Jeśli słyszałeś o Cardano i Ethereum, ale nie wiesz, jak one działają? A może chcesz się dowiedzieć, który protokół ma najlepszą technologię? Tak czy inaczej, wszystko omówiłem w tym przewodniku Cardano vs Ethereum!

Nawiasem mówiąc, czy wiesz, że ADA Cardano jest często nazywany "Zabójca Ethereum ”?

W każdym razie w tym przewodniku Cardano vs Ethereum zacznę od wyjaśnienia podstaw każdego projektu. Następnie opowiem o tym, jak działa ta technologia, w tym o tym, jak każdy z łańcuchów bloków weryfikuje transakcje bez pośrednika zewnętrznego..

Na koniec opowiem o dotychczasowych wynikach każdego z projektów. Tak więc pod koniec czytania tego artykułu będziesz mieć wszystkie informacje potrzebne do podjęcia decyzji, który z dwóch protokołów Twoim zdaniem jest najlepszy!

Cóż, na co czekasz? Pierwsza część mojego przewodnika Cardano vs Ethereum rozpocznie się od wyjaśnienia podstaw każdego łańcucha blokowego!

Zacznijmy od Ethereum!


Kluczowe elementy Cardano i Ethereum

Co to jest Ethereum?

Ethereum zostało stworzone w 2015 roku przez młodego programistę Vitalika Buterina. Był to pierwszy w historii projekt blockchain, który umożliwił ludziom tworzenie inteligentnych kontraktów. W rezultacie, w przeciwieństwie do Bitcoin, Ethereum może zrobić znacznie więcej niż tylko przetwarzać transakcje finansowe.

W swojej najbardziej podstawowej formie, inteligentna umowa umożliwia ludziom z dowolnego miejsca na świecie porozumienie bez konieczności korzystania z zaufanej strony trzeciej. Zamiast tego wstępnie zdefiniowane warunki są wprowadzane do zakodowanego inteligentnego kontraktu, a gdy te warunki są spełnione, inteligentny kontrakt automatycznie uwalnia środki.

Aby zrozumieć, jak przydatne mogą być inteligentne kontrakty, spójrz na poniższy przykład.

  1. Chris chce wykupić ubezpieczenie na swój lot
  2. Jeśli jego lot jest opóźniony lub odwołany, otrzymuje pełny zwrot kosztów
  3. Jeśli lot jest na czas, traci ubezpieczenie
  4. Chris zawiera inteligentny kontrakt, wpłacając opłatę
  5. Po odlocie inteligentna umowa może przeskanować tysiące niezależnych witryn internetowych, aby dowiedzieć się, kiedy dokładnie się skończył
  6. Jeśli wyjechał na czas, John automatycznie traci składkę na ubezpieczenie
  7. Jeśli było opóźnione lub anulowane, automatycznie otrzymuje pełny zwrot pieniędzy
  8. Wszystko to było możliwe bez strony trzeciej, korzystając z inteligentnej umowy

Powyższy przykład można zastosować do setek różnych scenariuszy. Eliminując potrzebę korzystania z osoby trzeciej, umowy kontraktowe są szybsze, tańsze i wydajniejsze.

Podobnie jak klient Bitcoin, Ethereum ma swój łańcuch bloków, który umożliwia ludziom wysyłanie i odbieranie monet. Ethereum ma swoją kryptowalutę zwaną Ether (w skrócie ETH). Oficjalnie nie ma maksymalnej podaży całkowitej ilości ETH, które można wydać.

W chwili pisania tego tekstu w lipcu 2018 r. W obiegu jest nieco ponad 100 milionów monet. Jednak według założyciela, Vitalika Buterina, kwota ta prawdopodobnie nie wzrośnie znacznie dalej.

Sieć Ethereum jest zdecentralizowana, co oznacza, że ​​nie jest kontrolowana przez żadną osobę ani organ, ani nie jest wspierana przez żaden bank centralny ani państwo narodowe. Zamiast tego każda transakcja (w tym inteligentne kontrakty) jest weryfikowana przez społeczność.

Każdy może podłączyć urządzenie do systemu Ethereum, aby pomóc w potwierdzaniu transakcji. W zamian otrzymują w nagrodę dodatkowe ETH. Nie martw się, powiem o tym bardziej szczegółowo później!

Teraz, gdy już wiesz, czym jest Ethereum, kolejna część mojego przewodnika „Cardano vs Ethereum” zajmie się podstawami Cardano!

Co to jest Cardano?

Cardano i oficjalna moneta ada

Podobnie jak Ethereum, Cardano to projekt blockchain, który specjalizuje się w technologii inteligentnych kontraktów. Został stworzony po raz pierwszy w 2015 roku przez organizację o nazwie Input Output Hong Kong (IOHK), na czele której stoi znany ekspert od kryptowalut Charles Hoskinson. Podczas gdy Ethereum nazywa się blockchainem drugiej generacji, Cardano twierdzi, że jest blockchainem trzeciej generacji.

Uwaga: Charles Hoskinson był współzałożycielem Ethereum, jednak wierzy, że może stworzyć blockchain znacznie lepiej niż Ethereum.

Oznacza to, że założyciele uważają, że ich projekt jest znacznie bardziej zaawansowany niż Ethereum, dlatego czasami nazywany jest „Ethereum Killer”.

Cardano ma również swoją kryptowalutę zwaną monetą ADA. Podobnie jak ETH, moneta ADA może być używana do wysyłania lub odbierania funduszy, z portfela do portfela.

Ogólnym celem Cardano jest znalezienie idealnej równowagi między obsługą potrzeb użytkowników, a potrzebami regulatorów. Zespół uważa, że ​​jest to ważne, ponieważ ostatecznie uważają, że kryptowaluta będzie regulowana w taki sam sposób, jak branża usług finansowych.

Ludzie lubią monetę Cardano, ponieważ jest wspierana przez zespół liderów akademickich, badaczy i naukowców, z których każdy pomaga w rozwoju łańcucha bloków. Chociaż projekt jest wciąż na bardzo wczesnym etapie, jego długoterminowym celem jest zapewnienie szybkich, tanich i wysoce skalowalnych transakcji w skali globalnej. Jeśli tak się stanie, może pewnego dnia stanowić pomost między kryptowalutą a sektorem finansowym w świecie rzeczywistym.

W przeciwieństwie do wielu innych projektów, które często decydują się na „rozwidlenie” oryginalnego kodu innego blockchaina, zespół ADA Cardano buduje swój protokół od podstaw. Nazywa się język programowania obsługujący łańcuch bloków "Haskell", i opiera się na zaawansowanej formie matematyki.

Uwaga: „Rozwidlenie” odnosi się do czynności kopiowania kodu z istniejącego łańcucha bloków i wprowadzania zmian, aby uczynić go lepszym. Popularnym tego przykładem jest Bitcoin Cash, który rozwidlił oryginalnego klienta Bitcoin.

Chociaż na początku może się wydawać, że te dwa projekty są bardzo podobne, są między nimi duże różnice! Dlatego w następnej części mojego przewodnika „Cardano vs Ethereum” opowiem o tym, jak działa każdy z dwóch łańcuchów bloków.!

Wydajność

Ethereum

Po pierwsze, gdy używasz łańcucha blokowego Ethereum do wysyłania środków do innego użytku, każda transakcja trwa zwykle około 16 sekund. Jest to dość szybkie, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi systemami płatności.

Nie ma znaczenia, czy wysyłasz środki do kogoś znajdującego się w tym samym mieście co Ty, czy do kogoś znajdującego się w innym kraju, czas transakcji jest zawsze taki sam.

Jeśli chodzi o opłaty transakcyjne, wszystko zależy od tego, jak zajęta jest sieć. Na przykład w ciągu pierwszych kilku lat transakcje kosztowałyby tylko kilka centów. Jednak wraz ze wzrostem popularności liczba ta wzrosła.

Kiedy Ethereum doświadczył tego najbardziej pracowitego okresu na początku 2018 r., Opłaty transakcyjne kosztowały nawet 4 dolary. Jednak w chwili pisania tego tekstu w lipcu 2018 r. Spadł do nieco poniżej 1 USD.

Niemniej jednak niektórzy ludzie nadal uważają, że jest to zbyt wysokie, ponieważ sprawia, że ​​nie nadają się do mikropłatności. Aby wyjaśnić, mikropłatności to naprawdę małe transakcje finansowe, które czasami wynoszą mniej niż 1 cent. To jeden z sektorów, w którym technologia blockchain miała pomóc, więc jeśli Ethereum nie może znacznie obniżyć swoich opłat, nie byłoby to odpowiednie.

Kolejną kwestią związaną z obecnym blockchainem Ethereum jest to, że jest on również bardzo ograniczony do liczby transakcji, które może przetwarzać jednocześnie. W branży kryptowalut nazywa się to skalowalnością i opiera się na tym, jak dobrze sieć obsługuje duże ilości działań.

W przypadku Ethereum, blockchain może przetwarzać zaledwie 15 transakcji na sekundę. Aby dać Ci wyobrażenie, dlaczego jest to problem, Visa może przetworzyć maksymalnie 50 000 na sekundę! Co więcej, popularna giełda kryptowalut Binance może przetwarzać ponad 1,4 miliona transakcji na sekundę, więc Ethereum ma przed sobą długą drogę.

Na szczęście Vitalik Buterin i jego zespół programistów są tego świadomi i pracują nad kilkoma rozwiązaniami, które omówię bardziej szczegółowo później.

Teraz, gdy już wiesz, czym jest Ethereum i jak działa, następna część mojego przewodnika “ Cardano vs Ethereum ” zajmie się porównaniem Cardano!

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Cardano

Zanim przejdę dalej, pomyślałem, że lepiej wyjaśnię, że Cardano wciąż jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Zespół twierdzi, że buduje jeden z najszybszych, najtańszych i najbardziej skalowalnych łańcuchów bloków na świecie. Jednak wciąż mają przed sobą długą drogę. Dopóki nie mają działającego produktu, ważne jest, aby zrozumieć, że na tym etapie wszystko jest teoretyczne!

Skoro już to usunąłem, przyjrzyjmy się, co zespół twierdzi, że blockchain będzie w stanie zrobić…

Ostatecznym celem jest oferowanie niemal natychmiastowych i bezpłatnych transakcji, umożliwiających użytkownikom wysyłanie i otrzymywanie środków, tworzenie inteligentnych kontraktów i tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Ponadto istnieje nadzieja, że ​​gdy produkt będzie w pełni funkcjonalny, będzie można go skalować do nieograniczonej liczby transakcji.

Chociaż wyjaśnię to bardziej szczegółowo później, sposób budowania ADA Cardano polega na tym, że im więcej osób korzysta z sieci, tym będzie tańsza, szybsza i bardziej skalowalna..

W rzeczywistości nie jest jasne, ile transakcji Cardano może teraz przetworzyć. Zespół przeprowadził test pod koniec 2017 roku, w wyniku którego blockchain osiągnął 257 transakcji na sekundę. Jednak głównym problemem jest to, że nie używa go wystarczająco dużo osób do przesyłania środków, więc nie został jeszcze przekroczony.

Oficjalne czasy transakcji również się różnią, chociaż według zwykłych użytkowników wynosi on obecnie średnio 5-7 minut. Dlatego w obecnym stanie Ethereum może przetwarzać znacznie szybsze transakcje w zaledwie 16 sekund. Jednak Cardano jest nadal budowane i może już obsługiwać znacznie więcej transakcji na sekundę, przy czym oczekuje się, że liczba ta wkrótce wzrośnie.

Teraz, gdy już wiesz, jak działają oba projekty, a także co Cardano ma nadzieję osiągnąć, kolejna część mojego przewodnika „Cardano vs Ethereum” będzie mówić o tym, jak weryfikowane są transakcje!

Konsensus – jak weryfikowane są transakcje?

Ethereum

Wcześniej w tym przewodniku „Ethereum vs Cardano” wspomniałem o zdecentralizowaniu obu tych łańcuchów bloków. Oznacza to, że transakcje są weryfikowane bez potrzeby korzystania z scentralizowanej strony trzeciej. Aby to zrobić, oba łańcuchy bloków wykorzystują „mechanizm konsensusu”.

Mechanizm konsensusu określa, w jaki sposób łańcuch bloków osiąga konsensus. Innymi słowy, jak możemy ufać, że transakcja jest ważna? Każdy blockchain osiąga to inaczej, jednak wszystkie są oparte na zaawansowanych badaniach matematycznych zwanych „kryptografią”.

Idąc dalej, Ethereum używa mechanizmu konsensusu zwanego „Proof of Work”, który jest tym samym modelem, którego używa Bitcoin. Aby zweryfikować transakcję, system generuje losową sumę, która jest tak złożona, że ​​żaden człowiek nie jest w stanie jej rozwiązać. Zamiast tego wymaga mocy obliczeniowej.

Ethereum dowód działania mechanizmu

Każdy może zostać „górnikiem” Ethereum, podłączając urządzenie do sieci Ethereum, która pomaga weryfikować transakcje Ether. W zamian „górnik”, który rozwiązuje sumę, jest nagradzany dodatkowym ETH. Tysiące górników rywalizuje ze sobą, aby stać się pierwszym urządzeniem, które rozwiąże sumę. Kto pierwszy rozwiąże problem, wygrywa nagrodę ETH!

Istnieje jednak kilka problemów z modelem Proof of Work w Ethereum. Po pierwsze, w miarę jak coraz więcej osób korzysta z sieci, rośnie ilość energii elektrycznej potrzebnej do potwierdzenia transakcji. To nie tylko sprawia, że ​​wydobycie jest mniej opłacalne, ale jest również bardzo szkodliwe dla środowiska!

Korzystanie z modelu Proof of Work ogranicza również liczbę transakcji, które można zweryfikować. Jak wspomniałem wcześniej w tym przewodniku Ethereum vs Cardano, sieć może obsłużyć tylko 15 transakcji na sekundę. To znacznie mniej niż w przypadku większości innych nowych łańcuchów bloków.

Dlatego zespół Ethereum chce zaktualizować do nowego mechanizmu konsensusu o nazwie Proof of Stake. Aby to jeszcze bardziej wesprzeć, zespół pracuje również nad dwoma ulepszeniami o nazwie „Sharding” i „Plasma”. Mamy nadzieję, że te aktualizacje sieci pozwolą na szybsze, tańsze i bardziej skalowalne transakcje.

Teraz, gdy już wiesz, jak transakcje są weryfikowane w łańcuchu blokowym Ethereum, kolejna część mojego przewodnika Cardano vs Ethereum zajmie się tym, jak robi to Cardano…

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Cardano

Cardano używa odmiany „Proof of Stake”, którą nazywa "Ouroboros". Protokół osiąga konsensus w inny sposób niż model Proof of Work Ethereum, który teraz wyjaśnię.

Zamiast nakłaniać górników do rozwiązywania złożonych obliczeń matematycznych, Proof of Stake używa „fałszerzy”. Różnica polega na tym, że zamiast maszyn rozwiązujących złożone sumy matematyczne, udany fałszerz jest wybierany losowo przez algorytm kryptograficzny.

Jednak aby mieć możliwość zostania fałszerzem, musisz „postawić” swoje monety, co w przypadku Cardano byłoby monetą ADA. Stakowanie polega na przenoszeniu monet do specjalnego portfela, w którym się one znajdują "mrożony" a następnie używany do weryfikacji transakcji w sieci. Nie możesz wydawać tych monet tak długo, jak Twoje monety są postawione.

Im więcej monet Cardano postawisz, tym większa szansa na wygranie nagrody. Prosty!

Chodzi o to, że im więcej monet postawisz, tym bardziej będziesz zmotywowany do zapewnienia bezpieczeństwa systemu. Jeśli fałszerz próbował zhakować sieć lub przetworzyć złośliwą transakcję, za karę fałszerca straciłby wszystkie swoje stawki!

Model Ouroboros, z którego korzysta Cardano, jest naprawdę dobry, ponieważ w przeciwieństwie do innych łańcuchów bloków Proof of Stake nie ma minimalnej kwoty, którą musisz postawić.

Więc teraz wiesz, jak te dwa łańcuchy bloków weryfikują transakcje. Ostatnia część mojego przewodnika „Cardano vs Ethereum” będzie mówić o dotychczasowych wynikach projektów, a także o tym, co przyniesie im przyszłość. Najpierw jednak zapoznaj się z poniższą tabelą porównawczą, aby podsumować niektóre z rzeczy, o których mówiłem powyżej.

Tabela porównawcza

  Mechanizm konsensusu Transakcje p / s Wartość rynkowa Podaż w obiegu Data rozpoczęcia Zespół / Organizacja Opłaty transakcyjne
Cardano PoS Ouroboros 257 3,2 miliarda 25 miliardów Wrzesień 2015 IOHK <1 $
Ethereum PoW 15 44 miliardy 100 Mil Lipiec 2015 Fundacja Ethereum <1 $

Ethereum vs Cardano: historia do tej pory i przyszłość

Odkąd Ethereum został po raz pierwszy uruchomiony w 2015 roku, działał dobrze. Jako pierwszy w historii projekt blockchain obsługujący technologię inteligentnych kontraktów, jest teraz drugą najpopularniejszą kryptowalutą na świecie.

Podsumowując ten sukces w liczbach – w samym 2017 roku wartość ETH wzrosła o ponad 10 000%! Ponadto w grudniu 2017 r. Osiągnął rekordowy poziom 1389 USD, co stanowiło całkowitą kapitalizację rynkową w wysokości nieco ponad 130 miliardów USD.!

Platforma Ethereum obsługuje również większość początkowych ofert monet (ICO), czyli wtedy, gdy nowe start-upy przeprowadzają finansowanie społecznościowe dla projektów blockchain. Coraz więcej dApps zaczyna również używać łańcucha blokowego Ethereum, który nadaje monecie Ether wartość w świecie rzeczywistym.

Jednak, jak wspomniano wcześniej w moim przewodniku Cardano vs Ethereum, projekt musi rozwiązać problemy ze skalowalnością. Jeśli zespół chce spełnić swoje marzenie o globalnej adopcji, to planowane aktualizacje Proof of Stake, Plasma i Sharding muszą zakończyć się sukcesem..

Z drugiej strony istnieje wiele innych blockchainów, które chcą zastąpić Ethereum jako najpopularniejszą platformę inteligentnych kontraktów, dlatego nazywa się je „zabójcami Ethereum”. Jednym z nich jest firma Cardano, która uważa, że ​​buduje najbardziej zaawansowany protokół inteligentnych kontraktów w branży.

Chociaż moneta Cardano została wydana dopiero pod koniec 2017 roku, również osiągnęła dobre wyniki. Początkowo była warta zaledwie 0,02 dolara za monetę, jednak zaledwie kilka miesięcy później, w styczniu 2018 r., Kwota ta wzrosła do niezwykłego 1,22 dolara! Stanowiło to wzrost o ponad 6000%, co dało całkowitą kapitalizację rynkową w wysokości 32 miliardów dolarów.

Od tego czasu, podobnie jak reszta branży kryptowalut, jego wartość znacznie spadła.

Różne osoby w społeczności są sfrustrowane tym, ile czasu zajmuje zespołowi ukończenie procesu tworzenia. W odpowiedzi Cardano twierdzi, że zamiast się spieszyć, chcą poświęcić trochę czasu na zbudowanie najlepszego możliwego produktu.

Jeśli myślisz o zainwestowaniu w Cardano i jego monetę ADA, musisz pamiętać, że produkt jest daleko od osiągnięcia celu, jakim są nieograniczone, natychmiastowe i darmowe transakcje. Chociaż zespół składa się z kilku sprytnych naukowców, naukowców i programistów, nie ma gwarancji, że blockchain będzie w stanie osiągnąć to, co twierdzi.

Zgodnie z mapą drogową Cardano przyszłe plany rozwoju obejmują również tworzenie adresów odpornych na kwanty, głosowanie w łańcuchu i płatności poza łańcuchem. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest regularne sprawdzanie oficjalnego harmonogramu rozwoju, co możesz zrobić klikając ten link.

Cardano vs Ethereum: Wniosek

I to już koniec mojego przewodnika Cardano vs Ethereum! Jeśli przeczytałeś to od początku do końca, powinieneś teraz naprawdę dobrze zrozumieć, jak porównują się dwa łańcuchy bloków.

Wyjaśniłem również, jak działa ta technologia, w tym, jak transakcje są weryfikowane na obu tych łańcuchach bloków.

Dyskusja Cardano vs Ethereum jest trudna do przeprowadzenia. Po prostu dlatego, że jedna kryptowaluta jest już ustanowiona z drugą co do wielkości kapitalizacją rynkową, a druga nadal buduje swój produkt.

Trudno jest również wiedzieć, jaki wpływ będzie miało Cardano, jeśli planowane aktualizacje Ethereum powiodą się. Jeśli Ethereum może przetwarzać tysiące transakcji na sekundę, a także zwiększać prędkość, to inne platformy inteligentnych kontraktów, takie jak Cardano, mogą szybko stać się nieistotne.

Jakie jest jednak twoje zdanie na temat argumentu Cardano vs Ethereum? Czy uważasz, że Cardano osiągnie swoje cele i stanie się najpopularniejszą platformą inteligentnych kontraktów? A może myślisz, że Ethereum zawsze będzie numerem jeden?

Zapraszam do podzielenia się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me