Żyjemy w świecie, w którym nowe technologie nieustannie ewoluują, aby nadążyć za zmieniającymi się potrzebami i wymaganiami. Dyskusja o alternatywach dla technologii Blockchain już nabiera tempa, ponieważ niektórzy ludzie próbują wyeliminować niedociągnięcia, które sparaliżowały jej przyjęcie.

Blockchain Power Intensive Menace

Technologia Blockchain była wielokrotnie obwiniana z powodu ogromnej ilości zużywanej przez nią energii. Pojawienie się dużych farm wydobywczych działających nieprzerwanie w celu utrzymania sieci różnych sieci blockchain w jakiś sposób uniemożliwiło małym górnikom zaangażowanie się w działalność wydobywczą.

Alternatywa dotycząca zużycia energii przez Blockchain


Intensywne zużycie energii pozostaje najważniejszym przeciwnikiem, który wywołał apele o lepsze alternatywy dla technologii blockchain. Na przykład blockchain Bitcoin zużywa znacznie więcej energii niż to, co konsumuje 159 krajów.

Technologia Blockchain opiera się na energochłonnym protokole zwanym Proof of work dla konsensusu w sieci. Dzięki temu mechanizmowi górnicy za nagrodę rozwiązują złożone zagadki matematyczne. Aby rozwiązać zagadkę, wymagana jest duża moc komputera, co z kolei prowadzi do dużego zużycia energii.

Kiedy technologia blockchain pojawiła się po raz pierwszy w 2008 roku, nikt nie przewidział klęski związanej z wysokim zużyciem energii. Technologia Blockchain nie jest zrównoważona, biorąc pod uwagę wysokie zużycie energii.

Z tego powodu IOTA pojawiła się jako alternatywa dla łańcucha bloków.

Co to jest IOTA? Czy to alternatywa dla Blockchain?

Alternatywa IOTA dla technologii blockchain

Kredyty obrazkowe: IOTA

IOTA będąca alternatywą dla technologii blockchain stara się rozwiązać problem wysokiego poboru mocy nową i innowacyjną technologią zwaną Tangle. W przeciwieństwie do technologii blockchain, Tangle nie polega na górnikach w utrzymaniu bezpieczeństwa sieci.

Tangle IOTA wymaga, aby każdy uczestnik łańcucha bloków uczestniczył w procesie walidacji transakcji. Konsensus zostaje osiągnięty bez konieczności polegania na wybranej grupie górników.

W sieci IOTA, zanim ktokolwiek będzie mógł przeprowadzić transakcję, musi potwierdzić dwie poprzednie losowe transakcje w sieci. Dodatkowo walidacja nie wymaga żadnych ciężkich obliczeń, co pozwala na utrzymanie sieci przez stosunkowo małe urządzenia o ograniczonym poborze mocy.

IOTA to nie tylko alternatywa dla technologii blockchain, ale jej programiści planują również uczynić ją użyteczną w powstającym internecie rzeczy. Jednak technologia stoi przed trudnym zadaniem, aby przyjąć technologię Blockchain, która dla wielu pozostaje preferowaną technologią. Ponadto wielu dużych inwestorów stojących za Bitcoinem, który jest zasilany przez blockchain, może zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić, że IOTA nie odniesie sukcesu.

Technologia rozproszonej księgi

Rozproszona księga to baza danych współużytkowana i zsynchronizowana w sieci, która umożliwia transakcjom publiczny świadek. Uczestnik w każdym węźle sieci ma dostęp do udostępnionych nagrań i może posiadać identyczną kopię.

Blockchain to codzienny przypadek użycia Digital Ledger. Jednak inne produkty DLT pojawiają się jako ważna alternatywa dla łańcucha bloków, jeśli chodzi o udostępnianie i przechowywanie danych.

Corda jest jednym z przykładów cyfrowej księgi, która korzysta z księgi Corda, zachowując skalowalność. Dzięki Corda transakcje nigdy nie są blokowane, aby wszyscy mieli do nich dostęp. Zamiast tego każda transakcja jest indywidualna i niepowtarzalna na swój sposób.

W tym przypadku strony zaangażowane w transakcję mają kontrolę nad tym, czy osoby trzecie mogą uzyskać dostęp do transakcji w celu weryfikacji i zapisania.

Różnice między Blockchain a Distributed Ledger

Księga rozproszona Blockchain
Koncentruje się na współdzieleniu bazy danych między uczestnikami sieci Skupia się na tym, jak dane tak przechowywane i połączone w sposób chronologiczny w łańcuchu bloków
Nie wymaga łańcucha Składa się z sekwencji bloków
Algorytm konsensusu nie jest wymagany Algorytm konsensusu jest koniecznością
Posiada liczne opcje skalowania Stłumiony przez problemy ze skalowalnością

* Dowiedz się więcej o różnicach między Blockchain a DLT.

Hashgraph to kolejny rodzaj technologii rozproszonej księgi, która może być stosowana jako alternatywa dla technologii blockchain, ponieważ jest znacznie szybsza i nie ma problemów ze skalowalnością.

Werdykt

O ile nie zostanie znalezione rozwiązanie, które poradzi sobie z zagrożeniem związanym z zużyciem energii, technologia blockchain stoi w obliczu ryzyka utraty swojej mantry i przewagi wraz z pojawieniem się technologii IOTA, która okazuje się wydajna i skalowalna.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me