Czy chcesz porównać łańcuchy bloków z uprawnieniami i bez uprawnień? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Oczywiście znajdziesz wiele treści online, które pokazują różnicę, ale są one albo zbyt niejasne, albo zbyt skomplikowane dla większości czytelników.

W tym artykule dokonamy porównania, badając różne aspekty zarówno łańcuchów bloków z zezwoleniem, jak i bez pozwolenia.

Kiedy idea blockchain została po raz pierwszy wprowadzona dziesięć lat temu, zmieniła sposób rozwiązywania problemów. Idea publicznego blockchaina była nowa. Nie było to jednak tylko kompletne rozwiązanie. Przede wszystkim mamy również koncepcję technologii rozproszonej księgi.


DLT to ogólna koncepcja technologii blockchain. Obejmuje wszystkie rodzaje technologii blockchain. W tych typach łańcuchów bloków mamy dozwolone i pozbawione zezwoleń typy łańcucha bloków, które są szeroko klasyfikowane.

Poniżej znajdują się inne typy łańcuchów bloków, takie jak prywatny, publiczny i hybrydowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach technologii blockchain, sprawdź nasze artykuł o typach blockchain.

Blockchain dozwolony i bez pozwoleń

Uwaga: Możesz także zapisać artykuł jako plik PDF i udostępnić go znajomym jako plik PDF typu blockchain z uprawnieniami lub bez uprawnień!

Zanim przejdziemy dalej i przeprowadzimy porównanie łańcuchów bloków z zezwoleniem i bez pozwolenia, omówmy pokrótce technologię blockchain.

Blockchain dozwolony i bez pozwoleń

Co to jest Blockchain?

Blockchain to sieć peer-to-peer, która nie wymaga scentralizowanej jednostki do pracy. Peery w sieci mogą dokonywać transakcji. Aby zweryfikować transakcje, każdy łańcuch bloków wykorzystuje algorytmy konsensusu. Algorytmy te działają różnie w zależności od infrastruktury sieci i projektu.

Protokoły kryptograficzne wraz z algorytmem konsensusu zapewniają, że sieć jest bezpieczna, a wszystkie dane są dobre.

Inną cechą Blockchain jest niezmienność. Zapewnia, że ​​żadne dane nie mogą być zmienione po ich zapisaniu. Inne kluczowe cechy technologii blockchain to przejrzystość i zaufanie.

Technicznie jest to bardziej złożone, niż się wydaje. Aby uzyskać więcej informacji o blockchain, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dla początkujących tutaj: Blockchain dla początkujących: przewodnik dla początkujących.

Technologia Blockchain ma również wiele wdrożeń lub przypadków użycia, w tym finanse, opiekę zdrowotną, logistykę, bezpieczeństwo żywności, hazard i tak dalej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przypadkach użycia, zapoznaj się z następującymi artykułami.

 • 10+ przypadków użycia Blockchain w przedsiębiorstwie, które trzeba znać
 • Wykorzystanie Blockchain: Lista ponad 20 przypadków użycia technologii Blockchain

Zanim przejdziemy do omówienia porównania między blockchainem dozwolonym a łańcuchem blokowym bez uprawnień, musimy zrozumieć różnicę między systemami scentralizowanymi i zdecentralizowanymi.

Różnica między systemami scentralizowanymi i zdecentralizowanymi

Scentralizowane systemy są podstawą wszystkiego, co tam widzisz. Są tworzone i kontrolowane przez pojedynczy podmiot lub podmioty i mają pełną kontrolę nad siecią.

Na przykład obecne rządy używają scentralizowanych systemów do oferowania swoich usług. Nie inaczej jest w przypadku firm, które wykorzystują scentralizowane sieci do prowadzenia działalności.

Jasne zrozumienie między scentralizowanymi i zdecentralizowanymi systemami jest ważne, ponieważ pomoże wyobrazić sobie porównanie łańcuchów bloków z zezwoleniem i bez pozwolenia.

Ponadto systemy scentralizowane mają bardzo unikalną cechę przypisaną do każdego z nich, tj. Hierarchiczną władzę. Będziesz więc musiał postępować zgodnie z procesem, a następnie rozpocznie się proces weryfikacji.

Na przykład, jeśli chcesz otrzymać kartę kredytową, musisz najpierw zweryfikować i zatwierdzić, zanim otrzymasz kartę kredytową, i oficjalnie stać się częścią ich sieci.

W każdym razie uzyskanie zgody już nie wystarczy, ponieważ będziesz musiał przestrzegać zasad. Co więcej, firmy obsługujące karty kredytowe mogą łatwo zatrzymać Twoją kartę w dowolnym momencie. Nie potrzebują Twojej zgody. Krótko mówiąc, cała władza należy do usługodawcy.

Teraz, w przypadku zdecentralizowanej sieci, sytuacja wygląda inaczej, ponieważ nie ma centralnego sterowania. Oznacza to, że każdy może dołączyć do sieci i stać się jej częścią. Nie ma potrzeby uzyskiwania żadnego pozwolenia.

Jednym z przykładów zdecentralizowanej sieci jest bitcoin, w którym każdy może stworzyć portfel i stać się jego częścią. Oznacza to również, że nie ma wymagań ani przeszkód, aby stać się jego częścią.

Każdy może stać się jego częścią i przelać środki lub wziąć udział w procesie wydobywczym.

Permissioned vs Permissionless Blockchains

Mając jasne zrozumienie blockchain i różnicę między zdecentralizowanymi i scentralizowanymi systemami, zbadajmy łańcuchy bloków z zezwoleniami i bez uprawnień.

Zacznijmy od ich definicji każdego z nich.

Co to są łańcuchy bloków bez pozwoleń?

Łańcuchy bloków bez uprawnień to łańcuchy bloków, które nie wymagają pozwolenia na dołączenie i interakcję. Są również znane jako publiczne blockchainy. W większości przypadków blockchain bez pozwolenia jest idealny do obsługi i zarządzania cyfrowymi walutami.

W łańcuchu blokowym bez uprawnień użytkownik może utworzyć osobisty adres, a następnie wchodzić w interakcję z siecią, pomagając sieci w sprawdzaniu transakcji lub po prostu wysyłając transakcje do innego użytkownika w sieci.

Pierwszym rodzajem łańcucha bloków bez pozwolenia jest Bitcoin. Umożliwił użytkownikom przesyłanie między sobą cyfrowych walut. Ponadto użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z siecią, uczestnicząc w procesie wyszukiwania. Jest to proces polegający na rozwiązywaniu złożonych równań matematycznych, a następnie wykorzystywaniu ich do walidacji transakcji. Algorytm konsensusu używany przez bitcoin to Dowód pracy (PoW).

Istnieją również inne łańcuchy bloków, które nie mają pozwolenia. Ethereum (ETH) to kolejny popularny typ publiczny bez pozwolenia, który wykorzystuje inną metodę opartą na konsensusie Proof-of-Stake (PoS). Wprowadza również inne koncepcje, takie jak inteligentne kontrakty.

Przeczytaj także, Wprowadzenie do dozwolonych łańcuchów bloków

Charakterystyka łańcuchów bloków bez pozwoleń

Łańcuchy bloków bez uprawnień mają kilka interesujących cech. Wymieńmy je poniżej.

 • Naprawdę zdecentralizowane → Technologia blockchain bez zezwoleń jest naprawdę zdecentralizowana. Ale co rozumiemy przez prawdziwie zdecentralizowaną? Cóż, istnieją platformy, które nie są w pełni zdecentralizowane. Porozmawiamy o nich wkrótce.

 • Anonimowość → Blockchain bez pozwoleń jest otwarty dla każdego. Nie oznacza to jednak, że nie jest anonimowy. Każdy, kto dołącza do sieci, może pozostać anonimowy, ponieważ nie potrzebujesz klucza KYC, aby dołączyć do sieci i poruszać się po niej.
 • Przezroczystość → Węzły publiczne mogą zobaczyć transakcje, dzięki czemu sieć jest przezroczysta.
 • Zaufanie → Możesz śledzić lub odczytywać transakcje. W związku z tym możesz bardziej ufać tym łańcuchom bloków bez uprawnień niż zamkniętemu lub dozwolonemu łańcuchowi bloków.
 • Niezmienny → Wszystkie dane na platformie są niezmienne, co oznacza, że ​​nie możesz ich zmienić w dowolnym momencie.

 • Rozszerzona ochrona → Kryptografia i inne parametry bezpieczeństwa sprawiają, że łańcuchy bloków bez uprawnień są bezpieczniejsze.

Oprócz tego kolejną ważną cechą łańcuchów bloków bez uprawnień jest to, że każdy może dołączyć do sieci, jeśli chce. Blockchainy bez uprawnień są również bardzo dobre, jeśli chodzi o motywowanie użytkowników w sieci. Można je wykorzystać dla poprawy uczestników, ponieważ zapewnia przejrzystość i zaufanie całej sieci.

Zalety blockchainów bez pozwoleń

Na podstawie samych cech możemy wymienić zalety łańcuchów bloków bez uprawnień.

 • Łańcuchy bloków bez uprawnień są otwarte dla wszystkich
 • Daje zaufanie wszystkim użytkownikom lub podmiotom, które z nim współpracują.
 • Blockchain bez zezwoleń również zachęca użytkowników do udziału w działaniach sieciowych.

Wady łańcuchów bloków bez pozwoleń

Istnieją również wady łańcuchów bloków bez uprawnień, w tym następujące.

 • Blockchain bez uprawnień jest powolny, jeśli chodzi o prędkość transakcji.
 • Tego typu łańcuchy bloków są trudniejsze do skalowania.
 • Nie wszystkie łańcuchy bloków bez pozwolenia są energooszczędne i mogą wymagać dużej mocy obliczeniowej do weryfikacji transakcji.

Przypadki użycia Blockchain bez uprawnień

Istnieje wiele przypadków użycia blockchain bez uprawnień. Oto niektóre z nich

 • Tożsamość cyfrowa
 • Głosowanie
 • Zbieranie funduszy

I więcej!

Miejmy nadzieję, że jasne wyjaśnienie blockchain bez pozwoleń dało ci wgląd w łańcuch bloków dozwolonych i bez pozwoleń.

Co to są dozwolone łańcuchy bloków?

Dozwolone łańcuchy bloków są całkowitym przeciwieństwem łańcuchów bloków bez pozwolenia. Możesz myśleć o dozwolonym łańcuchu bloków na liniach prywatnego łańcucha bloków, gdy są one zamknięte.

Istnieje wiele powodów, dla których można tymczasowo zamknąć łańcuchy bloków, na które zezwolono. Największą różnicą między blockchainem bez pozwolenia a łańcuchem dozwolonym jest to, że nie każdy może dołączyć do łańcucha bloków. Przyłączenie się do sieci wymaga specjalnego pozwolenia od administratora sieci lub właściciela.

Dlaczego więc potrzebujemy dozwolonych łańcuchów bloków? Jedynym celem jest stworzenie sieci blockchain, która jest odcięta od opinii publicznej. Nie wszystkie łańcuchy bloków muszą być publiczne, a organizacje po prostu nie mogą sobie pozwolić na upublicznienie swoich procesów lub danych. W tym przypadku łańcuch blokowy, na który udzielono pozwolenia, jest zbyt przydatny, nawet jeśli nieznacznie odchodzi od podstawowej funkcji łańcucha bloków, tj. Decentralizacji.

Banki, firmy lub inne instytucje mogą korzystać z dozwolonego łańcucha bloków, które muszą zabezpieczyć ich dane i nie mają problemu z przestrzeganiem przepisów.

Jednym z najlepszych przykładów dozwolonego łańcucha bloków jest Ripple (XRP).

Przeczytaj także, Wprowadzenie do dozwolonych łańcuchów bloków

Charakterystyka dozwolonych łańcuchów bloków

Istnieje wiele cech łańcuchów bloków, na które udzielono zezwolenia, w tym:

 • Różna decentralizacja → Jeśli myślałeś, że decentralizacji można dokonać tylko w jeden sposób, to się mylisz. decentralizację można osiągnąć na różne sposoby, takie jak utrzymanie interesu właściciela, ale nadal zapewniając kilka podstawowych funkcji, które pasują do technologii blockchain. Możemy o tym myśleć jako o poziomach decentralizacji. W przypadku sieci publicznej mamy pełną decentralizację, ponieważ odpowiada ona filozofii samej sieci. Teraz nie każdy podmiot może dokonać pełnej decentralizacji i musi dostosować się do lżejszej wersji decentralizacji, w której centralny organ zatwierdza, kto dołącza, a kto nie. Decentralizacja stosowana przez łańcuchy bloków, na które zezwolono, jest również bardziej elastyczna, ponieważ sieci prywatne mogą swobodnie korzystać z algorytmów konsensusu według własnego wyboru.
 • Zarządzanie → Uprawnionymi sieciami zarządza organizacja. Wyznaczają członków sieci biznesowej i upewniają się, że większość sieci ma charakter zdecentralizowany i obejmuje również pewną kontrolę centralną. W sieci posiadającej zezwolenie organizacja może zdecydować o włączeniu węzła (węzłów) walidatora do walidacji transakcji.
 • Możliwość dostosowania → Organizacje mogą dostosowywać sieci w oparciu o swoje wymagania.
 • Wydajny → Dozwolone łańcuchy bloków są wydajne, jeśli chodzi o szybkość transakcji i skalowalność
 • Anonimowość i przejrzystość → Prywatne łańcuchy bloków są znane ze swojej przejrzystości iz definicji nie muszą nim być. Mogą jednak zdecydować się na przejrzystość, zapewniając zaufanie w organizacji. Jeśli chodzi o prywatność, każda indywidualna tożsamość jest chroniona za pomocą kryptografii. Tylko scentralizowana jednostka wie o osobie, ponieważ musi wykonać KYC, kiedy dołącza do sieci.

Zalety Permissioned Blockchain

Istnieją oczywiste zalety dozwolonego łańcucha bloków. Wymieńmy kilka z nich poniżej.

 • Dozwolony łańcuch bloków jest zwykle szybki, ponieważ może wybrać własną metodę konsensusu i nie potrzebuje każdego węzła do celów walidacji.
 • Są znacznie bardziej skalowalne.

 • W przypadku organizacji dozwolony łańcuch bloków (konsorcjum) może oferować większe możliwości dostosowywania.
 • Dozwolone łańcuchy bloków mogą również podążać za strukturą zarządzania.

Wady Permissioned Blockchain

Dozwolony łańcuch bloków ma pewne wady, w tym następujące

 • Dopuszczony łańcuch bloków nie jest w pełni zdecentralizowany.
 • Są mniej przejrzyste
 • Aby dołączyć do sieci za zgodą administratora, wymagany jest klucz KYC członka
 • Mniej anonimowe

Przypadki użycia Permissioned Blockchain

Istnieje wiele przypadków użycia dozwolonego łańcucha bloków, w tym

 • Badania
 • Śledzenie żywności
 • Bankowość i płatności
 • Własność aktywów
 • Głosowanie wewnętrzne
 • Zarządzanie łańcuchem dostaw

Miejmy nadzieję, że jasne wyjaśnienie dozwolonego łańcucha bloków dało ci pewien wgląd w łańcuch bloków dozwolonych i bez zezwoleń.

W jaki sposób łańcuchy bloków z zezwoleniem i bez uprawnień są podobne

Dzięki jasnemu zrozumieniu definicji, zalet, wad i przypadków użycia zarówno dozwolonych, jak i bez pozwolenia łańcuchów bloków, konieczne jest teraz nauczenie się podobieństw między nimi.

Zapewni to lepszą perspektywę, jeśli chodzi o łańcuch bloków z zezwoleniami i bez uprawnień.

Przyjrzyjmy się podobieństwom zarówno w łańcuchu bloków bez pozwolenia, jak i bez zezwolenia.

 • Oba typy łańcucha bloków są objęte definicją rozproszonej księgi. Oznacza to, że oba z nich są rozproszonymi księgami i mogą być używane do bezpiecznego przechowywania i przeprowadzania transakcji na danych w ramach swoich ograniczeń.
 • Ponieważ oba z nich są DLT, używają mechanizmów konsensusu do walidacji transakcji. Wybór zależy jednak od blockchaina i tego, co próbują osiągnąć.
 • Wreszcie, oba DLT przechowują dane w niezmiennym stanie. Oznacza to, że nie możesz zmieniać ani aktualizować danych po dodaniu ich do księgi, co zapewnia niezawodność sieci.

Dozwolone łańcuchy bloków są bardziej praktyczne

W porządku, wiele się nauczyliśmy o łańcuchu bloków z zezwoleniami i bez pozwoleń. Ale który z nich jest bardziej praktyczny? Jak widać, oba typy mają przypadki użycia, zalety, wady i podobieństwa.

Każdy z nich odpowiada konkretnemu przypadkowi użycia, którego drugi po prostu nie może spełnić.

Krótko mówiąc, łańcuchy bloków, na które zezwolono, są całkowicie przeciwne do bez pozwolenia. Ponadto są bardziej praktyczne i mają lepsze przypadki użycia w świecie rzeczywistym.

Blockchain bez uprawnień sprawdzają się tylko w przypadku projektów, w których odbiorcami są prawie wszyscy – na przykład, jeśli prowadzisz sieć kryptowalut, to oczywiste jest, że powinieneś wybrać sieć bez uprawnień, np. bitcoin.

Teraz może istnieć waluta dla sieci prywatnej, ale zawsze jest to dodatek, a nie główny cel utrzymania sieci prywatnej. Chodzi o to, że waluta związana z siecią zawsze będzie przyciągać mniej uwagi.

Firma lub organizacja kontroluje dozwolone łańcuchy bloków, dlatego jest to zawsze bardziej praktyczne podejście. Żadna firma nie chciałaby pracować na publicznym łańcuchu bloków, w którym jej dane i tajemnice handlowe nie są bezpieczne.

Ponadto łańcuchy bloków, na które zezwolono, są bardziej wydajne i umożliwiają firmom integrację procesów bez martwienia się o problemy z wydajnością lub skalowalnością.

Istnieje również opinia o tym, jak należy zdefiniować łańcuchy bloków. U podstaw leży decentralizacja, ale nie każda sieć może sobie na to pozwolić.

Podsumowanie

To prowadzi nas do końca naszych łańcuchów bloków z zezwoleniem i bez zezwoleń. Podsumujmy, czego dowiedzieliśmy się w artykule.

Łańcuchy bloków bez zezwoleń lub publiczne łańcuchy bloków są z natury naprawdę otwarte. Oznacza to, że każdy może dołączyć do sieci.

Jednak, aby działać funkcjonalnie, musi używać algorytmu konsensusu, który może weryfikować transakcje i pomagać w zapisywaniu danych do księgi. W łańcuchu blokowym bez uprawnień każdy może dołączać, czytać, pisać lub audytować transakcje bez potrzeby proszenia o zgodę kogokolwiek.

Ponadto jest przejrzysty i umożliwia użytkownikom pobranie księgi na swój komputer w celu wykonywania innych intensywnych zadań związanych z publicznym łańcuchem bloków.

Wreszcie, blockchain bez pozwolenia może wykorzystywać różne algorytmy konsensusu, w tym Proof-of-Work (PoW), Proof-of-Stake (PoS) lub inne. Oznacza to, że blockchain bez pozwolenia wymaga dużo energii do prawidłowego działania i jest to jedna z wad.

Z drugiej strony dozwolone łańcuchy bloków są całkowitym przeciwieństwem łańcucha bloków bez pozwolenia, ponieważ oferują prywatne sieci.

Nie są otwarte dla publiczności i do przyłączenia się do sieci wymagają pozwolenia właściciela lub administratora. Oznacza to również, że użytkownik musi również wykonać KYC, zanim dołączy do sieci.

W większości przypadków organizacje prywatne opracowują i utrzymują prywatny / federacyjny łańcuch bloków. Mają pełne uprawnienia do ich dostosowywania zgodnie ze swoimi wymaganiami. Krótko mówiąc, łańcuchy bloków z zezwoleniami są opłacalnym rozwiązaniem dla firm.

Co myślisz o porównaniu łańcuchów bloków z zezwoleniem i bez pozwolenia? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me