W tym przewodniku odkryjemy zalety i wady technologii blockchain oraz sposoby przezwyciężenia wszystkich niedociągnięć technologii blockchain.

Wielu entuzjastów blockchain na rynku gloryfikuje technologię blockchain jako kolejną najlepszą cyfrową rewolucję. Szczerze mówiąc, nie wszyscy się mylą. W rzeczywistości technologia zmienia przestarzałe systemy, usuwa pośredników i wprowadza nas w nowy świat. Jednak wielu nie potrafi odpowiednio rozważyć zalet i wad blockchaina, zanim wskoczy.

Każda technologia zawsze będzie miała zalety i wady; blockchain również znajduje się na tej liście. Tak więc, gdy przedsiębiorstwa próbują odkryć pełny potencjał blockchain, często zapominają o problemach.

W rezultacie wielu popełnia błędy, traci zasoby i marnuje czas. Aby pomóc Ci rozważyć zalety i wady technologii blockchain, omówimy je w tym przewodniku. Zobaczmy więc, jakie są zalety i wady blockchain! Zanim jednak przejdziemy do sekcji zalet i wad technologii blockchain, zróbmy krótkie podsumowanie tego, czym naprawdę jest technologia blockchain.


Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Co to jest technologia Blockchain?

Cóż, zacznijmy od podstaw – technologia Blockchain to zdecentralizowany system księgi, który promuje rozproszony charakter, integralność danych i przejrzystość.

To nie było takie skomplikowane, prawda? Pozwólcie, że wyjaśnię to w prostszy sposób. Zasadniczo jest to system księgi, w którym znajdują się bloki, a każdy pojedynczy blok jest połączony w strukturę przypominającą łańcuch. Tak więc wszystkie bloki zostaną połączone z nowym blokiem i blokiem.

Co więcej, każdy pojedynczy blok będzie zawierał informacje, a struktura przypominająca łańcuch reprezentowałaby proces łączenia. W każdym razie wszystkie informacje w bloku są zabezpieczone kryptograficznie. Poza tym będzie miał również identyfikator skrótu, sygnatury czasowe i dane transakcyjne.

W rzeczywistości w tego typu architekturze skończy się łańcuch bloków i to właśnie stąd wzięła się nazwa blockchain. Wielu z was może pomylić to z bazą danych, ale w rzeczywistości blockchain i baza danych bardzo się różnią.

Najlepsze zalety blockchain to to, że oferuje połączenie peer-to-peer, więc nie będzie żadnego scentralizowanego serwera monitorującego każdy Twój ruch.

Jak popularne jest to wśród przedsiębiorstw?

Obecnie wiele przedsiębiorstw jest bardzo zainteresowanych technologią blockchain. Po przeanalizowaniu zalet i wad blockchain, wielu już rozpoczęło wdrażanie blockchain. Według niedawnego badania ponad 36% przedsiębiorstw jest skłonnych zainwestować 5 milionów dolarów lub więcej w blockchain.

Badanie 2020 zostało przeprowadzone na 1488 globalnych przedsiębiorstwach, gdzie każda firma została zapytana, ile planuje zainwestować. Możesz sprawdzić poniższy formularz procentowy. Powinieneś jednak wiedzieć, że ankieta nie obejmuje wszystkich przedsiębiorstw na świecie zajmujących się technologią.

Zatem „prawdziwy” procent zawsze będzie się zmieniać. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, możesz sprawdzić Deloitte Ankieta.

Inwestycja Procent przedsiębiorstw planujących inwestycje
≥ 10 milionów dolarów 7%
5 milionów dolarów – 10 milionów dolarów 24%
1 milion – 5 milionów dolarów 30%
500 000-1 milion dolarów 24%
< 500 000 $ 12%
Niepewny 2%
Brak inwestycji 1%

Jak więc widzisz, przedsiębiorstwa również chętnie inwestują w technologię. W każdym razie przejdźmy do następnego segmentu zalet i wad przewodnika po technologii blockchain.

Plusy i minusy technologii Blockchain

Technologia blockchain ma wiele zalet i wad, ale pośród nich najpierw zajmiemy się sekcją dotyczącą zalet. Sprawdź poniżej zalety blockchain.

Plusy i minusy Blockchain

Zalety Blockchain

Technologia blockchain ma wiele zalet. Zobaczmy, jakie są niektóre z nich:

Brak pośrednictwa

Przede wszystkim dzięki blockchain otrzymujesz system rozproszony. Oznacza to, że pozbywa się wszelkich pośredników z twojego systemu. Ale jaka to zaleta? W rzeczywistości pośrednicy są zazwyczaj zewnętrznymi źródłami, które łączą Cię z Twoimi usługami.

Jednak w świecie biznesu, z każdej usługi oferowanej przez pośredników, otrzymują obniżkę. W rzeczywistości niewielka kwota płatności może wydawać się niewielka, ale sumuje się, gdy Twoja usługa wymaga 10-15-etapowego procesu.

Poza tym nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy pośrednicy będą uczciwi ze swoimi usługami. W rzeczywistości korupcja sięga głęboko iw wielu przypadkach te półprodukty mają tendencję do wykorzystywania przedsiębiorstw i konsumentów dla ich osobistych korzyści.

W ten sposób pozbywając się ich, rozwiązuje się cały problem zaufania. Zobaczmy kolejną zaletę w tym przewodniku po zaletach technologii blockchain.

Dane wysokiej jakości

Technologia Blockchain zapewnia najwyższy poziom jakości danych. W rzeczywistości jest to rozproszony system księgi, w którym przechowuje dane. Ale w jaki sposób zapewnia wysokiej jakości dane? Cóż, musisz wiedzieć, że dane o niskiej jakości nie przekształcą się w dane wysokiej jakości w ciągu nocy. Tak się nie dzieje.

W każdym razie ta technologia rozproszonej księgi zapewnia proces konsensusu, który umożliwia odfiltrowanie wszelkich złych danych za pomocą przydatnych danych. Oznacza to, że nikt nie może po prostu dodawać żadnych informacji do księgi ani nawet manipulować istniejącymi.

Tak więc weryfikacja każdej informacji przed dodaniem do księgi eliminuje wszelkie fałszywe dane.

Co więcej, eliminuje również problemy wynikające z błędów popełnianych przez człowieka. Ponieważ każda informacja jest weryfikowana, nie ma miejsca na błąd popełniony przez człowieka.

Tym samym znacząco podnosi jakość danych. W każdym razie przejdźmy do kolejnej przewagi w tym przewodniku po zaletach i wadach łańcucha blokowego.

Trwałość i bezpieczeństwo

Blockchain zapewnia najwyższą trwałość. Można o nim myśleć jak o internecie, w którym jest wbudowana solidność. W rzeczywistości ogólna struktura technologii sprawia, że ​​jest ona tak trwała. Co więcej, przechowując bloki informacji w sieci, zapewnia, że ​​nie ma pojedynczego punktu awarii ani pojedynczego podmiotu, który go kontroluje..

Ta jakość sprawia, że ​​system jest z natury trwały. Co więcej, ponieważ nikt nie może zmienić bloków, pozostaje solidną, zabezpieczoną platformą. Poza tym jest całkiem skuteczny w odpieraniu prób włamań.

Tak więc istnieje niewielka lub żadna możliwość pokonania tej sieci. W każdym razie zobaczmy kolejną zaletę w tym przewodniku po zaletach i wadach technologii blockchain.

Wysoki poziom uczciwości

Kolejną wielką zaletą blockchain jest poziom integralności. W porównaniu z innymi systemami sieciowymi, blockchain zapewnia jak dotąd najwyższy poziom integralności. Ale co to oznacza? W rzeczywistości oznacza to, że wszystkie Twoje dane zawsze będą właściwe i nikt nie może ich zmienić, gdy znajdą się w księdze.

Co więcej, proces przechowywania informacji i procesów konsensusu jest również solidny. Co więcej, żaden użytkownik nie może po prostu wprowadzać zmian w weryfikacji, jak mu się podoba. W ten sposób oferowałby dokładne i wiarygodne dane za każdym razem, gdy przeprowadzasz transakcje lub przechowujesz jakiekolwiek inne informacje.

Z drugiej strony, hash ID każdego łańcucha bloków odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu tej właściwości. Sprawdźmy kolejną zaletę w tym przewodniku po zaletach i wadach technologii blockchain.

Niezmienność i przejrzystość

Aby uzyskać kolejną zaletę w tym przewodniku po zaletach i wadach łańcucha blokowego, zajmiemy się przejrzystością i niezmiennością. Blockchain jest dostarczany z niezmiennym systemem pamięci masowej, w którym nie można zmienić żadnej formy danych ani nie mówiąc już o ich całkowitym usunięciu.

W rzeczywistości haszowanie kryptograficzne odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu niezmiennej struktury. Ponieważ każdy blok będzie miał Hash ID, wszelkie zmiany w danych tego bloku drastycznie zmieniłyby ten identyfikator. I nie można ponownie utworzyć tego samego Hash ID.

Tak więc, jeśli ktoś spróbuje zmienić dane, wszyscy inni użytkownicy od razu to zauważą. W każdym razie większość systemu księgi w tej technologii jest również otwarta dla wszystkich. Nawet w prywatnych łańcuchach bloków istnieją wspólne informacje z księgi, które każdy może zobaczyć w dowolnym momencie.

Długowieczność i niezawodność

Kolejną wielką zaletą tego przewodnika po łańcuchu bloków jest niezawodność i długowieczność danych. Jak już wiesz, blockchain jest niezmienny, przejrzysty i zapewnia integralność. Wszystkie te cechy decydują o niezawodności i długowieczności technologii.

Co więcej, ponieważ nikt nie może po prostu zmienić zasad łańcucha blokowego, jak mu się podoba, pozostaje on nienaruszony. Co więcej, ponieważ może oferować realne rozwiązania dla różnych problemów biznesowych w perspektywie długoterminowej, staje się niezawodną technologią.

Wiele przedsiębiorstw już rozważa długoterminową zmianę swoich starszych sieci za pomocą technologii blockchain.

Prosty ekosystem

Wielu z was może uznać, że blockchain jest skomplikowanym ekosystemem; jednak zaufanie jest w rzeczywistości uproszczonym ekosystemem. W rzeczywistości każde przedsiębiorstwo musi przejść przez różne etapy, aby przetworzyć lub zaoferować swoim konsumentom rozwiązanie.

To, co robi tutaj blockchain, to skrócenie różnych etapów przetwarzania do kilku kroków. Co więcej, ponieważ technologia może zaoferować prawie wszystko online, jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu.

Na rynku istnieje już wiele rozwiązań opartych na blockchain, które oferują przyjazne dla użytkownika interfejsy.

Upoważnieni użytkownicy

To kolejny z zalet tego przewodnika po zaletach i wadach technologii blockchain. W tradycyjnym scentralizowanym systemie użytkownicy nie mają tak dużej kontroli nad własnymi informacjami. W rezultacie wielu skorumpowanych pracowników próbuje nadużyć informacje dla swoich osobistych korzyści.

Jednak ponieważ blockchain zapewnia sieć peer-to-peer i przywraca użytkownikom kontrolę, zapewnia, że ​​nikt nie może ich w żaden sposób nadużywać. Poziom bezpieczeństwa i przejrzystości zapewnia, że ​​każda osoba ma pełną kontrolę nad swoimi informacjami.

To zdecydowanie coś, czego chcieliśmy od bardzo dawna.

Szybsze transakcje

Oferuje również szybsze transakcje w porównaniu do tradycyjnych środków. Zwykle scentralizowane banki mogą zająć dużo czasu nawet do przetworzenia transakcji. Stało się to bardziej widoczne, gdy ktoś próbował wysłać pieniądze za granicę.

W rzeczywistości przetworzenie tej transakcji może zająć nawet sześć dni. Dlatego w sytuacjach kryzysowych wielu konsumentów nie może polegać na powolnym systemie tradycyjnych banków. Jednak dzięki blockchain możesz zakończyć transakcję w ciągu kilku sekund!

To jest strasznie szybsze niż dotychczas jakikolwiek tradycyjny sposób.

Niższe koszty transakcyjne

Oprócz oferowania szybszych transakcji, oferuje również niższy koszt transakcyjny – oczywiście nic za darmo. Gdy na co dzień korzystasz z tradycyjnych metod, musisz w zamian za usługi udzielić im jakiejś opłaty.

Nawet jeśli opłata może być niewielka, ale po wieloetapowym procesie może stać się cięższa dla Twojej kieszeni. Z drugiej strony, blockchain oferuje tylko niższą opłatę transakcyjną w zamian za szybszy proces transakcji.

Sprawdźmy następny w tym przewodniku po zaletach i wadach łańcucha bloków.

Nowy model biznesowy i łańcuch wartości

Kolejną wielką zaletą blockchain w tym przewodniku po zaletach i wadach blockchain jest nowy model biznesowy. Blockchain daje nowe spojrzenie na to, jak powinniśmy modelować nasz biznes w nowym świecie.

Dzięki zastosowaniu tej technologii powstają nowe rynki i nowe możliwości. Co więcej, jest to lepsza infrastruktura, która eliminuje wiele problemów, z którymi mamy do czynienia w dzisiejszych czasach. Ponadto zwiększa wartość przedsiębiorstwa, gdy zaczniesz go używać, zwiększając przychody i promując zaufanie.

Ulepszona identyfikowalność

To ostatnia jak dotąd zaleta na liście zalet i wad łańcucha blokowego. Cóż, jest to bardziej dla przedsiębiorstw, które mają do czynienia ze złożonym charakterem łańcucha dostaw lub inną podobną branżą. Śledzenie tego, co lub jak udało ci się wyprodukować przedmiot, jest kluczowe.

Na każdym etapie musisz mieć pewność, że oferuje najwyższą jakość. Jeśli jednak nie znasz pochodzenia swoich towarów, nie możesz zaoferować jakości. Jednak blockchain zapewnia, że ​​możesz śledzić te elementy od samego źródła do punktu końcowego.

Nie tylko dobre, ale możesz także zweryfikować dowolny zasób na giełdach aktywów.

Wady technologii Blockchain

W tych zaletach i wadach przewodnika po technologii blockchain omówimy teraz różne wady technologii blockchain. Zobaczmy, co to jest.

Nadmiarowa wydajność

Jak dotąd jest to pierwszy wady i zalety listy blockchain. W rzeczywistości potrzeby obliczeniowe tej technologii są bardziej powtarzalne niż scentralizowane serwery. Dzieje się tak, ponieważ za każdym razem, gdy księga jest aktualizowana, wszystkie węzły muszą również aktualizować swoją wersję księgi.

Dzieje się tak, ponieważ rozproszony charakter systemu księgi nakazuje, aby każdy węzeł miał kopię systemu księgi. W związku z tym musi wielokrotnie przechodzić ten sam proces.

Złożony proces weryfikacji podpisów

Kolejną wadą naszych zalet i wad listy blockchain jest proces weryfikacji podpisu. Zasadniczo dla każdej transakcji w systemie będziesz potrzebować prywatno-publicznej weryfikacji podpisu kryptograficznego.

Następnie wykorzystuje ECDSA (algorytm podpisu cyfrowego krzywej eliptycznej), aby upewnić się, że transakcja odbywa się między odpowiednimi węzłami. Dlatego każdy węzeł musi zweryfikować autentyczność użytkownika, co może być trudnym i złożonym procesem.

Klucze prywatne

Aby dokonywać transakcji w sieci, musisz mieć klucz prywatny. Chociaż inni użytkownicy mogą zobaczyć Twój klucz publiczny, klucz prywatny jest znacznie ważniejszy, ponieważ pozostaje ukryty. Ponadto wszystkie adresy w łańcuchu bloków będą miały klucz prywatny.

Musisz w jakikolwiek sposób zabezpieczyć swój klucz prywatny, jeśli nie chcesz, aby inne osoby nadużywały Twoich zasobów. Jeśli jednak zgubisz swój klucz prywatny, utracisz również dostęp do swoich środków w sieci. Nie ma już sposobu, aby je odzyskać.

Zapoznajmy się z kolejnym problemem w naszym przewodniku po zaletach i wadach technologii blockchain.

Brak wewnętrznych możliwości

Ponieważ technologia jest stosunkowo nową koncepcją, nie ma wielu zdolnych programistów, którzy mogliby nad nią pracować. Tak więc, gdy przedsiębiorstwa próbują opracować własne rozwiązanie blockchain dla przedsiębiorstw, znalezienie zespołu zdolnego do obsługi projektu staje się trudne.

W tym przypadku dostawcy BAAS oferują wiele usług. Usługi te oferują wysokiej klasy programistów i zespoły marketingowe, które pomogą Ci wprowadzić rozwiązanie blockchain na rynek.

Jeśli chcesz rozwinąć swoją grę i zostać certyfikowanym specjalistą w dziedzinie technologii blockchain, oto zbiór naszych kursów certyfikacyjnych w dziedzinie technologii blockchain, które możesz wypróbować.

Problemy związane z integracją

To kolejna z głównych wad technologii blockchain. Jest przeznaczony głównie dla przedsiębiorstw, które prowadzą starsze sieci. W rzeczywistości blockchain zastąpiłby starsze sieci. Jednak proces integracji nadal nie jest w pełni funkcjonalny. Co więcej, wiele technologii blockchain nie ma możliwości współpracy ze starszymi sieciami.

Oznacza to, że aby właściwie z niego korzystać, firmy musiałyby całkowicie pozbyć się swoich starszych sieci na dobre. Jest to coś, do czego wielu jest sceptycznie nastawionych.

Niepewne przepisy

To główna wada w naszych zaletach i wadach listy blockchain. W rzeczywistości nie wszystkie technologie blockchain mają odpowiedni zestaw przepisów dotyczących sieci. Dlatego wielu w ogóle nie ufa systemowi. Z drugiej strony brak regulacji wprowadza koncepcję oszustw ICO.

I nie trzeba dodawać, że wielu padło ofiarą oszustw ICO, ponieważ nie ma przepisów dotyczących kryptowalut. Instytucje rządowe również mają trudności z jej przyjęciem, ponieważ sektor ten działa w pełni na regulacjach.

Duże zużycie energii

Aby upewnić się, że każda transakcja jest ważna, musi przejść przez procesy konsensusu. Oczywiście proces konsensusu wymaga ogromnego wysiłku, aby utworzyć każdy węzeł. Nie wspominając o tym, że wszystkie węzły muszą komunikować się w tę iz powrotem, aby upewnić się, że transakcja jest ważna.

Z drugiej strony algorytmy konsensusu, takie jak dowód pracy, wymagają dużej mocy obliczeniowej, co zwiększa całkowite zużycie energii. Jednak z przyjemnością dowiesz się, że obecnie wiele protokołów konsensusu zużywa znacznie mniej energii.

Zapoznajmy się z kolejnym problemem w naszym przewodniku po zaletach i wadach technologii blockchain.

Brak kontroli dla przedsiębiorstw

Cóż, przedsiębiorstwa potrzebują pewnego autorytatywnego procesu, aby korzystać z technologii blockchain. Niestety publiczne łańcuchy bloków nie będą w stanie w najbliższym czasie zaoferować tych kontrolnych aspektów. Jednak rozwój prywatnych i konsorcjalnych łańcuchów bloków wydaje się oferować zarówno kontrolę nad technologią, jak i jej rozproszony charakter. Są one najczęściej nazywane korporacyjnymi strukturami blockchain i są przeznaczone tylko dla organizacji.

Tak więc, powinniśmy być w stanie bardziej nowocześnie podejść do tej kwestii znacznie wcześniej, niż się spodziewano.

Zapoznajmy się z kolejnym problemem w naszym przewodniku po zaletach i wadach technologii blockchain.

Obawy dotyczące prywatności

Kolejną ważną wadą naszych zalet i wad listy blockchain są kwestie prywatności. Przedsiębiorstwa potrzebują prywatności, aby za wszelką cenę zachować wartość marki. Oczywiście nie mogą ujawniać swoich poufnych informacji masowym ludziom ani ich konkurentom.

Dlatego wiele organizacji nie chce używać łańcucha bloków do celów biznesowych. Jednak użycie opcji transakcji prywatnych i uwierzytelniania specyficznego dla użytkownika rozwiązuje ten problem krok po kroku.

Adopcja / zakłócenie kultury

Jest to raczej wada kulturowa niż techniczna. Nasze modele biznesowe już od jakiegoś czasu działają na określonej architekturze. Ale wynalazek blockchain zagraża temu systemowi.

W rzeczywistości blockchain już zaczął zmieniać sposób działania systemu i zrewolucjonizował wiele branż. W rezultacie wiele rynków już stało się przestarzałych.

Zapoznajmy się z kolejnym problemem w naszym przewodniku po zaletach i wadach technologii blockchain.

Wysoki koszt

Tak, blockchain jest znacznie tańszy niż inne infrastruktury. Jednak może to być również kosztowne rozwiązanie. Zasadniczo koszt zależy od rodzaju funkcji, którą chcesz dodać, i Twoich potrzeb. Co więcej, opracowanie postaci roztworu skrobi wymaga sporej sumy pieniędzy.

Nie wspominając o wymianie starszego systemu również kosztowałoby dużo pieniędzy. Możesz jednak rozwiązać ten problem, jeśli ograniczysz swoje rozwiązania do minimum. Ponadto dołączenie do konsorcjum lub skorzystanie z BAAS również może ci pomóc. Jednak Blockchain as a Service może pomóc w opracowaniu solidnej strategii biznesowej blockchain.

Według niedawnego badania przeprowadzonego w 2020 r. Dotyczącego 1488 globalnych przedsiębiorstw, zapytano ich, jaka może być ich bariera adopcyjna. Możesz sprawdzić poniższy formularz procentowy. Powinieneś jednak wiedzieć, że ankieta nie obejmuje wszystkich przedsiębiorstw na świecie zajmujących się technologią. Zatem „prawdziwy” procent zawsze będzie się zmieniać.

Odsetek przedsiębiorstw, które uważają, że problem jest barierą
Wymiana lub adaptacja istniejących starszych systemów 35%
Potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa 34%
Obawy dotyczące wrażliwości informacji o konkurencji 34%
Brak jasności przepisów 32%
Brak wewnętrznych możliwości 31%
Wyzwania w tworzeniu konsorcjum 31%
Uciążliwe otoczenie regulacyjne 30%
Niepewny zwrot z inwestycji 29%
Brak przekonującej aplikacji 29%
Ta technologia nie została udowodniona 27%
Niewystarczające finansowanie 26%

Ponadto 22% przedsiębiorstw nie traktuje tego jako priorytetu biznesowego. Ponadto 3% w ogóle nie widziało żadnych barier, a 1% nie ma pewności, czy istnieje bariera dla przyjęcia technologii blockchain, czy też nie.

Pokonywanie wad Blockchain

W przypadku każdej technologii będziesz musiał radzić sobie z wadami, jeśli chcesz skorzystać z zalet. Jednak wady nigdy nie powinny przeważać nad zaletami. Dlatego blockchain naprawdę musi przyspieszyć grę.

I właśnie to robi w tej chwili. Większość wad aplikacji blockchain może stać się pro, jeśli firmy wykorzystają prywatne lub konsorcjalne łańcuchy bloków. Prywatne łańcuchy bloków oferują dodatkową kontrolę, prywatność, regulacje, szybsze transakcje, tanie integracje i wiele innych.

Ponadto, jeśli chcesz uzyskać decentralizację blockchain, zawsze możesz użyć konsorcjum blockchain dla swojej firmy. W miarę upływu czasu coraz więcej osób interesuje się technologią blockchain i doskonaleniem umiejętności potrzebnych do budowania kariery w tej dziedzinie.

Eliminuje to problem braku wykwalifikowanych specjalistów i stwarza nowe możliwości zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Tak, istnieje możliwość pojawienia się nowych wad w ekosystemie aplikacji blockchain, ale nie zapominaj, że będą też plusy, aby temu przeciwdziałać.

Uwaga końcowa

Blockchain jest obecnie stosunkowo nową technologią, która ma przed sobą długą podróż. Jest więc dość niezwykłe, że będzie miał również wady i zalety. W tym przewodniku przedstawiliśmy prawie wszystkie zalety i wady technologii blockchain.

Należy jednak pamiętać, że blockchain rozwiązał już większość problemów i wymyślił nowszy sposób na ich maksymalne zminimalizowanie.

Więc daj mu kilka lat dłużej, a być może zobaczysz doskonałą technologię gotową do zrewolucjonizowania branży. To świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o technologii blockchain. Polecamy nasz darmowy podstawowy kurs blockchain, który pomoże Ci rozpocząć przygodę z blockchainem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me