Co mają wspólnego starożytna indyjska literatura duchowa, starożytny Partenon w Grecji i współczesne zachodnie cuda techniki? Ludzka kreatywność płynie swobodnie, gdy ludzie doświadczają rozsądnego stopnia wolności, poczucia wspólnoty i zaufania. To jest wspólny wątek. W tym artykule opiszę, jak blockchain i palący człowiek sprzyjają kreatywności poprzez wolność, społeczność i zaufanie.

Co to jest technologia blockchain?

Technologia blockchain wdraża zdecentralizowaną sieć peer-to-peer (P2P), do której każdy może dołączyć. Każdy węzeł, czyli komputer w sieci przechowuje wszystkie informacje w rozproszonej bazie danych i może przeglądać całą historię transakcji.

Każdy węzeł ma równe uprawnienia, co skutkuje powstaniem społeczności zamiast odgórnej struktury dowodzenia i kontroli. W publicznym łańcuchu bloków bez uprawnień nie ma jednego centralnego administratora.


Potężne szyfrowanie danych chroni transakcje użytkowników w łańcuchu bloków. Przeczytaj więcej na ten temat w „Poradniku dla początkujących: wykorzystanie kryptografii w kryptowalutach”.

Rekordy transakcji są pogrupowane w bloki, które są ułożone jeden po drugim na innych blokach. Solidne algorytmy konsensusu chronią świętość danych.

Decentralizacja sprzyja duchowi wspólnoty, a przejrzysta i bezpieczna sieć pomaga w zwiększaniu zaufania. Nic więc dziwnego, że technologia blockchain zmienia świat, czy to w sektorze opieki zdrowotnej, czy w pamięci masowej w chmurze.

Przeczytaj więcej o technologii blockchain w „The Ultimate Blockchain Technology Guide: A Revolution to Change the World”.

Czym jest festiwal „Burning Man”?

Larry Harvey i John Law, obaj obywatele amerykańscy, założyli festiwal „Burning Man” w 1986 roku. Zbudowali 8-metrowy drewniany posąg mężczyzny i spalili go rytualnie na plaży w San Francisco w dniu przesilenia letniego tego roku. Spontanicznie zaaranżowana impreza od razu przyciągnęła kilku entuzjastów.

Z biegiem czasu impreza rosła, a ze względu na ograniczenia prawa dotyczące spalenia posągu na kalifornijskiej plaży festiwal przeniósł się na pustynię Black Rock w stanie Nevada. Od garstki gapiów w 1986 roku tygodniowy festiwal przyciąga obecnie prawie 70 000 ludzi z różnych środowisk na pustynię każdego roku..

Wolontariusze festiwalu całkowicie samodzielnie budują miasto na pustyni, organizują wiele wystaw sztuki i innych wydarzeń kulturalnych. Budują duży posąg ze świątynią, goszczą tysiące ludzi, a po tygodniu po prostu spalają posąg i świątynię.

Blockchain vs Burning Man

Uczestnicy, zwani „Palaczami”, uważają rytuał palenia za symbol cyklicznej destrukcji i sekwencji tworzenia, a zatem za święty. Społeczność Burner wykazuje niesamowite poczucie wspólnoty, otwartość, współpracę i kreatywność. Po festiwalu wszyscy sprzątają całe miejsce, aby ponownie zebrać się w przyszłym roku i zbudować swoje „Black Rock City” na tej odludnej pustyni.

Społeczność ewoluowała przez dziesięciolecia i stworzyła zestaw 10 zasad, których zobowiązuje się przestrzegać, bez egzekwowania. Oto kilka przykładów zasad:

 1. Otwartość;
 2. Wzajemny szacunek i działanie społeczności oparte na konsensusie:
 3. Dobrowolny wysiłek;
 4. Opór wobec komercjalizacji ich festiwalu;
 5. Samodzielność;
 6. Wyrażanie siebie;
 7. Odpowiedzialność obywatelska.

Przeczytaj więcej o festiwalu Burning Man na ich stronie internetowej.

Blockchain i Burning Man: mnóstwo podobieństw!

Blockchain i Burning Man mają wiele podobieństw. Wyjaśnię kilka kluczowych, które są następujące:

 1. Szlachetny cel;
 2. Nacisk na budowanie społeczności;
 3. Otwartość;
 4. Nacisk na dobrowolny wysiłek;
 5. Nacisk na „rdzeń bez zmian”.

Blockchain i Burning man mają szlachetny cel

Ten, kto ma powód, dla którego ma żyć, może znieść prawie wszystko.

To słowa zmarłego niemieckiego filozofa Friedricha Nietzschego. Nieżyjący już Wiktor Emil Frankl, założyciel „Logoterapii” i ocalały z Holokaustu, uwiecznił te słowa w swojej książce „Man’s Search for Meaning”. Przeczytaj książkę i przeczytaj, jak te słowa wskazują na wagę szlachetnego celu tutaj.

Entuzjaści Blockchain chcą zmieniać świat na lepsze, dzięki decentralizacji i niezmiennym zapisom obiecanym przez technologię. Przeczytaj o tych ekscytujących projektach w „Rzeczywistych przypadkach użycia Blockchain – 46 aplikacji Blockchain”.

Społeczność Burning Man chce również ulepszać świat, w którym żyjemy, poprzez wysiłek społeczności i głęboką więź między ludźmi. Życzmy obu tym społecznościom sukcesów!

Znaczenie społeczności

Festiwal Burning Man to przede wszystkim społeczność. Festiwal i całoroczne przygotowania do niego koncentrują się na budowaniu więzi między zupełnie obcymi ludźmi. Każdy pomaga innym „Palnikom”, zwłaszcza jeśli „Palnik” jest nowy.

Społeczności w całości kierują publicznymi projektami blockchain, takimi jak Bitcoin czy Ethereum. Dyskutują nad różnymi propozycjami ulepszeń i w przejrzysty sposób decydują o przyszłych aktualizacjach. Kiedy społeczność Bitcoin wdrożyła „Segregated Witness” (SegWit), zastosowała podejście społecznościowe i osiągnęła konsensus.

Otwarta i przyjazna sieć

Publiczne łańcuchy bloków i Burning Man pozwalają każdemu dołączyć. Każdy może uruchomić pełny węzeł Bitcoin. Podobnie festiwal Burning Man jest otwarty dla wszystkich, bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

Publiczne łańcuchy bloków pozwalają użytkownikom na używanie ich pseudonimów. Burning Man zezwala również na to swoim „Burners”.

Dobrowolne wysiłki prowadzą do zmian

Na festiwalu Burning Man nie wydajesz pieniędzy, gdy kupujesz bilety wstępu i przyjeżdżasz ze sprzętem kempingowym itp. Tylko jedna centralna placówka przyjmuje w ogóle pieniądze za sprzedawane przez nich towary lub usługi i to w ściśle określonym celu. Społeczność ceni koncepcję prezentów i dobrowolnych wysiłków.

Programiści dobrowolnie składają wszystkie propozycje ulepszeń w publicznych łańcuchach bloków. Dobrowolnie wykonują również niezbędne programowanie dla tych propozycji ulepszeń. Np. w łańcuchu blokowym Ethereum standard tokenów ERC 20 zawiera błąd, który w niektórych przypadkach powoduje spalanie tokenów. Programista Ethereum dobrowolnie zaproponował rozwiązanie za pośrednictwem ERC 223. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule „ERC 20 vs ERC 223 vs ERC 777: Porównanie standardów tokenów Ethereum”.

Podstawowe zasady nie podlegają negocjacjom

Ludzie nie mogą żyć ze zmianami, jeśli nie ma w nich niezmiennego rdzenia.

To słowa nieżyjącego już amerykańskiego eksperta ds. Przywództwa i znanego autora Stephena R. Coveya. Przeczytaj, jak wielką wagę przywiązywał do zestawu niepodlegających negocjacjom podstawowych zasad tutaj. Odnoszące sukcesy organizacje, wspólnoty i ludzie zawsze wyznają zbiór podstawowych zasad, podczas gdy są otwarci na ewolucję we wszystkim innym.

Burning Man to święto duchowe, oparte na koncepcji bezwarunkowej więzi między jednym człowiekiem a drugim. Chociaż są otwarci co do tego, kto bierze udział, nigdy nie idą na kompromis w sprawie swoich podstawowych zasad, np. dobrowolny wysiłek w celu uzyskania przychodów z reklamy.

Społeczność blockchain zaciekle chroni to, co uważają za rdzeń technologii, czyli decentralizację i niezmienność danych. Analizują wszystkie propozycje ulepszeń i sprzeciwiają się wszelkim propozycjom, które mają na celu osłabienie tego rdzenia.

Blockchain i Burning Man: Potrzeba czujności

Zarówno Blockchain, jak i Burning Man obiecują wiele, jednak, jak zauważył nieżyjący już amerykański historyk Will Durant, cywilizacja jest krucha. Budowa wielkiej cywilizacji zajmuje dużo czasu, ale tylko pokolenie nieostrożności może ją zniszczyć. Przeczytaj więcej o obserwacjach Duranta w ta strona internetowa Fundacji Willa Duranta.

Jak odkryła społeczność kryptowalut, pozbawieni skrupułów gracze wykorzystują oszustwa „Initial Coin Offerings” (ICO) i oszukują inwestorów kryptowalut. Cieszę się, że społeczność rozważa ulepszenia, takie jak DAICO, aby zapobiec oszukańczym ICO. Przeczytaj więcej na ten temat w „Poradniku dla początkujących: Co to jest DAICO? Ulepszone ICO! ”. Muszą zachować czujność.

Społeczność Burning Man musi przyjrzeć się domniemanym przypadkom nadużywania narkotyków podczas festiwalu. Również podczas festiwalu 2017 uczestnik pokonał wolontariuszy i wskoczył w ogień. Zmarł następnego dnia z powodu ciężkich oparzeń i zatrzymania akcji serca, które spowodowało. Festiwal wywołuje silne emocje, a społeczność musi wspierać uczestników emocjonalnymi zawirowaniami, aby zapobiec tak żałosnej utracie życia.

Obie inicjatywy zasługują na nasze szczere wsparcie i mam nadzieję, że pozostaną wiecznie czujni w swojej drodze, aby uczynić świat lepszym miejscem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me