Technologia nie jest czymś, co w żadnym momencie osiąga nasycenie. Każdego dnia zawsze wymyślane są nowe technologie, a każda z nich wnosi wkład do nowoczesnego świata technologii; wszyscy z niecierpliwością czekamy na to.

Jak każda inna technologia, blockchain uplasował się obecnie na liście najlepszych rewolucyjnych technologii. Według niedawnego badania 53% przedsiębiorstw uważa, że ​​technologia blockchain jest obecnie kluczowym priorytetem dla ich firmy.

Jednak było wiele eksperymentów dotyczących tej technologii. W każdym razie, ponieważ wydaje się, że technologia rozwija się coraz bardziej w kierunku projektów na żywo, lepiej jest poznać strategię wdrażania blockchain, póki możesz.

Tak więc, aby pomóc Ci w rozpoczęciu wyścigu blockchain, w tym przewodniku oferujemy w pełni sprawdzoną strategię wdrażania blockchain.


A więc zacznijmy!

Contents

Kluczowe zasady, o których należy pamiętać w przypadku rozwiązania Blockchain w przedsiębiorstwie

Zacznijmy od podstaw, zanim przejdziemy do strategii wdrażania blockchain. Aby mieć pewność, że proces biznesowy oparty na łańcuchu bloków powiedzie się, należy pamiętać o tych kwestiach. Zobaczmy, co to jest –

 • Otwarte innowacje są zawsze lepsze
 • Dozwolony łańcuch bloków nie zawsze musi być prywatny
 • Przejrzyste zarządzanie to droga do zrobienia
 • Wspólne standardy mogą zwiększyć interoperacyjność
 • Prywatność jest koniecznością

Otwarte innowacje są zawsze lepsze

Aby upewnić się, że proces biznesowy łańcucha bloków jest otwarty, musisz korzystać z różnorodnej społeczności otwartych organizacji i społeczności. Na dłuższą metę zapewni, że zawsze będziesz mieć kody jakości.

Ponadto byłoby to jeszcze bardziej korzystne, gdybyś mógł być częścią otwartego systemu zarządzania, który byłby wspierany w ramach otwartych modeli licencjonowania. Ponadto, jeśli to możliwe, należy unikać wszelkiego rodzaju opatentowanych technologii i używać platform o otwartym kodzie źródłowym, które oferowałyby możliwości udostępniania.

W rzeczywistości, jeśli potrafisz to zrobić poprawnie, z pewnością zwiększyłoby to twoje innowacyjne umiejętności i uczyniłoby twój proces biznesowy blockchain bardziej dochodowym. Jednocześnie zmniejszysz koszty i zmniejszysz czas, aby Twoja strategia blockchain była bardziej dojrzała.

Na przykład projekt korporacyjny łańcucha bloków Hyperledger znajduje się w ramach Linux Foundation. W rzeczywistości programiści uważają to za szklarnię oferującą technologie klasy korporacyjnej i zróżnicowaną społeczność programistów. Obecnie Hyperledger ma 14 projektów pod jego skrzydłami z trzema żywymi.

Dozwolony łańcuch bloków nie zawsze musi być prywatny

Drugą kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że wszystkie platformy klasy korporacyjnej muszą zajmować się obowiązkami powierniczymi i regulacyjnymi. Dlatego proces biznesowy blockchain musi przestrzegać zasad zaufanego dostępu i zezwoleń.

Mimo że publiczne platformy blockchain mają wiele funkcji, nadal nie są one odpowiednie dla przedsiębiorstw. A dokładniej te, które obracają się wokół przepisów. W rzeczywistości wszystkie organizacje muszą wiedzieć, z kim mają do czynienia, a także upewnić się, że nikt nie wykorzystuje ich platformy do jakichkolwiek nielegalnych działań.

Dlatego publiczny łańcuch bloków w rzeczywistości nie pasuje do opisów.

Z drugiej strony niekoniecznie oznacza to, że musisz korzystać tylko z prywatnego łańcucha bloków. Zamiast tego możesz wykorzystać możliwości platform, na które uzyskano zezwolenie. Przeważnie te platformy są otwarte dla każdego do zarejestrowania, ale będą musieli zweryfikować swoją tożsamość kryptograficznie.

Jeśli potrafisz wprowadzić wspólny standard tożsamości, łatwo będzie go usprawnić na różnych platformach za pomocą jednego zestawu zweryfikowanych poświadczeń.

Na przykład Steller to zdecentralizowany globalny system płatności, a Sovrin to cyfrowy system zarządzania tożsamością. W rzeczywistości obie platformy są sieciami otwartymi, ale posiadającymi zezwolenie. Z drugiej strony TradeLens jest również systemem licencjonowanym. Jest to sieć zarządzania łańcuchem dostaw, która wykorzystuje HyperledgerFabric jako technologię podstawową.

Przejrzyste zarządzanie to droga do zrobienia

Zarządzanie to coś, co ludzie najbardziej kojarzą z korupcją. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja platforma strategii blockchain może zapobiec jakimkolwiek wpływom, musisz przejść do przejrzystego zarządzania.

W rzeczywistości przejrzyste zarządzanie może zapewnić rozproszoną i wyjątkową formę systemu zarządzania, który promuje zaufanie bez zaufania.

Firmy wdrażające blockchain powinny zawsze brać pod uwagę platformy, które domyślnie będą oferować demokratyczną strukturę. Ponadto musi promować opcje zezwoleń i prywatność użytkowników.

Z drugiej strony, muszą istnieć pewne zasady dotyczące tego, kto może dołączyć do sieci i jak może to zrobić? Ponadto od samego początku należy określić wytyczne dotyczące odgrywania ról w systemie.

W każdym razie musisz rozprowadzić kotwice zaufania między wieloma stronami, ponieważ mają one tendencję do uruchamiania węzłów i uczestniczenia w procesie sprawdzania poprawności. W rzeczywistości potrzebujesz co najmniej trzech zaufanych kotwic, aby stworzyć model zarządzania.

Ponadto system zarządzania powinien również utrzymywać model finansowania sieci. W rzeczywistości wiele rozwiązań jest finansowanych przez operatorów księgowych, składki członkowskie lub strony trzecie.

Na przykład w Kanadzie The Verified: Me to system sieci tożsamości. Tutaj SecureKey Inc. wybiera kanadyjskie banki jako kotwice zaufania, które będą uczestniczyć w walidacji transakcji i hostowaniu węzłów.

W rezultacie stosują model zarządzania, który zapewnia bieżące wyważanie i kontrole między składowymi grupami roboczymi.

Wspólne standardy mogą zwiększyć interoperacyjność

Musisz przestrzegać tej zasady, ponieważ zapewni ona przyszłościowe działanie Twoich sieci od samego początku. Co więcej, promowałoby również solidny ekosystem i zapobiegałby wszelkiego rodzaju sytuacjom związanym z uzależnieniem od sprzedawców. W najbliższej przyszłości wszystko będzie dotyczyło interoperacyjności. Tak więc użycie wspólnych standardów do modelowania strategii łańcucha bloków byłoby doskonałym pomysłem.

Firmy wdrażające blockchain zdecydowanie powinny wziąć to pod uwagę. Mimo że większość platform to w zasadzie silosy, technologia nadal wydaje się zmierzać w kierunku modelu, w którym może obsługiwać sieć sieci.

Aby więc mieć pewność, że Twoje rozwiązanie nie zostanie w tyle, musisz zachować wspólne standardy strategii wdrażania łańcucha bloków.

Dodatkowo pierwszym krokiem byłoby posiadanie rejestru rozwiązań. Ponadto wszystkie firmy wdrażające blockchain powinny publikować swoje modele danych i różne polityki. Ponadto, gdy tylko jest to możliwe, używaj interfejsów API, które oferują dane wyjściowe za zezwoleniem lub mają strategię łańcucha bloków zgodną ze standardami branżowymi.

Na przykład Decentralized Identity Foundation oferuje zestaw zasad, które pomogą Ci zidentyfikować zasoby cyfrowe, ludzi i organizacje na wielu platformach. Wiele wspólnych wysiłków, takich jak Nora z Enterprise Ethereum Alliance i Hyperledger promują te zasady.

Prywatność jest koniecznością

Na koniec pamiętaj, że prywatność jest koniecznością. W rzeczywistości będziesz dystrybuować wszystkie dane użytkownika w wielu węzłach i źródłach. Aby więc zapewnić im pełną prywatność, musisz zapewnić kontrolę nad tym, kto może zobaczyć ich dane, a kto nie.

Bez tej zasady firmy wdrażające blockchain nie mogą obiecać żadnego rodzaju prywatności. Ponadto, ponieważ nie ma ani jednego użytkownika, który byłby właścicielem jakichkolwiek danych znajdujących się na jego urządzeniach, tylko twórca miałby wyłączne prawo własności do danych.

Ponadto interfejsy API powinny automatycznie rozszerzać ten uprawniony dostęp. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, są przepisy RODO. W wielu przypadkach oznaczałoby to, że musiałbyś trzymać wszystkie dane osobowe poza łańcuchem.

Na przykład w IBM Food Trust sieć umożliwia uczestnikom, takim jak Carrefour, Walmart czy Nestle, wykorzystanie udostępnionych danych w celu zwiększenia wydajności łańcucha dostaw żywności. Z drugiej strony uniemożliwia również dostęp do danych osobowych każdego członka.

W każdym razie, teraz wiesz, jakich zasad należy przestrzegać, aby strategia wdrażania łańcucha bloków w Twoim przedsiębiorstwie odniosła ogromny sukces. Przejdźmy do następnego segmentu, w którym omówimy etapy tworzenia doskonałej strategii wdrażania blockchain na rynku. Zaczynajmy!

Strategia wdrażania Blockchain – Framework

strategia wdrażania blockchain

Strategia wdrażania Blockchain: kroki, które należy wykonać

Istnieje wiele sposobów na wymyślenie idealnej strategii wdrożenia łańcucha bloków. Jednak użyjemy ścieżki, która bardzo by nam pomogła. Zobaczmy kroki –

Krok 1: wymyśl idealne zastosowanie swojego rozwiązania

Kiedy i gdzie Blockchain ma sens?

Cóż, na początek musisz nauczyć się blockchain. Im więcej się o tym dowiesz, tym więcej będziesz wiedział, jak to działa i gdzie możesz z niego korzystać. W rzeczywistości blockchain w każdym aspekcie Twojej firmy może nie mieć żadnego sensu. Więc określ, gdzie możesz wykorzystać blockchain.

Z pewnością pomoże to w budowaniu kolejnych faz strategii wdrażania blockchain.

Które przypadki użycia zapasów mogą sprostać wyzwaniom biznesowym?

Tutaj musisz zobaczyć wpływ blockchain na biznes. Zasadniczo dowiesz się, które przypadki użycia blockchain mogą rozwiązać każdy konkretny problem biznesowy. W rzeczywistości istnieją problemy, jeśli chodzi o biznes.

Zwykle nie mają przejrzystości, są pełne korupcji, brakuje im prywatności i mają luki w zabezpieczeniach. Ponadto istnieje wiele innych wyzwań do pokonania. Dlatego podejmij wyzwania i sprawdź, które przypadki mogą je rozwiązać.

Jak każdy przypadek użycia wykorzystuje siłę Blockchain

Kolejną kwestią, która pomogłaby w oszacowaniu wpływu blockchain na biznes, jest ocena, w jaki sposób każdy przypadek użycia wykorzystuje mocne strony blockchain. Oczywiście nie wszystkie przypadki jednorazowego użycia wykorzystywałyby wszystkie funkcje blockchain.

W rzeczywistości niektórzy mogą używać przejrzystości, inni mogą korzystać z natury rozproszonej, niektórzy mogą używać protokołów bezpieczeństwa i tak dalej. W każdym razie ten krok z pewnością dałby ci znać o wpływie blockchain na biznes.

Oceń wszystkie przypadki użycia w oparciu o swoją firmę

Nadszedł czas, aby uszeregować wszystkie przypadki użycia na podstawie Twojej firmy. Ponieważ każda firma jest nastawiona na określoną branżę, skupisz się na czymś, co możesz wykorzystać. Na przykład, jeśli jesteś firmą produkcyjną, powinieneś skupić się na śledzeniu i identyfikowalności, a nie na certyfikacji lub dzieleniu się przychodami.

Aby je uszeregować, skorzystaj z tych trzech zasad:

 • Zdolność do życia: Cóż, musisz sprawdzić, czy możesz spodziewać się zwrotu za przypadek użycia.
 • Funkcjonalność: Tutaj musisz ocenić, czy możesz dostarczyć przypadek użycia, czy nie. Ponadto upewnij się, że jesteś dostosowany do swoich zasobów i strategii inwestycyjnej blockchain.
 • Pożądalność: Wraz z poprzednimi dwoma spróbuj skupić się na przypadkach użycia, których pragnie twój konsument. Jeśli skoncentrujesz się na niepożądanym rozwiązaniu, nie uzyskasz właściwej odpowiedzi od swoich klientów. Tak więc Twoja strategia inwestycyjna blockchain byłaby kompletną stratą.

Najpopularniejsze przypadki użycia Blockchain w 2019 r

Podczas oceniania i wymieniania przypadków użycia blockchain, którym powinieneś nadać priorytet, powinieneś sprawdzić tam rynek.

Ankieta 2019 dotycząca globalnych przedsiębiorstw 1386 może pomóc Ci w ustaleniu idealnej strategii wdrażania blockchain. Powinieneś jednak zrozumieć, że ankieta nie dotyczy wszystkich firm pracujących nad technologią blockchain. Zatem „prawdziwe” liczby mogą się różnić. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź ankietę od tutaj.

Poniższa tabela pomoże ci lepiej zrozumieć tę koncepcję –

Sl. Nie. Przypadków użycia Odsetek przedsiębiorstw skupiających się na tym
1 Walidacji danych 43%
2 Dostęp lub udostępnianie danych 40%
3 Ochrona ID 39%
4 Płatności 37%
5 Waluta cyfrowa 36%
6 Śledzenie przesyłki 32%
7 Orzecznictwo 30%
8 Dostęp do własności intelektualnej 30%
9 Rekord pojednania 25%
10 Przeniesienie aktywów 24%
11 Podział przychodów 23%
12 Tokeny zabezpieczone aktywami 22%
13 Tokenizowane akcje 21%
14 Zasób tokenizowany 20%
15 Znacznik czasowy 19%
16 Opieka 16%
17 Inni 2%

Przejdźmy do następnego etapu strategii wdrażania blockchain.

Krok 2: Opracuj dowód słuszności koncepcji

Ponownie potwierdź wartość i zidentyfikuj związane z nią wyzwania

Aby być w idealnej synchronizacji ze strategią inwestycyjną blockchain, musisz ponownie ocenić wybrane przypadki użycia. W rzeczywistości upewnij się, że bierzesz również pod uwagę związane z nimi wyzwania. W każdym razie musisz zrozumieć, czy wyzwania nie są zbyt duże dla Twojej strategii inwestycyjnej blockchain.

Jeśli stwarza wiele wyzwań, najlepiej je pominąć. Wybierz przypadki użycia, które wiążą się z mniejszą liczbą wyzwań i większymi korzyściami.

Wybierz odpowiednią strukturę technologii Blockchain

To jeden z głównych punktów, w których musisz mieć absolutną rację. Obecnie na rynku dostępne są różne frameworki blockchain. Ponadto musisz dowiedzieć się, jaki typ frameworka byłby odpowiedni dla Twojej firmy.

Na przykład istnieją przedsiębiorstwa, które używają prywatnego łańcucha bloków. Z drugiej strony wiele przedsiębiorstw korzysta również z publicznych. Wybierz więc najlepszy typ, który pasuje do rozwiązania i standardów Twojej firmy.

Modele Blockchain

Nie istnieje żaden model lub architektura blockchain, którą można by zastosować podczas projektowania struktury organizacyjnej. Każdy z modeli ma swoje zalety i wady. Tak więc ostateczna decyzja należy całkowicie do Ciebie.

Skoro o tym mowa, warto sprawdzić popularność modeli blockchain, na których skupia się w tym roku większość wschodzących firm. Spójrz na poniższą tabelę –

Sl. Nie. Model Blockchain Odsetek przedsiębiorstw skupiających się na tym
1 Prywatny 50%
2 Dozwolone 45%
3 Publiczny 45%
4 Konsorcjum lub Federacja 29%

Wybierz zespół i dostosuj się do interesariuszy

Teraz już wiesz, co zrobić w swojej strategii wdrażania łańcucha bloków. Następnie firmy zajmujące się rozwojem technologii blockchain powinny wybierać odpowiednich ludzi, aby stworzyć doskonały zespół. Pamiętaj, że wszystko sprowadzi się do tego, jak Twój zespół podejdzie do rozwiązania.

Tak czy inaczej, jeśli członkowie Twojego zespołu nie są w pełni narażeni na koncepcję blockchain, naucz ich. Ponadto firmy zajmujące się rozwojem blockchain powinny również oferować szkolenia w tym zakresie.

Ponadto wybierz poprawnie programistów, ponieważ nie ma wielu osób wykwalifikowanych w kodowaniu łańcucha bloków.

Po przygotowaniu zespołu wyjaśnij interesariuszowi swoją podstawową strategię i dostosuj ją.

Opracuj architekturę techniczną i funkcjonalną

Po wybraniu typu frameworka będziesz pracować nad budowaniem architektury technicznej i funkcjonalnej. W rzeczywistości ta część jest dość techniczna i aby zaprogramować rozwiązanie, musisz skorzystać z pomocy programistów.

Pamiętaj jednak, aby nie przeskakiwać do dodawania funkcjonalności, zanim będziesz mógł odpowiednio skonstruować działający model. Wszystko, co zbudujesz na słabej podstawie, nie zadziała tak, jak zamierzałeś. Nie bądź chciwy, ograniczaj rzeczy do minimum i dodawaj funkcje, których potrzebujesz.

Zdefiniuj minimalny żywotny ekosystem (MVE)

Gdy skończysz z architekturą, nadszedł czas, aby zdefiniować minimalny żywotny ekosystem (MVE). Wszystkie firmy zajmujące się rozwojem technologii blockchain powinny wziąć to pod uwagę, ponieważ pomoże to bardziej wygenerować wartość z dowolnego rozwiązania lub produktu.

Pomoże również w skalowaniu systemu w razie potrzeby.

Buduj i testuj wielokrotnie

Wszystko skończone. Teraz zakończ proces tworzenia i przetestuj swoje rozwiązanie. W rzeczywistości firmy zajmujące się rozwojem technologii blockchain muszą wielokrotnie testować gotowy produkt przed jego wdrożeniem. Co więcej, robiąc to wielokrotnie, możesz znaleźć wszelkie luki w kodzie. Jest to więc główny punkt Twojej strategii wdrażania łańcucha bloków.

Krok 3: Skalowanie po opracowaniu

Ten krok służy głównie do przedstawienia długiej strategii wdrażania łańcucha blokowego. Po wdrożeniu rozwiązania musiałbyś mieć również długoterminową strategię wdrażania łańcucha bloków, w przeciwnym razie pozostaniesz w tyle za konkurencją.

Opracuj modele zarządzania i działania

Zacznij rozwijać swój model zarządzania i inne modele operacyjne, aby zwiększyć skalę. W rzeczywistości modele zarządzania będą odgrywać ogromną rolę w strategii wdrażania blockchain – szczególnie w przypadku przedsiębiorstw.

Pilotuj swoje rozwiązanie w środowisku produkcyjnym na żywo

Możesz również pilotować swoje rozwiązania w środowiskach produkcyjnych na żywo. Zapewni Ci stały strumień przychodów i zwiększy wskaźniki wydajności Twojej firmy.

Rozszerz swój MVE, dołączając do konsorcjum lub tworząc konsorcjum

Najlepszym sposobem na zwiększenie skali jest utworzenie konsorcjum lub dołączenie do niego. W rzeczywistości konsorcja promują środowisko współpracy i oferują wiele korzyści. Ponadto możesz uzyskać dostęp do wszelkich funkcji, których mogą używać inne firmy, które mogą być również korzystne dla Twojej strategii wdrażania łańcucha bloków.

Aby Twoje konsorcjum odniosło sukces, zastosuj następujące czynniki:

 • Przywództwo
 • Członkostwo
 • Zarządzanie
 • Finansowanie

Integracja ze starszymi systemami

Zacznij także integrować swoje rozwiązanie blockchain ze starszymi systemami. W tym przypadku im więcej możesz zaoferować stabilną integrację, tym większą wartość uzyska Twoje rozwiązanie. Dodatkowo zapewniłoby to również, że Twój produkt będzie działał sprawnie bez żadnych problemów. Jest to więc również główny punkt strategii wdrażania blockchain.

Zindustrializuj swoje rozwiązanie i egzekwuj przepisy

Egzekwuj przepisy, aby zabezpieczyć swoje rozwiązanie, a także rozpocznij industrializację. Zasadniczo wdrożysz swoje rozwiązanie jako produkt przemysłowy. W ten sposób Twoi konsumenci mogą korzystać z tego rozwiązania bez zmiany czegokolwiek i uzyskać gotowe produkty blockchain na własny koszt.

Ostatnie myśli

Technologia Blockchain już zaczęła wpływać na niektóre branże i będzie to kontynuowane również w przyszłości. Dlatego zanim Twoje przedsiębiorstwo stanie się przestarzałe, powinieneś jak najszybciej opracować strategię wdrożenia łańcucha bloków.

Daliśmy Ci kompletny pakiet, który pomoże Ci rozpocząć strategię wdrażania łańcucha bloków. Nie trać więc więcej czasu i zacznij opracowywać strategię już teraz!

Sprawdź nasz przewodnik po tym, jak wdrożyć Blockchain z tego miejsca!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me