Czy jesteś zainteresowany Dowód pracy a dowód stawki argument? A może po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o procesie jak wydobywać Ethereum, Bitcoin, Dziarskość i inne popularne łańcuchy bloków, które używają Proof of Work? Tak czy inaczej, trafiłeś we właściwe miejsce.

Oba te modele nazywane są „mechanizmami konsensusu” i są one standardem aktualne wymagania do potwierdzania transakcji, które odbywają się na blockchain, bez potrzeby korzystania z osoby trzeciej. Wkrótce jednak zajmiemy się tym bardziej.

W każdym razie, w tym przewodniku Proof of Work VS Proof of Stake, zacznę od wyjaśnienia podstawy każdego modelu, a następnie, które popularne blockchainy je przyjęły.

Następnie zamierzam dać naprawdę proste wyjaśnienie, jak działa ta technologia i jak pozwalają ludziom zarabiać dodatkową kryptowalutę, stając się górnikiem!

Na koniec wyjaśnię, dlaczego uważam, że Proof of Stake jest znacznie lepszym modelem niż Proof of Work, a także podam przykłady ze świata rzeczywistego każdego modelu.

Pod koniec czytania mojego przewodnika od początku do końca będziesz w stanie wygodnie wyjaśnić swoim znajomym, na czym polega każdy mechanizm konsensusu, jak działa i który jest lepszy!


Uwaga: Zawsze kluczowe znaczenie dla przechowywania kryptowalut w bezpiecznych portfelach, Jak na przykład Ledger Nano S, Trezor Model T i Coinbase. Ponadto, jeśli zdecydujesz się wymienić swoje kryptowaluty, powinieneś wybrać niezawodne giełdy kryptowalut. Coinbase i Binance należą do najpopularniejszych i najbardziej niezawodnych opcji.

Więc na co czekasz? Zacznijmy od podstaw.

Dowód stawki VS dowód pracy: podstawy

Gdy Satoshi Nakamoto budował pierwszą w historii kryptowalutę, Bitcoin, musiał znaleźć sposób na weryfikację transakcji bez konieczności korzystania z pomocy strony trzeciej. Osiągnął to, kiedy stworzył System Proof of Work.

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Porównanie dowodu pracy z dowodem stawki

Zasadniczo, Proof of Work jest używany do określić, w jaki sposób blockchain osiąga konsensus. Innymi słowy, w jaki sposób sieć może mieć pewność, że transakcja jest prawidłowa i że ktoś nie próbuje robić złych rzeczy, takich jak dwukrotne wydawanie tych samych środków?

Chociaż wyjaśnię to bardziej szczegółowo później, dowód pracy jest oparty na pliku zaawansowana forma matematyki zwana „kryptografią”. Właśnie dlatego cyfrowe monety, takie jak Bitcoin i Ethereum, nazywane “ kryptowalutami ”!

Zastosowania kryptografii równania matematyczne to jest takie trudne tylko potężne komputery mogą je rozwiązać. Żadne równanie nie jest nigdy takie samo, co oznacza, że ​​po rozwiązaniu sieć wie, że transakcja jest autentyczna.

Wiele innych łańcuchów bloków skopiowało oryginalny kod Bitcoin i jako takie również używa modelu Proof of Work. Chociaż Proof of Work to niesamowity wynalazek, wcale nie jest doskonały. Nie tylko tego potrzebuje znaczne ilości energii elektrycznej, ale jest też bardzo limitowany w liczbie transakcji, które może przetwarzać w tym samym czasie.

W rezultacie powstały inne mechanizmy konsensusu, z których jednym z najpopularniejszych jest Dowód modelu stawki. Proof of Stake był pierwszy utworzony w 2012 roku przez dwóch programistów o nazwie Scott Nadal i Sunny King. W momencie jego uruchomienia założyciele argumentowali, że Bitcoin i jego model Proof of Work wymagały równowartości 150000 USD w dziennych kosztach energii elektrycznej.

Od tego czasu liczba ta wzrosła do milionów dolarów, co omówię bardziej szczegółowo w dalszej części tego artykułu.

W każdym razie pierwszy w historii projekt blockchain by użyć modelu Proof of Stake Peercoin. Pierwsze korzyści obejmują: sprawiedliwszy i bardziej równi system wydobywczy, bardziej skalowalne transakcje i mniejsze uzależnienie od energii elektrycznej.

W rezultacie druga najpopularniejsza kryptowaluta na świecie – Ethereum, jest w trakcie próby przejścia z Proof of Work do Proof of Stake. Data Proof of Stake Ethereum to jeszcze do potwierdzenia, jednak zespół ciężko pracuje, aby dotrzeć tam tak szybko, jak to możliwe.

Teraz, gdy znasz już podstawy, w następnej części mojego przewodnika „Proof of Work VS Proof of Stake” przyjrzymy się, które łańcuchy bloków przyjęły każdy z dwóch modeli!

Przyjęcie PoW VS Przyjęcie PoS

Najbardziej oczywistym punktem wyjścia jest omówienie pierwotny nabywca of Proof of Work, czyli Blockchain Bitcoin. Za każdym razem, gdy transakcja jest wysyłana, jej potwierdzenie przez sieć zajmuje około 10 minut. Ponadto łańcuch bloków Bitcoin może obsługiwać tylko pliki około 7 transakcji na sekundę.

Doprowadziło to do opłaty transakcyjne znacznie wzrasta od pierwszego projektu rozpoczęto w 2009 roku. Na przykład opłaty za bitcoiny początkowo kosztowały bardzo mały ułamek centa, co sprawiło, że sieć była przydatna do przesyłania niewielkich kwot. Jednak, jak zobaczysz z wykres poniżej, to wzrosło do aż 40 $ za transakcję w najbardziej ruchliwym okresie w grudniu 2017 r!

Dowód pracy a dowód stawki

Źródło: privacypros.io

Chociaż od tego czasu opłaty te zostały obniżone, nadal są one zbyt wysokie, aby to zrobić nadaje się jako globalny system płatności. Większość z tych problemów wynika głównie z granice dowodu pracy.

Druga najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, Ethereum również używa Dowód pracy. Co ciekawe, programiści wprowadzili kilka zmian w oryginalny kod, co pozwoliło sieci na przetwarzanie transakcje w zaledwie 16 sekund. Chociaż nie jest to najszybszy w branży, jest znacznie szybszy niż 10 minut, które zajmuje Bitcoin.

Niemniej jednak problemy ze skalowalnością że Proof of Work spowodował, że Bitcoin jest również problemem dla Ethereum. Plik maksymalna ilość transakcji że blockchain Ethereum może przetwarzać 15, co znowu jest znacznie niższe niż potrzeba sieci. Jednak chociaż data Proof of Stake Ethereum nie jest jeszcze oficjalna, mamy nadzieję, że zwiększy tę liczbę do tysięcy na sekundę.

Podobnie jak Ethereum, inne łańcuchy bloków czasami używają odmiany Proof of Work, zmieniając typ algorytmu, który wspiera proces walidacji transakcji. Inne popularne łańcuchy bloków, w których zainstalowano Proof of Work, to Bitcoin Cash i Litecoin.

Z drugiej strony, obecnie używają niektórych naprawdę popularnych kryptowalut Dowód stawki. Jednym z nich jest Dziarskość, co pozwala użytkownikom wysyłać i odbierać środki w ciągu zaledwie kilku sekund.

Dowód pracy a dowód stawki

Innym dobrze znanym blockchainem wykorzystującym model Proof of Stake jest NEO. Chiński protokół inteligentnego kontraktu przeszedł niesamowitą podróż od czasu jego pierwszego uruchomienia w 2016 roku, zwiększając wartość swojej monety o ponad 100 000%!

Teraz, gdy już wiesz, które popularne łańcuchy bloków używają Proof of Work, a które używają Proof of Stake, zajmiemy się następną częścią mojego przewodnika „Proof of Work VS Proof of Stake” jak transakcje są weryfikowane. Zacznijmy od Proof of Work!

Dowód pracy: jak weryfikowane są transakcje?

Jak możesz sobie wyobrazić, tysiące ludzi używają Bitcoin, Ethereum i inny łańcuchy bloków które używają Model Proof of Work. W moim przykładzie poniżej zamierzam użyć Bitcoin, jednak proces jest taki sam w przypadku alternatywnych łańcuchów bloków Proof of Work.

Wspomniałem wcześniej, że transakcje Bitcoin zajmie 10 minut zanim zostaną potwierdzone jako ważne. Cóż, w każdym 10-minutowym interwale coś nazywa się nowym "blok" jest tworzone.

Każdy blok zawiera w sobie różne transakcje, z których każda musi być niezależnie zweryfikowane. Aby sieć Bitcoin mogła to osiągnąć bez strony trzeciej, ktoś musi wykorzystać swoją moc obliczeniową rozwiązać algorytm kryptograficzny, inaczej znany jako dowód pracy.

Gdy to zostanie osiągnięte, transakcja jest nie tylko oznaczana jako ważna, ale jest również publikowana w publicznym łańcuchu bloków, aby wszyscy mogli ją zobaczyć. Możesz się zastanawiać, dlaczego ktoś miałby kupować sprzęt i zużywać dużo energii elektrycznej tylko po to, aby potwierdzić transakcje Bitcoin.

Cóż, prosta odpowiedź jest taka, że ​​ludzie są nagrodzony dodatkowym Bitcoinem (lub jakiejkolwiek kryptowaluty potwierdzającej dowód pracy) za ich wysiłki. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie każdy otrzymuje nagrodę. Tysiące poszczególne urządzenia wszyscy rywalizują, aby stać się pierwszymi, którzy rozwiążą algorytm kryptograficzny. Kto dotrze tam pierwszy, wygrywa nagrodę.

Opowiem o tym bardziej szczegółowo później, ale jednym z głównych problemów związanych z Proof of Work jest to, że tak jest nie jest to sprawiedliwy system, bo tych, którzy mają najwięcej potężny i kosztowny urządzenia sprzętowe zawsze mają największe szanse na zdobycie nagrody.

Dowód stawki a dowód pracy: infografiki jeńców wojennych.

Idąc dalej, ze względu na sposób, w jaki powstaje zagadka kryptograficzna, jedynym sposobem na jej rozwiązanie jest użycie próba lub błąd. Chociaż znacznie to uprościłem, spójrz na następujący przykład:

1. Suma matematyczna Dowód pracy = 5 + 7

2. Odpowiedź brzmi 12.

3. Kto pierwszy otrzyma odpowiedź, wygrywa nagrodę za wydobycie.

4. Miner 1 i Miner 2 konkurują ze sobą, a wyniki są wyświetlane poniżej.

Górnik 1

Próba 1: 5 + 7 = 10 * Niepoprawnie *

Próba 2: 5 + 7 = 13 * Niepoprawnie *

Próba 3: 5 + 7 = 9 * Niepoprawnie *

Górnik 2

Próba 1: 5 + 7 = 17 * Niepoprawnie *

Próba 2: 5 + 7 = 8 * Niepoprawnie *

Próba 3: 5 + 7 = 12 * Prawidłowo *

Jak widać na powyższym przykładzie, to Miner 2 odgadł poprawną odpowiedź przy trzeciej próbie. Oznacza to, że byliby górnikiem, aby otrzymać nagrodę za wydobycie! W prawdziwym świecie, komputery mogą odgadnąć miliony różnych kombinacji na sekundę, który wymaga tak dużej ilości energii elektrycznej.

Ogólnie rzecz biorąc, im mocniejszy jest sprzęt lub im więcej masz urządzeń, tym większe masz szanse na rozwiązanie zagadki jako pierwszy. Porozmawiam o tym za więcej szczegółów krótko mówiąc, ale z tych powodów nie jest to sprawiedliwy system.

Zanim przejdę do Proof of Stake, chciałem tylko wyjaśnić, że chociaż powyższy przykład jest podobny w większości modeli Proof of Work, niektóre łańcuchy bloków wykorzystują nieco inny proces. Jednak postarajmy się, żeby wszystko było proste, dobrze?

W każdym razie, teraz już wiesz pokrótce, jak działa wydobywanie Ethereum, Bitcoin i inne łańcuchy bloków Proof of Work, następna część mojego przewodnika “ Proof of Work VS Proof of Stake ” dowie się, jak działa Proof of Work.

Dowód stawki: jak weryfikowane są transakcje?

Plik Dowód modelu stawki używa inny proces potwierdzania transakcji i osiągnąć konsensus. System nadal używa pliku algorytm kryptograficzny, ale cel mechanizmu jest inny.

Podczas gdy Proof of Work nagradza swojego górnika za rozwiązywanie złożonych równań, w Proof of Stake osoba, która tworzy następny blok opiera się na tym, ile „postawili”. Aby uprościć sprawę, stawka jest oparta na liczbie monet, które dana osoba ma za konkretny łańcuch bloków, który próbuje wydobyć.

Jednak technicznie rzecz biorąc, jednostki nie prowadzą wydobycia. Zamiast tego nazywa się ich „fałszerzami”, ponieważ nie ma nagrody blokowej. Podczas gdy Bitcoin, który wykorzystuje model Proof of Work, przyznaje nagrodę blokową za każdym razem, gdy weryfikowany jest nowy blok, ci, którzy przyczyniają się do systemu Proof of Stake po prostu zarobić opłatę transakcyjną.

Dowód pracy a dowód stawki

W każdym razie dowiedzmy się, w jaki sposób „fałszerz” próbowałby pomyślnie zweryfikować transakcję…

Po pierwsze, aby mieć możliwość walidacji transakcji, użytkownik muszą włożyć swoje monety do określonego portfela. Ten portfel zamraża monety, co oznacza, że ​​są używane do stawiania sieci. Większość łańcuchów bloków Proof of Stake ma rozszerzenie minimalne zapotrzebowanie na monety wymagane do rozpoczęcia obstawiania, co oczywiście wymaga dużej początkowej inwestycji.

Na przykład, aby zweryfikować transakcje w sieci Dash, będziesz musiał postawić i zamrozić co najmniej 1000 monet Dash. Podczas rekordowego poziomu kryptowaluty w grudniu 2017 r., Kiedy Dash osiągnął ponad 1500 USD za monetę, kosztowałaby ona równowartość 1,5 mln USD w świecie rzeczywistym.

Niemniej jednak, zakładając, że postawiłeś wymagane minimum, Twój szanse na wygraną nagroda (opłaty transakcyjne) jest powiązana z sumą procent posiadanych monet. Spójrz na poniższy przykład.

1. Decydujesz, że chcesz postawić monety, aby zdobyć nagrody typu Dowód stawki.

2. Blockchain ma w obiegu łącznie 1000 monet.

3. Twój zakup i postaw 100 monet.

4. Oznacza to, że postawiłeś 10% wszystkich monet znajdujących się w obiegu.

5. Masz teraz 10% szans na wygranie każdej nagrody.

A więc do wyjaśniać:

  • Dowód pracy wymaga od WSZYSTKICH górników próby rozwiązania złożonej sumy, a zwycięzca jest określany przez osobę, która ma najpotężniejsze / liczbę urządzeń sprzętowych.
  • Dowód stawki model losowo wybiera zwycięzcę na podstawie postawionej kwoty.

Wyjaśnienie, jak to działa - Dowód pracy a dowód stanuŹródło: blockgeeks

Najważniejsze teoria wspierająca konsensus Proof of Stake Mechanizm polega na tym, że gracze będą chcieli pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa sieci, wykonując odpowiednie czynności. Jeśli fałszerz próbował włamać się do sieci lub przetworzyć złośliwe transakcje, to oni straciliby cały swój udział.

Dlatego model działa tak dobrze. Im więcej stawiasz, tym więcej zarabiasz. Ale jednocześnie, tym więcej stracisz, jeśli wystąpisz przeciwko systemowi.

Więc teraz, gdy wiesz, jak każdy mechanizm konsensusu potwierdza i sprawdza transakcje, następna część mojego przewodnika Proof of Work VS Proof of Stake wyjaśni, dlaczego uważam, że model Proof of Stake jest znacznie lepszy niż Proof of Work!

Dlaczego Proof of Stake jest lepszy niż Proof of Work?

Uważam, że Model Proof of Stake jest znacznie lepszym modelem niż Proof of Work ponieważ to rozwiązuje wiele problemów, które teraz złożę dla ciebie.

Centralizacja

Jeśli do tej pory przeczytałeś mój przewodnik dotyczący Proof of Work VS Proof of Stake, być może pamiętasz, że powiedziałem, że łańcuchy bloków Proof of Work dają kupującym potężne urządzenia sprzętowe większa szansa na zdobycie nagrody za wydobycie.

Rezultatem tego jest scentralizowane organizacje kupując tysiące urządzeń (znanych jako ASIC), które generują największą moc wydobywczą. Ten rodzaj operacji jest znany jako “ pula wydobywcza ” i umożliwia ludziom “ łączenie ” ich zasobów, aby dać im największą szansę na rozwiązanie sumy kryptograficznej w pierwszej kolejności..

Dowód pracy a dowód stawki

W rezultacie tylko cztery baseny wydobywcze (z których większość znajduje się w Chinach, gdzie energia elektryczna jest tania) kontrolować ponad 50% całkowitej mocy wydobycia bitcoinów.

To jest niesprawiedliwy system ponieważ oznacza to, że przeciętny człowiek nie ma szans kiedykolwiek wygrać nagrody za wydobycie. To jest gdzie Proof of Stake jest inny. Ten model zapobiega łączeniu się grup ludzi w celu zdominowania sieci tylko po to, aby zarobić. Zamiast tego ci, którzy przyczyniają się do rozwoju sieci, zamrażając swoje monety, są wynagradzani proporcjonalnie do zainwestowanej kwoty.

Następny przykład w tym przewodniku „Proof of Work VS Proof of Stake” omawia zużycie energii elektrycznej.

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Pobór prądu

Wspomniałem wcześniej w moim przewodniku Proof of Work VS Proof of Stake, że niektóre łańcuchy bloków Proof of Work, takie jak Bitcoin, używają duże ilości energii elektrycznej. To dlatego, że suma kryptograficzna które górnicy muszą rozwiązać, jest niezwykle trudne.

Niedawne badanie wykazało, że całkowita ilość energii elektrycznej wymagana do utrzymania funkcjonalności sieci Bitcoin to więcej niż kwota wykorzystana przez ponad 159 poszczególnych krajów!

Jest to nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także spowalnia tempo w którym kryptowaluty mogą zwiększyć swoje adopcja w świecie rzeczywistym. Dzieje się tak, ponieważ rachunki za energię elektryczną muszą być opłacane w walucie fiducjarnej!

Z drugiej strony, Proof of Stake nie potrzebuje bardzo skomplikowanych kwot do rozwiązania, co oznacza, że ​​koszty energii elektrycznej w celu weryfikacji transakcji są znacznie niższe.

51% ataku

ZA 51% ataku jest używany w celu opisz niefortunne zdarzenie że grupa lub pojedyncza osoba uzyskuje ponad 50% całkowitej mocy wydobywczej. Gdyby stało się to w łańcuchu blokowym Proof of Work, takim jak Bitcoin, tak by się stało pozwól tej osobie na wprowadzenie zmian do konkretnego bloku. Jeśli ta osoba była przestępcą, mogłaby zmienić blokadę dla własnej korzyści.

Niedawny przykład ataku 51% na domenę Ogranicz blockchain, co pozwoliło hakerowi odejść z 35 milionami monet XVG. W momencie ataku było to ok wartość w świecie rzeczywistym 1,75 miliona dolarów!

Podczas korzystania z Dowód stawki mechanizm konsensusu, to nie miałoby sensu finansowego do próby wykonania ataku 51%. Aby to osiągnąć, zły aktor musiałby postawić co najmniej 51% całkowitej ilości kryptowaluty w obiegu. Jedynym sposobem, w jaki mogliby to zrobić, jest zakup monet na wolnym rynku.

Gdyby zdecydowali się na zakup tak znacznej kwoty, po drodze wartość monety w świecie rzeczywistym wzrosłaby. W rezultacie tak ostatecznie wydajesz znacznie więcej niż mogliby zyskać na ataku. Nie tylko to, ale gdy reszta sieci zorientuje się, co się stało, zły aktor straciłby wszystkie stawki!

Tak więc, teraz, gdy znasz już kwestie Proof of Work i jak Proof of Stake je rozwiązuje, ostatnia część mojego przewodnika Proof of Work vs Proof of Stake zajmie się omówieniem, czy istnieją niedogodności do korzystania z Proof of Stake!

Wady modelu Proof of Stake?

Pierwszym zmartwieniem podczas omawiania Proof of Stake VS Proof of Work jest kwestia, którą niektórzy mają na temat Proof of Stake pomaganie bogatym stać się bogatszymi. Dzieje się tak, ponieważ im więcej monet możesz sobie pozwolić na zakup, tym więcej monet możesz postawić i zarobić.

Pomyśl o tym w ten sposób. Jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby spełnić minimalny wymóg obstawiania (którego większość ludzi nie ma), możesz zagwarantować sobie bardzo dobry zwrot z inwestycji. Ci, którzy mają najwięcej pieniędzy, zawsze będą mieli największą szansę na wygranie nagrody, wzbogacając bogatych.

Jednak to już prawie nie różni się od Dowodu Pracy mechanizm konsensusu, dzięki któremu zamożni górnicy mogą po prostu kupić tysiące urządzeń ASIC.

Drugą obawą, którą niektórzy mają w związku z Proof of Stake, jest to, że pozwala ludziom weryfikuj transakcje w wielu sieciach, których Proof of Work nie ma. Powodem, dla którego może to stanowić problem, jest to, że może pozwolić hakerowi na wykonanie ataku z podwójnymi wydatkami.

Dzieje się tak, gdy ktoś przekazuje środki komuś innemu, ale zanim transakcja zostanie potwierdzona, udaje mu się ponownie wydać fundusze. W normalnych okolicznościach taka próba zostanie uniemożliwiona, gdy wszyscy inni górnicy w sieci to zobaczą. Ponadto, ponieważ Proof of Work pozwala urządzeniom kopać tylko w jednym łańcuchu, nieuczciwy łańcuch tak po prostu zostać odrzucone.

Z drugiej strony, w modelu Proof of Stake, to nie kosztuje fałszerzy żadnych pieniędzy na wielu łańcuchach, prawdopodobnie pozwalając komuś na pomyślne dokonanie podwójnego wydatku. Który jest inaczej znany jako "problem „nic nie wchodzi w grę”?

W rzeczywistości argument Dowód stawki kontra dowód pracy jest czymś, co zawsze będzie dzielić opinie ludzi. Jednak biorąc pod uwagę, że oryginalny sposób wydobywania Ethereum ma ulec zmianie, jasne jest, aby zobaczyć, który mechanizm jest najbardziej preferowany..

Dowód pracy a dowód stawki: wnioski

To już koniec mojego przewodnika Proof of Work VS Proof of Stake! Jeśli przeczytałeś go od początku do końca, powinieneś teraz dobrze zrozumieć, jak działa każdy mechanizm konsensusu i jak się od siebie różnią.

Dowód pracy to aktualny sposób wydobywania Ethereum, Bitcoin, Dash i kilku innych kryptowalut. Jednak powinieneś być teraz w pełni świadomy wielu problemów związanych z Proof of Work. Obejmuje to wymaganej ilości energii elektrycznej, the centralizacja mocy które obecnie mają pule wydobywcze, a groźby ataku 51%.

Wymieniłem również niektóre rozwiązania, które Dowód modelu stawki wnosi do branży kryptowalut. Jednak w miarę jak technologia blockchain staje się coraz bardziej zaawansowana, na rynek trafia wiele innych algorytmów konsensusu, wszystkie z ich zaletami i wadami.

Teraz, jeśli udało Ci się wydobyć dużą ilość kryptowalut, powinieneś upewnić się, że trzymasz je w bezpiecznych portfelach. Ledger Nano S i Trezor Model T są wśród najbardziej zalecane opcje. Ponadto, jeśli zdecydujesz się wymienić je na inne monety, wybierz niezawodne giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase i Binance.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me