Czy interesujesz się technologią blockchain i nadal zastanawiasz się, jaki jest związek między blockchainem a bazą danych? Tutaj omówimy porównanie blockchain z bazą danych, aby pomóc Ci zrozumieć, na czym stoją obie te technologie.

Dla nowicjusza oba mogą brzmieć podobnie. Jednak nie jest to prawdą, nawet jeśli wiele osób uważa, że ​​blockchain jest „tylko kolejną bazą danych”.

Znajdziesz również osoby poszukujące blockchain vs rozproszonych baz danych? Czy istnieje coś, co nazywa się „rozproszoną bazą danych”? A może blockchain to po prostu rozproszona baza danych? Odpowiemy na wszystkie te pytania poniżej.

Blockchain to coś więcej niż tylko baza danych, a ten artykuł ma na celu szczegółowe porównanie technologii blockchain z bazą danych.


Zapisać się:Darmowy kurs Blockchain

Baza danych Blockchain Vs: Co to jest Blockchain?

Ale jeśli jesteś nowy, nie martw się; omówimy tutaj w skrócie blockchain, zanim przejdziemy do porównania łańcucha bloków z bazą danych. Podstawowa definicja zarówno bazy danych, jak i łańcucha bloków pomoże nam zrozumieć porównanie łańcucha bloków z bazą danych. Zacznijmy.

Blockchain to technologia rozproszonej księgi, która umożliwia zespołowi rówieśników współpracę w celu stworzenia ujednoliconej, zdecentralizowanej sieci. Partnerzy mogą komunikować się i udostępniać informacje lub dane za pomocą algorytmu konsensusu. Nie ma też potrzeby posiadania scentralizowanego organu, co sprawia, że ​​cała sieć jest godna zaufania w porównaniu z innymi sieciami.

Spójrzmy na przykład, aby zrozumieć, jak działa blockchain. Kiedy jeden peer wysyła informacje do drugiego, generowana jest transakcja. W takim przypadku transakcje należy zweryfikować za pomocą algorytmu konsensusu.

W takim przypadku do weryfikacji pracy służy Proof of Work. Zapewnia, że ​​żadne nieprawidłowe transakcje nie są przekazywane do łańcucha bloków. Blockchain to bloki. Służą do przechowywania transakcji i innych ważnych informacji, które są wymagane do pomyślnego działania łańcucha bloków.

Znaczniki czasu są tworzone w celu zapewnienia, że ​​każda transakcja może być śledzona, wspierana i weryfikowana przez każdego. Cały system dodaje wartości i wprowadza nowe funkcje, takie jak przejrzystość, niezmienność i bezpieczeństwo.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologii blockchain? Sprawdź teraz nasz kompletny przewodnik po definicjach łańcucha bloków!

Co to jest baza danych?

Ponieważ idea blockchain jest jasna, nadszedł czas, abyśmy zrozumieli bazę danych. Baza danych, w przeciwieństwie do łańcuchów bloków, jest scentralizowaną księgą prowadzoną przez administratora.

Bazy danych mają również unikalne cechy, w tym możliwość odczytu i zapisu. Tutaj tylko strony z odpowiednim dostępem mogą wykonywać akcje zapisu i odczytu. Bazy danych wykazują również możliwość przechowywania wielu kopii tych samych danych i ich historii. Odbywa się to z pomocą zaufanego, scentralizowanego organu, który zarządza serwerem.

Centralizacja niesie ze sobą wiele korzyści dla bazy danych. Na przykład łatwo jest zarządzać bazami danych, ponieważ dane są scentralizowane. Dostęp i przechowywanie danych jest nie tylko łatwe, ale także szybkie. Jednak mają też wady.

Jedną z największych wad jest możliwość uszkodzenia danych. Aby przezwyciężyć tę wadę, wykonuje się wiele kopii zapasowych. Ale nie zawsze tak jest, ponieważ większość podmiotów zawsze ufa swojemu właścicielowi i dlatego pomija opcję tworzenia kopii zapasowych danych. Inną dużą wadą jest to, że dane mogą być modyfikowane przez każdego, kto kontroluje samą bazę danych. Może się tak zdarzyć, ponieważ baza danych ma charakter scentralizowany.

Widok techniczny

Teraz spójrzmy na bazę danych bardziej technicznie.

Baza danych wykorzystuje strukturę danych do przechowywania informacji. Wszystkie dane przechowywane w bazie danych można przeszukiwać za pomocą specjalnego języka zapytań znanego jako Structured Query Language (SQL). Baza danych może współpracować z prawie każdym typem danych i wspierać wszystkie nowoczesne przedsiębiorstwa. Ponadto można go skalować, aby obsługiwać miliony rekordów.

Bogata jest również historia bazy danych. Zaczęło się od hierarchicznych systemów plików. Miał poważne ograniczenia, dlatego później dostosował się do modelu relacyjnego. Model relacyjny jest użyteczny i daje właścicielowi możliwość jednoczesnej pracy z różnymi bazami danych. Systemy zarządzania bazami danych służą do efektywnego organizowania baz danych.

Zasadniczo elementy danych są przechowywane w tabelach. Tabela składa się z pól, które mogą rejestrować różne typy danych, zwane atrybutami.

Bez odpowiedniego modelu biznesowego trudno jest wykorzystać blockchain jako dźwignię. Sprawdź naszą najlepszą strategię wdrażania blockchain, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu łańcucha bloków.

Prywatna baza danych Blockchain Vs: czy te same?

Istnieje wiele różnych typów łańcucha bloków. Na przykład mamy prywatny blockchain, który działa w zamkniętym ekosystemie.

Może to brzmieć podobnie do tego, o czym są bazy danych, ale różnią się zasadniczo. Prywatny blockchain dziedziczy wszystkie właściwości, które ma do zaoferowania blockchain, ale działa w zamkniętym środowisku. W łańcuchu blokowym mogą uczestniczyć tylko osoby upoważnione przez administratora. Jedynym podobieństwem między prywatnym łańcuchem bloków a bazą danych jest aspekt scentralizowany.

Czytaj więcej: Prywatna baza danych Blockchain Vs: jaka jest różnica?

Blockchain a baza danych

Ponieważ każdy z warunków jest jasny, nadszedł czas, abyśmy dokonali rzeczywistego porównania. Porównamy obie technologie za pomocą ważnych wskaźników, gdzie omówimy ich porównanie. Każdy wskaźnik będzie również zawierał przykłady zapewniające jasność i zrozumienie. Więc bez żadnych szczegółów, zaczynajmy.

Blockchain vs baza danych

Blockchain vs scentralizowana baza danych: autorytet i kontrola

Jeśli porównamy blockchain i bazę danych, pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest sposób działania autorytetu. Blockchain jest zaprojektowany do pracy w sposób zdecentralizowany, podczas gdy bazy danych są zawsze scentralizowane. Ta unikalna cecha blockchain daje mu dźwignię, której potrzebuje, aby stać się technologią następnej generacji.

Decentralizacja pociąga za sobą wiele zmian wdrożeniowych w obecnych systemach i procesach używanych w różnych branżach. Umożliwia sieciom niezależną pracę i eliminuje potrzebę scentralizowanej kontroli.

Z drugiej strony bazy danych działają całkowicie w oparciu o scentralizowany aspekt. Żadna tradycyjna baza danych nie jest oparta na decentralizacji. Jeśli szukasz zdecentralizowanej bazy danych, blockchain należy bezpośrednio do tej kategorii.

Teraz wiesz o różnicy między blockchain a scentralizowaną bazą danych.

Czytaj więcej:50 najlepszych firm korzystających z technologii Blockchain

Uprawnienia w scentralizowanej bazie danych

Przyjrzyjmy się dokładniej, jak działa centralizacja w bazach danych. Do zarządzania bazą danych przydzielono administratora. Administrator ma pełną kontrolę nad bazą danych, co oznacza, że ​​może zarządzać, modyfikować i kontrolować bazę danych tak, jak chce. Bez administratora baza danych w ogóle nie będzie działać.

Jest na szczycie i może łatwo tworzyć, modyfikować, zmieniać i usuwać rekordy. Poza tym mogą również wykonywać inne zadania, takie jak optymalizacja wydajności. Jest to ważne zadanie, ponieważ większa baza danych z czasem działa wolno.

Jeśli chodzi o innych użytkowników powiązanych z bazą danych, administrator może delegować role innym użytkownikom. Inni użytkownicy mogą zarządzać bazą danych zgodnie z przypisaną im rolą. Na przykład może przypisać użytkownika do tworzenia nowych użytkowników. Można również wykonywać inne kluczowe funkcje, takie jak tworzenie kopii zapasowych bazy danych, konserwacja itp.

Jednak nie jest to proste, gdy weźmiemy pod uwagę różne rodzaje łańcuchów bloków. Podstawowy łańcuch bloków wprowadzony w bitcoinie jest całkowicie zdecentralizowany, ale nie można go zaimplementować wśród firm, których w grę wchodzą prywatne dane i procesy.

Dlatego właśnie blockchain ewoluował i mamy inny typ łańcucha bloków. Hybrydowy / federacyjny łańcuch bloków to najpopularniejszy rodzaj łańcucha bloków, który rozwiązuje problem prywatnych organizacji.

Hybrydowe łańcuchy bloków mają zezwolenie, co daje organizacjom pełną możliwość dostosowywania ich konfiguracji zgodnie z wymaganiami.

Jest to jedna z największych różnic, gdy robimy prywatny łańcuch blokowy w porównaniu z bazą danych. Więcej informacji na temat hybrydowego / prywatnego łańcucha bloków omówimy w dalszej części artykułu.

Przeczytaj także:10 najważniejszych wyzwań związanych z wdrażaniem łańcucha bloków w przedsiębiorstwach

Baza danych Blockchain a tradycyjna baza danych: Architektura

Pod względem architektonicznym zarówno blockchain, jak i baza danych są różne. Jaka jest więc różnica między strukturą bazy danych blockchain a tradycyjną strukturą bazy danych? Dowiedzmy Się. Możesz

Baza danych jest oparta na architekturze klient / serwer. Jest to bardzo udana architektura, która może działać zarówno w środowiskach o małej, jak i dużej skali. Tutaj klient jest odbiornikiem, podczas gdy serwery działają jako scentralizowana jednostka przetwarzająca. Komunikacja między klientem a serwerami jest utrzymywana za pośrednictwem bezpiecznego połączenia.

Z drugiej strony, Blockchain wykorzystuje architekturę sieci rozproszonej księgi. Jest to sieć z obsługą peer-to-peer, w której każdy peer może łączyć się z innym za pomocą bezpiecznych protokołów kryptograficznych. Ponieważ nie ma scentralizowanego węzła, węzły mogą wspólnie uczestniczyć w algorytmie konsensusu.

Jednym z najpopularniejszych algorytmów konsensusu jest Proof-of-Work, który wymaga od górników rozwiązywania złożonych równań matematycznych w celu walidacji transakcji w sieci.

Baza danych nie wymaga algorytmu konsensusu i jest całkowicie zależna od scentralizowanego podejścia.

Administrator kontroluje każdy aspekt bazy danych i jest wysoce scentralizowany. Jest również dozwolony jak hybrydowy blockchain, ale nie w porównaniu z publicznym blockchainem. Mam nadzieję, że to odpowiedź na Twoje pytanie związane z dozwolonym blockchainem a bazą danych. Poniższa tabela obejmuje również dozwolony blockchain vs bazę danych. Teraz wiesz, jaka jest różnica między bazą danych blockchain a tradycyjną bazą danych.

DatabaseHybrid / Federated BlockchainPublic Blockchain
Rodzaj Dozwolone Dozwolone Publiczny
Kontrola Scentralizowane Hybryda z kilkoma scentralizowanymi funkcjami Zdecentralizowane
Architektura Architektura klient-serwer Zamknięta architektura peer-to-peer Publiczna architektura peer-to-peer
Trwałość danych nietrwałość Niezmienny Niezmienny
Szansa niepowodzenia tak Nie Nie
Wydajność Ekstremalnie szybko Wolny do średniego Powolny

Baza danych Blockchain Vs: niezmienność i obsługa danych

Jeśli chodzi o przechowywanie i obsługę danych, zarówno łańcuch bloków, jak i baza danych działają inaczej. W tradycyjnej bazie danych można z łatwością przechowywać i pobierać dane. Aby zapewnić poprawne działanie aplikacji, na poziomie podstawowym wykorzystywany jest CRUD.

CRUD oznacza tworzenie, odczytywanie, aktualizowanie i usuwanie. Oznacza to również, że w razie potrzeby dane można usunąć i zastąpić nowymi wartościami.

Z drugiej strony Blockchain działa inaczej, jeśli chodzi o przechowywanie danych. Blockchain obsługuje niezmienność, co oznacza, że ​​raz zapisane dane nie mogą zostać usunięte ani zastąpione. Niezmienność oznacza, że ​​żadne manipulowanie danymi w sieci nie jest możliwe.

Tradycyjne bazy danych nie wykazują niezmienności i dlatego są bardziej podatne na manipulację przez nieuczciwego administratora lub hakerów zewnętrznych..

Krótko mówiąc, blockchain obsługuje tylko dwie operacje, odczyt i zapis.

 • Przeczytaj operacje: Służy do odczytywania lub pobierania danych z sieci blockchain
 • Operacje zapisu: Służy do dodawania informacji i danych do sieci blockchain

Czytaj więcej:6 kluczowych funkcji łańcucha bloków, o których musisz wiedzieć

Technologia Database Vs Blockchain: Przejrzystość

Inną kluczową właściwością oferowaną przez blockchain jest to, że każdy, kto ma odpowiednie narzędzie, może zweryfikować dane po zapisaniu ich w publicznym łańcuchu bloków. Przejrzystość gwarantuje, że społeczeństwo może ufać sieci.

Z drugiej strony bazy danych, będąc scentralizowanymi, nie obsługują żadnej formy przejrzystości. Użytkownicy nie mogą zweryfikować informacji, jeśli chcą. Administrator może jednak upublicznić zestaw danych, ale nadal weryfikacja danych nie może być dokonana przez osobę fizyczną.

Integralność Blockchain jest możliwa dzięki niezmienności, jaką ma do zaoferowania. Raz zapisane dane nie mogą zostać uszkodzone ani zmienione w żaden możliwy sposób, co oznacza, że ​​integralność danych jest zachowana za wszelką cenę.

Technologia Blockchain a baza danych: pozyskiwanie kosztów i talentów

Jeśli chodzi o koszt wdrożenia, tradycyjna baza danych jest mniej kosztowna w porównaniu z blockchainem. Blockchain to dość nowa technologia i dlatego wciąż ewoluuje.

Oznacza to również, że firma musi odpowiednio zaplanować i wykonać, aby zintegrować blockchain ze swoim procesem.

Ponadto każda firma, która już działa, musi przyjąć nową technologię. Zmiana podejścia to poważna sprawa, ponieważ blockchain wymaga kompleksowego wdrożenia i nie można go po prostu zintegrować z istniejącym systemem jako dodatek.

Tradycyjna baza danych jest łatwa w konfiguracji i skalowaniu. Współpracują z większością istniejących procesów i dlatego działają po wyjęciu z pudełka w wielu systemach. To sprawia, że ​​jest to doskonały wybór dla firm, które chcą szybko i tanio skonfigurować swoje systemy baz danych.

Jeśli jednak przyjrzymy się dokładniej kosztom związanym z każdą technologią, blockchain może stanowić bardziej opłacalne rozwiązanie, ponieważ rówieśnicy w większości zarządzają siecią. Organizacje nie muszą zajmować się dodatkowymi kosztami związanymi z obsługą sieci, co może zaoszczędzić wiele kosztów.

Tego samego nie można powiedzieć, jeśli chodzi o pozyskiwanie talentów. Blockchain to dość nowa technologia, co oznacza również, że dostępna jest ograniczona liczba talentów do radzenia sobie z praktycznymi zastosowaniami blockchain. Koszt talentu blockchain jest również wysoki, co może zwiększyć koszt związany z wdrożeniem i utrzymaniem blockchain po wyższej stronie.

Z drugiej strony, talent związany z bazami danych jest łatwy do zdobycia. Są również przystępne cenowo, a nawet małe firmy mogą sobie pozwolić na koszt wynajęcia eksperta od baz danych.

Czytaj więcej: Blockchain kontra relacyjna baza danych: jaka jest różnica?

Blockchain vs Database: szybkość i wydajność

Szybkość wykonania jest również krytycznym aspektem, który musimy porównać zarówno blockchain, jak i bazę danych. Bazy danych są znane z krótszego czasu wykonywania, a także mogą obsługiwać miliony danych w dowolnym momencie.

Blockchain jest znacznie wolniejszy w porównaniu z bazami danych. Jednak może tak być, ponieważ blockchain jest stosunkowo nową technologią i nadal potrzebuje dużo czasu, aby ewoluować i dopasować się do standardów starszych technologii, takich jak bazy danych..

Kiedy transakcja jest przeprowadzana w łańcuchu blokowym, robi to wszystko, co robi tradycyjna baza danych. Jest jednak spowolniony z powodu wykonywania większej liczby operacji, w tym następujących.

Weryfikacja podpisu:

Przeprowadzane transakcje Blockchain są podpisywane kryptograficznie przy użyciu algorytmów kryptograficznych. Ten krok jest potrzebny, aby upewnić się, że każda transakcja jest ważna i pochodzi z prawidłowego źródła. Ponieważ jest to złożony proces, jego przeprowadzenie wymaga czasu. Mimo że cała aplikacja blockchain jest szybka, weryfikacja podpisu może stanowić wąskie gardło. Dla porównania, scentralizowana baza danych nie musi przechodzić przez proces weryfikacji podpisów, co sprawia, że ​​są stosunkowo szybsze.

Mechanizmy konsensusu:

Ponieważ blockchain jest zdecentralizowany, opiera się w dużej mierze na mechanizmie konsensusu w celu walidacji transakcji w łańcuchu bloków. Szybkość konsensusu zależy również od rodzaju zastosowanej metody konsensusu. Niektóre metody konsensusu są szybsze niż inne, ale ogólnie wydłużają czas potrzebny do przetworzenia transakcji. Scentralizowane bazy danych nie cierpią z powodu tego rodzaju problemów, ponieważ mają charakter scentralizowany. Każda transakcja jest weryfikowana automatycznie przez bazę danych i może być wykonana znacznie szybciej za pomocą kolejki.

Nadmierność:

Blockchain to kompletna sieć, w której każdy węzeł odgrywa kluczową rolę. Aby zapewnić uczestnictwo każdego węzła, informacje o każdej transakcji muszą być przechowywane i weryfikowane przez każdy węzeł.

Te trzy aspekty spowalniają łańcuch bloków. Oznacza to, że bazy danych są stosunkowo szybsze, jeśli chodzi o wydajność.

Zapisać się: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Blockchain vs Database: najlepsze przypadki użycia

Teraz, gdy zrozumieliśmy kilka kluczowych różnic między blockchainem a bazami danych, nadszedł czas, aby poznać najlepsze przypadki użycia dla obu z nich.

Przypadki użycia baz danych

Najlepszym przykładem użycia baz danych są rozwiązania korporacyjne lub sieci. Powodem tego jest sposób działania bazy danych i zapewnienie stabilności całej sieci.

Bazy danych są niewątpliwie przyjazne dla użytkownika i są już obsługiwane przez wiele popularnych systemów zarządzania dla programistów i administratorów. Nawet witryny internetowe z milionami odwiedzających polegają na bazach danych do obsługi treści. Na przykład Forbes korzysta z bazy danych w połączeniu z systemami high-end.

Skalowalność jest tym, co sprawia, że ​​bazy danych są tak dobrym wyborem dla przedsiębiorstw. Ponadto systemy takie jak giełdy, które opierają się na szybkich operacjach, muszą korzystać z baz danych w celu lepszego przepływu danych. Jednak blockchain wydaje się również świetnie radzić sobie w sieciach korporacyjnych.

Blockchain nie jest idealny do przechowywania ogromnej ilości danych liczbowych, które muszą być regularnie używane. Kolejną korzyścią jest sposób przechowywania danych w bazie danych. Nie musi przechodzić weryfikacji podczas procesu zapisu lub odczytu. To, co sprawia, że ​​baza danych jest doskonałym wyborem, to jej opłacalność, zwłaszcza jeśli istnieje potrzeba prowadzenia podstawowej księgowości.

Podsumowując, najlepsze przypadki użycia bazy danych obejmują następujące.

 • Aplikacje lub systemy wykorzystujące ciągły przepływ danych.
 • Przechowywanie informacji poufnych
 • Przetwarzanie transakcji online, które musi być szybkie
 • Aplikacje lub systemy, w których weryfikacja danych nie jest wymagana.
 • Dane relacyjne
 • Samodzielne aplikacje

Przypadki użycia Blockchain

Cel Blockchain jest zupełnie inny. Jest to sieć peer-to-peer, która ustanawia dwie ważne rzeczy dla swoich użytkowników, tj. Przejrzystość i zaufanie. Rozproszony rejestr jest tym, co czyni go wyjątkowym. Może zmienić sposób działania branży i ulepszyć każdy jej aspekt. Jakie są zatem najlepsze przypadki użycia blockchain? Odkryjmy.

Każdy system, który wymaga odpowiedniej weryfikacji, może wykorzystywać blockchain. Na przykład transakcje B2B Business-to-Business mogą przynieść ogromne korzyści.

Obejmuje to łańcuch dostaw, zarządzanie zapasami i dystrybucję. Kluczem jest tutaj przejrzystość, ponieważ umożliwia firmom śledzenie każdego ruchu bez wprowadzania większej złożoności. Jednak blockchain nie skaluje się tak bardzo i może spowolnić systemy podczas obsługi rekordów danych na dużą skalę.

Innym doskonałym przykładem użycia blockchain są sieci z zezwoleniami. Sieci, na które zezwolono, takie jak głosowanie, mogą skorzystać na zdecentralizowanym podejściu i zapewnić zaufanie i przejrzystość całemu systemowi głosowania.

Blockchain jest również idealny do automatyzacji zadań w ramach platformy. Inteligentne kontrakty są wprowadzane w łańcuchu blokowym Ethereum, co zapewnia możliwość korzystania z procedur składowanych. Jeśli określony warunek zostanie spełniony, kod jest wykonywany automatycznie.

Ethereum blockchain wykorzystuje również Proof of Stake (PoS), który jest bardziej wydajny i mniej energochłonny.

Podsumowując, najlepsze przypadki użycia blockchain obejmują:

 • Wartość przelewu
 • Wartość przechowywania
 • Transakcje pieniężne
 • Zaufana weryfikacja danych
 • Systemy głosowania
 • Zdecentralizowane aplikacje (dApps)

Czytaj więcej: Wykorzystanie Blockchain: Lista ponad 20 przypadków użycia technologii Blockchain

Końcowe przemyślenia: które wybrać?

Wybór następnej technologii przechowywania danych nie jest trudny. Omówiliśmy kluczową różnicę między nimi, a zarówno tradycyjne bazy danych, jak i blockchain są wyraźnymi zwycięzcami.

Baza danych jest zwycięzcą, jeśli chodzi o użyteczność, szybkość i dokładność. Jednak blockchain jest również zwycięzcą, jeśli chodzi o innowacje, weryfikację i automatyzację.

Blockchain wprowadza spadek wydajności ze względu na metodę weryfikacji. To wyraźnie oznacza, że ​​powinieneś unikać blockchaina, w którym szybki czas wykonania jest istotnym czynnikiem. Bazy danych to doskonały wybór, gdy krytyczny proces biznesowy musi być obsługiwany lub skalowany w tym samym czasie. Proces odczytu i zapisu również nie jest prosty, jeśli chodzi o łańcuch bloków, co sprawia, że ​​baza danych jest bardziej pożądana do zastosowań ogólnych.

Krótko mówiąc, wybierz blockchain, jeśli szukasz zaufania, przejrzystości i weryfikacji. Z drugiej strony baza danych jest idealna dla aplikacji lub usług o wysokiej wydajności. Jest to również doskonały wybór dla aplikacji wymagających skalowalności. Jeśli chcesz dokładniej zrozumieć blockchain, zapoznaj się teraz z naszym bezpłatnym kursem blockchain!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me