Lightning Network rehberime hoş geldiniz!

Bu kılavuzda size Lightning ağının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve ne için kullanılabileceğini anlatacağım. Lightning ağının size açıklamasını sağlamak için başka bir yere gitmenize gerek yok.

Bu kısa kılavuzun sonunda, Bitcoin Lightning ağında neyin iyi, neyin kötü ve neyin önemli olduğunu öğreneceksiniz. Her şeyin başladığı yere bir göz atarak başlayacağım…

Bitcoin, 2009 yılında ‘Satoshi Nakamoto’ tarafından yaratıldı. 2011’de, bir daha asla haber alınmayacak şekilde gittiler! Hiç kimse Nakamoto’nun kim olduğunu veya gelecekte platformun nasıl geliştirilmesini istediklerini tam olarak bilmiyor.

Bu bir sorundur çünkü Bitcoin inanılmaz bir teknoloji parçasıdır ancak mükemmel değildir. Dünyanın en büyük kripto para birimi olarak kalacaksa, o zaman değişmesi ve iyileştirilmesi gerekecek. Bitcoin topluluğunun devreye girdiği yer burasıdır…

Bitcoin topluluğu yetenekli ve hevesli geliştiriciler, mühendisler ve bilgisayar bilimcileriyle doludur. Hepsinin Bitcoin ağını nasıl geliştirecekleri hakkında fikirleri var. Bu fikirlerin bazıları o kadar küçük ki neredeyse fark edilmiyorlar ve bazıları o kadar büyük ki yeni kripto para birimleri onlar tarafından yaratılıyor!


Bugün size anlatacağım gelişme şimdiye kadarki en önemli gelişmelerden biri. Buna Lightning ağı denir ve sonsuza kadar kripto para birimini kullanma şeklimizi değiştirebilir.

Yıldırım Ağı nedir?

Yıldırım Ağı görselleştirme

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Lightning Network, merkezi olmayan bir değişim olarak çalışır

Lightning Network, ilk olarak 2015 yılında Thaddeus Dryja ve Joseph Poon tarafından önerildi. Çözmek için tasarlanan sorun, kripto para birimlerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir., ölçeklenebilirlik.

Ölçeklenebilirlik, bir platformun kullanıcı sayısındaki büyük artışla ne kadar iyi başa çıkabileceğidir. Sorunu anlamak için Bitcoin’in nasıl çalıştığına hızlıca bir göz atalım …

Bitcoin Temelleri

Bitcoin, merkezi olmayan bir eşler arası ödeme platformudur. Onun merkezi olmayan çünkü Visa gibi bir şirket tarafından yönetilmiyor ve bir lideri yok (Satoshi Nakamoto çoktan gitti, hatırladın mı?). Bitcoin, kullanıcıları tarafından adı verilen binlerce bilgisayardan oluşan bir ağda çalıştırılır. düğümler.

Düğümler, şimdiye kadar yapılmış her Bitcoin işleminin tam bir kaydını içerir. Bu kayda bir blok zinciri. Tüm düğümlerin yarısından fazlasının, blok zincirine eklenmeden önce her yeni işlemin geçerli olduğunu kabul etmesi gerekir. Bu denir uzlaşma.

Bir blok Yeni işlemlerin işlenmesi ve blok zincirine eklenmesi yaklaşık on dakika sürüyor. İşlemlerin işlenmesi işinin çoğunu yapan düğümler denir madenciler ve yaptıkları iş için kendilerine ücret ödenir. Bu, Bitcoin göndermenin sadece yavaş olmadığı, aynı zamanda oldukça pahalı olabileceği anlamına gelir..

Gerisini buradan tahmin edebilirsiniz! Ölçeklenebilirliğe geri dönelim.

Ölçeklenebilirlik Sorunu

Bitcoin daha popüler hale geldikçe, düğüm ağı büyür. Ne kadar çok düğüm varsa, yeni işlemler üzerinde fikir birliğine varmaları o kadar uzun sürer. Ağ büyüdükçe ortalama işlem hızı düşer.

Şu anda Bitcoin, 3-7 saniye başına işlem (Tx / s). Şimdi bunu Bitcoin’in gerçek dünyadaki iki rakibi ile karşılaştırın. PayPal, 150 Tx / s ve Visa işlemlerini yaklaşık olarak işleyebilir 2000 Tx / s ancak kadar yüksek olabilir 56.000 meşgul olduğunda. Bitcoin meşgul olduğunda kullanıcılar bekledi 6 gün işlenecek işlemler için! İşlem ücretleri de yoğun dönemlerde yükselme eğilimindedir, bu nedenle kullanıcılar daha az ödeyerek daha fazla ödeme yapmak zorundadır..

Bitcoin ve diğer birçok kripto para biriminin mücadele ettiği ölçeklenebilirlik sorunu budur. Lightning ağı bu konuda ne yapacak? Hadi bulalım…

Lightning Network nasıl çalışır??

Lightning Network'ün nasıl çalıştığını açıklamaLightning ağının şu şekilde açıklandığını duymuş olabilirsiniz: 2. katman çözüm. Bu, Lightning ağının Bitcoin ağına fazladan bir katman ekleyerek ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye çalıştığı anlamına gelir. İşleyiş şekli şöyledir…

Lightning Network, kullanıcıların ödeme kanallarını kurmalarına izin verir. Bu, binlerce küçük ve orta ölçekli işlemin ana blok zincirinden uzakta gerçekleşebileceği anlamına gelir..

Joe’nun Thad için çalıştığını hayal edin. Thad, 30 gün süren bir sözleşme için Joe’ya günde 1BTC ödüyor. Çift, Bitcoin Lightning ağında bir ödeme kanalı kurdu. Bu bilgi ana blok zincirine eklenir ve Çapa işlem.

Her gün 1BTC, yeni ödeme kanallarında Thad’den Joe’ya aktarılıyor. Bu işlemler denir mikro ödemeler ve anında gerçekleşir. Çiftin, ödeme kanallarındaki her işlem üzerinde anlaşması gerekir..

30 günün sonunda sözleşme sona erer ve çift ödeme kanalını kapatır. Kanalın son bakiyesi ağa gönderilir, işlenir ve ana blok zincirine eklenir. Bu denir yerleşme işlem. Bu nedenle, ödeme kanallarında Thad ve Joe arasında 30 mikro ödeme gerçekleşirken, ana blok zincirine yalnızca iki işlemin eklenmesi gerekir..

Lightning ağını kullanarak Thad, Bitcoin’i Joe’ya hızlı bir şekilde gönderebildi ve ana blok zinciri daha büyük işlemleri gerçekleştirmekte özgürdü. Herkes kazanır!

Şimdi, Thad ve Joe’nun ödeme kanallarını nasıl kurduklarını ve sistemin nasıl bütün bir ağ haline gelebileceğini daha yakından inceleyeceğim …

Ödeme Kanalları 

Lightning ağında bir ödeme kanalı kurmak için Thad ve Joe’nun bir çoklu imzalı cüzdan. Bu biraz ortak bir banka hesabına benziyor. Çok imzalı bir cüzdan, bir para yatırma işlemiyle oluşturulur. Örneğimizde, Thad tarafından 1-30BTC’lik bir depozito olacaktır. Bu, ana blok zincirine eklenen çapa işlemidir.

Çoklu imzalı cüzdan, işlemlerin gerçekleşmesi için her kullanıcının iki tür bilgi sağlamasını gerektirir. Onlar;

  • Açık adres: Bu, Bitcoin’in dijital konumudur. Bir e-posta adresi olarak düşünebilirsiniz, ona bilgi gönderilebilir ve ondan alınabilir.
  • Özel anahtarlar: Bunlar, genel adres için bir şifre gibi davranır. Her kullanıcının, genel adrese gidip gelen işlemleri “imzalamak” için kullandıkları kendi özel kod satırları vardır..

Kullanıcılardan herhangi biri bu bilgileri sağlayamazsa, ödeme kanalında işlemler gerçekleşmez. Öyleyse, bir ödeme kanalı nasıl süper hızlı bir ödeme ağı haline gelir??

Ödeme Ağları

Lightning Network'te ödeme ağı nasıl çalışır?

Lightning ağı ödeme kanallarının özelliği, bağlantı kurarak binlerce ve hatta milyonlarca kullanıcının ödeme ağları haline gelebilmeleridir..

Joe ve Thad’in, Lightning ağındaki her kullanıcıyla işlem yapmak için ödeme kanalları kurması gerekmez. Joe’nun Lou ile evli olduğunu ve ev masrafları için ödeme kanallarına sahip olduklarını varsayalım. Bu ödeme kanalı, Thad ve Lou’yu Joe aracılığıyla birbirine bağlar, böylece Thad ve Lou artık başka bir ödeme kanalı kurmadan birbirlerine Bitcoin gönderebilirler..

Şimdi, Thad, Lou ve Joe’nun her birinin diğer kullanıcılarla birlikte 10 benzersiz ödeme kanalı olduğunu ve bu kullanıcıların her birinin de 10 benzersiz ödeme kanalı kurduğunu hayal edin. Yakında birbirlerine anında Bitcoin gönderebilen milyonlarca düğümden oluşan bir ağa bakıyorsunuz. Tek bir ödeme, hedefine bir saniyeden daha kısa sürede ulaşmak için binlerce düğümden geçebilir!

Ne düşündüğünü biliyorum. Ödemem gitmesini istediğim yere ulaşmak için binlerce farklı düğümden geçiyorsa, başka bir kullanıcının ödemeyi çalmasını ne engelliyor? Öğrenmek için okumaya devam edin…

Yıldırım Ağ Güvenliği

Yıldırım ağındaki mikro ödemeler şu şekilde yönlendirilir: akıllı sözleşmeler. Akıllı sözleşmeler, işlemlerin gerçekleşmesi için izlenmesi gereken kurallar kümesidir. Örneğin, kullanıcılar geçtiği her düğüme ödenen işlemlere ücret ekleyebilir. Akıllı bir sözleşme, ücretlerin yalnızca işlem tamamlandıktan sonra ödenmesini sağlar..

Bu, tüm Lightning ağı kullanıcılarına işlemlere müdahale etmemeleri için iyi bir neden sağlar.

Lightning ağ ücretleri hakkında hızlı bir not

Yıldırım ağı ücretleri, ana blok zincirinde madenciler tarafından alınan ücretlere kıyasla muhtemelen çok düşük olacaktır. Lightning ağ düğümleri tarafından yapılan iş, madencilerin yaptığından çok daha kolaydır. Ödemelerin düğümlerinden geçmesine izin vermek için yüksek ücretler almaya çalışan herhangi bir kullanıcı önlenir. Ancak, Lightning ağ işlemlerinin yüksek hacmi nedeniyle, ücretler kısa sürede önemli miktarlara ulaşacaktır..

Lightning ağ güvenliğinin diğer iki önemli özelliği: zaman kilitleri ve asimetrik iptal taahhütleri. İşte yaptıkları;

  • Zaman kilitleri bir ödeme kanalının ne kadar süre açık kalacağına dair bir üst limit belirlemek için kullanılabilir. Bu, bir kullanıcının kaybolmasını ve bakiyeyi cüzdanda kilitli bırakmasını engeller. Örneğimizde, Joe yalnızca 15 gün çalıştıktan sonra ortadan kaybolursa, Thad cüzdandaki kalan 15BTC’yi önceden ayarlanmış bir zaman kilidi kullanarak geri alabilir..

Lightning Network Timelock

  • Asimetrik iptal taahhütleri sistemi aldatmaya ve cüzdandaki paylarını kendilerine uygun bir zamanda kaldırmaya çalışan kullanıcıları cezalandırmanın bir yoludur. Asimetrik iptal taahhütleri, kullanıcıların, aldatılan kullanıcının bir cüzdanın tüm bakiyesini talep edebileceği ve hileciyi hiçbir şey bırakmadan bırakabileceği koşullar belirlemelerine olanak tanır!

Artık Bitcoin Lightning ağının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Ağın hangi geliştirme aşamasında olduğunu ve onu kimin kullandığını görelim …

Yıldırım Ağı Zaman Çizelgesi

Lightning ağının yayınlanma tarihinin, protokolünün ilk kez yayımlandığı 6 Aralık 2017 olduğu söylenebilir. GitHub. Ancak, resmi Yıldırım ağı arka plan programı kadar serbest bırakılmadı 7 OCAK, 2017, dolayısıyla bu, Lightning ağının çıkış tarihi olarak da düşünülebilir.!

Not: Arka plan programı, bilgisayarın arka planında çalışan bir programdır..

27 Aralık 2017’de Alex Bosworth adlı bir geliştirici, Bit doldurma Bitcoin Lightning ağını kullanan cep telefonu faturası. Bunun, Bitcoin ana ağındaki Lightning Network ödemesinin ilk kullanımı olduğu düşünülüyor..

O zamandan beri, Lightning ağı ana ağı uzun bir test aşamasında. Birkaç geliştirici, Lightning ağ projelerini araştırıyor ve test ediyor. Ana olanlar Yıldırım LaboratuvarlarıACINQ ve Blockstream.

Mart 2018’de, Lightning Labs, geliştiricilerin oluşturması için bir araç olan Lightning Charge’ı piyasaya sürdü. lUygulamalar ile. LApps, Lightning ağına dayalı olacak ödeme hizmetleri gibi Lightning uygulamalarıdır..

Bankaların ve diğer büyük kuruluşların, milyonlarca müşterisinin kullanacağı uygulamalar oluşturmak için Ücretlendirmeyi kullanacakları umulmaktadır. Popüler hale gelen ilk uygulamalardan biri Poketoshi, kullanıcıların Lightning ağı ödemeleriyle ünlü Pokemon karakterlerini kontrol etmek için teklif verdikleri bir oyun!

Tüm bu Pokemon hayranlarının nerede olduklarını görme zamanı! Poketoshi’yi serbest bırakıyorum!

Oyun gibi bir ‘Twitch oynar’ @Şimşek ağ mikro aktarımları .⚡

Ziyaret etmek – https://t.co/uZ2wUNq9Vl

Ayrıca kullanıyor @OpenNodeCo tüm ödemeleri işlemek için temel teknoloji olarak ?

– João Almeida (@ joaodeal Almeida94) 16 Haziran 2018

Diğer kripto para birimleri de Bitcoin’in liderliğini takip etmeye başlıyor. Litecoin, Lightning ağını Nisan 2018 ve Stellar, Lightning ağını kendi 2018 Yol Haritası.

Lightning ağı, akıllı sözleşmeleri ve çoklu imzalı cüzdanları destekleyen herhangi bir platformda çalışacaktır. Bu, Lightning ağlarının yakında Ethereum, Ripple ve Zcash gibi platformlara 2. katman çözümleri sunduğunu görebileceğimiz anlamına geliyor..

Arama ve analiz motoru, 1 ml, daha fazlasını listeler 2.500 üzerinde olan düğümler 7.800 Lightning ağında faaliyet gösteren ödeme kanalları bugün. Ancak, ağ milyonlarca insan tarafından kullanıma hazır değil ve son zamanlarda yaşanan sorunlar bunu doğruladı …

Lightning Network Sorunları: 2018

Ocak 2018’de Lightning Labs kurucu ortağı Elizabeth Stark, Blockstream’i müşterilerinin ana ağ Lightning ağını kullanarak mallar için ödeme yapmalarına izin verdiği için eleştirdi. Stark, Blockstream’i henüz düzgün bir şekilde test edilmemiş bir teknolojiyi kullanarak müşterilerinin parasını riske atmakla suçladı. O tweet attı, “Blockstream’de hatalı hareket.”

Kötü hareket, @blockstream.

– elizabeth stark (@starkness) 17 Ocak 2018

Mart 2018’de, ağ bir DDoS saldırı. Saldırı, bir Bitcoin geliştiricisi olan Peter Todd’un uyardı toplum bu tür riskler hakkında. O da açıkladı Lightning ağındaki bu gibi saldırıların ana Bitcoin blok zincirini de etkileyebileceğini.

Not: DDoS, bilgisayar korsanlarının binlerce yanlış istek veya spam ile bir ağı bozduğu, dağıtılmış bir hizmet reddi saldırısıdır..

Artık Lightning ağının nereden geldiğini ve nereye gittiğini biliyorsunuz. Lightning ağının çıkış tarihinin ne zaman olduğunu bile biliyorsunuz (sadece birini seçmeniz gerekiyor!). Gitmeden önce, bu heyecan verici yeni gelişmeyle ilgili iyi ve kötü olan her şeyin bir özetini yapacağım…

Yıldırım Ağı: Artıları ve Eksileri

Büyükannem bana her zaman kötü haberlerle başlamamı söyler, işte burada!

başparmak aşağı Eksileri

Lightning Network henüz hazır değil. Yüz binlerce insan tarafından kullanılıncaya kadar ne kadar başarılı olabileceğini söylemek zor. Ne yazık ki, Lightning ağında, geliştirme topluluğunu oldukça uzun bir süre meşgul edecek kadar sorun var.

Hilecileri durdurmak için çevrimiçi olmanız gerekir. Daha önce bahsettiğim güvenlik önlemlerinden bazıları yalnızca kullanıcılar çevrimiçi olduğunda işe yarar. Geliştiriciler, kullanıcılar çevrimdışıyken akıllı sözleşmeleri koruyacak bir ücret alma hizmeti kullanmayı önerdiler. Bunlar Gözetleme kulesi Lightning Labs gibi yerlerde hizmetler henüz oluşturulma sürecinin çok erken aşamalarında.

Ağ fazla merkezileşebilir. Kripto topluluğunun bazı üyeleri, ödeme ağlarının oluşma şeklinin platformun daha merkezi hale gelmesine neden olabileceğinden endişe ediyor. Bu, binlerce ödeme kanalına sahip iyi finanse edilen düğümlerin, çoğu ağ trafiğinin içinden akacağı güçlü merkezi merkezler haline gelebileceği anlamına gelir. Amazon gibi devasa bir şirketin Bitcoin Lightning ağındaki blockchain versiyonunu hayal edin! Kripto para birimlerinin, aracıları onları cesaretlendirmemesi için kesmesi gerekiyor!

Ve şimdi iyi haber!

başparmak havaya PRO’lar

Ölçeklenebilirlik sorununa uzun vadeli bir çözümdür. Bitcoin Cash gibi diğer platformlar, ölçeklenebilirlik sorununu çözdüğünü düşündükleri Bitcoin’de değişiklikler yaptılar. Ancak, çözümleri kısa vadeli olma eğilimindedir. Ağ gerçekten ölçeklenebilir olacaksa, o zaman Lightning ağı gibi bir proje biçiminde gelecektir. Önerilen diğer birkaç çözüm, sorunu tamamen çözecek kadar büyüktür.

Mikro ödemeler, mikro ücretler anlamına gelir. Lightning ağı, Bitcoin’in ikinci en büyük sorununu çözebilir, yüksek ücretler. Oluşturulduğunda, Bitcoin süper hızlı işlemler ve düşük ya da sıfır ücret vaat ediyordu. Şimdiye kadar teslim edilmedi. Ancak Lightning Network ile kısa süre içinde!

Lightning ağı, kullanıcılara daha fazla kontrol sağlar. Ana Bitcoin blok zinciri büyük ölçüde madenciler tarafından kontrol edilmektedir. Madenciler, işlemlerin işlenmesinde yer alan görevleri tamamlamak için çok güçlü ve pahalı ekipman kullanırlar. Lightning ağında, düğümler herkes tarafından çalıştırılabilir; dizüstü bilgisayarlarda, ev bilgisayarlarında ve (yakında bir gün) cep telefonlarında. Bitcoin herkesi içerecek şekilde tasarlandı ve Lightning ağının yapmak istediği de tam olarak bu.

Lightning ağının açıklamasına göre hepsi bu kadar. Seni son birkaç düşünceyle bırakacağım…

Son düşünceler

23 Ocak 2018’de, büyük ödeme hizmetleri şirketi, Şerit, Bitcoin ödemelerine yönelik desteğini sona erdirdiğini duyurdu. Ürün Müdürü, Tom Karlo, dedim Bitcoin, “bir değişim aracı olmaktan çok bir varlık olmaya daha uygun hale geldi.” Bu, Bitcoin’in değerli olduğu ancak artık para olma konusunda iyi olmadığı anlamına gelir!

Bir teknoloji olarak Bitcoin, geleneksel bankacılığın yıllarca önündedir, ancak bir para sistemi olarak yapması gereken çok iş vardır. Gün içinde yaptığınız tüm küçük alımları düşünmenizi istiyorum. Bitcoin işlemi ile bir otobüs bileti veya bir fincan kahve almayı hayal edebiliyor musunuz? İşlem blok zincirine eklendiğinde otobüs gecikecek ve kahveniz soğuk olacaktı.!

Küçük satın alımlar için ana Bitcoin blok zincirini kullanmak, bir fincan kahve için ödeme yapmak için bir banka havalesi veya çek kullanmak gibidir. Sadece yapmazdın. Kredi kartı ya da nakit kullanırdın, değil mi?

Birleşik Devletlerde, % 72 Nakit dışı alışverişlerin tamamı kredi ve banka kartlarıyla yapılıyor, ancak bunlar yalnızca % 3 toplam harcamanın dolar cinsinden yüzdesi. Bunlar, Lightning ağında olması gereken türden mikro ödemelerdir. Ana blok zinciri, toplam harcamaların% 97’sini oluşturan işlemlerin yalnızca% 28’ini işlemek için kullanılsaydı, Bitcoin ağının ne kadar hızlı çalışacağını hayal edin.?

Bitcoin dijital para olarak başarılı olacaksa, daha iyi bir “takas aracı” haline gelmesi gerekir. Bana göre Lightning ağı şimdiye kadar önerilen en iyi çözümdür. Henüz tam olarak hazır değil, ancak hazır olduğunda, Satoshi Nakamoto’nun 2009’da hayal ettiği türden Bitcoin ağını görebiliriz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me