Ekim 2017’de JP Morgan ve Zcash, Zcash’in teknolojisini JP Morgan’ın Quorum’una entegre edecek bir ortaklık duyurdu. JP Morgan ve kripto alanının geri kalanının neden Zcash hakkında konuştuğunu öğrenmek için bu kılavuzu okumalısınız. Yaklaşık 1.600 arasında en yüksek 24. madeni paradır. Neden benim için en sıcak paralardan biri haline geldiğini öğrenelim!

Bu kılavuz size Zcash’in ne olduğu, Zcash madenciliğinin ne olduğu, piyasadaki en iyi madencilik ekipmanlarından bazılarının ve çok daha fazlasının ne olduğunu anlatacak! Madenciliğe başlamadan önce Zcash’in arka hikayesinden biraz bahsederek başlayacağız..

Zcash hakkındaki bilginizden zaten eminseniz, “Nasıl Zcash Madenciliği Yapılır” bölümüne geçebilirsiniz..

Ayrıca, çok şey olduğunu söylemek doğru olur. Zcash’i edinmenin daha kolay yolları. Basitçe yapabilirsin güvenilir bir kripto para borsasında satın alın veya takas edin. Önerilen seçeneklerden birkaçı Coinbase, Binance ve Kraken’ı içerir..

Zcash’in Kökeni

Zcash, başlangıçta Zerocash Protokolü olarak adlandırılan bir Bitcoin fork’u olarak başladı. Başlık, sonunda Zerocash ve ardından 2016’da Zcash olarak kısaltıldı. Bitcoin gibi, Zcash de 21 milyon jetonluk sınırlı arza sahip, ancak iki madeni para arasındaki benzerliğin hemen hemen bittiği yer burası. Şeffaflık söz konusu olduğunda iki madeni para büyük ölçüde farklılık gösterir.


Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Bitcoin kullandığınızda eğer birinin adresini biliyorsanız detaylı fiyat tutarları ile tüm işlemleri görebilirsiniz. Bununla birlikte, Zcash ile ödeme hedefi ve tutar gibi tüm bilgiler şifrelenir, böylece finansal geçmişiniz güvende tutulur. Zcash yalnızca bir işlemin gerçekleştiğini gösterir, ancak işlemin kimin arasında olduğunu veya işlemin ne kadar para için olduğunu göstermez..

Zcash personeli ödeme sistemini anonim olarak aramaktan kaçınır, ancak protokolün anonim olarak kabul edebileceği birçok özelliği vardır..

Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır

Bitcoin gibi, Zcash madenciliği yapmanın farklı yolları vardır. Zcash madenciliği için iki ana yöntem Havuz Madenciliği ve Solo Madenciliktir. Aşağıda, Havuz Madenciliği ile Solo Madencilik arasındaki farkı inceleyip hangisinin daha faydalı olduğunu düşündüğümden bahsedeceğim..

Havuz Madenciliği

Bir havuzda madencilik yapmak, sadece diğer madencilerle birleşmeniz veya bir blok kazma yeteneği kazanma şansınızı artırmak için bir araya getirmeniz anlamına gelir. Madenciler daha sonra bloğu başarılı bir şekilde kazmanın ödülünü bir araya getiriyor ve bu ödülü, her bir madencinin Zcash madencilik havuzuna katkıda bulunduğu bilgi işlem gücüne göre eşit bir şekilde bölüyor.

Zcash madencilik havuzu

Bu konsepti bir piyango havuzu olarak düşünebilirsiniz. Piyango kazanma şansınız düşük. Diğer madencilere katılırsanız, kazanma şansınız artar, ancak kazanandan payınız düşer.

Not: Bir havuz madenciliği grubuna katılırsanız, bir havuz madenciliği ücreti ödemeniz gerekebilir.

Diğer birincil madencilik türü, solo madencilik olarak adlandırılır.

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Solo Madencilik

Havuz madenciliğinin aksine, tek başına madencilik, madenciyi işi yapması için diğer insanlara güvenmeye zorlamaz. Bazı kaynaklara göre, solo madencilik ve havuzlanmış madencilik benzer sonuçlar veriyor. Ancak, yakında Zcash ile göreceğiniz gibi, bazı madeni paralarla, yeni teknolojinin solo madenciliği neredeyse modası geçmiş hale getirdiğini fark edeceksiniz..

Geçmişte, solo madencilik Zcash madenciliği için karlıydı. Ancak, ağ hash oranı şu anda çok yüksek. Bu faktör, bazı insanları solo madencilikten uzaklaştırıyor. Ağ hash oranı, Bitcoin (veya Zcash) ağı içindeki işlem gücünü ölçmenin bir yolu olarak düşünülebilir. Ağ hash oranı yüksek olduğu için çok fazla elektrik ve pahalı donanım gerektirir. Bunun yerine bir maden havuzuyla başlamanızı öneririm.

Bir havuzda madencilik yapmanıza veya solo madenciliği seçmenize bakılmaksızın, bir bloğu başarılı bir şekilde madenciliği yaptığınız için ödüllendirileceksiniz. Bu, Blok Ödülü olarak bilinir. Aşağıdaki blok ödülleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Blok Ödülleri

Blok Ödülleri, her 10 dakikada bir toplam 50 Zcash (ZEC) yayınlayacak. Bu, ortaya çıkan her başarılı madencilik bloğu için 50 ZEC verileceği anlamına gelir.

Madencilik havuzunun bir parçasıysanız, Blok Ödülü, blok madenciliğinde kullandığınız hesaplama gücüne bağlı olarak havuzdaki hepiniz arasında bölünecektir. Örneğin, en fazla hesaplama gücüne katkıda bulunan madenci, madenciliği başarıyla tamamladığı için en fazla Zcash ile ödüllendirilecektir..

Çıkarılan tüm madeni paraların% 10’unun Kurucu Ödülüne gideceği unutulmamalıdır. Bu, Zcash’e özgü bir şey olsa da, diğer madeni paraların da benzer bir yapısı vardır. Bu Kurucu Ödülü, Zcash’i başlatan geliştiricilere verilir. Fon, Zcash’in sürekli geliştirme desteği gibi nedenlerle ve ZCash ekibi içinde kar amacı gütmeyen bir organizasyon oluşturmak için kullanılacaktır..

Madencilik havuzları ve Blok Ödülleri gibi şeyleri düşünmeye başlamadan önce, mevcut bilgisayar sisteminizi yükseltmek için bazı Zcash madencilik donanımı ve yazılımı satın almanız gerekecek. Madencilik çok fazla enerji gerektirir. Bir kaynakta belirtildiği gibi, Yaklaşık 10 ABD hanesi, tek bir bitcoin işlemi için tüketilen elektrikle bir gün boyunca çalıştırılabilir. Bakalım madenciliğin neden bu kadar güç gerektirdiğini.

Zcash madenciliğine başlamak için neye ihtiyacınız var??

Öncelikle madencilik donanımına ihtiyacınız var. Bu, madencilik yazılımını çalıştırmak için kullanacağınız makinedir, bu daha sonra ele alacağımız başka bir konudur..

Başlamak için CPU madenciliği, ASIC ve GPU madenciliği arasındaki farkı anlamalısınız. Bunlar, madencilik yapmak için kullanabileceğiniz 3 tür hesaplama gücüdür.

CPU Madenciliği

Bu tür madencilik, madencilik yapmak için bilgisayarınızın CPU gücünü kullanır. Bu, bilgisayarınızın ayrılmaz bir parçasıdır. Bilgisayarınız çalışırken gerçekleşen tüm görevleri işlemekten sorumludur. Bu tür bir tasarım, görevler arasında hızla geçiş yapmak için optimize edilmiştir.

Bitcoin’in ilk günlerinde çok daha popüler olan bir madencilik türüdür. Ancak ASIC yongaları, CPU yongalarını 1.000.000 kata kadar aşabildikleri için CPU’ların yerini alıyor..

AMD Ryzen Threadripper 1950x, Amazon’da 889,99 ABD doları olarak listelenmiştir. 16 çekirdeğe ve 32 iş parçacıklı bir işlemciye sahiptir.

GPU Madenciliği

Öte yandan, GPU madenciliği, madencilik yapmak için bilgisayar grafik kartlarını kullanır. GPU’lar, ASIC ve CPU yongalarına esnek bir alternatif olarak görülüyor. Bunlar genellikle oyun oynamak için kullanılır çünkü GPU grafikleri hızlı bir şekilde işleyebilir..

Bu, Ethereum madencileri için popüler bir seçenektir. Yine de GPU’ların fiyatları inanılmaz derecede yükseliyor ve kripto madenciliği dışındaki nedenlerle GPU’ları kullanan oyuncular ve diğer insanlar şikayet etmeye başlıyor..

GPU birimine bir örnek: Nvidia GeForce GTX 1070. Bu birim şu anda Nvidia’nın sitesinde stokta yok, ancak Amazon pazarında 597.50 $ olarak listeleniyor..

Nvidia mağazası Geforce Gtx 1070

ASIC Madencilik

ASIC madencilik yöntemi, algoritmaları mümkün olan en yüksek hızda hesaplamak için özel olarak tasarlanmış bir mikroçip kullanır. Daha önce de belirtildiği gibi, bunlar bir CPU’dan 100.000 kat daha hızlı hesaplayabilir. Bu modeller özel olarak üretilmiştir, bu nedenle madencilik yapmak istediğiniz her yeni madeni para için yeni bir ASIC modeli satın almanız gerekir. Bu makineler sizi 3.000,00 $ ‘a kadar çalıştırabilir, Antminer S9 modeli gibi.

Fiyatlar, kullanılmış veya yeni satın almanıza bağlı olarak değişir. Bazı madencilerin ilk ayda yalnızca 10 $ madencilik yaptığını düşünürsek, çevrimiçi olarak çok sayıda kullanılmış model bulabilirsiniz..

ASIC madenciliğinin ne kadar hızlı hesaplanabileceğini düşünürsek, donanımınız için uygun soğutma ve havalandırmaya ihtiyacınız var. Hayranlarınızı ve klimayı hazırlayın! Ayrıca, elektrik faturanızın maliyetinde bir artış göreceksiniz, bu nedenle daha ucuz enerji oranlarına sahip bir yere taşınmayı düşünebilirsiniz..

Donanımınızı satın aldıktan sonra, en son Zcash madencilik yazılımını yüklemeniz gerekecektir. Zcash madenciliğine başlamak için hangi yazılımı satın almanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Not: Donanım hakkında konuşurken, kendinize de bir güvenilir donanım cüzdanı varlıklarınızı güvende tutmak için. En çok önerilen seçenekler arasında Ledger Nano X ve Trezor Model T bulunur.

Madencilik Zcash için Yazılım

Başlamak için bir Zcash Kullanım Kılavuzu takip edebilirsiniz, CPU ile madencilik yapmayı planlıyorsanız kesinlikle yapmanızı tavsiye ederim. Bu kılavuz, CPU’nuzla benimki olan tam bir düğümü çalıştırmanıza izin verecek eksiksiz bir paket sunar. Zcash göndermek ve almak için kullanabileceğiniz bir cüzdan bile içerir. Zcash madencilik yazılımına harika bir giriş noktasıdır.

Tam bir düğümü çalıştırdığınızda, bu, işlemi ve engellemeleri doğrulamaktan sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Birçok düğüm aynı zamanda diğer tam düğümlerden gelen işlemleri ve blokları kabul ederek, bu blokları doğrulayarak ve ardından bunları daha ileri tam çalışma düğümlerine aktararak ağa yardımcı olur..

Blok zincirinin, işlemlerin var olduğunu doğrulamak için düğümlere bağlı bir doğrulama sistemi olduğunu unutmayın. Bir düğüm çalıştırırsanız, bu bilgilerin doğrulanmasından sorumlu kişi siz olacaksınız ve elbette donanımınızın yardımına da sahip olacaksınız.

Zcash madencilik yazılımı başlangıç ​​paketi ve kullanıcı kılavuzunun sınırlaması, yalnızca madencilik yapmak için CPU’nuzu kullanmanıza izin vermesidir. Bu, bir GPU madencilik teçhizatına yükseltme yapmak için zaman ayırdıysanız, yazılım hakkında kendi seçimlerinizi yapmanız gerekeceği anlamına gelir. GPU’larınızdan yararlanan bir program bulmanız gerekecek.

GPU’lar için önerdiğim iki yazılım programı Optiminer ve EWBF Cuda. Bu programlar, sağlanan bağlantılardan ücretsiz olarak indirilebilir..

Çok fazla seçenek varmış gibi görünse de, iyi haber şu ki, size yardımcı olabilecek çok sayıda eğitici video ve çevrimiçi destek forumları var..

Bu nedenle, yalnızca bu kılavuza dayanarak bir karar veremiyorsanız daha fazla araştırma yapın.

BitcoinTalk başlamak için iyi bir yer, yoksa bana sorabilirsiniz! Herhangi bir sorunuz varsa, yorum yapmaktan çekinmeyin, mümkün olan en kısa sürede size geri döneceğim.

Zcash madenciliği karlı mı?

Fiyat şu anda geçerli olduğundan, Zcash madenciliği karlı. Diğer yatırımlar gibi, yine de, elbette finansal bir risk alıyorsunuz. Zcash jetonunun fiyatı bir gecede düşerse, geliriniz düşer. Sadece bir teçhizat kurmak ve pasif bir gelir elde etmek kolay görünebilir, ancak ilgili riskleri küçümsemeyin..

Baktığınız kaynağa bağlı olarak, Zcash madenciliğinin güçlü bir yatırım getirisine sahip olup olmadığı konusunda farklı cevaplar bulacaksınız. İle karşılaştırıldığında Bu yazıda Ethereum madencilik teçhizatı, Zcash kaybeden olarak çıktı. ETH’nin aynı ayda elde ettiğinden 40,00 $ ‘dan fazla getiri sağladı..

Dediğim gibi, etrafa bakmak ve bunu daha fazla araştırmak en iyisidir. Forumları araştırın, sorular sorun, videoları izleyin, vb. Kârlılık, birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir. Büyük ölçekli bir teçhizata yatırım yapmanın gücünü küçümsemeyin. Ancak bir veya iki başarı öyküsünü okuduktan sonra beklediğiniz sonuçları alamazsanız şaşırmayın..

Her tür madenciliğin karlılığında önemli bir bileşen, elektrik maliyetidir. Elektrik ücretleriniz pahalıysa, kârınız bir darbe alır.!

Ayrıca, dışarı çıkıp tüm ekipmanınızı satın almadan önce yerel hukuk yetkililerinizin madencilik hakkında söylediklerini kontrol ettiğinizden emin olun. Nerede olduğunuza bağlı olarak, madenciliğe başlamak için yerine getirmeniz gereken yerel kurallara sahip olabilirsiniz. Nitekim Plattsburgh, New York gibi bazı yerlerde madencilik yapmanıza hiç izin verilmiyor..

Gitmeden önce, Zcash hakkında kripto arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz bir kısa gerçeği daha paylaşmak istedim:

Zcash’in ilk piyasaya sürüldüğü 28 Ekim 2016 Cuma günü, dünyanın en pahalı madeni parasıydı. O gün Zcash’in maliyeti 3299 Bitcoin için bir Zcash idi..

Sonuç

Artık Zcash madenciliği hakkında her şeyi biliyorsunuz. Zcash’i çıkarmak için ne tür bir ekipmana ihtiyacınız olduğunu ve harcadığınız zamana değip değmeyeceğini biliyorsunuz. Madencilik için zaman ve para harcamadan önce kendi araştırmanızı yapmayı unutmayın..

Zcash madenciliğinin buna değmediğine karar verirseniz, satın almayı veya ticaret yapmayı seçebilirsiniz. güvenilir kripto borsaları, Coinbase, Binance ve Kraken dahil.

Yine, herhangi bir sorunuz varsa, lütfen sormaktan çekinmeyin. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me