Selam! En iyi Bitcoin madencilik donanımını seçmeniz için sizi bu kılavuza davet etmeme izin verin. Pasif bir gelir madenciliği Bitcoin kazanmaya başlamak istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu kılavuz, bugün piyasadaki en iyi Bitcoin madencilik teçhizatları arasındaki farkları açıklayacaktır..

DragonMintlerinizi Antminer’larınızdan bilmiyorsanız endişelenmeyin. Her zamanki gibi, tüm bunları size anlaşılması kolay bir şekilde açıklayacağım.

Bitcoin madencilik makinelerine yönelik bu kılavuz aşağıdakileri kapsayacaktır:

 • Bitcoin madenciliği nedir.
 • Kendi koşullarınıza bağlı olarak bir Bitcoin madencilik makinesi nasıl seçilir.
 • Bugün piyasadaki en iyi madencilik birimlerine bir bakış. Ele alacağım: DragonMint T1, Antminer T9 +, Antminer R4, Avalon6, Antminer S9 ve PangolinMiner M3X. Bunların her birinin ne tür bir madenciye hitap edeceğine dair ipuçları da olacaktır..
 • Her bir birimi karşılaştırmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir tablo.

Her zaman olduğu gibi, etraftaki en iyi Bitcoin madenciliği donanımı için bu kılavuzda geçmeniz gereken çok şey var. Daha fazla uzatmadan başlayalım!

Ancak, bunu yapmadan önce, çeşitli güvenilir kripto para birimi borsaları Bitcoin satın almak ve ticaret yapmak için. Buna Coinbase, Binance ve Coinmama dahildir.

Bitcoin Madenciliği nedir?


Bitcoin madenciliğinin rolü, ağdaki işlemlerin kurallara uyduğunu doğrulamaktır. Bunu yapmak için, işlemleri kontrol etmek ve dünyadaki diğer bilgisayar sistemlerine yayınlamak için karmaşık bilgisayar birimleri kullanılır. Bu bilgisayar sistemlerinin operatörleri çabalarının karşılığını alıyor. Bu ödül, hem her işlemin ücretinden hem de ağın kendisi tarafından belirlenen bir madencilik ödülünden gelir..

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

İnsanların ağı aldatmasını önlemek için “çalışma kanıtı” olarak bilinen bir sistem kullanılır. Blok zincirine herhangi bir işlem grubu (blok) eklenmeden önce iş kanıtı gereklidir. Bilgisayarlar çalışma kanıtlarını gerçekleştirirken, yaptıkları şey uzun bir sayı ve harf dizisini tahmin etmeye çalışmaktır. Bu dize, karma olarak bilinir.

Yalnızca karmayı doğru tahmin eden bilgisayar bloğu zincire ekleyebilir. İş kanıtı hesaplama gücü gerektirir ve süreç ne hızlı ne de ucuzdur. Ağı aldatmak o kadar çok yatırım gerektirir ki, birisinin blok zincirini denemesi ve değiştirmesi finansal olarak uygun değildir. Bu, Bitcoin (ve diğer kripto para birimi) ağlarının ana güvenlik özelliğidir.

Bitcoin madenciliği, evdeki bilgisayar sisteminizde bulunanlar gibi CPU’lar (merkezi işlem birimleri) tarafından yapılabiliyordu. Ancak, ağı daha fazla birim kazmaya başladıkça, tahmin etmeye çalıştıkları hash’lerin zorluğu arttı. Bu, insanların GPU’lar (grafik işlem birimleri) gibi daha güçlü işlemcilere yönelmesini sağladı. Bu GPU’lar genellikle yüksek kaliteli oyun bilgisayarlarında bulunur.

Bugün, hash’lerin çözülmesi o kadar zor ve onları çözmeye çalışan o kadar çok madenci var ki, yalnızca uzman bilgisayar sistemleri bunları çözebilir. Bu birimler uygulamaya özel entegre devre yongaları veya kısaca ASIC’ler kullanır. Bu makale bununla ilgili!

Madencilik Donanımı Koşullarınıza Bağlıdır

Bitcoin madencileri artık Bitcoin madenciliği yapmak için bir dizi ASIC arasından seçim yapmakla sınırlı olsa da, hala birçok seçenek var. Birini seçmek, her madencinin bireysel koşullarına bağlı olacaktır. Bazı madenciler, yedek yatak odalarında çalışabilecek tek bir ünite isteyeceklerdir. Diğerleri, ilk kez madencilik yapmaya başlamak için birkaç uygun fiyatlı ASIC isteyecek. Son olarak, bir depoyu etrafındaki mutlak en iyi Bitcoin madenciliği donanımıyla doldurmak isteyen bazı insanlar var..

Bitcoin madencilik donanımını seçerken göz önünde bulundurulması gereken çok şey var. Her bir birimi hash güçlerine, elektrik tüketimlerine, ortam sıcaklıklarına ve ilk satın alma maliyetlerine göre değerlendirmek önemlidir..

Bir üreticiyi diğerine tercih etmenin bazı ideolojik nedenleri de vardır. Bunlar ademi merkeziyetçilikle ilgilidir ve bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bunu çevreleyen bazı konulara değineceğim..

En İyi Madencilik Donanımı

Son olarak, bu makalenin asıl konusuna geçebilirim – Bitcoin madenciliği donanımı. Bu listeyi oluşturmak için gezegendeki en büyük ve en iyi bilinen üreticilerden bazılarının Bitcoin madencilik teçhizatlarına baktım..

Ayrıca farklı cihazları, en uygun oldukları uygulamalar açısından gruplandırmaya çalıştım. Size aşağıdakiler için Bitcoin madencilik teçhizatları için önerilerimi vereceğim:

 • Kısıtlı bütçeye sahip insanlar.
 • Evde madencilik yapmak isteyen insanlar.
 • Daha önce hiç Bitcoin madenciliği yapmamış olanlar.
 • Etrafındaki en güçlü Bitcoin madenciliği donanımına en çok harcama yapmak isteyenler.
 • Operasyonları için yeterince DragonMint T1 bulamayan profesyonel madenciler için birkaç alternatif seçenek.

Hangi seçeneği seçmeye karar verirseniz verin, bir de güvenilir Bitcoin cüzdanı. Ledger Nano X ve Trezor Model T’ye gitmeniz önerilir.

Ledger Cüzdan Anlaşması Şu Anda Etkin:

Bütçede En İyi Bitcoin Madencilik Donanımı – Antminer T9+

Bütçede olan Bitcoin madencileri için, etraftaki en iyi Bitcoin madencilik teçhizatlarından biri Antminer T9 +. Bu listedeki diğer cihazların çoğundan çok daha ucuza alınabilir. Ancak, fiyat etiketinin sizi aldatmasına izin vermeyin – bu hala iyi bir makinedir.

Antminer T9 +, madencilik birimlerinin fiyatı konusunda endişe duyanlar için harika olmasının yanı sıra, alan söz konusu olduğunda idealdir. Bunun nedeni kompakt bir tasarıma sahip olmasıdır. Bu, çok sayıda birimi bir madencilik teçhizatı çiftliğine sıkıştırmak için harikadır. ASIC madencilerinizi bu şekilde kullanmayı planlıyorsanız, Antminer T9 + ‘nın sıcaklık düşürme özelliklerinden daha da memnun olacaksınız. Ekstraksiyon ekipmanından da çok tasarruf edeceksiniz.

Bu birimin kullandığı donanım açısından Antminer T9 +, Bitmain’in BM1387 yongalarından 162’sini içeriyor. Bu, duvardan sadece 1332W çekerken 10,5 TH / s’lik parlak bir hash oranı üretmesini sağlar.

Antminer T9 + harika bir performans göstermenin yanı sıra, anlaşılması kolay bir kullanıcı arayüzüne de sahiptir. Bu, çeşitli ayarları yapılandırmak ve yeni sürümler Bitmain’den geldikçe ürün yazılımını yükseltmek için kullanılır..

Bitcoin madencilik teçhizatı başına 550 ila 600 dolar arasında fiyatlandırılan Antminer T9 +, kesinlikle listemizdeki en uygun fiyatlı birimdir. Şuradan bir tane alabilirsin İşte.

Ne yazık ki, ortalama Bitcoin madencilik makinesi gibi, güç kaynağı ayrı satılır.

Bitcoin Madencilik Donanımı

OlsYeni Başlayanlar için t – Avalon6

Bakacağım bir sonraki Bitcoin madenciliği donanımı parçası, Bitcoin madenciliğine yeni başlayanlar için. Avalon6 Bitcoin madencilik teçhizatının yaratıcıları, Canaan Creative, bunu akılda sadelikle inşa etti.

Avalon6 Bitcoin madencisi, kurulumu en kolay ASIC birimlerinden biridir. Hem gelişmiş hem de temel prosedür basittir ve bu, cihazı yeni başlayanlar için harika kılar. Ne yazık ki, etraftaki en karlı birim değil. 1050W’dan itibaren duvardan çekilir, yalnızca 3,5 TH / s üretmeyi başarır..

Kesinlikle herhangi bir ciddi Bitcoin madencisini etkilemeyecek olsa da, uygun fiyat etiketi ile birlikte bu kiti kurmanın kolaylığı onu Bitcoin madenciliği dünyasına başlamak isteyenler için harika bir birim haline getirecektir..

Ne yazık ki, bu Bitcoin madenciliği donanımı kılavuzundaki çoğu birimimiz gibi, Avalon6 kendi güç kaynağına sahip değildir. Bunlar ayrı satılır.

Birimin kendisini doğrudan Canaan Creative’den satın alma seçenekleri vardır, ancak bunlar yalnızca toplu siparişler içindir. Neyse ki, bunları her biri yaklaşık 650 $ ‘a daha küçük boyutlarda almak mümkündür. İşte.

Kar Amacı Gütmeyen bir Avalon6 (veya Herhangi Bir Bitcoin Madencilik Makinesi) Çalıştırmak?

Yeni başlayanlar için harika olmasının yanı sıra, Avalon6, kar elde etmeden Bitcoin madenciliği yapmak isteyenler için iyi bir donanımdır. Bu ilk başta tuhaf gelebilir, ancak insanların mutlaka kar elde etmeden Bitcoin madenciliği yapmak istemelerinin çok iyi bir nedeni var.

Basitçe söylemek gerekirse, bir kripto para birimi ağında ne kadar çok birim madencilik yaparsa, ağ o kadar güvenli olur. Bitcoin’in güvenliğinin sağlamlığı, merkeziyetsizleşmesinden gelir. Dünyanın dört bir yanında kar elde etmek için Bitcoin madenciliği yapamayan veya istemeyen birçok hobisi ve tutkulu geliştirici var. Durumun böyle olmasının birçok nedeni var. Bunlar aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Evinizde birden fazla madencilik birimi çalıştırmaya ayırmak istediğiniz bir alana sahip olmamak.
 • Çok sıcak bir yerde yaşamak, çalışan tüm ekipmanın dayanılmaz miktarda ısı üreteceği anlamına gelir..
 • Elektrik, Bitcoin madencilik teçhizatlarından kar elde etmek için çok pahalı.
 • Her şeyden önce yangın tehlikesi oluşturabilecek bir Bitcoin madencilik teçhizatı çiftliği kurma zahmetine girecek kadar sık ​​evde değilsiniz.

Avalon6, bir ofiste veya evde çalışmak için para kaybedebilecek ancak çok fedakar bir amaca hizmet eden – ağı güvence altına alan iyi bir birim yapar. Pek çok geliştirici için, madencilik teçhizatlarını çalıştırmanın maliyeti, bankalardan ve para yaratma ve tedariki üzerinde mutlak kontrole sahip diğer kurumlardan tam bir finansal özgürlük için ödenmesi gereken küçük bir bedel.

Bitcoin Madencilik Donanımı Avalon 6

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Ev Kullanımı için En İyisi – Antminer R4

Avalon6 gibi, en iyi Bitcoin madencilik teçhizatları listesindeki bir sonraki seçim, alanın sorun olduğu küçük uygulamalar için iyidir. Bunun nedeni çok sessiz çalışmasıdır. Hatta uyurken aynı odada tüm önemli ağ güvenliği görevlerini yerine getirmesini sağlayabilirsiniz.!

T9 + birimleri gibi, R4 de Bitmain’in BM1387 yongalarını kullanıyor. 126 tanesini çok rekabetçi bir 0.098 J / GH üretmek için kullanıyor. Bunun ne anlama geldiğinden emin değilseniz “çok verimli” olarak okuyun!

Antminer R4’ün en büyük satış noktası elbette fısıltı kadar sessiz çalışmasıdır. Bitmain, hayranlarını tamamen yeniden tasarlayarak bunu başardı. Ekip, sessiz split klima ünitelerinden ilham aldı. Tasarım özelliklerini ödünç alarak, geleneksel olanlar kadar etkili, ancak gürültüyü yarıdan daha az çıkaran bir fan yaratabildiler. Ayrıca R4’ü otomatik bir denetleyici ile donattılar. Bu, fanın asla gerekenden daha fazla gürültü yapmamasını sağlar.

Antminer R4’ün en büyük dezavantajlarından biri çok pahalı olmasıdır. Fiyat, nereden aldığınıza bağlı olarak önemli ölçüde değişiyor gibi görünüyor. Bazı siteler 1000 $ ‘lık reklam verir, ancak bu fiyata onları görmek için hiçbir bağlantıya sahip değildir. Bulmayı başardığım birimi satan tek site, adlı Avrupa web sitesiydi. AntMiner Distribution Europe BV. Onları 1.500 euro veya 1.700 dolardan listelediler..

Bitcoin Madencilik Donanımı Antminer R4

Bitmain ile ilgili sorunlar?

Tabii ki, tüm Antminer birimleri gibi, R4 de Çinli Bitcoin madencilik devleri Bitmain tarafından inşa edildi. Bitmain, tartışmalı bir şirkettir. Aslında, 2017’de, SegWit’in Bitcoin ağına yükseltilmesini geciktirmekle suçlandılar..

Birçoğu, o sırada gerekli olan ekstra yüksek ücretlerden yararlanabilmek için onları bunu yapmakla suçladı. Bu nedenle, bazı Bitcoin madencileri Bitmain ürünlerini kullanmayı reddediyor. Bununla birlikte, siyasetle ilgilenmiyorsanız, bazı mükemmel Bitcoin madencilik birimleri yaparlar.!

Para Nesne Değilse En İyisi – DragonMint T1

Şimdi bugün piyasadaki mutlak en iyi madencilik birimine geldik. DragonMint T1, ASIC madencilerinde uzmanlaşmış yeni bir şirket olan Halong Mining tarafından yaratıldı. Halong, bir birimin bu canavarını geliştirmek için 30 milyon dolardan fazla para harcadığını iddia ediyor!

DragonMint T1, son teknoloji bir çip tasarımı (DM8575) kullanır. Bu, onu 16 TH / s’lik olağanüstü hash oranına ulaşabilen ilk ASIC yapar..

Dahası, enerji tüketimi söz konusu olduğunda verimli kalarak bu inanılmaz hash oranına ulaşmayı başarır. Ünite yalnızca 0,075J / GH tüketir. Bu yaklaşık 1480 W güç çekişi demektir. Bu, 0.098J / GH güç tüketim oranına sahip Bitmain’in amiral gemisi modeli Antminer S9’u eziyor..

DragonMint T1’in soğutması, iki adet dokuz kanatlı değişken fan tarafından gerçekleştirilir. Bunlar, ortalama ortam sıcaklığını sadece 25 dereceye kadar düşürmeyi başarır.

Yine, çoğu Bitcoin madencilik teçhizatında olduğu gibi, DragonMint T1’de bir güç kaynağı yoktur. Şirket, DragonMint 1600W kullanmanızı tavsiye ediyor.

Ne yazık ki, böyle bir birimin canavarı olan DragonMint T1, büyük talep görüyor. Bu, bir bekleme listesine katılmak için bir bekleme listesine katılmanız gerekebileceği anlamına gelir! Sonunda satın alma fırsatını yakaladığınızda, fiyat sizi biraz şaşırtabilir. Birimin kendisi için 2,729 $ ‘lık bir başlangıç ​​fiyatı arıyorsunuz. Resmi güç kaynağı size 115 $ daha geri koyacak.

DragonMint birimleri satın almaya karar verirseniz, özelinizi Bitmain olmayan bir şirkete vererek madenciliğin ademi merkeziyetçiliğini de desteklemiş olursunuz. Bazıları için bu aynı zamanda bir anlaşmayı bozabilir!

Tüm bunlar DragonMint’in yeteneklerine ikna etmeye yetmediyse, yanda da harika bir ejderha grafiği var!

Bitcoin Madencilik Donanımı Dragonmint T1

Antminer S9 – Sonraki En İyi Şey DragonMint T1

DragonMint T1 çok popüler olduğu için, üreticiler onlara olan talebi karşılamakta zorlanıyor. Bu nedenle, neredeyse aynı derecede iyi olan birkaç başka Bitcoin madenciliği donanımı parçası eklemeye karar verdim..

Ciddi bir madenciyseniz ve DragonMint T1 alamıyorsanız endişelenmeyin. Antminer S9 gibi birimler hemen hemen aynı hash gücü üretecek.

Bu kılavuza dahil ettiğim diğer Antminer birimleri gibi, S9 da Bitmain’in BM1389 yongasıyla donatılmıştır. Ancak, diğerlerinden farklı olarak, bu canavarın 189 tanesi var. Oluşturulduğu sırada, bu onu gezegendeki en yüksek hashing birimi yaptı. Artık hash oranı açısından en iyisi olduğunu iddia edemese de, 14 TH / s ile DragonMint T1’e yakın bir saniyedir.

Antminer S9, özel yapım ısı emiciler kullanarak kendini soğutur. Bunlar, yüksek kaliteli bir alüminyum alaşımı kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca, cihazın her iki ucunda iki yüksek hızlı fan kullanır. Bu, sıcak havanın hızla atılmasını ve değiştirilmesini sağlar.

Bu kadar yüksek bir hash oranına sahip bir Bitcoin madencilik teçhizatı olarak, kurulumun bir kabus olacağını düşünürdünüz. Ancak durum böyle değil. Antminer S9, çoğu Bitmain madencisinin kullandığı aynı kullanıcı dostu arayüze sahiptir. Bu, ayarları hızlı bir şekilde ayarlamanıza ve gerektiğinde ürün yazılımını yükseltmenize olanak tanır.

DragonMint T1 gibi, piyasadaki en iyi Antminer ünitesi de ucuza gelmiyor. Bunların her biri için yaklaşık 2.700 – 3.000 $ ‘a bakıyorsunuz. Yine, çoğu ASIC Bitcoin madencilik donanımında olduğu gibi, güç kaynağı ayrı satılır. Bu başka bir 100-150 dolara mal olacak. Açıkçası, hobisi olan Bitcoin madencileri için değiller!

Bir Antminer S9 alabilirsiniz İşte.

Bitcoin Madencilik Donanımı PangolinMiner M3X

En iyisi eğer kaçınmak Bitmain ve alamıyorum DragonMintPangolinMiner M3X

Son olarak, Bitmain’in Bitcoin madencilik donanımı ürettiği konusundaki tartışma göz önüne alındığında, kendileri tarafından yapılmayan bir DragonMint alternatifini eklemenin en iyisi olacağını düşündüm.

Çoğu kişi için Pangolin birimi, değer ve hash gücü arasında iyi bir denge oluşturacaktır. 12 ile 13 TH / s arasında çalışabilir. Bu, DragonMint amiral gemisi modelinin gücünün yalnızca dörtte üçü olmasına rağmen, yine de saygın.

Pangolin’in ilk satın alma fiyatını düşündüğünüzde bu güç daha da belirgin hale geliyor. Şu anda şirket yetkilisinde satılıyor İnternet sitesi sadece 850 dolar. Bunu bir DragonMint of Antminer S9’un mal olacağı 2.700 $ ile karşılaştırın ve Pangolin M3X’in çekiciliğini anında görebilirsiniz..

Şu anda, muhtemelen kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor. Sadece ikinci bir düşünceyi bekleyin. Oldukça birkaç dezavantaj var!

İlk olarak, Pangolin muhtemelen bu makalede ele aldığım en gürültülü birim. Bu, ev kullanımı için uygun olmadığı anlamına gelir.

Tüm bu gürültü, muhtemelen Pangolin M3X’i çalıştırmak için gereken büyük miktardaki güçten kaynaklanıyor. 2100 W’da, bu Bitcoin madenciliği donanımı kılavuzunda ele aldığım elektriğe en aç birimdir. Bu, elektrik faturaları gelmeye başladıkça, önceden satın alma fiyatından yapabileceğiniz herhangi bir tasarrufun zamanla kaybedileceği anlamına gelir..

Bununla birlikte, gücün ucuz olduğu bir yerde yaşayanlar muhtemelen Pangolin’i tercih edeceklerdir. Alternatif olarak, elektriğin ücretsiz olduğu bir yerde oturuyorsanız ve sahada yaşamıyorsanız, Pangolin, Bitcoin madencilik donanımının en iyi seçimini temsil edecektir..

Madencilik Donanım Karşılaştırma Tablosu

Aşağıda, bu kılavuzda ele aldığım altı Bitcoin madenciliği donanımının bir karşılaştırma tablosunu ekledim. Bu, madencilik operasyonunuz için hangisinin en iyi birim olacağına karar vermenize yardımcı olacaktır..

şirket Fiyat Hash Rate Güç tüketimi
DragonMint T1 Halong Madencilik 2.729 ABD doları 16 TH / sn 1480 W
Antminer T9+ Bitmain 550-600 ABD doları 10,5 TH / sn 1332 W
Antminer R4 Bitmain 1.700 ABD doları 8,6 TH / sn 845 W
Avalon6 Kenan Yaratıcı 650 $ 3,5 TH / sn 1050 W
Antminer S9 Bitmain 2.700 – 3.000 ABD Doları 14 TH / sn 1.372 W
M3X Karıncayiyen $1000 dolar 12 – 13 TH / sn 2.100 W

Sonuç

İşte bu, bugün mevcut olan en iyi Bitcoin madenciliği donanımının özeti. Umarım hem ilginç hem de bilgilendirici bulmuşsundur.

Gördüğünüz gibi, madencilik donanımı hakkında bir seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Öyleyse, bir kişi için en iyisi sizin için tam tersi olabilir. Bu nedenle, seçimlerimden her biri farklı bir potansiyel madenci grubunu hedeflemeye çalıştı.

Bu kılavuzu okuduktan sonra, sizin için olmadığına da karar verebilirsiniz. Ancak yine de Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız, güvenli ve kullanımı kolay kripto para birimi borsaları, Coinbase, Binance ve Coinmama gibi.

Kendi madencilik operasyonunuz hakkında dikkate almanız gereken bazı önemli noktaları kendinize sorabileceğiniz bazı sorularla hızlıca toparlayalım:

 • Bitcoin madenciliğinizi nerede yapacaksınız? Sessiz bir makineye ihtiyacınız var mı?
 • Bitcoin madenciliği donanımına ne kadar harcamanız gerekiyor? 550 ABD Doları ile 3.000 ABD Doları arasında değişen birimlerle burada çok fazla seçenek var!
 • Maksimum kar elde etmek için mümkün olan en yüksek hash gücüne ihtiyacınız var mı??
 • Elektriğiniz ne kadar? Ucuzsa, güç tüketimi sizin için daha az önemli olacaktır.
 • Bitcoin madencilik donanımınızın Bitmain tarafından yapılmış olup olmadığını önemsiyor musunuz yoksa ağı daha fazla merkezden uzaklaştırmayı ve rakiplerinden birini kullanmayı mı tercih edersiniz??

Bitcoin madenciliği yaptıktan sonra, bir güvenilir donanım cüzdanı güvende tutmak için. Ledger Nano X ve Trezor Model T en çok önerilen seçenekler arasındadır.

Artık bu kılavuzun sonuna geldiğimize göre, bugün mevcut olan farklı madencilik donanımları hakkında çok daha güçlü fikirlere sahip olmalısınız. Bitcoin madenciliği için kesinlikle bir yazılıma ihtiyacınız olacak, Bitcoin madenciliği yazılımı kılavuzuma buradan göz atabilirsiniz..

Yani ne düşünüyorsun? Sizce bugün piyasadaki en iyi Bitcoin madenciliği donanımı hangisi??

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me