Merhabalar, yakında olacak blok zinciri uzmanlar. Bugün doğumunu işaretleyen gün blockchain teknolojisine dair tam anlayışınız. Burada, basit kelimelerle açıklanan karmaşık blok zincirini alacaksınız.

Bildiğinizden eminim, blok zincirinin nasıl çalıştığını anlamaya çalışmak, evrenin arkasındaki bilimi anlamaya çalışmak gibi – kafa karıştırıcı! İşte bu yüzden buradasın.

Bu blok zinciri eğitiminde, teknolojisinin avantajları ve blok zincirinin gelecekte dünyanın işleyiş biçimine nasıl fayda sağlayacağı da dahil olmak üzere temellerinden blok zincirinin ne olduğunu öğreneceğim..

Blockchain endüstrisinde iki büyük “b” kelimesi var. İlki (evet, tahmin ettiniz) “Blockchain“Ve ikincisi”Bitcoin”. Yeni başlayanlar, bunların aynı şey olduğuna inanarak genellikle kafalarını karıştırırlar..

Ancak, çok yakından ilişkilidirler. Bitcoin – basitçe söylemek gerekirse – dijital para birimi. Blockchain, Öte yandan, Bitcoin tarafından kullanılan teknoloji güvenli, genel ve anonim işlemlerin gerçekleşmesine izin vermek için.

Blockchain’i bir işletim sistemi (Windows veya Mac OS gibi) ve Bitcoin’i o işletim sistemi üzerinde çalışan bir uygulama olarak düşünün. Basit!


Ayrıca hangisini düşünmelisiniz kripto değişim platformları Bitcoin satın alırken kullanacaksınız, eğer ilginizi çeken bir şeyse!

Blockchain nedir?

Kripto para birimlerini ilk keşfettiğimizde yanıtlamaya çalışırken bulduğumuz en şaşırtıcı sorulardan biridir. Bu nedenle, blok zincirinin açıklanması çok önemlidir.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Hazır? Basit bir deyişle blockchain nedir:

Blockchain’in temel amacı, hızlı izin ver, güvenli ve şeffaf Eşler arası işlemler. Güvenilir, merkezi olmayan Para birimi ve veri gibi dijital değerlerin aktarılmasına izin veren ağ.

Şimdi, hepimiz burada yeniyiz. İşte aptallar için blockchain:

 1. Blockchain’i şu şekilde hayal edin: dijital veri tabanı, tıpkı bir Excel elektronik tablosu gibi.
 2. Bu veritabanı genellikle birçok bilgisayarı (“düğümler” olarak bilinir) içeren geniş bir ağda paylaşılır ve tamamen halka açık. “Tipik” diyorum çünkü teknik olarak herhangi bir sayıda düğüm tarafından oluşturulabilir. Blok zincirini tam olarak açıklamak için, ne kadar çok düğüm varsa o kadar güvenli olduğunu bilmek önemlidir – bu nedenle blok zincirini çalıştıran çok sayıda düğüme sahip olmak iyidir!
 3. Ağ, veritabanında her güncelleme yaptığında, ağdaki her bilgisayara otomatik olarak güncellenir ve indirilir.
 4. Blockchain teknolojisi ile güvence altına alınmıştır kriptografik teknikler, bilgisayar korsanlarının üzerinde değişiklik yapmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Değişiklik yapmanın tek yolu, blok zincirindeki düğümlerin yarısından fazlasını kesmek olabilir; bu da, blok zincirini çalıştıran daha fazla düğüm / bilgisayara sahip olmanın neden daha güvenli olduğudur..

Basit kelimelerle açıklanan blok zinciriniz budur. Şimdi birisi size “blockchain nedir?” Diye sorduğunda iki güçlü cevap ndan şeçmek.

Bitcoin Durumunda Blockchain Nasıl Çalışır??

Bitcoin blockchain teknolojisini kullanan ilk kripto para birimiydi. Adı geçen kişi veya bir grup insan tarafından icat edildi. Satoshi Nakamoto (garip bir şekilde, kimse Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilmiyor).

Bitcoin’in tek amacı, değer deposu. Üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymayan eşler arası işlemlere izin verir, örneğin PayPal veya bir banka.

Bitcoin blockchain’i açıklamak, blockchain’in nasıl çalıştığını anlamak için çok önemlidir. Bitcoin blok zinciri, aşağıdakilerden oluşan bir veritabanıdır (“defter” olarak bilinir) sadece Bitcoin işlem kayıtları. Veritabanını tutan merkezi bir konum yoktur, bunun yerine büyük bir bilgisayar ağında paylaşılır. Bu nedenle, yeni işlemlerin veritabanına eklenebilmesi için düğümlerin işlemin gerçek ve geçerli olduğunu kabul etmesi gerekir..

Blockchain açıkladı: bir banka.

Bu grup anlaşması aynı zamanda “fikir birliği” olarak da bilinir. İşlem sırasında meydana gelir madencilik.

Not: Madencilik, düğümlerin işlem verilerini doğruladığı ve çalışmaları için ödüllendirildiği süreçtir. İşletme maliyetlerini (elektrik ve bakım vb.) Ve hizmetlerini sağlamak için küçük bir karı da kapsar. Blok zinciri alırken bunun sadece Bitcoin’in değil, tüm blok zincirlerinin bir parçası olduğunu açıklamak önemlidir..

Düğümler işlemin gerçek olduğunu kabul ettikten sonra, bir “bloğa” eklenir (bu nedenle buna blok zinciri denir) ve defterde önceki işlem bloğunun altına yerleştirilir..

Bir işlemin geçerli olması için ağdaki bilgisayarların şunları onaylaması gerekir:

(1) Hesap, kullanıcının göndermek istediği Bitcoin miktarını tutar.

(2) Tutar başka birine zaten gönderilmemiş.

Örneğin, Tom’un Ben’e 10 dolarlık Bitcoin göndermeye çalıştığını düşünelim. Tom’un cüzdanında yalnızca 5 dolar değerinde Bitcoin var. Tom’un Ben’e 10 $ gönderecek parası olmadığı için bu işlem geçerli olmayacaktır. İşlem deftere eklenmeyecek.

Blockchain açıkladı: Bir bilgisayar çipindeki Bitcoin'ler.

Bunun anlamı şudur ki kimse aynı parayı iki kez harcayamaz! Bu genellikle standart bankalar ve ödeme sistemleri için büyük bir sorun olabilir.

Blockchain’in Daha İyi Açıklanması İçin Basit Bir Örnek:

Standart (blockchain olmayan) sistemlerde verilerin nasıl depolandığını ve paylaşıldığını, bir blockchain sisteminde nasıl depolandığını ve paylaşıldığını karşılaştıralım..

Geleneksel (blok zinciri olmayan) defterlerin çalışma şekli, sizin yaptığınız gibi arkadaşınızla bir Microsoft Word belgesi paylaşın:

 1. Belgeyi düzenlerken, arkadaşınız kilitlenir ve değişiklik yapamaz.
 2. Değişikliklerinizi tamamladığınızda, daha fazla düzenlemek için arkadaşınıza gönderirsiniz..
 3. Artık arkadaşınız belgeyi düzenlerken, kilitlenirsiniz ve işini bitirene ve size geri gönderene kadar değişiklik yapamazsınız..

Ancak bir blockchain sisteminde, değişiklikler yapılırken tüm kullanıcılar değişiklikleri görebilir.

Blockchain açıkladı: bir blockchain.

Verilere, her seferinde bir şirket veya kişiye kilitlenmek yerine (verileri kaybetme riskiyle) güvenli ve paylaşılan bir ortamda erişilebilir. Örneğin, veriler bir bilgisayarda depolanmışsa ve bu bilgisayar saldırıya uğramışsa veya kapatılmışsa, verilerin en yeni sürümü kaybolur..

Şimdi, blockchain’i açıklamak için: Blockchain ile veriler, onu çalıştıran tüm bilgisayarlarda / düğümlerde saklanır. Bu, bilgisayarlardan / düğümlerden biri saldırıya uğrarsa veya bozulursa verilerin risk altında olmayacağı anlamına gelir.

Gördüğünüz gibi blockchain teknolojisi sadece kripto para birimlerine fayda sağlamaz. Birçok farklı sektöre fayda sağlar. Bu şekilde kullanılması gereken yasal, sağlık, hesaplar ve müşteri verilerinin vb. Miktarlarını hayal edin..

Bu, blockchain teknolojisinin birçok avantajından sadece biridir! Şimdi diğerlerinden bazılarına bakalım.

Temel Avantajlar

Blockchain Açıklaması İşi Basitleştirme

Çoğu işletme farklı sistemler kullanır, bu yüzden zordur

bir veritabanını başka bir işletmeyle paylaşmaları için.

Blockchain Açıklaması Güven & Şeffaflık

Güven, zorlaşmanın önemli bir parçasıdır

blockchain dünyası açıklandı.

Blockchain Açıklaması Uygun Maliyetli

Blok zinciri güvenilir bir eşler arası ağ olduğundan,

merkezi bir üçüncü taraf ihtiyacını ortadan kaldırır.

Blockchain Açıklaması Kırılmaz

Bir işlem onaylandıktan sonra,

defter ve kriptografi kullanılarak korumalı.

Blockchain Açıklaması Kullanılabilirlik

Blockchain, merkezi olmayan bir eşler arası ağdır

ve merkezi bir başarısızlık noktası yok.

Blockchain Açıklaması Merkezi olmayan

Ademi merkeziyetçilik, çekirdeklerden biridir – ve çoğu

önemli – blockchain teknolojisinin avantajları.

Merkezi olmayan

Merkeziyetsizleştirme blockchain teknolojisinin temel ve en önemli avantajlarından biridir. Uzun yıllardır çok istenen bir kavramdı, ancak bunu mümkün kılan blok zincir teknolojisiydi..

Blok zincirini basit kelimelerle açıklamak için, blok zinciri verilerini depolamak için merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymaz, bu da şu anlama gelir: merkezi değil. Blockchain’i bu kadar güçlü yapan şey budur.

Sunucunun tek bir yerde depolanması yerine, blok zincirinde depolanır ve birçok farklı bilgisayar / düğüm tarafından çalıştırılır. Bu şu anlama gelir güvenilecek ve ücret ödeyecek üçüncü bir taraf yok.

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Kırılmaz

Bir işlem onaylandıktan sonra, defterde saklanır ve kriptografi kullanılarak korunur. Bir fikir birliği (grup sözleşmesi) olmadan değiştirilemez veya silinemez, bu da blok zincirini kırılmaz hale getirir. Oldukça havalı, eh?

Blockchain açıkladı: bir şehir üzerinden bir ağ.

Güven ve Şeffaflık

Güven Blockchain’in zor dünyasının açıklanmasının önemli bir parçasıdır. Paylaşılan bir veritabanı olduğu için herkes içindeki işlemlerin tüm detaylarını görebilir. Bunlar, işlemin kaynağı, tarihi, saati ve hedefini içerir.

Uygun Maliyetli

Blok zinciri olduğu gibi güvenilir bir eşler arası ağ, merkezi bir üçüncü taraf ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, üçüncü taraflara ödeme yapmak için gereken maliyetleri tamamen ortadan kaldırdığı için işletmeler için en büyük avantajlardan biridir..

Daha Hızlı İşlemler

Gerçek dünyadan bir örnek verelim:

Başka bir ülkedeki birine ödeme göndermek istediğinizi hayal edin. Blockchain teknolojisinin yardımı olmadan, normalde (bankalara) pahalı ücretler ödemeniz gerekir ve işlemin işlenmesi 3-10 gün sürebilir..

Blockchain kullanarak bu yapılabilir neredeyse anında ve çok daha ucuza.

Kullanılabilirlik

Blockchain merkezi olmayan bir eşler arası ağ ve orada merkezi bir başarısızlık noktası yok. Bir bilgisayar ağı kesse veya terk etse bile, diğer bilgisayarlar ağın çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır. İşte bu yüzden bu çok büyük, çok büyük bir avantaj.

Blok zincirinin daha net bir şekilde açıklanmasını sağlamak için bir hastane sunucusu hayal edin: her zaman erişilmesi gereken önemli veriler içerir. Verilerin en son sürümünü tutan bilgisayar bozulursa, verilere erişilemez. Acil bir durumda bu çok kötü olur!

Blockchain açıkladı: İnternetten bir şey satın alan bir adam.

Ancak hastane bir blok zinciri kullansaydı, bir bilgisayarın kırılması önemli olmazdı. Bir blok zincirinde, verilerin en yeni sürümü tüm ağda paylaşılır ve bu nedenle her zaman erişilebilirdir..

İşletmeden İşletmeye Basitleştirme

Çoğu işletme farklı sistemler kullanır, bu nedenle bir veritabanını başka bir işletme ile paylaşmaları zordur. Bu yüzden işleri onlar için çok zorlaştırabilir. Yani cevap, blockchain teknolojisidir!

Bir blok zinciri, her iki işletmenin de çalışabileceği tek bir paylaşılan veritabanı olarak hareket edebileceğinden, verileri bir blok zinciri sisteminde paylaşmak onlar için çok daha kolaydır..

Gerçek Dünya Endüstrilerinde Blockchain

Blockchain’in işletmelere sunduğu diğer avantajlardan bazılarını anlamanıza yardımcı olmak için, işte şu anda blockchain teknolojisini kullanan bazı endüstri örnekleri. Bu kesinlikle blockchain’i açıklayacak!

Kimlik

Siber güvenlik tehditleri kimlik yönetimi endüstrisinde büyük bir sorundur. Mevcut dünyada kimliğimiz büyük şirketler tarafından kontrol ediliyor. Netflix, Facebook, Instagram veya hatta çalıştığımız şirketler.

İnsanlar her zaman kimliklerinin siber hırsızlar tarafından çalınması tehdidi altındadır. hackerlar. Ve hatta kullanarak en iyi sanal özel ağlar (VPN’ler) bir güvenlik önlemi olarak sizi her zaman kurtarmayabilir.

Bu şirketlerin tümü kullanıyor merkezi sunucular. Örneğin, Netflix, Netflix sunucusunun merkezi noktasıdır – Netflix saldırıya uğrarsa, müşterileri için tuttukları tüm veriler risk altındadır..

Equifax’ın verileri kısa süre önce saldırıya uğradı.

İLGİNÇ GERÇEK

Equifax kişisel bilgilerini tutan en büyük kredi raporlama ajanslarından biridir. 800 milyondan fazla müşteri. Bu, 145 milyondan fazla kullanıcının verilerinin çalınmasına neden oldu.

Blockchain açıkladı: merkezi sistemler vs blockchain.

Öyleyse, kişisel veri korsanlığı blockchain kullanılarak nasıl durdurulabilir??

Verileriniz şu anda merkezi bir veritabanında tutulmaktadır (tıpkı Equifax’ta olduğu gibi). Merkezi bir veritabanına girmek çok daha kolaydır çünkü bir ana sunucu. Bu durumda, bilgisayar korsanlarının verileri çalmak için yapması gereken tek şey, ana sunucuyu hacklemektir. Bir blok zincirinde ana sunucu yoktur – bir bilgisayar korsanının saldırabileceği merkezi bir nokta yoktur! İşte açıklanmış blockchain’in büyük bir avantajı.

Bankacılık ve Ödemeler

“Blockchain, internetin medyaya yaptığını bankacılık yapmak için yapacak”, oldukça cesur bir ifade, doğru?

Finans sektörü için blockchain teknolojisi bu kadar önemli. Blok zincirini kullanarak, şu anda bunlara sahip olmayanlara finansal hizmetler sunulabilir. Bu 2 milyardan fazla insan demek!

Örnek olarak Bitcoin’i tekrar kullanalım – Bitcoin blockchain sayesinde, dünyada internete erişimi olan herkes artık dijital ödemeler gönderebilir. Gelecek bu! İşte blockchain’in ne olduğunu bilmenin ve listeye eklemenin bir avantajı daha var..

Blockchain, finansal hizmetleri olmayanlara yardım etmenin yanı sıra bankaların kendilerine de yardım ediyor. Accenture bunu tahmin etti Büyük yatırım bankaları, işlemler çok daha ucuz ve daha hızlı olduğu için blok zinciri sayesinde yılda 10 milyar dolardan fazla tasarruf sağlayabilir..

Enerji Temini

Geçmişte, insanların enerji almak için tek bir seçeneği vardı – merkezi bir kaynak aracılığıyla.

Ancak artık kendi cihazlarımızdan veya “mikro şebekeler” adı verilen yeni şebeke sistemlerinden yenilenebilir enerji toplayabiliyoruz. Mikro şebekeler, güneş panellerine sahip olan kişilerin, kalan enerjilerini üçüncü bir taraf olmaksızın diğer insanlara ve yenilenebilir enerji perakendecilerine satmasına olanak tanır. Öyleyse, açıklanmış blok zincirinin başka bir avantajına bakalım.

Not: Yenilenebilir enerji, doğal olarak toplanan enerjidir. Güneşi, rüzgarı, suyu vb. Düşünün. Blockchain'in açıklaması: Bir bankadan para alan bir kişi.

Blockchain teknolojisinden önce, insanlar artık enerjilerini perakendecilere (üçüncü taraf) satabiliyordu. Enerjiyi perakendecilere sattıkları fiyatlar Çok düşük çünkü perakendeciler daha sonra enerjiyi diğer insanlara geri satacak ve büyük bir kâr elde edecektir..

Blockchain teknolojisi üçüncü tarafı ortadan kaldırdığından, insanlar her ikisi için de adil olan bir fiyat üzerinde anlaşabilir – daha önce perakendeciler tarafından alınan maliyeti düşürür..

Blockchain, şu anda daha birçok endüstrinin çalışma şeklini değiştirecek

Yukarıdaki örnekler, blok zinciri kullanılarak mümkün olanın yalnızca küçük bir kısmıdır. Blockchain uygulanıyor daha birçok sektör yukarıda listelenenlerden.

Çalışma şekillerini iyileştirmek için şu anda blockchain kullanan diğer sektörlerden bazıları şunlardır:

 • Siber güvenlik
 • Eğitim (BitDegree gibi!)
 • Pazarlama & reklâm
 • Tedarik zinciri yönetimi
 • Hükümet sistemleri
 • Müzik & video paylaşımı
 • E-ticaret
 • Oylama

Blockchain açıkladı: bir grafik.

Blockchain kullanmanın pek çok avantajı ile olasılıklar sonsuzdur! Blockchain, hepimize dört gözle beklediğimiz.

Sonuç

Bu açıklanmış blok zinciri kılavuzunda öğrendiklerimizi düşünelim ve blok zincirinin hatırlanması gereken en önemli özelliklerinden bazılarını vurgulayalım:

Blockchain nedir?

 • Eşler arası bir ağ güvenilir üçüncü şahıslara olan ihtiyacı ortadan kaldıran;
 • İşlemler işlenir daha hızlı ve daha ucuz standart (blok zinciri olmayan) sistemlerden;
 • Halka açık bir veritabanıdır ve tüm işlemler ağ üzerinde görülebilir, siber saldırıları önler;
 • Veri tabanı, ağın yarısından fazlası kabul etmeden değiştirilemez. çok daha güvenli;
 • Tek bir şirket tarafından kontrol edilmez ve tek bir başarısızlık noktası yoktur;
 • Blockchain birçok farklı endüstride kullanılabilir – sadece dijital para birimleri değil.

Blockchain nasıl çalışır??

 • Bir düğüm ağında (bilgisayarlar) paylaşılan büyük bir veritabanı olarak çalışır;
 • Ağdaki düğümler birlikte çalışır işlemleri doğrula ve madencilik olarak bilinen bir süreç olan blok zincirinin para birimi ile ödüllendirilir;
 • Ağ tarafından bir işlem doğrulandığında, işlem bir bloğa yerleştirilmiş;
 • Yeni işlem blokları – sırayla – önceki işlem bloğunun altına yerleştirilir
 • Tüm işlemler dağıtılmış bir veritabanında (defter) saklanır;
 • Bu son derece zor bir bilgisayar korsanı için, ağdaki bilgisayarların yarısından fazlasının kontrolüne ihtiyaç duydukları için işlemleri değiştirmesi için.

Blockchain açıkladı: büyük endüstriler için faydalar.

Bu büyük endüstrilere nasıl fayda sağlayacak??

 • O üçüncü şahısların maliyetini ortadan kaldırır;
 • Ödemeler ve veriler çok daha hızlı işlendi;
 • İşletmeler arası veritabanı yönetimi çok daha kolaydır;
 • Veri koruma / güvenliği büyük ölçekte geliştirildi.

Blockchain’in açıklanması için son sözler

Blockchain teknolojisi, işletmelerin çalışma şeklini değiştirecek ve iyileştirecek, ancak hepsi bu kadar değişmeyecek. Aynı zamanda onlara depolama ve birbirlerine para gönderme imkanı vererek milyonlarca insanın hayatını değiştirecek..

Blockchain sayesinde dünya daha iyi bir yer olabilir! Ve unutmayın – bazı kripto para birimleri satın almayı düşünüyorsanız, aşağıdaki borsalara göz atın: Binance veya Coinbase!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me