Świat kryptowaluta nie tylko zmienił sposób postrzegania pieniędzy, ale także stworzył szereg nowych i ekscytujących słów, które wcześniej nie istniały. Jedno z najpopularniejszych modnych słów używanych przez blockchain społeczność to zdecentralizowane aplikacje, inaczej znane jako dApps.

Istnieje duża szansa, że ​​zadasz sobie pytanie „co to jest dApp i do czego służy?”. Zanim przeczytasz ten przewodnik, będziesz w stanie odpowiedzieć na oba te pytania!

Najpierw przedstawię przegląd co sprawia, że ​​aplikacja jest zdecentralizowana. Pokażę Ci również, jak działa ta technologia i jak można ją wykorzystać rozwiązywać rzeczywiste problemy. Wszystko zostanie wyjaśnione w jasny i prosty sposób, z przykładami, które pomogą Ci zrozumieć każdą część procesu uczenia się. Na początek upewnijmy się, że rozumiemy, co rozumiemy przez termin „zdecentralizowany”.

Zdecentralizowane aplikacje: co robi "Zdecentralizowane" Oznaczać?

Jeśli coś jest zdecentralizowane, to znaczy, że nie jest kontrolowany, posiadane, lub zarządzany przez jedną osobę lub organ. Satoshi Nakamoto, twórca Bitcoin, zaprojektował pierwszą na świecie kryptowalutę w celu decentralizacja pieniędzy. Jednak, jak wyjaśnimy później w tym przewodniku, decentralizacja jest nie tylko dobra dla pieniędzy – można ją zastosować do niemal wszystkiego!

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

INTERESUJĄCY FAKT


Satoshi Nakamoto jest pseudonim. Twórca Bitcoina użył tej nazwy podczas tworzenia Bitcoin, ale później okazało się, że jest fałszywa. Nikt nie wie, kto jest prawdziwym twórcą!

Zdecentralizowane aplikacje Bitcoin Satoshi Nakamoto

Dla uproszczenia posłużymy się przykładem euro (EUR). Gdy konsument wchodzi do lokalnego supermarketu i płaci za zakupy papierowymi pieniędzmi, wnoszą wkład w scentralizowany system. Dzieje się tak, ponieważ kupujący i sprzedający nie kontrolują przepływu euro.

Rola ta jest zarezerwowana dla Europejskiego Banku Centralnego, którego uprawnienia na to pozwalają robić wiele rzeczy, nad którymi zwykli obywatele nie mają kontroli. Może to obejmować stopy procentowe, zwiększenie podaży pieniądza lub opłaty.

Niestety, jak sugeruje historia, banki centralne nie zawsze otrzymują informacje dobrze, i to ludzie korzystający z banków muszą za to zapłacić. jednak, Bitcoin podważył te przekonania poprzez wprowadzenie zdecentralizowanej waluty.

Zdecentralizowane aplikacje: aplikacja Bitcoin.

Waluta jest zdecentralizowana żaden bank centralny ani rząd, który mógłby kontrolować jego wykorzystanie. Zamiast, Sieć Bitcoin pozwala społeczeństwu na przejęcie kontroli. Oznacza to, że każdy, kto ma połączenie z Internetem, może przeglądać i weryfikować transakcje.

Wykorzystując swoją moc obliczeniową, komputery w sieci Bitcoin (zwane również węzłami) są nagrodzony nowym Bitcoinem. Dlatego węzły nazywane są również górnikami. Wydobywają, weryfikując transakcje, i są za to nagradzani – jest to podobne do sposobu, w jaki poszukiwacz złota jest nagradzany złotem. Korzystanie z tego systemu, blockchain może działać w sposób zdecentralizowany.

Więc teraz, kiedy już rozumiesz, czym jest decentralizacja i jak można ją zastosować do pieniędzy, następnym krokiem jest zrozumienie roli inteligentny kontrakt w zdecentralizowanym świecie aplikacji.

Co to jest inteligentny kontrakt?

Technologia inteligentnych kontraktów został po raz pierwszy wprowadzony przez Ethereum w 2015 roku, stwarzając o wiele więcej możliwości niż tylko transakcje finansowe. Zasadniczo pozwalają na to inteligentne kontrakty dwie lub więcej osób do zawarcia umowy na określonych warunkach. Po spełnieniu tych warunków inteligentny kontrakt jest wykonywany automatycznie.

Zastanów się, aby zastosować zdecentralizowane aplikacje do rzeczywistego przykładu sprzedaż domu. Zwykle musisz zapłacić za pośrednika i opłaty za wniosek. Teraz wyobraźmy sobie to w przypadku inteligentnej umowy:

 1. Podpisujesz swój dom w inteligentnej umowie (jest to możliwe za pomocą tokena, który reprezentuje własność twojego domu). Ustalasz cenę na 150 ETH.
 2. Warunkiem inteligentnej umowy jest to, że JEŚLI ktoś wyśle ​​150 ETH do inteligentnej umowy, TO token zostanie wysłany na adres tej osoby.
 3. Jeśli więc ktoś chce kupić Twój dom, wystarczy, że wyśle ​​odpowiednią ilość ETH do inteligentnego kontraktu.
 4. Jeśli jest to odpowiednia kwota, token (własność Twojego domu) jest wysyłany do tej osoby, a 150 ETH jest wysyłane do Ciebie. Jeśli nie jest to właściwa kwota, ETH zostanie zwrócone nadawcy, a Twój dom pozostanie w inteligentnej umowie.

Korzystając z inteligentnego kontraktu, nie potrzebujesz brokera. Nie musisz też wnosić żadnych opłat za zgłoszenie. Nie ma centralnego organu, któremu można by ufać, więc nie można pobierać żadnej prowizji! Wszystko, co będziesz musiał zapłacić, to opłata transakcyjna Ether za węzły w sieci Ethereum, które wydobywają / weryfikują transakcje. Ta opłata jest bardzo mała! To normalne około 0,30 do 1,30 USD.

Zdecentralizowane aplikacje: średnia opłata transakcyjna Ethereum.Średnia opłata transakcyjna Ethereum | Źródło: bitinfocharts

Istnieje nieskończenie wiele zastosowań inteligentnych kontraktów, w tym rezerwacja hoteli / lotów, sprzedaż samochodu, pożyczanie pieniędzy i wiele, wiele innych.

Główną zaletą technologii inteligentnych kontraktów jest to eliminuje potrzebę weryfikacji umowy przez stronę trzecią. Każda transakcja jest dostępna do obejrzenia w publicznym łańcuchu bloków, w tym przykładzie, środki były rozdzielane automatycznie na podstawie warunków umowy. Ponieważ inteligentne kontrakty działają w zdecentralizowanym systemie (blockchain), nie ma strony trzeciej, której można by zaufać!

Dzięki inteligentnym kontraktom możemy zaoszczędzić nieskończone ilości pieniędzy, które zwykle są wydawane na prowizje i opłaty manipulacyjne. Nie tylko to, ale możemy również zaoszczędzić nieskończone ilości czasu!

Kolejna wspaniała rzecz dotycząca inteligentnych kontraktów zasilanie zdecentralizowanych aplikacji:

Po przesłaniu inteligentnego kontraktu do łańcucha blokowego, nie można go zmienić ani zmienić, uniemożliwiając odwrócenie. Oznacza to, że nikt nie może naruszać umowy!

Co to jest dApp?

Jeśli do tej pory postępowałeś zgodnie z naszym przewodnikiem, powinieneś teraz dobrze zrozumieć, co to znaczy działają w systemie zdecentralizowanym. Zrozumiesz również, jak bardzo inteligentne kontrakty mogą poprawić przyszłość biznesu.

To prowadzi nas teraz do tematu tego, co często określa się jako dApp. Zanim przejdziemy do technologii dApps (lub po prostu – zdecentralizowanych aplikacji), dobrze byłoby najpierw poznać historię zwykłych (scentralizowanych) aplikacji i ich działanie. Następnie wyjaśnimy, dlaczego zdecentralizowanie tych aplikacji jest takie bardzo ważne.

Krótka historia scentralizowanych aplikacji

We wczesnych latach komputerów aplikacje musiały być instalowane bezpośrednio na urządzenie użytkownika. Pomyśl o niektórych grach, w które mogłeś grać, na przykład Tetris lub Pasjans. Były to przykłady aplikacji zainstalowanych lokalnie na Twoim komputerze, które nie miały żadnego związku z zewnętrznym serwerem (np. Internetem).

W późniejszych czasach komputery aplikacje zyskały zdolność komunikowania się Sieć ogólnoświatowa. Byłby to świetny przykład przeglądarka internetowa który umożliwia użytkownikowi wysyłanie i odbieranie danych z dowolnego miejsca na świecie. Potem przyszedł aplikacje mobilne, oferujący te same funkcje i zalety co komputer PC połączony z Internetem.

Zdecentralizowane aplikacje: co to jest dApp?

Kluczową kwestią jest to, że wszystkie te aplikacje są scentralizowane, co jest dosłownie przeciwieństwem zdecentralizowane Aplikacje. Może to nie dotyczyć przeciętnego użytkownika, ale jeśli pomyślisz o tym przez chwilę, możesz zacząć rozumieć, jak to wpływa na nas. Istnieje wiele sposobów, w jakie scentralizowane aplikacje wpływają na nas i powodują problemy, dlatego decentralizacja jest tak ważna!

Znaczenie dApp: Dlaczego dApps jest tak ważny i jak działa dApps?

Facebook – gigant mediów społecznościowych – jest używany przez ludzi na całym świecie. Mimo że jest zakazany w Chinach (kraju, który ma szacunkowo 20% światowej populacji), nadal istnieje ponad 2 miliardy aktywnych kont na Facebooku w użyciu!

Myśleć o ilość prywatnych informacji, które przekazujesz Facebookowi. Wystarczy utworzyć konto na Facebooku, aby podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia i kraj, w którym mieszkasz. Jednak poprzez dalsze korzystanie z Facebooka zapewniasz o wiele więcej..

Zdecentralizowane aplikacje: aplikacje kontra dApps.Źródło: newgenapps

Facebook może mieć dostęp do Twoja lokalizacja, Twoje zdjęcia, gdzie pracujesz, co jesz na śniadanie, z kim jesteś w związku, i czy masz rybkę dla zwierząt domowych. Pomnóż te informacje przez 2 miliardy użytkowników, a zespół Facebooka to zrobił bardzo duża baza danych. Wszystkie te dane są przechowywane prywatnie na ich scentralizowane serwery.

Oznacza to, że ufasz Facebookowi, że nie nadużyje informacji, które mu przekazałeś. Jednak te informacje są często sprzedawane firmom marketingowym!

Scentralizowane serwery są również złe, ponieważ jeśli się wyłączą (ponieważ zostaną zhakowane lub ulegną awarii / zepsują się), to cała sieć będzie offline – nie miałbyś dostępu do Facebooka. Gdyby zamiast tego Facebook używał zdecentralizowanych serwerów i byłby bardziej zdecentralizowaną aplikacją, nie miałoby znaczenia, czy jeden system zostanie zamknięty, ponieważ w sieci informacje są udostępniane w wielu różnych węzłach, a nie tylko w jednym centralnym punkcie.

Co więcej, Facebook posiadający zdecentralizowane serwery oznaczałby również, że nie musiałbyś nikomu ufać swoim informacjom. Zamiast tego byłby przechowywany we wspólnej bazie danych, nad którą nikt nie ma kontroli. Informacje byłyby zaszyfrowane, a jedyną osobą mającą uprawnienia do ich odszyfrowania byłbyś Ty!

Inny przykład

Youtube to kolejny doskonały przykład centralizacji – zespół zarządzający YouTube ma pełną kontrolę nad przesyłanymi filmami. Jeśli jest coś, z czym platforma się nie zgadza, mogą usunąć wideo. Mogą również zablokować użytkownika, który go przesłał!

Zdecentralizowane aplikacje: kobieta przeglądająca YouTube.

Inna sprawa: chociaż użytkownicy mogą zarabiać na swoich filmach, YouTube pobiera duży procent zysków. Gdyby zamiast tego YouTube był zdecentralizowaną aplikacją, nie stanowiłoby to problemu. W dApp nie ma strony trzeciej (takiej jak YouTube) do zapłaty i nie ma strony trzeciej, która mogłaby usunąć Twoje filmy lub zablokować Cię!

Technologia

dApps są jak interfejs dla inteligentnych kontraktów i łańcucha bloków. Pomyśl o łańcuchu bloków jako o Internecie, inteligentnych kontraktach jako sieci WWW, a zdecentralizowanych aplikacjach jak YouTube i Facebook.

To nie jest dokładnie tak, ale to pomoże ci to sobie wyobrazić.

Zasadniczo pozwalają nam na to zdecentralizowane aplikacje korzystaj z inteligentnych kontraktów i łańcucha bloków w sposób przyjazny dla użytkownika. W przykładzie, którego używaliśmy wcześniej, dotyczącym sprzedaży domu za pomocą inteligentnej umowy, dApp byłby tym, co pobierasz na swój telefon lub używasz na komputerze, aby faktycznie ustawić cenę za swój dom, wprowadzić szczegóły i przesłać zdjęcia itp..

Gdy ktoś naciśnie „kup” w dApp, dApp wyśle ​​ETH do inteligentnego kontraktu.

Jak zbudować zdecentralizowaną aplikację?

Chociaż zdecentralizowane aplikacje są teraz dostępne za pośrednictwem wielu różnych łańcuchów bloków, Najpopularniejsze jest nadal Ethereum. Dlatego często słyszysz termin „Ethereum dApp”.

Ci, którzy są zainteresowani zbudowaniem inteligentnego kontraktu lub dApp, muszą się nauczyć Język programowania EthereumSolidność.

Twórcy Ethereum zaprojektowali Solidity tak, aby każdy, kto dobrze rozumie bardziej podstawowe języki, takie jak Jawa lub Pyton, może nauczyć się go używać. Jeśli chcesz się nauczyć Solidity, możesz skorzystać z naszego Program Space Doggos!

Zdecentralizowane aplikacje: kurs Space Doggo na BitDegree.

Space Doggos to kurs krok po kroku, który będzie uczyć cię podstawy Solidity w zabawny sposób. Postępuj zgodnie z instrukcjami i stwórz własną grę! Jest specjalnie zaprojektowany dla początkujących. Nauka języków programowania może być często nudna i nudna, więc sprawiliśmy, że było to zabawne!

Rzeczywiste przykłady zdecentralizowanych aplikacji

Powinieneś teraz dobrze zrozumieć, czym jest zdecentralizowana aplikacja. Powinieneś także wiedzieć, że dApps używają inteligentnych kontraktów i są zbudowane przy użyciu języka programowania Solidity. Chociaż maszyna wirtualna Ethereum została uruchomiona dopiero w 2015 roku, istnieje już wiele zdecentralizowanych aplikacji. Przyjrzyjmy się trzem popularnym aplikacjom dApps, do których masz dziś dostęp:

Uwaga: Maszyna wirtualna Ethereum (EVM) jest jak globalny komputer, który pozwala ludziom tworzyć inteligentne kontrakty. Bez tego nie byłoby zdecentralizowanej sieci do wykonywania transakcji! Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Etherisc

Etherisc jest zdecentralizowaną aplikacją poprawia branżę turystyczną! Etherisc dApp umożliwia użytkownikom kupowanie lub sprzedawanie ubezpieczenia na wypadek opóźnień i odwołań lotów. Korzystając z łańcucha bloków Ethereum, każda umowa ubezpieczeniowa jest dostępna do przeglądania w publicznej bazie danych.

Zdecentralizowane aplikacje: strona główna Etherisc.

Po uzgodnieniu umowy ubezpieczenia, nie da się tego zmienić. Istnieje wiele różnych pakietów ubezpieczeń, w które można zainwestować, a każdy z nich wiąże się z innym poziomem ryzyka.

Co najważniejsze, decentralizacja umożliwia użytkownikom otrzymywanie płatności natychmiast po zweryfikowaniu wyniku wydarzenia. Zgadza się – płatności natychmiastowe! Wszystko dzięki technologii inteligentnych kontraktów, z której w pełni korzystają zdecentralizowane aplikacje.

Golem

Plik Golem projekt przenosi decentralizację na wyższy poziom. Golem dApp pozwala użytkownikom wynajmować dodatkową moc obliczeniową w zamian za własny token – GNT.

Zdecentralizowane aplikacje: zdecentralizowana aplikacja Golem.

Osoby, które wymagają dodatkowej mocy, mogą ją wypożyczyć od innego użytkownika za peer-to-peer podstawa. Wszystkie transakcje są całkowicie niezależne sieci Golem, zapewniając, że platforma działa w sposób zdecentralizowany.

Ethlance

Plik Ethlance Platforma ma na celu decentralizację rynku freelancingu. Zwykle osoby, które chcą sprzedawać swoje umiejętności i wiedzę klientom online, muszą skorzystać z usług strony trzeciej. W rezultacie zarówno freelancer, jak i klient będą musieli uiścić opłatę, a niektóre platformy będą pobierać opłaty aż 20% całkowitej wartości projektu. To jest ogromne!

Zdecentralizowane aplikacje: Ethlance.

To działałoby o wiele lepiej w zdecentralizowanym systemie, dlatego stworzono Ethlance! Ponieważ Ethlance jest dApp, freelancerzy i pracodawcy używają inteligentnych kontraktów do obsługi swoich transakcji. W ten sposób nie ma też pośrednika, który mógłby uiścić opłatę! Oznacza to również, że ludzie zawsze otrzymują wynagrodzenie na czas i dopiero po zakończeniu pracy.

Co przyniesie przyszłość dApps?

Tam są ponad 1000 zdecentralizowanych aplikacji jest obecnie w fazie rozwoju, a wielu chce uczynić świat bardziej przejrzystym i sprawiedliwym miejscem. Społeczność blockchain wierzy, że zdecentralizowane aplikacje zmienią wiele branż od polityki i hazardu po energię i rachunkowość.

Tutaj wyjaśnimy, w jaki sposób dwie z tych gałęzi przemysłu (energetyka i polityka) mogą skorzystać na zdecentralizowanych aplikacjach.

Energia

Energia elektryczna jest rzadkim zasobem, którego potrzebują wszyscy. Niestety sektor energetyczny jest w większości kontrolowany przez Duże korporacje, którego jedynym celem jest zarobienie jak największej ilości pieniędzy.

Z tego powodu ludzie nie mają innego wyboru, jak tylko to zrobić płacić drogie ceny tylko po to, żeby mieć dostęp do elektryczności. Księga mocy to tylko jedna organizacja blockchain, która opracowuje aplikację dApp, aby rozwiązać ten problem w świecie rzeczywistym.

Zdecentralizowane aplikacje: Power Ledger.

Ideą Power Ledger jest pozwalają ludziom sprzedawać dodatkową energię elektryczną za pośrednictwem rynku peer-to-peer. Nie tylko projekt promować zieloną energię takie jak energia słoneczna, ale także gwarantuje, że kupujący płacą uczciwą i przejrzystą cenę. Eliminuje to potrzebę pośredników (dużych korporacji), którzy normalnie przyjmowaliby dużą część zysku.

Polityka

Głosowanie w wyborach rządowych jest ważnym prawem każdego człowieka. W prawdziwym świecie często słyszymy, że rządy próbują straszyć wyborców groźbami i przemocą. Słyszymy nawet, że oszukują system głosowania. W rezultacie polityka jest branżą, która bardzo skorzystałaby na decentralizacji.

Utworzyła się grupa programistów, którzy chcą rozwiązać te problemy FollowMyVote, co pozwoli ludziom głosować za pomocą łańcucha blokowego Ethereum. Korzystając ze zdecentralizowanej aplikacji do weryfikacji tożsamości wyborców, wybory mogą być teraz bezpieczne i przejrzyste.

Z FollowMyVote, systemu głosowania nie da się oszukać – każdy głos jest niezależnie weryfikowany na publicznym blockchainie i nie można go zmienić.

Inne potencjały branżowe:

 • Hazard
 • Reklama
 • Księgowość
 • Bankowość
 • Ubezpieczenie
 • Pożyczki i hipoteki
 • weryfikacja tożsamości
 • Nieruchomość
 • … I wiele, wiele innych!

Wniosek

Celem tego przewodnika było poznanie zdecentralizowanych aplikacji i ich możliwości. Czytając ten artykuł w całości, powinieneś teraz zrozumieć główną technologię stojącą za dApp. Wiesz, że dApps (zdecentralizowane aplikacje) są zastosowania blockchain.

Powinieneś także umieć wyjaśnić, co to znaczy być zdecentralizowanym i dlaczego jest to takie ważne.

Może się zdecydujesz nauczyć się solidności i stwórz własną zdecentralizowaną aplikację? Chcielibyśmy usłyszeć, co myślisz o naszym przewodniku i jakie masz pomysły na przyszłość zdecentralizowanej technologii.

Zacznij uczyć się Solidity już dziś z Space Doggos! A jeśli patrzysz na handel kryptowalutami, wybierz odpowiednią platformę dla siebie!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me