Blockchain dünyası, CryptoKitties adına, insanların sanal kedileri satın alabileceği, üretebileceği ve ticaretini yapabileceği dikkate değer bir hikaye üretti. Ama tahmin edeyim, ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyorsunuz? Pekala, doğru yere geldiniz!

Bu arada, Ethereum oyunu ‘CryptoKitties’in Aralık 2017’de o kadar popüler hale geldiğini ve tüm Ethereum trafiğinin% 25’inden sorumlu olduğunu biliyor muydunuz? Çılgın, biliyorum!

CryptoKitties'in piyasaya sürülmesinden sonra bekleyen ethereum işlemleri

Her neyse, bu eksiksiz CryptoKitties başlangıç ​​kılavuzu size hikayenin nasıl başladığı, Genetik Algoritma teknolojisinin nasıl çalıştığı ve en önemlisi CryptoKitties’in nasıl oynanacağı dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi anlatacak.!

CryptoKitties bilginizden zaten eminseniz, “CryptoKitties Nasıl Oynanır bölümüne” atlayabilirsiniz..

Peki ne bekliyorsunuz? Başlayalım!


CryptoKitties nedir?

CryptoKitties, Aralık 2017’de Kanadalı girişim Axiom Zen tarafından oluşturuldu. Axiom Zen, yazılım geliştirme ve sanal gerçeklik gibi birçok farklı şeyle uğraşıyor, ancak CryptoKitties, şimdiye kadarki en başarılı projelerinden biri oldu.!

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Kurucular, dünyadaki herkesin akıllı bir sözleşmeyle oluşturulmuş sanal kedilere sahip olmasına izin verecek bir Ethereum oyunu yaratmak istediler. Yaratılan her kedi, farklı renkte kürk, göz ve saç içeren benzersizdir.!

Adlarını erkek veya dişi bir attan alan farklı CryptoKitty cinsiyetleri de vardır! Erkek CryptoKitty’ye Sire, dişilere Dames denir!

Bunu bir insan DNA’sı gibi düşünün. Gezegendeki herkesin benzersiz bir dahili DNA’sı vardır ve bu hiçbir zaman kimseninkiyle aynı değildir, bu da CryptoKitties ile aynıdır! Bunu destekleyen teknoloji, daha sonra daha ayrıntılı olarak açıklayacağım Genetik Algoritma olarak bilinir..

CryptoKitties’e oyun denmesine rağmen, onlarla satın almak, üretmek ve satmak dışında hiçbir şey yapamazsınız..

Bazı kediler diğerlerinden çok daha nadirdir ve bunlar çok paraya satılabilir. Bazı durumlarda, insanlar tek bir kedi için 100.000 dolardan fazla para ödedi.!

Cryptokitties logosu

Bir paket satın aldığınız ve Charizard gibi nadir bir kart almayı umduğunuz Pokémon kart oyununu hatırlıyor musunuz? CryptoKitties, yeni kediler yaratıldığında akıllı bir sözleşme kodundan rastgele üretildikleri gibi çok benzer.!

CryptoKitties bir kripto para birimi mi?

İnsanlar genellikle CryptoKitties’i tutmanın Bitcoin veya Litecoin gibi bir kripto para birimine sahip olmakla aynı olduğu hatasını yaparlar. Öyle değil! CryptoKitties’in ağ dışında hiçbir değeri yoktur ve üçüncü taraf borsalarda diğer dijital jetonlar veya madeni paralarla alınıp satılamazlar. Ancak, insanlar onlar için para ödemeye hazır olduklarından, CryptoKitties aslında ‘blockchain varlıkları’dır..

CryptoKitties, Ethereum blok zincirinin üstünde oluşturulur ve bunlar ERC-721 belirteçleridir. ERC, Ethereum Yorum Talebi anlamına gelir. En popüler ERC-20 olmak üzere birçok ERC varyasyonu vardır. Bununla birlikte, ERC-20 tokenleri birbirinden ayırt edilemez, bu da değiştirilebilir oldukları anlamına gelir..

Değişebilir bir varlığın gerçek dünyadaki bir örneği ABD dolarıdır. Birine 20 $ ‘lık bir banknot ödünç verirseniz, size geri ödediğinde muhtemelen ona verdiğiniz notun aynısı olmayacaktır. Bu, size hangi notayı verirlerse verdikleri önemli değil, aynı değere sahip olacak ve aynı şekilde harcanabilir..

ERC-721 tokenları değiştirilemez. Bu, her bir jetonun benzersiz olduğu ve bağımsız olarak doğrulanabileceği anlamına gelir. Bunu bir arsa sahibi gibi düşünün. Dünyada birçok farklı arazi parçası olmasına rağmen, sahip olduğunuz arsa benzersizdir! Bu CryptoKitties ile aynıdır!

CryptoKitties nereden geliyor??

İlk CryptoKitty 2 Aralık 2017’de doğdu. O tarihten bu yana, Ethereum blok zinciri tarafından Kasım 2018’e kadar her 15 dakikada bir yeni bir tane oluşturuldu. Bu CryptoKitty’lere Generation-0 kedicikleri deniyor ve 50.000 olacak. toplamda onlardan.

Ancak CryptoKitties, farklı bir şekilde de oluşturulabilir! Hem erkek hem de kadın CryptoKitties alabileceğinizi size daha önce nasıl söylediğimi hatırlıyor musunuz? Tıpkı gerçek kedi yavruları gibi, CryptoKitties de yeni CryptoKitties yapmak için birbirleriyle çiftleşebilir.!

kripto para nereden geliyor

Üretmenin en kolay yolu, hem bir Sire (erkek) hem de bir Dame (dişi) sahibi olmanızdır. Ancak, bunlardan yalnızca birine sahipseniz, size yardımcı olacak başka birini bulabilirsiniz.!

Diyelim ki bir Sire (erkek) CryptoKitty’ye sahipsin ve onu yetiştirmek istiyorsun. Dame (dişi) CryptoKitty’ye sahip olan birini bulmanız gerekecek ve bunu yaptıktan sonra yetiştirme sürecini başlatabilirsiniz.!

Unutulmaması gereken önemli şey, bir Dame (kadın) sahibinin yeni doğmuş CryptoKittie’yi elinde tutmasıdır! Ancak, yalnızca bir Sire (erkek) sahibiyseniz, yine de bir Dame (kadın) sahibinden Siring Ücreti talep edebileceğiniz için para kazanabilirsiniz! Geliştiriciler tarafından oluşturulan Generation-0 CryptoKitties’den farklı olarak, üreme yoluyla oluşturabileceğiniz CryptoKitties miktarında sınır yoktur.!

Yeni bir CryptoKitty doğduğunda, bazı nitelikleri ebeveynlerinden miras alırlar. İlginç bir şekilde, CryptoKitty geliştiricileri bunlara “Kattributlar” diyorlar! Yeni doğmuş bir insan bebeği gibi düşünün. Annelerinin siyah saçlarını ve babalarının çarpık burnunu alabilirler.

Bununla birlikte, bebeğin gerçekten büyük ayaklar gibi benzersiz özellikleri de olabilir! Bu yeni doğmuş bir CryptoKitty ile aynıdır ve rastgele oluşturulurlar! Unutmayın, yenidoğanın özellikleri ne kadar nadir olursa, sahip olduğu değer o kadar fazla olabilir.!

Artık nereden geldiklerini ve yenilerinin nasıl doğduğunu bildiğinize göre, şimdi CryptoKitty pazarından bahsedeceğim.!

CryptoKitty Pazarı

CryptoKitties’in bir blockchain varlığı olduğunu söylediğimi hatırlıyor musunuz? Bu, onları açık bir pazarda satın alabileceğiniz, takas edebileceğiniz ve satabileceğiniz anlamına gelir.!

İlk olarak, Generation-0 kedileri en değerli kediler olarak kabul edilir, çünkü bunlardan sadece 50.000 tane olacaktır. Bunlar başlangıçta platformun geliştiricilerine aittir, bu nedenle onları sattıklarında tüm karı elinde tutarlar. Ek bir not olarak, geliştiriciler ayrıca pazarda gerçekleşen her şimdi-Generation-0 işleminden% 3,75 kar elde ediyorlar..

Her neyse, satın alabileceğiniz uzun bir CryptoKitties listesi göreceğiniz için pazar eBay’e çok benziyor. Bunları satın almak için kullanılan para birimi Ethereum’dur (ETH). Her bir CryptoKitty farklı fiyatlandırılacak ve ne kadar nadir olduklarına bağlı olacaktır..

Bir tane satın almaya karar verdiğinizde, CryptoKitty jetonu otomatik olarak ERC-271 cüzdanınıza gönderilecektir, bu yüzden kullanımı gerçekten çok basittir. CryptoKitty’nizi satmak istiyorsanız, ne kadar ETH’ye satmak istediğinize karar verebilirsiniz. Biri sizden satın aldığında, ETH doğrudan cüzdanınıza gönderilecektir.!

Not: CryptoKitty platformu, yüklemeniz gereken MetaMask cüzdanını kullanır. Bunu nasıl bir rehber satın alınacağına dair daha ayrıntılı olarak açıklayacağım.

Satılık binlerce farklı CryptoKitties olduğundan, arama sonuçlarını sıralayabilirsiniz. Örneğin, yaşa, kuşak numarasına veya değere göre sıralayabilirsiniz.!

CryptoKitties pazarı, Aralık 2017’de piyasaya sürüldüğünden bu yana anlık bir başarı elde etti. İlk haftasında 60.000’den fazla kişi kaydoldu ve toplamda 5 milyon dolarlık CryptoKitty satışı! Sadece bir hafta sonra bu 150.000 kullanıcıya yükseldi ve 15 milyon dolar değerinde CryptoKitties satıldı!

Cryptokitties kümülatif satışları

Bir CryptoKitty satın aldığınızda, sattığınızda, ürettiğinizde veya takas ettiğinizde her seferinde bir Ethereum blockchain işlem ücreti ödemeniz gerektiğidir..

Not: Ethereum blok zincirindeki işlemleri tamamlamak için ücretler gereklidir ve GAS olarak bilinir. Bu ücretler, işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olan madencilere ödeme yapar. Ağ daha yoğun ve yoğunlaştıkça, GAS’ın fiyatı artar. Ethereum blok zincirinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için, rehberime buradan bakın!

Oyun giderek daha popüler hale geldikçe, işlem süreleri yavaşlıyordu. Bu sorunu çözmek için, geliştiriciler daha sonra insanların CryptoKitty işlemi tamamlanmadan önce uzun süre beklemek zorunda kalmamalarını sağlamak için GAS ücretlerini artırmaya karar verdiler..

Artık çevrimiçi pazarın nasıl çalıştığını bildiğinize göre, CryptoKitties kılavuzumun bir sonraki bölümü Genetik Algoritmanın nasıl çalıştığı hakkında konuşacak.!

Genetik Algoritma

Her bir CryptoKitty’yi benzersiz kılan ana teknoloji Genetik Algoritma özelliğidir. Terminolojiyi anlamak oldukça zor olabilir, bu yüzden onu gerçekten basit bir şekilde açıklayacağım!

Bir CryptoKittie’nin benzersiz özelliklerinin, vücudunuzun nasıl çalıştığı hakkında bilgi veren bir insan DNA’sına benzediğini daha önce nasıl açıkladığımı hatırlayabilirsiniz. DNA’nız sizinle ilgili her şeye karar verir, örneğin düz saçınız, uzun veya kısa olmanız veya hangi renk teniniz olduğuna.!

CryptoKitties dünyasında, Genetik Algoritma arka plan rengini, yüz ifadesini, kedinin çizgili olup olmadığını ve kürkündeki desenleri belirler.!

Bir insan vücudunda DNA, belirli bir şekilde ilişkili olan çok sayıda farklı proteinden oluşur. Ancak, Genetik Algoritma bunun yerine sayıları kullanır! Bir insanın anne ve babasının 50/50 karışımıyla doğduğu yerde, ebeveynlerinin genleri karışır..

Genetik Algoritma hakkında konuşurken buna crossover denir. Aşağıdaki örneğime bir göz atalım.

İnsan DNA’sı Genleri Anne karşıdan karşıya geçmek genleri ile Baba = Bebeğin DNA’sı

CryptoKitty DNA’sı 01011101 (benzersiz Dame sayısı) karşıdan karşıya geçmek 011110010 ile (benzersiz Sire sayısı) = 010110010 (yeni doğan CryptoKitty’nin benzersiz sayısı)

Cryptokitty ikili DNA

Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi, benzersiz bir CryptoKitty oluşturmak için kullanılan sayılar ikilidir, yani yalnızca 0 ve 1 kullanılır. Ayrıca, iki sayı dizisi asla aynı olamaz, bu da yeni doğan CryptoKitties’inizin benzersiz olmasını sağlar.!

Unutmayın, yeni CryptoKitty, ebeveynlerine çok benzer özelliklere sahip olacak olsa da, küçük farklılıkları da olacaktır. En değerli üreme, hem ender bir Dame hem de nadir bir Sire kullananlar tarafından yapılır.!

Yukarıdaki kodların tümü Ethereum akıllı sözleşmeleriyle üretilir, bu da her şeyin otomatik olduğu anlamına gelir. Örneğin, üremeye karar verdiğinizde, Dame ve Sire’ın bireysel ikili kodları blok zincirine gönderilir ve akıllı sözleşme, yeni bir kod olan yeni bir Crypto Kitty döndürür..

Her bir CryptoKitty akıllı sözleşmesi, merkezi olmayan bir uygulama tarafından barındırılır, aksi takdirde dApp olarak adlandırılır. CryptoKitties platformu, tüm zamanların en başarılı dApp’lerinden biridir ve Genetik Algoritmanın sevimli kedilere benzeyen görsel nesnelere dönüştürülmesini sağlar! Oldukça şaşırtıcı, değil mi?

Akıllı sözleşmelerin ve dApp’lerin nasıl çalıştığına dair daha ayrıntılı bir açıklama için, rehberime buradan bakın!

Artık Genetic Algorithm’in nasıl çalıştığını anladığınıza göre, size CryptoKitties’e nasıl başlayacağınıza dair hızlı bir gösteri vereceğim.!

CryptoKitties Nasıl Oynanır?

Biraz Ethereum satın alın

CryptoKitties ile çalışmaya başlamadan önce, biraz Ethereum (ETH) satın almanız gerekecek. Bunu yapmanın en kolay yolu, banka / kredi kartınızı veya banka hesabınızı kullanarak kolayca ve hızlı bir şekilde satın alabileceğiniz için Coinbase’dir. Coinbase ile Ethereum nasıl alınır rehberimi görmek için, buraya tıklayın!

MetaMask’ı yükleyin

Kendinize biraz ETH satın aldıktan sonra, şimdi MetaMask adlı sanal bir cüzdan kurmanız gerekir. Bu, CryptoKitties platformuyla uyumlu cüzdandır ve kedi satın almanıza, üretmenize ve satmanıza izin verir..

MetaMask cüzdanının kullanımı gerçekten çok basittir ve hatta onu bir Google Chrome uzantısı olarak yükleyebilirsiniz! MetaMask’ı kurduktan sonra, ETH’nizi ona aktarın.

CryptoKitties hesabı oluşturun

 1. Artık ETH ile finanse edilen bir MetaMask cüzdanınız olduğuna göre, CryptoKitties web sitesini ziyaret edebilir ve bir hesap oluşturabilirsiniz.. Bağlantı burada!
 2. Öncelikle e-posta adresinizi girmeniz ve bir takma ad seçmeniz gerekecek. Aşağıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi, MetaMask cüzdan adresiniz otomatik olarak eklenir..

  Cryptokitties metamask cüzdan adresi

 3. Şimdi CryptoKitties hüküm ve koşullarını göreceksiniz. Tıklamadan önce okuduğunuzdan emin olun Katılıyorum!

 4. Ardından, bir MetaMask açılır kutusu sizden CryptoKitties’e giriş yapmanızı isteyecektir. Tıklamak Oturum aç

  MetaMask Bildirimi

 5. Şimdi CryptoKitties platformunda olmalısınız, bu da başarılı bir şekilde bir hesap açtığınız anlamına gelir!

CryptoKitties nasıl alınır

Şimdiye kadarki tüm adımları takip ettiyseniz, artık ETH ile finanse edilen bir MetaMask cüzdanınız olmalı ve kayıtlı bir hesapla CryptoKitties platformunda bulunmalısınız. Şimdi gidip biraz CryptoKitties satın alma zamanı!

 1. Sayfanın üst kısmındaki Pazar yeri

  Cryptokitties pazarı

 2. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz 140.000 benzersiz CryptoKitties var! Bu çok fazla üreme!

  Cryptokitties

 3. Eğer Filtrele düğmesi, satın almak istediğiniz CryptoKitty türünü seçebilirsiniz.

  Cryptokitty türleri

 4. Aşağıda göreceğiniz gibi, satılık en pahalı CryptoKitty’nin fiyatı 100.000 ETH! Mayıs 2018 itibariyle, bunun değeri 60 milyon $! Bu benim fiyat aralığımın dışında, bu yüzden onun yerine en ucuzunu alacağım
 5. 0,002 ETH’ye mal olan Kitty 702165’in görünümünü beğendim. Satın almak istediğiniz resmin üzerine tıklayın.

  Cryptokitty türleri

 6. Şimdi turuncuya tıklaman gerekiyor Şimdi al buton!
 7. Takas tamamlanmadan önce miktarı onaylamanız gerekecek. Mutlu olduğunuzda, tıklayın Tamam, bu kediyi satın al. Cryptokitty nasıl satın alınır
 8. Şimdi GAS ücretleriyle birlikte işlemin ayrıntılarını gösteren bir MetaMask açılır kutusu görüntülenecektir. Son olarak, ticaretinizi tamamlamak için tıklayın Onaylamak.

  İşlemi onaylamak için meta görev bildirimi

İşte bu kadar, kendi CryptoKitty’nizi satın aldınız! Ethereum blok zinciri işlemi işlediğinde (birkaç dakikadan uzun sürmemelidir) token MetaMask cüzdanınızda görüntülenecektir.!

CryptoKitties nasıl üretilir

Artık Crypto Kitties’i nasıl satın alacağınızı bildiğinize göre, şimdi size onu yetiştirmek için ne yapmanız gerektiğini hızlı bir şekilde göstereceğim.!

Kripto Kediyi yalnızca Kızın (anne) elinde tutacağını hatırlamak önemlidir, bu nedenle bir Efendiniz (Babanız) varsa hiçbir şey alamazsınız. Ancak, bazı insanlar nadir bir Sire’ye sahiplerse bu hizmet için ücret alırlar (Siring ücreti olarak bilinir)!

Sadece 50.000 ben olacağı için Generation-0 coinlerinin en değerli olduğundan nasıl bahsettiğimi hatırlıyor musunuz? Peki, bir Generation-0 Dame bir Generation-0 Sire ile çiftleşirse, bir Generation-1 CryptoKitty üretecektir..

Başka bir örnekte, Generation-2 Dame bir Generation-4 Sire ile çiftleşirse, Generation-6 CryptoKitty üretecektir! Nesil ne kadar düşükse, Siring ücreti o kadar pahalı olacaktır.!

 1. Ekranın üst kısmındaki Arama Kutu.
 2. Arama kutusunun altında, yanındaki kutuyu işaretleyin. Siring.
 3. Bazen ücretsiz olarak üremekten mutlu olan Efendiler bulabilirsin, bu harika! Kitty 5144811’in görünüşünü beğendim. Beraber yetiştirmek istediğiniz Efendiyi bulun ve resmine tıklayın..
 4. Sonra, pembeye tıklayın Şimdi Doğur buton

  Cryptokitty ıslahı

 5. Şimdi, Hanımlarından hangisini yetiştirmek istediğini seçmen gerekecek! Tıklamak Bir Kedi Seçin süreci tamamlamak için. İşlemi onayladığınızda, yeni CryptoKitty jetonu MetaMask cüzdanınıza gönderilecektir.!

  Cryptokitties ıslahı

Sonuç

Umarım Crypto Kitties rehberimi beğenmişsinizdir! Bu oyunun bu kadar kısa sürede bu kadar popüler hale gelmesinin şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum.!

Peki CryptoKitties hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendinize ait bir CryptoKitty satın alacağınızı düşünüyor musunuz? Öyleyse, ne tür bir kedi arıyorsunuz? Sanırım her şey ne kadar para harcamak istediğine bağlı. Generation-0 Dame’ler her zaman en pahalısı olacak çünkü her zaman yenidoğan jetonunu alacaksınız!

Rehberimi baştan sona okursanız, Genetik Algoritmanın nasıl çalıştığını da anlamış olmalısınız. Akıllı sözleşme teknolojisinin DNA ile aynı şekilde çalışması gerçekten harika!

Son olarak, artık Crypto Kitties platformunu kendi başınıza kullanabilmelisiniz. Gidip bir tane almaya karar verdiyseniz, hangi CryptoKitty’yi satın aldığınızı bana bildirin. Neye benzediğini görmek isterim!

Yani, işte bu. Bu, inanılmaz derecede popüler kedi yetiştirme oyunu CryptoKitties’in nasıl oynanacağına dair rehberim.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me