Merhaba ve bu Verge vs Monero kılavuzuna hoş geldiniz. Bu iki ilginç, gizlilik odaklı kripto para birimiyle ilgili bazı temel kavramları tanıtmak için bir araya getirdim..

Bu Monero vs Verge madeni para incelemesinde, Verge vs Monero’nun temellerini ve bu kripto para birimlerinin her birinin gizliliği nasıl sağladığını ele alacağım. Gizlilik odaklı para birimlerinin neden önemli olabileceğinin nedenlerini ve bu para birimlerinin neden farklı kullanımlar için benimsendiğini açıklayacağım..

Ardından, hem Monero hem de Verge blok zincirlerinin hızını ve her bir para biriminin gelecekteki potansiyel talebi karşılamak için nasıl ölçeklenmeyi planladığını tartışacağız. Her bir projenin arkasındaki ekipleri, arkasındaki geçmişi ve ayrıca bazı piyasa fiyatı analizlerini ele alacağız..

Dolayısıyla, Verge vs Monero para incelemesinin sonunda, hem Monero hem de Verge hakkında çok daha iyi bir anlayışa sahip olacaksınız. Daha sonra hangisini kullanmak veya yatırım yapmak istediğinizi söyleyebilmelisiniz.

Bu Verge vs Monero kılavuzunda üstesinden gelinmesi gereken çok şey var, o halde şimdiden başlayalım!

Monero vs Verge: Temel Bilgiler

Monero


Monero 2014 yılında oluşturuldu. Para biriminin ilk sürümü BitMonero olarak adlandırıldı. Ancak, bu, erken dönemlerde basitçe Monero olarak kısaltıldı..

Monero, Bytecoin adlı başka bir kripto para birimi ile aynı kod tabanını kullanır. Ancak birkaç farklılık var. Orijinal karar, Bytecoin’in orijinal dağıtımını çevreleyen bazı tartışmalar nedeniyle Bytecoin’den Monero’yu çatallamak için verildi. Bytecoin toplam arzının yaklaşık% 80’inin piyasaya sürüldüğünde zaten çıkarılmış olduğu keşfedildi. Kripto para birimi topluluğundaki çoğu kişi buna katılmadı. Bu nedenle, Bytecoin’i Monero oluşturmak için çatallamaya karar verildi..

Bitcoin’den farklı olarak Monero, CryptoNote protokolünü kullanır. CryptoNote, Bitcoin’in SHA-256 algoritması için farklı bir madencilik algoritmasıdır. Bunların ne olduğunu bilmiyorsanız endişelenmeyin, Monero’yu kullanabilmek için bu terimler hakkında iyi bilgi sahibi olmanız önemli değildir.!

Bitcoin gibi, Monero da bir çalışma kanıtı kripto para birimidir. Bu, ağdaki işlemleri doğrulamak için hesaplama gücünün gerekli olduğu anlamına gelir. Bu gücü sağlayan bilgisayar sistemleri madenciler olarak bilinir. Ancak, Bitcoin’in aksine, normal bilgisayarlar (CPU’lu) veya ileri teknoloji oyun makineleri (GPU kullanarak) kullanarak Monero madenciliği yapmak hala mümkündür. Monero hakkında daha fazla bilgi edinmek için rehberimi buradan takip edin.

Eşik

Verge ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürüldü. Merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Monero gibi, amacı da kullanıcılarına özel işlemler sağlamaktır. Başlangıçta DogeCoinDark olarak adlandırılıyordu. Ancak, 2016 yılında adı Verge olarak değiştirildi. Verge, Dogecoin ile aynı kodlamanın çoğunu paylaşıyor. Ancak, geliştirme ekibi bunun orijinal “meme-coin” e dayanmadığını iddia ediyor. Bu konuda kripto para birimi topluluğu içinde çok fazla tartışma var..

Şimdiye kadar çıkarılacak 16,5 milyar Verge coin’lük devasa bir maksimum arz var. Bu, diğer birçok kripto para birimi projesinden çok daha fazladır. Bu yüzden fiyat çok düşük ve tek bir dolara bile ulaşmadı.

Monero gibi Verge de bir çalışma kanıtı madeni paradır. Ancak, beş farklı madencilik algoritması kullanır. Bunun arkasındaki fikir, ağdaki ademi merkeziyetçiliği artırmaktır. Pek çok farklı algoritma kullanarak, birçok farklı birim Verge madenciliğini başarıyla gerçekleştirebilir. Bir blok zincirinde ne kadar çok madenci varsa, o kadar güvenli olmalı! Verge hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Rehberime buradan bakın.

Verge vs Monero’da Gizlilik

En özel olanı Verge mi Monero mu? Eh, ikisi de mahremiyetlerine farklı yollarla ulaşır.

Monero, gizliliği için kriptografik protokollerin bir kombinasyonunu kullanır. Bunlara halka imzaları ve CryptoNote algoritması denir. Şimdi, programlamada iyi değilseniz (ve kabul edelim ki, bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen okuyamıyorsunuz), bunların her birinin nasıl çalıştığını tam olarak anlamakta zorlanacaksınız. Endişelenme, kafanı karıştırmak yerine senin için basitleştireceğim.

Monero ağı esasen işlemleri gruplandırır. Daha sonra bu gruptan adresleri alanlara doğru miktarda Monero gönderir. Bu, kimsenin tam olarak kimin kime neyi gönderdiğini bilemeyeceği anlamına gelir.

Bu arada, Verge’in gizliliği tamamen farklı bir şekilde elde edilir. İki farklı defteri vardır: halka açık olanı ve özel olanı. Halka açık defter kullanılarak yapılan işlemler herkes tarafından görülebilir.

Ancak anonim bir ağ katmanı ile birlikte karanlık ağda gizli (Tor) gezinmeyi mümkün kılan araç, işlem yapanların IP adreslerini ve konumlarını gizler. Verge’in özel defteri bu şekilde çalışır. Daha çok Monero’nunki gibi davranır, çünkü üzerinde gerçekleşen işlemlerin hiçbirini kimse göremez..

Neden Anonim Olmalı??

Birisinin anonim olarak işlem yapmak istemesinin birçok nedeni vardır. Bazıları ahlaki olarak sorgulanabilir ve diğerleri daha az. En yaygın olanlara bakalım:

Birincisi, Bitcoin’in erken varoluşuyla ünlü olduğu karanlık web kullanım durumu var. Bununla birlikte, karanlık ağı kullanan tüm insanlar bunu kendi kendine hizmet nedenleriyle kullanmak üzere madde ve öğeler satın almak için yapmaz. Örneğin, tıbbi esrarın yasadışı olduğu dünyanın bazı bölgelerinde yaşayan insanlar, hayat kurtaran tedavilere erişmek için karanlık ağı kullanabilir..

İngiltere’de, yüksek mukavemetli CBD yağı kanser, epilepsi ve bir dizi başka durumu tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, karanlık ağ sayesinde, hastalar kendi kendilerine ilaç verebilir ve hasta çocukların ebeveynleri, sokaklarda tehlikeli satıcılarla tanışmak zorunda kalmadan çocuklarını tedavi etme şansına sahip olurlar..

Anonim kripto para birimleri için ortaya çıkan bir başka kullanım durumu da siber suçlardır. Anonim ödemeleri kullanan saldırılardan biri fidye yazılımıdır. Fidye yazılımı, bir bilgisayar sistemindeki verilerin şifrelenmesini içerir. Bu, sisteme indirilen bir yazılım parçasıyla yapılır. Saldırgan, verilerin şifresini çözmek için ödeme yapılmasını ister. Tabii ki, anonim bir para biriminde ödeme alabiliyorsanız, böyle bir suç işlerken yakalanma şansınız daha düşüktür..

Özel para birimleri için çok farklı bir kullanım, belirli yaşam tarzlarına veya cinselliğe sahip insanları içerir. Bazı ülkelerde doğdularsa, örneğin eşcinsel oldukları için verilen cezalar ağır olabilir. Bu, bir kişinin ülkeden kaçmak istemesine veya benzer durumlarda insanlarla tanışmak için hizmet aramasına neden olabilir. Cezalar o kadar katı olduğundan, anonim bir para birimi kullanarak bu tür hizmetler için ödeme yapmak isteyebilecekleri anlaşılabilir..

Benimseme

Birisinin neden ilk etapta anonim bir para birimi kullanmak isteyebileceğinin bazı nedenlerini açıkladığıma göre, bu Verge vs Monero kılavuzunda bu para birimlerinin şu anda nasıl benimsendiğine bakma zamanı geldi. İlginç bir şekilde, benzer özelliklerine rağmen, Monero ve Verge’in benimsenmesi birbirinden oldukça farklı..

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Monero

Monero’nun ilk ve en belirgin kullanım durumu karanlık web üzerindedir. Verge dahil birçok farklı anonim kripto para biriminden Monero, karanlık web’de en çok kullanılanı gibi görünüyor. Çeşitli gizli pazarlarda tercih edilen para birimi olarak Bitcoin’i hızla devralıyor.

Monero’nun bulduğu bir başka kullanım durumu, belirli ülkelere başkaları tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlardan kaçmaktır. Kuzey Kore gibiler daha önce çeşitli kripto para borsalarını hack’ledi. Daha sonra çalınan parayı Monero’ya dönüştürürler.

Bu, küresel kara borsalardaki mal ve hizmetlerin ücretini ödemek için taşınabileceği ve kullanılabileceği anlamına gelir. Anonim bir para birimi kullanarak para taşıyarak, ABD ve diğer dünya güçlerinin finansal hizmetleri reddederek veya onlarla ticaret yaparak faaliyetlerini sınırlamaları imkansızdır..

Monero, önceki bölümde bahsettiğim türden saldırıları gerçekleştirmek isteyenler için de tercih edilen para birimi haline geliyor gibi görünüyor. Bu tür siber suç eylemlerinin arkasındaki kişiler, gelişmiş gizlilik işlevleri sayesinde Bitcoin’den Monero’ya hızla geçiyor..

In-Browser Mining ve Crypto-Jacking

Monero’nun bulduğu son kullanım durumu hem olumlu hem de olumsuz olabilir. Monero, hem CPU’lar hem de GPU’lar kullanılarak kolayca çıkarılabildiğinden, tarayıcı içi madencilik olarak bilinen şey için net bir seçim haline geldi..

Tarayıcı içi madencilik, bir kullanıcının internet tarayıcısından yapılan kripto para madenciliğidir. Tarayıcı içi madenciliğin ilk nedeni para kazanmaktır. Çok verimli değildir ancak bir kullanıcı, göz atarken küçük miktarlarda kripto para kazanmak için tarayıcı içi madencilik yazılımını başlatabilir..

Tarayıcı içi madencilik, reklam kullanmak yerine bir web sayfasından para kazanmak için de kullanılabilir. Sayfanın bir yerinde, genellikle bilgisayarınızın kaynaklarının bir kısmının, yayıncı için Monero madenciliği yapmak üzere site tarafından ödünç alındığı söylenir. Alternatif olarak, bu kullanıcının izni olmadan da yapılabilir. Durum böyle olunca, bu bir “kripto-hırsızlık” biçimidir. Kripto-jacking, kullanıcı belirli bir web sitesini ziyaret etmediğinde Monero veya diğer kripto para birimlerini çıkarmak için bir bilgisayar sistemine kötü amaçlı yazılım yükleyerek de yapılabilir..

Son olarak, tarayıcı içi madencilik, hayır amaçlı nedenlerle de kullanılabilir. Çocuklara yardım kuruluşu UNICEF, The Hopepage adlı bir web sitesi kurdu. Arkasındaki fikir Atlama sayfası kullanıcıların bilgi işlem güçlerinin bir kısmını internette gezinirken kripto para madenciliğine bağışlamalarına izin vermektir. Ziyaretçinin bilgisayar gücünün% 20 ila% 80’i arasında bağış yapma seçenekleri vardır. Yazı yazarken, hayır kurumuna bilgi işlem gücü bağışlayan neredeyse 18.500 kişi vardı.!

Eşik

Verge’in benimsenmesi daha yavaş ama Monero’unkinden biraz daha olumlu görünüyor. Şu anda para birimini tek bir şey için kullanan daha az siber suçlu ve haydut devlet var!

Verge topluluğunu heyecanlandıran yeni bir gelişme, gezegenin önde gelen pornografi web sitesi PornHub’ın ana şirketi (MindGeek) ile bir ortaklığın imzalanması oldu. “YouTube of porn”, Nisan 2018’de premium özelliklerinden herhangi biri için ödeme para birimini kabul etmeye başladı. Ayrıca, sitenin iki kardeş sayfası (Brazzers ve Nutaku) artık ödemeler için Verge’yi kabul ediyor.

MindGeek ve PornHub’ın arkasındaki ekip, anonim özellikleri nedeniyle Verge’i tercih ettiklerini söyledi. Herkes pornografik materyale baktığını kamuya açıklamak istemediğinden, PornHub için örneğin Bitcoin veya Ethereum yerine Verge kullanmak mantıklıydı.

Verge’nin güvence altına almayı başardığı bir başka ortaklık ise Token Pay ile. Token Pay, kripto para birimine sahip, kripto para birimi ödeme kartları yapmak isteyen bir firmadır. Verge ile olan ortaklığının yanı sıra Token Pay, Almanya’dan WEG Bank AG ile de ortaklık kurdu..

MindGeek ve Token Pay ile ortaklıklar, Verge projesi için potansiyel olarak çok heyecan verici. Bunun nedeni, özellikle PornHub, Token Pay veya WEG Bank AG kullanarak kripto para birimi ve Verge hakkında bilgi edinen bir insan akını olabilir..

Hız

Monero blok zincirinin iki dakikalık bir blok süresi vardır. Bu, her 120 saniyede bir yeni işlem bloklarının oluşturulduğu anlamına gelir. Bu, Bitcoin ile işlem yapmayı yaklaşık beş kat daha hızlı hale getirir.

Bu arada Verge, 30 saniyelik bir blok süresine sahiptir. Bu, Bitcoin ile işlem yapmayı çok daha hızlı ve Monero’dan yaklaşık dört kat daha hızlı hale getirir..

Yukarıda alıntılanan rakamlar, işlemlerin bir sonraki bloğa sığabileceğini varsaymaktadır. Ağlardan herhangi biri çok sayıda işlemle tıkalıysa, Monero veya Verge göndermek için gereken süre daha uzun olacaktır..

Ölçeklenebilirlik

Verge vs Monero ölçeklenebilirliğine bir göz atalım.

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Monero

Monero, dinamik blok boyutu sınırı olarak adlandırılan şeyi kullanır. Bu, Monero’ya olan talep arttıkça veya azaldıkça blokların büyüdüğü ve küçüldüğü anlamına gelir. Daha büyük bloklar bunlara daha fazla işlem sığdırabilir, böylece daha fazla kişi aynı anda Monero ağını kullanabilir. Bununla birlikte, ağ henüz Bitcoin ile aynı popülariteye ulaşamadığı için, bu ölçeklenebilirlik çözümünün pratikte nasıl çalışacağı belli değil..

Eşik

Verge’nin arkasındaki ekip Bitcoin’den çok daha ölçeklenebilir olduğunu iddia ediyor. Şu anda Verge’ye RSK (anaç) eklemek için çalışıyorlar. Anaç, Bitcoin ile çalışmak üzere tasarlanmış ikinci bir katman protokolüdür. Bunun, ağın saniyede yaklaşık 2.000 işlemi idare edebilmesini sağlayacağına inanılıyor..

Bu, saniyede maksimum 100 işlemden önemli bir artıştır. Rootstock, geliştiricilerin Ethereum ağındakiler gibi akıllı sözleşme tabanlı uygulamalar oluşturmasına da izin verecek.

Monero vs Verge: Takımlar

Farklı kripto para birimi projelerine bakarken ekipleri karşılaştırmak her zaman iyidir. Bununla birlikte, hem Verge hem de Monero projelerinin amacı anonimlik olduğundan, ekipler büyük ölçüde gizli tutulur. Yine de, Verge vs Monero karşılaştırmasında kimin daha iyi takıma sahip olduğuna bakalım..

Monero Ekibi

Monero projesinin arkasındaki lider geliştiricilerden yalnızca ikisi gerçek isimleriyle biliniyor. Bunlar Riccardo “fluffypony” Spagni ve Francisco “ArticMine” Cabañas. Spagni, geliştiricilerin en sesini duyuran ve Twitter’da @fluffypony tanıtıcısı altında çok aktif. Yazılım geliştirici olarak uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir ve lojistik ve bilişim alanında eğitim almıştır..

eşiğe karşı monero

Spagni ve Cabañas’a katılmak, takma adlarla gitmeyi tercih eden geliştiricilerin uzun bir listesidir. Takım hakkında çok az şey bilindiğinden, bu bölümü kısa kesmem gerekecek!

Verge Ekibi

Verge ekibi hakkında biraz daha fazla şey biliniyor. Ancak, Monero üzerinde çalışanlar gibi, bu geliştiricilerin çoğu takma adlarla gitmeyi tercih ediyor. Buna rağmen üyeler hakkında yayınlanan daha fazla bilgi var.

Verge’nin kurucusu Sunerok takma adını kullanıyor. Ağ güvenliğinde 20 yıldan fazla deneyime sahiptir ve altı yıldan fazla bir süredir blok zinciri geliştirme üzerinde çalışmaktadır..

Sunerok’a Sasha katıldı. Sasha, ekonomi alanında yüksek lisans ve işletme yönetimi alanında lisans derecesine sahiptir. Ayrıca bir veri bilimcisi olarak serbest çalışıyor.

Verge’in pazarlama departmanına Kieran Daniels başkanlık ediyor. Daniels daha önce Instapage.com’da çalışmış, ayrıca Dextroid.io ve CryptoAnswer.com’u kurmuştur..

Verge vs Monero: Bugüne Kadarki Piyasa Geçmişi

Daha sonra, bu Verge vs Monero kılavuzunda, her iki projenin de pazar geçmişine bakacağım. Çoğu kripto para birimi gibi, benzer eğilimleri takip ediyorlar. Bununla birlikte, bazı haber olayları da her bir para biriminin fiyatını etkiledi..

Monero

Monero’nun ilk yıllarında, fiyat her iki yönde de harika hareketler görmedi. Bu, tüm kripto para piyasası bir yükseliş eğilimi görmeye başladığında 2016’nın sonuna doğru değişti. 2016, 2017’ye dönerken bu yukarı doğru hareket hızlandı. 2017’nin ortasında, Monero, diğer birçok dijital varlık gibi, hızlı bir büyüme yaşadı..

Tek bir Monero madeni paranın fiyatı, 2018 yılının Ocak ayında kripto para başına 500 $ civarında zirveye ulaştı. Bu, piyasanın geri kalanıyla tutarlıdır. Fiyattaki birkaç sıçramanın yanı sıra, Monero’nun fiyatı yavaş yavaş bugün (3 Temmuz 2018) 137 $ civarında olduğu noktaya geriledi..

Aşağıda Monero’nun tüm piyasa geçmişini görebilirsiniz..

eşik vs monero - Monero çizelgeleri

Eşik

Verge’in hikayesi Monero’nunki gibidir. Ancak Verge’nin yükseliş trendine başlaması biraz daha uzun sürdü. Erken yaşamının büyük bir kısmında Verge, sadece bir sente mal oldu. 2016 baharında kısa bir iyimserlik dönemi yaşandı, ancak bu hızla azaldı ve büyük ölçüde düz çizgi devam etti..

Tam bir yıl sonra, Nisan 2017’de kripto para birimi topluluğu Verge’i doğru bir şekilde fark etti. Fiyat, 2017 boyunca devam edecek bir yükseliş trendi yaşadı. Aralık 2017’de 28 sentin biraz üzerinde bir yüksekliğe ulaştı. Ne yazık ki, o zamandan beri büyük ölçüde bugünkü fiyatı 0.023 sentin üzerine düşüyor. Bununla birlikte, Monero gibi, 2018 boyunca fiyatın tekrar yükseldiği dönemler oldu. MindGeek ortaklığının duyurusu bu yükselişlerden birinin sebebiydi.

Verge’nin fiyat hareketlerinin tüm geçmişini aşağıdaki grafikte görebilirsiniz..

eşiğe karşı monero

Verge vs Monero İnceleme Tablosu

Kurulmuş Toplam uç arz Yazma sırasındaki toplam birimler USD cinsinden mevcut fiyat USD’de tüm zamanların en yüksek seviyesi Blok zamanı Madencilik Saniyedeki işlem sayısı
Monero 2014 18.400.000 (+ 0.3 XMR / dakika) 16.180.000 138,13 ABD doları 494 ABD doları 2 dakika GPU / CPU Teorik olarak sınırsız
Eşik 2014 16,5 milyar 15.05 milyar 0,026125 ABD doları 0,28 ABD doları 30 saniye GPU / CPU 100

Verge vs Monero: Sonuç

İşte bu kadar! Verge vs. Çok şey öğrendin mi umarım!

Bunlar, günümüzün gizlilik odaklı birçok farklı kripto para birimi projesinden sadece ikisi. Pek çok farklı geliştirici ekibi, potansiyel olarak hassas işlemler yaparken kullanmak üzere gizlilik odaklı para haline gelmek için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor..

Dikkat edilmesi gereken bir şey, bu tür madeni paraların yasallığıdır. Zaten Japonya’da yetkililer, Verge ve Monero gibi anonim kripto para birimlerinin kullanımını engellemeye çalışıyor. Küresel otoritelerin bunu tamamen yapması çok zor olsa da, böyle bir baskı, gizlilik odaklı kripto para birimlerinin uzun vadeli fiyat beklentileri için çok kötü olacaktır. Bu tür madeni paralara yatırım yapmayı planlıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir şey budur..

Bununla birlikte, özel para birimlerinin birçok yasal kullanımı vardır. Örneğin, hükümetin harcama alışkanlıklarını son kuruşa kadar bilmesinden herkes memnun değil. O zaman bazı kullanımlar tek bir arazide yasadışı ve bir sınır üzerinde tamamen yasaldır. Fikirlerin ve artık paranın saniyeler içinde dünya çapında dolaşabildiği bir dünyada, doğduğunuz yere bağlı olarak bazı potansiyel ilaçları reddetmek tamamen saçma görünüyor..

Gizlilik paralarının var olmasının birçok iyi nedeni vardır. Artık işimiz bittiğine göre, ne düşünüyorsun? Özel bir para birimini ne için kullanmak istersiniz? Düşüncelerinizi duymak isteriz!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me