Bir madencilik teçhizatı inşa etmekle ilgili bu rehbere hoş geldiniz. Kendi Ethereum madencilik teçhizatınızı nasıl bir araya getireceğinizi merak ettiyseniz, doğru yerdesiniz!

Bu kılavuzda, size ilk GPU madencilik teçhizatınızı inşa etme hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreteceğim. Ethereum madenciliği hakkında konuşurken ne demek istediğimizi ve bunu neden yapmak isteyebileceğinizi kısaca ele alacağım..

Bu Ethereum madencilik teçhizatı kılavuzunun sonunda, madencilik teçhizatınızı inşa etmek ve Ethereum madenciliğine başlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olmalısınız..

Ayrıca, Ethereum satın almanın en kolay yolu ile ilgileniyorsanız, en popüler kripto para birimi borsaları, Coinbase, Binance ve Coinmama gibi.

Her zaman olduğu gibi, bir madencilik teçhizatı inşa etmek için bu kılavuzda ele alınması gereken yükler vardır. Bunu akılda tutarak başlayalım. Yeterince zaman kaybettik zaten!


(Ethereum madenciliği kavramına zaten aşina iseniz, ‘Ethereum madencilik teçhizatı nedir’ bölümüne geçmekten çekinmeyin).

Ethereum Madenciliği nedir?

Size bir madencilik teçhizatı inşa etmeyi öğretmeye başlamadan önce, Ethereum madenciliği hakkında konuşurken ne demek istediğimizi anlamak önemlidir..

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Ethereum, blockchain tabanlı kripto para birimi Ether’in arkasındaki ağdır. Blok zinciri, bir bankanın işlem kaydı gibidir. Elbette, bu işlem kaydını doğru ve güncel tutmak için bankanıza güvenmeniz gerekir. Kripto para birimi ile tek bir varlığa güvenmeniz gerekmez. Açık kaynaklı, hakemli koda güveniyorsunuz. İlk blockchain tabanlı dijital para biriminin 2008 mali krizinden hemen sonra yaratılması bir tesadüf değil.!

Kimsenin sistemi aldatmamasını ve herkesin Ether jetonlarını yalnızca bir kez harcamasını sağlamak için, özel bilgisayar sistemleri ağı güvence altına alır. Bu sistemler madenciler olarak bilinir. Ethereum ağına bir işlem yayınladığınızda, madenciler ağın kurallarına uyulup uyulmadığını ve gönderen adresin işlemi yapmak için gerekli sayıda ETH coin’e sahip olup olmadığını kontrol eder..

Madenciler daha sonra işlemleri bloklar halinde gruplandırır. Ağa yeni bir blok eklemek için, madencilerin bloğa özgü bir karakter dizisi tahmin etmesi gerekir. Bu karakter dizisi bloğun “karması” olarak bilinir. Her blok, önceki bloğun karmasını ve madenciler tarafından tahmin edilmesi gereken yeni hash’i içerir. Önceki bloğun hashini dahil ederek, madenciler belirli bir blokta yer alan işlemin gerçekten de kendisinden önce gittiği varsayılan işlemlerden sonra geldiğini kontrol edebilirler. Bu blok dizisi (veya zinciri) blok zinciri olarak bilinir.

Ağın madencilerinden biri eklemeye çalıştıkları bloğun karmasını tahmin ettiğinde, blok zincirine eklenir. Bu tahmin sürecine “işin kanıtı” denir. Blok zinciri tabanlı kripto para birimlerinin en önemli güvenlik özelliğidir. Daha fazlasını öğrenmek ister misin? Ethereum madencilik rehberimi buradan okuyun.

Blok Ödülleri ve Madencilik Ücretleri

Öyleyse neden Ethereum madenciliği yapmak isteyesin ki? Şüphesiz herkes, ağı kalbinin iyiliğinden korumak için bu kadar parayı elektriğe ve bilgisayar sistemlerine harcamıyor!?

Cevap basit. Bunun hepsi parayla alakalı.

Görüyorsunuz, bir madenci blok zincirine bir blok eklediğinde, blok ödülü olarak bilinen şeyi alırlar. Ayrıca blok zincirine ekledikleri işlemlere dahil olan tüm ücretleri alabilirler. Zincire her yeni blok eklediğinizde ETH coin vaadi, madencilerin Ethereum blok zincirinde madencilik yapması için güçlü bir finansal teşvik yaratır..

Ethereum Madencilik Teçhizatı nedir?

Ethereum’u normal bir oyun bilgisayarında kazabilirsiniz. Ancak, bunu olabildiğince verimli hale getirmek için, tek amacı Ethereum madenciliği yapmak olan bir birim inşa edebilirsiniz. Bu biraz zaman alır ve özellikle ucuz değildir. Bu, Ethereum’u yalnızca standart bir bilgisayar sistemi kullanıyor olmanıza kıyasla çok daha verimli bir şekilde madencilik yaptığınız anlamına gelir..

Bir Ethereum madencilik teçhizatı (bu amaca yönelik inşa edilmiş birimler olarak adlandırılır), Ethereum (veya diğer kripto para birimleri) madenciliği için tasarlanmış ve inşa edilmiş hepsi bir arada bilgisayar sistemleridir..

Ethereum Madencilik Rig

8 GPU GTX 1060 Ethereum Madencilik Rig | Kaynak: unitexmart

Bir Ethereum madencilik teçhizatının en önemli bileşenleri, güç kaynağı birimi ve GPU’ların kendisidir. GPU, grafik işlem birimi anlamına gelir. Üst düzey oyun bilgisayarlarına modern PC oyunlarının muhteşem grafiklerini çalıştırma yeteneği veren şey bunlar. Ayrıca mümkün olan en kısa sürede Ethereum bloklarının karmalarında birçok tahmin yapmak için harikadırlar.

Ethereum madencilik teçhizatları genellikle bu GPU’lardan en az ikisine sahiptir. Ancak, daha fazlasını barındırabilirler. Kaç tane almaya karar verdiğiniz, madencilik teçhizatınızı inşa etmek için bütçenize bağlı olacaktır. Elbette, sahip olduğunuz GPU sayısı ne kadar fazlaysa, güç kaynağının da o kadar büyük (ve daha pahalı) olması gerekir. Bunun da ötesinde, her şeyin çalışması için daha birçok ek bileşene ihtiyacınız olacak..

Bir Ethereum Madencilik Teçhizatı Kurmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Bir maden ocağının nasıl inşa edileceğini açıklamaya başlamadan önce, ihtiyacınız olan her şeyi size göstereceğim. Ekipman, kullanacağınız bileşenlere bağlı olarak biraz değişiklik gösterecektir..

İlk Ethereum madencilik teçhizatınızı inşa etmek için ihtiyacınız olacak:

Ethereum Madencilik Donanım Donanımı

Ethereum madencilik donanımı.

Ethereum Mining Rig Yazılımı

Ethereum madencilik yazılımı.

Ethereum Mining Rig Malzemeleri

Malzemeler

teçhizatı inşa et.

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Ethereum Madencilik Donanımı

Kendi Ethereum madencilik teçhizatınızı bir araya getirirken seçebileceğiniz birçok farklı GPU vardır. En popüler üreticiler AMD ve NVIDIA.

Herhangi bir GPU, Ethereum madenciliği için çalışacaktır. Bununla birlikte, teçhizatınız için özellikle aşağıdaki donanım parçalarından birini tavsiye ederim:

 • NVIDIA GeForce GTX1070.
 • AMD Radeon RX580.
 • NVIDIA GeForce GTX1060.
 • AMD Radeon RX Vega 56.
 • NVIDIA GeForce GTX1080 Ti.
 • NVIDIA GeForce GTX1070 Ti.

Ethereum Madencilik Yazılımı

Madencilik donanımı için seçenekler olarak, Ethereum üzerinde madencilik yapmak için yazılım seçeneklerinde bir eksiklik yoktur. Bu rehber gerçekten piyasadaki en iyi madencilik yazılımını seçmekle ilgili değil, bu yüzden kısa tutacağım.

Madencilik yazılımı derken ne demek istediğimden emin değilseniz, bu Ethereum madencilik teçhizatınızı Ethereum ağına bağlayan bir programdır..

UYARI! Madencilik yazılımı indirmek tehlikeli bir oyun olabilir. Madencilik yazılım paketlerine eklenen birçok kötü amaçlı yazılım örneği vardır. Bu tür programlar, madencilik yoluyla açabileceğiniz herhangi bir Eter’i çalabilir. Uyarıldın!

Özel madencilik kuleleri için en iyi madencilik yazılımlarından bazıları şunlardır:

 • EthOS
 • Claymore
 • Geth

Madencilik Rig Ekipmanları

Ethereum madencilik teçhizatınızı oluşturmaya başlamadan önce, aşağıdaki tüm bileşenlere ve araçlara sahip olup olmadığınızı kontrol edin. Tüm montaj süreci bir saatten fazla sürmemelidir, bu nedenle inşa etmeye başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeye sahip olursanız, hiç vakit kaybetmeden çalışmaya başlayabilirsiniz..

Ethereum madencilik teçhizatınızı inşa etmek için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • Açılı alüminyum uzunluklar (5×24 ”, 8×14”)
 • Ahşap bloklar (3x 1 ”x1”)
 • Tüm bileşenleri çalıştırabilen güç kaynağı ünitesi
 • Anakart

  Ethereum Mining Rig Anakart

 • Güç kabloları
 • Rasgele erişim belleği (RAM)
 • Merkezi İşlem Birimi (CPU)
 • Soğutucu fanı
 • Güçlendirilmiş yükselticiler

  Ethereum Mining Rig Powered Yükselticiler

 • GPU’lar (bunlarla ilgili daha sonra daha fazlası)

  Ethereum Madencilik Rig GPU

 • Elektrikli Matkap
 • Kendiliğinden takılan vidalar
 • Tornavida
 • Zip bağları
 • Güç düğmesi
 • Boş USB bellek
 • Bilgisayar
 • Bilgisayar ekranı
 • Ethernet kablosu

Ayrıca, Ethereum madenciliği yaptıktan sonra, bir güvenilir donanım cüzdanı. Ledger Nano X veya Trezor Model T’ye gitmeniz önerilir.

Ledger Cüzdan Anlaşması Şu Anda Etkin:

Madencilik Teçhizatınızı Nasıl Yaparsınız

 1. İlk olarak, iki kare oluşturmak için 14 ”açılı alüminyumu birbirine vidalamanız gerekir. Bunun için matkap ve kendinden diş açan vidalarınızı kullanacaksınız.
 2. Daha sonra, daha uzun alüminyum uzunlukları kullanarak iki alüminyum kareyi birleştirirsiniz. Yine, her şeyin güzel ve sağlam olduğundan emin olmak için matkabı ve vidaları kullanın. Şimdi küp şeklinde bir çelik çerçeveye sahip olmalısınız.
 3. Artık GPU’larınızı yerinde tutmak için son daha uzun alüminyum uzunluğu bir üst çubuk olarak kullanmanız gerekiyor. Bu, madencilik teçhizatı çerçevenizin kenarından yaklaşık 3-4 inç uzağa takılmalıdır.
 4. Bir sonraki adım, ahşap blokları çerçevenin altına eklemektir (çapraz çubuğunuzun bulunduğu karşı tarafa).
 1. Blokları yerleştirmeniz gereken yere ana kartınızı kılavuz olarak kullanarak üç tahta blok ekleyin.
 2. Ana kartın çerçevenin içine düzgün bir şekilde oturması gerekir, bu nedenle çerçevenin kenarına yakın bir blok ve anakartın karşı kenarının oturacağı bir ikinci blok ekleyin. Üçüncü blok bunların ortasına yerleştirilmelidir.

Bilgisayarı Kendini İnşa Etmek

 1. Artık çerçeve hazır olduğuna göre, anakartın kendisini eklemeniz gerekiyor. Bu sefer tornavidayı ve kendinden diş açan vidaları kullanın. Bu, yerine sabitlerken anakarta zarar vermenizi engellemelidir..
 2. Daha sonra ana karta CPU eklemeniz gerekir.
 1. Satın aldığınız koruyucu kasadan dikkatlice çıkarın ve anakartınızın CPU muhafazasına yavaşça yerleştirin. Ana karta veya CPU’nun tabanına dokunmamak önemlidir. Parmaklarınızdan gelen yağ bu hassas bileşenlere zarar verebilir.
 2. CPU yerine oturduğunda, anakart üzerindeki kapakla kilitleyin..
 • Eklenecek bir sonraki bileşen, CPU için ısı bloğudur. Bunu CPU’nun üzerine yerleştirin ve 4 pinli konektörü CPU’nun yanında bulunan.
 • Bunu takiben, RAM’i madencilik teçhizatına eklemenin zamanı geldi.
  1. RAM çubuğunu alın ve anakart üzerinde ilgili konuma yerleştirin. Bunun nereye gittiği oldukça açık olmalı. Ancak, değilse, anakartın kullanım kılavuzuna bakın. RAM’i doğru şekilde yerine oturtmak biraz güç gerektirebilir.
  2. Güç Kaynağı Ünitesini Ekleme

   1. Şimdi, güç kaynağı biriminizi eklemeniz gerekiyor.
   1. Güç kaynağı ünitesini ana kartın yanına çerçeve içinde yerleştirin. Anakart üzerinde 24 pimli bir yuva (ana güç girişi) ve 8 pimli bir yuva (CPU için) olmalıdır.
   2. Anakartı güç kaynağı ünitesine bağlamak için güç kablolarınızı kullanın.
  3. Sırada, güçlendirilmiş yükselticileri ekliyoruz. Bunlar anakartı GPU’lara bağlamak için kullanılır.
   1. Güçlendirilmiş yükselticiler olduklarından, güç kaynağı birimine de bağlanmaları gerekir. Bunları güç kaynağı ünitesine bağlamak için daha fazla güç kablosu kullanın.
   2. Elektrikli yükselticilerinizde, bir çipe giden bir USB kablosu bulunmalıdır. Bu yongaların ana kart üzerindeki ilgili konuma (PCI-E yuvaları) takılması gerekir. Tekrar, nereye eklemeye ihtiyaç duyduklarından emin değilseniz, bunları bulmak için üretici kılavuzunu kullanın..
   3. GPU’ları ekleme

    Şimdi kripto para madenciliği donanımınızın en önemli bileşenini, GPU’ları eklemenin zamanı geldi. Her bir GPU’yu almanız ve güçlendirilmiş yükselticilerin her birini bunlara takmanız gerekir. Her GPU’da, yükselticinin düzgün bir şekilde oturduğu bir yuva olacaktır..

    Ethereum Mining Rig GPU'ları EklemeKaynak: wikimonks

    Ardından, her bir GPU’yu güç kaynağı birimine bağlayın. Bunu yapmak için daha fazla güç kablosu kullanın. Kablolarınız için her GPU’nun üstüne doğru bazı 8 pimli kablo delikleri olmalıdır. Tüm kabloların çerçevenin içine girdiğinden emin olun, aksi takdirde dağınık görünecektir.!

    Bunu takiben, GPU’ları çerçeveye asmanız gerekir. Şimdiye kadar, çerçeveniz bileşenlerle oldukça dağınık görünmeli, bu yüzden GPU’ları çerçevenin üst kısmındaki boşluğa eklemek istiyoruz. GPU’larınızı çerçevenin üst kısmındaki yatay alüminyum uzunluklara asmak için fermuarlı bağları kullanabilirsiniz. Birbirlerine çok yakın olmalarını istemezsin. Birbirlerinden yaklaşık 6 inç aralık bırakmaya çalışın.

    Eklenecek son bileşen güç anahtarıdır. Güç anahtarını anakarta takın.

    Yazılımın Bakımı

    Bilgisayarınıza kullanmak istediğiniz Ethereum madencilik yazılımını indirin ve USB belleğinize ekleyin. Bu örnek için ethOS kullanıyoruz.

    Ethereum Mining Rig ethOS Madencilik İşletim Sistemi

    USB çubuğunu ana kart üzerindeki USB sürücüsüne takın ve ethernet kablosunu ana kart üzerindeki ethernet kablosu soketine takın. Diğer ucu internetinizin yönlendiricisine takın. Monitörü takın ve ana karta da bağlayın.

    Artık her şeyi başlatmaya hazırsınız!

    GPU Madencilik Donanımınızı Güçlendirmek

    Güç kaynağını açın ve anakartı açmak için güç anahtarınızı kullanın. Her şeyi doğru bağladıysanız, GPU fanları dönmeye başlamalı ve yazılımın monitörde çalışmaya başladığını görmelisiniz. EthOS kullanıyorsanız, “madenciyi göster” yazmanız gerekir ve ekranda çok fazla metin akışı görmeniz gerekir. Yaparsanız, Ethereum’da zaten Ether madenciliği yapıyorsunuz!

    Bir Ethereum bloğunu kazmanın ne kadar süreceği, GPU birimlerinizin sayısına ve gücüne bağlı olacaktır. Şimdi tek yapmanız gereken arkanıza yaslanmak, rahatlamak ve paranızın gelmesini beklemek.!

    Her Şeyin İyi Görünmesini Sağlıyor!

    Ne yazık ki, yukarıdaki kılavuz sadece temel bilgilerdir. Madencilik teçhizatınız bu noktada muhtemelen oldukça çirkin görünecektir. Henüz tüm teknoloji arkadaşlarınızı kullanışlı çalışmalarınızı göstermeye davet etmek istemeyeceksiniz!

    Neyse ki, kripto para birimi madencilik sisteminizin harika görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz birkaç ipucu ve püf noktası var!

    Renkli Alüminyum Uzunluklar Kullanın

    Endüstriyel görünümlü doğal alüminyum uzunlukları kullanmak yerine, biraz daha fazla yatırım yapabilir ve bazı süslü renkli olanlar elde edebilirsiniz. Etrafta alışveriş yapın ve harika metalik yüzeyler bulacaksınız. Ayrıca, siyah açılı alüminyum uzunluklar oldukça yaygındır – ve tabii ki siyah her şeyle uyumludur!

    GPU’lar genellikle üzerlerini boyar ve kendileri de oldukça havalı görünür. Çerçevenizin rengini GPU’nun kendisindeki detayların rengiyle eşleştirebilirsiniz. Örneğin, NVIDIA GPU’lar genellikle acayip bir limon yeşili renk ve siyahtır. Dikey kireç yeşili alüminyum uzunlukları ve siyah yatay parçalar kullanmak, Ethereum madencilik teçhizatınıza kesinlikle şık bir görünüm kazandırır.!

    Madencilik Teçhizatı Çerçevesini Kapatın ve Süsleyin

    Madencilik teçhizatınızın harika görünmesini sağlamak için bir seçenek, tüm birimi çevrelemek için bazı malzemelerden tabakalar eklemektir. Ancak bunu yaparken dikkatli olun. Yukarıdaki örnekte, madencilik teçhizatımızı olabildiğince az işle olabildiğince işlevsel olacak şekilde tasarladık. Üniteyi çevrelemek için sayfalar eklemeye karar verirseniz, hava akışını kısıtlamış olursunuz. Günde 24 saat bir GPU çalıştırmak çok ısınacağından bu önemlidir.!

    Kripto para birimi madencilik donanımınızı kapatmak istiyorsanız, tüm bu sıcak havadan kurtulmak için en az bir fan eklediğinizden emin olun. GPU birimlerinizin hızla yanma olasılığı çok daha yüksektir.

    Teçhizatınıza fan eklemekten eminseniz, üniteyi kaplamak için kullanabileceğiniz her türden harika malzeme vardır. Ünitenin içini görmek istemiyorsanız aynı veya farklı renkli alüminyumu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, Perspex gibi bazı şeffaf veya yarı şeffaf malzemelere gidebilirsiniz..

    Daha sonra boyalar kullanarak veya en sevdiğiniz kripto projelerinin çıkartmalarını ekleyerek teçhizatın dışını dekore edebilirsiniz. GPU madencilik teçhizatınızda kullanmak için çevrimiçi olarak her tür Ethereum çıkartmasını bulmak zor olmayacak!

    GPU’larınızı Asmanın Farklı Yollarını Deneyin

    Yukarıdaki örnekte, GPU’ları asmak için zip bağları kullandım. Bu, GPU’ları yandığında veya sadece yükseltmek istiyorsanız değiştirmeyi çok hızlı ve kolay hale getirmek içindi. Maalesef, fermuarlar ne kadar kullanışlı olsa da o kadar havalı görünmüyorlar!

    Ethereum madencilik teçhizatınızın görünümü sizin için gerçekten önemliyse, biraz daha kalıcı bir şey kullanabilirsiniz..

    Madencilik teçhizatı çerçevesinde bir delik açmayı ve GPU’ları asmak için bir dirsek takmayı deneyebilirsiniz. Bu, her şeyi çerçevenin içinde tutacak ve her şeyin biraz daha profesyonel görünmesini sağlayacaktır..

    Işık Ekleme

    Ethereum madencilik teçhizatınızın verimliliği konusunda çok endişelenmiyorsanız, bazı süslü ışıklar eklemek için güç kaynağınızın üretebileceği ekstra gücün bir kısmını her zaman kullanabilirsiniz. Işıklarla vahşileşebilirsiniz. İlham almak için bazı özel üst düzey oyun bilgisayarlarına bakın. Birime herhangi bir işlevsellik eklemeseler de, ışıklar madencilik teçhizatının çok uzak olmayan bir gelecekten gelmiş gibi görünmesini sağlar.!

    Ethereum Mining Rig Üniteye Işık ve Monitör EklemeKaynak: şaheser

    Üniteye bir Monitör Ekleme

    Ethereum madencinizin harika görünmesini sağlamanın bir başka yolu da birimin kendisine bir monitör eklemektir. Bu, fazladan kabloya ihtiyaç duymadan veya bilgisayarınızın monitörünü kullanmadan ünitenizi takip etmenize olanak sağlar..

    Çerçeveye küçük bir LCD monitör takabilir ve bunu GPU’larınızla aynı güç kaynağından çalıştırabilirsiniz (yeterince büyük bir güç kaynağıysa). Daha sonra her şeyi kaplamayı veya açık bırakmayı seçebilirsiniz. GPU madencilik teçhizatınıza bir monitör eklemek, sadece havalı görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onu evinizin veya ofisinizin daha küçük bir alanında kullanabileceğiniz anlamına da gelir.!

    Sonuç

    İşte bu kadar! Madencilik teçhizatı inşa etme rehberim budur. Süper yüksek teknoloji gibi görünseler de, kurulumları o kadar da zor değil!

    Yine de bu kılavuzu bitirmeden önce bahsetmem gereken birkaç şey daha var. Öncelikle, yapabileceğiniz en iyi fiyatlı enerji sağlayıcısı için alışveriş yapmalısınız. Madencilik kripto para biriminin en pahalı kısmının, madencilik teçhizatınızı inşa etmek için kullandığınız parçaların fiyatı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, yanılıyorsunuz! Elektrik, karınızı ciddi şekilde tüketecektir. Daima en ucuz sağlayıcıyla gidin.

    Kâr etme söz konusu olduğunda, birçok insan şunu seçer: Ethereum ticareti. Yapmaya karar verdiğiniz şey buysa, Coinbase, Binance veya Coinmama’ya gidin. Bu kripto para birimi borsaları en güvenilir olanlar arasında.

    Madencilik teçhizatınız için ikinci el GPU’lar satın almaya değmez. Önceden size biraz para kazandırabilirler ancak yenileri kadar verimli çalışma olasılıkları düşüktür ve yaşam beklentileri çok daha düşük olacaktır.!

    Umarım size bu kılavuzda verdiğim ipuçlarıyla, artık ilk Ethereum madencilik teçhizatınızı oluşturmaya hazırsınızdır..

    Artık işimiz bitti. Sen ne düşünüyorsun? Teçhizatınızı inşa edecek misiniz? Tamamlanmış yapılarınızın bazı resimlerini aşağıya göndermenizi çok isteriz!

    Mike Owergreen Administrator
    Sorry! The Author has not filled his profile.
    follow me