Więc co jest kryptowaluta? Porozmawiajmy!

Już w 1990 roku ludzie zaczęli pytać „co to jest Internet?”. Trzydzieści lat później, jest to pytanie, którego nie trzeba już zadawać.

Za trzydzieści lat ludzie nie będą musieli pytać „co to jest kryptowaluta?”. To będzie normalna część ich codziennego życia, tak jak dzisiejszy internet. Pod koniec tego przewodnika też nie będziesz musiał o to pytać.

Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz mógł odpowiedzieć na pytanie „co to jest kryptowaluta?”, A także na wiele innych pytań. Dowiesz się, dlaczego zostały wynalezione, do czego służą i dlaczego nadal będziemy o nich mówić w 2046 roku!

Nie ma czasu na czekanie, więc zaczynajmy!

Co to jest kryptowaluta: definicja


Istnieje wiele rodzajów kryptowalut, ale wszystkie mają te same sześć wspólnych cech. To są rzeczy, których potrzebują, aby nazywać się kryptowalutą. Przygotuj się na kilka wielkich słów!

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Kryptowaluty to:

Cyfrowy: Kryptowaluta to cyfrowy pieniądze (lub waluta cyfrowa, oznacza to samo). To znaczy że istnieje tylko w komputerach. Kryptowaluty nie mają monet z wizerunkiem głowy królowej ani papierowych notatek z napisem „In God We Trust”..

Peer-to-Peer: Kryptowaluty to przekazywane z osoby na osobę w trybie online.

Światowy: Na przykład nie ma jednej kryptowaluty dla Hiszpanii i innej dla Chin. Kryptowaluta jest taka sama w każdym kraju. Oni mogą być swobodnie używane między krajami i ponad granicami.

Zaszyfrowane: Nie ma żadnych zasad dotyczących tego, kto może używać kryptowaluty i do czego może jej używać. Prawdziwe imiona nie są używane na kontach. Zamiast tego każdy użytkownik otrzymuje kody. Tutaj otrzymujemy kryptograficzną część definicji kryptowaluty. Crypto to po łacinie "ukryty". Tak więc kryptowaluta oznacza ukryte pieniądze.

Zdecentralizowane: W świecie kryptowalut, nie ma banków. Każdy ma własne pieniądze, nie są one trzymane w banku. Bank to centrum, w którym wiele osób trzyma swoje pieniądze. Kryptowaluty nie są zarządzane przez centralny serwer, dlatego mówimy, że tak zdecentralizowane.

Nie wymagający zaufania: Oznacza to, że sposób budowania kryptowalut nie musisz ufać nikomu w systemie, aby działał.

To bardzo dziwny pomysł, prawda? Sztuczka do zrozumienia kryptowaluty polega na pierwszym zrozumieć trochę o normalnych pieniądzach – rzeczy, które mamy w kieszeniach.

Jak działają normalne pieniądze

Pieniądze w naszych kieszeniach samo w sobie nie jest nic warte, to tylko papier i kawałki metalu, prawda? Mamy pozwolenie Wymień pieniądze z naszych kieszeni na towary i usługi ponieważ rząd mówi, że możemy. To się nazywa Fiat money. Dolary amerykańskie, funty brytyjskie i chiński juan są walutami fiducjarnymi.

Wiemy, że kiedy idziemy do sklepu spożywczego, możemy Wymień pieniądze z naszych kieszeni na jedzenie. Wiemy o tym, ponieważ ufamy temu, co mówi nam rząd.

Kiedy mamy więcej pieniędzy fiducjarnych, niż możemy trzymać w kieszeniach, otwieramy konto bankowe. Aby otworzyć konto bankowe, musimy podać bankowi nasze dane osobowe. Kiedy nasze pieniądze są w banku, nie możemy ich zobaczyć, ale wiemy, że tam są. Więc zasadniczo ufamy bankowi.

Co to jest kryptowaluta: człowiek wkładający monety do słoika.

Banki są przykładem tego, co nazwalibyśmy zaufanym systemem innej firmy. Banki i rządy to zewnętrzne firmy, którym ufamy. Aby było jaśniej, zobaczmy przykład.

Piotr jest głodny, a Paweł chce pomalować jego płot. Paul idzie do banku i wyciąga 10 dolarów. Następnie Paul płaci Peterowi 10 dolarów za pomalowanie ogrodzenia. Peter jest szczęśliwy, że może pomalować płot Pawła, ponieważ ufa rządowi i wie, że może kupić hamburgera za 5 dolarów. Zjada swojego hamburgera, a pozostałe 5 dolarów odkłada w banku, ponieważ ufa bankowi, że zapewni mu bezpieczeństwo.

Powyższa transakcja dotyczy tylko Piotra i Pawła, ale wymaga, aby oboje zaufali stronie trzeciej, aby zadziałała.

W jaki sposób kryptowaluta działa inaczej?

Kryptowaluty nie potrzebują banków i rządów. Użytkownicy mogą przesyłać sobie pieniądze przez Internet, bez konieczności ufania sobie nawzajem ani stronom trzecim w zakresie swoich pieniędzy lub informacji.

Kryptowaluty robią to przez rejestrowanie każdej transakcji (jak ta powyżej między Piotrem i Pawłem) w udostępnionej bazie danych o nazwie blockchain. Ten łańcuch bloków jest wspólny dla wszystkich tysiące potężnych systemów komputerowych zwanych węzłami.

Każda nowa transakcja jest zweryfikowany przez węzeł. Jeśli więcej niż połowa węzłów zgadza się, że jest on ważny, jest dodawany do łańcucha bloków. Węzły otrzymują nową walutę do weryfikacji transakcji, nazywa się to wydobyciem. Górnictwo to zapewnia tylko poprawne informacje są dodawane do łańcucha bloków. Po dodaniu transakcji nie można ich zmienić ani usunąć.

Co to jest kryptowaluta: logo kryptowaluty Dogecoin.

Nie musisz podawać swojego imienia i nazwiska, adresu ani daty urodzenia, gdy korzystasz z kryptowaluty. Twoje konto ma za klucz publiczny i klucz prywatny. Pomyśl o tym jak o swoim koncie e-mail. Twój klucz publiczny jest jak nazwa użytkownika, a klucz prywatny jest jak hasło. Potrzebujesz obu, aby uzyskać dostęp do swojego konta.

Użytkownicy są ukryci, ale transakcje już nie. Każdy może zobaczyć wszystkie transakcje, które mają miejsce w łańcuchu bloków, ale nie możesz zobaczyć nazw użytkowników stojących za każdą transakcją.

Kryptowaluta dla początkujących

Teraz, jeśli nowicjusz (a wszyscy go znamy!) Zapyta Cię „co to jest kryptowaluta?”, Powiedz mu, że to cyfrowe pieniądze, które możesz wysłać każdemu na świecie bez korzystania z banku. Nie muszą podawać żadnych danych osobowych, aby dokonać transakcji, a transakcje odbywają się w sieci, której mogą zaufać.

Początkujący może również chcieć wiedzieć, jak zaczęły się kryptowaluty. Żaden problem! Czytaj dalej, a będziesz w stanie odpowiedzieć na to pytanie!

Historia kryptowaluty

W latach 90. wiele różnych osób próbowało budować kryptowaluty. Te, które były najbliżej, były DigiCash, HashCash i Pieniądze B.. Żaden z nich nie miał odpowiedniej technologii ani wsparcia potrzebnego do odniesienia sukcesu.

Historia kryptowaluty naprawdę się zaczyna Bitcoin. Bitcoin był pierwsza na świecie prawdziwa kryptowaluta, i nadal jest najbardziej znany. Nazywa się twórca Bitcoina Satoshi Nakamoto, ale nikt nie wie, kto to jest! Nikt nigdy nie spotkał osobiście Satoshiego. Może to być mężczyzna, kobieta lub cała grupa ludzi!

12 stycznia 2009 r, Blockchain Bitcoin Satoshi wszedł do sieci. Pierwsza transakcja Bitcoin dotyczyła 10 BTC (Bitcoinów). Satoshi wysłał go do programisty o imieniu Hal Finney.

Satoshi tylko mówił dalej fora internetowe i e-maile. W kwietniu 2011 roku Satoshi zniknął. Po Satoshi Nakamoto pozostało tylko Bitcoin – i jego nazwa.

Co to jest kryptowaluta: Strona główna kryptowaluty Bitcoin.

Ludzie zaczęli interesować się Bitcoinem po kilku latach. Jednak kiedy zaczęli rozumieć, co może zrobić, Popularność Bitcoina rosła i rosła. Ludzie widzieli, że Bitcoin ma wszystkie sześć z tych rzeczy, które wymieniliśmy wcześniej, i zaczęli go kupować i używać.

Więc do czego służy kryptowaluta taka jak Bitcoin? Cóż… porozmawiajmy o jednej ze stron internetowych, na których ludzie zaczęli używać Bitcoina – co pomogło uczynić go sławnym!

Jedwabny Szlak

Jedwabny Szlak był czarny rynek online. To było jak nielegalny Amazon czy eBay. Używał Bitcoin jako swojej głównej waluty handlowej. Klienci mogli kupować różne rzeczy za pomocą Bitcoin, bez wiedzy, kim są. Wiele z tych rzeczy było nielegalnych, na przykład leki, skradzione dobra, i bronie. Silk Road miał nawet reklamy zabójców!

Silk Road został zamknięty w 2013 roku, po dwóch latach handlu. Ameryka FBI przejął Bitcoiny warte miliony dolarów, co czyni go bardzo mało prawdopodobnym członkiem społeczności kryptowalut!

Historia Jedwabnego Szlaku trafiła do gazet na całym świecie. Było to zarówno dobre, jak i złe dla Bitcoina. To było złe, ponieważ Bitcoin został powiązany z przestępczością internetową, ale to było dobre, ponieważ pokazało, że Bitcoin zadziałał. Historia Silk Road pokazała światu, że Bitcoin był przydatny i że miał dużą grupę ludzi, którzy chcieli go używać (mimo że byli przestępcami).

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Co stało się potem?

Kiedy pojawił się w 2009 roku, Bitcoin był wart zero dolarów i zero centów. W kwietniu 2011 r. Można było dostać 1 Bitcoin za 1 $. 17 grudnia 2017 roku Bitcoin miał jak dotąd najlepszy dzień. Możesz wymienić 1BTC za 20 052 USD! Dzisiaj, 7 sierpnia 2021 r. możesz handlować 1 BTC za 11822 USD. Nieźle, prawda?

Handel kryptowalutami stał się bardzo popularne. Setki innych kryptowalut podążyło za Bitcoinem na rynek, tak się nazywają altcoiny.

Jak Bitcoin, altcoiny wykorzystują technologię blockchain, ale starają się robić rzeczy trochę inaczej. Rzućmy okiem na resztę;

 • Litecoin jest bardzo podobny do Bitcoina, ale jego system ułatwia wydobywanie użytkownikom, którzy nie mają potężnych komputerów.
 • Dogecoin to zabawny altcoin z Shiba Inu pies jako jego maskotka. Fani dogecoin często używają go do wspierania dobrych celów, takich jak studnie w Kenii i jamajski zespół bobslejowy!
 • BitcoinCash powstał, gdy grupa użytkowników Bitcoin nie zgodziła się z niektórymi zasadami Bitcoin i oderwała się, aby stworzyć własną cyfrową walutę w 2017 roku. Tak duży spór jest znany jako twardy widelec.

Uwaga: możesz wyobrazić sobie hard fork w podobny sposób, jak działa aktualizacja telefonu komórkowego. Niektórzy ludzie decydują się na uaktualnienie swoich telefonów, a inni tego nie robią. To wciąż ten sam telefon, ale ma inne funkcje.

Nie każdy, kto korzysta z technologii blockchain, próbuje stworzyć kryptowaluty. Niektórzy próbują budować większe łańcuchy bloków, lepszy, i może więcej. Najbardziej znanym tego przykładem jest Ethereum.

Co to jest kryptowaluta, kiedy tak naprawdę nie jest „walutą”?

Twórca Ethereum Vitalik Buterin chciał zbudować blockchain, który byłby bardziej zaawansowany niż Bitcoin. Chciał tworzyć Platforma która może zdziałać więcej niż tylko waluta cyfrowa.

Ethereum pozwala użytkownikom budować dApps i skonfiguruj inteligentne kontrakty. Inteligentne kontrakty mogą kierować wieloma różnymi typami transakcji, w tym handlem kryptowalutami. Mogą być również wykorzystywane do kierowania listą płac firmy, umową najmu samochodu, a nawet przy zakupie domu.

Uwaga: dApps są jak zwykłe aplikacje (takie jak Facebook, Google czy Twitter), ale działają na blockchainie, a nie na centralnym serwerze. Możesz dowiedzieć się więcej o dApps w naszym "Co to jest dApp" przewodnik.

Ujmując to w ten sposób – jeśli Bitcoin chce zastąpić Twoją aplikację do bankowości internetowej, Ethereum chce zastąpić wszystkie Twoje inne aplikacje! Teraz rozumiesz, o co mi chodzi?

Wiele osób postrzega sposób, w jaki Ethereum korzysta z technologii blockchain, jako przyszłość kryptowaluty. Ethereum to kolejna wielka rzecz!

Co to jest kryptowaluta: platforma Ethereum.

Aby dowiedzieć się więcej o Bitcoin i Ethereum, zobacz nasze Ethereum VS Bitcoin przewodnik.

Teraz wiemy, jak odpowiedzieć na kilka pytań;

 • Co to jest kryptowaluta?
 • Kiedy powstała kryptowaluta?
 • Jakie są główne kryptowaluty na rynku?

A teraz zadajmy kolejne bardzo ważne pytanie.

Czy kryptowaluty to dobra czy zła rzecz?

Dobre rzeczy o kryptowalutach (Yay!)

 • To jest przejrzyste: Oznacza to, że każdy korzystający z łańcucha bloków kryptowalut może zobaczyć każdą transakcję, jaka kiedykolwiek została dokonana. Nie musisz ufać innym użytkownikom.
 • Kontrola osobista: Oznacza to, że każdy użytkownik sam zarządza swoimi pieniędzmi, nikt poza użytkownikiem nie może się do nich dostać. Jest zdecentralizowany, pamiętasz? Więc to różni się od przekazania bankowi kontroli nad swoimi pieniędzmi.
 • To jest dla każdego: Kryptowaluty są otwarte dla każdej osoby na planecie. Banki mają zasady określające, kto może mieć konto, kryptowaluta nie. Na całym świecie są dwa miliardy ludzi, którzy nie mają pełnego dostępu do kont bankowych!
 • To jest szybkie: Transakcja Bitcoin trwa około godziny, chociaż może to zająć nawet dziesięć minut. W większości banków, przelew z banku międzynarodowego na przelew bankowy może zająć 1-5 dni.
 • To jest bezpieczne: Sieć blockchain kryptowaluty jest rozproszona na tysiące komputerów, tworząc je prawie niemożliwe włamać się.

Kilka złych rzeczy na temat kryptowaluty (Booo!)

 • Może być niestabilny: Kryptowaluty muszą być bardziej popularne zanim wszyscy zaczną ich używać. Waluty fiat nie muszą być popularne, ponieważ są wspierane przez rząd. Jeśli posiadana kryptowaluta stanie się niepopularna, możesz nie być w stanie jej użyć.

 • Jeśli ją zgubisz, odejdzie na zawsze: Jeśli zaginie twoja kryptowaluta – lub zgubisz klucz prywatny – nie możesz tego odzyskać. Nie możesz zadzwonić do Bitcoin, aby złożyć skargę. Zapamiętaj, to nie jest bank.
 • Przestępcy to lubią: Jeśli jesteś przestępcą, to prawdopodobnie nie jest to złe, ale dla reszty z nas – tak! Konta kryptowalut są ukryte, więc ludzie mogą ich używać do przestępstwa. Jeśli ludzie zobaczą, że używają go przestępcy i terroryści, mogą sami nie chcieć tego używać.

Zanim skończymy nasz przewodnik po kryptowalutach, odpowiedzmy na jeszcze jedno pytanie.

Wnioski – jak kryptowaluty mogą zmienić świat?

W życiu musimy być bardzo ostrożnie o tym, komu ufamy. Większość ludzi naprawdę ufa tylko swojej rodzinie i przyjaciołom. Nie udostępnilibyśmy naszych danych osobowych obcej osobie na ulicy, ponieważ im nie ufamy. Jednak dokładnie to robimy za każdym razem, gdy otwieramy konto bankowe lub płacimy za coś online.

Przez większość czasu możemy ufać bankom, rządom i innym stronom trzecim, ale nie możemy im ufać cały czas.

W 2008, światowa gospodarka załamała się. Banki bardzo źle wykorzystały pieniądze, którym ufano. Rządy świata nie były w stanie się zatrzymać miliony ludzi przed utratą dużej ilości pieniędzy.

W 2008 roku działo się też coś innego – Tworzony był Bitcoin. Zbieg okoliczności? Myślę, że nie.

Kryptowaluty odbierają władzę, jaką banki i rządy mają nad naszym życiem. Oddają nam moc. Dają także nadzieję wszystkim ludziom, którzy zostali wykluczeni z nowoczesnego systemu bankowego.

Co to jest kryptowaluta: kryzys finansowy z 2008 roku.

Pomyśl, co kryptowaluty mogą przynieść do krajów takich jak Afganistan. W Afganistanie, tylko 10% dorosłych ma rachunki bankowe, a te są w większości kontrolowane przez mężczyzn. Czym jest kryptowaluta dla kobiety z Afganistanu? Wolność.

Syria, Jemen i Libia są w środku stan wojny domowej. Wyobraź sobie, że możesz bezpośrednio wysyłać pomoc mieszkańcom tych krajów. Czym jest kryptowaluta dla Syryjczyka? To link do reszty świata, ludziom, którzy chcą pomóc.

I w końcu…

Kiedy zadajemy pytania typu „co to jest kryptowaluta?”, Tak naprawdę pytamy „co zrobi kryptowaluta dla mnie?”. Odpowiedź brzmi – kryptowaluta będzie daje Ci kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Kryptowaluta uczyni Cię częścią globalnej rodziny, która może swobodnie handlować ponad granicami i może uczynić świat lepszym miejscem do życia dla nas wszystkich.

Co myślisz? Czy interesuje Cię świat kryptowalut i jesteś na to gotowy wskocz na giełdę i zacznij handlować?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me