Bitcoin kurucusu ‘Satoshi Nakamoto’, Bitcoin’i yarattığında, sadece üçüncü taraf aracılar olmadan bir finansal sistem oluşturmak istemedi, aynı zamanda insanların isimsiz olarak para gönderip almasına da izin vermek istedi. Bu Anonim Bitcoin Cüzdan kılavuzuna Bitcoin’in neden anonim olarak kullanılabileceğini açıklayarak başlayacağım. Bundan sonra, size anonim olarak nasıl Bitcoin alacağınızı göstereceğim.

Ardından, yazılım, mobil ve donanım cüzdanları dahil olmak üzere farklı cihazlar ve platformlar için en iyi anonim Bitcoin cüzdanlarından bazılarından bahsedeceğim..

Yani, bu kılavuzu baştan sona okuduktan sonra, kimseye gerçek adınızı vermeden Bitcoin dünyasına girmek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız..

Peki ne bekliyorsunuz? Bitcoin’in anonim olarak nasıl kullanılabileceğini öğrenerek başlayalım!

Bitcoin’in Anonimliği

Gerçek dünyada, özellikle banka kartı veya banka hesabı gibi geleneksel ödeme yöntemlerini kullanarak para harcadığınızda, kimliğinizi günde birkaç kez ortaya koyarsınız. Bunun nedeni, kayıtlı olduğunuz finans kurumunun tüm kişisel bilgilerinize sahip olmasıdır..


Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Sadece bu değil, elektronik olarak her para gönderip aldığınızda, banka ne kadar para gönderdiğinizi ve kime gönderdiğinizi de bilir..

Bitcoin’in farklı olduğu yer burasıdır. Gerçek dünya kimliğinizi açığa çıkarmak yerine, para gönderdiğinizde veya aldığınızda, eşler arası bir temelde işlem yaparsınız, yani üçüncü bir taraf üzerinden geçmezsiniz. Ayrıca, paranız, ayrıntılarınızın eklenmediği bir “Bitcoin Adresi” ile bağlantılıdır.

Anonim bir Bitcoin cüzdan adresinin neye benzediğine dair bir örnek:

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

(Eğlenceli Bilgi: Yukarıdaki anonim Bitcoin cüzdan adresi Satoshi Nakamoto’ya aittir ve oluşturulan ilk adrestir!)

Kullanıcıların anonim işlem yapmalarına izin vermenin amacı üçüncü şahıslara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak olsa da maalesef yanlış nedenlerle de kullanılmıştır..

Bunun nedeni, insanlar suç işlediklerinde kimliklerini gizli tutmak istemeleridir. Sonuç olarak, Bitcoin insanların yasadışı malları çevrimiçi olarak alıp satmasına izin verir, bu da kolluk kuvvetlerinin işlemin arkasında kimin olduğunu bulamadığı anlamına gelir..

Buna bir örnek, kullanıcıların uyuşturucu ve silah gibi bir dizi yasa dışı ürünün yanı sıra diğer yasadışı hizmetleri satın almasına izin veren yasadışı bir pazar yeri olan İpek Yolu’dur. Kötü adamları koruyan ana para birimi Bitcoin’di.

Anonim kalmaya çalışırken hatırlanması gereken en önemli şey, Bitcoin’i ilk satın aldığınızda kimliğinizi açıklamamaktır. Bunun nedeni, Bitcoin blok zincirinde gerçekleşen her işlemin herkes tarafından görüntülenebilmesi, böylece işlemlerinizin orijinal adresinize kadar izlenebilmesidir..

Bu nedenle, bu kılavuzun bir sonraki bölümünde, anonim olarak nasıl Bitcoin elde edileceğini hızlı bir şekilde açıklayacağım.!  

Anonim Olarak Bitcoin Satın Alma

Devam etmeden önce, çeşitli hükümet düzenlemeleri nedeniyle borsalarda anonim olarak kripto para satın almanın artık daha zor hale geldiğini kısaca açıklamak istedim. Bunun nedeni, USD veya EUR gibi fiat para birimlerini kullandığınızda, bir dizi kişisel bilgi içeren bir değişim sağlamanız gerektiğidir..

Ayrıca, kimliğinizin kopyalarını (pasaport gibi) ve adres kanıtını (banka ekstresi gibi) yükleyerek de bu bilgileri doğrulamanız gerekir. Bunun nedeni, suçluların suç faaliyetleri için Bitcoin ağını kullanmasını önlemektir..

Aksi takdirde insanlar para aklama, vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık gibi suçları kim olduklarını asla açıklamadan kolayca işleyebileceklerdir.!

Yukarıdaki bilgilerle bir değişim sağlarsanız, Bitcoin’i anonim olarak kullanmıyorsunuz demektir. Bununla birlikte, bu kimlik belirleme gereksinimlerinden kaçınmak artık daha zor olsa da, bunun etrafından dolaşmanın birkaç yolu vardır.!

Yine de endişelenmeyin, aşağıdaki yöntemleri izleyerek kanunları çiğnemiyorsunuz!

Size göstermek istediğim ilk anonim Bitcoin değişiminin adı “LocalBitcoins”.

LocalBitcoins

anonim bitcoin cüzdanı - localbitcoins.com

LocalBitcoins Haziran 2012’de kurulmuştur ve Finlandiya merkezlidir. 248’den fazla farklı ülkeden insanların çeşitli ödeme yöntemlerini kullanarak Bitcoin alıp satmalarına izin veriyorlar..

Merkezileştirilmiş borsaların aksine, LocalBitcoins eşler arası bir platformdur, yani alıcıların ve satıcıların doğrudan ticaret yapmasına izin verir. Sonuç olarak, anonim olarak ticaret yapmak mümkündür.

Platform, yerel banka havalesi, PayPal, elde nakit buluşmaları, postada nakit vb. Dahil olmak üzere 20’den fazla farklı gerçek dünya ödeme yöntemini desteklemektedir..

Bir hesabı ilk kaydettiğinizde, platforma herhangi bir kimlik belgesi sağlamanız istenmeyecektir. Bununla birlikte, bazı satıcılar yalnızca kimliğini LocalBitcoins ile doğrulayan bir kullanıcıya satış yapar, ancak durum buysa, o zaman başka birini bulabilirsiniz..

LocalBitcoins üzerinden Bitcoin satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, satın alırken alıcıdan herhangi bir ücret alınmamasıdır. Bununla birlikte, satıcı Bitcoin’lerini satmak istediği fiyatı belirleyebilir, bu nedenle mevcut piyasa fiyatından çok fazla ödeme yapmadığınızdan emin olun..

Bu, anonim olarak Bitcoin satın alabileceğiniz yöntemlerden sadece biridir ve en çok tavsiye ettiğim seçenek budur (bu platformu birçok kez kullandım). LocalBitcoins’de bir takas işlemini tamamladıktan sonra, coinlerinizi anonim bir Bitcoin cüzdanına aktarabilirsiniz (bundan sonra daha fazlası).

Eklemek gerekirse, daha fazla anonimlik istediğinizi düşünüyorsanız, LocalBitcoins’de Bitcoin işlemleri gerçekleştirirken güvenli bir VPN (sanal özel ağ) bağlantısı kullanmanızı da tavsiye ederim. Bu şekilde IP adresinizi de gizleyeceksiniz & diğerlerinden konum. Nereye bakacağınızdan emin değilseniz, işte bir liste en iyi VPN hizmetleri denemeye değer.

Artık anonim Bitcoin borsası LocalBitcoins’i bildiğinize göre, tartışmak istediğim bir sonraki yöntem Bitcoin ATM’si kullanmaktı.!

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Bitcoin ATM Makineleri

Tıpkı gerçek dünya ATM’lerinde olduğu gibi Bitcoin ATM’lerinin de olduğunu biliyor muydunuz? Ancak, kartınızı girip nakit çekmek yerine nakit paranızı giriyor ve Bitcoin alıyorsunuz!

Bitcoin dijital bir para birimi olduğundan, herhangi bir fiziksel para çekmezsiniz (elbette)! Bunun yerine, makineye Bitcoin cüzdan adresinizi verirsiniz ve o size aktarır. Halihazırda bir Bitcoin cüzdan adresiniz yoksa, Bitcoin ATM sizin için bir tane oluşturabilir.

İlk Bitcoin ATM’si 2013 yılında Kanada’nın Vancouver kentindeki bir kafede kuruldu. Ancak, artık dünyanın her yerinde bulunan ve sürekli yenileri takılan Bitcoin ATM’leri var. Ziyaret edersen coinatmradar.com, tüm makinelerin yerlerini gösterir.

anonim bitcoin cüzdanı - bitcoin atm haritası

Bazıları kullanmadan önce kimliğinizi taramanızı gerektirdiğinden, tüm Bitcoin ATM’leri anonim olarak para satın almanıza izin vermez. Bununla birlikte, Coinatmradar web sitesini ziyaret ederek, aramanızı yalnızca anonim olarak satın almanıza izin veren makineleri içerecek şekilde daraltabilirsiniz..

Bir şey daha, kara para aklamayı önleme düzenlemeleri nedeniyle, kimlik sağlamazsanız yalnızca sınırlı bir miktar satın alabileceksiniz.!

Bitcoin ATM kullanmanın dezavantajlarından biri ücretlerin yüksek olmasıdır. Genellikle mevcut piyasa fiyatından% 8-% 20 daha fazla ödemek zorundasınız! Ancak, makineyi inşa etme ve çalıştırma maliyetleri pahalı olabileceğinden bu anlaşılabilir bir durumdur..

Öte yandan, Bitcoin ATM’leri sadece kullanışlı değil, aynı zamanda çok kullanıcı dostudur.!

Artık kimliğinizi açıklamadan Bitcoin satın almanın iki farklı yolunu bildiğinize göre, şimdi bunu anonim bir Bitcoin cüzdanında güvenli bir şekilde nasıl saklayabileceğinizden bahsedeceğim.!

Bitcoin’i Anonim Olarak Saklama

Bu noktaya kadar rehberimi okuduysanız, artık anonim olarak Bitcoin satın almanın iki yolunu biliyorsunuz. ATM yöntemini seçiyorsanız, ATM size anonim bir Bitcoin cüzdan adresi sağlayabilir..

Bununla birlikte, LocalBitcoins yöntemini kullanıyorsanız, işlem burada bitmez. Artık Bitcoinlerinizi anonim bir Bitcoin cüzdanına göndermeniz gerekiyor.

Bu kısım yine de kolay.

Bitcoin’i özel bir cüzdanda saklarken, asla herhangi bir kişisel bilgi vermeniz gerekmez. Herhangi bir kimlik belirtmek zorunda kalmadan anonim Bitcoin cüzdanınıza kolayca para aktarabilirsiniz..

Bununla birlikte, Bitcoin merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalıştığı için, paranızın tam kontrolü sizdedir. Öyleyse, şunu unutmayın – Bitcoin cüzdanınızın özel anahtarını kaybederseniz, kimse size yardım edemez ve tüm paranıza erişiminizi kaybedersiniz..

Şimdi size göstereceğim gibi, her birinin avantajları ve dezavantajları olan farklı türlerde anonim Bitcoin cüzdanları vardır. Yazılım cüzdanlarıyla başlayalım!

Yazılım cüzdanı

Yazılım cüzdanı, erişimi ve kullanımı kolay olduğu için en popüler Bitcoin cüzdanı türüdür. Tek yapmanız gereken cüzdanı masaüstü veya dizüstü cihazınıza indirmek. Yazılım cüzdanı size genel ve özel bir anahtar sağlar. Daha sonra Bitcoin’leri cüzdanın içine ve dışına kolayca aktarabilirsiniz.

En popüler Bitcoin cüzdanlarından birine bakalım – Electrum.

Elektrum

Kullanılabilir yüzlerce farklı yazılım cüzdanı olmasına rağmen, en iyi anonim Bitcoin cüzdanlarından biri Electrum’dur. İlk olarak 2011’de piyasaya sürüldü ve bu da onu piyasadaki en eski cüzdanlardan biri yapıyor. Ücretsiz olarak indirilebilir ve Windows, Mac ve Linux tarafından desteklenir.

Madeni paralarınız Electrum’da depolandıktan sonra, başkalarına göndermek kolaydır. Alıcının Bitcoin adresiyle birlikte göndermek istediğiniz jeton sayısını girmeniz ve ardından gönder düğmesine tıklamanız yeterlidir! Bu hemen hemen her Bitcoin cüzdanı için geçerlidir.

Cüzdan ücretsiz olmasına rağmen, Electrum, her ödeme gönderdiğinizde küçük bir işlem ücreti alarak parasını kazanır. Ekip, tüm özel anahtarları şifreledikleri için Electrum’un sektördeki en güvenli yazılım cüzdanlarından biri olduğunu iddia ediyor. Yani, madeni paralarınızın güvenliği için küçük bir ücret var ki bunun yeterince adil olduğuna inanıyorum..

Electrum ayrıca, özel anahtarınızı kaybederseniz madeni paralarınızı kurtarmanıza olanak tanıyan bir şifre tohumu sağlar. Bunların her ikisini de güvende tuttuğunuz sürece, paranız sonsuza kadar güvende olmalıdır. Cüzdanınızı indirdiğiniz cihazı virüslerden arındırmaya çalışın..

Cüzdanı indirmek için resmi Electrum web sitesini ziyaret edin. Clicking İşte!

Mobil Cüzdan

Mobil cüzdan, Bitcoin’i cep telefonunuzda saklamanıza olanak tanır. Tıpkı bir yazılım cüzdanı gibi, onu doğrudan cihazınıza indirirsiniz. Bu cüzdan türü, hareket halindeyken kolayca para gönderip alabileceğiniz için Bitcoin’inizi saklamanın en uygun yoludur..

Ekmek Cüzdanı

Artık uygulama mağazalarında indirilebilecek birçok farklı cüzdan var, ancak mobil için en iyi anonim Bitcoin cüzdanı (inanıyorum) Bread!

Merkezi İsviçre’de bulunan Bread cüzdanı Google Play ve Apple mağazalarından ücretsiz olarak indirilebilir..

Cüzdanınızı ilk kurduğunuzda, hesabınıza giriş yapmak için kullanılan 6 basamaklı bir PIN seçmeniz gerekecektir. Bundan sonra, PIN kodunuzu unutursanız hesabınızı kurtarmak için kullanılacak 12 rastgele kelime gösterilecektir..

Bread gibi anonim bir Bitcoin cüzdanı kullanmanın en iyi özelliklerinden biri, kullanıcıların bir QR kod tarayıcı kullanarak ödeme gönderip almasına izin vermesidir. Dolayısıyla, Bitcoin kabul eden bir mağaza bulursanız, mağazanın QR kodunu kolayca tarayabilirsiniz ve Bread cüzdanı ödemeyi otomatik olarak aktaracaktır..

Bread’in bir başka benzersiz özelliği de işlemlerin işlendiğinde doğrudan Bitcoin blok zincirine gönderilmesidir. Bu iyi bir güvenlik özelliğidir çünkü diğer cüzdanların çoğu, blok zincirine gönderilmeden önce sunucularından geçmek için işlemlere ihtiyaç duyar..

Diğer güvenlik özellikleri arasında, cüzdana erişmek için parmak izinizi gerektiren TouchID bulunur.!

Ekmek cüzdanını kullanmanın bir dezavantajı, yalnızca Bitcoin’i desteklemesidir, yani başka coin’leriniz varsa bunları başka bir yerde saklamanız gerekecektir..

Artık yazılım ve mobil cüzdanları bildiğinize göre, sizinle konuşmak istediğim bir sonraki anonim Bitcoin cüzdanı türü bir donanım cüzdanıdır.!

Donanım Cüzdanı

Donanım cüzdanı, kripto para birimlerini depolamak için en güvenli yerdir. Paraları çevrimdışı saklarlar, bu nedenle asla saldırıya uğrama riski altında değildirler. Piyasalardaki en popüler iki donanım cüzdanı Ledger Nano S ve Trezor’dur. Her ikisinin de çok benzer özellikleri var, ancak biraz daha güvenli olduğu için Ledger Nano S’yi tartışacağım.!

Ledger Nano S

anonim bitcoin cüzdanı

Öncelikle, bahsettiğim diğer cüzdanlardan farklı olarak Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanının ücretsiz olmadığını hatırlamak önemlidir. Resmi üreticiden satın alırken (ki her zaman güvenlik nedeniyle yapmanız gerekir), size yaklaşık 90 Euro’ya mal olacaktır..

Ledger’ı ilk kurduğunuzda, şifrenizi unutmanız veya cihazınızın çalınması durumunda gerekli olan 12 kelimelik bir kurtarma şifresi verilecektir. Ayrıca, cihazı aldığınızda bir PIN ayarlamanız gerekecektir. Bu, cihazı her kullanmak istediğinizde veya birine para göndermek istediğinizde gereklidir..

Ledger Nano S’nize para aktarırken, diğer cüzdanlarda yaptığınız gibi onları bir Bitcoin adresine gönderirsiniz. Bu, onları anonim olarak saklayabileceğiniz anlamına gelir.

Ledger cüzdanını kullanmanın bir başka iyi özelliği, Ethereum, Ripple ve ZCash gibi birçok başka kripto parayı desteklemesidir.!

Bir donanım cüzdanı en iyi güvenliği sunsa da, birine bozuk para göndermeyi biraz daha kolay hale getirir. Bunun nedeni, para transfer etmeden önce cüzdanı cihazınıza bağlamanız gerektiğidir. Bu nedenle, seyahat ederken para göndermeyi seviyorsanız, bir donanım cüzdanı sizin için olmayabilir..

Bununla birlikte, büyük miktarlarda kripto para birimi tutan kullanıcılar için sahip olunması gereken bir şeydir..

Anonim Bitcoin Cüzdanı: Son Sözler

Bitcoin gibi kripto para birimleri, merkezi bir üçüncü taraf kullanmadan para gönderip almanın harika bir yoludur. Sonuç olarak, sistem kullanıcıların anonim kalmasına izin verir.

Bence insanlar, kimliklerini ifşa etmek zorunda kalmadan servetlerini gönderme, alma ve saklama hakkına sahip olmalı – aynı şekilde, gerçek dünyada fiziksel nakit harcadığımızda yaptığımız gibi.

Bununla birlikte, hükümetler, her anonim Bitcoin değişimini, fiat para birimi kullanarak Bitcoin satın almalarına izin verilmeden önce yeni bir kullanıcının kimliğini doğrulamaya zorlayabilecek yeni düzenlemeler uygulamaya başlıyor. Dolayısıyla, bu yasa tüm borsalarda uygulanırsa, gelecekte Bitcoin’i anonim olarak satın alamama olasılığınız vardır..

Ancak şimdilik Bitcoin’i anonim olarak ve oldukça kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Ancak bunu yaparken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me