Bugün, kripto para biriminde yeni olan kişilerin kafasını sık sık karıştıran bir konuya bakacağız — Token vs Coin.

Bazen insanlar, başkalarının “jeton” dediği şeyi ifade etmek için “madeni para” terimini ve başkalarının “madeni para” dediği şeyi belirtmek için “jeton” terimini kullanır. Bazı insanlar şu anda mevcut olan tüm dijital varlıklara atıfta bulunmak için her iki adı da kullanacaktır..

Ancak, kripto paralar ile kripto jetonlar arasında çok büyük farklar vardır, bu nedenle bunların ne olduğunu bilmeniz önemlidir!

Bu Token vs Coin kılavuzu, iki terim üzerinde neden bu kadar çok kafa karışıklığı olduğuna bakarak başlayacak. Daha sonra madeni paraların ve jetonların gerçekte ne olduğuna dair bazı açıklamalar verecek, size madeni para ve jeton örnekleri sunacak ve her birinin nasıl kullanıldığını açıklayacaktır..

Bu kılavuzun sonunda, dijital bir varlığın jeton mu yoksa jeton mu olduğunu da anlayabileceksiniz. Doğru için buradasın?

Öyleyse başlayalım!


Token vs Coin: Coin Nedir?

Dijital bir madeni paranın tanımı, kendi blok zincirine özgü bir varlıktır. Bitcoin, Litecoin veya Ether’i düşünün. Bu kripto paraların her biri kendi blok zincirinde var.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Yani, bunu biraz daha netleştirmek için:

 • Bitcoin, Bitcoin blok zincirinde çalışır ve çalışır
 • Ether, Ethereum blok zincirinde çalışır ve çalışır
 • NEO, NEO blok zincirini çalıştırır ve çalıştırır

Bir kişiden diğerine dijital para işlemleri yapılabilir. Ancak, onları gönderip aldığınızda hiçbir fiziksel para hareket etmez. Tüm “madeni paralar”, dev bir küresel veri tabanında veri olarak bulunur. Bu veritabanı (veya blok zinciri) tüm işlemlerin kaydını tutar ve dünyanın her yerindeki bilgisayarlar tarafından kontrol edilir ve doğrulanır..

Hızlı ipucu: Okumaya devam etmeden önce bunu size söylemeliyim – blockchain teknolojisine henüz aşina değilseniz, Blockchain Açıklaması bunu okumadan önce rehberlik edin. Bir jeton ile jeton arasındaki farkı anlamaya çalışmadan önce blok zincirini anlamanız önemlidir.!

Token vs Coin: Coin Nasıl Kullanılır?

Dijital madeni paralar genellikle gerçek hayattaki bir madeni parayla aynı şekilde kullanılır – para gibi. Bitcoin, Litecoin ve Monero gibi paraları tıpkı cüzdanınızdaki veya kumbaranızdaki paralar gibi düşünebilirsiniz. Genellikle, para olarak kullanılmaktan başka bir amaca hizmet etmezler. Bu “yalnızca nakit” madeni paralar kullanılır:

 • Para transfer etmek için (bunları kullanarak değer verebilir ve alabilirsiniz)
 • Bir değer deposu olarak (kaydedilebilir ve daha sonra yararlı bir şey için değiştirilebilirler)
 • Bir hesap birimi olarak (içlerindeki mal veya hizmetleri fiyatlandırabilirsiniz)

Yukarıdaki ifadeleri anladığınızdan emin olmak için Bitcoin’i örnek olarak kullanalım.

 • BTC, internetin her yerinde ve gerçek dünyadaki birçok yerde mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilir..
 • Uzun bir süre saklayabilirsiniz ve ona hiçbir şey olmaz. Daha sonra eşit değere sahip bir şeyle takas edebilirsiniz..
 • Satın aldığınız şeyler de BTC cinsinden fiyatlandırılabilir.

Bu parasal kullanımlar dışında, Bitcoin’in başka bir kullanımı yoktur. Daha fazla Bitcoin kazanmak için stake edilemez ve belirli bir uygulamayı çalıştırmak için kullanılması gerekmez. Para olarak kullanılıyor ve hepsi bu.

Bununla birlikte, bazı dijital paralar (Ether, NEO ve DASH gibi), bir para biçimi olarak yararlı olmaktan daha fazla özelliğe sahiptir. Bu kullanımları aşağıda listeledim:

 • Ether (ETH), Ethereum ağındaki işlemleri beslemek için kullanılır. Jetonlar Ethereum üzerinde oluşturulabilir, ancak yine de bir belirteç göndermek için Ether gereklidir. Madencilik maliyetlerini finanse eder (Ethereum ağındaki işlemleri doğrulayan bilgisayarlara ödeme yapar).
 • NEO (NEO), temettü kazanmak için bir cüzdanda hisseli. Bu temettü GAS olarak bilinir. Jetonlar, tıpkı Ethereum’da olduğu gibi NEO üzerinde oluşturulabilir. NEO ağında bir token gönderirken, Ethereum ücretlerini ödemek için Ether’in kullanıldığı gibi, GAS’ı işlem ücreti olarak ödemeniz gerekir..
 • Son olarak, yeterli Dash (DASH) tutmak, kullanıcıların Dash ağı için önemli kararları oylamasına olanak tanır. DASH ağını yükseltmek için önerilen bir fikir varsa, yeterli Dash’a sahip olanlar, yükseltmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar vermek için oy kullanabilirler. Bu oy hakları, DASH sahiplerinin projenin nasıl gelişeceği konusunda söz sahibi olmasını sağlar..

Not: Kripto temettüleri, belirli bir varlığı tutmak için verilen madeni paralar veya jetonlardır. NEO’nun GAS’ı buna iyi bir örnek. Bu, cüzdanda bozuk para bırakan kullanıcılara ödenir ve onları riske at ağı güvenli hale getirmek için. Sahibine, bunu yapması için belirli bir oranda GAS ödenir. Yalnızca Proof of Stake (PoS) konsensüsü kullanan blok zincirlerinde mevcuttur.. Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Jeton vs Madeni Para: Madeni Para Örnekleri

Piyasadaki en büyük dijital varlıkların tümü bugün madeni para olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, tüm madeni paraların büyük bir piyasa değeri yoktur. Sektör fiyatı web sitesi Coinmarketcap 900’den fazla farklı madeni para örneğini listeler.

Elbette, burada her bir dijital parayı listelemeyeceğiz. Coinmarketcap’te tam listeyi görebilirsiniz. Yine de daha tanıdık olanlardan bazılarını ve onların notlarını dahil ettik. Bu, “madeni para” terimini kullandığımızda ne demek istediğimizi anlamanıza yardımcı olacaktır..

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC)

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH)
Litecoin (LTC)Litecoin (LTC)

Ethereum (ETH)

Ethereum (ETH)

Dalgalanma (XRP)

Dalgalanma (XRP)

Cardano (ADA)

Cardano (ADA)

Yıldız (XLM)

Yıldız (XLM)

NEO (NEO)

NEO (NEO)

NEM (XEM)

NEM (XEM)

Monero (XMR)

Monero (XMR)

Not: Kayan yazı, her dijital varlığın adından sonraki üç veya dört harftir. Çoğu borsa, madeni paraları ve jetonları tam adlarıyla değil, paralarıyla ifade eder..

Token vs Coin: Token Nedir

Jetonlar genellikle dijital para olarak adlandırılır. Ancak bu doğru değil. Büyük bir fark var!

Jetonlar, mevcut blok zincirlerinde oluşturulur. Aslında, akıllı sözleşmelerin oluşturulması ve kolaylaştırılması sayesinde, en yaygın blockchain token platformu Ethereum’dur. Ethereum platformunda oluşturulan jetonlar, ERC-20 jetonları olarak bilinir..

Ancak NEO, Waves, Lisk ve Stratis gibi başkaları da var. Yukarıda belirtildiği gibi, Ethereum platformundaki jetonlar ERC-20 jetonları olarak bilinirken, NEO, NEP-5 jetonları olarak bilinen jetonları kullanır..

Bu platformlardan birinde herkes kendi özel jetonunu oluşturabilir.

Jeton mu Jeton mu? Jetonlar Nasıl Oluşturulur?

Şaşırtıcı derecede az zaman alıyor teknik yetenek, aslında. Tamamen yeni başlayan birine tavsiye etmem, ancak biraz programlama deneyimi olan biri için düşündüğünüz kadar uzun sürmez. Bununla birlikte, geliştiricinin, jetonun oluşturulduğu blok zincirine yerel paraların bir kısmını harcaması gerekiyor..

Örneğin, jeton Ethereum’da oluşturuluyorsa, oluşturucunun ağ madencilerinin jeton işlemini (oluşturma) doğrulamasını sağlamak için biraz Ether harcaması gerekecektir..

Sadece jetonun oluşturulması için değil, bir blok zincirindeki tüm belirteç işlemleri için ücretlerin ödenmesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, Ethereum üzerine kurulu herhangi bir uygulama, uygulamaya özel tokenları bir kullanıcıdan diğerine veya uygulama ile kullanıcı arasında aktarmak için Ether coinleri kullanmalıdır..

Bu, jeton işlemlerinin ağı güvence altına alanlara ödenmesi gereken ücretlerle aynıdır..

Token vs Coin: Amaçları

Çoğu simge, merkezi olmayan uygulamalar veya dApp’ler ile kullanılmak üzere mevcuttur. Geliştiriciler jetonlarını oluştururken, kaç birim yapmak istediklerine ve bu yeni jetonların oluşturulduğunda nereye gönderileceğine karar verebilirler. Bu noktada jetonu oluşturdukları blok zincirindeki yerel kripto para biriminin bir kısmını ödeyecekler..

Jetonlar oluşturulduktan sonra genellikle tasarlandıkları uygulamanın özelliklerini etkinleştirmek için kullanılır..

Örneğin Musicoin, kullanıcıların Musicoin platformunun farklı özelliklerine erişmesine izin veren bir belirteçtir. Bu, bir müzik videosu seyretmek veya bir şarkıyı yayınlamak olabilir.

Binance (borsa) da kendi token’ına sahiptir. Kullanıcılar BNB (Binance token) ile ticaret yaptıklarında ücretleri% 50 daha azdır.

Bazı simgeler tamamen farklı bir amaç için yaratılmıştır: fiziksel bir şeyi temsil etmek. Akıllı bir sözleşme kullanarak evinizi satmak istediğinizi varsayalım. Evinizi fiziksel olarak akıllı sözleşmeye koyamazsınız, değil mi? Hayır.

Bunun yerine, evinizi temsil eden bir simge kullanabilirsiniz..

WePower (WPR), fiziksel bir şeyi temsil eden bir jetonun iyi bir örneğidir – elektriği temsil eder. WePower projesi, kullanıcıların akıllı sözleşmeler kullanarak blockchain üzerinden elektrik alıp satmalarına olanak tanıyan bir dApp’dir. Jetonu (WPR) belirli bir miktarda enerjiyi temsil eder.

Jeton vs Madeni Para

Token vs Coin: Token Oluşturmanın Büyük Bir Faydası

Bir dApp ve jeton geliştiricisinin kendi blok zincirini oluşturması gerekmediğinden, bu onlara zaman ve kaynaklardan tasarruf sağlar. Yerel blockchain’in güvenliğinden yararlanırken uygulamaları ile kripto para biriminin özelliklerini kullanabilirler..

Zaman onları kurtaran tek şey değil – bir dApp ve token yerine kendi blok zincirlerini ve madeni paralarını yarattılarsa, işlemlerini doğrulamak için madenciler bulmaları da gerekecek..

Çok sayıda madencinin gerçekleştirilemeyecek güçlü bir blok zinciri oluşturması gerekir. saldırıya uğradı. Birçok bilgisayarın, binlerce zayıf, çoğunlukla merkezileştirilmiş blok zinciri yerine birkaç uygulamanın çalışabileceği tek bir paylaşılan blok zinciri üzerinde çalışması çok daha mantıklıdır..

Bu sadece çok daha uzun ve çok daha pahalı bir süreç.

Token vs Coin: Tokenlerin Nasıl Çalıştığına Daha Fazla Bir Bakış

Jetonlar, farklı blok zincirleri üzerine inşa edilen merkezi olmayan uygulamalarla etkileşimde bulunmak için kullanılır. İyi bir örnek Civic. Civic, CVC adlı bir belirteç kullanıyor.

Uygulamaları, Ethereum blok zincirindeki şifrelenmiş kimliklerin kaydını tutar. Kimlikleri kontrol etmek için daha ucuz, daha güvenilir ve daha verimli bir yol sağlamayı amaçlamaktadır. Nasıl çalıştığına bakalım.

Yabancı bir tatile gidecekseniz, yolda birçok yerde kimliğinizi doğrulamanız gerekir. İlki havayolu olabilir. Havayolu bir Civic ortağı olsaydı, sizinle (yolcu) hakkında bilgi istemek için size bir QR kodu gönderirdi..

Civic uygulamasını kullanarak, bilgilerinizi mobil cihazınızdan doğrudan şirkete gönderirsiniz. Bilgiler cihazda saklanır ancak tamamen şifrelenir. Bu, çalınmasını engeller. Parmak izi veya iris taraması, alınan verilerin sahibi olduğunuzu kanıtlayabilir.

Daha sonra, yol boyunca çeşitli noktalarda (havaalanı, otel vb.) Kimliğinizi doğrulamak için aynı cihazı kullanabilirsiniz. Dijital kimliğinizi kullandığınız her şirket veya kuruluş, blok zincirini kullanarak verileri doğrulayabilir. Uygulama ne kadar çok kullanılırsa, üçüncü tarafların Civic ile depolanan dijital kimliğe o kadar çok güveni olur..

CVC belirtecinin kendisi bu kimlikle ilgili hizmetlerde işlem yapmak için kullanılır. Kimlik doğrulayıcılarına (bankalar, hükümetler ve diğer güvenilir kaynaklar) gerekli “müşterinizi tanı” kontrollerini yapmak için ödeme yapmak için kullanılır. Bunun kayıtları daha sonra blok zincirinde / veritabanında saklanır..

Bazı CVC’ler de size, yani kullanıcıya gönderilir. Bu, Civic’in kullanılmasını teşvik etmektir, çünkü belgelerin doğrulanmasına ihtiyaç duyan şirketlerin sonunda kullanıcılardan daha fazla token satın alması gerekecek. Bu, herkesin katıldığı için ödüllendirildiği bir ekonomi yaratır.

Gördüğünüz gibi, Civic token sadece parasal olmanın ötesinde bir şekilde çalışıyor. Ayrıca, Civic platformu hizmetlerini kullanmak için BTC, ETH veya NEO’yu kabul etmeyecektir – bu sadece CVC belirtecidir. Ancak her işlem bir miktar Ether gerektirir, çünkü Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve madencilere ödeme yapılması gerekir..

Token vs Coin: Security Token, Equity Token veya Utility Token

Son olarak, simge tanımımızda, birkaç farklı simge türüne bakalım. Güvenlik veya Varlık Jetonları, Ödeme Jetonları, Hisse Jetonları ve Fayda Jetonları olarak bilinirler.

Şubat 2018’de İsviçre Mali düzenleyicileri FINMA güvenlik veya varlık, yardımcı program veya ödeme belirteçlerinin ne olduğunu tanımlayan yayınlanmış yönergeler. Bu, yasallıklarını göz önünde bulundurarak farklı jetonlara nasıl davranacaklarını anlamalarına yardımcı olmak içindi:

Jeton vs Madeni Para Güvenlik Jetonu Güvenlik Belirteçleri – ICO tarafından verilen çoğu token, güvenlik belirteçleridir. Onları satın alan kişi, kar beklentisiyle parasını ICO’ya yatırıyor. İsviçre yasalarına göre, bunlar geleneksel menkul kıymetlerle aynı şekilde ele alınır.. Token vs Coin Equity Token Hisse Jetonları – Bir jeton, ihraç eden şirketteki bir hisse senedini veya hisse senedini temsil ediyorsa, bu bir hisse senedi belirtecidir. Ancak, çok az şirket böyle bir ICO girişiminde bulunmuştur çünkü neyin yasal olduğu ve neyin yasal olmadığı konusunda çok fazla düzenleyici rehberlik yoktur.. Token vs Coin Utility Token Fayda Jetonları – uygulama belirteçleri olarak da adlandırılır. İnsanlara bir ürün veya hizmete erişim sağlamak için kullanılırlar. Ayrıca nadirdir çünkü çoğu token, sınırlı arzlarına bağlı olarak değer kazanması beklenir.. Jeton vs Jeton Ödeme Jetonu Ödeme Jetonları – ödeme jetonlarının mal ve hizmetler için ödeme yapmaktan başka amacı yoktur.

FINMA, şu anda mevcut olan token türlerini sınıflandırdıklarında, her bir token’ın birden fazla kategoriye girebileceğine dikkat çekti..

Alan daha yerleşik hale geldikçe, daha fazla finansal düzenleyicinin biraz farklı tanımlar sunması muhtemeldir. ICO’lar ve belirteçler hala çok yeni kavramlardır. Yasanın henüz tam olarak yetişmemiş olması anlaşılabilir.

ICO’lar hakkında daha fazla bilgi için bkz. ICO nedir kılavuz.

Token vs Coin: Sonuç

Birisi dijital “madeni para” ve dijital “jeton” dediğinde ne anlama geldiğini şimdi anlamalısınız. Sonuçta o kadar da kafa karıştırıcı değildi, değil mi??

Artık hem madeni para hem de jetonun basit tanımını bilmelisiniz: madeni paralar kendi blok zincirlerine özgüdür. Jetonlar Ethereum, NEO veya Waves gibi başka bir blok zincirinin üzerine inşa edilirken.

Hem madeni paralar hem de jetonlar için en yaygın kullanımları da bilmelisiniz. Madeni paralar çoğunlukla basitçe para olarak kullanılır; ancak bazı madeni paraların başka kullanımları da vardır. Bunlar, uygulamaları beslemek için, bir ağdaki bir işlemi doğrulamak için pay olarak kullanılmayı veya akıllı sözleşme ve token işlemlerini beslemek için kullanılmayı içerir..

Bu arada, belirteçler farklı bir amaca hizmet eder. Bir dApp üzerinde kullanılmak üzere oluşturulmuşlarsa, amaçları uygulamanın kendisine bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, oylama hakları gibi özellikler içindir. Diğer durumlarda, dApp’deki (Civic gibi) işlemler için veya kullanıcıları indirimli ücretler vb. (Binance gibi) gibi şeylerle ödüllendirmek için kullanılırlar..

Her terimle ne demek istediğimizi net bir şekilde anlamanıza yardımcı olmak için size hem madeni paralarla hem de jetonlarla ilgili birçok örnek verildi.

Madeni para tanımını ve belirteç tanımını öğrendiğinize göre, en sevdiğiniz kriptoları düşünün… bunlar madeni para mı yoksa jeton mu? Emin olup olmadığını sor, hangisi olduklarını onaylayayım!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me