Świat ewoluuje, podobnie jak świat technologii, jaki znamy. Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, że znajdziesz aplikacje, które nie należą do nikogo wyłącznie lub które nie mają centralnego serwera lub nie mają żadnych przestojów? Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawda? Najwyższy czas, abyś wiedział o DApp.

Ale tak naprawdę to nie jest teraz tylko zwykła wyobraźnia. Obecnie możesz znaleźć takie aplikacje, a może używasz którejś z nich, ale jeszcze nie wiesz. Te nowonarodzone aplikacje są lepiej znane jako zdecentralizowane aplikacje lub w skrócie DApps.

Zanim przejdziemy do tematu szczegółowo, powinieneś zrozumieć technologię zwaną blockchain. Blockchain to technologia wymyślona w 2009 roku przez nieznany podmiot o nazwie Satoshi Nakamoto. Nieznany, ponieważ nikt nie wie, kim jest Satoshi. Może Satoshi to facet, dziewczyna lub jakieś tajne stowarzyszenie, a może nawet obcy. Kto wie? Możliwe!

Jak DApps wyszedł na światło dzienne?


Blockchain to po prostu cyfrowa księga, w której każdy może przechowywać i udostępniać transakcje w sieci. Można to nazwać otwartą książką. Główną cechą łańcucha bloków jest jego zdecentralizowanie. Oznacza to, że nikt nie może go kontrolować, jest autonomiczny.

Bitcoin jako pierwszy wykorzystał tę technologię do wprowadzenia zdecentralizowanej waluty, która eliminuje potrzebę weryfikacji transakcji przez banki lub osoby trzecie. Później, w 2015 roku, geniusz rosyjskiego chłopca o imieniu Vitalik Buterin rozwinął tę technologię. Wynalazł Ethereum i pokazał nam, że blockchain może mieć wiele innych aspektów niż waluta cyfrowa.

Tak powstał DApp. Zdecentralizowane aplikacje nie mają centralnego serwera i nikt nie może kontrolować, modyfikować ani usuwać bazy danych. Mieć lepsze zrozumienie musisz skoczyć trochę głębiej.

Weźmy pod uwagę strony internetowe takie jak Facebook. Facebook ma centralne serwery w Północnej Karolinie w USA. Oznacza to, że jeśli jakikolwiek haker w jakiś sposób go zhakuje, stracimy Facebooka. Nawet rząd nie może tego zlikwidować, jeśli zamknie centrum danych.

Ale zdecentralizowana aplikacja to coś więcej. Nie ma żadnego centralnego serwera. Zamiast tego wszystkie dane są dystrybuowane w całej sieci łańcucha bloków. Ponadto kod źródłowy jest otwarty dla wszystkich.

Godne uwagi funkcje

DApp ma następujące funkcje –

  1. Jego kod źródłowy jest dostępny dla zwykłych użytkowników.
  2. Przyjmuje technologię blockchain i jest zdecentralizowana.
  3. Aplikacja ma własny zasób cyfrowy lub kryptowalutę.
  4. Utrzymuje algorytm konsensusu dla użytkowników, tj. PoW lub PoS.

3 Rodzaje DApps

Vitalik i jego zespół omówili trzy popularne typy DApps w białej księdze Ethereum. Oni są –

  1. Money Centric DApps

Te DApps wymagają waluty cyfrowej do weryfikacji umów między stronami. Na przykład Ethereum ma Smart Contract. Inteligentna umowa sprawdza się samoczynnie, gdy warunki umowy zostaną spełnione. Chociaż wszystkie węzły w sieci blockchain muszą najpierw ją zweryfikować.

  1. Aplikacje wymagające pieniędzy i zmiennych informacji

Tego rodzaju aplikacje wymagają tokenów kryptograficznych, a także niektórych protokołów. Na przykład, jeśli masz aplikację do dostarczania produktów, musisz wziąć pod uwagę cenę produktu i odległość między dwiema stronami. Tutaj odległość między dwiema stronami jest zmienną informacją lub protokołem wtórnym.

  1. Aplikacje do zarządzania zarządzaniem i głosowaniem

DApps wprowadził także inną znakomitą technologię zwaną DAO. DAO oznacza zdecentralizowane organizacje autonomiczne. Organizacje te powstają, gdy dwie lub trzy strony próbują osiągnąć wspólny cel i są związane inteligentną umową. Członkowie partii mają między sobą konsensus i nie mają przywódcy. W ten sposób członkowie społeczności mogą mieć jasne zrozumienie.

Jak mógłbyś rozwinąć DApp?

Możesz postępować zgodnie z prostą 3-etapową wskazówką, aby samodzielnie rozwijać DApp i rozpocząć własny biznes. Możesz nawet przeczytać ten artykuł, jeśli jesteś zapalonym programistą. Ale na razie omówmy prostą metodologię.

Krok 1: Opublikuj białą księgę

Najpierw musisz napisać białą księgę, w której omówisz koncepcję, funkcję, techniczny punkt widzenia oraz znaczenie aplikacji, którą planujesz opracować. Zastanów się poważnie nad tym, „jak możesz osiągnąć swój cel” i zapisz mapę drogową.

Pamiętaj, że mapa drogowa jest ważna. Pomoże Ci to zwiększyć sprzedaż pomysłu.

Krok 2: Uruchom ICO

ICO to nowy sposób napędzania start-upów. Będziesz sprzedawać kryptowaluty, aby sfinansować swój projekt. Przedstaw swoje plany konkretnie i jasno i udostępniaj wszystko, aby Twoja aplikacja i ICO były bardziej godne zaufania.

Krok 3: Uruchomienie i wdrożenie

Teraz wystarczy, że stworzysz aplikację i wprowadzisz ją na rynek. Im bardziej obiecuje Twoja aplikacja, tym więcej pieniędzy może zebrać.

DApps to nowoczesne rozwiązanie do rozpoczynania nowego biznesu. Nie będziesz musiał błagać VC o sfinansowanie swojego projektu. Rozpocznij pracę nad własnym projektem, miej wiarę w zwykłych ludzi. Powodzenia.

Przeczytaj także,

  • 10 najpopularniejszych DApps do naśladowania w 2018 roku
  • Ekosystem NEO dApps: pełna lista

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me