İle ilgileniyor musunuz Proof of Work – Proof of Stake tartışma? Ya da belki sadece işlemin süreci hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istersiniz. Ethereum madenciliği nasıl yapılır, Bitcoin, Kısa çizgi ve Proof of Work kullanan diğer popüler blok zincirleri? Her iki durumda da doğru yere geldiniz.

Bu modellerin her ikisi de ‘fikir birliği mekanizmaları’ olarak adlandırılır ve bunlar bir mevcut gereksinim üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan bir blok zincirinde gerçekleşen işlemleri onaylamak için. Yine de yakında buna daha çok gireceğiz.

Her neyse, bu Proof of Work – Proof of Stake kılavuzunda, şu açıklamayla başlayacağım: her modelin temelleri, ardından hangi popüler blok zincirleri bunları benimsedi.

Bunu takiben, teknolojinin nasıl çalıştığı ve insanların madenci olarak ekstra kripto para kazanmalarına nasıl izin verdikleri hakkında gerçekten basit bir açıklama yapacağım.!

Son olarak, Proof of Stake’in neden Proof of Work’ten çok daha iyi bir model olduğuna inandığımı açıklayacağım. gerçek dünya örnekleri her modelin.

Rehberimi baştan sona okuduktan sonra, arkadaşlarınıza her bir fikir birliği mekanizmasının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hangisinin daha iyi olduğunu rahatça açıklayabileceksiniz.!


Not: Her zaman kripto para birimlerinizi güvenli cüzdanlarda tutmak için çok önemlidir, gibi Ledger Nano S, Trezor Model T ve Coinbase. Ayrıca, kripto para birimlerinizi değiştirmeye karar verirseniz, güvenilir kripto borsaları. Coinbase ve Binance en popüler ve güvenilir seçenekler arasındadır.

Peki ne bekliyorsunuz? Temel bilgilerle başlayalım.

Proof of Stake – Proof of Work: Temel Bilgiler

Ne zaman Satoshi Nakamoto ilk kripto para birimi olan Bitcoin’i inşa ediyordu, işlemlerin üçüncü bir taraf kullanmadan doğrulanması için bir yol bulması gerekiyordu. Bunu yarattığında başardı Proof of Work sistemi.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

İş kanıtı ile hisse kanıtı karşılaştırması

Esasen Proof of Work kullanılır. Blockchain’in nasıl fikir birliğine varacağını belirlemek. Diğer bir deyişle, ağ işlemin geçerli olduğundan ve birinin aynı parayı iki kez harcamak gibi kötü şeyler yapmaya çalışmadığından nasıl emin olabilir??

Daha sonra daha ayrıntılı olarak açıklayacak olsam da, Proof of Work bir gelişmiş matematik formu ‘kriptografi’ denir. Bitcoin ve Ethereum gibi dijital paraların ve ‘kripto para’ olarak adlandırılmasının nedeni budur.!

Kriptografi kullanımları matematiksel denklemler bu o kadar zor ki yalnızca güçlü bilgisayarlar bunları çözebilir. Hiçbir denklem aynı değildir, yani bir kez çözüldüğünde ağ işlemin gerçek olduğunu bilir..

Diğer birçok blok zinciri orijinal Bitcoin kodunu kopyaladı ve bu nedenle Proof of Work modelini de kullandı. Proof of Work harika bir icat olsa da, mükemmel olmaktan çok uzaktır. Sadece ihtiyacı değil önemli miktarda elektrik, ama aynı zamanda çok sınırlı aynı anda işleyebileceği işlem sayısında.

Sonuç olarak, en popüler olanlardan biri olan diğer fikir birliği mekanizmaları oluşturulmuştur. Teminat Kanıtı modeli. Proof of Stake ilk oldu 2012’de oluşturuldu adlı iki geliştirici tarafından Scott Nadal ve Sunny King. Kurucular, piyasaya sürüldüğü sırada, Bitcoin’in ve Proof of Work modelinin günlük elektrik maliyetlerinde 150.000 $ ‘a eşdeğer olduğunu savundu..

O zamandan beri, bu rakam milyonlarca dolara yükseldi ve bu makaleyi daha ayrıntılı olarak tartışacağım..

Her neyse, ilk blok zinciri projesi Proof of Stake modelini kullanmak Peercoin. İlk faydalar şunları içerir: daha adil ve daha eşit madencilik sistemi, daha ölçeklenebilir işlemler ve elektriğe daha az bağımlılık.

Sonuç olarak, dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi – Ethereum, Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçme sürecinde. Ethereum Proof of Stake tarihi henüz onaylanmadı, ancak ekip, oraya olabildiğince çabuk ulaşmak için çok çalışıyor.

Artık temelleri bildiğinize göre, ‘Proof of Work – Proof of Stake’ kılavuzumun bir sonraki bölümü, iki modelin her birini hangi blok zincirlerinin benimsediğine bakacak.!

PoW Kabulü – PoS Kabulü

En bariz başlangıç ​​noktası, ilk benimseyen İş Kanıtı Bitcoin blok zinciri. Bir işlem her gönderildiğinde, ağın bunu onaylaması yaklaşık 10 dakika sürer. Dahası, Bitcoin blok zinciri yalnızca saniyede yaklaşık 7 işlem.

Bu yol açtı işlem ücretleri projenin ilk andan itibaren önemli ölçüde artması 2009’da başladı. Örneğin, Bitcoin ücretleri başlangıçta bir sentin çok küçük bir kısmına mal oldu, bu da ağı küçük miktarları transfer etmek için kullanışlı hale getirdi. Ancak, göreceğiniz gibi Aşağıdaki grafik, bu arttı işlem başına 40 $ kadar Aralık 2017’deki en yoğun döneminde!

Proof of Work - Proof of Stake

Kaynak: privacypros.io

Bu ücretler o zamandan beri düşürülmüş olsa da, hala bunu yapmak için çok yüksektir küresel ödeme sistemi olarak uygun. Bu sorunların çoğu temel olarak Proof of Work sınırları.

Dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi, Ethereum ayrıca kullanır İşin kanıtı. İlginç bir şekilde, geliştiriciler, orijinal kod, ağın işlemesine izin veren sadece 16 saniyede işlem. Bu, sektördeki en hızlı olmasa da, Bitcoin’i aldığı 10 dakikadan önemli ölçüde daha hızlıdır..

Yine de ölçeklenebilirlik sorunları Proof of Work’ün Bitcoin’e neden olduğu, Ethereum için de bir sorundur. maksimum işlem miktarı Ethereum blok zincirinin işleyebileceği 15, ki yine ağ ihtiyacından önemli ölçüde daha düşüktür. Ancak Ethereum Proof of Stake tarihi henüz resmi olmasa da bu sayıyı saniyede binlere çıkaracağı umuluyor..

Tıpkı Ethereum gibi, diğer blok zincirleri de bazen algoritma türünü değiştirerek Proof of Work’ün bir varyasyonunu kullanır. işlem doğrulama sürecini destekler. Proof of Work’ü kuran diğer popüler blok zincirleri arasında Bitcoin Cash ve Litecoin bulunmaktadır..

Öte yandan, bazı gerçekten popüler kripto para birimleri artık Teminat Kanıtı. Bunlardan biri Kısa çizgi, bu, kullanıcıların yalnızca birkaç saniye içinde para gönderip almasına olanak tanır.

Proof of Work - Proof of Stake

Proof of Stake modelini kullanan bir başka iyi bilinen blok zinciri NEO. Çin akıllı sözleşme protokolü, 2016’da ilk kez piyasaya sürüldüğünden bu yana inanılmaz bir yolculuk geçirdi ve madeni paranın değerini% 100.000’den fazla artırdı.!

Artık hangi popüler blok zincirlerinin Proof of Work, hangilerinin Proof of Stake kullandığını bildiğinize göre, ‘Proof of Work – Proof of Stake’ kılavuzumun bir sonraki bölümü işlemler nasıl doğrulanır. Proof of Work ile başlayalım!

İş Kanıtı: İşlemler Nasıl Doğrulanır?

Tahmin edebileceğiniz gibi binlerce insan Bitcoin, Ethereum ve diğer blok zincirleri kullanan İş Kanıtı modeli. Aşağıdaki örneğimde, Bitcoin kullanacağım, ancak süreç, alternatif Proof of Work blok zincirlerinde aynıdır..

Bitcoin işlemlerinin 10 dakika sür geçerli olarak onaylanmadan önce. Her 10 dakikalık aralıkta, yeni "blok" yaratıldı.

Her blok, içinde farklı işlemler içerir ve bunların her biri bağımsız olarak doğrulanmış. Bitcoin ağının bunu üçüncü bir taraf olmadan başarması için, birinin hesaplama gücünü kullanarak kriptografik bir algoritma çöz, aksi takdirde Proof of Work olarak bilinir.

Bu bir kez elde edildiğinde, yalnızca işlem geçerli olarak işaretlenmekle kalmaz, aynı zamanda herkesin görüntülemesi için halka açık blok zincirine de gönderilir. Birinin neden Bitcoin işlemlerini onaylamaya yardımcı olmak için donanım satın alıp çok fazla elektrik tükettiğini merak ediyor olabilirsiniz..

Pekala, basit cevap, insanların ek Bitcoin ile ödüllendirildi (veya Proof of Work hangi kripto para birimini onaylıyorsa) çabaları için. Anlaşılması gereken önemli şey, herkesin bir ödül almadığıdır. Binlerce bireysel cihazlar hepsi kriptografik algoritmayı ilk çözen olmak için rekabet eder. Oraya ilk kim varırsa ödülü kazanır.

Bu konu hakkında daha sonra daha ayrıntılı olarak bahsedeceğim, ancak Proof of Work ile ilgili en önemli sorunlardan biri, adil bir sistem değil, çünkü en çok olanlar güçlü ve pahalı donanım aygıtları her zaman ödülü kazanma şansı en yüksek olacak.

Proof of Stake VS Proof of Work: POW bilgi grafikleri.

Devam edersek, kriptografik bulmacanın yaratılma şekli nedeniyle çözülmesinin tek yolu kullanmaktır. Deneme veya hata. Önemli ölçüde basitleştirmiş olsam da şuna bir bakın: aşağıdaki örnek:

1. Proof of Work matematiksel toplamı = 5 + 7

2. Cevap 12.

3. Cevabı ilk kim alırsa madencilik ödülünü kazanır.

4. Madenci 1 ve Madenci 2, aşağıda gösterilen sonuçlarla birbirleriyle rekabet eder.

Madenci 1

Deneme 1: 5 + 7 = 10 * Yanlış *

Deneme 2: 5 + 7 = 13 * Yanlış *

Deneme 3: 5 + 7 = 9 * Yanlış *

Madenci 2

Deneme 1: 5 + 7 = 17 * Yanlış *

Deneme 2: 5 + 7 = 8 * Yanlış *

Deneme 3: 5 + 7 = 12 * Doğru *

Yukarıdaki örnekten de görebileceğiniz gibi, üçüncü denemede doğru cevabı tahmin eden Miner 2 idi. Bu, madencilik ödülünü alacak madenci olacağı anlamına geliyor! Gerçek dünyada, bilgisayarlar saniyede milyonlarca farklı kombinasyonu tahmin edebilir, bu kadar büyük miktarda elektrik gerektiren.

Genel olarak konuşursak, donanım ne kadar güçlüyse veya sahip olduğunuz donanım sayısı ne kadar fazlaysa, önce bulmacayı çözme şansınız o kadar artar. Bunun hakkında konuşacağım daha fazla detay kısaca, ancak bu nedenlerle adil bir sistem değil.

Proof of Stake’e geçmeden önce, yukarıdaki örneğin çoğu Proof of Work modelinde benzer olmasına rağmen şunu açıkça belirtmek istedim:, bazı blok zincirleri biraz farklı bir süreç kullanır. Ancak, işleri basit tutalım mı??

Her neyse, şimdi kısaca Ethereum, Bitcoin ve diğer Proof of Work blok zincirlerinin nasıl çalıştığını biliyorsunuz, ‘Proof of Work – Proof of Stake’ kılavuzumun bir sonraki bölümü Proof of Work’ün nasıl çalıştığını öğrenecek..

Teminat Kanıtı: İşlemler Nasıl Doğrulanır?

Teminat Kanıtı modeli kullanır işlemleri onaylamak için farklı süreç ve fikir birliğine varmak. Sistem hala bir kriptografik algoritma, ancak mekanizmanın amacı farklı.

Proof of Work, madencisini karmaşık denklemleri çözdüğü için ödüllendirirken, Proof of Stake’de bir sonraki bloğu oluşturan birey ne kadar ‘stake yaptıklarına’ bağlıdır. İşleri sizin için basitleştirmek için, bahis, kişinin madencilik yapmaya çalıştığı belirli blok zinciri için sahip olduğu jeton sayısına bağlıdır..

Bununla birlikte, teknik olarak konuşursak, bireyler madencilik yapmazlar. Bunun yerine, blok ödülü olmadığı için ‘sahtekarlar’ olarak adlandırılırlar. Proof of Work modelini kullanan Bitcoin, her yeni blok doğrulandığında bir blok ödülü verirken, Proof of Stake sistemine katkıda bulunanlar basitçe işlem ücretini kazanmak.

Proof of Work - Proof of Stake

Her neyse, “sahtekar” ın işlemi başarıyla doğrulamaya nasıl çalışacağını öğrenelim…

İlk olarak, işlemleri doğrulama fırsatına sahip olmak, kullanıcı madeni paralarını belirli bir cüzdana koymalıdır. Bu cüzdan, madeni paraları dondurur, yani ağı stake etmek için kullanılıyor demektir. Proofs of Stake blok zincirlerinin çoğunda bir minimum para gereksinimi stake etmeye başlamak için gereklidir, ki bu tabii ki büyük bir ön yatırım gerektirir.

Örneğin, Dash ağı için işlemleri doğrulamak için, stake etmeniz ve minimum 1.000 Dash jetonu dondurun. Dash’in madeni paranın başına 1.500 dolardan fazla ulaştığı Aralık 2017’de kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyesi sırasında, gerçek dünyadaki 1.5 milyon dolara mal olacaktı..

Bununla birlikte, gerekli asgari tutarı koyduğunuzu varsayarsak, kazanma şansı ödül (işlem ücretleri) toplamla bağlantılıdır sahip olduğunuz jeton yüzdesi. Aşağıdaki örneğe bir göz atın.

1. Bazı Proof of Stake ödülleri kazanmak için coin yatırmak istediğinize karar veriyorsunuz.

2. Blok zinciri dolaşımda toplam 1000 jetona sahiptir.

3. 100 jeton satın alma ve bahis yapma.

4. Bu, dolaşımdaki toplam paranın% 10’unu yatırdığınız anlamına gelir.

5. Artık her ödülü kazanma şansınız% 10’dur.

Yani açıklığa kavuşturmak:

  • İşin kanıtı TÜM madencilerinin karmaşık bir toplamı çözmeye çalışmasını gerektirir ve kazanan, en güçlü / donanım cihazına sahip kişi tarafından belirlenir..
  • Teminat Kanıtı model, kazanılan bahis miktarına göre rastgele seçer.

Nasıl çalıştığını açıklama - Çalışma kanıtı ve devlet kanıtıKaynak: blockgeeks

En önemli Proof of Stake fikir birliğini destekleyen teori mekanizma, pay sahibi olanların işleri doğru yaparak ağı güvende tutmaya yardımcı olmak isteyecekleridir. Bir sahtekar ağı hacklemeye veya kötü niyetli işlemleri işlemeye çalıştıysa, tüm hisselerini kaybeder.

Modelin bu kadar iyi çalışmasının nedeni budur. Ne kadar çok bahis koyarsanız, o kadar çok kazanırsınız. Ama aynı zamanda, sisteme karşı çıkarsanız o kadar çok kaybedersiniz.

Artık her bir fikir birliği mekanizmasının onaylar ve işlemleri doğrular, Proof of Work – Proof of Stake kılavuzumun bir sonraki bölümü Proof of Stake modelinin Proof of Work modelinden neden daha iyi olduğuna inandığımı açıklayacak.!

Proof of Stake neden Proof of Work’ten daha iyi??

İnanıyorum ki Proof of Stake modeli Proof of Work’ten çok daha iyi bir model Çünkü bu birçok sorunu çözer, Şimdi senin için yıkacağım.

Merkezileştirme

Bu noktaya kadar Proof of Work – Proof of Stake kılavuzumu okuduysanız, Proof of Work blok zincirlerinin satın alan kişilere verdiğini söylediğimi hatırlayabilirsiniz. güçlü donanım cihazları madencilik ödülünü kazanma şansı daha yüksektir.

Bunun sonuçlandığı şey şudur: merkezi kuruluşlar En yüksek madencilik gücünü üreten binlerce cihaz (ASIC olarak bilinir) satın almak. Bu tür bir işlem ‘madencilik havuzu’ olarak bilinir ve insanların ilk önce kriptografik toplamı çözmek için en büyük şansı vermek için kaynaklarını bir araya getirmelerine izin verir.

Proof of Work - Proof of Stake

Sonuç olarak, sadece dört maden havuzu (bunların çoğunluğu elektriğin ucuz olduğu Çin’de bulunmaktadır) toplam Bitcoin madencilik gücünün% 50’sinden fazlasını kontrol eder.

Bu bir haksız sistem çünkü ortalama bir kişinin madencilik ödülünü kazanma şansı yoktur. Bu nerede Proof of Stake farklı. Bu model insan gruplarının ağa hakim olmak için güçlerini birleştirmesini engeller sadece kar etmek için. Bunun yerine, paralarını dondurarak ağa katkıda bulunanlar, yatırdıkları miktarla orantılı olarak ödüllendirilir..

Bu ‘Proof of Work – Proof of Stake’ kılavuzundaki bir sonraki örnek elektrik tüketimini tartışacak..

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Elektrik tüketimi

Proof of Work VS Proof of Stake rehberimde daha önce Bitcoin gibi bazı Proof of Work blok zincirlerinin kullandığından bahsetmiştim. büyük miktarda elektrik. Bunun nedeni kriptografik toplam madencilerin çözmesi gereken inanılmaz derecede zor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, toplam elektrik miktarı Bitcoin ağını işlevsel tutmak için gerekli olan, tarafından kullanılan miktardan fazladır. 159’dan fazla bireysel ülke!

Bu sadece çevre için değil, aynı zamanda oranı yavaşlatır hangi kripto para birimlerinin gerçek dünyada benimsenme. Bunun nedeni, elektrik faturalarının itibari para birimi kullanılarak ödenmesi gerektiğidir.!

Öte yandan, Proof of Stake çok karmaşık meblağlara ihtiyaç duymaz çözülecek, yani işlemleri doğrulamak için elektrik maliyetleri önemli ölçüde daha düşük.

% 51 Saldırı

Bir % 51 saldırı alışkın talihsiz olayı tarif et bir grup veya tek bir kişinin toplam madencilik gücünün% 50’sinden fazlasını kazandığı. Bu, Bitcoin gibi bir Proof of Work blok zincirinde olsaydı, kişinin değişiklik yapmasına izin ver belirli bir bloğa. Bu kişi bir suçluysa, kendi kazançları için engeli değiştirebilirler..

Son zamanlarda% 51’lik bir saldırıya örnek olarak Verge blockchain, Bu, hacker’ın 35 milyon XVG coin ile uzaklaşmasına izin verdi. Saldırı sırasında bu, bir 1,75 milyon dolarlık gerçek dünya değeri!

Bir Teminat Kanıtı fikir birliği mekanizması, o finansal bir anlam ifade etmiyor % 51 saldırısı gerçekleştirmeye çalışmak. Bunun başarılması için, kötü aktörün dolaşımdaki toplam kripto para miktarının en az% 51’ine sahip olması gerekir. Bunu yapabilmelerinin tek yolu, madeni paraları açık piyasadan satın almaktır..

Bu kadar önemli bir miktar almaya karar verirlerse, madalyonun gerçek dünyadaki değeri yol boyunca artacaktır. Sonuç olarak, önemli ölçüde daha fazla harcama yapmak saldırıdan kazanabileceklerinden daha fazla. Sadece bu değil, ağın geri kalanı ne olduğunu anladığında, kötü oyuncu tüm hisselerini kaybedecekti.!

Artık Proof of Work sorunlarını ve Proof of Stake’in bunları nasıl çözdüğünü bildiğinize göre, Proof of Stake – Proof of Stake rehberimin son kısmı, herhangi bir sorun olup olmadığını tartışacak. Dezavantajları Proof of Stake kullanmak!

Proof of Stake Modelinin Dezavantajları?

Proof of Stake – Proof of Work’ü tartışırken ilk endişe, bazı kişilerin Proof of Stake ile ilgili sahip olduğu konudur. Zengin zenginleşmesine yardım etmek. Bunun nedeni, satın almaya gücünüz ne kadar çok para koyarsanız, o kadar çok jeton koyabilir ve kazanabilirsiniz..

Bunu şöyle düşün. Minimum stake etme gereksinimini (çoğu insanın sahip olmadığı) karşılayacak kadar paranız varsa, kendinize bir garanti verebilirsiniz. yatırımınızdan çok iyi getiri. En çok paraya sahip olanlar, zengini daha zengin hale getirerek, ödülü kazanma şansı her zaman en yüksek olacaktır..

Ancak bu neredeyse Proof of Work’ten farkı yok Zengin madencilerin binlerce ASIC cihazı satın alabileceği fikir birliği mekanizması.

Proof of Stake ile ilgili bazı kişilerin sahip olduğu ikinci endişe, insanlara birden çok zincirdeki işlemleri doğrulayın, Proof of Work bunu yapmaz. Bunun bir sorun olmasının nedeni, bir bilgisayar korsanının çift harcama saldırısı gerçekleştirmesine izin verebilmesidir..

Bu, birinin başkasına para aktardığı, ancak işlem onaylanmadan önce fonları tekrar harca. Normal koşullar altında, ağdaki diğer tüm madenciler bunu gördüğünde böyle bir girişim engellenir. Dahası, Proof of Work cihazların yalnızca bir zincir üzerinde madencilik yapmasına izin verdiğinden, sahtekâr zincir sadece reddedilmek.

Öte yandan, Proof of Stake modelinde, sahtecilere paraya mal olmaz birden fazla zincirde, muhtemelen birisinin başarıyla çift harcamayı gerçekleştirmesine izin verir. Aksi takdirde olarak bilinen "’tehlikede olan hiçbir şey’ sorunu?

Gerçekte, Proof of Stake’e karşı Proof of Work argümanı, her zaman insanların fikirlerini bölmek. Bununla birlikte, Ethereum madenciliğinin orijinal yolu değişecekmiş gibi görünse de, hangi mekanizmanın en çok tercih edildiğini görmek açıktır..

Proof of Work VS Proof of Stake: Sonuç

Proof of Work – Proof of Stake kılavuzumun sonu geldi! Baştan sona okuduysanız, artık her bir fikir birliği mekanizmasının nasıl çalıştığını ve birbirlerinden nasıl farklı olduklarını iyice anlamış olmalısınız..

İşin kanıtı Ethereum, Bitcoin, Dash ve diğer bazı kripto para birimlerini madencilik yapmanın şu anki yoludur. Ancak, Proof of Work ile ilgili birçok sorunun artık tamamen farkında olmalısınız. Bu şunları içerir: ihtiyaç duyduğu elektrik miktarı, merkezileştirme güç madencilik havuzlarının artık sahip olduğu ve % 51 saldırısının tehditleri.

Ayrıca bazı çözümleri de listeledim. Teminat Kanıtı modeli kripto para birimi endüstrisine getiriyor. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi daha gelişmiş hale geldikçe, birçok başka fikir birliği algoritması, artıları ve eksileri ile piyasaya çıkıyor..

Şimdi, kendinize iyi miktarda kripto para kazmayı başardıysanız, bunları güvenli cüzdanlarda sakladığınızdan emin olmalısınız.. Ledger Nano S ve Trezor Model T arasında en çok önerilen seçenekler. Ayrıca, bunları başka paralarla değiştirmeye karar verirseniz, güvenilir kripto borsalarını seçin, örneğin: Coinbase ve Binance.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me