Wprowadzenie tożsamości cywilnej na blockchain

 

Wyzwanie

Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2050 r, 68% ludzi będzie mieszkać na obszarach miejskich. Ten masowy napływ obywateli będzie kładł nacisk na obecne systemy i procesy rządowe. Aby miasta były dobrze przygotowane do radzenia sobie z niezliczonymi nadchodzącymi wyzwaniami, coraz większa liczba miast podejmuje kroki w kierunku stania się „inteligentnymi” miastami.

Zug, aka Crypto Valley, postanowił zbadać cyfrowe tożsamości oparte na łańcuchu bloków, aby poprawić dostęp do cyfrowych usług rządowych, jednocześnie zwiększając wydajność, bezpieczeństwo danych i dostępność głosowania.

Usprawnianie demokracji bezpośredniej


W większości demokracji obywatele są wezwani do głosowania w kilku wyborach – prezydenckich, parlamentarnych lub lokalnych. Wybrany przez nich przedstawiciel podejmuje w ich imieniu decyzje polityczne. Nazywa się to demokracją pośrednią.

Szwajcarzy mają demokrację bezpośrednią, która zabiera ich do urny około cztery razy w roku, aby głosować w niezliczonych kwestiach związanych z ich kantonem, np. palenie w restauracjach, finansowanie muzeów i przedłużanie lokalnych tras autobusowych. Chociaż jest to najbardziej demokratyczny rząd w dzisiejszych czasach, tworzy również uciążliwy, kosztowny i czasochłonny proces.

„Dzięki tożsamościom cyfrowym opartym na łańcuchu bloków ludzie odzyskują kontrolę nad własnymi danymi”. 

– Martin Würmli, główny urzędnik miejski Zug

Rozwiązanie Enterprise Ethereum

Zug wykorzystał uPort, zdecentralizowaną platformę tożsamości, aby stworzyć pierwszą na świecie implementację na żywo niezależnego projektu tożsamości wydanego przez rząd na blockchainie Ethereum, wraz z miastem Zug, Instytutem Usług Finansowych Zug (IFZ) Uniwersytetu Lucerne , wraz z integratorem TI&M dla platformy i Luxoft wdrożyć głosowanie. Latem 2017 roku uruchomili pilotażowy program rejestracji identyfikatorów mieszkańców w publicznym łańcuchu blokowym Ethereum. Po programie pilotażowym Zug oficjalnie uruchomił program w listopadzie 2017 roku. 

Model tożsamości uPort zwraca własność tożsamości osobie fizycznej, umożliwiając użytkownikom rejestrowanie własnej tożsamości w Ethereum, wysyłanie i żądanie poświadczeń, podpisywanie transakcji oraz bezpieczne zarządzanie kluczami i danymi w jego otwartym systemie tożsamości. 

Jak to działało

Zug stworzył własną tożsamość w publicznej sieci Ethereum, która dała im możliwość podpisywania i weryfikowania danych. Dostęp do tożsamości miasta Zug został przekazany urzędnikowi miejskiemu, który wykorzystał swoją osobistą tożsamość uPort wyposażoną w określone uprawnienia administratora.

Doświadczenie użytkownika
  1. Mieszkaniec Zug pobrał aplikację uPort ID z Apple App Store i utworzył konto. 
  2. Aplikacja uPort wygenerowała unikalny klucz prywatny reprezentujący tożsamość użytkownika na jego telefonie, który działał jako agent tożsamości użytkownika.
  3. Mieszkaniec miał możliwość wykonania kopii zapasowej swojego klucza prywatnego, co pozwoliło mu odzyskać dostęp do swojej tożsamości w przypadku utraty dostępu do swojego telefonu. Dzięki tej konfiguracji mieszkaniec uzyskał pełną kontrolę nad swoją tożsamością i wszystkimi powiązanymi z nią danymi. 
  4. Mieszkaniec odwiedził witrynę internetową Zug, aby zarejestrować się, skanując kod QR i po raz pierwszy wchodzić w interakcję z platformą administracji elektronicznej Zug.. 
  5. Mieszkaniec wpisał swoją datę urodzenia i numer paszportu na stronie internetowej Zuga. Żądanie zostało podpisane kryptograficznie i wysłane do miasta jako nowe żądanie aplikacji Zug ID. 
  6. Mieszkaniec był zobowiązany do wizyty w Einwohnerkontrolle (urzędzie rejestracji obywateli) w celu osobistej weryfikacji swoich danych w ciągu 14 dni. 
  7. Po potwierdzeniu urzędnik miejski wystawił im możliwe do zweryfikowania poświadczenie, które zawierało ich identyfikator Zug podpisany tożsamością miasta. Inne organizacje, publiczne i prywatne, mogą oferować usługi używania identyfikatora Zug w aplikacji uPort użytkownika.
  8. Obywatele uzyskali dostęp do kilku usług, pokazując swój identyfikator ZUG w aplikacji uPort użytkownika, w tym przypadku głosując na nadchodzący festiwal.

 

Osiągnięte cele

Bezpieczne interakcje cyfrowe między ludźmi a rządami

350 zarejestrowanych obywateli pomyślnie utworzyło identyfikator cyfrowy, zweryfikowany przez uPort. 70 obywateli wzięło udział w głosowaniu nad obecnością sztucznych ogni na zbliżającym się festiwalu. Użytkownicy pominęli uciążliwy proces logowania, logowali się na swoje konto uPort, głosowali i wylogowywali się bez udawania się do lokalu wyborczego. Można było zweryfikować, kto głosował bez pomocy pośredników lub infrastruktury do liczenia głosów. Pilotaż wykazał, że tożsamości kontrolowane przez użytkowników wspierają modernizację inicjatyw głosowania elektronicznego, co może pomóc miastu zaoszczędzić miliony ludzi i koszty produktywności.

 

Następne kroki

W przyszłości mieszkańcy Zug będą mogli korzystać z cyfrowych identyfikatorów, aby uzyskać dostęp do określonych usług w całym mieście. Na przykład, AirBie to usługa wypożyczania rowerów który umożliwia dostęp do ich rowerów tylko za pośrednictwem zdecentralizowanych tożsamości uPort. Użytkownicy pomijają żmudny proces rejestracji i po prostu logują się do swojego identyfikatora Zug z obsługą uPort, aby uzyskać bezpłatny dostęp do kryptobikeów AirBie nawet przez 20 godzin. W czasie, gdy powstawał ten post, ich rowery były używane ponad 1600 razy przez 90 użytkowników.

Zdecentralizowany identyfikator uPort to pierwszy, bezpieczny krok umożliwiający tworzenie wielu usług „smart city”, tj. Dostęp do autonomicznych autobusów, aplikacji do współdzielenia luksusowych samochodów i wypożyczanie książek z biblioteki.. 

Zarejestruj się, aby uzyskać konsultację dotyczącą technologii blockchain dla przedsiębiorstw

ConsenSys Solutions wprowadza blockchain do biznesu. Współpracujemy z przedsiębiorstwami, rządami, organizacjami non-profit i start-upami na całym świecie w celu tworzenia, testowania i wdrażania publicznych i prywatnych rozwiązań blockchain.

Połącz się z ekspertem w dziedzinie technologii blockchainZarejestruj się, aby skorzystać z konsultacji dotyczących technologii blockchain dla przedsiębiorstw

Dowiedz się więcej o cyfrowym identyfikatorze Zug

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me