Witaj w moim kompletnym przewodniku dla początkujących na temat tego, czym jest kryptowaluta.

Krótka i łatwa odpowiedź na tytułowe pytanie jest taka, że ​​kryptowaluta to zdecentralizowane pieniądze cyfrowe. Ale co to dokładnie oznacza i jak to działa?

W tym przewodniku odpowiem na wszystkie pytania dotyczące kryptowalut. Powiem ci, kiedy został wynaleziony, jak działa i dlaczego będzie tak ważny w przyszłości. Pod koniec tego przewodnika będziesz w stanie odpowiedzieć na pytanie „co to jest kryptowaluta?” dla siebie.

Świat kryptowalut porusza się szybko, więc nie ma czasu do stracenia. Zacznijmy!

Kiedy słyszę nowe słowo, sprawdzam jego definicję w słowniku. Kryptowaluta to nowe słowo dla większości ludzi, więc napiszmy definicję kryptowalut…

Jak działa kryptowaluta?


Wyjaśnienie, czym jest kryptowaluta

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Co to jest kryptowaluta
GÓRNICTWO

Górnicy próbują najpierw rozwiązać zagadki matematyczne, aby umieścić następny blok w łańcuchu blokowym i odebrać nagrodę.

Co to jest kryptowaluta
WYMIENIAĆ SIĘ

Giełda to biznes (zwykle strona internetowa), w którym można kupować, sprzedawać lub handlować kryptowalutami.

Co to jest kryptowaluta
PORTFELE

Portfele kryptowalut to programy, które przechowują klucze publiczne i prywatne oraz umożliwiają użytkownikom wysyłanie i otrzymywanie cyfrowej waluty oraz monitorowanie ich salda.

Definicja kryptograficzna

Poniżej znajduje się lista sześciu rzeczy, które musi posiadać każda kryptowaluta, aby można ją było nazwać kryptowalutą;

 1. Cyfrowy: Kryptowaluta istnieje tylko na komputerach. Nie ma monet ani banknotów. W Fort Knox ani w Banku Anglii nie ma żadnych rezerw na kryptowaluty!
 2. Zdecentralizowane: Kryptowaluty nie mają centralnego komputera ani serwera. Są rozproszone w sieci (zazwyczaj) tysięcy komputerów. Sieci bez centralnego serwera nazywane są sieciami zdecentralizowanymi.

 3. Peer-to-Peer: Kryptowaluty są przekazywane od osoby do osoby online. Użytkownicy nie współpracują ze sobą za pośrednictwem banków, PayPal czy Facebooka. Zajmują się sobą bezpośrednio. Banki, PayPal i Facebook to zaufane strony trzecie. W kryptowalutach nie ma zaufanych stron trzecich! Uwaga: nazywane są zaufanymi stronami trzecimi, ponieważ użytkownicy muszą powierzać im swoje dane osobowe, aby móc korzystać z ich usług. Na przykład ufamy bankowi naszymi pieniędzmi, a Facebookowi ufamy naszym zdjęciom z wakacji!
 4. Napisany pod pseudonimem: Oznacza to, że nie musisz podawać żadnych danych osobowych w celu posiadania i używania kryptowaluty. Nie ma żadnych zasad dotyczących tego, kto może posiadać lub używać kryptowalut. To jak publikowanie w witrynie internetowej, takiej jak 4chan.
 5. Bez zaufania: Brak zaufanych stron trzecich oznacza, że ​​użytkownicy nie muszą ufać systemowi, aby działał. Użytkownicy przez cały czas mają pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi i informacjami.
 6. Zaszyfrowane: Każdy użytkownik ma specjalne kody, które uniemożliwiają innym użytkownikom dostęp do jego informacji. Nazywa się to kryptografią i jest prawie niemożliwe do zhakowania. Stąd pochodzi kryptograficzna część definicji kryptowalut. Crypto oznacza ukryte. Gdy informacje są ukryte za pomocą kryptografii, są one szyfrowane.
 7. Światowy: Kraje mają własne waluty zwane walutami fiducjarnymi. Wysyłanie walut fiducjarnych na całym świecie jest trudne. Kryptowaluty można łatwo przesyłać na cały świat. Kryptowaluty to waluty bez granic!

Ta definicja kryptowalut to świetny początek, ale wciąż daleko Ci do zrozumienia kryptowaluty. Następnie chcę wam powiedzieć, kiedy powstała kryptowaluta i dlaczego. Odpowiem również na pytanie „co próbuje osiągnąć kryptowaluta?”

Pochodzenie kryptowaluty

We wczesnych latach 90-tych większość ludzi wciąż miała problemy ze zrozumieniem internetu. Było jednak kilku bardzo sprytnych ludzi, którzy już zdali sobie sprawę, jakie to potężne narzędzie.

Niektórzy z tych sprytnych ludzi, zwani cypherpunksami, uważali, że rządy i korporacje mają zbyt dużą władzę nad naszym życiem. Chcieli wykorzystać Internet, aby dać ludziom na całym świecie większą swobodę. Korzystając z kryptografii, cypherpunks chcieli umożliwić użytkownikom internetu większą kontrolę nad swoimi pieniędzmi i informacjami. Jak widać, cypherpunks w ogóle nie lubił zaufanych osób trzecich!

Na szczycie listy cypherpunków na liście rzeczy do zrobienia znajdowała się cyfrowa gotówka. DigiCash i Cybercash były obie próby stworzenia systemu pieniądza cyfrowego. Obaj mieli niektóre z sześciu rzeczy, które musiały być kryptowalutami, ale żadne z nich nie miało ich wszystkich. Pod koniec

lata dziewięćdziesiąte nie powiodły się.

satashi nakamoto twórca bitcoinów Świat musiałby poczekać do 2009 roku, zanim powstanie pierwszy w pełni zdecentralizowany system cyfrowej gotówki. Jego twórca widział niepowodzenie szyfrówek i pomyślał, że mogą zrobić to lepiej. Nazywali się Satoshi Nakamoto, a ich dzieło nazywało się Bitcoin.

Zrozumienie kryptowaluty oznacza najpierw zrozumienie Bitcoin…

Historia Bitcoina

Nikt nie wie, kim jest Satoshi Nakamoto. Może to być mężczyzna, kobieta, a nawet grupa ludzi. Satoshi Nakamoto wypowiadał się tylko na forach kryptograficznych i za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Pod koniec 2008 roku Nakamoto opublikował raport dotyczący Bitcoinów. To był opis tego, czym jest Bitcoin i jak działa. Stało się wzorem dla innych kryptowalut w przyszłości.

12 stycznia 2009 Satoshi Nakamoto dokonał pierwszej transakcji Bitcoin. Wysłali 10 BTC do programisty imieniem Hal Finney. W 2011 roku Satoshi Nakamoto zniknął. To, co zostawili, to pierwsza na świecie kryptowaluta.

Bitcoin stał się bardziej popularny wśród użytkowników, którzy widzieli, jak ważny może się stać. W kwietniu 2011 r. Jeden bitcoin był wart jednego dolara amerykańskiego (USD).

Do grudnia 2017 r. Jeden bitcoin był wart ponad dwadzieścia tysięcy dolarów! Obecnie cena jednego bitcoina wynosi 7576,24 Dolary amerykańskie. Co nadal jest całkiem dobrym zwrotem, prawda?

INTERESUJĄCY FAKT

W 2010 roku programista kupił dwie pizze za 10000 BTC w jednej z pierwszych rzeczywistych transakcji bitcoinowych. Dziś 10000 BTC równa się około 38,1 miliona dolarów – to duża cena za zaspokojenie napadów głodu.

2 pizze wymienione na 10000 Bitcoinów

Tak więc Bitcoin odniósł sukces tam, gdzie zawiodły inne cyfrowe systemy gotówkowe. Ale dlaczego? Co kryptowaluta robi inaczej? To, co odróżnia kryptowaluty od walut fiducjarnych i innych prób cyfrowej gotówki, to technologia blockchain. Zobaczmy, jak to działa…

Co to jest Blockchain?

Wszystkie kryptowaluty wykorzystują technologię rozproszonej księgi (DLT) do usuwania stron trzecich z ich systemów. DLT to współdzielone bazy danych, w których zapisywane są informacje o transakcjach. Technologia DLT, z której korzysta większość kryptowalut, nazywa się technologią blockchain. Pierwszy blockchain został zaprojektowany przez Satoshi Nakamoto dla Bitcoin.

Blockchain to baza danych wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce przy użyciu określonej kryptowaluty. Grupy informacji zwane blokami są dodawane do bazy danych jeden po drugim i tworzą bardzo długą listę. Zatem łańcuch bloków to liniowy łańcuch bloków! Po dodaniu informacji do łańcucha bloków nie można ich usunąć ani zmienić. Pozostaje na blockchainie na zawsze i każdy może to zobaczyć.

Cała baza danych jest przechowywana w sieci tysięcy komputerów zwanych węzłami. Nowe informacje można dodać do łańcucha bloków tylko wtedy, gdy ponad połowa węzłów zgadza się, że są one prawidłowe i poprawne. Nazywa się to konsensusem. Idea konsensusu jest jedną z dużych różnic między kryptowalutą a zwykłą bankowością.

W normalnym banku dane transakcji są przechowywane w banku. Pracownicy banku upewniają się, że nie są dokonywane żadne nieprawidłowe transakcje. Nazywa się to weryfikacją. Posłużmy się przykładem;

George jest winien 10 USD Michaelowi i Jacksonowi. Niestety George ma na koncie tylko 10 USD. Postanawia wysłać jednocześnie 10 dolarów Michaelowi i 10 dolarów Jacksonowi. Pracownicy banku zauważają, że George próbuje wysłać pieniądze, których nie ma. Zatrzymują transakcję.

Bank powstrzymał George’a przed podwójnymi wydatkami, co jest rodzajem oszustwa. Banki wydają miliony dolarów, aby powstrzymać podwójne wydatki. Co kryptowaluta robi w przypadku podwójnych wydatków i jak kryptowaluty weryfikują transakcje? Pamiętaj, że nie mają takich rzeczy jak bank!

Jak działa Blockchain?

Jak działa sieć blockchain

Transakcje kryptowalutowe są weryfikowane w procesie zwanym wydobywaniem. Czym więc jest kopanie kryptowalut i jak to działa?

Wydobywanie kryptowalut

Wydobywanie kryptowalut może brzmieć jak coś, co robi się łopatą i kaskiem, ale w rzeczywistości bardziej przypomina księgowość. Górnicy to węzły, które wykonują specjalne zadanie, które umożliwia transakcje. Posłużę się przykładem, aby pokazać, jak to działa przy użyciu sieci Bitcoin.

 1. George jest winien Michaelowi 10 BTC. George ogłasza, że ​​wysyła Michaela 10 BTC do sieci Bitcoin.
 2. Górnicy pobierają informacje i szyfrują je. Nazywa się to haszowaniem. Do tych informacji dodają inne informacje o transakcjach, a także to hashują. Coraz więcej informacji jest dodawanych i haszowanych, aż jest wystarczająco dużo, aby utworzyć blok.
 3. Górnicy ścigają się teraz ze sobą, aby odgadnąć zaszyfrowany kod lub blokowy hash, który zostanie przekazany nowemu blokowi, zanim zostanie dodany do łańcucha bloków. Szczęśliwy górnik, który odgadnie właściwy kod, może dodać nowy blok do łańcucha blokowego.
 4. Teraz wszystkie inne węzły w sieci weryfikują informacje o transakcji w nowym bloku. Sprawdzają cały łańcuch bloków, aby upewnić się, że nowe informacje są zgodne. Jeśli tak, to nowy blok jest ważny, a wygrywający górnik może dodać nowy blok do łańcucha bloków. Nazywa się to potwierdzeniem.
 5. Michael otrzymuje 10 BTC od George’a.

Wydobywanie kryptowaluty zużywa dużo mocy komputera, więc górnicy są wynagradzani za swoją pracę. W sieci Bitcoin górnicy, którzy potwierdzą nowe bloki informacji, są nagradzani 12,5 BTC nowego Bitcoina. Dlatego nazywa się to wydobyciem. Zamiast wydobywać krypto złota lub węgla, górnicy szukają nowego Bitcoina!

Więc po co jest kopanie kryptowalut?

Co to jest kryptowaluta

W ten sposób sieci kryptowalut, takie jak Bitcoin, weryfikują i potwierdzają nowe transakcje. Zapobiega podwójnemu wydatkowaniu bez konieczności ufania scentralizowanej księgowości, jak to robią banki. Łańcuchy bloków kryptowalut nie są zabezpieczone zaufaniem ani ludźmi. Są zabezpieczone matematyką wykonaną przez komputery!

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z moim przewodnikiem po Blockchain Explained.

Teraz wiesz, jak działają łańcuchy bloków i kopanie kryptowalut. Następnie powiem ci, jak możesz dołączyć do sieci kryptowalut…

Korzystanie z kryptowalut

Korzystanie z kryptowalut różni się od używania waluty fiducjarnej. Nie możesz trzymać kryptowaluty w dłoni i nie możesz otworzyć konta kryptowalutowego. Kryptowaluta istnieje tylko w łańcuchu bloków. Użytkownicy uzyskują dostęp do swojej kryptowaluty za pomocą kodów zwanych kluczami publicznymi i prywatnymi.

To trochę jak wysyłanie e-maili. Jeśli chcesz, aby ktoś wysłał Ci wiadomość e-mail, podaj mu swój adres e-mail. Cóż, jeśli chcesz, aby ktoś wysłał Ci kryptowalutę, podaj mu swój klucz publiczny.

Teraz, jeśli chcesz przeczytać e-maile lub wysłać e-mail, musisz podać swoje hasło e-mail. Tak działają klucze prywatne. Klucze prywatne są jak hasła do kryptowaluty. Klucze publiczne mogą być widoczne dla każdego, ale klucze prywatne powinny być widoczne tylko dla Ciebie. Jeśli jest jeden najważniejszy szczegół, którego powinieneś się nauczyć z tego przewodnika Czym jest kryptowaluta, to jest to, że bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych jest niezwykle ważne!

Co to jest kryptowalutaKlucze prywatne i publiczne są przechowywane w portfelach. Portfele kryptograficzne mogą być online, offline, programowe, sprzętowe, a nawet papierowe. Niektóre można pobrać bezpłatnie lub są przechowywane w witrynach internetowych. Inne są droższe. Na przykład portfele sprzętowe mogą kosztować około stu dolarów. Korzystając z kryptowalut, powinieneś używać kilku różnych rodzajów portfeli.

Ktokolwiek ma klucze prywatny i publiczny, jest właścicielem kryptowaluty, więc nie trać portfeli! Kryptowaluta jest pseudonimowa, pamiętasz? Nie ma sposobu, aby udowodnić swoją kryptowalutę, jeśli nie masz do niej kluczy.

Powiedziałem wam, jak powstała pierwsza kryptowaluta i jak ona działa. Opowiedziałem ci również o tym, jak kryptowaluta jest przechowywana i używana. Przyjrzyjmy się teraz innym kryptowalutom, które powstały od czasu Bitcoin…

Wzrost kryptowalut!

Bitcoin zmienił sposób, w jaki ludzie myślą o pieniądzach. Od tego czasu powstały setki innych kryptowalut i wszystkie one chcą zmieniać świat!

Sprawdź kilka kryptowalut, które pojawiły się od czasu Bitcoin;

 • Litecoin jest bardzo podobny do Bitcoina, ale jego transakcje są przetwarzane cztery razy szybciej. Wydobywanie litecoinów jest łatwiejsze niż wydobywanie bitcoinów, więc użytkownicy posiadający mniej wydajne komputery mogą zostać górnikami.
 • Ethereum wykorzystuje bardziej zaawansowaną technologię blockchain niż Bitcoin. Czasami nazywa się to Blockchain 2.0. Ethereum umożliwia swoim użytkownikom projektowanie i tworzenie własnych zdecentralizowanych aplikacji (aplikacji) w swoim łańcuchu bloków. Jeśli Bitcoin chce zastąpić banki, Ethereum chce zastąpić wszystko inne. Programiści Ethereum mogą tworzyć wersje dApp scentralizowanych aplikacji, takich jak Facebook, Amazon, Twitter, a nawet Google! Platforma staje się większa niż tylko kryptowaluta. Czym więc jest kryptowaluta, kiedy tak naprawdę nie jest już kryptowalutą? To jest Ethereum! Platforma wykorzystująca technologię blockchain do tworzenia i hostowania zdecentralizowanych aplikacji.
INTERESUJĄCY FAKT

Wartość Ethereum szybko wzrosła od czasu jej wprowadzenia w 2015 roku i jest obecnie drugą najcenniejszą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Jego wartość wzrosła o 2226% tylko w zeszłym roku – to ogromne dobrodziejstwo dla wczesnych inwestorów.

Rozpoczęcie wyścigu między Bitcoinem a Ethereum

Chcesz dowiedzieć się więcej o Ethereum? Sprawdź mój Co to jest Ethereum przewodnik.

 • ODROBINA jest dość specjalną kryptowalutą, nie ma łańcucha blokowego! IOTA używa DLT zwanego Tangle. Górnicy nie potwierdzają nowych transakcji, użytkownicy to robią … Gdy użytkownik chce dokonać płatności za pomocą Tangle, musi najpierw zweryfikować i potwierdzić dwie transakcje innego użytkownika. Dopiero wtedy zostanie zrealizowana ich płatność. To tak, jak nakłanianie uczniów do oceniania zadań domowych, zamiast wykonywania tego przez nauczyciela. Uważa się, że Tangle jest dużo szybsze niż Bitcoin, Litecoin i Ethereum! Jeśli uważasz, że to dziwne, sprawdź to – IOTA nie jest nawet zaprojektowana do użytku przez ludzi! Został zaprojektowany z myślą o internecie rzeczy. To każda maszyna z połączeniem internetowym. IOTA pomoże IoT komunikować się ze sobą. IOTA w rzeczywistości oznacza aplikację Internet of Things. Wyobraź sobie, że! W przyszłości Twój autonomiczny samochód będzie korzystał z IOTA, aby pojechać na stację benzynową, zatankować paliwo i zapłacić. Wszystko bez udziału ludzi.

Kryptowaluty służą nie tylko do wysyłania pieniędzy bez korzystania z banku. Potrafią robić różne fajne rzeczy. Te kryptowaluty i wiele innych można kupować i sprzedawać na giełdach kryptowalut. Więc czym jest handel kryptowalutami?

Handel kryptowalutami

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut stało się bardzo dużym biznesem. Łączna wartość wszystkich kryptowalut na świecie jest większa niż 350 miliard dolarów amerykańskich. Po prostu pod spodem 17 Kryptowaluta o wartości miliarda dolarów została dziś kupiona i sprzedana!

INTERESUJĄCY FAKT

Możesz handlować online za pomocą giełd kryptowalut, takich jak Binance, Bitstamp i Coinbase. Możesz również umówić się na osobisty handel kryptowalutami w witrynach peer-to-peer, takich jak LocalBitcoins.com

Logo platformy handlu kryptowalutami Binance

Możesz handlować online za pomocą giełd kryptowalut, takich jak Binance, Bitstamp, i Coinbase. Możesz również umówić się na osobisty handel kryptowalutami w witrynach peer-to-peer, takich jak LocalBitcoins.com.

Rynek kryptowalut to ekscytujące miejsce. Handlowcy mogą zarobić miliony, a potem wszystko stracić. Kryptowaluty są tworzone z dnia na dzień, a następnie znikają równie szybko. Moja rada dla każdego początkującego tradera brzmi: wydawaj tylko tyle, ile możesz stracić. Wiem, że brzmię jak twoja babcia, ale to prawda!

Handel kryptograficzny powinien być używany jako sposób na wsparcie technologii, a nie jako szybki sposób na wzbogacenie się!

Odkąd zacząłeś czytać ten przewodnik, byłeś coraz bliżej zrozumienia kryptowaluty. Jest jeszcze jedno pytanie, na które chciałbym odpowiedzieć. Co kryptowaluta zrobi dla świata?

Czy kryptowaluta może uratować świat?

Kryptowaluta ma wielu krytyków. Niektórzy mówią, że to cały szum. Cóż, mam złe wieści dla tych ludzi. Kryptowaluta pozostanie tutaj i sprawi, że świat stanie się lepszym miejscem.

Zawiodły nas scentralizowane organizacje.

 • W 2008 roku banki kosztowały podatników biliony dolarów i doprowadziły do ​​rozpadu światowej gospodarki.
 • Agencja kontroli kredytowej Equifax straciła więcej niż 140 000 000 danych osobowych swoich klientów w 2017 roku.

Scentralizowana lista organizacji

 • W tym roku Facebook był zmuszony przeprosić za sprzedaż danych osobowych swoich użytkowników.

Aplikacja Facebook od Marka Zuckerberga

Kryptowaluty oferują ludziom na całym świecie inny wybór.

Rządy Syrii, Jemenu i Libii nie zdołały ochronić swoich obywateli przed gwałtownymi wojnami domowymi.

Jaka jest kryptowaluta dla mieszkańców Syrii? To nadzieja. Trzydzieści procent pomocy ONZ jest tracone na skutek korupcji ze strony osób trzecich, tzw UNICEF wykorzystuje Ethereum do zbierania pieniędzy dla dzieci w Syrii.

O 2 miliardy ludzie na całym świecie nie mają kont bankowych. Jeden na dziesięć Afgańczycy nie mają dostępu do banku, a wielu z nich to kobiety. Jaka jest kryptowaluta dla kobiety z Afganistanu? To wolność. Bitcoin daje kobiety w Afganistanie po raz pierwszy wolność finansowa.

Technologia Blockchain może zostać wykorzystana podczas wyborów w niektórych z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. Jaka jest kryptowaluta dla mieszkańców Sudanu lub Myanmaru? To głos. Wolne wybory mogłyby się odbyć bez obawy przed przemocą lub zastraszaniem.

Kryptowaluty mogą pomóc uczynić świat bardziej sprawiedliwym, bezpieczniejszym i spokojniejszym miejscem do życia dla nas wszystkich.

Uwagi końcowe: Co to jest kryptowaluta?

Do tej pory dowiedziałeś się, czym są kryptowaluty i jak działają. Wiesz także, jak je przechowywać i gdzie nimi handlować. Jednak zrozumienie kryptowaluty to coś więcej niż zrozumienie łańcucha bloków i wydobywania. Zrozumienie kryptowaluty polega na zrozumieniu, co te technologie mogą dla Ciebie zrobić.

Kryptowaluty mogą na zawsze zmienić nasze życie. Mogą pomóc Ci odzyskać kontrolę nad Twoimi pieniędzmi i informacjami. Niektórzy ludzie będą je ignorować i mieć nadzieję, że odejdą. Inni dołączą do imprezy. Który będziesz?

W tym przewodniku powiedziałem Ci wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalutach.

Teraz twoja kolej…

Jaka jest dla Ciebie kryptowaluta?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me