Ten przewodnik wprowadzający zawiera krótką dyskusję na temat tego, czym jest rozproszona księga, jej podstawowe funkcje oraz dlaczego łańcuchy bloków i DLT to dwie różne technologie.

Technologia rozproszonej księgi (DLT) jest podstawą technologii blockchain. Wszystkie łańcuchy bloków z natury używają rozproszonej księgi do działania. W rzeczywistości blockchain jest jedną z technologii wchodzących w skład technologii rozproszonych rejestrów.

Oczywiście technologia rozproszonych rejestrów jest złożoną technologią i wymaga głębszego zrozumienia wielu pojęć związanych z tą technologią. Ten artykuł jest próbą przedstawienia krótkiego wprowadzenia do koncepcji DLT.

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals


Co to jest księga rozproszona Technologia?

Księga rozproszona to cyfrowa baza danych działająca w sieci rozproszonej. Występuje w różnych lokalizacjach, sieciach i poza granicami. Główną ideą rozproszonej księgi jest to, że żaden organ centralny jej nie kontroluje, a zatem zapewnia przejrzystość.

Każdy węzeł sieci uczestniczy w systemie rozproszonym. Każdy z nich zna księgę, ponieważ ma dokładną kopię, tak jak inne węzły w sieci.

Rozproszone systemy księgi są niezwykle szybkie. Odzwierciedlenie zmian w sieci nie zajmuje dużo czasu.

Technologia rozproszonych rejestrów to doskonały wybór w dobie cyberataków. W przypadku rozproszonej księgi hakerom trudno jest włamać się do bazy danych. Dzieje się tak, ponieważ wszystko jest przejrzyste i łatwo jest prześledzić wstecz do hakera. Ponadto haker potrzebuje znacznej mocy obliczeniowej, która może nie być możliwa dla prawie większości z nich..

Czytaj więcej:Co to jest DLT?

Unikalne cechy rozproszonej księgi

Korzystając z rozproszonych rejestrów, nie ma potrzeby scentralizowanej władzy. W sieci rozproszonej chodzi o decentralizację. Jest to sieć ksiąg lub kontraktów obsługiwana przez węzły. Węzły można łączyć w bloki, co jeszcze bardziej ułatwia prowadzenie większych rejestrów sieci rozproszonych. Bez potrzeby posiadania organu centralnego wszystkie informacje pozostają bezpieczne.

Jednak aby udostępnić sieć rozproszoną, wymagana jest technologia taka jak kryptografia. Dane mogą być wykorzystywane za pomocą podpisów kryptograficznych i kluczy. Aby uzyskać dalsze badania, powinieneś dowiedzieć się więcej o haszowaniu w kryptografii.

Wszystko, co jest przechowywane w rozproszonej księdze, jest niezmienne. Oznacza to, że po przechowywaniu; nie można go zmienić. Niezmienność sprawia, że ​​hakerom trudniej jest włamać się do rozproszonej sieci księgi. Ponadto brak organu centralnego oznacza, że ​​jest on również wolny od jakichkolwiek zamierzonych zmian.

Czytaj więcej: Kompleksowy przewodnik po technologii DLT Distributed Ledger

Blockchain vs Technologia rozproszonej księgi (DLT)

Ktoś, kto wciąż uczy się podstaw technologii blockchain, często popełnia błąd, myśląc, że DLT i blockchain są tą samą technologią. Zamiast komplikować sprawę, możesz zapamiętać jedną prostą rzecz –

Blockchain jest rodzajem rozproszonej księgi, ale każda rozproszona księga nie jest blockchainem.

Chociaż blockchain ma określoną strukturę bloków, DLT nie są zobowiązane do podążania za tą samą strukturą co łańcuchy bloków. Rozproszone księgi mogą mieć różne struktury danych. To samo można powiedzieć o śledzeniu sekwencji danych.

Kolejną dużą różnicą jest to, że blockchain MUSI potrzebować żądnego mocy algorytmu konsensusu, aby funkcjonować. Ale rozproszone księgi nie potrzebują algorytmu konsensusu. Dlatego też rozproszone księgi są mniej energochłonne i bardziej skalowalne.

Głównym powodem, dla którego technologia rozproszonej księgi jest tak atrakcyjna, jest fakt, że można ją wykorzystać do zasilania łańcucha bloków. Blockchain to wyspecjalizowana baza danych korzystająca z DLT.

Czytaj więcej: Technologia Blockchain vs Distributed Ledger

Zapoznaj się z poniższą tabelą dotyczącą rozproszonej księgi kontra blockchain

ParameterDistributed LedgerBlockchain
Struktura Baza danych rozproszona w różnych węzłach; może mieć różne struktury Podąża za określoną strukturą składającą się z bloków i łańcuchów
Sekwencja Może mieć różne wzorce sekwencji danych w zależności od typu technologii Podąża tylko za sekwencją danych zaprojektowaną dla łańcuchów bloków
Potrzeba konsensusu Nie potrzebuje algorytmu konsensusu Algorytm konsensusu jest obowiązkowy
Skalowalność Wysoki Niska
Dostępność tokenów Nie Może mieć symboliczną ekonomię

Słowa końcowe

Technologia rozproszonych rejestrów jest wciąż w fazie początkowej, ale nie powinno to zniechęcać firm do korzystania z niej w celu zwiększenia efektywności ich działalności. DLT jest również przyrostowe, co oznacza, że ​​można je łatwo skalować. Może stanowić kamień węgielny przyszłych technologii i rozwiązań, które mogą ułatwić życie każdemu z nas.

DLT rozwiązuje wiele problemów, przez które przechodzi obecny świat. Nie tylko jest w stanie przechowywać niezbędne dane, ale także rozwiązuje problemy klientów, takie jak ochrona, integralność, szybkość i tak dalej. Zmniejsza również wpływ na środowisko dzięki zmniejszonemu zużyciu papieru.

Jeśli chcesz poznać więcej podstawowych pojęć związanych z blockchain, sprawdź teraz bezpłatny kurs blockchain!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me