Bu kılavuz, Ethereum ve Litecoin arasındaki farkları açıklamak için hazırlanmıştır. Ethereum tarafında, şu konuları kapsayacaktır: Ethereum nedir, Ethereum diğer blockchain tabanlı para birimlerinden daha fazla kullanım senaryosu oluşturmak için akıllı sözleşmeleri nasıl kullanır, Ethereum’un geçmişi ve Enterprise Ethereum Alliance hakkında biraz bilgi.

Ethereum ile ilgili bölümden sonra Litecoin’e geçeceğim. Litecoin’i anlamak biraz daha kolay, yani kapsanacak daha az şey var. Litecoin’in ne olduğuna, Litecoin’in geçmişine ve ilk etapta oluşturulma nedenine bakacağız.!

Her açıklamanın ardından Litecoin ile Ethereum’u karşılaştıran bir bölüm olacak. Bu, her kripto para biriminin arkasındaki farklı teknolojilere bir bakış içerecektir. Bir Litecoin ve Ethereum karşılaştırma tablosu da ekledim.

Son olarak, ödemeler için her teknolojinin kullanımına ilişkin bir bölüm bulunmaktadır. Bu, Litecoin vs Ethereum’a yalnızca para birimi açısından bakacaktır. Her bir dijital para biriminin işlem sürelerini ve maliyetlerini karşılaştıracaktır. Bu, çevrimiçi olarak mal veya hizmetler için ödeme yapmak için hangi para birimini kullanacağınızı seçmeye çalışırken Litecoin ve Ethereum arasında karar vermenize yardımcı olacaktır..

İPUCU: Hem Litecoin hem de Ethereum’a zaten aşinaysanız ve sadece birbirleriyle nasıl karşılaştırıldıklarını görmek istiyorsanız, Litecoin vs Ethereum: Karşılaştırma Teknolojileri bölümüne geçin..

Bu kılavuzun sonunda aşağıdakileri anlamalısınız:


  • Ethereum ve Litecoin arasındaki farklar
  • Her birinin avantajları ve dezavantajları
  • Nasıl başladılar
  • Neden yaratıldılar
  • Hem Litecoin hem de Ethereum’u kullanma hakkında biraz

Daha sonra Litecoin ve Ethereum hakkında kısa bir sonuca varacağız..

Her zamanki gibi geçmemiz gereken çok şey var.

Öyleyse, daha fazla zaman kaybetmeyelim ve hemen işe koyulmayalım!

Litecoin vs Ethereum: Ethereum Nedir?

Ethereum, geliştiricilerin üzerinde merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmalarına izin veren halka açık bir blok zinciridir. Bitcoin blok zinciri gibi, Ethereum da kendi yerel parasına veya para birimine sahiptir. Buna Eter (ETH) denir. Birçok kişi, hem para birimini hem de ağın kendisini tanımlamak için Ethereum terimini yanlış kullanıyor..

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Şimdilik, Ethereum ağı bir PoW (Proof-of-Work) protokolü kullanılarak güvence altına alınmıştır. Bu Bitcoin ile aynıdır. PoW, karmaşık matematik problemlerini çözmek için gelişmiş bilgisayarlar gerektirir.

Bu bilgisayarlar madenciler olarak biliniyor. Kripto konusuna aşina iseniz, muhtemelen madenci terimini daha önce duymuşsunuzdur.!

Madenciler, Ethereum blok zincirindeki blok işlemlerini doğrular (matematik problemlerini çözerek) ve Ether’deki hizmetleri için ödüllendirilir. Ayrıca, blok zincirindeki girişlerin ağın kurallarına uyup uymadığını da kontrol ederler. Bu sistem çok güvenlidir, ancak çok fazla elektrik kullanır çünkü madencilik çok, çok zahmetlidir..

Ethereum, ticarete konu olan bir para birimi olarak Bitcoin gibi kullanılabilir. Bir şeyler için ödeme yapmak için de kullanılabilir. Bununla birlikte, Bitcoin’den farklı olarak, Ether, dApp’ler içindeki belirli özelliklere güç sağlamak için kullanılabilir. Örneğin, Ethereum blok zincirinde bir token oluştururken veya akıllı bir sözleşme kullanırken geliştirici veya kullanıcı ağı Ether (ETH) ile ödemelidir..

Akıllı Sözleşmeler

Ethereum ağı da Bitcoin’den farklıdır çünkü onu kullanarak akıllı sözleşmeler oluşturmak mümkündür. Akıllı sözleşmeleri programlanabilir para olarak düşünebilirsiniz. Akıllı sözleşmeler, bilgisayar kodu kullanılarak oluşturulan programlardır. Kullanıcıların bir aracı kullanmadan birbirleri arasında değer aktarmalarına izin verir. Akıllı sözleşmeler, sözleşme koşulları karşılandığında varlığı otomatik olarak aktarır.

Geliştiriciler Ethereum blok zincirinde ilk madeni para tekliflerinde bulunurken akıllı sözleşmenin basit bir örneği kullanılır. İlk Para Teklifi (bir ICO), yeni bir fikir için para toplamak için akıllı sözleşmeler ve kripto para birimi kullanmanın bir yoludur..

Fikrin arkasındaki şirket, planlarını açıklayan bir whitepaper hazırlayacak ve fikirle ilgilenen herkesten sonunda uygulama tarafından kullanılacak bir jeton satın almalarını isteyecek..

Not: Bazı belirteçlerin fikir için oluşturulan uygulamada hiçbir faydası yoktur ve bunun yerine sadece finansal kazanç vb. İçin kullanılır, ancak bazıları kullanır. Uygulamada herhangi bir kullanımı olmayanlar “güvenlik jetonları” olarak bilinirken, ikincisi yardımcı program jetonları olarak bilinir. Bununla birlikte, bazı yardımcı program belirteçlerinin de bir güvenlik belirteci özniteliklerine sahip olması nedeniyle, aralarında ince bir çizgi yoktur..

Tokenler, Ethereum ağı kullanılarak oluşturulan akıllı bir sözleşmeye kilitlenir. Akıllı sözleşme, alınan her bir Ether birimi için belirli sayıda token ödeneceğini belirtecektir..

Ether alındığında, tokenlar otomatik olarak katılımcının adresine gönderilir. Jetonların gönderileceğini söylemek için üçüncü bir tarafa gerek yoktur. Her şey bilgisayar kodu kullanılarak yapılır!

Akıllı sözleşmeler, bunları kullanan taraflarca kararlaştırıldıktan sonra değiştirilmesi imkansız olacak şekilde tasarlanmıştır. Aracıları birçok farklı işlem türünden çıkarmak için kullanılabilirler. Bir örnek, bir evin satışıdır…

Tipik olarak, bir mülkün tapusu el değiştirdiğinde, sözleşmeye uyulduğundan emin olmak için pahalı hukuk departmanlarına ihtiyaç duyulur. Akıllı sözleşmeler kullanarak, sürece avukatların dahil edilmesine gerek yoktur.

Elbette bu, dahil olan tüm insanları hem zamandan hem de paradan kurtarır. Sonuçta, katmanların ucuz olduğu bilinmemektedir.!

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Ethereum’un Geçmişi

Ethereum fikri 2013 yılına dayanıyor. Vitalik Buterin adlı genç bir kripto para birimi uzmanı ve kodlayıcı, Bitcoin’in güvenli bir dijital para sisteminden daha fazla işleve ihtiyacı olduğunu düşünüyordu. Bitcoin’e bir programlama dili eklemenin, uygulamaların üzerine inşa edilmesine izin vereceğini savundu. Bitcoin topluluğu büyük ölçüde aynı fikirde değildi. Bu, Buterin’in kendi blok zincirini yaratmasına neden oldu.

2014’ün başlarında Ethereum projesi açıklandı. Buterin’e Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson katıldı. Ethereum ekibinin bu erken sürümü, 2014 yılı boyunca Ethereum Switzerland GmbH adlı bir şirket aracılığıyla fikir üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Ethereum Vakfı’nı da oluşturdular..

Proje Temmuz 2015’te başlatıldı. Vakıf, potansiyel yatırımcılara satmak için 11,9 milyon ETH’yi “önceden madencilik yaptı”. Bu, bir ICO’nun ilk örneklerinden biriydi.Yatırım yapmak isteyenler, vakfa BTC gönderecek ve karşılığında belirli miktarda yeni Ether coin alacaklardı..

Bu aşamada, her jetonun değeri 1 dolardan azdı. İlk katkıda bulunanlardan herhangi biri onları bugüne kadar tutsaydı, yatırımlarından da çok mutlu olurlardı.!

Ethereum, sürekli değişen bir yazılım platformudur. Yazılımın ilk sürümleri hatalı ve kararsızdı. Kararlı olarak kabul edilen ilk sürüm Mart 2016’da çıktı! “Homestead” olarak biliniyordu.

Homestead’i Ekim 2017’de Ethereum yazılım platformunun güncel sürümü izledi. Buna Metropolis deniyor..

Son versiyon “Serenity” olarak bilinecek. Serenity’de, şu anda işlemleri kontrol eden Proof-of-Work (PoW) sisteminden Proof of Stake (PoS) olarak adlandırılan bir sisteme geçiş olacak..

Bir Proof-of-Stake sisteminde büyük miktarlarda bilgi işlem gücü ve elektrik kullanmak yerine, büyük miktarlarda Ether çek işlemleri tutan kullanıcılar.

Birisinin aynı ETH’yi iki kez göndermesine izin vererek ağın kurallarını herhangi bir şekilde ihlal ederlerse, örneğin, para birimini stake eden kullanıcı Ether’i kaybeder. Bu, kurallara uyulmasını sağlar.

Kurumsal Ethereum Alliance

2017 boyunca Ethereum’un etrafında heyecan büyümeye başladı. Bunun nedeni Kurumsal Ethereum Alliance (EEA) açıklandı. AÇA, birçok farklı şirketten oluşur. Birçoğu hane halkı isimleridir. Bu şirketler ittifaka dahil edildi çünkü Ethereum yazılım platformunun endüstrilerine nasıl fayda sağlayacağını merak ediyorlardı..

Anlaşılır bir şekilde, Toyota, Samsung, Microsoft, JP Morgan, Intel ve Deloitte gibi projeyle ilgilenenlerin Ether token talebini artırdığını söylemesi anlaşılır bir şekilde.

2017 boyunca, ETH başına yaklaşık 8 dolarlık bir fiyattan Ocak ayının başlarında 800 doların üzerine çıktı. Daha sonra Ocak 2018’de ETH başına yaklaşık 1.400 dolara ulaştı.!

Aşağıdaki resimlerden de görebileceğiniz gibi Enterprise Ethereum web sitesinde çok etkileyici bazı isimler var. Hepsi finans ve teknoloji sektöründen de değil!

Kurumsal Ethereum web sitesi ve Ethereum'u destekleyen şirketlerin logoları

Litecoin vs Ethereum: Litecoin Nedir?

Litecoin, Ethereum’dan çok farklı. Bitcoin ile Ethereum’dan çok daha fazla ortak noktası var.

Litecoin, gerçek anlamıyla dijital bir para birimidir. Ethereum yazılım platformunun aksine, Litecoin’de uygulama geliştirme için ikinci bir katman yoktur. Yani, tek amacı para birimi olarak kullanmaktır..

Bitcoin ve Ethereum gibi Litecoin de eşler arası ve tamamen açık kaynaktır. Bu, herkesin yazılım kodunu indirebileceği, ağa katılabileceği ve Litecoin madenciliği yapabileceği anlamına gelir..

Litecoin Tarihçesi

Daha sonra, bu Litecoin vs Ethereum kılavuzunda, Litecoin’in kısa bir geçmişini ele alacağım.

Litecoin, eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından Ekim 2011’de piyasaya sürüldü. Bitcoin ile benzerlikler, aslında Bitcoin’in bir çatalı olmasıdır..

İş Kanıtı blok zincirinin madencileri bir güncelleme konusunda aynı fikirde olmadıklarında çatallanma olur. Anlaşma olmadığında güncelleme çatal haline gelir. Yazılımı güncelleyen madenciler artık çatalı benimsiyor, güncelleme yapmayan madenciler orijinali çıkarmaya devam ediyor. Bu, blok zincirinin artık bölünmüş olduğu anlamına gelir..

Litecoin böyle yaratıldı – Charlie Lee bir Bitcoin güncellemesi yayınladı, ancak madencilerin yeterli bir kısmı güncellemeyi indirmedi. Böylece güncelleme / çatal Litecoin oldu.

Lee, Fairbrix adlı daha önceki bir altcoin’e dahil olmuştu. Bu, Tenebrix adlı başka bir erken altcoin’in daha adil bir versiyonu olacak şekilde tasarlandı. Bununla birlikte, topluluktaki pek çok kişi, anonim Tenebrix kurucularının, yazılım piyasaya sürülmeden önce kendileri için milyonlarca madeni para çıkardıklarından şikayet etti.!

Lee’nin Fairbrix’i yalnızca CPU’ların (normal bilgisayarlar) ağ üzerinde madencilik yapmasına izin verecek şekilde tasarlandı. Buradaki fikir, bunun Bitcoin’den daha fazla ademi merkeziyetçilik yaratacağıydı çünkü bir bilgisayara sahip olan herkesin bir CPU’su vardır ve bu nedenle bir kripto para madencisi olabilir..

Fairbrix, onu Lee’nin bir sonraki projesi olan Litecoin’e dönüştürecek bazı özelliklere sahipti. Ancak, programlama koduyla ilgili sorunlar vardı. Bu sorunlar, daha piyasaya sürülmeden önce Fairbrix parasını yok etti..

Lee, Bitcoin’in daha adil ve daha kullanışlı bir versiyonunu yapabileceğine hâlâ ikna olmuştu. Fairbrix üzerinde yaptığı işin çoğunu aldı ve Fairbrix kodunu programlarken yaptığı hataları düzeltmek için Bitcoin kodunun çeşitli bölümlerini kopyaladı..

Başlangıçtan beri Litecoin, Bitcoin’in daha adil, daha hızlı ve daha ucuz bir versiyonu olacak şekilde tasarlandı. Farklı bir çalışma kanıtı sistemi kullanmak, Bitcoin’den daha uzun süre CPU’ları kullanarak Litecoin madenciliği yapmanın daha kolay olduğu anlamına geliyordu. Ancak, çok geçmeden, daha gelişmiş sistemlerin de para birimini madencilik yapabileceği anlaşıldı. Bugün, Bitcoin gibi, Litecoin de çoğunlukla ASIC adı verilen özel bilgisayar sistemlerinde çıkarılıyor.

Mayıs 2017’de Litecoin, Ayrılmış Tanık olarak bilinen bir yazılım yükseltmesi gerçekleştirdi. Yükseltme Bitcoin için oluşturuldu, ancak BTC topluluğundaki çatışmalar, Litecoin için olduğu kadar erken kararlaştırılamayacağı anlamına geliyordu..

Segregated Witness’ın veya kısaca SegWit’in arkasındaki fikir, işlemlerle ilgili verileri bölmekti. Yalnızca gerekli olan veriler blok zincirinde saklanacaktı. Bu, her bloğa daha fazla işlem sığdırmayı mümkün kıldı ve ağın her saniye tamamlayabileceği işlem sayısını artırdı..

Buradaki fikir, daha hızlı işlemlerin Litecoin’i işlem yapması pahalı hale gelen Bitcoin’den daha küçük ödemeler için daha uygun hale getirmesiydi. SegWit daha sonra Bitcoin blok zincirinde de etkinleştirilecek.

Şimdiye kadarki ilk Lightning Network işlemi ve atomik takas da Litecoin’de yapıldı. Lightning Network, küçük işlemlerin blockchain dışında gerçekleşmesine izin verecek bir yazılım yükseltmesidir. Zincir işlemlerden daha az güvenli olmasına rağmen, Lightning Network işlemleri, blok zincirleri bir fincan kahve satın almak gibi küçük ödemeler için uygun hale getirecektir..

Bu arada atomik swaplar, bir kripto para birimini merkezi bir borsaya dayanmayan başka bir kripto para birimiyle takas etmenin yeni bir yoludur. Atomik takasların, genellikle saldırıya uğrayan borsaları kullanma ihtiyacını azalttığı ve kullanıcıların kripto para birimlerini kaybetmelerine neden olduğu düşünülüyor..

Bu iki yükseltme, hem Litecoin’e hem de sonunda Bitcoin’e daha fazla işlevsellik getirecek..

Bugün Lee, Bitcoin ve Litecoin’i birbirlerine karşı olmaktan çok birlikte çalışıyor olarak görüyor. Litecoin’in tüm piyasa değeri Bitcoin’inkinden daha küçük olduğundan, Litecoin’e yeni yazılım yükseltmeleri denenirken daha az risk vardır. Bu şekilde Litecoin, daha büyük, daha köklü kardeşi için bir test ağı görevi görür..

Litecoin Vs. Ethereum: Teknolojileri Karşılaştırma

Litecoin ve Ethereum çok farklı blockchain projeleridir. Daha önce de belirttiğim gibi Litecoin, Bitcoin’e çok benzeyen ancak daha hızlı ve daha ucuz bir ödeme sistemidir..

Bu arada Ethereum, kendi programlama dili olan merkezi olmayan bir bilgisayar sistemidir. Bu, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler kullanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Hem Litecoin hem de Ethereum, Bitcoin’den daha hızlı işlem sürelerine sahiptir. Litecoin ağında her 2,5 dakikada bir yeni bloklar oluşturulur. Ethereum çok daha hızlı bir blok zincirine sahiptir ve her 10 ila 20 saniyede bir yeni bloklar oluşturulur.

Litecoin vs Ethereum: Gerçekler

Aşağıdaki grafik 20 Mart 2018 itibarıyla doğrudur. Aşağıdaki değerlerin çoğu zaman içinde değişir.

Ethereum Litecoin
Toplam Para Arzı Belirsiz 84.000.000
Mevcut Mevcut Arz 98,310,400 55.714.900
Ortalama İşlem Maliyeti 0,21 ABD doları 0,21 ABD doları
Ortalama Blok Süresi 10-20 Saniye 2.5 Dakika
İş Kanıtı Algoritması Ethash Scrypt
Birincil kullanım DApp’ler oluşturma Bitcoin için ödeme ve test ağı
Kurucu Vitalik Buterin Charlie Lee

Ethereum vs Litecoin: Fiyatlar?

Muhtemelen Ethereum ve Litecoin’in fiyatları arasında bir fark olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, her birine yatırılan toplam para miktarının farklı olmasıdır. Sadece bu değil, aynı zamanda her bir para biriminin birim sayısı da farklıdır. Fiyatlar, piyasadaki toplam para (veya piyasa değeri) alınarak ve şu anda mevcut olan birimlerin sayısına bölünerek hesaplanır. Bu, birim başına farklı bir fiyatla sonuçlanacaktır.

Ethereum’un piyasa değeri şu anda Litecoin’in boyutunun beş katından fazla olmasına rağmen, fiyatı ETH’nin beş katından az. Bunun nedeni, Litecoin’den çok daha fazla Ether coininin mevcut olmasıdır..

Coinmarketcap veya başka bir fiyat karşılaştırma web sitesine baktığınızda, piyasadaki toplam paranın “piyasa değeri” sütunuyla temsil edildiğini göreceksiniz. Ethereum’un piyasa değerini yeşil ve Litecoin’in piyasa değerini aşağıda kırmızıyla vurguladım:

Piyasa değerine işaret eden en popüler kripto para birimlerinin Coinmarketcap listesi

Bir sonraki resimde, mevcut dolaşımdaki arzın altını çizdim. Madencilik yoluyla yeni paraların kilidi açıldığında bu rakamlar zamanla değişecek.

Yine, Ethereum için yeşil ve Litecoin için kırmızı:

Dolaşımdaki arzları gösteren en popüler kripto para birimlerinin Coinmarketcap listesi

Ethereum vs Litecoin: Ödemeler İçin?

Çok daha hızlı bir blok oluşturma süresine sahip olduğu için Ethereum, Litecoin’den daha hızlı bir ödeme aracı gibi görünüyor. Ancak bu her zaman böyle değildir. Ethereum, saniyede çok daha fazla işlemin gerçekleştiği çok daha karmaşık bir sistem olduğundan, ağ daha kolay doldurulabilir..

Örnek alın CryptoKitties, 2017’nin sonlarında ortaya çıkan popüler Ethereum tabanlı bir ticaret oyunu. O kadar popülerdi ki dijital kedilerin işlemleri zincirdeki tüm alanı doldurdu. CryptoKitties, her ne kadar sevimli olsalar da, ağ üzerinde gerçek ödeme yapmaya veya dApp’ler oluşturmaya çalışan kişiler arasında popüler değildi!

Litecoin blok zinciri yalnızca ödemelerle ilgili verileri depoladığından, kullanıcıların işlem yaparken gecikme yaşama olasılığı çok daha düşüktür. Bununla birlikte, o gün hiçbir blok zinciri yoğun bir şekilde kullanılmıyorsa, Ethereum’dan daha yavaş olacaktır..

Bununla birlikte, Ethereum potansiyel olarak dünyayı değiştiren uygulamalar geliştirmek için kullanıldığından, ödemeler için Litecoin kullanmak mantıklıdır. Bu nedenle, geliştiricilerin üzerinde deneme yapması için ağı ücretsiz tutmak iyi bir fikirdir..

Litecoin vs Ethereum: Sonuç

Litecoin vs Ethereum rehberim için bu kadar!

Umarım, şimdi piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmalısınız. Ethereum ve Litecoin arasındaki farkı anlamalı, ikisinin tarihini ve ikisini de kimin yarattığını bilmelisiniz..

İki kripto para birimi arasındaki teknik farklılıkları da bilmelisiniz. Son olarak, ödeme yapmak söz konusu olduğunda Litecoin veya Ethereum arasında bir seçim yapabilmelisiniz..

Tüm kılavuzu takip ettiyseniz, ikisinin gerçekten rekabet içinde olmadığı sonucuna varmış olmalısınız. Bunun yerine, çok farklı işlevler sunarlar. Bu nedenle, ikisi de yan yana yaşayabildikleri için Litecoin vs Ethereum’u düşünmemek daha iyidir.!

Peki, yeni bulunan bilginizle, geleceğin Litecoin ve Ethereum için ne getireceğini düşünüyorsunuz? Bana haber verdiğinden emin ol!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me