Był taki czas, kiedy mogłeś policz liczbę i typy kryptowaluta z jednej strony. Dziś nie jest to już możliwe. Rynek kryptowalut rozrósł się, urósł i urósł!

W tym artykule wyjaśnię trzy główne typy kryptowalut: Bitcoin, altcoiny, i tokeny. Pod koniec tego przewodnika będziesz wiedział:

 • Jakie są najpopularniejsze typy kryptowalut;
 • Ile jest rodzajów kryptowalut;
 • Różnice między nimi;
 • Wady i zalety każdego z nich.

Zanim dowiesz się o najlepszych typach kryptowalut, a nawet próbując zacząć handlować niektórymi z nich, ważne jest, aby zrozumieć czym jest kryptowaluta. Jeśli już czujesz się komfortowo ze swoją wiedzą w tej dziedzinie, możesz pominąć następną sekcję – przewiń w dół do “Trzy główne typy kryptowalut“!

Brzmi dobrze? Zacznijmy!

Co to jest kryptowaluta?

Przedrostek crypto- oznacza “kryptografia,” która jest technologią chroni informacje i ukrywa je przed napastnikami. Być może słyszałeś o kryptografii na lekcjach historii – była używana do wysyłania i odbierania tajnych wiadomości przez siły alianckie podczas II wojny światowej.

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Obecnie technicy komputerowi wykorzystują kryptografię na wiele różnych sposobów. Jednym z takich sposobów jest kryptowaluta!


Decryptionary.com definiuje kryptowalutę jako “pieniądz elektroniczny stworzony za pomocą technologii kontrolującej jego tworzenie i chroniącej transakcje, jednocześnie ukrywając tożsamość jego użytkowników.” Na razie możesz o tym zapomnieć jak powstają rodzaje kryptowalut, a zamiast tego skup się na co to robi.

Dzięki kryptowalutom ludzie nie muszą już ufać bankom, jeśli chodzi o obsługę ich pieniędzy i prywatnych informacji (to samo dotyczy firm obsługujących karty kredytowe).

Rodzaje kryptowalut: pieniądze fiducjarne i kryptowaluty na laptopie.

Nie potrzebujemy już banków do przetwarzania naszych transakcji. Zamiast, transakcje w kryptowalutach są przetwarzane w dniu blockchain. Blockchain jest wspólną bazą danych.

Jest współdzielone, ponieważ jest prowadzone przez wiele różnych osób i firm, zamiast jednej firmy, jak banki. W ten sposób nikt nie ma władzy nad transakcjami ani związanymi z nimi kryptowalutami i nie musisz ufać jednej firmie (takiej jak bank), aby zarządzać swoimi pieniędzmi.

Jeśli po raz pierwszy słyszysz o technologii blockchain, zapoznaj się z moim drugim przewodnikiem “Blockchain Explained“!

W każdym razie przejdźmy do trzech głównych typów kryptowalut.

Trzy główne typy kryptowalut

Blockchain łączy platformę trzy główne typy kryptowaluty. Bitcoin był pierwszym blockchainem (przejdź do sekcji Bitcoin, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak to się zaczęło i co robi).

Po Bitcoinie powstało wiele nowych łańcuchów bloków – są to tzw altcoiny. NEO, Litecoin i Cardano są solidnymi przykładami altcoinów. Na koniec muszę cię przedstawić tokens / dApps – trzeci główny rodzaj kryptowalut. Przykłady tego obejmują Obywatelski (Kod CVC), BitDegree (BDG) i WePower (WPR).

A więc przejdźmy do tego!

Bitcoin

W 2008 roku ujawniono pomysł Bitcoina. Ktoś nazwany Satoshi Nakamoto opublikowany Biała Księga online. Jednak później okazało się, że Satoshi Nakamoto nie było prawdziwym imieniem tej osoby. Nawet dzisiaj nikt nie zna prawdziwego nazwiska twórcy Bitcoina!

W tamtym czasie nikt nie wiedział, że Bitcoin stanie się tym, czym jest dzisiaj. Nikt nie wiedział, że tak będzie początek wielkiego ruchu technologicznego… ale to było. To był początek kryptowalut – początek nowej ery.

Rodzaje kryptowalut: stos kryptowalut.

Prawdopodobnie wiesz, co stało się później. Minęło kilka lat, w których głównym zastosowaniem Bitcoin był handel towarami i usługami ciemna sieć. Słyszałeś o Jedwabny Szlak? Tak, o tym właśnie mówię.

W latach 2013-14 Bitcoin bardzo się rozrósł. Potem trochę zwolnił. Ale w 2017 roku rynek bitcoinów rósł, rósł i dalej. Tym razem poszło los dalej.

W grudniu 2017 Bitcoin osiągnął cenę 20000 $ za Bitcoin. Tak więc każdy posiadający 50 Bitcoinów lub więcej został milioner. W styczniu 2015 r. 50 Bitcoinów kosztowałoby Cię zaledwie 10 000 USD. To jest zysk w wysokości 990 000 USD! Szalone, prawda?

Co to jest?

To jest cyfrowa waluta, którą możesz wysłać innym osobom. Może to być prezent, za usługi lub produkt. Masz pomysł – to tak jak pieniądze, których używamy na naszych kontach bankowych (USD, EUR itp.). Ale to jest cyfrowe; to nie jest fizyczne.

Jednak to nie wszystko, co sprawia, że ​​jest inny. To także zdecentralizowane, co oznacza, że ​​obsługa tego nie wymaga banku ani strony trzeciej – wyjaśniłem to wcześniej w mojej definicji kryptowaluty.

Z Bitcoinem, każda transakcja odbywa się bezpośrednio między użytkownikami – to jest nazwane sieć peer-to-peer. To wszystko jest możliwe dzięki blockchainowi. Bitcoin wprowadził technologię blockchain, aby umożliwić użytkownikom wysyłanie i odbieranie Bitcoinów bez korzystania z osób trzecich.

Ponieważ nie potrzebujesz osoby trzeciej, nie musisz się identyfikować. Możesz dokonywać płatności bez ujawniania swojej tożsamości.

Rodzaje kryptowalut: Strona główna witryn Bitcoin.

Jak to działa?

Kiedy ktoś wysyła Bitcoin, transakcja jest zweryfikowany, a następnie zapisany w łańcuchu bloków (wspólna baza danych). Informacje o łańcuchu bloków to zaszyfrowane – każdy może to zobaczyć, ale tylko właściciel każdego Bitcoina może go odszyfrować. Każdy właściciel Bitcoin otrzymuje „prywatny klucz”, A ten klucz prywatny umożliwia odszyfrowanie ich Bitcoinów.

Ale jeśli banki nie weryfikują / nie przetwarzają transakcji, kto to robi?

Pamiętasz, jak powiedziałem Ci, że łańcuchy bloków są obsługiwane przez wiele różnych osób i firm, a nie przez jedną firmę / osobę? Cóż, robią to ludzie i firmy, które obsługują blockchain przy użyciu zasilania komputera. Uruchamiają specjalne oprogramowanie na komputerze, które przetwarza transakcje w łańcuchu bloków.

Uwaga: komputery używane do uruchamiania oprogramowania nazywane są „węzłami”.

Zrozumienie różnych typów kryptowalut

Uruchamianie tego oprogramowania zużywa dużo energii elektrycznej, chociaż. Jak więc ludzie i firmy zarządzające węzłami opłacają rachunki za prąd? Witamy w górnictwo.

Węzły są nagradzany za weryfikację transakcji – są nagradzani nowym Bitcoinem. Tak powstają nowe Bitcoiny. Można to porównać do wydobycia złota, w którym górnicy są nagradzani złotem. W wydobywaniu bitcoinów, węzły to górnicy – kopią dla nowego Bitcoina.

Kiedy nowy blok transakcji zostanie wysłany do łańcucha bloków, górnicy / węzły zweryfikują blok za pomocą algorytmu o nazwie PoW (Dowód pracy). W PoW, pierwszy górnik, który zweryfikuje blok, zostanie nagrodzony nowymi monetami. Istnieją inne algorytmy używane w innych łańcuchach bloków, ale przejdziemy do tego w następnej sekcji.

(Pamiętaj, że jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technologii blockchain, możesz przeczytać nasze “Blockchain Explained” przewodnik.)

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Altcoins

Następnie mamy altcoiny. W tej chwili są istnieje ponad tysiąc altcoinów! Ale nie pozwól, aby ta liczba Cię przestraszyła – większość altcoinów jest po prostu alternatywne wersje Bitcoina z niewielkimi zmianami. W ten sposób otrzymali nazwę „altcoiny”.

Ważne jest jednak, aby to zrozumieć nie wszystkie altcoiny są po prostu alternatywnymi wersjami Bitcoina. Są tacy, którzy są bardzo, bardzo różni się od Bitcoin, i mają bardzo różne cele / cele.

Niektóre altcoiny używają różnych algorytmów dla Bitcoin. Na przykład Factom to altcoin, który używa PoS (Dowód stawki). W PoS nie ma górników. Zamiast tego są stakers.

Rodzaje kryptowalut: kryptowaluty i wykres.

Stakers to ludzie, którzy weryfikują transakcje pod kątem nagród, podobnie jak górnicy. Ale zamiast ścigać się, aby zweryfikować blok, zanim zrobi to ktokolwiek inny, są wybierani jeden po drugim, aby wykonać swoją kolej. To zużywa znacznie mniej energii elektrycznej ponieważ nie są to tysiące górników wykorzystujących energię elektryczną, aby spróbować zweryfikować ten sam blok. Zamiast tego jest tylko jeden „staker” na blok.

Czy ty widzisz? Nie wszystkie altcoiny są bardzo podobne do Bitcoin.

w rzeczywistości, Ethereum i NEO są przykładami altcoinów Wspaniały, bardzo różni się od Bitcoina. Wiesz, że Bitcoin jest używany jako waluta cyfrowa, prawda? Cóż, Ethereum i NEO nie zostały zaprojektowane do użytku jako waluta cyfrowa. Zamiast, zostały zaprojektowane jako ogromne platformy do tworzenia aplikacji w łańcuchu bloków.

Zgadza się – na Ethereum i NEO możesz faktycznie buduj własne aplikacje. Jest to najczęstszy sposób tworzenia nowych kryptowalut; są tworzone na blockchainach, które na to pozwalają tworzenie aplikacji, jak Ethereum i NEO.

To wszystko jest możliwe, ponieważ Ethereum wprowadziło nową technologię do świata kryptowalut, kiedy zostało uruchomione w 2015 roku. Ta technologia nazywa się inteligentny kontrakt. Inteligentny kontrakt może automatycznie wykonuj transakcje, gdy coś się wydarzy.

Zrozumienie różnych typów kryptowalut

Te „rzeczy” (zwane również warunkami) są zapisywane w inteligentnej umowie podczas jej tworzenia. Na przykład stan może wyglądać mniej więcej tak: „KIEDY Piotr wyśle ​​120 Etherów do inteligentnego kontraktu, WTEDY dom Johna zostanie wysłany do Piotra”.

Z powodu inteligentnych kontraktów, żadna osoba trzecia nie jest potrzebna. Bitcoin oznacza, że ​​w płatnościach bezpośrednich nie jest potrzebna żadna osoba trzecia, ale inteligentne kontrakty oznaczają, że w wielu sprawach – takich jak sprzedaż domu, energia elektryczna czy akcje na giełdzie – nie jest potrzebna żadna osoba trzecia..

Oczywiście nie możesz tak naprawdę umieścić energii elektrycznej w inteligentnej umowie, prawda? Zamiast tego umieszczasz token w inteligentnej umowie który zgodnie z prawem reprezentuje energię elektryczną. To jedna z najlepszych rzeczy na temat inteligentnych kontraktów na Ethereum, NEO i podobnych altcoinach – możesz tokenizować prawdziwe rzeczy i umieszczać je w łańcuchu bloków.

Tokeny (dla dApps)

Trzecim głównym rodzajem kryptowaluty jest token – ten sam, o którym właśnie rozmawialiśmy! Spośród trzech głównych rodzajów kryptowalut to te, które uważam za najbardziej interesujące. W porównaniu z pozostałymi dwoma głównymi typami kryptowalut są całkowicie wyjątkowy w tym, że nie mają własnego blockchaina.

Są używane dApps (aplikacje zdecentralizowane); to są aplikacje, o których mówiłem, które można zbudować na łańcuchach bloków, takich jak Ethereum i NEO. Aplikacje dApps są zbudowane z myślą o korzystaniu z inteligentnych kontraktów, dlatego używają tokenów.

Jednak ich żetony nie muszą przedstawiać żadnej fizycznej rzeczy, takiej jak elektryczność czy dom. Zamiast tego można się do nich przyzwyczaić kupować rzeczy w dApp. Albo to, albo można się do nich przyzwyczaić uzyskać pewne korzyści – rzeczy takie jak obniżone opłaty i opłaty za głosowanie.

Rodzaje kryptowalut: stos Bitcoinów, z jednym z przodu.

Tokeny zawsze mają cenę, za którą można je sprzedać, dlatego niektórzy je kupują. Niektórzy ludzie kupują tokeny, aby sprzedać je później za wyższą cenę, zamiast kupować je, aby używać ich w dApp.

Ponieważ dApps są zbudowane na innych blockchainach (takich jak Ethereum i NEO), transakcja tokenowa jest nadal weryfikowana przez węzły w łańcuchu bloków Ethereum lub NEO. Oznacza to, że opłata transakcyjna jest nadal płacona za pomocą Ether lub NEO, a nie tokena.

Tak więc, aby dokonać transakcji na dApp (tj. Użyć tokena), musisz mieć trochę Ether lub NEO (lub którykolwiek altcoin, na którym jest zbudowany dApp), aby zapłacić za opłaty transakcyjne.

Szybka wskazówka: powiedz, żeby poprawnie wymówić dApp “dee-app”.

Najlepsze kryptowaluty

Więc omówiliśmy teraz różne rodzaje kryptowalut.

W tej sekcji omówię najlepsze kryptowaluty. Przejdę cztery z najlepszych kryptowalut i napisz krótka lista zalet i wad które przychodzą z każdym.

Więc spójrzmy!

Bitcoin

Ponieważ omówiliśmy już Bitcoin, nie będę się powtarzał. Pominę więc opis Bitcoin i od razu przejdę do zalet i wad Bitcoina.

Plusy

 • Zawsze będzie tylko 21 milionów Bitcoinów. Większość tych bitcoinów została już wydobyta przez użytkowników. Aktualnie jest około 17 milionów Bitcoinów, więc do wydobycia pozostało około 4 milionów. Ten niski limit dla Bitcoina jest dobry ze względu na cenę – jeśli wiele osób chce Bitcoina, ale nie ma wielu dostępnych Bitcoinów, ludzie, którzy chcą Bitcoina, zapłacą za niego więcej. To spowodowałoby wzrost ceny!
 • Bitcoin jest łatwiejszy do upłynnienia niż konkurencyjne kryptowaluty. Oznacza to, że łatwiej jest zamienić Bitcoin na gotówkę. Zgadza się – ponieważ Bitcoin jest tak popularny, łatwiej jest wymienić swój Bitcoin na walutę fiducjarną jak USD i EUR. Ponadto Bitcoin znajduje się na prawie każdej giełdzie kryptowalut w Internecie. Oznacza to, że wolumen obrotu jest bardzo wysoki! W rzeczywistości jest to najwyższa ze wszystkich kryptowalut.
 • Więcej sklepów akceptuje Bitcoin niż inne typy kryptowalut. Możesz kupić prawie każdy przedmiot za pomocą Bitcoin za pośrednictwem setek sprzedawców internetowych, którzy akceptują tę kryptowalutę. To kolejny sposób na zlikwidowanie bitcoinów – zamiast zamienić je z powrotem na gotówkę, możesz po prostu wydać je tak, jak gotówką.
 • Bitcoin to największa kryptowaluta. Bitcoin był pierwszą kryptowalutą i jest największą. Obecnie dominuje ponad 40% rynku, który jest ogromny! Wiele osób uważa, że ​​Bitcoin zawsze będzie największy (ale należy pamiętać, że to tylko opinia i nikt tak naprawdę nie wie, co się stanie).

Cons

 • Bitcoin podlega dużym wahaniom. Oznacza to, że cena Bitcoina zmienia się bardzo każdego dnia. w rzeczywistości, Mt. Upadek Gox faktycznie spowodował, że cena Bitcoina wzrosła spadnie o 50% poniżej tego, co było poprzedniego dnia. Niektórzy inwestorzy lubią wahania, ale ludzie, którzy na nich tracą pieniądze, zdecydowanie ich nie lubią.
 • Bitcoin można zastąpić lepszą kryptowalutą. Jak wspomnieliśmy w sekcji dotyczącej altcoinów, są setki odmian Bitcoina istnieje dzisiaj. Bitcoin ma już prawie 10 lat. Każda z tych nowszych monet może ostatecznie zastąpić Bitcoin – są nowsze i bardziej zaawansowane.
 • Ludzie nadal używają Bitcoina do przestępstw. Reputacja Bitcoina poprawia się od pierwszych dni na Silk Road, ale nadal nie jest doskonały. Słyszymy tylko o kilku osobach, które są ścigane za nielegalne używanie Bitcoina, ale prawdopodobnie znacznie więcej osób używa go nielegalnie i nie daje się złapać. Obejmuje to takie rzeczy, jak oszustwa i unikanie podatków.

Ethereum

W przeciwieństwie do Bitcoin, Ethereum to platforma, która pozwala ludziom budować dApps, tokeny, i inteligentne kontrakty. Jego waluta nazywa się Eter (ETH).

Rodzaje kryptowalut: moneta Ethereum.

Wcześniej przyjrzeliśmy się, jak ważne były inteligentne kontrakty i ile możliwości odblokowały na przyszłość. Przyjrzyjmy się teraz głównym zaletom i wadom Ethereum:

Plusy

 • Użytkownicy dApps zbudowanych na Ethereum zawsze będą potrzebować Ether. Potrzebują Ether, aby płacić za opłaty transakcyjne na dApps, ponieważ dApps działa w łańcuchu blokowym Ethereum. Tak więc, podobnie jak kanapka z galaretką z masłem orzechowym, Ether nigdy nie wyjdzie z mody!
 • Na Ethereum powstaje wiele nowych projektów. Większość z tych projektów będzie powstawać latami, jednak wiele z nich może być ogromnych po ich ukończeniu.
 • Prędkość. Ethereum może przetwarzać transakcje w ciągu kilku sekund, podczas gdy transakcje Bitcoin trwają powyżej 10 minut.

Cons

 • Monet Ether jest o wiele więcej niż bitcoinów. Wcześniej rozmawialiśmy o tym, jak część wartości Bitcoina wynika z faktu, że podaż jest ograniczona. Tak nie jest w przypadku Ethereum – w tej chwili jest prawie 100 milionów monet Ether, które nigdy nie przestaną być tworzone. Jednak tempo ich produkcji znacznie spadnie, więc moim zdaniem nie stanowi to większego problemu.

Rodzaje kryptowalut: platforma Ethereum.

Marszczyć

Gruntownie, Marszczyć to blockchain, który został zaprojektowany do użytku przez banki w celu przyspieszenia płatności. Jest znany jako moneta bankiera i obecnie pracuje się nad wieloma partnerstwami z globalnymi bankami.

Plusy

 • Duże, szanowane firmy (takie jak globalne banki) ufają Ripple. Ogromne organizacje finansowe (takie jak banki i rządy) nawiązały współpracę z Ripple. Wiele innych nie jest jeszcze partnerami, ale mają plany. Tak więc jako alternatywa dla waluty fiducjarnej, Ripple może być dla Ciebie najlepszą opcją w świecie finansów. Ponieważ współpracuje z rządami, władza, którą musi mieć, może być przyczyną jej sukcesu.

Cons

 • W przeciwieństwie do innych kryptowalut, Ripple nie jest zdecentralizowany. Zamiast tego jest scentralizowany. Firma stojąca za Ripple (zwana Ripple Labs) jest właścicielem większości tokenów Ripple (XRP). Tak więc, gdyby chcieli, mogliby sprzedać wszystkie swoje tokeny, a cena XRP spadłaby o los. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ponieważ nie chcieliby sprzedać wszystkich swoich tokenów. Muszę jednak zwrócić uwagę na to, ponieważ jest to nadal możliwe.

Rodzaje kryptowalut: Strona główna platformy Ripple blockchain.

Litecoin

Litecoin to rozwidlenie Bitcoin! Zasadniczo więc łańcuch bloków Litecoina był kiedyś częścią łańcucha bloków Bitcoin, ale podzielił się, gdy zaoferowano aktualizację Litecoina. Jest więc bardzo podobny, ale ma inne funkcje niż Bitcoin. Został stworzony, aby ulepszyć to, co stworzył Bitcoin.

Litecoin był ostatnio często w wiadomościach, ponieważ będzie to pierwsza kryptowaluta użyj Lightning Network. Sieć Lightning rozwiązuje wiele problemów związanych z kryptowalutami, takimi jak skalowalność – korzystając z Lighting Network, Litecoin będzie mógł przetwarzać znacznie więcej transakcji na sekundę.

Plusy

 • Litecoin jest zarówno szybszy, jak i znacznie tańszy niż Bitcoin. Przyjmujemy transakcje Litecoin sekundy, jak transakcje Ethereum. Przyjmujemy transakcje Bitcoin powyżej 10 minut.

Ponadto transakcje Bitcoin mogą być kosztowne, co sprawia, że ​​wysyłanie niewielkich kwot jest bezcelowe. Tak jak transakcje Litecoin znacznie taniej, Litecoin jest o wiele lepszy dla mikropłatności (małe wpłaty), dlatego nazywana jest monetą „Lite”.

Cons

 • Litecoin to wciąż tylko niewielka poprawa Bitcoina. Czy Bitcoin może się poprawić, aby można go było skalować i oferować tańsze & szybsze transakcje, Litecoin może nie być potrzebny.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Litecoina, jego pozycji na rynku oraz jego zalet i wad, przeczytaj nasze Przewidywanie cen Litecoin przewodnik.

Rodzaje kryptowalut: strona główna platformy Litecon blockchain.

Wniosek

Po przeczytaniu tego przewodnika powinieneś być znacznie lepiej zaznajomiony z najpopularniejszymi kryptowalutami, jeśli chodzi o oba handlowy i technologia, oraz różne rodzaje kryptowalut, które istnieją. Wiesz, czym różnią się od siebie, i rozumiesz niektóre zalety i wady każdego z nich.

To stawia Cię w znacznie lepszej pozycji do rozpoczęcia dalszych badań i wyrażenia własnej opinii na temat każdego z nich.

Po przeczytaniu tego przewodnika, co myślisz o najlepszych kryptowalutach i różnych typach kryptowalut? Który jest twoim ulubionym? Daj mi znać!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me