Şu anda bir Ethereum yatırımcısısınız ve geleceğin neler getireceğini öğrenmek mi istiyorsunuz? Ya da belki bir satın alma işlemi yapmayı düşünüyorsunuz ve şimdi iyi bir zaman olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz? Pekala, daha fazla aramanıza gerek yok, size Ethereum’un geleceği hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım.!

Bu arada, 2017’de Ethereum fiyatının yaklaşık% 10.000 arttığını biliyor muydunuz? Çılgın, doğru?!

Her neyse, Ethereum rehberinin geleceğinde, projenin gerçekte ne olduğunu kısaca açıklayarak başlayacağım, ardından fiyatını etkileyecek bazı konulara genel bir bakışla başlayacağım..

Bundan sonra, ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için Ethereum ekibinin üzerinde çalıştığı bazı olası çözümleri tartışacağım. Son olarak, bazı popüler fiyat tahminlerini tartışacağım ve bunun iyi bir yatırım olup olmadığını düşündüğüm konusunda size fikir vereceğim.

Peki ne bekliyorsunuz? Ethereum’un gerçekte ne olduğunu bildiğimizden emin olarak başlayalım!

(Ethereum’un arka planı ve kavramı hakkındaki bilginizden zaten eminseniz, bir sonraki bölüme geçmekten çekinmeyin!)


Ethereum’a Kısa Bir Giriş

Ethereum, 2015 yılında lider geliştirici Vitalik Buterin tarafından oluşturuldu ve şu anda kripto para birimi endüstrisindeki en değerli ikinci paradır..

İnsanların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan bir anlaşmaya girmesine izin veren akıllı sözleşme teknolojisini kuran ilk blok zinciri projesiydi. Aynı zamanda bir programlama dili içeren ilk blok zinciriydi..

Vitalik Buterin Ethereum CEO'su

Ethereum, merkezi bir kontrol noktası olmadan çalışan ve onları adil ve şeffaf yapan uygulamalar olan merkezi olmayan uygulamaları da (dApps) barındırabilir. Ethereum üzerine inşa edilecek en başarılı dApp’lardan biri, insanların sanal kedileri almasına, satmasına ve hatta ekmek yapmasına olanak tanıyan bir platform olan CryptoKitties’dir.!

Bunun da ötesinde, Ethereum’un ayrıca Ether adı verilen kendi kripto para birimi vardır. Tıpkı Bitcoin gibi, Ethereum da cüzdanlar arasında para gönderip almanıza izin verir. Yaklaşık 16 saniyelik bir işlem ortalaması ve blok zincirinin işleyebileceği maksimum miktar, saniyede 15 işlemdir..

Tıpkı Bitcoin gibi, Ethereum blok zinciri de Proof-of-Work adlı bir fikir birliği mekanizması kullanıyor, ancak daha sonra açıklayacağım gibi, ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle bunu başka bir şeye dönüştürmek istiyorlar..

Ethereum blok zinciri, kullanıcısına esas olarak ERC-20 jetonları adı verilen yeni jetonlar oluşturmasına da izin verir..

Artık Ethereum projesinin ne yaptığını bildiğinize göre, Ethereum kılavuzumun bir sonraki bölümü platformun ölçeklenebilirlik sorunlarına bakacak..

Ethereum’un Geleceği

Ethereum blok zinciri, kripto para birimi endüstrisinde en popüler ikinci olmasına rağmen, aslında ölçeklenebilirlikle ilgili birkaç sorunu var. (Ölçeklenebilirlik, bir blok zincirinin saniyede işleyebileceği işlem sayısını ifade eder.)

Daha önce de bahsettiğim gibi, Ethereum saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebiliyor. Projenin ilk günlerinde, pek fazla kişi kullanmadığı için bu bir sorun değildi. Bununla birlikte, Ethereum daha popüler hale geldikçe, Ethereum blockchain’in karşılaştığı en büyük sorun haline geldi..

Size ne kadar sınırlı olduğu hakkında bir fikir vermek için, NEO blok zinciri (akıllı sözleşmeleri de işleyebilir) bildirildiğine göre saniyede 10.000 işleme kadar işleyebilir. Ethereum geliştiricileri ölçeklenebilirlik sorununu çözmedikçe, kuruluşlar akıllı sözleşmelerini ve dApp’leri barındırmak için Ethereum yerine diğer blok zincirlerini kullanmayı düşünebilir. Bu, Ethereum’un geleceğinde gerçekleşirse, fiyatı muhtemelen düşecektir..

Gördüğünüz gibi, bu konu son derece önemlidir..

Neyse ki, Ethereum geliştiricileri bu sorunların tamamen farkındalar ve bazı önemli değişiklikler yapma sürecindeler. Olası çözümlere daha ayrıntılı bir göz atalım.

Proof-of-Stake (Casper)

Ethereum blok zincirinin Proof-of-Work fikir birliği mekanizmasını kullandığından daha önce nasıl bahsettiğimi hatırlıyor musunuz? Eh, teknik sorunlarına yol açan sebeplerden biri de budur. Sonuç olarak, ekip Proof-of-Stake’e geçmeyi düşünüyor.

Proof-of-Work, madencilerin ekstra hesaplama güçlerini gerçekten karmaşık bulmacaları çözmek için kullanmalarını gerektirir. En güçlü donanım cihazına sahip olan kişi, madencilik ödülünü kazanma şansı en yüksek olana sahiptir. Herkes aynı anda bulmacayı çözmeye çalışır ve kazanan, onu ilk çözen madencidir..

Proof-of-Stake farklıdır çünkü madenciler aynı anda bir bulmacayı çözmeye çalışmazlar. Bunun yerine tek tek çalışırlar. Rastgele madencilik yapmak üzere seçilirler, ancak seçilme şansına sahip olmak için bir miktar Ether ‘yatırmaları’ gerekir..

Daha sonra çıkarabilecekleri / doğrulayabilecekleri işlemlerin sayısı, bahis yaptıkları miktara göre belirlenir. Bir madenci 10 ETH yatırırsa, 10 ETH değerinde işlem yapabilir. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, bu, çıkardıkları işlemlerin değeri, yatırdıkları miktara eşit olana kadar madencilik yapabilecekleri anlamına gelir..

Proof-of-Stake’in Ethereum’a getirebileceği birçok fayda var. Birincisi, artan enerji verimliliğidir. Tüm madenciler aynı bulmacalar üzerinde çalışıp hesaplama güçlerini boşa harcadığından, Proof-of-Work ağı çok büyük miktarda elektrik gerektirir. Öte yandan, Proof-of-Stake tek tek bir sistemde çalışır, bu da çok daha az genel elektrik kullanıldığı anlamına gelir..

Proof-of-Stake kullanan Ethereum’un geleceği, merkezileştirme risklerini de azaltacaktır. Proof-of-Work, madenci gruplarının madencilik ödülünü kazanma şanslarını artırmak için kaynaklarına katılmalarına izin verir. Bununla ilgili sorun, ağ üzerinde az sayıda insana, özellikle de büyük madenci havuzlarını kontrol edenlere çok fazla etki vermesidir. Ancak Proof-of-Stake, bunu başarmayı çok zorlaştırıyor.

Ethereum geliştiricileri, Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e geçişi, “Casper Projesi” olarak adlandırıyor ve Vlad Zamfir tarafından yönetiliyor..

?! Casper the Friendly Ghost’un ilk kamuya açık taslak spikerim "yapım gereği doğru" blockchain fikir birliği protokolühttps://t.co/8Y01zzS31t

– Vlad Zamfir (@VladZamfir) 2 Kasım 2017

Casper güncellemesi ilk olarak 2017’nin ortalarında tartışılmış olsa da, ekip henüz üzerinde çalışmayı bitirmedi. 2018 yılı içerisinde kurulacağına inanılıyordu..

Artık Casper projesini bildiğinize göre, Ethereum kılavuzumun bir sonraki bölümü onların “Plazma” yükseltmesine bakacak..

Plazma

Plazma projesi ilk olarak Ağustos 2017’de Vitalik Buterin tarafından duyuruldu ve Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için geliştiriliyor. Esasen Plazma, Ethereum blok zincirinin gereksiz verileri işleme ihtiyacını ortadan kaldırmasına olanak tanıyan bir protokoldür. Bunu, ana blok zincirinin üstünde ikinci bir katman oluşturarak yapacak..

Akıllı sözleşmeleri yine de işleyebilecek, ancak bunları yalnızca sözleşme tamamlandıktan sonra blok zincirine gönderecek. Bu, blok zincirinin işlemleri onaylamak için ihtiyaç duyduğu hesaplama gücünü önemli ölçüde azaltacak ve aynı zamanda çok fazla bellek tasarrufu sağlayacaktır..

Plazma protokolü ayrıca işlem sürelerini hızlandıracak ve bu da ağın sistemi yavaşlatmadan dApp’leri barındırmasına izin verecektir..

Plazma geliştirme hala üretimin ilk günlerinde, bu nedenle Ethereum blok zincirinin üzerine ne zaman kurulacağından henüz emin değiliz..

Geleceğin Ethereum rehberinin bir sonraki kısmı, Ethereum tarafından da dikkate alınan başka bir seçeneğe bakacak..

Parçalama

Plazma protokolünde olduğu gibi, Sharding de ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için geliştirilmektedir. Sharding’in ne yapacağını anlamadan önce asıl sorunun ne olduğunu anlamaya çalışalım..

Şu anda, Ethereum blok zincirine bağlı her düğümün, içinden geçen her bir işlemi doğrulaması gerekiyor. Örneğin, sonraki blokta doğrulanması gereken 4.000 işlem varsa, her düğüm 4.000 işlemi doğrulamalıdır..

Bu güvenlik açısından gerçekten iyi olsa da, aynı zamanda ağın yalnızca bağlı olan bireysel düğümler kadar hızlı olduğu anlamına da gelir..

Sharding geliyor.https://t.co/Aqo9MBiCj0 pic.twitter.com/FXEQeiKGDr

– Vitalik Non-giver of Ether (@VitalikButerin) 30 Nisan 2018

Parçalama işleri farklı şekilde yapacak. Bir kez kurulduktan sonra, ağ, her bir parçaya bir parça olarak adlandırılacak şekilde daha küçük parçalara bölünecektir. Her bir parça, her düğümün bağımsız olarak üzerinde çalışabileceği farklı işlem geçmişlerine sahip olacaktır. Bunun, her bir işlemi onaylamak için her düğüme ihtiyaç duymadığından, Ethereum blok zincirinin işleyebileceği işlem sayısını önemli ölçüde artıracağı umulmaktadır..

Parçalanmayı anladığınızdan emin olmak için, bir evi temizleyen bir grup işçiyi düşünün. Mevcut Ethereum blok zincirinde, işçi grubu her bir odayı ayrı ayrı temizleyecektir..

Bu, her çalışanın banyoyu, mutfağı, yemek odasını ve tüm yatak odalarını temizlemesi gerektiği anlamına gelir. Bu verimli mi? Kesinlikle hayır! Parçalama protokolü ile her işçiye temizlemesi için bir oda verilecek, bu da işlerini önemli ölçüde daha hızlı bitirebilecekleri anlamına geliyordu.!

Vitalik Buterin, birinci katman (Kırma) ve ikinci katman (Plazma) çözümlerinin yan yana kurulabileceğini açıkladı. Buterin ayrıca Sharding’in tek başına Ethereum’un ölçeklenebilirlik sınırını en az 100 kat artırabileceğini belirtti. Plazma ekledikten sonra, Ethereum saniyede on binlerce işlemi işliyor olabilir!

Artık Sharding ve Plasma hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, Ethereum kılavuzumun bir sonraki bölümü Raiden projesinin ne olduğuna bakacak.!

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Raiden

Raiden projesi (veya Raiden Ağı), Ethereum ekibinin bir parçası olmayan üçüncü taraf bir kuruluş tarafından inşa ediliyor. Fikir, ödeme işlemlerini almaya odaklanır "zincir dışı". Bu, işlemlerin tüm blok zinciri tarafından işlenmesine ve onaylanmasına gerek olmadığı anlamına gelir..

Bunun yerine, yalnızca işleme dahil olan iki tarafın fikir birliğine varması gerekir. Bir anlaşma yapmak isteyen herkes yeni bir anlaşma açabilir "kanal" Yalnızca işleme dahil olanlar tarafından kullanılabilen Ethereum protokolünün üstünde.

Kullanıcıların geri dönmesi gereken tek zaman "zincir üstü" jetonlarını Raiden platformu dışında harcamak istedikleri zamandır.

İlginç bir şekilde, Vitalik Buterin aslında Raiden projesi hakkında, özellikle de bir ICO yapmanın nedenleri hakkında olumsuz konuştu. Buterin, neden bir jeton oluşturup para toplamaları gerektiğini sorguladı. Yine de, Raiden 33 milyon doların üzerinde para topladı.

Not: Bir ICO (İlk Para Teklifi), bir kripto para belirtecinin ilk kez sunulduğu bir kitle fonlaması etkinliğidir. Yatırımcılar jetonu satın alır ve alınan fonlar projeyi geliştirmek için kullanılır.

Ethereum blok zincirinin üzerine kurulabilecek büyük proje geliştirmelerini artık iyi anladığınıza göre, Ethereum haber kılavuzumun geleceği bölümünün bir sonraki bölümü olası bazı Ethereum gelecek tahminlerine bakacak..

Ethereum Fiyatının Geleceği

Yukarıdaki çözümlerden herhangi biri başarıyla uygulanırsa, Ethereum fiyatının artacağını bilmenizi isteriz..

Bunun nedeni, ağın saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebilmesine rağmen, yine de sektördeki en değerli ikinci kripto para birimi olmasıdır. Madeni paranın bu sayıyı saniyede binlerce işleme çıkarabilseydi ne kadar iyi yapabileceğini bir düşünün.?

Her neyse, şu anda var olan bazı Ethereum tahminlerini tartışmak istedim. Karşılaştığım ilk popüler Ethereum tahmini, Profit Confidential’dan Gaurav Iyer idi. Iyer, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarının ileriye dönük Ethereum fiyatını kısıtladığını savunuyor. Ancak, çözüldüğünde Ethereum fiyatının 2021’de 1.500 dolara ulaşabileceğine inanıyor..

Ethereum’un şimdiye kadar ulaştığı en yüksek fiyat, Ocak 2018’de ulaştığı 1.377 $ oldu. Iyer’in Ethereum gelecek tahminleri doğruysa, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması gerekecek..

Karşılaştığım bir başka tahmin Investing Haven’dı. Tahmin hizmeti, önceki arz ve talep verilerine dayanan teknik grafik analizini kullandıkları için biraz farklı bir yaklaşım benimsiyor..

Investing Haven, Ethereum’un gelecekteki fiyatının 2021 yılına kadar 1000 $ ‘a ulaşacağını söylüyor. Bu teknik olarak olumlu bir tahmin olsa da (Haziran 2018 fiyatından çok daha yüksek olduğu için), oldukça muhafazakar bir tahmin. Bunun nedeni, 1.000 doların Ethereum’un Ocak 2018’den itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesini geçemeyeceği, yani büyümenin çok yavaş olmasını bekledikleri anlamına geliyor..

Üçüncü Ethereum tahminimde, Ethereum’un Haziran 2021’e kadar 1.221 $ ‘a ulaşacağına inanan WalletInvestor’a baktım ki bu, Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesinden biraz daha az. Maalesef, WalletInvestor tahminlerine nasıl ulaştıkları konusunda herhangi bir açıklama yapmıyor, bu da analiz etmeyi zorlaştırıyor.

Ethereum'un Geleceği Uzun Vadeli Fiyat Tahminleri

Karşılaştığım son Ethereum fiyat tahmini, 2021 ile ilgili ilginç bir kavrayışa sahip olan LongForecast’teydi. Analiz ekiplerine göre Ethereum 2021’e 363 dolardan başlayacak, ancak yıl boyunca yavaş yavaş artacak ve 841 dolardan sona erecek..

LongForecast’in neden Ethereum fiyatının 2021’e bu kadar düşük başlayacağına inandıklarını ya da neden yılın ilerleyen saatlerinde düzeleceğini düşündüklerini açıklamaması sinir bozucu..

Etherum’un gelecekteki fiyatının 2021 ve sonrasında ilerleyişini nasıl görüyorsunuz? Yukarıdaki analistlerden herhangi birine katılıyor musunuz? Ethereum rehberinin geleceğinin son bölümünde, geleceği nasıl gördüğüm konusunda size fikrimi vereceğim..

Ethereum’un Geleceği Hakkındaki Görüşüm

Daha ileri gitmeden önce, yalnızca fiyat tahminlerine dayalı bir kripto para birimine asla para yatırmamanız gerektiğini hatırlamak önemlidir. Ethereum tahminlerinin fikirlerden başka bir şey olmadığını asla unutmayın.

Her zaman haklı olsalardı, hepimiz çok zengin insanlar olurduk! En önemli şey, bir yatırım kararı vermeden önce her zaman kendi araştırmanızı yapmanız gerektiğidir..

Her neyse, bunu artık yoldan çıkardığıma göre, size Ethereum’un geleceğini nasıl gördüğümü hemen bildirmek istedim. Gerçekten, hepsinin Ethereum’un ölçeklenebilirlik seviyelerini önemli ölçüde iyileştirme yeteneğine ineceğine inanıyorum.

Durum böyle olunca saniyede 15 işlem yeterince iyi değil.

eth btc

Çok daha iyi performans gösterebilecek birçok farklı akıllı sözleşme platformu var. Ethereum sorunlarını hızlı bir şekilde çözmezse, rakip blok zincirlerine kapılabilirler..

Bununla birlikte, Ethereum projesinde sektördeki en iyi geliştiricilerden bazıları var ve sadece Proof-of-Stake’e geçmekle kalmayıp aynı zamanda Sharding ve Plasma protokollerini de yükleyebileceklerine inancım tam. Bunu yapabildiklerinde, fiyatın önemli ölçüde artacağını düşünüyorum..

Öte yandan, 2018, tüm kripto para birimi endüstrisi için zor bir dönem oldu ve Bitcoin değer kaybettiğinde, diğer çoğu kripto para genellikle takip ediyor..

Sonuç olarak, Ethereum blok zincirinin akıllı sözleşme sektörüne hakim olmaya devam edecek çok iyi bir proje olduğunu düşünüyorum. 2021 çok ilginç bir yıl olacak, bu yüzden geliştirme ilerlemeleri ile ilgili Ethereum haber güncellemelerini kontrol etmenizi tavsiye ederim..

Sonuç

Ve bu, Ethereum kılavuzumun geleceğinin sonu. Baştan sona okuduysanız, artık projenin ne olduğunu ve ayrıca Proof-of-Work ve ölçeklendirme ile ilgili güncel sorunlarını iyi anlamış olmalısınız..

Ethereum ekibinin yakın gelecekte kurmayı planladığı planlanan yükseltmelerden bazılarını ve blok zincirini iyileştirmeye nasıl yardımcı olacağını da tartıştım. Bundan sonra, bazı Ethereum tahmin tahminlerinden de bahsettim ve size Ethereum’un geleceğini nasıl gördüğüm konusunda fikrimi verdim..

Ne olacağını düşünüyorsun Proof-of-Stake, Plasma ve Sharding kombinasyonunun Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözeceğini düşünüyor musunuz? Öyleyse fiyatının ne kadar yükseleceğini düşünüyorsun?

Sonuçta, Ethereum’un akıllı sözleşme sektöründe gerçekten güçlü bir rekabeti var, ancak bunu yapacak ilk ve orijinal proje olarak, her zaman pazar lideri olacaklarını düşünüyorum. Ancak, gerekli değişiklikleri yapmak için çok fazla zaman harcamadıklarından emin olmaları gerekir..

Aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi ve görüşlerinizi bana bildirin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me