Wielu z was zastanawia się, jak wykorzystać blockchain do własnego biznesu i czerpać z niego korzyści. Omówimy proces wdrażania technologii blockchain w firmach i pomożemy Ci lepiej zrozumieć tę koncepcję.

Technologia Blockchain została początkowo stworzona, aby zaspokoić potrzeby handlu walutami cyfrowymi. Jednak świat znający się na technologii szybko zdał sobie sprawę, że istnieją inne sposoby wykorzystania technologii blockchain.

Technologia Blockchain jest idealna dla firm działających w wielu branżach, aby wdrożyć blockchain. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy blockchain będzie pasował do Twoich potrzeb biznesowych, oto świetny przewodnik, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Na razie możesz się zastanawiać, jak wykorzystać blockchain do własnego biznesu i jak czerpać z niego korzyści. Takie problemy są zawsze związane z nowymi technologiami, więc nie martw się, nie jesteś sam. Właśnie dlatego jesteśmy tutaj, aby szczegółowo poprowadzić Cię przez proces wdrażania łańcucha bloków.

Zapisać się: Darmowy kurs Blockchain


Jak wdrożyć Blockchain?

Zanim firmy wdrożą technologię blockchain, konieczne jest, aby najpierw zidentyfikowały jej najlepsze i najbardziej odpowiednie zastosowanie do utrwalenia łańcucha bloków jako zyskownego zasobu, a nie kosztownego zobowiązania..

Jednak jako lider biznesu musisz najpierw przyznać, że blockchain ma zostać. Po prostu nie możesz już tego ignorować. Oprócz tego zapewnia praktyczne rozwiązania wielu codziennych problemów biznesowych.

Najlepszym możliwym posunięciem jest wdrożenie blockchain. Zacznijmy od tego!

Poznaj możliwości

Nie potrzebujesz inspiracji na początek? Obecnie istnieje wiele przykładów implementacji i zastosowań blockchain, które mogą Cię zainspirować.

Dlatego konieczne jest, aby każdy nowy użytkownik zmierzył skuteczność obecnych zastosowań i wybrał najlepszy szablon do wdrożenia we własnej firmie. Powinieneś zbadać pilotażowe przypadki użycia blockchain, które są obecnie wykorzystywane na rynku.

Bankowość

Wiodącym przykładem wdrożenia blockchain jest sektor bankowy.

Ze względu na liczbę naruszeń bezpieczeństwa, z jakimi borykają się systemy bankowości internetowej oraz fakt, że jednym z najbardziej znaczących aspektów technologii blockchain jest bezpieczeństwo premium, wdrożenie blockchain było doskonałą alternatywą dla systemów bankowości internetowej..

Dlatego niektóre banki zostały niemal zmuszone do wdrożenia technologii blockchain w celu utrzymania zaufania klientów. To z kolei zwiększyło precyzję, szybkość i bezpieczeństwo transakcji i ogólnie bankowości internetowej. To z kolei pomaga również bankom podczas audytu.

Mówiąc najprościej, wdrożenie technologii blockchain zapewnia instytucjom finansowym przejrzystość i jasność. Dlatego większość banków jest zakochana w blockchain.

Ubezpieczenie

To ważny przykład zastosowania technologii blockchain w Twojej firmie.

W przypadku każdej firmy ubezpieczeniowej przejrzystość danych jest niezbędna. Wdrożenie technologii Blockchain służy usprawnieniu wymiany takich danych i zapewnia ich przejrzystość.

Odbywa się to za pomocą inteligentnych kontraktów. Uwierzytelnia warunki umowy i określa, czy określone zdarzenie / sytuacja podlega warunkom wspomnianego inteligentnego kontraktu.

Powoduje to, że klient szybko otrzymuje żądaną kwotę. Następnie rekordy są utrzymywane i aktualizowane z zawrotną prędkością.

Nie trzeba dodawać, że blockchain zapewnia również, że cały proces jest bezpieczny i odporny na nielegalnych hakerów. Dlatego w ostatnim roku nastąpił ogromny wzrost aplikacji ubezpieczeniowych typu blockchain, a także ogólne wdrożenie w sektorze ubezpieczeń na życie, opieki zdrowotnej, tytułów własności i ubezpieczeń komunikacyjnych..

Niektóre z dobrze znanych firm ubezpieczeniowych opartych na blockchain obejmują:

  1. Kasko2Go
  2. FidentiaX
  3. Everledger
  4. Eteryczny

Możesz znaleźć o wiele więcej, ponieważ wiele firm ubezpieczeniowych stosuje technologię blockchain.

Ciekawi Cię wpływ technologii blockchain na ubezpieczenia? Już teraz zapoznaj się z naszym przewodnikiem po blockchain w ubezpieczeniach!

Opieka zdrowotna

Należy pamiętać, że branża medyczna wymaga skrupulatnego prowadzenia dokumentacji. Ponadto taka dokumentacja pacjentów może zawierać poufne informacje, a zatem ich bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Tak więc, aby wdrożyć blockchain w łańcuchu dostaw opieki zdrowotnej, musisz mocno skoncentrować się na farmaceutykach.

Chociaż technologia blockchain skutecznie spełnia te wymagania, zapewnia również możliwość włączenia metod płatności online.

Może to również pomóc szpitalom i dostawcom usług medycznych w łączeniu się z firmami ubezpieczeniowymi w celu przyspieszenia płatności ubezpieczenia. Istnieje już wiele firm farmaceutycznych, które zainwestowały pieniądze, aby wdrożyć blockchain w łańcuchu dostaw.

Dlatego wybór wdrożenia technologii blockchain okaże się korzystny zarówno dla wdrażającego, jak i dla klientów.

Ciekawi Cię wpływ technologii blockchain na opiekę zdrowotną? Już teraz zapoznaj się z naszym przewodnikiem po technologii blockchain w opiece zdrowotnej!

Nieruchomość

To kolejny wspaniały przykład użycia implementacji blockchain. Wraz z początkiem prowadzenia dokumentacji cyfrowej w sektorze nieruchomości istnieje znaczne ryzyko hakerów.

Obejmują one zmianę szczegółów zapisów wraz z podstawowymi błędami, takimi jak złe prowadzenie dokumentacji, niedokładna dokumentacja itp..

Może to spowodować nadmierną liczbę strat dla niczego niepodejrzewających zwykłych ludzi.

Na szczęście implementacja blockchain służy usunięciu lub przynajmniej zmniejszeniu marginesu błędu. To z kolei pomaga zarówno reputacji biznesowej użytkownika, jak i klientom.

Ciekawi Cię wpływ technologii blockchain na nieruchomości? Sprawdź teraz nasz przewodnik po blockchain dla nieruchomości!

Wdrożenie Blockchain: kroki

Oto kluczowe kroki, które musisz podjąć, aby wdrożyć blockchain.

Zidentyfikuj przypadek użycia

Pierwszym naturalnym krokiem jest zidentyfikowanie przypadku użycia. Jest to proces identyfikowania, wyjaśniania i organizowania potrzeb związanych z łańcuchem bloków. Przykład użycia odpowiada, dlaczego potrzebujesz łańcucha bloków dla swojej firmy? Po co ci blockchain? A jakie cele starasz się osiągnąć, wdrażając blockchain?

Po prostu dodaje jasności do twoich celów związanych z łańcuchem bloków. Identyfikujesz przypadek użycia, a następnie budujesz wokół niego kolejne kroki.

Najlepiej zacząć od czegoś małego. Zacznij od pilotażowych przypadków użycia blockchain. Eksploruj je, testuj, wykorzystuj, analizuj wyniki, a następnie wdrażaj blockchain na większą skalę.

Czytaj więcej: Wykorzystanie Blockchain: Lista ponad 20 przypadków użycia technologii Blockchain

Opracowanie Proof of Concept (POC)

Po zapoznaniu się z różnymi sposobami, w jakie wdrożenie łańcucha bloków może przynieść korzyści Twojej firmie, możesz przejść do POC.

Kilka podmiotów z listy Fortune 500 dostrzegło już potencjał we wdrożeniu blockchain i inwestują pieniądze w opracowanie dowodu słuszności koncepcji. W tej części może być konieczne zaimplementowanie łańcucha bloków w Javie lub dowolnym odpowiednim języku programowania.

Co to jest POC?

Jest to proces, który określa praktyczny potencjał i wykonalność projektu blockchain dla Twojej firmy.

Etapy rozwoju POC

Rozwój POC zaczyna się jak każde przedsięwzięcie biznesowe; z solidnym planowaniem. Proces zaczynałby się od serii pytań odnoszących się do twojego projektu. Te pytania z kolei pomagają krok po kroku w rozwoju POC.

Pytania będą dotyczyły charakteru firmy i jej wymagań. Może również zawierać pytania dotyczące rynku docelowego, zwłaszcza jeśli rynek ma charakter niszowy.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania jesteś gotowy, aby położyć podwaliny pod swój dowód koncepcji blockchain. Najlepiej byłoby, gdybyś lepiej rozumiał swój kierunek. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych zawiłości podczas opracowywania POC. W efekcie zapobieganie złożoności zapobiegnie nadmiernemu nakładowi czasu i pieniędzy na rozwój POC, który jest pozbawiony kierunku. Jest to kluczowy etap, ponieważ być może będziesz musiał zaimplementować blockchain w Javie. Co więcej, w razie potrzeby być może będziesz musiał przejść do implementacji blockchain w Pythonie.

Kroki do naśladowania

Oto kroki, które musisz wykonać:

Teoretyczna budowa: Zestaw wskazówek, które wyjaśniają parametry Twojego projektu.

Prototyp: Prototyp zawierający kod, szkice, architekturę, projekt i makiety.

MVP: Nazywany również minimalnym opłacalnym produktem, z minimalnym zestawem najlepszych funkcji.

Podczas opracowywania dowodu słuszności koncepcji łańcucha bloków należy koniecznie pamiętać o następujących wskazówkach.

Musisz zidentyfikować wynik, który Twoja firma chce osiągnąć lub problem, który należy rozwiązać za pomocą łańcucha bloków. Ponadto nie próbuj zmieniać koła. Sprawdź, czy możesz użyć koła, które jest już w ruchu.

Rozumiemy przez to, że unikaj nadmiernego komplikowania swojego życia, próbując zrewolucjonizować sam blockchain, a zamiast tego zrewolucjonizuj swój biznes poprzez blockchain. Testowanie próbki lub prototypu jest bardzo ważne. Może to oznaczać różnicę między utraconymi milionami a milionami zarobionymi.

POC jest ważną częścią wdrażania technologii blockchain. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego ostatecznego przewodnika po weryfikacji koncepcji już teraz.

Wybór platformy Blockchain

Powinieneś wybrać platformę, która odpowiada Twojemu budżetowi, ale ma również konkretną historię skuteczności w wybranej dziedzinie. Często można dać się zwieść imponującej taktyce marketingowej i dokonać złego wyboru. Dlatego badania mają kluczowe znaczenie.

Wybierając platformę blockchain, należy upewnić się, czy posiada ona stację open source. Należy również zadbać o odpowiednią organizację zespołu technicznego.

Dobrym wskaźnikiem skuteczności platformy są ich blogi techniczne, ponieważ większość platform wartych pieniędzy będzie miała taki.

Blockchain jako usługa

Jeśli chcesz wdrożyć blockchain w biznesie, najlepiej jest wybrać blockchain jako dostawcę usług. W rzeczywistości ci dostawcy mogą pomóc we wdrożeniu łańcucha bloków w Twojej firmie i zarządzaniu nim. To bezproblemowe podejście do implementacji.

Chociaż Ethereum jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej używanych platform blockchain na świecie, ale dla firm, które dopiero zaczynają od blockchain, najskuteczniejszym sposobem postępowania jest użycie łańcucha blokowego jako usługi.

W ten sposób nie musisz inwestować czasu w rozwój infrastruktury, znajdowanie bardziej wykwalifikowanych zasobów ludzkich, ale po prostu zacznij wdrażać wstępnie zaprojektowany łańcuch bloków, który można dostosować do swoich potrzeb.

Najlepsze jest to, że istnieje wiele dobrych opcji do wyboru spośród najbardziej rozpoznawalnych gigantów technologicznych. Te opcje obejmują:

  • Amazon lub AWS (Amazon Web Services)
  • Microsoft Azure
  • Wyrocznia

Jeśli jesteś małym i średnim przedsiębiorstwem, zalecamy rozpoczęcie od Amazon lub ich szablonów Amazon Web Services (AWS). Ta usługa płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem nie tylko pozwala płacić zgodnie z przeznaczeniem, ale także wstępnie zaprojektowane szablony łańcucha bloków przyspieszają wdrażanie. Masz również możliwość wyboru między Ethereum a Hyperledger Fabric jako platformą.

Platforma Azure firmy Microsoft to kolejna ekonomiczna i szybka opcja dla małych i średnich firm z wieloma partnerami. Jeśli jednak jesteś dużym przedsiębiorstwem, zalecamy rozwiązanie Oracle Blockchain (dostępne tylko z Hyperledger Fabric).

Pod względem platform możesz wybierać między popularnymi opcjami, takimi jak Ethereum, Hyperledger Fabric lub Hyperledger Sawtooth.

Czytaj więcej: Blockchain as a Service: rozwiązania BaaS klasy korporacyjnej

Budynek & Testowanie rozwiązania Blockchain

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, powinieneś najpierw obserwować obecne technologie blockchain. Wybierz i zaimplementuj te, które można modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami. Na przykład musisz przyjrzeć się wielu czynnikom, które obejmują:

  1. Głębokość technologii oznacza bezpieczeństwo i konsensus, które oferuje, a jeśli obsługuje zarówno publiczne, jak i prywatne łańcuchy bloków.
  2. Zakres technologii oznacza, że ​​obsługuje wiele łańcuchów i wiele platform.

Kluczowym aspektem technologii blockchain są inteligentne kontrakty. Pozwala to ludziom na przenoszenie ważnych produktów bez konieczności korzystania z centralnej strony trzeciej. Możesz dołączyć wymagane zasady do umów. W większości są to implementacje blockchain w Pythonie.

Pozwoli to na automatyczny proces transferu. Zapewnia również przejrzystość i gwarantuje, że wszystkie strony przestrzegają zasad umowy. W rzeczywistości to samowykonujący się inteligentny kontrakt sprawia, że ​​blockchain jest tak ekscytujący dla firm. Twórz inteligentne kontrakty dla swoich procesów biznesowych wszędzie tam, gdzie ma sens dodanie automatyzacji.

W przypadku aplikacji przetestuj je najpierw w sieci testowej, aby upewnić się, że działa tak, jak chcesz.

Wdrażanie partnerów i integracja

Jeśli chcesz wdrożyć blockchain w swojej firmie, musisz wziąć pod uwagę również swoich partnerów i interesariuszy.

Możesz ulec pokusie, aby dać się ponieść emocjom i całkowicie przejść na blockchain. Po zebraniu korzyści z nowej technologii łatwo dać się ponieść emocjom. Nadal będziesz potrzebować starszych systemów i możliwości integracji z nimi.

Będzie kilka firm lub firm, które nie włączyły technologii blockchain. Dlatego od czasu do czasu będziesz musiał z nimi współpracować. W rezultacie będziesz musiał zintegrować starsze systemy z niedawno wdrożoną technologią blockchain. Pozwoli to na utrzymanie relacji biznesowych z każdym, kto jeszcze nie dokonał zmiany.

Być może powoli staniesz się symbolem zmiany. Firmy, które nie dokonały zmiany, będą patrzeć na Ciebie jako przykład. Z czasem mogą się przekonać, że rozwiązaniem jest przejście na blockchain.

Mogą nawet przyjść do Ciebie i spróbować wdrożyć Twój prototyp. To z kolei otworzy dla Ciebie nową drogę biznesową. Możesz zostać dostawcą technologii blockchain.

Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy starsze systemy są zintegrowane z Twoim blockchainem. Jeśli tak, pozwoli to niedowidzącym docenić elastyczność nowej technologii. Jeśli nie są zintegrowane, technologia może równie dobrze być obca tym, którzy się nie zgadzają.

Zapisać się: Kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

Obsługuj i zarządzaj siecią w produkcji

Aby wszystko działało, możesz po prostu samodzielnie zbudować początkowy blok. Jednak taki blok musi zawierać wszystkie atrybuty łańcucha.

Ten proces wymaga również dodatkowego połączenia, aby zapewnić wewnętrzną korespondencję łańcucha bloków. Pomyśl o tym w ten sposób. W pierwszym kroku przygotowaliśmy podstawy do wysyłania informacji przez węzły. Teraz będziemy musieli położyć podwaliny pod otrzymywanie informacji.

Tutaj do gry wkracza zaszyfrowany token lub, dla laika, kryptowaluta. Zostanie wykorzystany do wykorzystania mocy obliczeniowej niezbędnej do zapewnienia ciągłości komunikacji między węzłami.

Rozlokowanie

Następnie należy wdrożyć aplikację w sieci blockchain, czyli przygotowanym serwerze aplikacji. Jest to krok, w którym hostujesz wszystkie swoje aplikacje w głównym łańcuchu. Jeśli masz aplikacje z jednostkami zarówno w łańcuchu, jak i poza łańcuchem, co sprawia, że ​​jest to rozwiązanie hybrydowe, wdróż je na serwerze w chmurze.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technologii blockchain? Sprawdź teraz nasz kompletny przewodnik po definicjach łańcucha bloków!

Rzeczy do rozważenia przy wdrażaniu Blockchain

Oto szybkie rzeczy do rozważenia i sprawdzenia podczas procesu wdrażania łańcucha bloków.

Niech to zadziała

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój system faktycznie działa, musisz go w pełni przetestować. Konieczne jest najpierw przetestowanie go w kontrolowanym ustawieniu. Następnie musisz to również przetestować w prawdziwej pracy. Możesz znaleźć unikalną zmienną, której wcześniej nie brałeś pod uwagę. Każdy taki czynnik może wpłynąć na wyniki wdrożenia łańcucha bloków.

Niepowodzenie jest zawsze szansą

Każdy aspekt twojego protokołu implementacji łańcucha bloków nie będzie działał na początku do maksimum. Utwórz kopię wszystkich problemów i awarii, a następnie spróbuj je naprawić. Znajdziesz na to wiele metod. Powinieneś jednak postarać się, aby łańcuch bloków pozostał prosty

Próba i błąd w takich chwilach będą twoim najlepszym przyjacielem. Upewnij się, że wykonałeś wystarczającą liczbę prób i nie pozwoliłeś, aby jakiekolwiek poszły na marne. Traktuj każdą próbę jako część swojej krzywej uczenia się. Upewnij się, że pozwala ci rosnąć, a nie cofać się.

Skup się

Musisz pamiętać o swoim początkowym celu podczas wprowadzania ulepszeń i zmian w protokole. Różne aspekty mogą łatwo Cię w nie wmieszać.

Może to zaszkodzić Twojemu ogólnemu planowi. Postaraj się, aby Ty i Twoja organizacja nadal przestrzegali tego, co obiecała swoim klientom i czego potrzebują. Twoim celem powinno być uczynienie systemu bardziej efektywnym, a nie jego całkowita zmiana w środku.

Krótko mówiąc, ważne jest, aby zachować koncentrację i nie rozpraszać się. W przeciwnym razie całe ćwiczenie może okazać się dla ciebie bezowocne.

Przygotuj się na przyszłość

Gdy już będziesz w stanie stworzyć działający protokół implementacji łańcucha bloków, powinieneś przygotować się na to, co będzie dalej. Spróbuj i zobacz, czy niektóre funkcje wymagają ulepszeń. Musisz również sprawdzić, czy łańcuch bloków jest skalowalny dla twoich przyszłych potrzeb rozwojowych.

Jest to ważne, aby technologia nie uległa stagnacji. Dlatego nie możesz spocząć na laurach i musisz przyjąć kaizen. Kaizen to japoński termin oznaczający ciągłe doskonalenie. Nieustannie pracuj nad doskonałością w postaci drobnych ulepszeń.

Bez odpowiedniego modelu biznesowego trudno jest wykorzystać blockchain jako dźwignię. Sprawdź naszą najlepszą strategię wdrażania blockchain, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu łańcucha blokowego.

Inne aspekty do rozważenia

Oto kilka innych ważnych punktów naszego przewodnika po implementacji Blockchain, które powinieneś poważnie rozważyć.

Typ uprawnień

Jest to ważny aspekt wdrażania technologii blockchain i wyboru samej technologii. Istnieją 3 rodzaje zezwoleń: prywatne, publiczne i federacyjne. Musisz zdecydować zgodnie z już dostępnymi ustawieniami łańcucha bloków. Oznacza to, że jeśli ustawienie wstępne jest publiczne, ale wybierzesz ustawienie prywatne, może to ostatecznie spowodować zauważalne przeszkody.

Niezmienność

Zasadniczo niezmienność pozwala systemowi wykryć i sprawdzić wszelkie „podwójne wydatki”. Na obecnym etapie rozwoju internet nie może zapewnić niezmienności.

Blockchain musi mieć możliwość zachowania niezmienności transakcji. Zachowa odpowiednie informacje w sieci. Pozwoli to osobom na wykorzystanie go z odpowiednią identyfikacją. To stworzy niezmienność w sieci.

Zapewni to dodatkowy poziom ochrony, umożliwiając połączonej implementacji łańcucha bloków lepszą lokalizację.

Czytaj więcej: 50 najlepszych firm korzystających z technologii Blockchain

Wspólne płotki

Tworząc system na dłuższą metę, możesz napotkać niektóre problemy, takie jak te poniżej.

Niesprawny system

Jeśli nowa technologia nie działa z pełną, wymaganą wydajnością, to nie trwa to długo. Bitcoin miał podobne problemy na początku. Klienci mogą nie używać Twojej implementacji blockchain przez długi czas, jeśli problemy z jej działaniem będą rosnąć.

Jeśli Twój blockchain zapewnia im te same funkcje, co inne systemy, ale po wyższym koszcie, klienci nie dołączą do Ciebie. Zawsze powinieneś przeprowadzić badania rynkowe, aby zobaczyć, na które funkcje są poszukiwane.

Trudny interfejs użytkownika

Niektóre implementacje blockchain stają się zbyt skomplikowane do pracy z powodu wszystkich modyfikacji. Wszyscy twoi klienci nie są zbyt dobrzy w korzystaniu z technologii. Dlatego nie będą chcieli używać systemu, który jest zbyt trudny do naśladowania.

Wielu klientów nie korzystało wcześniej z technologii blockchain. Możesz odwoływać się do maksymalnej liczby ludzi, jeśli utrzymasz swój system w prostocie. Twój system nie powinien mieć łatwych reguł, które większość ludzi może zrozumieć.

Za drogie

Uruchomienie systemu od zera wymaga dużych nakładów finansowych. Po wprowadzeniu modyfikacji projekt może kosztować nawet miliony dolarów. Jeśli jesteś startupem, trudno będzie Ci znaleźć tak duże fundusze. Dlatego na początku warto rozważyć współpracę z innymi, większymi firmami.

Nie rośnie

Wymagania klientów stale rosną. Istnieje wiele różnych wymagań. Wszystkie te wymagania nie mogą być spełnione przez każdą firmę opartą na blockchainie. Niektóre systemy mogą stać się przestarzałe wkrótce po ich uruchomieniu, jeśli nie spełniają potrzeb klientów.

Przeczytaj także: 10 najważniejszych wyzwań związanych z wdrażaniem łańcucha bloków w przedsiębiorstwach

Wniosek

Jesteśmy pewni, że teraz masz jasny pomysł, jak wdrożyć blockchain. Jeśli chcesz wdrożyć własny blockchain lub po prostu chcesz wdrożyć technologię blockchain w swoim istniejącym biznesie, ten artykuł pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.

Należy jednak pamiętać, że jest to wciąż nowa technologia. Na początku możesz łatwo poczuć się sfrustrowany. Kluczem będzie wytrwałość, ponieważ to naprawdę przyszłość technologii i cyfryzacji.

W każdym razie, jeśli jesteś dopiero początkującym i chcesz dowiedzieć się więcej o technologii, zalecamy rozpoczęcie od naszego bezpłatnego kursu blockchain!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me