Witamy w kolejnym przewodniku po kryptowalutach dla początkujących! Dzisiaj opowiem o tym, czym jest SegWit.

Na rynku są setki kryptowalut i każda z nich ma zestaw reguł, które kierują ich sposobem działania. Ten zestaw reguł nosi nazwę protokół. Więc co to wszystko ma wspólnego z SegWitem? Co to jest SegWit?

Cóż, podobnie jak wszystkie programy komputerowe, kryptowaluty muszą być aktualizowane i ulepszane. Wykryto błędy i usterki, które należy naprawić. Oto, co się dzieje, gdy laptop prosi o wyłączenie i aktualizację.

Kiedy kryptowaluta wymaga aktualizacji lub ulepszenia, należy wprowadzić zmiany w jej protokole. SegWit był aktualizacją protokołu Bitcoin w zeszłym roku.

W tym przewodniku opowiem Ci wszystko, co musisz wiedzieć o SegWit. Powiem ci, czym jest SegWit i jak działa. Powiem również, jakie ulepszenia wprowadziła w sieci Bitcoin i co te ulepszenia oznaczają dla jej użytkowników.

Pod koniec tego przewodnika nigdy nie będziesz musiał zadawać sobie pytania „Co to jest SegWit?” jeszcze raz.


Zacznijmy od przyjrzenia się, skąd pochodzi SegWit i co próbował osiągnąć…

Historia SegWit

Co to jest Segwit - Logo Segwit

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Pomysł na SegWit został po raz pierwszy przedstawiony przez Pietera Wuille na konferencji Bitcoin w 2015 roku. Wuille jest programistą Bitcoin i współzałożycielem Blockstream, firmy programistycznej specjalizującej się w zabezpieczeniach cyfrowych dla usług finansowych.

Wuille zasugerował SegWit jako rozwiązanie błędu w protokole Bitcoin. W tworzeniu oprogramowania nazywane są rozwiązania błędów łaty. Problem, który chciał rozwiązać, nazywa się plastyczność transakcji. Elastyczność transakcji to nerdyny sposób na powiedzenie, że Bitcoin można ukraść użytkownikom, zmieniając niewielkie fragmenty informacji o transakcji. Nie martw się, omówię to wszystko bardziej szczegółowo w następnej sekcji.

Propozycja Wuille dotycząca SegWit wywołała wielką debatę w społeczności Bitcoin i minęły prawie dwa lata, zanim została uruchomiona. Ostatecznie został aktywowany 23 sierpnia 2017 r. Ta sama poprawka została zastosowana do Litecoin protokołu z dnia 10 maja 2017 r.

Uwaga: Litecoin to kryptowaluta, której kod oparty jest na protokole Bitcoin. Ponieważ są bardzo podobni, podzielili problem plastyczności transakcji.

SegWit naprawił problem z ciągliwością transakcji, a także umożliwił kilka innych ulepszeń w protokole Bitcoin. Jednak wciąż ma wielu krytyków i nie wszyscy użytkownicy sieci Bitcoin przyjęli zmiany z zadowoleniem. Niektórzy członkowie społeczności Bitcoin tak bardzo nie zgadzają się z SegWit, że stworzyli konkurencyjne kryptowaluty!

Zanim przejdziemy do tego wszystkiego, przyjrzyjmy się bliżej problemowi plastyczności transakcji. Czym więc jest plastyczność transakcji i co robi SegWit, aby ją zatrzymać?

Kowalność transakcji jest dość skomplikowana. Aby to zrozumieć, musisz najpierw zrozumieć, jak działają transakcje Bitcoin…

Podstawy Blockchain

Bitcoin to ogromna sieć złożona z tysięcy komputerów tzw węzły. Każdy węzeł przechowuje pełny zapis każdej transakcji Bitcoin, która kiedykolwiek została dokonana. Ten rekord nosi nazwę blockchain.

Większość pracy związanej z przetwarzaniem nowych transakcji jest wykonywana przez specjalne węzły tzw górniczy. Użytkownicy płacą górnikom opłaty transakcyjne za wykonywaną pracę. Nowe transakcje można dodać do łańcucha bloków dopiero po tym, jak górnicy umieścili je w grupach transakcji o nazwie Bloki. Każdy blok w łańcuchu bloków Bitcoin zawiera 1 MB informacji o transakcji.

To powinno zająć trochę czasu 10 minut aby sieć mogła przetworzyć jeden blok transakcji, ale może to zająć dużo więcej czasu. Sieć Bitcoin może przetwarzać między 3-7 transakcje na sekundę (Tx / s). Jednak może to znacznie spowolnić, gdy sieć jest zajęta.

Teraz użyję dwóch przykładów, aby pokazać, jak działają proste transakcje Bitcoin. Pierwsza będzie standardową transakcją Bitcoin. Druga będzie transakcją, w której jeden użytkownik wykorzystuje plastyczność transakcji, aby ukraść Bitcoin od innego użytkownika.

Transakcje dla początkujących

Lucy chce wysłać 10 Bitcoinów (BTC) do Jude. Aby to zrobić, Lucy i Jude potrzebują dwóch rodzajów informacji:

  • Adres publiczny: To jest jak adres e-mail Bitcoin. Adres publiczny to cyfrowa lokalizacja, do której Lucy może wysłać Bitcoiny. Jude ma adres publiczny do otrzymać Bitcoin. Adresy publiczne są widoczne w całej sieci.
  • Klucz prywatny: Jeśli adresy publiczne są jak adresy e-mail, klucze prywatne są jak hasła. Udowadniają, że adresy publiczne – a zatem sam Bitcoin – należą do Lucy i Jude. Tylko Lucy może zobaczyć klucz prywatny Lucy i tylko Jude może zobaczyć klucz prywatny Jude.

Zobaczmy, jak wygląda transakcja w sieci Bitcoin…<

Standardowa transakcja Bitcoin

Co to są transakcje Segwit Bitcoin

Jak 10BTC przechodzi od Lucy do Jude?

  1. Lucy rozgłasza żądanie do sieci. Żądanie zawiera publiczny adres Jude, wysyłaną kwotę (10BTC) oraz opłatę transakcyjną dla górników. Zawiera również klucz prywatny Lucy podpis którego używa, aby udowodnić, że ma 10 BTC do wysłania. Ta informacja podpisu jest nazywana dane świadków.
  2. Górnicy przetwarzają transakcję. Połączyli informacje Lucy z Jude i zaszyfrować to. Oznacza to, że zamieniają informacje w wiersz kodu komputerowego. Ten kod nosi nazwę Identyfikator transakcji.
  3. Transakcja kolejki, czeka na przetworzenie. Jeśli Lucy doliczyła niską opłatę transakcyjną, może stać w kolejce przez długi czas! To tak, jakby zamawiać jedzenie w restauracji. Jeśli nie dasz kelnerowi napiwków, dostarczenie jedzenia może zająć dużo czasu! Lucy może przyspieszyć ten proces, wysyłając transakcję ponownie za wyższą opłatą. Identyfikator transakcji jest teraz dodawany do identyfikatorów transakcji innych użytkowników i ponownie szyfrowany. Ten proces trwa do momentu osiągnięcia limitu 1 MB informacji o transakcji i utworzenia bloku.
  4. Blokada jest potwierdzona. Blok jest rozgłaszany do sieci i jeśli ponad połowa wszystkich węzłów zgadza się, że zawarte w nim informacje są w nim ważne, można je potwierdzić i dodać do łańcucha bloków. Jude otrzymuje 10 BTC od Lucy.

Tak dzieje się większość transakcji Bitcoin. Następnie chcę pokazać, jak plastyczność transakcji może wpłynąć na transakcje, a następnie możemy zapytać, co robi z tym SegWit?

Jak działa plastyczność transakcji

Co to jest plastyczność transakcji Segwit i niepotwierdzona zmiana

Korzystając ponownie z tego przykładu, pokażę, jak podatność transakcji może zostać wykorzystana przez Jude, aby skłonić Lucy do wysłania mu 20 BTC zamiast 10. Oto jak to działa…

Błąd podatności transakcji w kodzie Bitcoin pozwala Jude zmienić dane świadka Lucy, zanim transakcja zostanie potwierdzona. Zmienia to identyfikator transakcji bez zmiany samej transakcji (która nadal jest wysyłana 10BTC z Lucy do Jude).

Kiedy ta zmieniona transakcja zostanie potwierdzona przez sieć, anuluje oryginalną transakcję. Teraz Jude kontaktuje się z Lucy, aby narzekać, że nie otrzymał 10BTC, mimo że otrzymał!

Lucy sprawdza i widzi, że pierwotna transakcja nie doszła do skutku. Teraz dołącza wyższą opłatę transakcyjną i wysyła ją ponownie. Ta nowa transakcja jest przetwarzana przez sieć. Jude otrzymuje 10 dodatkowych Bitcoinów!

Lucy, górnicy i reszta sieci nie mają możliwości dowiedzenia się, że tak się dzieje. Gdy transakcje zostaną potwierdzone i dodane do łańcucha bloków, nie można ich zmienić ani usunąć. Poniżej znajduje się wykres pokazujący, jak poważnym problemem jest plastyczność transakcji dla sieci Bitcoin.

Co to są transakcje zaakceptowane a odrzucone SegwitŹródło: bitcoinmagazine

Transakcje dokonane przez plastyczność transakcji są pokazane na czerwono.

Czym więc jest SegWit i co robi, aby rozwiązać problem plastyczności transakcji?

Łatkowanie plastyczności transakcji

Jak wspomniałem wcześniej, SegWit to łatka zaprojektowana przez Pietera Wuille, aby zapobiec plastyczności transakcji. Sposób, w jaki to działa, jest dość prosty. Aby zapobiec wykorzystywaniu danych świadków do zmiany identyfikatorów transakcji, Wuille zasugerowała usunięcie ich z transakcji! Proste, prawda?

Pełna nazwa SegWit to oddzielony świadek. Segregacja oznacza usunięcie lub oddzielenie, więc SegWit oznacza usunięcie danych świadka.

Odseparowany świadek tworzy plik łańcuch boczny gdzie dane świadków są przechowywane z dala od głównego łańcucha bloków. Zapobiega to zmianie identyfikatorów transakcji przez nieuczciwych użytkowników, takich jak Jude!

Sprytną rzeczą w Bitcoin SegWit jest to, że tak jest kompatybilny wstecz. Oznacza to, że węzły zaktualizowane za pomocą protokołu SegWit Bitcoin mogą nadal działać z węzłami, które nie zostały zaktualizowane. Ten rodzaj aktualizacji nosi nazwę miękki widelec. Aktualizacje, które nie są wstecznie kompatybilne, są wywoływane twarde widelce. Hard forki mogą dzielić sieci i prowadzić do tworzenia nowych kryptowalut.

Pieter Wuille chciał, aby SegWit był wstecznie kompatybilny, a zatem zaktualizował soft-fork. Aby to zrobić, musiał zaprojektować go tak, aby dane świadków były nadal rejestrowane w głównym łańcuchu bloków. Rozwiązaniem, które znalazł, było zaszyfrowanie wszystkich danych świadków bloku na łańcuchu bocznym SegWit i zapisanie ich kod główny na głównym łańcuchu bloków. Pozwoliło to Bitcoin SegWit na łatanie plastyczności transakcji bez stania się aktualizacją hard-fork.

Teraz wiesz, jak segregacja świadków zapobiega plastyczności transakcji, ale historia SegWit Bitcoin na tym się nie kończy. SegWit wpłynął na sieć Bitcoin w sposób, o którym Pieter Wuille nawet nie pomyślał, kiedy ją tworzył!

Następnie opowiem o skalowalność sieć piorunów. Zacznę od skalowalności…

Czym więc jest skalowalność SegWit?

Skalowalność Bitcoin SegWit

Najpierw wyjaśnię, czym jest skalowalność. Skalowalność to zdolność sieci do przetwarzania ogromnych ilości transakcji bez zmniejszania ich szybkości. Jeśli sieć jest skalowalna, będzie w stanie przetwarzać transakcje równie szybko, a nawet szybciej, gdy będzie większa. Niestety większość kryptowalut przetwarza transakcje wolniej im większe się stają.

Kryptowaluty mają problem ze skalowalnością, ponieważ transakcje są przetwarzane przez zgoda. Jak wspomniałem wcześniej, ponad połowa węzłów w sieci Bitcoin musi zgodzić się, że transakcja jest ważna, zanim będzie można ją dodać do łańcucha blokowego. Im więcej węzłów jest w sieci, tym dłużej trwa osiągnięcie porozumienia lub zgoda. 

Społeczność Bitcoin od dawna debatuje nad różnymi sposobami skalowania sieci. Problem pogarsza się wraz ze wzrostem popularności platformy, więc czas ucieka na znalezienie rozwiązania.

Kiedy Pieter Wuille stworzył Bitcoin SegWit, przypadkowo poprawił również skalowalność sieci! Dane świadka wykorzystane do pobrania 65% każdego bloku Bitcoin. Usuwając dane świadków, bloki SegWit Bitcoin mają teraz miejsce na znacznie więcej informacji o transakcjach.

Każdy blok ma teraz zestaw waga bloku który jest ograniczony do 4 MB. Waga bloku jest połączeniem 1 MB informacji przechowywanych w głównym łańcuchu bloków i danych świadka przechowywanych w łańcuchu bocznym. Oddzielny świadek umożliwia sieci przetwarzanie większej liczby transakcji bez zmiany ogólnego rozmiaru łańcucha bloków Bitcoin.

Jeśli więc ktoś Cię zapyta, „co to jest skalowalność SegWit?” możesz im powiedzieć, że jest to sposób na przetwarzanie większej liczby transakcji w sieci Bitcoin. To tworzy sieć zapalniczka usuwając dane świadków z transakcji bez wpływu na rozmiar łańcucha bloków Bitcoin.

Teraz chcę wam opowiedzieć o kolejnym ekscytującym rozwoju, który umożliwia SegWit. Do czego służy teraz SegWit?

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Sieć Lightning

Sieć błyskawicy jest kolejnym rozwiązaniem problemu skalowalności Bitcoin i nie działałaby bez oddzielnego świadka.

Sieć błyskawicy umożliwia użytkownikom konfigurowanie kanałów płatności dla mikropłatności. Użyjmy Lucy i Jude jako innego przykładu:

Jude pracuje dla Lucy. Płaci mu 1 BTC dziennie. Zamiast przetwarzać transakcję na głównym łańcuchu blokowym, Lucy i Jude utworzyły prywatny kanał płatności, w którym Lucy może wysyłać Bitcoiny bezpośrednio do Jude. Wysyła mu mikropłatność w wysokości 1 BTC dziennie. Każda mikropłatność musi być podpisana zarówno przez Lucy, jak i Jude. Nazywają się transakcje z wieloma podpisami z tego powodu.

Jude pracuje dla Lucy przez dziesięć dni. Pod koniec dziesięciu dni Lucy i Jude zamykają kanał płatności. W tym momencie wszystkie mikropłatności są transmitowane do sieci jako jedna transakcja za 10BTC.

Takie kanały płatności stanowią podstawę błyskawicznej sieci tysięcy mikropłatności odbywających się z dala od głównego łańcucha blokowego. Transakcje są dodawane do głównego łańcucha bloków tylko wtedy, gdy użytkownicy zamykają kanał płatności. Co więc robi SegWit, aby to umożliwić?

Mikropłatności są niepotwierdzony transakcje, które stają się ważne dopiero po zamknięciu kanału płatności i przetworzeniu przez sieć całkowitego salda transakcji. Bez Bitcoin SegWit użytkownicy mogliby zmieniać identyfikatory transakcji w transakcjach z wieloma podpisami przy użyciu plastyczności transakcji. Oznaczałoby to chaos dla systemu i całkowicie niewykonalne.

Teraz wiesz, czym jest SegWit, jak działa i co oznacza dla sieci Bitcoin. Zanim skończę, krótko podsumuję zalety SegWit. Opowiem Ci również o jego krytyce i niektórych powodowanych przez nią problemach…

Co jest SegWit: The Pros

kciuki w górę PRO

Kowalność transakcji to już przeszłość. SegWit to proste i kreatywne rozwiązanie poważnego problemu w protokole Bitcoin.

Szybsze transakcje Bitcoin. SegWit sprawia, że ​​łańcuch bloków Bitcoin jest lżejszy. Umożliwia przetwarzanie większej liczby transakcji bez zwiększania ogólnego rozmiaru łańcucha bloków Bitcoin.

Transakcje Bitcoin tańsze. Wyższa prędkość transakcji oznacza niższe opłaty transakcyjne. Opłaty transakcyjne za Bitcoin mogą być niewiarygodnie wysokie, więc wszelkie zmiany, które je obniżają, powinny być mile widziane przez społeczność.

Możliwe nowe i ekscytujące rozwiązania. Jeśli Bitcoin ma służyć sieci milionów ludzi, musi rozwiązać problem skalowalności. SegWit pomaga urzeczywistniać projekty skalowalności, takie jak sieć piorunów.

 Co to jest SegWit: wady

kciuk w dół Cons

Nie jest używany przez wystarczającą liczbę węzłów. Wielu górników nie lubi SegWit. Niższe opłaty wpływają na ich zyski, a także nie doceniają konieczności obsługi łańcucha bocznego danych świadków, który w ogóle nie zapewnia żadnych przychodów z opłat. Inne usługi Bitcoin – takie jak portfele – również wolno wspierały zmiany SegWit. Tylko w lutym 2018 roku, prawie sześć miesięcy po aktywacji 14% transakcji Bitcoin zostało dokonanych za pomocą SegWit Bitcoin. Od tego czasu liczby uległy poprawie, ale do pełnej aktualizacji sieci wciąż daleko.

To krótkoterminowe rozwiązanie długoterminowych problemów. Niektórzy programiści Bitcoin skarżyli się, że protokół SegWit nie posuwa się wystarczająco daleko, aby rozwiązać problem skalowalności. Twierdzą, że tylko duże zmiany w rozmiarze łańcucha bloków Bitcoin i sposobie przetwarzania transakcji pomogą platformie skalować się w przyszłości.

SegWit spowodował podziały w społeczności Bitcoin. Nieporozumienia wokół SegWit spowodowały kilka twardych rozwidleń. Najbardziej znanym z nich jest Bitcoin Cash (BCH).

Znasz już wszystkie fakty, możesz odpowiedzieć „Co to jest SegWit?” dla siebie. Zanim wyjdę, chciałbym podzielić się z wami kilkoma uwagami końcowymi…

Wniosek

Kiedy Pieter Wuille projektował SegWit, chciał naprawić problemy, które powodowała plastyczność transakcji. Ale SegWit zrobił znacznie więcej, wywołał masową dyskusję na temat przyszłości samej platformy Bitcoin. Bitcoin ma prawie dziesięć lat. Wciąż jest to największa kryptowaluta na świecie, ale niektórzy zaczynają kwestionować, czy jest najlepsza.

Istnieją setki nowych projektów blockchain oferujących jedne z najbardziej zaawansowanych technologii kryptograficznych, jakie kiedykolwiek widziano. Niektórzy postrzegają SegWit Bitcoin jako pozytywną zmianę dla sieci. Jednak inni postrzegają to jako symbol ograniczeń Bitcoina.

Debata SegWit toczy się w całej społeczności Bitcoin, a teraz wiesz już wystarczająco dużo, aby wyrazić swoją opinię. Czym jest dla ciebie Segwit? Czy to ekscytujący nowy rozwój, który przeniesie Bitcoin w przyszłość? A może jest to tymczasowe rozwiązanie znacznie większych problemów, z którymi boryka się sieć Bitcoin? Pomyśl o tym, a do zobaczenia następnym razem!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me