blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogAktualności

Stan sieci Ethereum: 5 lat działania

Patrząc wstecz na pierwsze pięć lat dążeń naszego ekosystemu do ulepszania Internetu. przez ConsenSys 30 lipca 2020 Opublikowane w dniu 30 lipca 2020

ethereum wyśrodkowany na 5 lat urodziny


Wielkie przełomy zwykle przebiegają zgodnie z siedmiostopniową ścieżką:

 1. Po pierwsze, nikt o tobie nie słyszał.
 2. Potem słyszeli o tobie, ale myślą, że zwariowałeś.
 3. Wtedy rozumieją Twój produkt, ale myślą, że nie ma on możliwości.
 4. Następnie postrzegają Twój produkt jako zabawkę.
 5. Wtedy postrzegają to jako niesamowitą zabawkę.
 6. Potem zaczynają go używać.
 7. Wtedy nie mogli sobie wyobrazić życia bez tego.

–Morgan Housel, „When You Change the World and No One Notices”

Nikt o tobie nie słyszał

Ethereum jest obecnie najbardziej aktywnie rozwijaną siecią blockchain na świecie. Ale pięć lat temu dzisiaj, kiedy blok genezy został wydobyty, a sieć oficjalnie uruchomiona, niewiele osób spoza kręgów inżynierów oprogramowania słyszało o łańcuchu blokowym Ethereum.

Ethereum: Bitcoin Plus Everything

W przełomowym raporcie Goldman Sachs z 2015 r, „Co jeśli powiem ci, że Blockchain może wszystko zepsuć” Ethereum zostało wymienione jako „startup”. W innym miejscu była opisywana jako „grupa”. Ludzie próbowali zrozumieć, co to jest i co dokładnie odróżnia go od Bitcoin, cyfrowego systemu gotówkowego. W ConsenSys spędziliśmy i nadal spędzamy sporo czasu na wyjaśnianiu tych różnic. Nie można ich wystarczająco podkreślić: 

 • Bitcoin to pojedyncze zastosowanie technologii blockchain.
 • Istnieje wiele różnych typów łańcuchów bloków o bardzo różnych właściwościach.
 • Ethereum to jeden z rodzajów łańcucha bloków.
 • Ethereum jest oprogramowaniem typu open source i dlatego należy do wszystkich.

Jeśli chcesz wiedzieć, co oznaczają łańcuchy bloków dla przyszłości ludzkich sieci i dystrybucji władzy, ta tweetstorm z Naval Ravikant to dobry punkt wyjścia. 

Blockchain dewelopera

Blockchain Ethereum został zbudowany zgodnie z pięcioma zasadami projektowania przedstawionymi w pracy Vitalika Buterina Biała księga dotycząca Ethereum

 • Prostota
 • Uniwersalność
 • Modułowość
 • Zwinność
 • Niedyskryminacja i nie cenzura

Można o tym pomyśleć, jeśli ktoś poprosiłby Cię o zbudowanie maszyny, która doprowadziłaby te zasady do ich logicznych granic, skończyłoby się to na maszynie takiej jak Ethereum. 

W swojej książce Opanowanie Ethereum, Andreas Antonopoulos i Gavin Wood nazywają Ethereum „blockchainem programisty, stworzonym przez programistów dla programistów”. Programiści na ogół preferują oprogramowanie, które jest otwarte, użyteczne, programowalne i wydajne. Tysiące, a potem setki tysięcy deweloperów skierowało się w stronę Ethereum, ponieważ kod źródłowy jest darmowy, możesz budować na tym, co zbudowali inni, inteligentne kontrakty są ustandaryzowane i możliwe do utworzenia szablonów, a możliwości są nieograniczone, gdy zaczniesz blokować kontrakty i podłączać różne dane kanały.

Nowe zdecentralizowane aplikacje (dapps) miesięcznie uruchamiane w łańcuchu blokowym Ethereum.Nowe zdecentralizowane aplikacje (dapps) miesięcznie uruchamiane w łańcuchu blokowym Ethereum.

Stan Dapps zrobił ogromną przysługę ekosystemowi, kiedy zaczął zagłębiać się w kontrakty Dapp i repozytoria GitHub odcisków palców, odkrywając szaleństwo zakulisowej działalności deweloperów w Ethereum. Kiedy New York Times opublikował „Beyond the Bitcoin Bubble”, wydawało się, że ludzie w końcu zwrócili na to uwagę. Bitcoin był tylko wierzchołkiem góry lodowej blockchain i to tylko kwestia czasu, zanim reszta świata podąży za deweloperami.

Myślą, że jesteś orzechami

DAO

W 2016 roku hack DAO i następujący po nim hard fork przykuły uwagę wszystkich. Niektórzy myśleli, że ta sprawa z Ethereum jest szalona. Co się stało, plik prasa powiedział, „Rodzi filozoficzne pytania dotyczące żywotności takich systemów”. 

Jednak deweloperzy powiedzieli: „To jest rytuał przejścia”.

Społeczność zajęła się dokumentowaniem znane ataki i testy bojowe biblioteki inteligentnych kontraktów. Chociaż nie brakowało incydenty bezpieczeństwa z biegiem lat zdecentralizowane organizacje autonomiczne są teraz podstawą ekosystemu Ethereum (Aragon, Moloch DAO, Legal DAO, Maker DAO), a hard forki są sprawdzonym modelem aktualizacji protokołu sieci.  

Pozytywne myślenie sumy

Pomyśl o tym, co jeszcze było „orzechami” w naszym ekosystemie:

 • Przedsiębiorstwa działające w sieci publicznej
 • Różne łańcuchy bloków współpracują ze sobą

100-letnie firmy, takie jak Ernst & Młodzi używają teraz dowodów o zerowej wiedzy do opracowywania prywatnych rozwiązań transakcyjnych w publicznej sieci Ethereum. Współpracują z flotą innych organizacji, aby przyspieszyć rozwój protokołu podstawowego i pomóc przedsiębiorstwom we wdrażaniu do sieci mainnet. 

Ethereum i Hyperledger, niegdyś postrzegane jako konkurencyjne inicjatywy DLT, są teraz w pełni zintegrowane za pośrednictwem Besu, Burrow i Sawtooth. Nawet Fabric obsługuje inteligentne kontrakty Ethereum.

Maksymalistyczne myślenie o jednym łańcuchu bloków, aby rządzić nimi wszystkimi, które charakteryzowało wczesne dni kryptosfery, odeszło na korzyść wspanialszej wizji współdziałających protokołów blockchain. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zaobserwowaliśmy ogromny wzrost liczby „opakowanych bitcoinów” – bitcoinów reprezentowanych jako tokeny ERC-20 na Ethereum, które pozwalają posiadaczom bitcoinów uczestniczyć w zdecentralizowanych protokołach finansowych, które nie są dostępne w sieci Bitcoin. 

Chodzi o to, że pozytywne myślenie pierwszych użytkowników, które kiedyś wydawało się naciągane i technicznie niemożliwe, jest teraz coraz bardziej rzeczywistością. Mówiąc słowami Jeffa Bezosa, „Wynalazek wymaga długotrwałej chęci bycia niezrozumianym”. 

Rozumieją to, ale…

ICO Fever

Na początku 2018 r. Społeczność blockchain i Ethereum nadal odczuwała szok, który 2017 r. Wywołał w kryptosferze. Boom na ICO w 2017 r. Zapoczątkował jeden z największych hossy w historii Ethereum w wyniku znacznych spekulacji i bezprecedensowych uruchomień tokena ERC-20. Boom pokazał na własnej skórze siłę możliwości efektu sieciowego w rdzeniu technologii blockchain. Jednak wiele krajów – Chiny, Korea Południowa, Maroko, Kolumbia, Singapur i wiele innych – wydało swoim obywatelom zakazy lub surowe ostrzeżenia dotyczące bitcoinów, eteru i innych aktywów kryptograficznych.

Kiedy blask cen 1000 USD + ETH minął i opadła zima kryptowalut, branża zaczęła ponownie rozważać miniony rok ICO i liczyć się z jego ciemniejszą spuścizną. Fortune to zgłosiła prawie 50% wszystkich projektów ICO już się nie powiodło do lutego. The Verge opublikował trzeźwiący raport na temat zdrowie psychiczne i rozpacz wielu milenialsów z Korei Południowej w następstwie hossy na kryptowalutach.

Tworzenie kontraktów na token ERC-20 na Ethereum.Tworzenie kontraktów na token ERC-20 na Ethereum.

Obecnie w sieci Ethereum jest ponad 160 000 kontraktów na token ERC-20. Wiele z nich powstało na początku 2018 roku, w okresie największego rozkwitu ICO. W ostatnich miesiącach tego roku widzieliśmy, jak liczba tokenów ERC-20 zaczęła rosnąć w kierunku podobnych poziomów, ale bez zmienności cen, której wszyscy doświadczyliśmy na przełomie 2017 i 2018 roku..

„Ethereum Killers”

Boom ICO i jego następstwa dostarczyły żyznej gleby dla nowych programowalnych łańcuchów bloków, z których wiele ustawiło swoją technologię jako substytut Ethereum. Najbardziej znanym z tych „zabójców Ethereum” był EOS, który opublikował białą księgę w 2017 roku. 

Marketingowe narracje po ICO dotyczące nowych łańcuchów bloków koncentrowały się w dużej mierze na wadach Ethereum: skalowalności, prywatności, UX i użyteczności. Niektóre z tych niedociągnięć były postrzegane, niektóre prawdziwe, a niektóre przesadzone.

Podsumowując, boom i następstwa Ethereum ICO sprawiły, że wielu zrozumiało technologię, ale nadal szukało atrakcyjnych przypadków użycia i możliwości. Jedną z pozytywnych stron boomu na kryptowaluty i zimy było to, że skłoniło nas to do zwrócenia uwagi na niższy poziom i być może bardziej odkrywcze wskaźniki łańcucha bloków poza ceną i wolumenem transakcji: wdrażanie inteligentnych kontraktów, decentralizacja i ryzyko.

Myślą, że to zabawka

Rampy i NFT

Ponieważ społeczność Ethereum opracowała nowe standardy tokenów, takie jak ERC-721, gry i sztuka pojawiły się jako zabawne wprowadzenie do podstawowej technologii blockchain. I miało to sens: gry mają wbudowane mikroekonomie i przedmioty kolekcjonerskie, a sztuka cyfrowa, która została zaszyfrowana w łańcuchu bloków, była łatwa do spieniężenia i autentyczna do udowodnienia. Rynki takie jak Bardzo rzadko pojawił się do grafiki cyfrowej. Mówiono o „dowodzie smaku”.  

CryptoKitties

Wirusową sensacją, która jako pierwsza wstrząsnęła siecią Ethereum, był skromny dapp o nazwie CryptoKitties, cyfrowa gra handlowa kociąt, która wydawała się skrzyżowaniem Neopetów i handlu futures. W grudniu 2017 r. Łączna liczba żądań sieciowych wzrosła ponad dwukrotnie, gdy ceny CryptoKitties wzrosły do ​​sześciu cyfr. Grupa zadaniowa programistów z MetaMask, Infura, Grid + i Axiom Zen zebrała się, aby zoptymalizować UX i zbadać długoterminowe rozwiązania skalujące, aby zmniejszyć zatory. Współpracując, zdali sobie sprawę z czegoś głębokiego na temat rozwoju protokołu Ethereum. Jak zauważył Alex Miller z Grid +: „Każdy, kto jest właścicielem eteru, ma motywację do ulepszania systemu”. 

Codzienni aktywni użytkownicy EthereumAktywni użytkownicy dzienni (DAU) postępowali według podobnego wzorca jak wzrost konta. 16 stycznia 2018 r. Odnotowano największą liczbę DAU dowolnego dnia w ciągu ostatnich 5 lat, z 723 085 unikalnymi adresami wchodzącymi w interakcje w sieci mainnet.

Ludzie zdawali sobie również sprawę, że gracze i artyści prowadzą interesy bezpośrednio po ich stronie Portfele Ethereum. Twórcy odblokowali modele ekonomiczne, których wcześniej nie było. Wnieśli finanse do gier – teraz nadszedł czas, aby sprawdzić, czy uda im się gamifikować finanse.

Myślą, że to niesamowita zabawka

Powstanie DeFi

Istnieje argument, że całe Ethereum to zdecentralizowane finanse (DeFi). Zasadniczo blockchain jest utrzymywany przez sieć zmotywowanych górników, którzy nadal wydają zasoby, aby otrzymać zdecentralizowaną walutę jako nagrodę. Ta zgromadzona waluta jest następnie sprzedawana innym ludziom i trafia do ekosystemu.

Jednak DeFi, jak jest powszechnie rozumiane – jako zestaw wzajemnie połączonych protokołów, które mają szansę wyprzeć tradycyjne instrumenty finansowe dzisiejszych czasów – pojawiło się na scenie pod koniec 2017 roku wraz z wydaniem DAI przez MakerDAO. MakerDAO pozwoliło na zablokowanie ETH w inteligentnym kontrakcie i wykupienie stablecoina DAI jako zabezpieczenia. Po tym momencie ekosystem Ethereum DeFi stale się rozwijał, w dużej mierze nadal zdominowany przez MakerDAO.

Całkowite ETH i WETH zablokowane w DeFiCałkowite ETH i WETH Zablokowane w protokołach DeFi.

Rok 2019 był rokiem DeFi, ale jego wpływ nadal pozostawał ograniczony głównie do społeczności ludzi, którzy byli już zaznajomieni z technologią i pracowali w ekosystemie od jakiegoś czasu. Wiele firm tworzyło protokoły DeFi, ale ogólnie UX wydawał się prymitywny, a możliwości nadal były dość ograniczone, z wyjątkiem najbardziej wykwalifikowanych użytkowników DeFi.

W pierwszych miesiącach 2019 roku ekosystem DeFi był pod wieloma względami piaskownicą, w której entuzjaści Ethereum testowali drogi te otwarte protokoły i udowadniali, że istnieją zdecentralizowane finanse. W następstwie bessy w 2018 r. Posiadacze ETH mogli być bardziej ostrożni, jeśli chodzi o „uruchomienie swojego ETH” niż HODL w nadziei na kolejną hossę.

Finansowe prymitywy i pieniądze Legos

Prymitywy finansowe to podstawowe zdecentralizowane możliwości i technologie finansowe, które mogą być łączone lub budowane na innych w celu tworzenia bardziej złożonych i / lub specyficznych aplikacji. Te prymitywy finansowe i aplikacje zbudowane na topie działają trochę jak legos, używając popularnej analogii. Pieniądze Legos ułożone na wierzchu pieniędzy Legos ułożone na większej liczbie pieniędzy Legos tworzą przeplataną, połączoną strukturę finansową, która jest zarówno silna, jak i konfigurowalna.

Te pieniądze legos osiągnęły masę krytyczną pod koniec 2019 r., Rzucając nas w 2020 r. I przenosząc DeFi ze statusu „niesamowitej zabawki” do wczesnych etapów krytycznego narzędzia do ponownego wyobrażenia sobie naszej infrastruktury finansowej.

Zaczynają go używać

Oprogramowanie zjada finanse

Pięć lat temu wydawałoby się to dziwaczne „Przenieś 15 bilionów dolarów globalnego produktu krajowego brutto do programowalnych łańcuchów bloków typu open source”. Teraz wydaje się, że jest to jedyny sposób na przyspieszenie, odporność, przejrzystość i ostatecznie zaufanie do naszego globalnego systemu finansowego, który nadal działa na 30-letnim oprogramowaniu bankowym. 

Przedsiębiorstwa myślące przyszłościowo podążyły za deweloperami i od lat inwestują w Ethereum. Nasza współpraca z firmą Microsoft, która rozpoczęła się w 2015 r., Była jedną z naszych najwcześniejszych prób pomocy przedsiębiorstwom we wdrażaniu technologii blockchain za pośrednictwem Ethereum Blockchain jako usługa na platformie Azure. Plik Enterprise Ethereum Alliance i Hyperledger stały się również cennym środowiskiem dla dużych instytucji do aktywnej współpracy, sprawdzania możliwości wdrażania i opracowywania wspólnych standardów korporacyjnych. 

Stado instytucjonalne

Więc kim są główni gracze używający Ethereum? To długa lista. Giganci finansowania handlu. Giganci Agritech. 32 z Forbes Blockchain 50 projekty w tym roku są oparte na Ethereum. Teraz wkraczają potęgi. Depozytariusz & Clearing Corporation, która przetwarza transakcje o wartości około 2 biliardów dolarów rocznie, niedawno ogłosiła prototyp oparty na Ethereum do zarządzania zasobami cyfrowymi.

Ciągle pojawiają się nowe inicjatywy. W swoim ostatnim raporcie z zeszłego miesiąca, EU Blockchain Observatory and Forum udostępniło mapę inicjatyw blockchain, która obejmuje obecnie ponad 700 inicjatyw na całym świecie..

Obserwatorium UE Blockchain i mapa globalnej inicjatywy Blockchain forum.Obserwatorium UE Blockchain i mapa globalnej inicjatywy Blockchain forum.

Niektóre z tych projektów są nadal bardzo odkrywcze. Na przykład trzystuletnie banki centralne nie przyjmą z dnia na dzień systemów płatności opartych na łańcuchu bloków. Ale zgodnie z najnowszy artykuł z Banku Rozrachunków Międzynarodowych 80% tych starszych instytucji aktywnie bada walutę cyfrową banku centralnego (CBDC). Obecni operatorzy zdają sobie sprawę, że w świecie z super aplikacjami, usługami pakietowymi i coraz bardziej cyfrową gospodarką Ethereum to nie tylko infrastruktura, której potrzebują do prowadzenia większych interesów ze sobą, ale także ich koło ratunkowe do obsługi klienta XXI wieku.. 

Ethereum typu Plug-and-Play

Od samego początku misją ConsenSys było zbudowanie wystarczającej infrastruktury i narzędzi, aby umożliwić reszcie świata dalsze budowanie obok nas nowej infrastruktury zaufania. Często porównujemy ten proces do budowy statku rakietowego w locie. Stawka jest niesamowicie wysoka i nie ma teraz nic do zatrzymania. 

Przez ostatni rok ciężko pracowaliśmy, aby połączyć nasze produkty w pełny, zintegrowany pakiet, który sprawia, że ​​Ethereum jest bardziej plug and play niż kiedykolwiek wcześniej, niezależnie od tego, czy jesteś zespołem dapp, który potrzebuje dostępu API do infrastruktury węzłów lub instytucja finansowa gotowa do optymalizacji procesów biznesowych i cyfryzacji instrumentów finansowych. Z rozwiązaniem warstwy 2, takim jak SKALE Network shaping up i Ethereum 2.0 na horyzoncie z niecierpliwością czekamy, gdy zobaczymy, jak nowa i ulepszona użyteczność oraz wydajność sieci odblokowują deweloperów, przedsiębiorstwa i następną falę superużytkowników.

Nie wyobrażają sobie życia bez tego

Ten rozdział siedmiostopniowej drogi do wielkiego przełomu jest nadal w trakcie pisania i będzie się rozwijał powoli, ale z pewnością w nadchodzących latach. Innowacji na taką skalę często nie można mierzyć w kwartałach, a nawet latach. Jednak lubimy myśleć, że są użytkownicy – i kilka głównych instytucji – którzy już nie wyobrażają sobie życia bez Ethereum. 

Dziękuję wszystkim w całym ekosystemie za wsparcie, entuzjazm i niestrudzoną pracę przez ostatnie pięć lat. Modernizacja naszej globalnej infrastruktury to niemały wyczyn, ale warty zachodu i niezwykle satysfakcjonujący. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak ta sieć będzie wyglądać za pięć lat. 

Bądź na bieżąco z Ethereum

Zapisz się do newslettera ConsenSys. Biuletyn Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.Ethereum Raport DeFi za III kwartał 2020 rRaport

Ethereum Raport DeFi za III kwartał 2020 r

Ethereum Raport DeFi za II kwartał 2020 rRaport

Ethereum Raport DeFi za II kwartał 2020 r

Ethereum 2 0 Raport o obstawianiu ekosystemówRaport

Raport ekosystemu obstawiania Ethereum 2.0

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych BlockchainPrzewodnik

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych Blockchain

Jak zbudować udany produkt BlockchainWebinar

Jak zbudować udany produkt Blockchain

Banki centralne i przyszłość pieniądzaBiały papier

Banki centralne i przyszłość pieniądza

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me