Czy zastanawiałeś się kiedyś, „Co to jest inteligentna umowa?” Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ przedstawimy kompletny przewodnik po inteligentnych kontraktach.

W każdej branży automatyzacja jest koniecznością, ponieważ firmy dążą obecnie do maksymalizacji zysków, utrzymując wydatki na jak najniższym poziomie. Innym powodem, dla którego przedsiębiorstwa chcą automatyzacji, jest eliminacja błędów ludzkich i maksymalne usprawnienie procesu.

Oczywiście istnieje wiele technologii, które umożliwiają firmom właśnie to. Technologia Blockchain jest jedną z technologii, które oferują automatyzację jako jedną z podstawowych funkcji. Inteligentne kontrakty służą do automatyzacji. Stanowią podstawę automatyzacji.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, poznajmy definicję inteligentnego kontaktu.

Co to jest inteligentny kontrakt?


Inteligentna umowa to cyfrowy kod używany do wymiany aktywów, w tym udziałów, pieniędzy lub majątku, bez potrzeby stosowania jakichkolwiek pośredników.

Z technicznego punktu widzenia jest to zautomatyzowana lub samowykonalna umowa, która zawiera umowę między dwiema stronami osadzoną za pomocą kodu. Inteligentna umowa jest rozproszona, zdecentralizowana i przejrzysta, ponieważ działa w technologii blockchain.

Brak pośredników sprawia, że ​​jest to niesamowita koncepcja, ponieważ może działać automatycznie. Najlepszym porównaniem do tego w prawdziwym świecie byłyby dokumenty dostarczone przez prawników. 

Zdolność inteligentnych kontraktów do osadzania reguł, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, jest bardzo przydatna w prawie każdym miejscu. 

Droga do koncepcji inteligentnego kontraktu

Idea inteligentnego kontraktu nie jest nowa. W rzeczywistości pomysł inteligentnego kontraktu został po raz pierwszy zaproponowany przez Nicka Szabo dwie dekady temu.

Według niego inteligentne kontrakty to „zbiór obietnic określonych w formie cyfrowej”. Nick Szabo jest informatykiem i kryptografem. W związku z tym. pracował nad dwoma kluczowymi tematami: cyfrową walutą i cyfrowymi kontraktami. 

W jego pracy narodziła się koncepcja inteligentnych kontraktów, w ramach której dążył do udoskonalenia wysoko rozwiniętych praktyk w zakresie prawa umów dla użytkowników Internetu. Handel elektroniczny może wykorzystać projekt i go wdrożyć.

Koncepcja ewoluowała przez lata, ale jej prawdziwą implementację zaobserwowano po raz pierwszy, gdy powstał blockchain. Bitcoin, gdy został wydany, oferował wsparcie dla inteligentnych kontraktów, ale pozwólmy tylko tworzyć i wykonywać proste inteligentne kontrakty. To ethereum ugruntowało wykorzystanie inteligentnych kontraktów w rzeczywistych przypadkach użycia.

Vitalik Buterin jest założycielem Ethereum. To prowadzi nas do bardzo interesującego pytania, kto wynalazł inteligentne kontrakty?

Kto wynalazł inteligentne kontrakty?

Nick Szabo wymyślił koncepcję inteligentnych kontraktów. Jego praca dotyczyła tego i kryptografii. Jest amerykańskim informatykiem. 

W 1998 roku pracował nad kryptowalutą Bit Gold. Bit Gold zdefiniował inteligentne kontrakty jako skomputeryzowany protokół transakcyjny, który można zdefiniować za pomocą kontraktu w celu wykonania.

Wielu myli Vitalka Buterina, założyciela koncepcji inteligentnych kontraktów, ale to nieprawda.

Ale wprowadził optymalny sposób wykorzystania inteligentnych kontraktów w technologii blockchain.

Co to jest inteligentna umowa? Inteligentny kontrakt Blockchain

Teraz, gdy wiemy o pochodzeniu inteligentnego kontraktu, czas przyjrzeć się inteligentnym kontraktom opartym na łańcuchu bloków.

Satoshi Nakamoto w 2008 roku wypuścił pierwszą kryptowalutę, bitcoin. Zasadniczo wykorzystał przełomową technologię blockchain.

Protokół Bitcoin może być używany tylko do tworzenia prostych inteligentnych kontraktów. Ale na całym świecie było wiele zespołów, które pracowały nad technologią i wprowadzały inteligentne kontrakty w Bitcoinie. Jeden taki zespół pochodzi Particl.io, platforma eCommerce wykorzystująca blockchain jako rdzeń. Umożliwili inteligentną inteligentną umowę na Bitcoin, która zajmuje się środkami przechowywanymi na bezfunkcyjnym depozycie.

Innej grupie udało się również sprawnie działać w ramach inteligentnych kontraktów w sieci bitcoin. Wydali framework FASTKITTN, który rozwiązał problem złożonego inteligentnego zarządzania kontraktami w bitcoinie.

Rozwiązał również koszty związane z uruchamianiem inteligentnych kontraktów w sieci bitcoin. Omówili cały proces w swoim artykule badawczym, Praktyczne inteligentne kontakty na Bitcoin.

Aby rozwiązać problemy, wykorzystali zaufane środowiska komputerowe (TEE). Ponadto udało im się uruchomić inteligentny kontrakt poza łańcuchem, co zaowocowało wydajnym sposobem wykonywania inteligentnych kontraktów z pełnym bezpieczeństwem.

Inteligentny kontrakt Ethereum

Ethereum zmieniło sposób działania inteligentnych kontraktów w środowisku blockchain. ethereum został zaprojektowany z myślą o inteligentnych kontraktach. I właśnie dlatego inteligentne kontrakty są wydajne w ekosystemie ethereum.

Obecnie ethereum jest najlepszym wyborem do tworzenia inteligentnych kontraktów.

Jak działa inteligentna umowa?

W tej sekcji przyjrzymy się bliżej inteligentnym kontraktom. 

Vitalik Buterin w DC Blockchain Summit opisał inteligentne kontrakty jako sposób na transfer aktywów lub waluty w programie. Dodał również, że program wykonuje kod w oparciu o zdefiniowane w nim warunki. Robi to automatycznie i weryfikuje informacje na podstawie otrzymanych informacji.

Inteligentna umowa jest wykonywana, gdy warunek jest spełniony.

Jeśli warunek nie zostanie spełniony, inteligentny kontrakt zostanie wykonany na podstawie podanego warunku.

Jeszcze jedną ważną rzeczą, o której wspomniał, jest to, że zdecentralizowana księga tworzy kopie inteligentnej umowy lub dokumentu w celu ustalenia niezmienności i bezpieczeństwa.

To, co opisał, może być zbyt techniczne dla kogoś nowego w tej koncepcji. Dlatego przejrzyjmy poniższy przykład.

Przykład inteligentnego kontraktu

Branża nieruchomości przyjmuje blockchain. Jeśli w odległej przyszłości zdecydujesz się na zakup nieruchomości za pomocą platformy opartej na blockchain, możesz zobaczyć inteligentne kontrakty w akcji.

Widziałeś więc nieruchomość i zdecydowałeś się ją kupić.

Jest wiele parametrów, o które należy zadbać podczas zawierania transakcji na rynku nieruchomości. Na przykład musisz ustawić kwoty pożyczki, czas raty i inne wyjątkowe warunki.

Aby uruchomić inteligentną umowę, musisz podpisać inteligentną umowę i wprawić ją w ruch.

Na przykład zdecydowałeś się zapłacić z góry 20% wartości nieruchomości. Następnie zdecydowałeś się zapłacić pozostałą część wartości nieruchomości w ratach i na innych warunkach, które możesz mieć.

Sprzedawca tworzy inteligentną umowę na podstawie omówionych warunków. Inteligentna umowa zostaje uruchomiona, gdy oboje zdecydujecie, że wszystko jest prawidłowo udokumentowane.

Z czasem będziesz spłacać raty, a zostanie to odnotowane przez smart kontrakt.

Własność nieruchomości przechodzi na Ciebie, gdy cała płatność zostanie przekazana sprzedającemu. Wszystko odbywa się automatycznie, bez udziału pośredników lub stron.

W porównaniu z transakcją nieruchomościową zawieraną metodą tradycyjną, będziesz mógł zaoszczędzić czas i wysiłek w realizacji całej transakcji. 

Zarówno kupujący, jak i sprzedający oszczędzają pieniądze, ponieważ nie ma pośredników.

Ponadto inteligentny kontrakt powiadomi wszystkie powiązane strony, gdy wystąpi zdarzenie w inteligentnym kontrakcie, w tym banki, kupujący, sprzedający i ubezpieczyciel.

Techniczny przykład inteligentnego kontraktu

Po przeczytaniu tego wszystkiego musisz być podekscytowany możliwościami związanymi z inteligentnymi kontraktami. Co więcej, aby lepiej zrozumieć, co mogą zrobić i osiągnąć inteligentne kontrakty, przyjrzyjmy się inteligentnej umowie opartej na ethereum.

Platforma Azure udostępniła dobrą kolekcję próbek na swoich platformach Strona GitHub. Jak omówiliśmy powyżej przeniesienie aktywów lub przeniesienie własności, przyjrzyjmy się przykładowi przeniesienia aktywów. Możesz to znaleźć tutaj.

Aby zapewnić właściwą obsługę aktywów wysokiej jakości, ważne jest, aby oprócz kupującego i sprzedającego włączyć jeszcze dwóch graczy: Rzeczoznawcę i Inspektora. Inspektor jest odpowiedzialny za sprawdzenie aktywów przed dokonaniem zakupu przez kupującego.

Rzeczoznawca jest ze strony sprzedawcy. Robi aktywa znaczące dla kupujących. Ułatwia również sprzedaż sprzedawcy.

Aby lepiej zrozumieć, spójrzmy na poniższy obrazek.

Źródło: Przykładowa strona usługi Azure GitHub

Zawiera również wiele stanów definiujących stan kontraktu inteligentnego. Obecnie inteligentny kontrakt, który będziemy omawiać, obejmuje 10 stanów, w tym

 • Aktywny
 • Oferta złożona
 • W oczekiwaniu na inspekcję
 • Sprawdzony
 • Oceniane
 • Akceptacja hipotetyczna
 • Sprzedawca zaakceptował
 • Przyjęty
 • Zakończony

Przepływ pracy jest złożony i dlatego nie będziemy go tutaj omawiać. Możesz jednak sprawdzić plik readme.md dla repozytorium transferu aktywów.

Ale jak wygląda inteligentny kontrakt?

Spójrzmy poniżej:

Powyższe 23 wiersze kodu to kod początkowy umowy przeniesienia aktywów. Inicjuje kluczowe zmienne w kontrakcie, a następnie umieszcza również konstruktor do inicjalizacji zmiennych.

Oprócz powyższej funkcji istnieje jeszcze jedna ważna funkcja, MakeOffer i Accept Offer.

Przyjrzyjmy się obu poniższym funkcjom.

Oferta jest składana tutaj. Teraz spójrz na poniższe funkcje AcceptOffer i Reject.

Każda funkcja ma swój własny cel. W większości przypadków funkcja określa stany inteligentnych kontraktów.

Cały kontrakt składa się z 218 wierszy z różnymi funkcjami, takimi jak MarkInspected, MarkAppraised i tak dalej!

Korzyści z inteligentnych kontraktów

Do tej pory powinieneś dobrze rozumieć inteligentne kontrakty i ich działanie. W tej sekcji przyjrzymy się korzyściom z inteligentnych kontraktów i temu, co ma do zaoferowania jako całość.

Bezpieczne

Inteligentne kontrakty zapewniają bezpieczne środowisko do wykonywania kontraktów. Chroni to szczegóły umowy i inne kluczowe informacje przed wyciekiem. Co więcej, na realizację inteligentnych kontraktów nie mają również wpływu żadne osoby trzecie ani ludzie, co czyni je wolnymi od hakerów. Aby zapewnić bezpieczeństwo, wszystkie krytyczne informacje są zabezpieczone za pomocą kryptografii.

Autonomiczny

Inteligentne kontrakty są autonomiczne, co przenosi ich funkcjonalność na zupełnie nowy poziom. Po wdrożeniu inteligentnych kontraktów mogą one działać i uzupełniać się bez żadnych zakłóceń.

Bez przerw

Inteligentne kontrakty nie mogą zostać przerwane przez żadną stronę trzecią, jeśli nie są do tego zaprojektowane. 

Bez zaufania

Inteligentne kontrakty zapewniają pozbawione zaufania środowisko, w którym chronione są wszystkie interesy strony.

Ekonomiczne

Inteligentne kontrakty są opłacalne, ponieważ są autonomiczne i nie wymagają żadnego pośrednika.

Szybka wydajność

Inteligentne kontrakty są szybkie! Umowa może zostać zrealizowana w ciągu kilku minut w porównaniu do godzin, jeśli chodzi o rzeczywiste umowy oparte na dokumentach.

Dokładniej omówiliśmy korzyści płynące z inteligentnego kontraktu. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź nasze Inteligentne kontrakty: najlepszy przewodnik dla początkujących.

Problemy i wyzwania związane z inteligentnymi kontraktami

Podobnie jak każda inna technologia, inteligentne kontrakty nie są wolne od problemów i wyzwań. W rzeczywistości rynek ewoluuje i wiele firm szuka sposobów na wdrożenie technologii blockchain. W rzeczywistości przyjęcie inteligentnych kontraktów jest utrudnione przez fakt, że technologia blockchain nie jest dojrzała.

Tak, technologia blockchain wciąż jest w początkowej fazie.

Do głównych wyzwań, które nękają świat inteligentnych kontraktów, należą:

 • Krzywa adaptacji:

Blockchain jako początkujący etap wpływa również na przyjmowanie inteligentnych kontraktów. Ponadto firmy muszą sprostać wielu wyzwaniom związanym z wdrażaniem inteligentnych kontraktów, ponieważ najpierw potrzebują zdecentralizowanej sieci opartej na księgach.

 • Przepisy prawne:

Każda aplikacja smart kontraktu musi być zgodna z regulacjami opartymi na ekosystemie i miejscu, w którym ma być wykonana.

 • Nie znormalizowane:

Inteligentne kontrakty nadal nie są ustandaryzowane z wieloma podejściami i rozwiązaniami dostępnymi online.

 • Krzywa uczenia się:

Blockchain i inteligentne kontrakty nie są łatwe do opanowania. Dlatego deweloper musi nie tylko umieć kodować, ale także rozumieć stronę prawną kodu, który pisze na potrzeby umowy. Poza tym sędziowie i organy prawne powinni być w stanie zrozumieć kodeks samodzielnie lub poprzez interpretacje.

 • Złożoność ekosystemu biznesowego:

Inteligentne kontrakty nie są adhocami, które można dodać do systemu. To sprawia, że ​​nie można dodawać ani wykonywać, szczególnie w złożonym ekosystemie biznesowym.

 • Prywatność danych:

Blockchain jest niezmienny. Nie jest to korzystne dla przepisów dotyczących prywatności danych, które są ustalane z różnych powodów geograficznych na całym świecie. W przypadku ubezpieczeń RODO polega na umożliwieniu użytkownikowi zapomnienia o systemie. Obecnie trwają prace nad uczynieniem blockchain tak elastycznym, jak to tylko możliwe, bez utraty jego kluczowych punktów.

Poza tym istnieje konkurencja, która uniemożliwia opłacalne inteligentne kontrakty. Partie walczą o ustalenie środka i wpływają na cały proces. Wreszcie, istnieją oczekiwania ludzi, które mogą prowadzić do problemów, ponieważ blockchain lub inne pokrewne technologie nie są po prostu wystarczająco dojrzałe lub popularne na rynku. Nadal wymaga sporo czasu, zanim zostanie zaakceptowany.

DAML – Open-source dla inteligentnych kontraktów

W wyzwaniach mówiliśmy o braku standaryzacji. DAML próbuje rozwiązać ten problem, udostępniając język dla inteligentnych kontraktów. W ten sposób pozwala programistom tworzyć niesamowite, rozproszone aplikacje z pełnym stosem dla blockchain, DLT, a nawet baz danych.

Co więc sprawia, że ​​DAML jest tak wyjątkowy? Cóż, jest łatwy, wydajny i bezpieczny w użyciu. Ekosystem jest bogaty i zawiera DAML IDE, DAML Sandbox, DAML Assistant i inne formy integracji.

U podstaw znajdziesz sam język. Obsługuje niektóre kluczowe funkcje, które wymienimy poniżej:

 • Model DAML: Jest to potężny system typów, który ułatwia definiowanie i prezentowanie złożonych schematów danych do projektowania opartego na domenie
 • Uprawnienia szczegółowe: Możesz użyć DAML, aby uzyskać szczegółowe pozwolenie, zezwalając określonej osobie na dany kontrakt lub część kontraktu.
 • Logika biznesowa: DAML jest wysoce konfigurowalny, umożliwiając firmom bezproblemowe mapowanie logiki biznesowej w aplikacjach rozproszonych
 • Testowanie oparte na scenariuszach: W testowaniu opartym na scenariuszach masz pełną kontrolę nad testowaniem różnych aspektów swoich inteligentnych kontraktów i ich funkcjonalności.

Istnieje wiele firm, które aktywnie rozwijają aplikacje typu full-stack przy użyciu DAML. Firmy te obejmują Accenture, ISDAI, Hashed Health, Change HealthCare i inne!

Jednak najbardziej fascynującą rzeczą w DAML jest wsparcie dla innych technologii rozproszonych rejestrów, w tym Hyperledger Sawtooth, Amazon Aurora, Hyperledger Fabric, VMWare, Corda i innych! 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o DAML, zapoznaj się z naszą publikacją na ten temat tutaj: The Ultimate Guide to DAML

Przypadki / Aplikacje Smart Contract

Inteligentne kontrakty mają wszechstronne podejście. Oznacza to, że mamy mnóstwo przypadków użycia i aplikacji związanych z inteligentnymi kontraktami.

Krótko mówiąc, inteligentnych kontraktów można używać w następujących scenariuszach.

 • Działalność handlowa
 • Przechowywanie akt
 • Zarządzanie łańcuchem dostaw
 • Rynek nieruchomości
 • System hipoteczny
 • Ochrona praw autorskich
 • Roszczenie ubezpieczeniowe

Szczegółowo omówiliśmy przypadki użycia inteligentnych kontraktów tutaj: 12 najważniejszych przypadków użycia inteligentnych kontraktów

DeFI: najlepsze przypadki użycia inteligentnych kontraktów

Zdecentralizowane finanse (DeFi) to ruch typu open source dla sektora finansowego, tworzący ekosystem, w którym użytkownicy mogą polegać na aplikacjach rozproszonych (dApps) dla swoich potrzeb finansowych.

Zasadniczo polega na świadczeniu usług finansowych za pośrednictwem publicznej i rozproszonej sieci, która jest pozbawiona zaufania i ma większy zasięg w porównaniu ze scentralizowanym finansowaniem (CeFI).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zalecamy zapoznanie się z naszym przewodnikiem wprowadzającym tutaj: Co to jest zdecentralizowane finanse (DeFi)? Krótki przewodnik

Zaplanowaliśmy również opublikowanie pełnego kursu DeFi, więc sprawdzaj miejsce, aby uzyskać więcej informacji na jego temat.

Wniosek

To prowadzi nas do końca naszego Kompletnego przewodnika Co to jest inteligentny kontrakt. Omówiliśmy wiele rzeczy na temat inteligentnych kontraktów i do tej pory powinieneś dokładnie zrozumieć, co oferują inteligentne kontrakty. 

Więc co myślisz o inteligentnych kontraktach? Czy myślisz, że wpłynie to w jakiś sposób na Twoje życie w przyszłości? Skomentuj poniżej i daj nam znać, co myślisz poniżej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me