodów ze sprzedaży w momencie odsprzedaży przedmiotu. Na przykład, jeśli para butów Yeezy została sprzedana na Zorze, zarówno Kanye, jak i Adidas byliby w stanie przejąć wartość odsprzedaży przez określony udział tokenów.

RAC wydał limitowaną edycję kaset BOY Cassette, łączących towary fizyczne z prawami własności NFT. 

Najnowsze trendy

Ostatnio Hashmasks szał wyprzedził przestrzeń NFT w kryptowalutach. Hashmasks to nowe kolekcje NFT stworzone przez ponad 70 artystów z całego świata. Każda Hashmask ma unikalne cechy, a niektóre funkcje są rzadsze niż inne.

zdjęcie 1Hashmasks i harmonogram sprzedaży podstawowych emisji

16 384 Hashmask zostało sprzedanych za łącznie 10 243 ETH według ich harmonogram sprzedaży, lub około 15,3 miliona USD, które można śledzić w kontrakt tutaj. Na rynku pierwotnym Hashmasks zostały wyprzedane w niecały tydzień. Podczas gdy rynek pierwotny dla tych masek hash był niesamowicie gorący, interesujące będzie zobaczyć, czy te NFT utrzymają swoją wartość na rynku wtórnym. Wielu właścicieli postawiło już swoje Hashmasks do sprzedaży na OpenSea.

Za dużo energii

Wraz ze wzrostem zainteresowania sztuką NFT na Ethereum, ponownie skupiono się na ogromnym zużyciu energii wymaganym do potwierdzenia transakcji i wybicia NFT przy użyciu obecnego mechanizmu konsensusu Proof of Work w Ethereum. Memo Atken szacuje, że przeciętny NFT przy rozliczaniu bicia, licytacji i przeniesienia własności ma ślad śladowy około 211 KgCO2. Biorąc pod uwagę, że godzinę oglądania Netflixa szacuje się na 36 gramów CO2, zniechęca to niektórych artystów, którzy rozważali wypuszczenie swoich dzieł na rynki NFT..

Jest to również jeden z powodów, dla których Proof of Stake jest tak ważny dla rozwoju Ethereum: nie tylko znacznie poprawi przepustowość sieci, ale szacuje się, że zmniejszy ślad węglowy potwierdzania transakcji w sieci o 99%. Na szczęście Proof of Stake on Ethereum 2.0’s Beacon Chain szedł już od dwóch miesięcy, z postawionymi 2491 268 ETH (około 3,8 miliarda dolarów). Niektórzy badacze mogą wyłączyć Proof of Work wcześniej, niż nam się wydaje doceniający już w tym roku z propozycjami budowy Ethereum bezpośrednio na łańcuchu ostrzegawczym.

DeFiDigital ArtmarketplaceMetaMaskNFTsNiefungible tokenNewsletterZapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me