Yapabileceğin bir zaman vardı sayılarını ve türlerini sayın kripto para bir yandan. Bugün bu artık mümkün değil. Kripto pazarı büyüdü, büyüdü ve biraz daha büyüdü!

Bu yazıda açıklayacağım üç ana kripto para birimi türü: Bitcoin, altcoinler, ve jetonlar. Bu kılavuzun sonunda şunları öğreneceksiniz:

 • En iyi kripto para türleri nelerdir;
 • Kaç çeşit kripto para birimi vardır;
 • Aralarındaki farklar;
 • Her birinin artıları ve eksileri.

En iyi kripto para birimi türlerini öğrenmeden önce, hatta bazılarının ticaretine başlamaya çalışıyorum, anlamak önemli kripto para birimi nedir. Bu alandaki bilginiz konusunda halihazırda kendinizi rahat hissediyorsanız, lütfen bir sonraki bölümü atlamaktan çekinmeyin – aşağı kaydırın "Üç Ana Kripto Para Birimi Türü"!

Kulağa hoş gelmek? Başlayalım!

Cryptocurrency nedir?

Ön ek kripto – kısaltması "kriptografi," hangi teknolojidir bilgileri güvenli ve saldırganlardan gizli tutar. Tarih sınıfında kriptografiyi duymuş olabilirsiniz – İkinci Dünya Savaşı’nda Müttefik Kuvvetler tarafından gizli mesajlar gönderip almak için kullanılıyordu..


Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Günümüzde bilgisayar teknisyenleri kriptografiyi pek çok farklı şekilde kullanmaya başlamıştır. Bu yollardan biri kripto para birimidir!

Decryptionary.com kripto para birimini şöyle tanımlar "kullanıcılarının kimliklerini gizlerken, yaratılmasını ve işlemlerini kontrol eden teknolojiyle yaratılan elektronik para." Şimdilik unutabilirsin kripto para türleri nasıl oluşturulur, ve bunun yerine odaklanın bu ne yapar.

Kripto para birimi sayesinde, insanların artık paralarını ve özel bilgilerini işlemek için bankalara güvenmeleri gerekmiyor (bu, kredi kartı şirketleri için de geçerli).

Kripto para birimi türleri: bir dizüstü bilgisayarda fiat para ve kripto paralar.

Artık işlemlerimizi işlemek için bankalara ihtiyacımız yok. Yerine, kripto para birimindeki işlemler şu tarihte işlenir: blok zinciri. Blockchain, paylaşılan bir veritabanıdır.

Paylaşıldığı için paylaşılıyor birçok farklı kişi ve şirket tarafından yönetiliyor, bankalar gibi tek bir şirket yerine. Bu şekilde, hiç kimsenin işlemler veya ilgili kripto para birimleri üzerinde gücü yoktur ve paranızı idare etmek için tek bir şirkete (banka gibi) güvenmeniz gerekmez..

Blockchain teknolojisini ilk kez duyuyorsanız, diğer rehberime göz atmalısınız. "Blockchain Açıklaması"!

Her neyse, üç ana kripto para türüne geçelim.

Üç Ana Kripto Para Birimi Türü

Blok zinciri, üç ana tip kripto para birimi. Bitcoin ilk blok zinciriydi (nasıl başladığı ve ne yaptığı hakkında daha fazla bilgi için Bitcoin bölümüne atlayın).

Bitcoin’den sonra birçok yeni blok zinciri oluşturuldu – bunlara altcoinler. NEO, Litecoin ve Cardano altcoinlerin sağlam örnekleridir. Son olarak, sizi tanıştırmalıyım belirteçler / dApp’ler – üçüncü ana kripto para birimi türü. Bunların örnekleri şunları içerir: Civic (CVC), BitDegree (BDG) ve WePower (WPR).

Öyleyse konuya girelim!

Bitcoin

2008’de Bitcoin fikri ortaya çıktı. Birinin adı Satoshi Nakamoto yayınlanan Beyaz Kitap internet üzerinden. Ancak daha sonra ortaya çıktı ki Satoshi Nakamoto bu kişinin gerçek adı değildi. Bugün bile kimse Bitcoin’in yaratıcısının gerçek adını bilmiyor!

O zamanlar Bitcoin’in bugün olduğu gibi olacağını kimse bilmiyordu. Kimse olacağını bilmiyordu büyük bir teknolojik hareketin başlangıcı… ama öyleydi. Kripto para birimlerinin başlangıcıydı – yeni bir çağın başlangıcıydı.

Kripto para birimi türleri: bir kripto para yığını.

Muhtemelen sonra ne olduğunu biliyorsunuzdur. Bitcoin’in birincil kullanımının mal ve hizmet ticareti yapmak olduğu birkaç yıl geçti. karanlık ağ. Hiç duymadım İpek yolu? Evet, bahsettiğim şey bu.

2013-14’te Bitcoin çok büyüdü. Sonra biraz yavaşladı. Ancak 2017’de Bitcoin pazarı yükseldi, daha da yükseldi. Bu sefer, bir çok Daha ileri.

Aralık 2017’de Bitcoin fiyatına ulaştı Bitcoin başına 20.000 $. Yani, 50 veya daha fazla Bitcoin tutan herhangi biri, Milyoner. Ocak 2015’te, 50 Bitcoin size sadece 10.000 dolara mal olacaktı. Bu 990.000 $ kar! Çılgın, doğru?

Nedir?

Bu başkalarına gönderebileceğiniz bir dijital para birimi. Bu bir hediye, hizmetler veya bir ürün için olabilir. Fikri anladınız – tıpkı banka hesaplarımızda kullandığımız para gibi (USD, EUR, vb.). Ama bu dijital; fiziksel değil.

Ancak, onu farklı kılan tek şey bu değil. Aynı zamanda merkezi olmayan, Yani bir bankaya veya üçüncü şahsa güvenmiyor – bunu kripto para birimi tanımımda daha önce açıklamıştım.

Bitcoin ile, her işlem doğrudan kullanıcılar arasında gerçekleşir – denir eşler arası bir ağ. Tüm bunlar blockchain sayesinde mümkün. Bitcoin, kullanıcıların üçüncü bir taraf kullanmadan Bitcoin gönderip almasına izin vermek için blockchain teknolojisini tanıttı.

Üçüncü bir tarafa ihtiyacınız olmadığı için kendinizi tanıtmanıza gerek yoktur. Yapabilirsin kim olduğunuzu açıklamadan ödeme yapın.

Kripto para birimi türleri: Bitcoin web siteleri ön sayfası.

O nasıl çalışır?

Birisi Bitcoin gönderdiğinde, işlem doğrulandı ve ardından blok zincirinde saklandı (paylaşılan veritabanı). Blockchain ile ilgili bilgiler şifreli – herkes görebilir, ancak yalnızca her Bitcoin’in sahibi şifresini çözebilir. Her Bitcoin sahibine bir ‘Özel anahtar’Ve bu özel anahtar Bitcoin’lerinin şifresini nasıl çözdükleridir..

Ancak, bankalar işlemleri doğrulamaz / işleme koymazsa, kim yapar??

Size blok zincirlerinin tek bir şirket / kişi yerine birçok farklı kişi ve şirket tarafından yönetildiğini söylediğimi hatırlıyor musunuz? Peki, blockchain’i çalıştıran kişiler ve şirketler bunu bilgisayar gücünü kullanmak. Blok zincirindeki işlemleri işleyen bir bilgisayarda özel bir yazılım çalıştırırlar..

Not: Yazılımı çalıştırmak için kullanılan bilgisayarlara “düğümler” denir.

Farklı Kripto Para Birimi Türlerini Anlamak

Bu yazılımı çalıştırma çok elektrik kullanır, rağmen. Öyleyse, düğümleri çalıştıran kişiler ve şirketler elektrik faturalarını nasıl ödüyor? Hoşgeldiniz madencilik.

Düğümler işlemleri doğruladığı için ödüllendirildi – yeni Bitcoin ile ödüllendirilirler. Yeni Bitcoin’ler bu şekilde yaratılır. Madencilerin altınla ödüllendirildiği altın madenciliği ile karşılaştırabilirsiniz. Bitcoin madenciliğinde, düğümler madenciler – yeni Bitcoin için madencilik yapıyorlar.

Blok zincirine yeni bir işlem bloğu gönderildiğinde, madenciler / düğümler, adı verilen bir algoritma kullanarak bloğu doğrulayacaktır. PoW (İşin kanıtı). İçinde PoW, bloğu doğrulayan ilk madenci yeni jetonlarla ödüllendirilir. Diğer blok zincirlerinde kullanılan başka algoritmalar da var, ancak buna bir sonraki bölümde değineceğiz..

(Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, "Blockchain Açıklaması" kılavuz.)

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Altcoinler

Sonra, biz var altcoinler. Şu anda var binden fazla altcoin var! Ancak bu sayının sizi korkutmasına izin vermeyin – altcoinlerin çoğu sadece küçük değişiklikler içeren alternatif Bitcoin sürümleri. “Altcoins” adını böyle almışlar.

Ancak şunu anlamak önemlidir: tüm altcoinler yalnızca Bitcoin’in alternatif sürümleri değildir. Bazıları var çok, çok Bitcoin’den farklı, ve çok farklı hedefleri / amaçları var.

Bazı altcoinler, Bitcoin için farklı algoritmalar kullanır. Örneğin, Factom, kullanan bir altcoindir. PoS (Proof-of-Stake). PoS’de madenci yoktur. Bunun yerine var Stakers.

Kripto para birimi türleri: kripto paralar ve bir grafik.

Staker’lar, tıpkı madenciler gibi ödül için işlemleri doğrulayan kişilerdir. Ancak bir bloğu herkesten önce doğrulamak için yarışmak yerine, sıralarını almaları için tek tek seçilirler. Bu çok daha az elektrik kullanır çünkü aynı bloğu denemek ve doğrulamak için elektriğini kullanan binlerce madenci değiller. Bunun yerine, blok başına yalnızca bir “staker” vardır.

Görüyor musun? Tüm altcoinler Bitcoin’e çok benzemez.

Aslında, Ethereum ve NEO altcoin örnekleridir Süper, Bitcoin’den çok farklı. Bitcoin’in dijital para birimi olarak kullanıldığını biliyorsunuz, değil mi? Ethereum ve NEO dijital para birimi olarak kullanılmak üzere tasarlanmadı. Yerine, bir blok zincirinde uygulama oluşturmak için büyük platformlar olarak tasarlandılar.

Bu doğru – Ethereum ve NEO’da, aslında şunları yapabilirsiniz: kendi uygulamalarınızı oluşturun. Bu, yeni kripto para birimlerinin yaratılmasının en yaygın yoludur; izin veren blokzincirler üzerinde yapılırlar. uygulama oluşturma, Ethereum ve NEO gibi.

Bunların hepsi mümkün, çünkü Ethereum 2015’te piyasaya sürüldüğünde kripto dünyasına yeni bir teknoloji getirdi. Bu teknolojiye akıllı bir sözleşme. Akıllı bir sözleşme belirli şeyler olduğunda işlemleri otomatik olarak yürütür.

Farklı Kripto Para Birimi Türlerini Anlamak

Bu ‘şeyler’ (koşullar olarak da adlandırılır) yaratıldığında akıllı sözleşmeye yazılır. Örneğin, “Peter akıllı sözleşmeye 120 Eter gönderdiğinde, SONRA John’un evi Peter’a gönderilecek” gibi bir koşul olabilir..

Akıllı sözleşmeler nedeniyle, üçüncü şahsa gerek yok. Bitcoin, doğrudan ödemelerde üçüncü bir tarafa ihtiyaç olmadığı anlamına gelir, ancak akıllı sözleşmeler, bir evin satışı, elektrik satışı veya borsada hisse senedi satışı gibi birçok şeyde üçüncü tarafa ihtiyaç olmadığı anlamına gelir..

Tabii ki, elektriği akıllı bir sözleşmeye gerçekten koyamazsınız, değil mi? Bunun yerine akıllı sözleşmeye bir jeton koyarsınız yasal olarak elektriği temsil eden. Bu, Ethereum, NEO ve benzer altcoinlerde akıllı sözleşmelerle ilgili en iyi şeylerden biri – gerçek şeyleri belirtebilir ve bunları blok zincirine koyabilirsiniz.

Jetonlar (dApp’ler için)

Üçüncü ana kripto para birimi türü bir jeton – az önce bahsettiğimiz türden! Üç ana kripto para birimi türünden en ilginç bulduklarım bunlar. Diğer iki ana kripto para birimi türü ile karşılaştırıldığında, bunlar tamamen benzersiz kendi blok zincirlerine sahip olmadıkları için.

Kullanılıyorlar dApp’ler (merkezi olmayan uygulamalar); bunlar size bahsettiğim, Ethereum ve NEO gibi blok zincirleri üzerine kurulabilen uygulamalar. DApp’ler akıllı sözleşmeler kullanmak üzere oluşturulmuştur, bu nedenle jeton kullanırlar.

Yine de jetonlarının elektrik veya ev gibi fiziksel bir şeyi temsil etmesi gerekmiyor. Bunun yerine kullanılabilirler dApp üzerinden bir şeyler satın alın. Ya öyle ya da kullanılabilirler belirli avantajlar elde edin – indirimli ücretler ve oylama ücretleri gibi şeyler.

Kripto para birimi türleri: önde biri olan bir Bitcoin yığını.

Jetonların her zaman satılabilecekleri bir fiyatı vardır, bu yüzden bazı insanlar onları satın alır. Bazı insanlar jetonları dApp’de kullanmak için satın almak yerine daha yüksek bir fiyata satmak için satın alırlar..

DApp’ler diğer blok zincirleri (Ethereum ve NEO gibi) üzerine inşa edildiğinden, Token işlemi, Ethereum veya NEO blok zincirindeki düğümler tarafından hala doğrulanmaktadır. Bu, işlem ücretinin hala jetonla değil, Ether veya NEO ile ödendiği anlamına gelir..

Bu nedenle, bir dApp üzerinde işlem yapmak için (yani bir jeton kullanmak için), işlem ücretlerini ödemek için bir miktar Ether veya NEO’ya (veya dApp’in üzerine kurulu olduğu altcoin’e) sahip olmanız gerekir..

Hızlı bir ipucu: dApp’ı doğru bir şekilde telaffuz etmek için şunu söyleyin: "dee-app".

En İyi Kripto Para Birimleri

Şimdi, farklı kripto para birimi türlerini ele aldık..

Bu bölümde ele alacağım en iyi kripto para birimleri. Üzerinden gideceğim en iyi kripto para birimlerinden dördü ve yaz artı ve eksilerin kısa bir listesi her biri ile birlikte gelen.

Öyleyse bir göz atalım!

Bitcoin

Bitcoin’i zaten işlediğimiz için kendimi tekrar etmeyeceğim. Bu yüzden, Bitcoin açıklamasını atlayacağım ve doğrudan Bitcoin’in artıları ve eksilerine atlayacağım.

Artıları

 • Sadece 21 milyon Bitcoin olacak. Bu Bitcoinlerin çoğu zaten kullanıcılar tarafından çıkarıldı. Şu anda var yaklaşık 17 milyon Bitcoin, yani çıkarılacak yaklaşık 4 milyon kaldı. Bitcoin için bu düşük limit fiyat için iyidir – eğer bir çok insan Bitcoin istiyorsa ancak çok fazla Bitcoin yoksa, Bitcoin isteyen insanlar bunun için daha fazla ödeyecektir. Bu fiyatın artmasını sağlar!
 • Bitcoin, rakip kripto para türlerinden daha kolay tasfiye edilir. Bu, Bitcoin’i nakite dönüştürmenin daha kolay olduğu anlamına gelir. Doğru – çünkü Bitcoin çok popüler, Bitcoin’inizi itibari para birimi ile takas etmek daha kolaydır USD ve EUR gibi. Ayrıca Bitcoin, internetteki hemen hemen her kripto borsasında bulunuyor. Bu, işlem hacminin süper yüksek olduğu anlamına gelir! Aslında, tüm kripto para birimlerinin en yükseğidir.
 • Diğer kripto para türlerinden daha fazla mağaza Bitcoin’i kabul ediyor. Kripto para birimini kabul eden yüzlerce çevrimiçi satıcı aracılığıyla Bitcoin kullanarak hemen hemen her ürünü satın alabilirsiniz. Bu, Bitcoin’inizi paraya çevirmenin başka bir yoludur – onu tekrar nakite dönüştürmek yerine, sadece nakit parayla harcayacağınız gibi harcayabilirsiniz..
 • Bitcoin en büyük kripto para birimidir. Bitcoin ilk kriptodu ve en büyüğü. Şu anda hakim pazarın% 40’ından fazlası, bu çok büyük! Pek çok insan Bitcoin’in her zaman en büyük olacağına inanıyor (ancak bunun sadece bir fikir olduğunu ve hiç kimsenin gerçekte ne olacağını bilmediğini unutmamalısınız).

Eksileri

 • Bitcoin çok dalgalanıyor. Bu, Bitcoin’in fiyatının her gün çok değiştiği anlamına geliyor. Aslında, Mt. Gox çökmesi aslında Bitcoin’in fiyatının önceki günkün% 50 altına düşmek. Bazı yatırımcılar dalgalanmaları sever, ancak dalgalanmalar nedeniyle para kaybedenler kesinlikle onlardan hoşlanmaz..
 • Bitcoin daha iyi bir kripto para birimi ile değiştirilebilir. Altcoinler bölümünde bahsettiğimiz gibi, Bitcoin’de yüzlerce varyasyon bugün var. Bitcoin şimdi neredeyse 10 yaşında. Bu yeni kripto paralardan herhangi biri sonunda Bitcoin’in yerini alabilir – daha yeni ve daha ileridir..
 • İnsanlar hala bir suç için Bitcoin kullanıyor. Bitcoin’in itibarı, İpek Yolu’ndaki ilk günlerinden bu yana artıyor, ama yine de mükemmel değil. Bitcoin’i yasa dışı olarak kullandığı için yargılanan sadece birkaç kişinin olduğunu duyuyoruz, ancak muhtemelen onu yasadışı olarak kullanan ve yakalanmayan çok daha fazla insan var. Bunlar, dolandırıcılık ve vergilerden kaçınma gibi şeyleri içerir.

Ethereum

Bitcoin’in aksine, Ethereum, insanların dApp’ler oluşturmasına izin veren bir platformdur, jetonlar, ve akıllı sözleşmeler. Para birimi denir Eter (ETH).

Kripto para birimi türleri: Ethereum coin.

Daha önce, akıllı sözleşmelerin ne kadar önemli olduğuna ve gelecek için kaç olasılığın kilidini açtıklarına baktık. Şimdi, Ethereum’un temel artılarına ve eksilerine bakalım:

Artıları

 • Ethereum üzerine kurulu dApp’lerin kullanıcıları her zaman Ether’e ihtiyaç duyacak. DApp’lerdeki işlem ücretlerini ödemek için Ether’e ihtiyaçları var çünkü dApp’ler Ethereum blok zincirinde çalışıyor. Yani, tıpkı fıstık ezmeli jöleli sandviç gibi, Ether de asla modası geçmeyecek!
 • Ethereum üzerine birçok yeni proje inşa ediliyor. Bu projelerin çoğunun geliştirilmesi yıllar alacaktır, ancak birçoğu tamamlandığında çok büyük olabilir..
 • Hız. Ethereum, işlemleri saniyeler içinde işleyebilirken, Bitcoin işlemleri 10 dakikadan fazla.

Eksileri

 • Bitcoin’den çok daha fazla Ether coin’i var. Daha önce, Bitcoin’in değerinin bir kısmının sınırlı bir arz olduğu gerçeğinden kaynaklandığından bahsetmiştik. Ethereum’da durum böyle değil – şu anda neredeyse 100.000.000 Ether coin var ve bunlar yaratılmayı asla bırakmayacak. Bununla birlikte, üretildikleri hız büyük ölçüde yavaşlayacak, bu yüzden bence bu pek sorun değil.

Kripto para birimi türleri: Ethereum platformu.

Dalgalanma

Temelde, Dalgalanma bankalar tarafından ödemelerini daha hızlı yapmak için kullanılmak üzere tasarlanmış bir blok zinciridir. Bankacı parası olarak bilinir ve şu anda küresel bankalarla üzerinde çalışılan birçok ortaklık vardır..

Artıları

 • Büyük, saygın şirketler (küresel bankalar gibi) Ripple’a güveniyor. Devasa finans kuruluşları (bankalar ve hükümetler gibi) Ripple ile ortaklık kurdu. Daha pek çoğu henüz ortak olmadı, ancak planları var. Yani, itibari para birimine alternatif olarak, Ripple, finans dünyasında sizin için en iyi seçenek olabilir. Hükümetlerle birlikte çalıştığı için, yaygınlaşması gereken güç, başarılı olmasının nedeni olabilir..

Eksileri

 • Diğer kripto para birimlerinin aksine, Ripple ademi merkeziyetçi değildir. Bunun yerine merkezileştirilmiştir. Ripple’ın arkasındaki şirket (Ripple Labs olarak adlandırılır), Ripple tokenlerinin (XRP) çoğunun sahibidir. Yani, eğer isterlerse, tüm tokenlerini satabilirler ve XRP’nin fiyatı bir çok. Tüm jetonlarını satmak istemedikleri için bu son derece düşük bir ihtimaldir. Ama bununla ilgili bir noktaya değinmek zorundayım çünkü hala mümkün.

Kripto para birimi türleri: Ripple blockchain platformu ön sayfası.

Litecoin

Litecoin, Bitcoin’in bir çatalı! Yani, temelde Litecoin’in blok zinciri, Bitcoin’in blok zincirinin bir parçasıydı, ancak Litecoin güncellemesi sunulduğunda bölündü. Yani çok benzer ama Bitcoin’den farklı özelliklere sahip. İçin yaratıldı Bitcoin’in yarattığı şeyi geliştirmek.

Litecoin son zamanlarda haberlerde yer aldı çünkü ilk kripto para birimi olacak Lightning Network’ü kullanın. Lightning Network, kripto para birimleri için aşağıdakiler gibi birçok sorunu çözer: ölçeklenebilirlik – Aydınlatma Ağı’nı kullanarak Litecoin, saniyede çok daha fazla işlemi işleyebilecek.

Artıları

 • Litecoin, Bitcoin’den hem daha hızlı hem de çok daha ucuzdur. Litecoin işlemleri alır saniye, Ethereum işlemleri gibi. Bitcoin işlemleri alır 10 dakikadan fazla.

Ayrıca, Bitcoin işlemleri maliyetli olabilir, bu da onları küçük miktarlar göndermek için anlamsız kılar. Litecoin işlemleri gibi çok daha ucuz, Litecoin için çok daha iyi mikro ödemeler (küçük ödemeler), bu nedenle “Lite” jeton olarak adlandırılır.

Eksileri

 • Litecoin, Bitcoin’de hala sadece küçük bir gelişme. Bitcoin ölçeklenmek ve daha ucuza sunmak için gelişebilirse & daha hızlı işlemler, Litecoin’e çok ihtiyaç olmayabilir.

Litecoin, piyasadaki konumu ve artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi için şu makalemizi okuyun: Litecoin Fiyat Tahmini kılavuz.

Kripto para birimi türleri: Litecon blockchain platformunun ön sayfası.

Sonuç

Bu kılavuzu okuduktan sonra, her ikisine de gelince en popüler kripto para birimlerine çok daha aşina olmalısınız. ticaret ve Teknoloji, ve var olan farklı kripto para birimi türleri. Birbirlerinden ne kadar farklı olduklarını biliyorsunuz ve her birinin artılarını ve eksilerini anlıyorsunuz..

Bu, sizi daha fazla araştırma yapmaya ve her biri hakkında kendi fikrinizi oluşturmaya başlamak için çok daha iyi bir konuma getirir..

Şimdi bu kılavuzu okuduğunuza göre, en iyi kripto para birimleri ve farklı kripto para birimi türleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangisi senin favorin? Bana bildirin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me