W tym artykule przyjrzymy się ryzyku związanemu z blockchainem i spróbujemy zrozumieć blockchain z różnych perspektyw, a mianowicie – ogólnej, rozwojowej, prawnej i bezpieczeństwa. Otrzymasz również listę kontrolną, aby upewnić się, że Twoja organizacja jest zagrożona!

Blockchain to rewolucyjny pomysł. Ma to bezpośredni wpływ na różne branże. Jednak blockchain nie jest wolny od zagrożeń. Ryzyko może być związane z technologią, wdrożeniem, inwestycjami, prawnymi, operacyjnymi, bezpieczeństwem, finansami i innymi aspektami bezpośrednio lub pośrednio związanymi z blockchain.

Zapisać się:Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Rodzaje zagrożeń związanych z blockchainem


Kiedy mówimy o blockchain, mówimy konkretnie o jego aspekcie technologicznym. To nie kryptowaluty wykorzystują technologię blockchain.

Ale jeśli chodzi o instytucje takie jak banki, kryptowaluta jest dla nich ryzykowna. Jedno takie narzędzie stworzone przez Elliptic umożliwia bankowi monitorowanie ryzyka związanego z bitcoinami. Monitoruje największe podmioty, które mają do czynienia z bitcoinem.

Oprócz punktu widzenia banków istnieją inne ryzyka związane z blockchain.

A więc jakie są zagrożenia związane z blockchainem?

Ryzyko związane z technologią Blockchain

Ogólne ryzyko związane z technologią Blockchain

Do ogólnych zagrożeń związanych z blockchainem, które mogą wpływać na każdy projekt blockchain, należą:.

Protokoły Blockchain są trudne do zintegrowania

Blockchain to nowa technologia. Oznacza to, że włączenie protokołów blockchain do projektu staje się trudne. Według Deloitte trudno jest realizować różne projekty blockchain. Na przykład, jeśli chcą udostępniać informacje z protokołu Hyperledger Fabric do protokołu Ethereum, potrzebowaliby warstwy integracji, która zarządza tymi dwoma różnymi systemami przedsiębiorstwa.

Zapoznaj się z technologią blockchain dla przedsiębiorstw, aby dowiedzieć się więcej o systemie korporacyjnym

Brak standaryzacji

Duża różnorodność ram oznacza brak standaryzacji. Jest to potencjalnie jedno z największych zagrożeń, na które cierpią obecne projekty blockchain. Standardy te mają zastosowanie w całym ekosystemie blockchain, w tym w początkowych ofertach monet (ICO), kryptowalutach, strukturach itd..

ICO najbardziej cierpią z powodu braku standaryzacji. Inwestorzy nie mają odpowiedniej ochrony przed inwestycją, co sprawia, że ​​ICO są dużym ryzykiem. Ten artykuł mówi o tym, jak pomyślnie uruchomić ICO.

Przeczytaj artykuł Trade Finance Blockchain, aby dowiedzieć się, jak trudna jest standaryzacja.

Słaba wycena kryptowalut

Ceny kryptowalut są również jednym z największych problemów, ponieważ wykorzystują blockchain. Rozsądna cena kryptowaluty zmienia również sentyment rynkowy do blockchain.

Bitcoin, który wykorzystuje technologię blockchain, może osiągnąć wysokie skoki, których nie mogą przypuszczać wszyscy inwestorzy. Oznacza to również, że ceny mogą gwałtownie spaść, pozostawiając wielu inwestorów z pustymi rękami.

Oczywiście ceny nie są stabilne, a to jest jedno z zagrożeń związanych z inwestorami, którzy korzystają z projektu lub kryptowaluty, że wykorzystuje projekt blockchain.

Ryzyko związane z rozwojem technologii Blockchain

Teraz, gdy dostrzegliśmy ryzyko związane z blockchainem, zagłębmy się w aspekt rozwoju.

Obecnie blockchain jest wdrażany w prawie każdym sektorze. Czy to sektor zdrowia, łańcuch dostaw, czy nawet rząd. Każdy chce jak najlepiej wykorzystać przełomową technologię.

Pomysł Blockchain został teraz przekształcony w technologię Distributed Ledger Technology (DLT). Sposobów na rozwiązanie problemu jest wiele, opierając się na koncepcji decentralizacji. Na przykład możemy zobaczyć pojawienie się skierowanego grafu acyklicznego (DAG). Jest używany w IOTA. Inne DLT oparte na DAG to Hyperledger. Wszystko to wyewoluowało z blockchain i dlatego niosło ze sobą takie samo ryzyko jak blockchain.

Ryzyka związane z ryzykiem związanym z rozwojem łańcucha bloków obejmują:

Niedopracowane standardy

Każda technologia ma za sobą niezbędną standaryzację. Oznacza to, że firmom na całym świecie łatwo jest przyjąć tę technologię i umożliwić jej stosowanie na całym świecie. W tej chwili blockchain nie ma odpowiednich standardów ze względu na szybki rozwój. Ponieważ różne organizacje pracują nad swoją „własną” wersją łańcucha bloków lub DLT, trudno jest je ujednolicić. Blockchain i rozproszona księga to dwie różne koncepcje – dowiedz się więcej tutaj, technologia blockchain kontra rozproszona księga.

Konkurencja jest również wyjątkowo zaciekła, co jeszcze bardziej utrudnia tym organizacjom wspólną pracę nad głównym celem.

Ostatecznie prowadzi to do zagrożeń związanych z bezpieczeństwem, prywatnością i interoperacyjnością.

Wysokie zapotrzebowanie na energię

Obecnie istnieje wiele metod konsensusu. Biorąc pod uwagę je wszystkie, łatwo powiedzieć, że najpopularniejszy jest Proof of Work (PoW). Wykorzystują je zarówno Ethereum, jak i Bitcoin. Ethereum jest bardziej popularne, jeśli chodzi o implementację blockchain.

Każda z metod konsensusu ma swoje zalety i wady. PoW to skuteczny sposób na osiągnięcie konsensusu, ponieważ nagradza górników za pracę, którą wykonują. Jednak wadą są wysokie koszty energii. W PoW każdy węzeł musi konkurować ze sobą, rozwiązując bardzo złożony problem matematyczny. Aby rozwiązać ten problem, górnicy muszą zainwestować w wysokowydajne maszyny, które wymagają dużej ilości energii elektrycznej.

Z czasem programiści blockchain rozumieją jego wpływ i powoli przechodzą na bardziej energooszczędną metodę konsensusu, taką jak Proof-of-Stake (PoS).

Nie masz pewności co do Proof of Work (PoW) i Proof-of-Stake (PoS)? Sprawdź ten artykuł na temat PoW Vs. PoS!

Przepisy dotyczące prywatności danych

Prywatność danych jest jednym z najważniejszych problemów związanych z technologią blockchain lub rozproszoną księgą. Oczywiście DLT są zaprojektowane i mogą odgrywać znaczącą rolę w obecnej infrastrukturze społecznej. Ponieważ różne kraje i regiony wdrażają przepisy dotyczące prywatności danych, takie jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych Unii Europejskiej, konieczne jest zrobienie tego samego w przypadku łańcucha bloków.

Podejście to nie polega na zadeklarowaniu swojej tożsamości w sieci, ale nie zawsze tak jest ze względu na działania Poznaj swoich klientów (KYC) i przeciwdziałanie praniu pieniędzy (AML).

Zaufanie menedżerom i programistom Blockchain

Blockchain to doskonała koncepcja, która jest pozbawiona zaufania. Jest to jednak nowa technologia i przybywa wielu graczy, co sprawia, że ​​ekosystem blockchain jest bardziej złożony. Oznacza to również, że jako konsument lub użytkownik końcowy może mieć trudności z zaufaniem tym nowym platformom.

Liczy się wdrożenie, a za te projekty będą odpowiedzialni programiści i menadżerowie. Oznacza to również, że będą w stanie podejmować znaczące decyzje, w tym rodzaj algorytmu kryptograficznego do wykonania, zdolność do miękkiego lub twardego rozwidlenia i tak dalej. Decyzje te mogą być stronnicze i stanowiłyby zagrożenie dla podstawowej idei samego łańcucha blokowego.

Rola użytkowników

Użytkownik jest rdzeniem zdecentralizowanej sieci. Ponieważ nie ma scentralizowanych uprawnień, użytkownik musi wziąć na siebie całą odpowiedzialność za obsługę swoich kont. Oznacza to, że muszą odpowiednio zadbać o klucz prywatny – za pomocą którego uzyskuje się dostęp do portfela lub informacji przechowywanych w łańcuchu bloków. W przypadku jego utraty użytkownik straci również dostęp do swoich danych. Ponadto, jeśli chodzi o blockchain, nie ma opcji przywracania ani odzyskiwania. Wiąże się to z wieloma zagrożeniami zorientowanymi na użytkownika dla technologii blockchain.

Szybkość transakcji

Jedną z reklamowanych cech sieci blockchain jest czas potrzebny na rozliczenie transakcji. Jednak może to nie mieć miejsca za każdym razem, gdy mają miejsce transakcje. Jeśli weźmiemy na przykład Bitcoin, ukończenie transakcji może zająć od dziesięciu minut do kilku godzin.

Skalowalność jest również dużym problemem, a ilekroć występuje przeciążenie, szybkość transakcji może spaść jeszcze bardziej. Więc jak to się stało, że jest to ryzyko? Użytkownik korzystający z rozwiązania blockchain może nie znać stanu sieci. Jeśli transakcja jest pilna, może on utknąć i może to dla niego niekorzystnie wpłynąć. Rozwiązaniem tego problemu jest prywatna sieć, ale mają one również swoje wady.

Złośliwi użytkownicy

Złośliwi użytkownicy są częścią każdego systemu lub rozwiązania. Blockchain nie jest inny. Mogą wpływać na sieć blockchain, kontrolując jej określony aspekt. Ryzyko jest realne i do programistów należy zapewnienie, że złośliwi aktorzy w żadnym stanie nie będą mogli przejąć kontroli nad zasobami sieciowymi ani metodą konsensusu.

Ryzyko związane z prawem związanym z blockchainem

Istnieją również pewne ryzyka prawne związane z blockchain. Kwestie prawne dotyczące technologii Blockchain są poważniejsze. Aby chronić użytkowników, a także zapewnić prawidłowe wdrożenie technologii blockchain, egzekwujemy przepisy. Rządy są również chętne do zarządzania nowymi technologiami, ponieważ mają one charakter scentralizowany i autokratyczny. Jednak w większości przypadków zasady te są przedstawiane w celu ochrony interesów użytkownika, usługodawcy, a także rządu.

Jeśli opracowujesz produkty związane z blockchain lub zamierzasz pozwolić sobie na produkt blockchain, powinieneś również wiedzieć o zagrożeniach prawnych związanych z blockchain. Są jak poniżej.

Prywatność danych

Prywatność danych jest największym problemem, jeśli chodzi o technologię rozproszonych rejestrów. Wszyscy wiemy, że jest zdecentralizowany i rozproszony. Oznacza to, że wszystkie informacje przechowywane w łańcuchu bloków pozostają w łańcuchu bloków, nawet jeśli są to dane osobowe. Kiedy mówimy, że jest rozpowszechniany, przestrzegamy, że dane muszą być przechowywane w różnych lokalizacjach geograficznych. Oznacza to również, że może łatwo podlegać ogromnej liczbie jurysdykcji, co sprawia, że ​​prywatność danych jest bardzo złożonym tematem.

Na początek, jakim przepisom dotyczącym ochrony danych powinny być kierowane dane? Możemy przyjąć Tarczę Prywatności UE-USA, ale będzie to działać tylko w przypadku transakcji dokonywanych z UE do USA lub odwrotnie. Nawet jeśli działa w tych regionach, nie obejmuje innych obszarów na całym świecie.

Rozporządzenie RODO jest skierowane wprost do obywateli UE. Ogólnie rzecz biorąc, idea prywatności danych jest daleko idąca, jeśli chodzi o blockchain. Jeszcze jedną rzeczą, która komplikuje prywatność danych, jest fakt, że dane są niezmienne w łańcuchu bloków. Żaden użytkownik w żadnym wypadku nie może usunąć informacji zapisanych w bazie danych łańcucha bloków.

Jurysdykcja i rozstrzyganie sporów

Jurysdykcja i rozstrzyganie sporów to duże problemy. W rozproszonej księdze głównej chodzi o zdecentralizowaną sieć, co sprawia, że ​​stosowanie jurysdykcji jest nieuniknionym problemem.

Nowoczesne kryptowaluty typu blockchain, takie jak Ethereum lub inne, mogą w tym pomóc, korzystając z inteligentnych kontraktów. Można je zakodować, aby obejmowały określoną jurysdykcję. Jednak wyzwaniem jest wyegzekwowanie korzystania z jurysdykcji.

Ponadto pytania takie jak, kto w razie potrzeby rozwiąże spór. Proces rozwiązywania sporów jest również dużym wyzwaniem, które należy rozwiązać. Wreszcie, należy również zdecydować o przyznaniu nagrody temu, który rozwiązuje. Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest rozwiązać problemy, biorąc pod uwagę naturę DLT.

Ryzyka regulacyjne

Ostatnim ryzykiem prawnym związanym z blockchainem jest ryzyko regulacyjne. Rządy muszą wprowadzić przepisy do DLT. W niektórych przypadkach państwa są również upoważnione do tworzenia własnych przepisów, co może komplikować sprawę.

Wraz z rozwojem walut cyfrowych powszechne są regulacje federalne, które chronią interesy użytkowników i utrzymują równowagę gospodarki.

Ryzyko związane z bezpieczeństwem Blockchain

Istnieją również zagrożenia bezpieczeństwa związane z blockchain. Ponieważ coraz więcej firm próbuje wskoczyć w technologię blockchain, można zrozumieć zagrożenia bezpieczeństwa.

Ale w jaki sposób blockchain jest narażony na zagrożenia bezpieczeństwa? DLT są znane z doskonałych zabezpieczeń. Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie bezpieczne. Nadal mogą zostać zaatakowani, a dane lub informacje mogą zostać skradzione.

Jako firma musisz zrozumieć, że blockchain również nie jest całkowicie bezpieczny i podjąć kroki zapobiegawcze, aby był bezpieczny. Aby się zorientować, poniżej znajdują się zagrożenia bezpieczeństwa związane z blockchain.

Ryzyko związane z człowiekiem

Mimo że blockchain jest całkowicie zdecentralizowany, nadal musi współdziałać z ludźmi, aby działać poprawnie. W takim przypadku pojawiają się nowe zagrożenia bezpieczeństwa związane z łańcuchem bloków. Na przykład każda firma, która chce wejść w interakcję z systemem łańcucha bloków, musi to zrobić za pośrednictwem komputera lub systemów automatycznych. Kiedy użytkownik wchodzi w interakcję za pośrednictwem komputera, w tym momencie istnieje szansa, że ​​poświadczenia dostępu do systemów mogą zostać skradzione lub naruszone. Dzieje się tak tylko na punktach końcowych, co czyni blockchain podatnym na ataki. W rzeczywistości jest to bardziej ryzyko związane z użytkownikiem, ale ponieważ blockchain musi wchodzić w interakcję z użytkownikiem, musi być zdefiniowany w ramach zagrożeń bezpieczeństwa łańcucha bloków.

Ryzyko związane z kluczem prywatnym i publicznym

Cała idea technologii blockchain lub rozproszonej księgi rachunkowej w dużej mierze opiera się na kluczach publicznych i prywatnych. Te klucze to seria znaków, które oferują unikalne właściwości bezpieczeństwa. Jedną z właściwości związanych z bezpieczeństwem jest to, że trudno zgadnąć.

Blockchain działa z tymi kluczami. Jeśli nie masz odpowiedniej kombinacji klucza publicznego lub prywatnego, po prostu nie możesz uzyskać dostępu do treści cyfrowych przechowywanych w łańcuchu bloków. Hakerzy o tym wiedzą, a także wiedzą, że zgadywanie tych kluczy jest stratą czasu. Dlatego próbują zdobyć klucze, atakując najsłabszy punkt, czyli system, z którego korzysta użytkownik. Może to być urządzenie mobilne lub komputer osobisty.

W każdym przypadku haker może wykorzystać luki w zabezpieczeniach tych urządzeń. Jeśli używasz Androida, po prostu spróbują zainstalować złośliwe oprogramowanie, aby uzyskać dostęp do informacji, które udostępniasz za pośrednictwem swojego urządzenia. Jeśli wprowadzisz swój klucz prywatny, będą mogli zrobić jego kopię i wysłać ją do swoich komputerów. Mając w ręku klucz prywatny, mogą wtedy uzyskać dostęp do przechowywanych informacji. W większości przypadków to wina użytkownika, który nie zabezpieczył swoich systemów.

Luki na poziomie sprzętu mogą być również wykorzystywane przez hakerów w celu uzyskania dostępu do komputera lub systemu.

Twoim zadaniem jako użytkownika jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa systemu.

Aby zapewnić ochronę swojego urządzenia, możesz wykonać następujące czynności.

 • Aktualizuj swoje urządzenie regularnie.
 • Używaj dobrego programu antywirusowego i zapory ogniowej
 • Nigdy nie przechowuj kluczy w dokumencie programu Word, pliku tekstowym lub innym typie pliku, do którego haker może łatwo uzyskać do niego dostęp.
 • Nie wysyłaj ani nie przechowuj kluczy w wiadomości e-mail.

Ryzyko dostawcy

Wiele platform i usług ad-hoc współpracuje z DLT w celu ulepszenia ich funkcjonalności. Wraz z rozwojem DLT jest oczywiste, że zobaczymy również wzrost rozwoju firm zewnętrznych. Obejmują one rozwiązania takie jak portfele, procesory płatności, inteligentne kontrakty, platformy płatności w technologii blockchain i tak dalej.

Dostawcy ci również stanowią zagrożenie dla użytkowników. Jeśli platforma lub usługa, z której korzystasz, ma jakąkolwiek formę luki w zabezpieczeniach, możesz spodziewać się problemów podczas uzyskiwania do niej dostępu. Zagrożenia bezpieczeństwa mogą wynikać ze złego kodu, słabych zabezpieczeń i niewłaściwej obsługi przez osoby. Ponadto, ponieważ większość tych dostawców korzysta z inteligentnych kontraktów, muszą zapewnić, że ich inteligentne kontrakty są wolne od wszelkiego rodzaju luk lub luk w zabezpieczeniach. Jeśli istnieje, może łatwo doprowadzić do efektu całego systemu.

Niesprawdzony kod

Jakość kodu pozostaje dużym problemem w przypadku większości rozwiązań blockchain. Zdecentralizowane organizacje muszą zachować szczególną ostrożność podczas wdrażania swoich rozwiązań. Jednym z takich przykładów jest zdecentralizowana organizacja autonomiczna (DAO) – czym jest DAO. Jest to autonomiczny system, który automatyzuje pewną lub całą organizację.

Hack DAO to jeden z najpopularniejszych hacków w historii blockchain. Został utworzony w 2016 roku i znany jako „The DAO”. Został zhakowany, co spowodowało utratę ogromnej kwoty przychodów. Funkcja podziału została wykonana przez hakera, gdy próbował przelać środki z konta głównego. Ukradł 55 milionów dolarów Ether.

Nie testowane w pełnej skali

DLT są głównie uruchamiane na małą skalę, zanim zostaną uruchomione. Aby przetestować DLT, programiści muszą użyć testnet, który symuluje sieć. Potrafią przeprowadzać szeroki zakres testów. Jednak nie obejmuje problemów, które mogą pojawić się w pełnej skali.

Czy Twoja organizacja jest przygotowana??

Istnieje 10 powiązanych czynników ryzyka związanych z blockchainem. Są jak poniżej.

 • Zarządzanie kluczami
 • Zarządzanie danymi
 • Wydajność i skalowalność
 • Możliwość zastosowania
 • Ochrona łańcucha
 • Integracja i interoperacyjność
 • Przepisy i zgodność
 • Odzyskiwanie po awarii
 • Zarządzanie prywatnością i łańcuchem
 • Zarządzanie siecią i konsensusem.

Te konkretne obszary należy zadbać podczas opracowywania aplikacji związanych z łańcuchem bloków lub rozwiązań rozproszonych rejestrów.

Jeśli potrzebujesz zaawansowanej wiedzy na temat łańcucha bloków dla przedsiębiorstw, powinieneś zapoznać się z certyfikatem Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP).

Końcowe przemyślenia

Jako organizacja musisz zrozumieć, że blockchain nie jest rozwiązaniem każdego problemu. Może usprawnić określone procesy, ale na początkowym etapie dużo kosztuje. Należy również zadbać o pewne ryzyko. W tym artykule omówiliśmy różnorodne zagrożenia, w tym bezpieczeństwo, prawne i programistyczne. Co więc myślisz o ryzyku związanym z blockchainem i potencjalnym zarządzaniu ryzykiem związanym z blockchain? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Jeśli interesuje Cię ryzyko związane z blockchainem i podstawowe podstawy, zapoznaj się z naszym bezpłatnym kursem z podstaw blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me