Branża logistyczna i transportowa to siła napędowa każdej gospodarki. Jednak ciągłe zmiany struktury gospodarczej i potrzeb biznesowych powodują, że sektor ten drastycznie pozostaje w tyle. Zobaczmy, jak blockchain dla logistyki może zmienić ten scenariusz i stać się kręgosłupem tego sektora.

Chociaż sektor ten jest siłą napędową każdego sektora, takiego jak produkcja, łańcuch dostaw, rolnictwo, to jednak ze względu na zmiany zachodzące w obecnym czasie oczekiwania są jak dotąd wysokie. Na przykład brak innowacji, oczekiwań konsumentów i restrykcyjne przepisy odbijają się obecnie na tej branży.

Chociaż wypłata jest nadal lukratywna, firmy żeglugowe tracą znaczny procent zysków z powodu kradzieży, nieefektywnego modelu biznesowego, cyberataków, rosnących kosztów i tak dalej. W wielu przypadkach złe zarządzanie lub skradziony ładunek może każdego roku kosztować te firmy nawet 50 miliardów dolarów strat!

Jednak blockchain może naprawdę zmienić scenariusz logistyki. W rzeczywistości blockchain może zaoferować bardziej przejrzysty i wydajny model biznesowy dla tego sektora. Co więcej, ponieważ blockchain może działać jako system księgi, więc doskonale nadaje się do śledzenia przesyłek.

Dlatego w tym przewodniku skupimy się na roli blockchaina w logistyce i przykładach tego typu w praktyce.


Zapisać się: Darmowy kurs Blockchain

Blockchain dla logistyki: dlaczego logistyka pozostaje w tyle?

Rosnące koszty transportu

To jeden z głównych problemów tego sektora. W rzeczywistości transport stanowi znaczną część całkowitych wydatków. Na przykład pokrywa 30% całkowitych wydatków, które mogą wzrosnąć nawet do 50% ze względu na rosnące koszty paliw. Główne problemy to istnieją sposoby rozwiązania tego problemu, ale nie bez kosztów wpływania na inne aspekty.

Na przykład możesz zmniejszyć liczbę przewoźników, ale wtedy możesz mieć ryzyko nadmiernej zależności. Co więcej, możesz konsolidować przesyłki, ale wiąże się to z ryzykiem opóźnionych dostaw.

Dlatego ten sektor potrzebuje innego narzędzia, które pomoże im zarządzać wszystkimi tymi problemami.

Nieefektywne procesy biznesowe

Inną poważną wadą sektora jest to, że procesy biznesowe są zbyt nieefektywne. Według sondażu zdecydowana większość przedsiębiorstw jest zależna od swoich partnerów 3PL w celu usprawnienia procesów biznesowych i obniżenia kosztów.

Jednak branża logistyczna wciąż pozostaje w tyle, ponieważ wciąż stara się podążać za starymi modelami biznesowymi w tych zmieniających się czasach. Utrzymanie stabilności, elastyczności i podejmowanie ryzyka wymaga planowania strategicznego, aby odnieść sukces. Jednak ze względu na brak skutecznego planowania sektor musi radzić sobie ze stratami.

Niska jakość obsługi klienta

Obsługa klienta jest integralną częścią logistyki. W rzeczywistości dynamiczny rynek ma bardziej złożony łańcuch dostaw i wysokie oczekiwania konsumentów. Dlatego w obu tych przypadkach ważne jest dostarczenie towaru we właściwym czasie, przy jednoczesnym zachowaniu jakości.

Ponadto w wielu przypadkach konsumenci chcą, aby dostawca usług logistycznych rozwiązał wiele problemów dotyczących produktów. Dlatego firma logistyczna musi zatrudnić wykwalifikowaną osobę, która bez problemu rozwiąże te problemy. Jednak w tej chwili branża logistyczna nie ma infrastruktury do obsługi wszystkich tych wymagań. I tak kończą się niską satysfakcją klienta.

Brak przejrzystości w łańcuchu dostaw

Problem polega na tym, że ta branża nie zapewnia takiej widoczności, jakiej potrzebujesz, aby wszystko działało tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Ponadto brak przejrzystości w łańcuchu dostaw skutkuje podrabianiem produktów. Co więcej, ponieważ nie ma możliwości śledzenia przesyłek, w wielu przypadkach dostawy nie docierają na czas.

Dlatego staje się to poważnym problemem, ponieważ jeden przekroczony termin może sparaliżować te, które nadejdą po nim. Ponadto zarządzanie zapasami lub zarządzanie magazynem również musi przyspieszyć grę.

Ograniczony dostęp do finansowania łańcucha dostaw

Finansowanie łańcucha dostaw odgrywa dużą rolę w logistyce. W rzeczywistości pomaga firmom w płynnym doświadczaniu w czasach, gdy napięcia geopolityczne lub obowiązki są niepewne. Co więcej, dostęp do tego rodzaju finansowania naprawdę otwiera prawdopodobieństwo zapewnienia lepszej wydajności tym firmom.

Zazwyczaj potrzebne są środki finansowe na płatności za audyt frachtu, otwarte konta i akredytywy. Jednak upewnienie się, że każdy element uzyska przepływ gotówki na czas, jest trudnym zadaniem. Wszelkie opóźnienia w płatności wpłyną na wszystkich nadawców i wyniki.

Przeczytaj także: Wyjaśnienie technologii Blockchain: zdecentralizowany ekosystem

Niekorzystny wpływ na gospodarkę

Oznacza to kwestie polityczne lub niepewność, niskie wyniki produkcji, inflację, rosnący wskaźnik cen konsumpcyjnych i tak dalej. Zasadniczo wszystkie te elementy wpływają na liczbę usług i produktów, ostatecznie wpływając na potrzebę logistyki.

Staje się zatem poważnym problemem, gdy gospodarka nie jest stabilna, ponieważ utrudnia firmom logistycznym kontynuowanie działalności w czasach kryzysu..

Brak kierowców

Kolejnym ogromnym problemem tego sektora jest brak kierowców lub wykwalifikowanych kandydatów na scenie logistycznej. W rzeczywistości rządy narzucają wiele przepisów, dlatego firmy muszą być bardziej selektywne, jeśli chodzi o rekrutację kierowców..

Wszelkie rozbieżności wynikające ze strony kierowcy mają negatywny wpływ na firmę. Tak więc sprawdzenie każdego kierowcy i upewnienie się, że przestrzega odpowiednich zasad jest kłopotliwe. W wielu przypadkach firmy nie mogą śledzić kierowców i mogą to wykorzystać.

Złożone przepisy rządowe

Jak już wiesz, rządy mogą narzucić wiele przepisów dotyczących globalnych przesyłek, ponieważ posiadają uprawnienia do określania zasad. Wszelkie produkty muszą przejść różne kontrole bezpieczeństwa i jakości, zanim trafią do sklepu. W wielu przypadkach firma logistyczna musi radzić sobie z ogromną liczbą procedur. Jednak głównym problemem jest to, że wszystkie te procesy są czasochłonne i pełne błędów.

Ponadto w wielu przypadkach korupcja jest głęboko zakorzeniona w systemie, co w dłuższej perspektywie powoduje więcej problemów.

Niska trwałość

Ponieważ sektor logistyki jest w dużym stopniu zależny od różnych pojazdów dostawczych, muszą brać pod uwagę dużą ilość emisji dwutlenku węgla, która ma miejsce. W tej chwili rządy próbują zmniejszyć emisje i ślad węglowy. Dlatego firmy muszą teraz zoptymalizować swoje trasy, śledzić emisje, a nawet wybierać paliwa alternatywne.

Jest to nie tylko kosztowne podejście, ale śledzenie procesu jest również dość trudne.

Korzystanie ze starszej technologii

Już teraz sektor logistyki korzysta ze starszego systemu sieciowego, który jest podatny na błędy. W rzeczywistości te starsze systemy wydają się ograniczać możliwości przedsiębiorstw. Ponadto systemy te są powolne i mają tendencję do zmniejszania produktywności.

Dlatego logistyka musi przejść na bardziej zaawansowaną technologię, aby zwiększyć produktywność oraz zaoszczędzić czas i pieniądze. IoT lub robotyka mogą w tym pomóc, ale potrzebują one również dobrego systemu zapory ogniowej lub sieci ochronnej, która powstrzyma cyberprzestępców.

Chcesz dowiedzieć się więcej o roli blockchain w logistyce? Przeczytaj więcej z naszego przewodnika po blockchain w logistyce już teraz!

Korzyści z Blockchain w logistyce

Korzyści z blockchain w logistyce są ogromne. W rzeczywistości blockchain może zaoferować wiele funkcji dla tego sektora, co znacznie zwiększy ogólną wydajność tej branży. Na przykład blockchain może zapewnić przejrzystość łańcucha dostaw. Zatem każdy rodzaj działalności w ramach łańcucha dostaw będzie rejestrowany w księdze i dostępny dla każdego.

Kolejną zaletą blockchain w logistyce jest proces śledzenia. W rzeczywistości blockchain dla branży logistycznej może oferować śledzenie przesyłek od linii produkcyjnej do ręki konsumenta. Przedsiębiorstwa z branży mogą nawet śledzić lokalizację swoich przesyłek i upewnić się, że przesyłki są dostarczane na czas.

Ponadto zdecentralizowana infrastruktura może wreszcie na dobre pozbyć się wszelkich rozbieżności w ekosystemie. Chociaż zdecentralizowana struktura w pewnym sensie nie jest odpowiednia dla przedsiębiorstw, funkcje nadal mogą pomóc w prawidłowym rozwoju tego sektora.

Uważamy, że najlepszym sposobem, w jaki może pomóc temu sektorowi, jest szybszy proces transakcji. Ponieważ branża ta w dużym stopniu zależy od terminowych płatności na każdym etapie, szybsza płatność może naprawdę zmienić wydajność i zaoszczędzić dużo czasu.

W ten sposób, używając blockchain, możesz zakończyć transakcję w ciągu kilku sekund, zamiast zajmować dni i tygodnie, aby ją przetworzyć.

Jeśli chcesz, możesz użyć tego artykułu lub przewodnika jako łańcucha blokowego w logistycznym pliku PDF, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Blockchain może przynieść wiele korzyści także dla innych sektorów. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po zaletach technologii blockchain, aby dowiedzieć się więcej na jej temat.

8 Odpowiednie przypadki użycia Blockchain w logistyce

Istnieje wiele przypadków użycia blockchain w logistyce. Zobaczmy jedne z najlepszych przypadków użycia blockchain w ekosystemie transportowym i logistycznym.

Lepsze śledzenie frachtu

Korzystanie z technologii blockchain w logistyce i łańcuchu dostaw może pomóc w łatwiejszym śledzeniu towarów. Obecnie rośnie zapotrzebowanie na dostawy na żądanie i dostawy tego samego dnia. Jest to więc poważny problem, jeśli chodzi o firmy logistyczne, ponieważ nie są one w stanie sprostać potrzebom tych rosnących wymagań.

Jednak wiele firm przewozowych już próbuje zainwestować w dobrą technologię śledzenia, ale bezpieczeństwo tych technologii jest wątpliwe.

Ponadto, ponieważ technologie te nie mają bezpiecznego procesu uwierzytelniania, cyberprzestępcy lub złe osoby zawsze wykorzystują informacje z sieci.

Blockchain może tutaj naprawdę zmienić scenariusz. Ponieważ blockchain oferuje właściwy kanał uwierzytelniania z weryfikacją, nikt nie może teraz manipulować danymi.

Ponadto, ponieważ możesz śledzić wszystkie swoje dostawy i śledzić dostawy w czasie rzeczywistym, może to naprawdę zapewnić lepsze wrażenia konsumenckie w branży logistycznej.

Bezpieczeństwo urządzeń Internetu rzeczy (IoT) w celu zwiększenia wydajności

Jak już wiesz, wiele firm korzysta już z urządzeń Internetu Rzeczy do śledzenia produktów lub ciągłego utrzymywania jakości. Jednak te urządzenia IoT są podatne na cyberataki, ponieważ zwykle używają serwerów w chmurze do komunikacji między sobą, co jest procesem podatnym na ataki.

Tak więc tutaj blockchain w logistyce i łańcuchu dostaw może zapewnić bezpieczeństwo tym urządzeniom IoT i monitorować wszystkie dane, które pochodzą ze wszystkich tych urządzeń. Co więcej, może również pomóc w analizie i kategoryzowaniu wszystkich danych z tych urządzeń w celu wprowadzenia zmian w strategii biznesowej.

Skuteczne śledzenie transportu

Znaczenie śledzenia przesyłek jest ogromne. Bez odpowiednich kanałów śledzenia niemożliwe jest dostarczenie lub zaplanowanie dostaw na czas. Jest to jednak poważny problem, ponieważ w wielu przypadkach przesyłki mogą przebiegać trasą, która ostatecznie skutkuje opóźnieniami w dostawie.

W rzeczywistości blockchain w logistyce i łańcuchu dostaw może oferować śledzenie przesyłek od linii produkcyjnej do ręki konsumenta. Przedsiębiorstwa z branży mogą nawet śledzić lokalizację swoich przesyłek i upewnić się, że przesyłki są dostarczane na czas.

Ponownie, może pomóc w zakupie dowolnego używanego pojazdu i uwierzytelnieniu informacji dotyczących wcześniejszych wyników dziennika. Więc widzisz, ogólnie rzecz biorąc, jest to wielka wygrana dla wszystkich.

Zapisać się: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Lepsze wdrażanie przewoźnika

Podobnie jak walidacja używanego pojazdu, blockchain może zweryfikować wszystkie rekordy kierowców dla każdego nowego przewoźnika. W rzeczywistości proces ten jest dość czasochłonny i pełen kłopotów. Co więcej, ponieważ zajmuje to dużo czasu, firma również boryka się z pewnymi problemami.

Na przykład broker może osiągnąć ładowność w bardzo określonej lokalizacji. Może więc zidentyfikować nowego przewoźnika, aby go przypisać, ale nie może go przetworzyć, dopóki kariera nie zostanie odpowiednio wdrożona. W rzeczywistości w czasach kryzysu może powodować więcej problemów.

Ponieważ jednak blockchain jest w pełni zdolny do rozwiązania problemu, proces wdrażania nowego sterownika może nastąpić w ciągu kilku minut. Tak więc, blockchain dla funkcji śledzenia logistyki może pomóc w śledzeniu wszystkich procesów wdrożeniowych w sposób oszczędzający czas.

Komunikacja pojazd-pojazd

Innym ważnym przypadkiem użycia blockchain jest opcja komunikacji pojazd-pojazd.

Wiele firm już integruje komunikację V2V w swoim systemie. Dlatego pojazdy towarowe mogą komunikować się ze sobą i tworzyć pluton, aby poprawić bezpieczeństwo, oszczędzać paliwo i czas. Jednak bezpieczeństwo tych informacji jest naprawdę niskie i wymaga odpowiedniego kanału do konserwacji.

W rzeczywistości blockchain dla opcji śledzenia logistyki może szybko zabezpieczyć wszystkie dane z procesów komunikacji między pojazdami i pomóc firmom w efektywnym usprawnieniu informacji. Dlatego firmy mogą również korzystać z tej technologii, aby chronić wszystkie dane przed wszelkimi cyberatakami.

Niezawodne wchodzenie na pokład

To jeden z głównych problemów każdej firmy logistycznej. Wiele przedsiębiorstw nieustannie martwi się o tablice ładowania, ponieważ dane te są modyfikowane, kopiowane lub nawet pełne błędów. Może to spowodować niewiarygodną reprezentację wymagań konsumentów.

Bez łańcucha bloków szansa na duplikację i błędy będzie nadal rosła, ponieważ nie można już tego zrobić ręcznie. Ale dzięki funkcji blockchain do śledzenia logistyki spedytorzy mogą bezpośrednio aktualizować znaczniki czasu w łańcuchu bloków. Ponieważ wszystkie informacje w łańcuchu bloków są weryfikowane, nie ma szans na błąd lub powielenie.

Jest to więc ogromna korzyść dla firmy i spedytorów.

Czytaj więcej: Blockchain w produkcji: przewodnik po upodmiotowieniu przemysłu

Zmniejszone koszty dzięki inteligentnym kontraktom

Kolejnym świetnym przykładem zastosowania blockchain w logistyce jest stosowanie inteligentnych kontraktów na każdym etapie. Jak już wiesz, branża logistyczna obsługuje wiele transakcji na wielu etapach. Jeśli choćby jedno z opóźnień, cały system może się rozpaść. Jednak zazwyczaj przetwarzanie tych transakcji zajmuje dużo czasu.

Ale jeśli zaczniesz korzystać z inteligentnych kontraktów na każdym etapie, możesz usprawnić cały proces w ciągu kilku sekund. Co więcej, oszczędzasz również dużo pieniędzy, pozbywając się pośredników. Najlepsze jest to, że możesz zautomatyzować wszystkie procesy z łańcucha bloków, jeśli zaczniesz używać inteligentnych kontraktów na każdym etapie.

Zwiększona płynność w logistycznym łańcuchu dostaw

Istnieje wiele aplikacji z ekosystemem blockchain, które koncentrują się na sektorze logistyki. Wszystkie te starają się poradzić sobie z głównym problemem tego sektora, którym jest płynność, elastyczność i operacje. Malejąca płynność w tym sektorze jest dość niepokojąca, ponieważ powoduje różnego rodzaju problemy.

Ale dzięki blockchain możesz szybko rozwiązać problem na dobre. W rzeczywistości blockchain ma możliwość zwiększenia płynności w łańcuchu dostaw dla tego sektora. Może to więc oznaczać płynność kierowcy lub płynność nośnika i tak dalej. Ponadto blockchain może uwierzytelniać każdy element tego sektora, aby upewnić się, że każdy element jest na miejscu.

Jeśli chcesz, możesz użyć tego artykułu lub przewodnika jako łańcucha blokowego w logistycznym pliku PDF, aby dokładniej przestudiować ten temat.

Chcesz sprawdzić więcej przypadków użycia blockchain? Sprawdź teraz ponad 20 najlepszych przypadków użycia blockchain!

Firmy wykorzystujące Blockchain w branży logistycznej

Zastanawiasz się tylko, jakie znaczenie ma ta technologia w prawdziwym życiu. To całkiem normalne, że podchodzisz do tego sceptycznie. Aby jednak pomóc Ci w pełni zrozumieć głębię tej technologii, stworzyliśmy listę firm z branży logistycznej, które używają technologii blockchain.

UPS

UPS to główny amerykański przewoźnik wykorzystujący blockchain w branży logistycznej. W rzeczywistości pracują z Inxeption na platformie blockchain, która usprawni ich łańcuch dostaw. Co więcej, platforma nazywa się Inxeption Zippy i wkrótce ujrzy światło dzienne.

Ta platforma pomoże firmom wystawiać, sprzedawać, a nawet dystrybuować dowolne produkty do swoich klientów. To wielka wygrana dla branży logistycznej.

DHL

DHL to kolejny blockchain w przykładach logistyki, które wykorzystują tę technologię do ulepszania tego sektora. W rzeczywistości pracują nad tym z Accenture. Posiadają dowód słuszności koncepcji, który pomoże prześledzić drogę leku od produkcji do konsumenta.

Będzie to głównie śledzenie procesu, który podlega jurysdykcji logistycznej, a nie procesu produkcyjnego.

J.B. Hunt Transport

J.B. Hunt Transport to kolejny przykład technologii blockchain w logistyce. W rzeczywistości współpracują z BiTA lub Blockchain w Transport Alliance. Wraz z tym konsorcjum planują opracować standardy blockchain dla logistyki i edukować branżę na temat tej nowej technologii. Uważają, że blockchain jest rozwiązaniem wszystkich problemów, z którymi boryka się obecnie ten sektor.

C.H. Robinson

C.H. Robinson to kolejny przykład technologii blockchain w logistyce. W rzeczywistości ta firma jest gigantem 3PL. Ta firma współpracuje również z Blockchain in Trucking Alliance (BiTA), aby opracować określone standardy dla tej branży. Pracują też nad platformą, która może pomóc im zwiększyć wydajność.

Blockchain może pomóc rozwinąć Twój biznes. Rozpocznij swój projekt blockchain, korzystając z naszej najlepszej strategii wdrażania blockchain już teraz!

Penske Logistics

Penske Logistics to kolejna firma, która wykorzystuje blockchain w branży logistycznej. W rzeczywistości firma chce zwiększyć rozwój platform blockchain w branży transportowej, aby mogły tworzyć więcej aplikacji na rynkach.

W chwili obecnej nie jesteśmy pewni dokładnej platformy, ale wiemy, że będzie ona pracować nad logistyką żywności i napojów.

NFI Industries

Inna firma wykorzystuje blockchain dla sektora logistycznego – NFI. W rzeczywistości ta firma współpracuje z Blockchain in Transport Alliance (BiTA). Co więcej, chcą wykorzystać to konsorcjum, aby wykorzystać możliwości w tej dziedzinie i rozszerzyć je na różne inicjatywy technologiczne, w tym blockchain.

GEODIS

GEODIS to kolejna firma, która wykorzystuje blockchain w branży logistycznej. Tutaj współpracują z Project Verte w zakresie utrzymania magazynu. Project Verte jest w rzeczywistości platformą handlu elektronicznego, która chce oferować możliwości magazynowania dla średnich i małych marek. Tak więc współpraca w ramach tych dwóch grup zaowocuje większymi możliwościami dla mniejszych marek.

FedEx

FedEx wykorzystuje również blockchain do celów logistycznych. W rzeczywistości chcą zintegrować blockchain ze swoim systemem, a także ukończyli wstępny okres testowania koncepcji. Według nich test zakończył się ogromnym sukcesem i teraz idą na pełne wrażenia.

Ceva Logistics

Ceva Logistics to kolejna firma, która wykorzystuje blockchain do logistycznych zastosowań. W rzeczywistości Ceva jest gigantem logistycznym zarejestrowanym w Szwajcarii. Co więcej, obecnie współpracują z IBM i Maersk nad swoją nową platformą TradeLens.

Najlepsze jest to, że chcą ulepszyć doświadczenie związane z łańcuchem dostaw, a także chcą uwzględnić przejrzystość w swoim modelu biznesowym.

Werner Enterprises

Werner Enterprises wykorzystuje technologię blockchain również w sektorze logistycznym. Obecnie współpracują z Blockchain in Transport Alliance (BiTA), aby upewnić się, że wszystkie wdrożenia blockchain w tym sektorze są zgodne z tym samym zestawem wytycznych i zasad. Chcą też używać go do zarządzania transportem.

Czytaj więcej: 50 najlepszych firm korzystających z technologii Blockchain

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, czym jest blockchain w logistyce, możesz zrozumieć, jak blockchain może naprawdę zmienić scenariusz tego sektora. W rzeczywistości blockchain jest wciąż nową technologią, która od teraz wymaga większej aktualizacji. Mimo to doskonale radzi sobie ze wszystkimi problemami.

Jeśli więc chcesz włączyć blockchain do swojej firmy logistycznej, zdecydowanie powinieneś zrozumieć, jak działa ta technologia. Jeśli jesteś tylko nowicjuszem i chcesz poznać tę technologię od profesjonalisty, zalecamy rozpoczęcie od naszego bezpłatnego kursu Blockchain.

Rozpocznij swoją przygodę z blockchainem i przenieś swoją firmę logistyczną na nowy poziom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me