Czy słyszałeś o wyroczniach blockchain? Jeśli tego nie zrobiłeś i chciałeś o nich wiedzieć, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Blockchain może zmienić świat. Jednak wymaga ekosystemu, w którym może bezproblemowo komunikować się z różnymi usługami i rozwiązaniami.

Wyrocznie Blockchain pozwalają blockchain osiągnąć swój prawdziwy potencjał.

Jak więc to osiąga? Odkryjmy.

 


Co to jest Wyrocznia Blockchain?

Wyrocznie Blockchain są zewnętrznymi dostawcami usług. Dostarczają zewnętrzne informacje do inteligentnych kontraktów i działają jako pomost łączący zewnętrzny świat aplikacji i usług z blockchain.

Z założenia zarówno inteligentne kontrakty, jak i łańcuchy bloków nie mogą łączyć się z innym światem. Mówiąc bardziej technicznie, nie są one przeznaczone do uzyskiwania dostępu do danych poza łańcuchem (nie w sieci).

Wypełniając lukę, wyrocznie blockchain odgrywają kluczową rolę i umożliwiają blockchainowi właściwy sposób dostępu do danych spoza łańcucha i w łańcuchu.

Możliwość dostępu do danych spoza łańcucha również poprawia funkcjonalność inteligentnych kontraktów. Poszerza zakres inteligentnych kontraktów i ich zastosowań. Oznacza to również, że inteligentne kontrakty nie miałyby tak dużego wpływu, gdyby nie było wyroczni blockchain, ponieważ inteligentne kontrakty nie mogłyby pracować z danymi poza siecią.

Z technicznego punktu widzenia wyrocznia blockchain to warstwa rozwiązania, która weryfikuje, przesyła zapytania i uwierzytelnia źródła danych poza siecią. Po wykonaniu wszystkich operacji przekazuje te informacje.

Ponadto dane przesyłane przez wyrocznię blockchain mogą być dowolnymi danymi, które mają wartość. Na przykład system opieki zdrowotnej mógłby zażądać danych dotyczących ubezpieczenia za pomocą wyroczni. Z kolei przemysł spożywczy będzie chciał, aby wyrocznie przekazywały informacje o łańcuchu dostaw żywności.

 

Aby upewnić się, że wyrocznie mogą działać efektywnie, zasoby sieciowe muszą być wydawane przez inteligentny kontrakt lub powiązane z nim podmioty.

Przeczytaj także,

 • Dowiedz się, jak stworzyć Blockchain
 • Kiedy używać technologii Blockchain?

Przykład Blockchain Oracle

Aby zrozumieć, jak działa wyrocznia blockchain, musimy przejść przez poniższy przykład.

Weźmy do gry dwie imprezy, Maxa i Vipera.

Zarówno Max, jak i Viper uwielbiają zakłady. Dlatego tworzą inteligentną umowę, aby mieć jak największą przejrzystość w procesie obstawiania. 

Tym razem postawili na to, kiedy zostanie wydana szczepionka przeciwko Covid-19. 

Według Maxa nadejdzie w 2020 r., Podczas gdy Viper jest bardziej ostrożny w swoim zakładzie i uważa, że ​​nadejdzie w połowie 2021 r.. 

Tworzą inteligentny kontrakt, który określa zasady zakładu. Aby jednak inteligentna umowa działała samodzielnie, musi wydobyć informacje ze źródeł zewnętrznych. 

Należy to zrobić przy użyciu zewnętrznego źródła i tu właśnie pojawia się Oracle. Po prawidłowym skonfigurowaniu wyrocznia będzie od czasu do czasu przekazywać dane do inteligentnego kontraktu. 

Po upływie terminu składania zakładów lub znalezieniu szczepionki przeciwko Covid-19, inteligentny kontrakt zostanie wykonany, zmieniając zarówno Maxa, jak i Vipera. Informacje zostaną również przekazane innym stronom, które zarejestrowały się, aby zakład mógł się odbyć.

Z pomocą oracle inteligentny kontakt może stanowić doskonałe rozwiązanie w przypadku przejrzystości i zaufania.

Różne rodzaje wyroczni

Możemy podzielić wyrocznie blockchain na różne typy w oparciu o następujące punkty:

 • Źródło → Pochodzenie danych. Czy to sprzęt czy oprogramowanie?
 • Kierunek informacji → Czy dane wychodzą czy przychodzą?
 • Zaufanie → Czy dane pochodzą ze zdecentralizowanych czy scentralizowanych rozwiązań?

Na podstawie wszystkich tych trzech punktów możemy podzielić wyrocznie na sześć głównych typów:

 • Oprogramowanie wyrocznie
 • Sprzętowe wyrocznie
 • Wychodzące i przychodzące wyrocznie
 • Zdecentralizowane i scentralizowane wyrocznie
 • Ludzkie wyrocznie
 • Wyrocznie specyficzne dla kontaktu

Przyjrzyjmy się każdemu z nich poniżej.

Oprogramowanie Wyrocznie

Wyrocznie programowe to wyrocznie, które pobierają informacje ze źródeł internetowych i wysyłają je do łańcucha bloków. Informacje online mogą pochodzić z dowolnego źródła, w tym witryn internetowych, serwerów i internetowych baz danych. Używasz sieci jako źródła informacji.

Oprogramowanie wyroczni przydaje się, jeśli chodzi o dostarczanie informacji o łańcuchu dostaw do inteligentnych kontraktów w czasie rzeczywistym. Inne kluczowe przypadki użycia wyroczni, w tym ceny aktywów cyfrowych, informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i tak dalej!

 

Sprzętowe wyrocznie

Wyrocznie sprzętowe to wyrocznie, które wchodzą w interakcję ze światem rzeczywistym za pomocą interfejsu. Oznacza to, że jeśli inteligentna umowa wymaga połączenia ze światem rzeczywistym, może to zrobić za pomocą sprzętowej wyroczni. Tak więc, jeśli inteligentna umowa musi przekazywać informacje ze skanerów kodów kreskowych, czujników elektronicznych i innych, potrzebowałaby sprzętowej wyroczni.

Tego typu wyrocznie doskonale nadają się do przekształcania informacji ze świata rzeczywistego na wartości cyfrowe. Najlepszy przykład wyroczni sprzętowej można podać w łańcuchu dostaw żywności, gdzie jeśli jeden rodzaj żywności przechodzi przez łańcuch dostaw, wówczas informacja jest automatycznie przekazywana do obsługujących ją inteligentnych kontraktów, a następnie inteligentny kontrakt podejmie odpowiednie działania w oparciu o Informacja.

 

Wychodzące i przychodzące wyrocznie

Wyrocznie przychodzące to wyrocznie, które wykorzystują zewnętrzne źródła do przesyłania danych do inteligentnych kontraktów, podczas gdy wyrocznie wychodzące to te, które wysyłają informacje wygenerowane przez inteligentny kontrakt do świata rzeczywistego.

Dobrym przykładem wyroczni wychodzącej jest inteligentny kontrakt, który wysyła aktualizację, jeśli ktoś wpłaci pieniądze na jego wirtualny adres. Przykładem przychodzącym jest czujnik wysyłający aktualizacje do inteligentnej umowy.

 

Zdecentralizowane i scentralizowane wyrocznie

Scentralizowane wyrocznie to wyrocznie kontrolowane przez jedną jednostkę. Oznacza to, że są jedynymi dostawcami informacji dla wyroczni. Korzystanie ze scentralizowanej wyroczni może być trudną sytuacją, ponieważ skuteczność scentralizowanej wyroczni jest mniejsza w porównaniu ze zdecentralizowaną.

Jeśli chodzi o zdecentralizowane wyrocznie, najlepiej nadają się do publicznych łańcuchów bloków. Nie ma tu scentralizowanego organu, który kontrolowałby wyrocznie, co oznacza, że ​​dane mają wiele źródeł prawdy. Dane przesyłane za pomocą zdecentralizowanych wyroczni można zweryfikować i zaufać.

 

Wyrocznie specyficzne dla kontraktu

Te wyrocznie są przeznaczone do pracy z pojedynczymi inteligentnymi kontraktami. W takim przypadku konieczne byłoby wdrożenie wielu wyroczni specyficznych dla umowy, jeśli deweloper zdecyduje się wdrożyć wiele inteligentnych kontraktów. 

W rzeczywistości wyrocznie dotyczące konkretnych umów nie są warte czasu i wysiłku wymaganego do ich utrzymania. Są niepraktyczne i powinny być używane tylko w określonym przypadku użycia.

 

Ludzkie wyrocznie

Osoby fizyczne mogą również działać jako wyrocznie. W takim przypadku wybrana osoba musi być wysoko wykwalifikowaną osobą, która może pełnić rolę wyroczni w danej dziedzinie. 

Ludzkie wyrocznie są odpowiedzialne za badanie informacji i ich autentyczności, zanim informacje zostaną przetłumaczone i wprowadzone do inteligentnych kontraktów. Kryptografia zapewnia, że ​​odpowiednia osoba ma dostęp do inteligentnego kontraktu.

 

Znaczenie Oracle

Z samego powyższego przykładu łatwo jest zrozumieć znaczenie wyroczni. Wyrocznie są tam, aby pozostać. Umożliwia działanie inteligentnych kontraktów, ponieważ nie może tego zrobić bez żadnego źródła danych. W dobie big data ważne jest, aby przesyłanie danych przebiegało bezproblemowo. Jeśli nie zostanie podany, przypadki użycia inteligentnych kontraktów zostaną ograniczone.

Ponadto znaczenie inteligentnych kontraktów wpływa na znaczenie wyroczni. Dzięki zdolności inteligentnych kontraktów do pracy z rzeczywistymi aplikacjami wyrocznie mogą otworzyć wiele możliwości.

Powody, dla których Dapp nie może komunikować się ze światem rzeczywistym bez wyroczni

Wyrocznie są konieczne z innego ważnego powodu, ponieważ dApps nie może komunikować się ze światem rzeczywistym bez wyroczni. Ale dlaczego tak dApps nie możesz tego zrobić? Dzieje się tak, ponieważ formaty są zasadniczo różne.

Blockchain to rozwiązanie tylko do dołączania, w którym transakcje są deterministyczne. Transakcje są dołączane jedna po drugiej w kolejności.

Aby blockchain miał dostęp do danych poza łańcuchem bloków, istniałby wymóg niesekwencyjnych punktów danych, co jest niemożliwe w przypadku łańcuchów bloków. 

Tak więc funkcja niezmienności łańcucha bloków ogranicza jego zasięg i elastyczność.

Jeśli chodzi o rzeczywiste przechowywanie danych poza łańcuchem, istnieją niesekwencyjne, niedeterministyczne dane, co oznacza, że ​​zdarzenia są przechowywane zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie według określonej sekwencji. 

Wyrocznie pomagają blockchainowi rozmawiać z danymi ze świata poza łańcuchem i nadawać im sens. Bez wyroczni łańcuch bloków nie byłby w stanie komunikować się z rzeczywistymi aplikacjami, usługami i źródłami danych.

 

Problem z Oracle

Oracle nie jest wolne od problemów. W rzeczywistości pytanie wynika z faktu, że wyroczni nie można narażać na szwank. Jest to ważne, ponieważ inteligentne kontrakty opierają się na danych dostarczonych przez wyrocznie.

Wadliwe lub błędne dane wysłane przez wyrocznię mogą zagrozić inteligentnym kontraktom.

Niestety, nie jest jeszcze możliwe rozwiązanie tego problemu, ponieważ wyrocznie nie są częścią metody konsensusu blockchain. 

Tutaj pojawia się zaufanie. Wyrocznie mogą działać właściwie tylko wtedy, gdy istnieje odpowiednie zaufanie między zaangażowanymi stronami.

 

Wniosek

To prowadzi nas do końca naszego artykułu o blockchainie. Więc co myślisz o wyroczniach? Czy uważasz, że istnieje alternatywa dla tego? Skomentuj swoje teorie poniżej!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me