Niedawno Chiny znalazły się w centrum uwagi dzięki przełomowemu projektowi DCEP. Zaraz po oficjalnym ogłoszeniu tego zamkniętego projektu pilotażowego, zaczęło się robić dużo szumu. Przyjrzyjmy się teraz nowej cyfrowej walucie w Chinach!

Chińska cyfrowa waluta jest początkowo wprowadzana na rynek w Xiong’an (miasto satelitarne Pekinu), Suzhou i Shenzhen. Wielu spekuluje, czy okaże się to rewolucyjną zmianą dla naszego systemu monetarnego i jak naprawdę wpłynie to na globalną gospodarkę.

W 2017 roku szybki rozwój sieci blockchain i kryptowalut spotkał się z ostrą krytyką ze strony wielu organizacji finansowych. Dlatego chiński rząd przyjmuje alternatywne podejście do całej kwestii i wprowadza własną chińską walutę cyfrową.

Dołącz do mnie, gdy odkrywam, czym jest DCEP, co to oznacza dla Chin i światowej gospodarki oraz czego możesz się po nim spodziewać. A więc zacznijmy!

 


Zarejestruj się teraz: kurs Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP)

 

Co to jest projekt DCEP?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest ten projekt. DCEP to narodowa waluta cyfrowa Chin. W rzeczywistości pełna forma to płatność elektroniczna w walucie cyfrowej. Podobno projekt DCEP wykorzystuje kryptografię i technologię blockchain jako podstawę platformy. Eksperci przewidują, że może stać się pierwszą na świecie uznaną cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), co jest ogromną sprawą.

People’s Bank of China (PBoC) emituje chińską kryptowalutę. Głównym celem wprowadzenia nowej waluty cyfrowej w Chinach jest zwiększenie międzynarodowego zasięgu i obrotu RMB. W rzeczywistości Chiny chcą zwiększyć globalną akceptację RMB, aby stał się walutą globalną, podobnie jak dolar amerykański.

Ostatnio Chiny chętniej wypychają na rynek inicjatywy oparte na blockchain, ponieważ rząd nie chce zostać pokonany przez walutę Libra na Facebooku. Ale powiem o tym później.

Przejdźmy do tego, dlaczego Chiny tak chętnie wprowadzają elektroniczne płatności w walucie cyfrowej.

Chińska waluta cyfrowa: dlaczego ją uruchamiają?

Głównym celem rządu przy uruchomieniu projektu DCEP China jest zastąpienie systemu pieniądza rezerwowego. W rzeczywistości znacznie zmniejszy to koszty i tarcia między bankami. Chcą również wykorzystać chiński projekt DCEP, aby zmniejszyć wszystkie nieefektywności papierowych szlaków pieniężnych offline, które prowadzą do prania pieniędzy, problemów z fałszerstwami i nielegalnego finansowania.

Co więcej, najlepszą częścią tego projektu jest to, że pomaga on organowi nadzorującemu większą kontrolę nad cyfrową walutą, eliminując wszelkiego rodzaju nielegalne działania. W każdym razie projekt ten zapewni również niższe koszty utrzymania monet i banknotów.

Mówiąc prościej, możesz pomyśleć o DCEP jako całkowicie cyfrowej wersji RMB.

Ponadto DCEP może przyczynić się do promocji RMB jako waluty międzynarodowej i zmienić sposób, w jaki przeprowadzamy płatności transgraniczne.

Obecnie w płatnościach transgranicznych RMB wykorzystuje SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) lub CHIPS (Clearing House Interbank Payments System). Oba są bardzo wadliwe, ponieważ CHIPS jest bezpośrednio firmą amerykańską.

Z drugiej strony SWIFT staje się problemem dla chińskiego rządu, ponieważ Stany Zjednoczone kontrolują większość jego funkcji. Chociaż SWIFT twierdzi, że jest neutralną podstawą dla transakcji międzynarodowych, nadal 12 dyrektorów pochodzi z USA lub z krajów sprzymierzonych z USA.

Dlatego zdaniem chińskiego rządu ogranicza to ich zdolność do dokonywania płatności wewnętrznych. Tak więc DCEP jest chińskim sposobem na założenie i wyrwanie się z okowów firm finansowych z siedzibą w USA.

 

Czy DCEP jest jedyną cyfrową walutą (legalnie) w Chinach?

Chiński projekt DCEP i jego waluta są rozwijane przez ruch chiński. Więc widzisz, to nie jest tak, jak inne stabilne monety innych firm, których wiele firm używa obecnie. Na przykład CNHT z Tether jest głównie powiązany podobnie jak RMB ze stosunkiem 1: 1.

W rzeczywistości inne kryptowaluty są nielegalne w Chinach, na przykład Bitcoin. Ale DCEP jest jedyną i pierwszą legalną walutą cyfrową w kraju.

Według organów rządowych Chin projekt DCEP jest rozwijany od ponad 5-6 lat. Dlatego widać, że spędzają dużo czasu na doskonaleniu technologii, aby była jak najbardziej dostępna i wolna od problemów dla całego narodu. Teraz jest już gotowy do wprowadzenia, a Ludowy Bank Chin emituje cyfrową walutę.

DCEP może z łatwością gromadzić dane w czasie rzeczywistym związane z wszelkiego rodzaju księgowością i kreowaniem pieniędzy. Ten proces pomaga kontrolować politykę pieniężną i wprowadzać przydatne zmiany, gdy jest to konieczne.

 

Nie wiesz o Blockchain? Zapoznaj się z prezentacją dotyczącą podstaw technologii Blockchain, aby dowiedzieć się teraz o tej technologii!

 

Proces rozwoju projektu DCEP

Rozwój elektronicznego systemu płatności cyfrowej waluty rozpoczął się właściwie już w 2014 roku. Przede wszystkim chcieli przyjrzeć się możliwości stworzenia cyfrowej waluty i ulepszenia juana za pomocą technologii blockchain..

Jednak w latach 2014-2018 rozwój projektu drastycznie spowolnił, ponieważ charakter blockchain nie był dokładnie zgodny z krajową walutą cyfrową. W rzeczywistości jest praktycznie zdrowy rozsądek, że żaden rodzaj zdecentralizowanej sieci nie może wesprzeć scentralizowanej struktury walut krajowych.

Pomimo problemów i obaw, rozwój nabrał tempa od 2019 r., A teraz jest na dobrej drodze do oficjalnej premiery. Głównie dlatego, że Facebook wreszcie przygotowuje się do uruchomienia Libry, a Chiny postrzegają to jako bezpośrednie zagrożenie.

W związku z tym zaciekła konkurencja zmusza chiński bank centralny do wycofania się i uruchomienia własnego projektu, który może przyćmić Librę za wszelką cenę.

Do tej pory Chiny ukończyły już architekturę zaplecza rozwiązania, a do 2022 r. Główni współautorzy zaczną uczestniczyć w fazie testowania DCEP.

 

Architektura za projektem DCEP w Chinach

Porozmawiajmy teraz o architekturze stojącej za projektem DCEP w Chinach, ponieważ pomoże ci to znacznie lepiej zrozumieć ich koncepcje.

Zasadniczo architektura DCEP jest podzielona na system dwupoziomowy. Na pierwszym poziomie będzie obejmował głównie procesy transakcyjne pomiędzy pośrednikami a PBoC. W rzeczywistości tymi pośrednikami są głównie instytucje finansowe i niefinansowe. Na przykład Tencent, UnionPay, Alibaba, Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Banks i tak dalej.

Na drugim poziomie możesz spodziewać się połączenia lub połączenia między uczestnikami branży detalicznej a pośrednikami z pierwszego poziomu. Co więcej, będzie również łączyć się z obywatelami lub osobami fizycznymi w kraju.

Jeśli ma szansę stać się popularnym na świecie, możesz go użyć do połączenia wszystkich osób z różnych regionów i krajów. Co więcej, na tym poziomie wszyscy pośrednicy będą dystrybuować DCEP do branży detalicznej, aby usprawnić walutę w całym kraju. Dlatego też cyfrowa waluta wkrótce zacznie krążyć na rynku.

W rzeczywistości główną różnicą jest źródło, które będzie dystrybuować przepływy pieniężne i wykorzystywać portfele cyfrowe zamiast rachunków bankowych.

 

Co z infrastrukturą zaplecza dla projektu DCEP?

W tej chwili Chiny potwierdziły, że zakończyły już wewnętrzną architekturę systemu płatności elektronicznych w walucie cyfrowej. Co więcej, zakończyli również wszystkie badania, ustawili parametry i opracowali wszystkie funkcje, a nawet debugowali testy.

Jednak nadal wymaga więcej testów, aby pozbyć się wszystkich problemów. W każdym razie, według innego źródła, cyfrowy portfel DCEP będzie oferował wiele funkcji, takich jak historia płatności, zarządzanie portfelem i cyfrowa wymiana aktywów.

Ponadto będzie oferować usługi przekazów pieniężnych, płatności za pomocą kodów QR, płatności mobilne i tak dalej. Najlepsze jest to, że możesz również przeliczyć walutę z poziomu interfejsu. Co więcej, interfejs użytkownika wydaje się być bardzo przejrzysty i prosty do zrozumienia dla wszystkich.

Dlatego też niedługo projekt zakończy wszystkie funkcje i zostanie uruchomiony na skalę globalną. Można jednak bezpiecznie założyć, że początkowo pojawi się on tylko w Chinach, a po jego sukcesie rynki międzynarodowe mogą również uzyskać do niego dostęp.

 

Chcesz zostać Architektem Blockchain? Zapisz się teraz na kurs Certified Enterprise Blockchain Architect (CEBA).

 

Projekt Portfel DCEP

Porozmawiajmy teraz więcej o portfelu systemu płatności elektronicznych w walucie cyfrowej. Niedawno, 29 sierpnia 2020 r., CCB (China Construction Bank) uruchomił miękko portfel DCEP. W rzeczywistości klienci tego banku znaleźli funkcje DCEP w swojej aplikacji mobilnej. Aby jednak z tego skorzystać, musieli najpierw zarejestrować się przy użyciu swoich numerów telefonów.

Gdy to zrobili, mogli uzyskać dostęp do portfela cyfrowego i nawigować, aby zobaczyć funkcje. Jednak nie było żadnego oficjalnego ogłoszenia tej premiery, a wszystkie informacje, które posiadam, pochodzą z mediów społecznościowych i społeczności kryptowalut w Chinach.

W każdym razie niektórzy użytkownicy twierdzą, że mogliby dokonywać drobnych transakcji z portfelem, łącząc swoje konto CCB z aplikacją. Co więcej, gdy użytkownik zarejestruje się w portfelu, otrzyma identyfikator portfela, który pomoże mu w przeprowadzaniu transakcji z innymi użytkownikami.

Ponadto w głównym interfejsie znajduje się kilka funkcji, takich jak wypłaty / wpłaty, łączenie się z kontem bankowym, przeglądanie wszystkich informacji o transakcjach, przekazywanie czerwonych pakietów, aktualizowanie portfeli DCEP, spłacanie kart kredytowych, anulowanie portfela DCEP i tak dalej.

W rzeczywistości czerwone paczki wręczają pieniądze innym. Co więcej, proces zawierania transakcji, a nawet otrzymywania pieniędzy jest bardzo łatwy. Możesz nawet zeskanować portfel innego użytkownika, aby wysłać pieniądze. Wydaje się więc, że jest to super wygodna aplikacja do portfela.

 

Jak przetestować chińską walutę cyfrową?

Pewnie się zastanawiasz, jak naprawdę możesz przetestować chińską walutę cyfrową, aby zobaczyć, jak to działa. Cóż, niedawno ogłosili 17 sierpnia 2020 r., Że DCEP przejdzie do fazy testów pilotażowych. W rzeczywistości nazywają to „metodą 4 + 1”.

Głównie dlatego, że proces testowania pozostanie zamknięty w Xiong’an, Suzhou, Chengdu i Shenzhen. Obejmie również lokalizacje igrzysk olimpijskich 2022. Co więcej, ich analitycy uważają, że przed uruchomieniem tego projektu na masową skalę rząd musi zobaczyć i naprawić wszystkie problemy techniczne.

Jeśli więc wcześniej tego nie naprawią, negatywne skutki mogą wpłynąć na promocje rynkowe. Dlatego też, testując proces, obywatele będą korzystać z nowej zmiany i czuć się z nią komfortowo.

W przyszłości test obejmie więcej miast i prowincji w obszarze Greater Bay w Hongkongu Makau, Kantonie, Szanghaju i Pekinie. W międzyczasie rozszerzenie strefy testów pilotażowych wprowadzi 400 milionów mieszkańców Chin.

 

Wielkie firmy przetestują chińską kryptowalutę

Wiele stron weźmie udział w fazie testowania chińskiej kryptowaluty. Na przykład szafki pocztowe, lokalne hotele, księgarnie, supermarkety bezzałogowe, piekarnie, siłownie i tak dalej. Co więcej, zagraniczne firmy, takie jak Subway, McDonald’s i Starbucks, również wezmą udział w testowaniu DCEP.

W rzeczywistości ogłoszenie to pojawiło się 22 kwietnia 2020 roku, kiedy to ogłoszono, że w fazie testowej projektu DCEP weźmie udział 19 firm..

Co więcej, Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ogłosiła tę wiadomość głównie na swoim wydarzeniu. W każdym razie bezzałogowy supermarket Jingdong’s weźmie również udział w fazie testowania tej kryptowaluty.

Również firmy, które zamierzają wziąć udział, otrzymały już oficjalne zawiadomienie z banku centralnego Chin. Chociaż na razie nie mamy pojęcia, jak przeprowadzą fazę testową projektu DCEP.

 

Chińska kryptowaluta: scentralizowana lub zdecentralizowana?

Wielu z was musi być już trochę zdezorientowanych, czy chińska kryptowaluta jest scentralizowana, czy zdecentralizowana. Cóż, różni się trochę od wszystkich technologii blockchain, które znamy teraz. Chociaż oferuje wiele ważnych funkcji Blockchain, takich jak sieć peer-to-peer, niezmienność, przejrzystość i wiele innych.

Nie jest to jednak sieć zdecentralizowana, a raczej scentralizowana. W rzeczywistości jest to bezpośrednio sprzeczne z tym, do czego służy blockchain. Tutaj Bank Centralny Chin będzie miał pełną kontrolę nad walutą i będzie mógł je tworzyć i niszczyć w razie potrzeby.

 

Blockchain i scentralizowane bazy danych mają duże różnice. Sprawdź blockchain vs bazę danych, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

Jak można kupić walutę DCEP?

Cóż, kupno waluty DCEP może nie być możliwe. W rzeczywistości dostęp do niego mają tylko banki współpracujące z Ludowym Bankiem Chin. Ale niedługo powinno zostać otwarte dla publiczności. Jednak w tej chwili nadal nie ma giełdy kryptowalut, która to oferuje.

 

Czy możesz handlować DCEP?

Nowa chińska waluta cyfrowa zmienia wiele perspektyw handlu. Zaraz po godzinach ogłaszania waluty, wiele giełd oferowało IOU lub fałszywą walutę DCEP. W rzeczywistości nie są to prawdziwe oferty, ale zwykłe fałszywe.

W tej chwili dostęp do niego mają tylko banki, a nawet opinia publiczna. Dlatego zdecydowanie zalecam trzymanie się z daleka od tych wszystkich IOU lub podróbek, dopóki nie pojawi się oficjalne powiadomienie o handlu.

 

Metoda płatności oparta na kontakcie NFC

Nowa chińska waluta cyfrowa może działać nawet bez połączenia z internetem. W rzeczywistości jest to na dzień dzisiejszy niemożliwe w przypadku innych kryptowalut. Ale jak to zrobi? Cóż, Chiny używają metody płatności kontaktowej NFC, aby osiągnąć tę funkcję.

Na przykład możesz użyć Bluetooth lub SHAREit do przesyłania plików bez użycia jakichkolwiek danych. Koncepcja jest strasznie podobna do tej, ale jest bardziej zaawansowana.

Ponieważ Chiny chcą na dobre pozbyć się pieniędzy w formie papierowej, jedynym zdrowym rozsądkiem jest to, że będą potrzebować opcji przesyłania pieniędzy offline. Nawet jeśli nie masz konta bankowego, nie ma to znaczenia, ponieważ możesz przechowywać pieniądze na urządzeniu mobilnym za pomocą konta.

 

Co z przyjęciem Blockchain?

Jak wiecie, ten projekt nie jest technicznie blockchainem, ale raczej jego imitacją. Ale Chiny naprawdę próbują naciskać na przyjęcie technologii blockchain. W rzeczywistości prezydent zażądał, aby kraj przyspieszył proces adopcji blockchaina.

Co więcej, w kwietniu 2020 r.rząd stworzył sieć usług Blockchain, która ujednolica wszystkie projekty blockchain w kraju.

W każdym razie Chiny są bardziej zainteresowane Blockchainem niż kryptowalutą, ponieważ są one dość niestabilne i trudne do kontrolowania. Ponadto Chiny zakazały kryptowalut i ICO w tym kraju, więc korzystanie z nich nie jest również możliwe.

 

Przeczytaj teraz: Jakie firmy używają technologii Blockchain?

 

Kiedy oficjalnie rozpocznie się projekt DCEP?

Projekt DCEP China nie ma żadnego konkretnego harmonogramu jego uruchomienia. Jednak wielu ekspertów dało nam wgląd w to, co może się wydarzyć tuż przed oficjalną premierą. Uważają, że przed wdrożeniem projektu kraj będzie potrzebował wielu dostosowań, aby lepiej dostosować się do zmiany. W rzeczywistości zmiana systemu całego narodu to skomplikowany proces.

Nie trzeba więc mówić, że zajmie to dużo czasu. Wielu uważa również, że może zadebiutować w drugiej połowie 2020 roku, ale nie jest to oficjalna zapowiedź.

Należy również zauważyć, że DCEP nie jest zabezpieczony żadnym złotem. Jednak eksperci są przekonani, że mogą użyć złota, aby to zabezpieczyć, aby zniszczyć system rezerw USA. Jednak w tym momencie to jedyne spekulacje.

 

Inni uczestnicy projektu DCEP

Rząd Chin upoważnił wszystkie firmy zajmujące się płatnościami cyfrowymi do zaakceptowania nowej chińskiej waluty cyfrowej – DCEP. Na przykład WeChat, AliPay lub Apple Pay muszą akceptować DCEP jako walutę podstawową.

W rzeczywistości pomoże to ludziom szybciej zaakceptować zmianę i wzmocnić dominację Chin w globalnych finansach.

 

Huawei użyje DCEP

Ponieważ Huawei jest blisko powiązany z rządem i jak większość chińskich konsumentów korzysta z Huawei, mówi się, że ta firma najpierw zacznie używać DCEP. Wydaje się też, że wyciekł obraz aplikacji Huawei Pay, gdzie widać, że może ona bezpośrednio korzystać z DCEP.

Z drugiej strony Tencent, rywal Huawei, również od samego początku w pełni wspiera projekt.

 

Tencent może zostać głównym partnerem projektu DCEP

Meituan Dianping z firmy Tencent rozmawia z partnerem badawczym PBoC na temat rzeczywistego zastosowania DCEP. W rzeczywistości Meituan Dianping oferuje wiele usług, takich jak dostawa jedzenia, zakupy spożywcze, B.&B rezerwacja, przejażdżki, wypożyczanie rowerów i wiele innych usług. Wszystko to skutkuje miliardami dolarów w transakcjach każdego dnia!

Tak więc, mając tylko Meituan Dianping, możesz naprawdę zaspokoić wszystkie potrzeby. Dlatego rozsądnie jest chcieć zostać głównym partnerem również w tym projekcie.

Z drugiej strony projektem zainteresowana jest również jedna z ich pozostałych firm Bilibili Inc. Nie znamy specyfiki tych partnerstw, ale jest bardzo prawdopodobne, że te partnerstwa mogą dać projektowi DCEP ogromny impuls.

 

W jaki sposób waluta DCEP wpłynie na inne kryptowaluty?

Projekt DCEP China z pewnością będzie stanowić zagrożenie dla aktualnych trendów kryptowalut. Cóż, w rzeczywistości struktura kryptowalut jest zupełnie inna niż waluta DCEP, ponieważ wszystkie są zdecentralizowane.

Ale duża skala promocji zmierzająca do waluty DCEP z pewnością zmienia perspektywę obywateli. Jeśli kiedyś naprawdę zostanie wdrożony na całym świecie, może to również negatywnie wpłynąć na trendy kryptograficzne. W rzeczywistości kryptowaluty wydają się mieć pozytywne i negatywne skutki. Istnieje również wiele oszustw i obaw związanych z bezpieczeństwem, które krąży wokół korzystania z kryptowalut.

Tak więc, jeśli DCEP odniesie sukces, inne kraje mogą rozpocząć opracowywanie własnej wersji cyfrowej waluty, która może wykorzystywać technologię blockchain.

Ponieważ nadal nie znamy pełnej wiedzy technologicznej stojącej za systemem DCEP, wynik jest nadal nieznany.

W każdym razie mogą istnieć możliwości, aby DCEP był w stanie stworzyć ucieczkę dla innej sieci blockchain w celu połączenia i wymiany DCEP na kryptowaluty. Ale to wszystko na razie tylko spekulacje.

 

Porównanie DCEP, gotówki na papierze, ethereum i wagi

Na rynku są inni gracze, a DCEP ma kilka mocnych uzupełnień. W jednym przypadku Ethereum jest już ustanowione. Co więcej, papierowy system kasowy jest już ustanowiony na całym świecie. Aby więc zobaczyć, jak to wszystko się porównuje, przedstawimy tabelę porównawczą między DCEP, gotówką na papierze, Ethereum i Wagą. Więc sprawdźmy to.

DCEP

GOTÓWKA

ETHEREUM

LIBRA

Anonimowość

Można uczynić anonimowym

Struktura zdecentralizowana

Nie Nie tak Częściowo

Funkcje technologii Blockchain

Identyfikowalność, płatność peer-to-peer, zabezpieczenie przed manipulacją Publiczne funkcje blockchain Funkcje łańcucha bloków konsorcjum

Bezpieczeństwo

Wysoki Niska Wysoki Wysoki

Szybkość transakcji

220 000 tps ~ 20 tps 1000 tps

Wydajność

Wysoki Niska Średni Wysoki

Ruchliwość

Wysoki Niska Wysoki Wysoki

Obsługa płatności offline

tak tak Nie Nie

Zmienność

Niska Niska Wysoki Niska

Stan projektu

W trakcie testów W obiegu W obiegu W opracowaniu

 

Czy projekt DCEP w Chinach może rzucić wyzwanie dolarowi cyfrowemu USA??

Projekt DCEP China stanowi zagrożenie dla systemu monetarnego USA. W rzeczywistości Chiny wykorzystują płatności mobilne znacznie częściej niż Stany Zjednoczone, a ich liczba wynosi 1,7 miliarda w kraju. Co więcej, płatności WeChat lub Alipay są akceptowane w całym kraju; nawet sprzedawcy uliczni to akceptują.

Jednak Stany Zjednoczone pracują nad cyfrowym projektem dolara, który może bezpośrednio konkurować z chińskim projektem DCEP. Chociaż Stany Zjednoczone dopiero niedawno rozpoczęły projekt, a jego udoskonalenie, a nawet wdrożenie, może zająć dużo czasu.

I tutaj Chiny są o krok przed Stanami Zjednoczonymi. Inną kwestią jest to, że USA nie są tak chętne do tego, aby waluty cyfrowe całkowicie zastąpiły waluty papierowe. Może to więc stanowić poważne zagrożenie dla ich gospodarki w przyszłości.

Z drugiej strony chiński rząd uważa, że ​​Libra Facebooka może stać się powszechnym zamiennikiem amerykańskiego systemu dolara. Dlatego Chiny usilnie starają się pokonać Librę Facebooka na wszelkie możliwe sposoby.

Ostatecznie jest oczywiste, że nowy projekt Chin może poważnie rzucić wyzwanie Stanom Zjednoczonym, jeśli Stany Zjednoczone wkrótce nie zaczną go poważnie traktować.

 

Nie wiesz o projekcie Digital Dollar? Dowiedz się o Digital Dollar już teraz z naszego przewodnika!

 

Projekt DCEP: pierwsze założone CBDC?

Jeśli projekt DCEP China odniesie sukces we wprowadzaniu waluty, będzie to pierwsza funkcjonująca waluta CBDC (cyfrowa waluta banku centralnego) na świecie. W rzeczywistości jest to ogromna rzecz, która może zmienić sytuację finansową na świecie.

Co więcej, Chiny mogą odnieść sukces w obaleniu panowania USA w globalnych płatnościach. Ale wciąż jest za wcześnie, aby cokolwiek o tym mówić. Poczekajmy, aż Chiny rozpoczną swój projekt i zobaczmy, czy naprawdę mogą one przynieść ogólnokrajową zmianę.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me