Son derece rekabetçi olan pazarda kripto para birimleri, Monero (XMR) kendisi için bir yer yarattı. Nisan 2014’te oluşturuldu, bugün 10. en büyük kripto para birimi ile bir piyasa değeri nın-nin 1,5 milyar $.

Monero, geçen yıl gösterdiği güçlü performans nedeniyle yatırımcılar ve madenciler arasında favori haline geldi. Yukarı çıktı Ocak 2017’de 10 ABD doları -e Ocak ayında 494 $ 2018, yatırımcılarına yaklaşık% 4800 getiri sağlıyor. Bu akıllara durgunluk veren değil mi?

Yani, eğer düşünüyorsan Monero madenciliği, o zaman yalnız değilsin. Monero’nun geçen yıl yaşadığı büyüme, XMR madenciliğine çok dikkat çekti.

Monero madenciliği kafa karıştırıcı görünebilir ve aşağıdaki gibi birçok sorunuz olabilir: nasıl çalışır? Ne tür bir yazılım ve donanıma ihtiyacım var? Nasıl başlarım? Bir XMR madenciliği yapmak ne kadar sürer?

Ama işte iyi haber – bugün tüm bu soruları ve Monero madenciliği ile ilgili daha birçok soruyu cevaplayacağım. Dolayısıyla, bu kılavuzun sonunda, aşağıdakiler hakkında net bir anlayışa sahip olacaksınız: Monero madenciliği nedir, ve yapman gerekip gerekmediğini.

Madenciliğe geçmeden önce, bir çok daha kolay yol Monero elde etmek, madencilik yapmaktan çok. Basitçe bir kripto değişimi Monero’yu destekleyen ve anında cüzdanınızda bulunduran. Nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa Coinbase’i düşünün ve Binance.


Öyleyse başlayalım!

Monero Madenciliği: Monero (XMR) Nedir

Monero gibi Bitcoin, dır-dir dijital para birimi bu, ödeme göndermek ve almak için kullanılabilir. Carl’ın Ava’ya 100 $ ödemek istediğini ve işlemi kripto para biriminde yapmayı kabul ettiklerini hayal edin. Carl, ödemeyi şu şekilde yapabilir: Bitcoin, Litecoin, Monero, veya benzeri herhangi bir kripto para birimi.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Öyleyse, Carl neden Monero kullansın??

Monero Bitcoin’den Ne Kadar Farklı??

Carl ve Ava işlemlerinin izlenemez ve gizli kalmasını istiyorlarsa, o zaman Monero en iyi seçenek olabilir.

Bunu biraz daha açıklayayım:

Carl, Ava’ya Bitcoin kullanarak biraz para gönderirse, işlem ağdaki herkes tarafından görülebilir. Gönderenin kim olduğunu herkes görebilir. Bu, Bitcoin ile gönderilen işlemlerin halka açık olduğu ve herkesin görmesi için dışarıda olduğu anlamına gelir..

Bitcoin olmasına rağmen merkezi olmayan, bu özel değil. Ancak Monero, hem merkezi olmayan hem de özel. Monero’nun teknolojisi tüm işlemlerin kalmasına izin verir % 100 özel ve izlenemez.

Monero madenciliği: Bilgisayar ekranının önüne yığılmış monero madeni paralar.

İşlem Monero kullanılarak yapılırsa, Carl ve Ava bu işlemi bilecek tek kişi olacaktır. Monero ağında bu işlemin gerçekleştiğini öğrenebilecek başka kimse yok..

Monero’nun sunduğu gizlilik, onu bu kadar popüler yapan şeydir. Bazı insanlar paralarını neye harcadıklarını başkalarına bildirmekten rahatsız olduklarından.

Tam gizliliğe ek olarak, işte Monero’nun diğer bazı benzersiz özellikleri:

Monero Değiştirilebilirdir

Karmaşık mı geliyor? İyi, değil. Aslında, çok basit bir kavram.

Değiştirilebilirlik basitçe, bir para biriminin (veya varlığın) birimlerinin değiştirilebilir. Örneğin, 100 dolarlık bir fatura, başka bir 100 dolarlık banknotla veya hatta iki 50 dolarlık banknotla değiştirilebilir. Yapan budur fiat para birimi (USD, EUR, JPY vb.) Değiştirilebilir.

Bitcoin değiştirilebilir değil. Bunun nedeni, daha önce kullanılmış olan bir Bitcoin’i almayı reddedebilir. yasadışı işlemler. Bu mümkündür çünkü herkes Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri görebilir..

Yani, bir Bitcoin birimi başka bir Bitcoin ile değiştirilemez, ancak bu Monero için geçerli değildir. Bir Monero madeni paranın önceki işlemleri hakkında hiç kimse bir şey bilmediğinden, hepsi eşit kabul edilir ve birbiriyle değiştirilebilir..

Monero Madencilik ASIC Gerektirmez

Bir ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre) için kullanılan özel bir donanım türüdür Bitcoin madenciliği. Bir ASIC mal olabilir 600 ila 1000 ABD Doları arasında herhangi bir yerde, bu, Bitcoin madenciliğini profesyoneller dışında herkes için çekici hale getirdi.

Neyse ki, Monero madenciliği bir ASIC satın almanızı gerektirmiyor. Bunun yerine, Monero madenciliği bilgisayarınızın İşlemci/GPU. Bu, Monero’yu yeni başlayanlar ve madenciliğe başlamak için çok fazla para yatırmak istemeyen diğer kişiler için iyi bir seçenek haline getirdi.

Monero madenciliği: bir GPU hayranı.

Artık Monero ve Bitcoin’den farkı hakkında biraz daha fazla şey bildiğinize göre, bir sonraki sorunuza cevap bulmanın zamanı geldi – Monero madenciliği nedir??

Monero Madencilik Nedir?

Yazma sırasında toplam 15,829,795 XMR dolaşımda. Dolaşımda 18,4 milyon Monero olana kadar bu sayı artmaya devam edecek.

Peki, yeni Monero paraları nasıl oluşturulur??

Cevap basit – Monero madenciliği!

Monero madencileri performans sergiliyor iki önemli görev:

 1. Önceki örnekte, Carl’ın Ava’ya banka havalesi yoluyla 100 $ gönderdiğini varsayalım. Bu senaryoda, Carl’ın Ava’ya 100 dolarlık ödemeyi yapmak için yeterli bakiyeye sahip olduğundan emin olmak bankanın görevidir. Banka bu işlemi onayladıktan sonra, ileride başvurulabilmesi için kaydını tutar..

Şimdi, Carl, Monero kullanarak Ava’ya 100 $ gönderecek olsaydı, o zaman bu işlemi kim onaylayıp kaydederdi? Cevap: Monero madencileri! Bu, bankaların işlemleri onaylama ihtiyacını ortadan kaldırır.

 1. Sıklıkla ortaya çıkan bir soru şudur: madenciler için içinde ne var? Monero ağında bir işlemi her doğruladıklarında XMR coinleri ile ödüllendiriliyorlar. Bir grup işlemi (blok adı verilir) doğrulamak için kaynaklarını her kullandıklarında, yepyeni Monero paraları ile ödüllendirilirler.!

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Monero Madencilik Ödülleri

1 işlem bloğunu doğrulamanın (madencilik) mevcut ödülü yaklaşık 4,99 XMR, artı işlem ücreti 0,06573 XMR.

Peki, 18,4 milyon Monero madeni parasının tamamı çıkarıldıktan sonra madencinin ödülüne ne olacak??

İşte iyi haber: 18,4 milyon XMR coin’e ulaştıktan sonra, sisteme 0,3 XMR / dakika sabit oranda yeni madeni paralar eklenir. Bu yeni paralar, madencileri ödüllendirmek ve madencilik için teşvik edilmelerini sağlamak için kullanılacak..

Bir Monero madeni parayı çıkarmanın ne kadar sürdüğünü biliyor musun?

Bir Monero bloğu çıkarıldı her 2 dakikada bir, ve işlem bloğu madenciliği için geçerli ödülün 4,99 XMR olduğunu biliyoruz. Yani, basit matematik yaparak, her 24 saniyede 1 XMR’nin çıkarıldığını biliyoruz..

Artık Monero madenciliğinin ne olduğunu ve neden gerekli olduğunu bildiğinize göre, Monero madenciliğinin nasıl yapıldığını anlamanız daha kolay olacaktır..

Monero Madenciliği: Monero Madenciliği Nasıl Yapılır

Daha önceden bahsettiğim gibi, XMR madenciliği için özel donanım satın almanıza gerek yok. Bilgisayarı olan herkes Monero madenciliği yapabilir. Bununla birlikte, donanım ne kadar güçlü olursa,.

Monero madenciliği yapmanın birkaç yolu var, ancak buna başlamadan önce bilmeniz gerekiyor Monero madencilik havuzu nedir.

Monero Madencilik Havuzu

Madenciliğe başlamadan önce, madenciliğe devam edip etmeyeceğinize karar vermelisiniz. Monero madeni kendi başına, ya da yapacak mısın bir Monero madencilik havuzuna katılın.

Bir madencilik havuzunda, bir grup Monero madencisi bir araya gelir ve donanımlarının gücünü birleştirir. Bu onlara işlemleri doğrulama şansı daha yüksektir (evet, rekabet çetin!). Madencilikten aldıkları ödül de madencilik havuzu arasında paylaştırılır. Çoğu madencilik havuzu sizden ücret alıyor havuz ücreti, genellikle aralığındadır % 0-2.

Monero Madenciliği: Monero Madenciliği Hakkında Tam Kılavuz

Bulunduğunuz madencilik havuzunun toplam donanım gücüne% 5 katkıda bulunduğunuzu hayal edin … bu, Monero madencilik havuzunun kazandığı toplam ödüllerin% 5’ini de alacağınız anlamına gelir..

Yalnız madencilik (kendi başınıza madencilik) yeni başlayanlar için tavsiye edilmez. Madencilik donanımına çok para yatırmaya hazır değilseniz, solo madencilik size herhangi bir ödül kazandırmayacaktır..

Piyasadaki birçok Monero madencilik havuzundan seçim yapabilirsiniz. En iyi Monero madencilik havuzlarının listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Havuz Ücretleri: % 1

Madenci Sayısı: 32157

Havuz Ücretleri: % 0.6

Madenci Sayısı: 10339

Havuz Ücretleri: % 1

Madenci Sayısı: 30132

Havuz Ücretleri: % 2

Madenci Sayısı: 2191

Monero Madenciliği Yapmanın Yolları

Madenciliğin en önemli kısmı doğru Monero madencilik donanımına sahip olmak. Donanımın yanı sıra, bir Monero madencilik havuzuna bağlanmanıza yardımcı olacak Monero madencilik yazılımına da ihtiyacınız var..

Monero madenciliği: CPU üzerinde bir Monero madeni para.

Daha önceden bahsettiğim gibi, Monero madenciliği için özel ASIC’lere ihtiyacınız yok. Bir CPU veya GPU kullanılarak yapılabilir. Ancak devam etmeden önce, donanımınızı seçerken en önemli iki faktörü bilmeniz gerekir..

Şunlara bakmalısınız:

 • Yüksek hash oranı – Hash rate’i şöyle düşünebilirsiniz: donanımın işlem gücü.
 • Düşük elektrik tüketimi – Elektrik, madenciliğin en büyük maliyetidir.

Şimdi en popüler üç donanım ve yazılım seçeneğini açıklayacağım.

Merkezi İşlem Birimi (CPU) Madenciliği

Mevcut CPU’nuzu kullanmayı seçebilir veya yeni bir tane satın alabilirsiniz. Yeni bir CPU satın almayı planlıyorsanız, AMD Opteron ve Intel Xeon CPU’lar tavsiye edebileceğim iki tanesidir.

Maliyet – 50 $

Hash Hızı – 415 H / s

Maliyet – 150 $

Hash Hızı – 130 H / s

İstediğiniz CPU’ya sahip olduğunuzda, yapmanız gereken Monero madencilik yazılımını indirin. Kullanmayı düşünebilirsin XMR-STAK-CPU en popüler Monero madencilik yazılımlarından biri olduğu için indirebilirsiniz – indirebilirsiniz İşte.

Windows kullanıyorsanız, indirmelisiniz xmr-stak-cpu-win64.zip (aşağıdaki anlık görüntüde gösterilmiştir). XMR Stak ücretleri % 2 geliştirme ücreti, kaynak kodunu kendiniz derleyemediğiniz sürece.

Monero madenciliği: kaynak kodu.

Zaten bir CPU’nuz varsa, madenciliğe başlamak yalnızca birkaç dakika sürer! Sadece yazılımı kurun, bir madencilik havuzuna katılın ve başlamaya hazırsınız.

AMD Grafik İşlem Birimi (GPU) ile Madencilik

Monero madenciliği konusunda ciddiyseniz, o zaman GPU kullanmak daha iyi bir seçenektir. Daha büyük bir yatırım gerektirmesine rağmen, önemli ölçüde daha yüksek bir hash oranı sunar.

AMD grafik kartları, GPU Monero madenciliği için göz önünde bulundurulması gereken harika bir seçenektir. Bir AMD R9 280x satın almayı düşünün veya daha yeni AMD Radeon Rx 580’i tercih edin.

Maliyet – 140 $

Hash Hızı – 500 H / s

 • AMD Radeon Rx 580:

Maliyet – 300-400 $

Hash Hızı 575 H / s

Grafik kartını PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza taktıktan sonra, CPU madenciliği yapıyorsanız yaptığınız gibi aynı adımları izleyin..

AMD GPU donanımını kullanırken en iyi Monero madenciliği yazılımı da XMR-STAK-AMD. En son sürümlerini indirebilirsiniz İşte.

Monero Madenciliği: Monero Madenciliği Hakkında Tam Kılavuz

Yazılımı bilgisayarınıza yükledikten sonra, istediğiniz havuza katılabilmek için havuz ayarlarını değiştirmeniz gerekecektir..

Nvidia GPU ile Madencilik

Bir Nvidia grafik kartı kullanma Monero madenciliği yapmanın bir başka popüler yolu. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç model var, hepsi bütçenize bağlı. Aşağıdakilerden birini kullanmayı düşünmelisiniz:

 • Nvidia GTX 1070:

Maliyet – 400 – 500 Dolar

Hash Hızı – 505 H / s

 • Nvidia GTX 1080:

Maliyet – 550 – 650 Dolar

Hash Hızı – 600 H / s

Yazılım söz konusu olduğunda, XMR-STAK-NVIDIA kullanılabilir, ancak CCMiner daha iyi bir seçenek olarak kabul edilir. En son CCMiner sürümünü indirebilirsiniz İşte. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, ccminer-x64-2.2.4-cuda9.7z’yi seçtiğinizden emin olun.

Monero Madencilik ikili dosyalarını indirme

Bunlar, Monero madencilik donanımı ve Monero madencilik yazılımının bir kombinasyonunu kullanarak Monero madenciliği için en iyi yöntemlerden bazılarıdır. Ancak madenciliğe başlamadan önce son bir şey daha var – Monero cüzdanınızı kurun.

Monero Cüzdan

Bir Monero cüzdan seçmek söz konusu olduğunda çok fazla seçenek yok. Donanım cüzdanları (en güvenli olarak kabul edilen) artık Monero madeni paralar için de mevcuttur: Ledger Nano X ve Trezor Model T. Bu cüzdanlar şu anda en güvenli olanlar Marketin içinde.

Ledger Cüzdan Anlaşması Şu Anda Etkin:

Ayrıca listelenen en popüler cüzdanlardan ikisi Monero’nun resmi sitesi:

 • MyMonero web cüzdanı: Kullanmaya başlamak için web sitesine gidin ve bir hesap oluşturun.
 • Monerujo: Bu, yalnızca Android cihazlarda kullanılabilen bir mobil cüzdandır.

Monero madenciliği: Monero için Mjonerujo android cüzdanı.

Resmi web sitelerinde, Monero topluluğunun bir Özel Donanım Cüzdanı olan şu anda devam ediyor. Ledger Nano S ayrıca Monero’yu donanım cüzdanlarına entegre etmek.

Öyleyse, bunun yakında olmasını umalım!

Artık Monero madenciliğinin tüm yönlerini iyi anlamış olmalısınız. Ancak, hala XMR madenciliğine başlamanız gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz.?

Monero Madenciliği Yapmalısınız?

Kar elde etmek için Monero madenciliği yapmak istiyorsunuz, değil mi??

Eh, bir süre Monero madenciliği olabilir karlı, pek çok faktöre bağlıdır ve bunların en önemlileri şunlardır:

 • Hash Rate: Donanımınız ne kadar güçlü.
 • Güç tüketimi: Donanımınız ne kadar elektrik kullanıyor.
 • KWh başına maliyet: Birim başına elektrik maliyetiniz ne kadar.
 • Havuz Ücreti: Katıldığınız madencilik havuzunun ücreti.
 • Donanımı kurmanın ilk maliyeti.

Çevrimiçi bir Monero madenciliği karlılık hesaplayıcısı kullanmayı deneyebilirsiniz! Öneririz CryptoCompare’ın Madencilik Hesaplayıcısı.

Madenciliğin karlılığı aynı zamanda şunlara da bağlıdır: XMR fiyatı. Kripto para birimlerinin fiyatları çok hızlı bir şekilde artabilir ve düşebilir ve bu fiyat değişiklikleri madencilik karlılığınızı etkiler..

Yine de madenciliğe başlamak tamamen size kalmış. Yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurun ve ardından kararınızı verin. Sadece hatırlıyorum – ne kadar çok yatırım yaparsan, o kadar çok ödüllendirileceksin.

Sonuçlar

Artık Monero’nun ne olduğunu ve Bitcoin’den nasıl farklı olduğunu iyi anladınız. Monero madenciliğinin ne olduğunu ve bunu yapmanın farklı yollarını da biliyorsunuz.

Monero madenciliği karlı olabilir veya olmayabilir, hepsi şu faktörlere bağlıdır: karma oran, elektrik maliyeti, donanım maliyeti, ve bunun gibi.

Monero madenciliğinin size göre olduğunu düşünüyorsanız, madenciliğe başlamak için bu kılavuzdaki bilgileri kullanabilirsiniz.!

Bununla birlikte, kripto para birimlerine yatırım yapmak için alternatif bir yol izlemeye karar verdiyseniz, Coinbase ve Binance.

Ayrıca, Monero satın aldığınızda veya madencilik yaptığınızda, güvenli bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacak. Düşünmek donanım olanlar, Ledger Nano X ve Trezor Model T gibi!

Ledger Cüzdan Anlaşması Şu Anda Etkin:

Peki, Monero madenciliğine başlayacak mısınız? Bilmemize izin ver!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me