Witam w moim przewodniku po Lightning Network!

W tym przewodniku powiem ci, czym jest sieć Lightning, jak działa i do czego może być używana. Nie musisz iść nigdzie indziej, aby wyjaśnić ci działanie sieci Lightning.

Pod koniec tego krótkiego przewodnika dowiesz się, co jest dobre, a co złe i co jest ważne w sieci Bitcoin Lightning. Zacznę od spojrzenia, gdzie to się wszystko zaczęło…

Bitcoin został stworzony przez „Satoshi Nakamoto” w 2009 roku. W 2011 roku już ich nie było i nigdy więcej ich nie było! Nikt nie wie, kim jest Nakamoto ani w jaki sposób chciał, aby platforma była rozwijana w przyszłości.

To jest problem, ponieważ Bitcoin to niesamowita technologia, ale nie jest doskonała. Jeśli ma pozostać największą kryptowalutą na świecie, będzie musiała się zmienić i ulepszyć. Tutaj pojawia się społeczność Bitcoin…

Społeczność Bitcoin jest pełna utalentowanych i entuzjastycznych programistów, inżynierów i informatyków. Wszyscy mają pomysły, jak ulepszyć sieć Bitcoin. Niektóre z tych pomysłów są tak małe, że ledwo je zauważamy, a niektóre są tak duże, że tworzą nowe kryptowaluty!


Rozwój, o którym dzisiaj opowiem, jest jak dotąd jednym z najważniejszych. Nazywa się to siecią Lightning i może na zawsze zmienić sposób, w jaki korzystamy z kryptowaluty.

Co to jest Lightning Network?

Wizualizacja sieci Lightning

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Lightning Network działa jako zdecentralizowana giełda

Sieć Lightning została po raz pierwszy zaproponowana przez Thaddeusa Dryję i Josepha Poona w 2015 roku. Problem, który ma rozwiązać, jest jednym z największych, z jakimi borykają się kryptowaluty, skalowalność.

Skalowalność to to, jak dobrze platforma radzi sobie z ogromnym wzrostem liczby użytkowników. Aby zrozumieć problem, przyjrzyjmy się, jak działa Bitcoin…

Podstawy Bitcoin

Bitcoin to zdecentralizowana platforma płatności peer-to-peer. Jego zdecentralizowane ponieważ nie jest prowadzony przez firmę taką jak Visa i nie ma lidera (Satoshi Nakamoto już dawno zniknął, pamiętasz?). Bitcoin jest uruchamiany przez użytkowników w sieci tysięcy komputerów o nazwie węzły.

Węzły zawierają pełny zapis każdej transakcji Bitcoin, która kiedykolwiek została dokonana. Ten rekord nosi nazwę blockchain. Ponad połowa wszystkich węzłów musi zgodzić się, że każda nowa transakcja jest ważna, zanim będzie można ją dodać do łańcucha bloków. To się nazywa zgoda.

Jeden blok nowych transakcji trwa około dziesięciu minut, zanim zostaną przetworzone i dodane do łańcucha bloków. Nazywa się węzły, które wykonują większość pracy związanej z przetwarzaniem transakcji górniczy i otrzymują wynagrodzenie za pracę, którą wykonują. Oznacza to, że wysyłanie Bitcoinów jest nie tylko powolne, ale może też być dość drogie.

Resztę możesz odgadnąć stąd! Wróćmy do skalowalności.

Problem skalowalności

Wraz ze wzrostem popularności Bitcoina rośnie jego sieć węzłów. Im więcej jest węzłów, tym dłużej trwa osiągnięcie konsensusu w sprawie nowych transakcji. Średnia prędkość transakcji spada wraz z powiększaniem się sieci.

W tej chwili Bitcoin może przetwarzać około 3-7 transakcje na sekundę (Tx / s). Teraz porównaj to z dwoma rzeczywistymi konkurentami Bitcoina. PayPal może przetwarzać 150 Tx / si procesy Visa 2000 Transmisja / s, ale może sięgać nawet 56 000 kiedy jest zajęty. Kiedy Bitcoin jest zajęty, użytkownicy czekali 6 dni do realizacji transakcji! Opłaty transakcyjne również zwykle rosną w okresach dużego ruchu, więc użytkownicy muszą płacić więcej za mniej.

To jest problem skalowalności, z którym boryka się Bitcoin i wiele innych kryptowalut. Co zamierza z tym zrobić sieć Lightning? Dowiedzmy Się…

Jak działa Lightning Network?

Wyjaśnienie, jak działa Lightning NetworkByć może słyszałeś, jak sieć Lightning została wyjaśniona jako plik 2. warstwa rozwiązanie. Oznacza to, że sieć Lightning próbuje rozwiązać problem skalowalności, dodając dodatkową warstwę do sieci Bitcoin. Oto jak to działa…

Sieć Lightning umożliwia użytkownikom konfigurowanie kanałów płatności. Oznacza to, że tysiące małych i średnich transakcji mogą odbywać się z dala od głównego łańcucha blokowego.

Wyobraź sobie, że Joe pracuje dla Thada. Thad płaci Joe 1BTC dziennie za umowę, która obowiązuje przez 30 dni. Para utworzyła kanał płatności w sieci Bitcoin Lightning. Ta informacja jest dodawana do głównego łańcucha bloków i nosi nazwę Kotwica transakcja.

Każdego dnia 1BTC jest przesyłany od Thada do Joe w ich nowym kanale płatności. Te transakcje są nazywane mikropłatności i zdarzają się natychmiast. Para musi uzgodnić każdą transakcję w swoim kanale płatności.

Pod koniec 30 dni umowa wygasa, a para zamyka kanał płatności. Ostateczna równowaga kanału jest wysyłana do sieci, przetwarzana i dodawana do głównego łańcucha bloków. Nazywa się to osada transakcja. Tak więc, podczas gdy między Thadem i Joe miało miejsce 30 mikropłatności w ich kanale płatności, tylko dwie transakcje muszą zostać dodane do głównego łańcucha bloków.

Korzystając z sieci Lightning, Thad był w stanie szybko wysłać Bitcoin do Joe, a główny łańcuch bloków mógł przetwarzać więcej dużych transakcji. Każdy jest zwycięzcą!

Następnie przyjrzę się bliżej temu, jak Thad i Joe skonfigurowali swój kanał płatności i jak system może się rozwinąć, aby stać się całą siecią…

Kanały płatności 

Aby skonfigurować kanał płatności w sieci Lightning, Thad i Joe potrzebują pliku portfel z wieloma podpisami. To trochę jak wspólne konto bankowe. Portfel z wieloma podpisami jest tworzony przez wpłatę środków. W naszym przykładzie byłaby to wpłata w wysokości 1-30 BTC od Thada. To jest zakotwiczona transakcja dodana do głównego łańcucha bloków.

Portfel z wieloma podpisami wymaga od każdego użytkownika podania dwóch rodzajów informacji niezbędnych do przeprowadzenia transakcji. Oni są;

  • Adres publiczny: To jest cyfrowa lokalizacja Bitcoina. Możesz myśleć o nim jak o adresie e-mail, informacje mogą być do niego wysyłane i odbierane z niego.
  • Klucze prywatne: Działa to trochę jak hasło do adresu publicznego. Każdy użytkownik ma swoje prywatne linie kodu, których używa do „podpisywania” transakcji przychodzących i wychodzących z adresu publicznego.

Jeśli którykolwiek z użytkowników nie przekaże tych informacji, transakcje w kanale płatności nie zostaną zrealizowane. Jak więc jeden kanał płatności staje się superszybką siecią płatności?

Sieci płatnicze

Jak działa sieć płatności w Lightning Network

Cechą szczególną kanałów płatności w sieci Lightning jest to, że mogą się łączyć, tworząc sieci płatności tysięcy, a nawet milionów użytkowników.

Joe i Thad nie muszą konfigurować kanałów płatności z każdym użytkownikiem sieci Lightning, aby dokonywać z nimi transakcji. Wyobraźmy sobie, że Joe jest żonaty z Lou i mają swój kanał płatności na wydatki domowe. Ten kanał płatności łączy Thada i Lou za pośrednictwem Joe, więc Thad i Lou mogą teraz wysyłać sobie Bitcoiny bez konfigurowania innego kanału płatności.

Teraz wyobraź sobie, że Thad, Lou i Joe mają po 10 unikalnych kanałów płatności z innymi użytkownikami, a każdy z tych użytkowników ma również 10 unikalnych kanałów płatności. Wkrótce zobaczysz sieć milionów węzłów zdolnych do natychmiastowego wysyłania do siebie bitcoinów. Pojedyncza płatność może przejść przez tysiące węzłów, aby dotrzeć do miejsca docelowego w mniej niż sekundę!

Wiem, o czym myślisz. Jeśli moja płatność przechodzi przez tysiące różnych węzłów, aby dotrzeć tam, gdzie chcę, co powstrzymuje innego użytkownika przed jej kradzieżą? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się…

Bezpieczeństwo sieci Lightning

Kierowane są mikropłatności w sieci błyskawicy inteligentne kontrakty. Inteligentne kontrakty to zestawy zasad, których należy przestrzegać, aby transakcje miały miejsce. Na przykład użytkownicy mogą dołączać opłaty do transakcji, które są płacone w każdym węźle, przez który przechodzi. Inteligentna umowa zapewniłaby, że opłaty są uiszczane dopiero po zakończeniu transakcji.

Daje to wszystkim użytkownikom sieci Lightning dobry powód, aby nie przeszkadzać w transakcjach.

Krótka uwaga na temat opłat za sieć Lightning

Opłaty za sieć błyskawiczną będą prawdopodobnie bardzo niskie w porównaniu z opłatami pobieranymi przez górników w głównym łańcuchu bloków. Praca wykonywana przez węzły sieci Lightning jest znacznie łatwiejsza niż praca wykonywana przez górników. Każdy użytkownik, który próbowałby pobierać wysokie opłaty, aby umożliwić przepływ płatności przez ich węzeł, zostałby uniknięty. Jednak opłaty wkrótce wzrosną do przyzwoitych kwot ze względu na dużą liczbę transakcji w sieci Lightning.

Dwie inne ważne cechy bezpieczeństwa sieci Lightning to timelocks asymetryczne zobowiązania do odwołania. Oto, co robią;

  • Timelocks można użyć do ustalenia górnego limitu czasu, przez jaki kanał płatności pozostaje otwarty. Zapobiega to zniknięciu jednego użytkownika i pozostawieniu salda zablokowanego w portfelu. W naszym przykładzie, jeśli Joe pracował tylko przez 15 dni, a następnie zniknął, Thad mógłby odzyskać pozostałe 15 BTC w portfelu, korzystając z wcześniej ustawionego blokady czasowej.

Lightning Network Timelock

  • Asymetryczne zobowiązania do odwołania to sposób na ukaranie użytkowników, którzy próbują oszukać system i usunąć swój udział w portfelu w dogodnym dla nich czasie. Asymetryczne zobowiązania do unieważnienia pozwalają użytkownikom ustawić warunki, w których oszukany użytkownik może odebrać pełne saldo portfela, pozostawiając oszusta z niczym!

Teraz wiesz, czym jest sieć Bitcoin Lightning i jak działa. Zobaczmy, na jakim etapie rozwoju znajduje się sieć i kto z niej korzysta…

Oś czasu sieci Lightning

Można argumentować, że data premiery sieci Lightning to 6 grudnia 2017 r., Kiedy jej protokół został po raz pierwszy wydany GitHub. Jednak oficjalna sieć Lightning demon nie został wydany do 7 stycznia, 2017, więc można to również uznać za datę premiery sieci Lightning!

Uwaga: Demon to program działający w tle komputera.

27 grudnia 2017 r. Deweloper Alex Bosworth zapłacił swoje Bitrefill rachunek za telefon komórkowy za pomocą sieci Bitcoin Lightning. Uważa się, że jest to pierwsze użycie płatności Lightning Network w sieci głównej Bitcoin.

Od tego czasu główna sieć Lightning przeszła długą fazę testów. Kilku programistów badało i testowało projekty sieci Lightning. Najważniejsze z nich to Lightning LabsACINQ i Blockstream.

W marcu 2018 r. Firma Lightning Labs wydała Lightning Charge, narzędzie przeznaczone dla programistów do tworzenia lApps z. LApps to aplikacje Lightning, takie jak usługi płatnicze, które będą oparte na sieci Lightning.

Mamy nadzieję, że banki i inne duże organizacje wykorzystają Charge do zbudowania lApps, z których będą korzystać miliony ich klientów. Jednym z pierwszych popularnych aplikacji LApps jest Poketoshi, gra, w której użytkownicy próbują kontrolować znane postacie Pokemonów za pomocą płatności sieciowych Lightning!

Czas zobaczyć, gdzie są wszyscy fani Pokemonów! Wypuszczam Poketoshi!

“ Twitch gra ” jak gra, używając @Błyskawica mikrotransakcje sieciowe. ⚡

Odwiedzić – https://t.co/uZ2wUNq9Vl

Używa również @OpenNodeCo jako podstawowa technologia do przetwarzania wszystkich płatności ?

– João Almeida (@ joaodealmeida94) 16 czerwca 2018 r

Inne kryptowaluty również zaczynają podążać śladem Bitcoina. Litecoin uruchomił swoją sieć Lightning w Kwiecień 2018 a Stellar włączył sieć Lightning do swojego Mapa drogowa 2018.

Sieć Lightning będzie działać na dowolnej platformie obsługującej inteligentne kontrakty i portfele z wieloma podpisami. Oznacza to, że wkrótce możemy zobaczyć sieci Lightning zapewniające rozwiązania drugiej warstwy dla platform takich jak Ethereum, Ripple i Zcash.

Silnik wyszukiwania i analizy, 1ml, wymienia więcej niż 2500 węzły z ponad 7,800 kanały płatności działające dziś w sieci Lightning. Jednak sieć nie jest gotowa do użytku przez miliony ludzi, a ostatnie problemy potwierdziły to…

Problemy z siecią Lightning: 2018

W styczniu 2018 roku współzałożycielka Lightning Labs, Elizabeth Stark, skrytykowała Blockstream za umożliwienie swoim klientom płacenia za towary za pomocą głównej sieci Lightning. Stark oskarżył Blockstream o narażanie pieniędzy swoich klientów za pomocą technologii, która nie została jeszcze odpowiednio przetestowana. Ona tweetował, „Zły ruch @Blockstream”.

Zły ruch, @blockstream.

– elizabeth stark (@starkness) 17 stycznia 2018 r

W marcu 2018 r. Sieć ucierpiała z powodu ataku DDoS atak. Atak nastąpił po tym, jak zrobił to programista Bitcoin, Peter Todd ostrzeżony społeczność o tego rodzaju ryzyku. On także wyjaśnił że takie ataki na sieć Lightning mogą również wpłynąć na główny łańcuch bloków Bitcoin.

Uwaga: DDoS to rozproszony atak typu „odmowa usługi”, w którym hakerzy zakłócają działanie sieci tysiącami fałszywych żądań lub spamu.

Teraz wiesz, skąd pochodzi sieć Lightning i dokąd zmierza. Wiesz nawet, kiedy była data premiery sieci Lightning (wystarczy wybrać jedną!). Przed wyjazdem podsumuję wszystko, co dobre i złe w tym ekscytującym nowym rozwoju…

Lightning Network: wady i zalety

Moja babcia zawsze mówi mi, żebym zaczynał od złych wiadomości, więc oto one!

kciuk w dół Cons

Sieć Lightning nie jest jeszcze gotowa. Trudno powiedzieć, jak skuteczne może być, dopóki nie będzie używane przez setki tysięcy ludzi. Niestety sieć Lightning ma wystarczająco dużo problemów, aby społeczność programistów była zajęta przez dość długi czas.

Aby powstrzymać oszustów, musisz być online. Niektóre ze środków bezpieczeństwa, o których wspomniałem wcześniej, działają tylko wtedy, gdy użytkownicy są online. Programiści zasugerowali skorzystanie z płatnej usługi, która chroniłaby inteligentne kontrakty, gdy użytkownicy są offline. Te Wieża strażnicza usługi są wciąż na bardzo wczesnym etapie tworzenia w miejscach takich jak Lightning Labs.

Sieć może stać się zbyt scentralizowana. Niektórzy członkowie społeczności kryptowalut obawiają się, że sposób, w jaki tworzą się sieci płatności, może spowodować większą centralizację platformy. Oznacza to, że dobrze finansowane węzły z tysiącami kanałów płatności mogą stać się potężnymi centralnymi węzłami, przez które przepływałby większość ruchu sieciowego. Wyobraź sobie wersję blockchain ogromnej firmy, takiej jak Amazon, w sieci Bitcoin Lightning! Kryptowaluty mają wycinać pośredników, a nie ich zachęcać!

A teraz dobra wiadomość!

kciuki w górę PRO

To długoterminowe rozwiązanie problemu skalowalności. Inne platformy – takie jak Bitcoin Cash – wprowadziły zmiany w Bitcoinie, które ich zdaniem rozwiązują problem skalowalności. Jednak ich rozwiązania są zwykle krótkoterminowe. Jeśli sieć kiedykolwiek będzie naprawdę skalowalna, przybierze formę projektu takiego jak sieć Lightning. Kilka innych sugerowanych rozwiązań jest wystarczająco dużych, aby całkowicie rozwiązać problem.

Mikropłatności to mikropłatności. Sieć Lightning może rozwiązać drugi co do wielkości problem Bitcoina, jakim są wysokie opłaty. Kiedy został stworzony, Bitcoin obiecał superszybkie transakcje i niskie lub żadne opłaty. Jak dotąd się nie udało. Ale dzięki Lightning Network może to wkrótce nastąpić!

Sieć Lightning zapewnia użytkownikom większą kontrolę. Główny łańcuch bloków Bitcoin jest w dużej mierze kontrolowany przez górników. Górnicy używają bardzo mocnego i drogiego sprzętu do wykonywania zadań związanych z przetwarzaniem transakcji. W sieci Lightning węzły mogą być obsługiwane przez każdego; na laptopach, komputerach domowych i (wkrótce) telefonach komórkowych. Bitcoin został zaprojektowany z myślą o wszystkich i właśnie to chce zrobić sieć Lightning.

To wszystko, wyjaśniła sieć Lightning. Zostawię was z kilkoma ostatnimi przemyśleniami…

Końcowe przemyślenia

23 stycznia 2018 roku główna firma świadcząca usługi płatnicze, Naszywka, ogłosił, że kończy obsługę płatności Bitcoin. Menedżer produktu, Tom Karlo, powiedziany że Bitcoin „stał się lepiej przystosowany do bycia aktywem niż środkiem wymiany”. Oznacza to, że Bitcoin jest cenny, ale nie jest już dobry w byciu pieniędzmi!

Jako technologia Bitcoin wyprzedza o wiele lat tradycyjną bankowość, ale jako system pieniężny wymaga dużo pracy. Chcę, żebyś pomyślał o wszystkich drobnych zakupach, których dokonujesz w ciągu dnia. Czy możesz sobie wyobrazić zakup biletu autobusowego lub filiżanki kawy przy transakcji Bitcoin? Autobus byłby spóźniony, a Twoja kawa byłaby zimna, zanim transakcja została dodana do łańcucha blokowego!

Korzystanie z głównego łańcucha bloków Bitcoin do drobnych zakupów przypomina przelew bankowy lub czek, aby zapłacić za filiżankę kawy. Po prostu byś tego nie zrobił. Używałbyś karty kredytowej lub gotówki, prawda??

W Stanach Zjednoczonych, 72% wszystkich zakupów bezgotówkowych dokonywanych jest za pomocą kart kredytowych i debetowych, ale one tylko uzupełniają 3% całkowitych wydatków w dolarach. To są rodzaje mikropłatności, które powinny mieć miejsce w sieci Lightning. Wyobraź sobie, o ile szybciej działałaby sieć Bitcoin, gdyby główny łańcuch bloków był używany tylko do przetwarzania 28% transakcji, które stanowią 97% całkowitych wydatków?

Jeśli Bitcoin ma odnieść sukces jako pieniądz cyfrowy, musi stać się lepszym „środkiem wymiany”. Moim zdaniem sieć Lightning jest najlepszym rozwiązaniem, jakie do tej pory było proponowane. Nie jest jeszcze gotowa, ale kiedy będzie, być może zobaczymy rodzaj sieci Bitcoin, którą wyobrażał sobie Satoshi Nakamoto w 2009 roku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me