Bitcoin – kripto dünyasında son birkaç yılın konusu. 2017’nin sonunda herkes Bitcoin’in ne olduğunu biliyor gibiydi. Ve ne olduğunu bilmeyen herkes onu soruyor ve Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağını merak ediyor gibiydi. Ama neden?

Eh, bu basit.

Bitcoin’in fiyatı son birkaç yılda büyük bir oranda arttı. Aslında o kadar büyüdü ki diğer normal yatırımları (hisse senetleri, tahviller vb.) anlamsız.

Bununla birlikte, Bitcoin’e yatırım yapmak giderek daha fazla popüler. Yine de bir yatırıma karar vermeden önce, tercih ettiğinizden emin olun. doğru değişim platformu paralarınızı satın almak için!

Bitcoin’den bahsedelim

Bitcoin’in büyümesini aşağıdakilerle karşılaştıralım: büyümesi Amazon (evet, şirket). Amazon, son 5 yılda muazzam bir büyüme gördü ve dünyanın en iyi performans gösteren şirketlerinden biri! 5 yıl önce Amazon’un bir hissesini satın almış olsaydınız, size maliyeti olurdu 274 ABD doları. Aynı pay şimdi değerinde olacak 3100 ABD doları bugün.


Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Bunu Bitcoin ile karşılaştıralım. Bitcoin’i bilseydiniz ve 5 yıl önce bir tane satın alsaydınız, size maliyeti olurdu 45 ABD doları. Şimdi aynı Bitcoin değerinde 11.194 ABD doları. Diğer yatırımların anlamsız görünmesini sağlamakla ilgili ne demek istediğimi anlayabilirsiniz, değil mi??

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: Amazon'a kredi bilgilerini giren bir kadın.

Her neyse, Amazon için bu kadar yeter. Gerçekten bilmek istediğin şey Bitcoin’e yatırım yapmak için şimdi iyi bir zaman mı, Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır ve eğer öyleyse ne Bitcoin’e yatırım yapmanın en iyi yolu.

Öyleyse, hadi buna başlayalım mı??

Bitcoin Nedir ve Bitcoin İyi Bir Yatırımdır?

Bitcoin’in iyi bir yatırım olup olmadığını bilmek için Bitcoin’in ne olduğu hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir şeye yatırım yapmak her zaman kötü bir fikir.

Bu nedenle, yatırım yapmadan önce her zaman bol miktarda araştırma yapın ve bir finans danışmanıyla konuşun..

Basitçe söylemek, Bitcoin dijital bir para birimidir – çevrimiçi olan paradır. Tıpkı her gün kullandığımız para gibi, Bitcoin’i başkalarıyla satın almak, satmak ve ticaret yapmak için kullanabilirsiniz. Bitcoin satın aldığınızda (size aşağıdaki “Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır?” Bölümünü nasıl yapacağınızı göstereceğim), dijital bir cüzdanda saklayın.

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: Bir ATM makinesi ve içine bir kredi kartı takılır.

Daha sonra Bitcoin’i tıpkı banka havalesi gibi dijital cüzdanınızdan başkalarının dijital cüzdanlarına gönderebilirsiniz. Bu denir bir Bitcoin işlemi. Tüm işlemler şurada saklanır Bitcoin blok zinciri, Bitcoinlerinizi bilgisayar korsanlarından koruyan bir teknoloji türüdür.

Bitcoin’in amacı, paranız üzerinde kontrol sahibi olan tek bir şirkete (bankalar, PayPal vb.) Olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktır. Bunun yerine Bitcoin ile tam kontrole sahipsiniz. Tüm Bitcoin işlemleri, kimseye ait olmayan, güvenilmez bir paylaşılan ağda onaylanır.

Bitcoin Yatırımı

Yukarıda bahsettiğim gibi Bitcoin, son 10 yılın en iyi yatırımlarından biri. Birçok kişi Bitcoin’den şüphe etse de her yıl yükselmeye devam etti..

Bitcoin’in 2009’daki oluşumundan bu yana nasıl büyüdüğüne bakalım:

Bitcoin’in Doğuşu: Bitcoin ilk olarak 2010 yılında 0,06 dolar civarında bir fiyata satın alındı. Evet bu doğru! 0,06 $ – bir çikolatadan daha ucuz. Yani, 2010’da Bitcoin’e yatırım yapacak 20 dolarınız olsaydı, 333 Bitcoin satın alabilirdiniz. Bu 333 Bitcoin şimdi değerinde olacak 3,7 Milyon Doların Üzerinde! Bahse girerim o zaman Bitcoin’e nasıl yatırım yapılacağını bilseydin, değil mi??

2011: Bitcoin, 2010 yılında istikrarlı bir şekilde büyüdü ve 2011’e şu fiyatla başladı: yaklaşık 0,30 $. 2011’in sonlarına doğru 6,10 dolar değerindeydi. Bu toplamda bir artış % 2000’in üzerinde! Şu anda Bitcoin, internet üzerinden yasa dışı şeyler satın almak için kullanılıyordu. “Karanlık Web”.

Not: Bitcoin işlemleri anonimdir. Bu, Bitcoin ile ödeme yaparken insanların bilinmemesini sağlar. Bitcoin için çevrimiçi yasadışı şeyler satmasıyla bilinen en yaygın web sitesi “İpek Yolu” idi. Tahmin edebileceğiniz gibi, “İpek Yolu” yaratıcısı için kötü bir şekilde sona erdi.

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: bir ticaret - bir torba beyaz toz için bir Bitcoin.

2013: Bu, “Bitcoin’in burada kabul edildiği” yıldı. İşletmeler ödeme seçeneği olarak Bitcoin’i kabul etmeye başladı ve Bitcoin’e ulaştı toplam piyasa değeri 1 milyar dolar. 2013’ün sonunda bir Bitcoin değerinde yaklaşık 817 $!

Piyasa Değeri: Bitcoin’in piyasa değeri, birbirine eklenen tüm Bitcoin’lerin toplam fiyatıdır.

2014: Fiyata gelince, 2014 Bitcoin’e nasıl yatırım yapılacağını bilmek için harika bir yıl değildi. Bitcoin’in fiyatı yıl sonunda 300 dolara düştü. Ancak bu yıl Microsoft Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başladı. Artık Microsoft’tan Xbox oyunları, uygulamaları ve videoları satın almak için Bitcoin kullanabilirsiniz. Bu, söz konusu kripto para birimi için büyük bir adımdı.

2017: Şüphesiz 2017, Bitcoin’in patladığı yıldı. Wall Street ve büyük yatırım bankaları Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı. Pek çok insan Bitcoin’i takip etmeye başladı – her gün haberlerde yer almaya başladı. Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 985 $ ‘dan başlayarak gerçekten yüksek bir seviyeye yükseldi. yaklaşık 20.000 $!

Gördüğünüz gibi, Bitcoin’e yatırım yapmak pek çok insanı zenginleştirdi. Bununla birlikte, bir Bitcoin yatırımının artılarını ve eksilerini anlamanız önemlidir. Öyleyse, Bitcoin’e nasıl yatırım yapılacağını açıklamadan önce, avantajlara ve dezavantajlara bakalım..

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Artıları

Sadece 21 Milyon Bitcoin Oluşturulacak. Bu senin için ne ifade ediyor? Peki bunun hakkında düşün. Bitcoin ne kadar popüler hale gelirse, o kadar çok insan onu satın almak isteyecektir. Daha fazla Bitcoin oluşturulamazsa, her Bitcoin için talep artmaya devam edecek ve bu da fiyatı artıracaktır..

Büyük Yatırım Getirisi. Yukarıdaki zaman çizelgesinden de görebileceğiniz gibi, Bitcoin yatırımınız için başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir getiri sağlayabilir..

Yatırım Yapması Kolay. Bitcoin’e yatırım yapmak kolaydır. Satın alıp istediğiniz zaman satabilirsiniz. Bir anlaşma imzalamak zorunda değilsin ve hepsini kendi başına yapabilirsin!

Bitcoin’in Kullanımları. Bitcoin için pek çok harika kullanım vardır. İşte bazı insanların geleneksel bankacılık sistemi yerine Bitcoin kullanmayı tercih etmelerinin nedenlerinin bir listesi:

  • İnsanların birbirine kolayca para göndermesine olanak tanır
  • Uluslararası ödemeleri göndermek çok daha hızlı ve ucuzdur
  • İnsanlar bankaların kontrolüne sahip olmak yerine paraları üzerinde kontrole sahiptir.
  • Anonim işlemleri, insanların mahremiyete sahip olduğu anlamına gelir

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Eksileri

Uçucu (Fiyat Her Zaman Büyük Şekillerde Değişiyor). Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağınızı düşünürken, her zaman yatırım yapmanın eksilerini göz önünde bulundurmalısınız.. Bitcoin’in fiyatı her zaman değişiyor. Ancak bunlar sadece küçük değişiklikler değil. Örneğin, Bitcoin 17 Aralık 2017’de en yüksek fiyatı olan 19.839 $ ‘a ulaştıktan sonra, 22 Aralık’ta 12.015 $’ a düştü. Bu, sadece 5 günde 7.824 dolarlık bir kayıptır!

Hükümet düzenlemeleri. “Ama neden?” Diye merak ediyor olabilirsiniz. Bitcoin’in anonim işlemleri yerel yönetimler için büyük miktarda soruna neden oluyor. Bitcoin izin verir Yasa dışı aktiviteler kimlik olmadan çevrimiçi olarak ödenecek. Ayrıca Bitcoin, insanlar ve işletmeler için vergilerden kaçınmanın bir yolu olarak kullanılabilir..

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: Amerika Birleşik Devletleri hükümeti.

Sınırlı Ölçeklendirme. Şu anda Bitcoin yalnızca işleyebilir Saniyede 3 ila 7 işlem. Dolayısıyla, daha popüler hale geldikçe, Bitcoin ağının bir işlemi doğrulaması için geçen süre uzar. Bu sorun kısa süre içinde çözülmezse, Bitcoin gönderme ücretleri ve Bitcoin göndermek için gereken süre de artacaktır. Bu merak etmeme neden olabilir Nasıl Bitcoin’e yatırım yapmak, ancak meli Bitcoin’e yatırım yapıyorum?

Ne yazık ki, Bitcoin’in mucidi (Satoshi Nakamoto) bunun gelecekte bir sorun haline geleceğini düşünmemiş gibi görünüyor..

Güvenlik eksikliği

Bitcoin tek bir şirket tarafından kontrol edilmediğinden, hata yaparsanız yardım da yoktur. Örneğin, Bitcoin cüzdanınızın “şifresini” unutursanız, şifrenizi sıfırlamak için iletişime geçebileceğiniz bir şirket yoktur. “Ama Bitcoin’lerimi yanlışlıkla yanlış yere gönderirsem ne olur?” Diye soruyor olabilirsiniz. pekala, basit cevap şudur: Bitcoinleriniz sonsuza kadar gidecek.

Kısa Vadeli Yatırım veya Uzun Vadeli Yatırım?

Öyleyse, uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi Bitcoin’e yatırım yapmalısınız? Bitcoin’in son 5 yıldaki büyümesine bakarsanız, Bitcoin’i uzun vadede tutmanın en iyi seçenek gibi göründüğü açıktır..

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: yatırımın geri dönüşü.

Bununla birlikte, Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmeden önce, yatırımınız söz konusu olduğunda aklınızda net bir strateji olması önemlidir. Sizin için en iyi olanı daha iyi anlamanıza yardımcı olalım, olur mu?

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Kısa Vadeli Yatırım – Dakikalar, Günler, Haftalar

Kısa vadeli yatırım Yapabilmek çok zamana ihtiyacım var ve yapabilir çok stresli ol fiyatlar istediğiniz gibi gitmediğinde (para kaybedersiniz). Bununla birlikte, işler yolunda gittiğinde, hızlı para kazanabilir ve bunu yaparken eğlenebilirsiniz..

Kısa vadeli yatırım yapmayı sadece hazırlıklı olanlar için tavsiye ederim. Grafikleri analiz etmek ve pazar araştırması yapmak için çok zaman harcadıklarında. Bitcoin’in fiyatı çok hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı hareket ediyor, bu nedenle grafikleri her zaman dikkatlice izlemeli ve sağlam bir plana sahip olmalısınız.!

Herhangi bir eğitim almadan kısa vadeli yatırıma başlamamanızı şiddetle tavsiye ederim. Yine, yatırım yapmadan önce daima bir finansal danışmanla konuşun.

Uzun vadeli Yatırım (veya HODLing) – 1 yıl+

HODL”- Sevgili Yaşam İçin Bekle. Bu, kripto dünyasında her zaman kullanılan bir terimdir. Basitçe söylemek gerekirse, yatırımlarınıza tutunmak demektir. Son 5 yılda kâr elde etmenin en iyi yolu yalnızca uzun vadeli Bitcoin elde tutmakla kalmadı, aynı zamanda en kolay olanıdır.!

Bu nedenle, tüm gün bilgisayarınızda oturup çizelgeleri analiz etmek yerine – arkanıza yaslanıp rahatlayabilir ve Bitcoin fiyatının yükselmesini bekleyebilirsiniz. Ancak unutmayın: kaybetmeyi göze alamayacağınız bir miktarı asla yatırım yapmayın. Hiçbir yatırım garanti edilmez!

Şimdiye kadar, yatırım yapmak isteyip istemediğiniz konusunda iyi bir fikriniz olmalı. Cevabınız “EVET!” İse, lütfen okumaya devam edin.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

“Bitcoin’e nasıl yatırım yaparım?” – bir aceminin en sevdiği soru. Size en uygun seçeneği bulmanın ne kadar zor olabileceğini anlıyorum. Ama panik yapmayın! Bu yüzden yardım etmek için buradayım.

Hadi Güvenlik Konuşalım

İlk önce yapmanız gerekenler Bitcoin cüzdanı kur. Bitcoin cüzdanı, yerel para biriminizi sakladığınız cüzdan gibidir, tek fark bu cüzdanın dijital para birimini saklamasıdır..

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: yatırım yapmaktan bahseden insanlar.

Yine de farklı dijital cüzdan türleri vardır. İşte tavsiye ettiğim cüzdanlardan bazıları:

Çevrimiçi Cüzdanlar (En Az Güvenli Seçenek)

Çevrimiçi cüzdanlar yalnızca Bitcoin’iniz için geçici bir depolama seçeneği olmalıdır. Bitcoin’inizi sadece mecbur kalırsanız bu cüzdanlarda bırakmalısınız. Olsalar bile kullanımı kolay, onlar en az güvenli olanlardır. Bitcoin’inizi çevrimiçi bir cüzdanda bırakmak, kullandığınız web sitesinin güvenliğine güvendiğiniz anlamına gelir..

Çevrimiçi cüzdanlar şunları içerir: Coinbase ve Xapo

Yazılım Cüzdanları (Daha Güvenli Seçenek)

Yazılım cüzdanları, bilgisayarınıza veya telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar gibidir. Size iyi bir güvenlik sunarlar ve genel ve özel anahtarlarınıza tam erişim sağlarlar. Ayrıca, kullanımı ücretsizdir ve kurulumu kolaydır!

Yazılım cüzdanları şunları içerir: Çıkış ve Jaxx

Donanım Cüzdanları (En Güvenli Seçenek!):

Donanım cüzdanları, Bitcoin’inizi saklamak için önerdiğim seçenektir. Bitcoinlerinizi küçük bir donanım parçasında çevrimdışı olarak saklamanıza izin verir. Donanım cüzdanını bilgisayarınıza (bir USB ile) takın ve Bitcoinlerinizi ona aktarın.

Bu, Bitcoin’lerinizi saldırıya uğramamaları için çevrimdışı saklamanıza olanak tanır. Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağımı merak ederken, kesinlikle en güvenli cüzdanı seçerdim.

Ancak, bir bedeli vardır. Çoğu donanım cüzdanı yaklaşık 100 $ olarak fiyatlandırıldı, bu yüzden sadece çok fazla yatırım yapıyorsanız bir tane satın almanızı tavsiye ederim.

Donanım cüzdanları: Trezor ve Ledger Nano S

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği nedir? Kafa karıştırıcı geliyor, değil mi?

Bunu sizin için basit terimlerle açıklamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağım.

Bitcoin madenciliği, özel bilgisayarlar. Bunlar, Bitcoin blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için tasarlanmış bilgisayarlardır. İçin işlemleri doğrula, bilgisayarlar gerekir matematiksel bir problem çöz.

Sorunu çözen ilk bilgisayar Bitcoin ile ödüllendiriliyor. Tıpkı altın madencilerinin altınla ödüllendirilmesi gibi! Bilgisayarlar madencidir! İşte Bitcoin sorusuna nasıl yatırım yapılacağına dair başka bir çözüm.

Kolay geliyor değil mi? İyi, değil. İşlemleri doğrulamaya çalışan binlerce bilgisayar var. Bunun anlamı bir şey – çok fazla rekabet var. Yani, kendi başınıza Bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız, o zaman rekabeti yenmek için bilgisayarlara çok para yatırmanız gerekecek.!

Bununla birlikte, Bitcoin madenciliği için başka seçenekler de var. Küçük ölçekli madenciler için en yaygın seçenek, bir Bitcoin madencilik havuzuna katılmaktır.

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: madencilik kuleleri.

Adından da anlaşılacağı gibi, Bitcoin madencilik havuzu Bitcoin işlemlerini doğrulamak için birlikte çalışan bir bilgisayar havuzu / grubudur. Madencilik havuzundaki tüm bilgisayarlar, işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olmak için bilgi işlem güçlerini birleştirir.

Bir Bitcoin madencilik havuzuna katıldığınızı ve şunu sağladığınızı varsayalım: % 5 madencilik havuzunun bilgi işlem gücü. Madencilik havuzunuz bir işlemi doğruladığında, ödüllendirileceksiniz Bitcoin’in% 5’i.

Madenciliğe başlamak istiyorsanız, bir Bitcoin madencilik havuzuna katılarak başlamanızı tavsiye ederim..

Bitcoin madenciliği her zaman karlı değildir ve gerektirir yaklaşık 2000 – 3000 $ kurmak.

Bitcoin’e, madenciliğine, madencilik havuzlarına ve ihtiyacınız olan bilgisayarlara nasıl yatırım yapacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için kılavuzumuzu okuyun "Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Çalışır?".

Coinbase Yöntemi

Yeni başlayanlar için Bitcoin’e yatırım yapmanın en iyi yolu budur.

Coinbase kripto para birimleri söz konusu olduğunda dünyanın en büyük borsalarından biridir. Yapmanıza izin verir Kredi / banka kartınızı kullanarak Bitcoin satın alın. Web sitesi kullanıcı dostudur ve bir hesap oluşturmanızı çok kolaylaştırırlar.

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: Coinbase ve Bitcoin.

Coinbase sadece Bitcoin satın almanıza izin vermez, aynı zamanda Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash de satın alabilirsiniz..

Coinbase hesabının nasıl kurulacağına dair eksiksiz bir rehberim var – kontrol ettiğinizden emin olun: Bitcoin Nasıl Satın Alınır ve Nerede Yapılır Hakkında Tam Kılavuz.

Anonim Olarak Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır??

İnsanların Bitcoin hakkında en çok sevdiği şeylerden biri de bilgilerinizi gizli tutmanıza izin vermesidir! Yani, ekstra özel kalmak isteyenler için, Bitcoin’inizi bir Eşler arası Ticaret platformu senin için en iyi seçenek olabilir.

Anonim olarak nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, eşler arası platformlarla ilgili bir başka güzel şey de ücret ödeyecek bir aracınızın olmamasıdır! Doğru -% 0 ücret!

Ancak bu web sitelerini kullanırken dikkatli olmalısınız. Bazı Bitcoin satıcıları paranızı çalmaya çalışabilir, bu nedenle her zaman kullandığınız satıcının hesabında% 100 olumlu geribildirim aldığını kontrol edin..

Önerdiğim eşler arası ticaret platformu LocalBitcoins. LocalBitcoins’i kullanarak Bitcoin satın alma işleminizin hüküm ve koşullarını ayarlayabilirsiniz. Bazı satıcılar kimlik ister, bazıları ise.

LocalBitcoins size şu seçeneği sunar:

  • Size yakın yerlerde yaşayan insanları bulun – onlarla buluşabilir ve nakit ödeyebilirsiniz;
  • Nakit paranızı bir satıcının banka hesabına yatırın – yerel bankanıza gidin ve satıcının size verdiği banka hesap numarasına gönderin;
  • Banka havalesiyle ödeme yapın – size verdikleri banka hesabı bilgilerini kullanarak paranızı satıcının banka hesabına gönderin.

ATM’ler

Tıpkı kullandığın gibi Bir bankamatik yerel paranız için (USD, EUR, vb.), artık Bitcoin için bir ATM kullanabilirsiniz! Tek fark, para çekmek için Bitcoin ATM’lerini kullanamazsınız. Sadece Bitcoin satın almak için kullanabilirsiniz. Bitcoin ATM’leri ile ilgili en iyi şey, basit, kolay kullanım, ve nakit / kağıt para kullanabilirsiniz. Bitcoin’e nasıl yatırım yapılacağına dair en kolay cevaplardan biri bu.

Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır: ATM.

Bitcoin ATM’leri nadirdir, bu nedenle önce size yakın olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu burada bulabilirsiniz: Yakınımdaki Bitcoin ATM’si. Bazı Bitcoin ATM’leri kimlik sorar, ancak çoğunun buna ihtiyacı yoktur.

Bitcoin cüzdan bilgilerinizi yanınızda götürmenizi tavsiye ederim, böylece Bitcoin’lerinizi ATM makinesinden doğrudan Bitcoin cüzdanınıza gönderebilirsiniz. Bunu yapmazsanız, Bitcoin ATM’nin sizin için yeni bir cüzdan yapması gerekir – makbuzunuza genel ve özel anahtarı yazdırır.

Sonuçlar

Ve orada bizde var!

Artık Bitcoin’in doğru yatırım seçeneği senin için. Ve eğer öyleyse, biliyorsun Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır.

Bitcoin olduğu kanıtlandı harika bir yatırım yıllar geçtikçe, ancak büyümenin devam edeceğini kim söyleyebilir? Sanırım bu sorunun cevabı kime sorduğunuza bağlı. Bitcoin’in geleceği hakkında pek çok farklı seçenek var.

Yatırım yapacaksanız, sizi kripto dünyasına davet ediyorum (burada pek çok heyecan verici şey oluyor). Sadece hatırlıyorum, Sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmanız önemlidir.

Öyleyse, bize bildirin: yatırım yapacak mısınız? eğer öyleyse hangisi değişim platformu (veya diğer yöntemler) kullanacaksın?

* Not: Bu makale kişisel bir görüştür. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce bir profesyonele danışmalısınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me