Nie znasz warunków dozwolonych i bez pozwolenia w Blockchain? Aby pomóc Ci to zrozumieć, przedstawiamy tutaj szczegółowe wprowadzenie do dozwolonych łańcuchów bloków. Zanurzmy się!

Zdecentralizowana technologia Ledger (DLT) otworzyła szereg możliwości dla firm, które chcą wprowadzać innowacje. To nie jest nowe; Technologia Blockchain jest jedną z tych technologii, które radykalnie zmieniły sposób działania branż. Jednak nie może istnieć jedno rozwiązanie dla całej branży.

Każdy start-up, firma, przedsiębiorstwo czy branża są inne, jeśli chodzi o ich potrzeby i wymagania. Jest oczywiste, że prywatna firma po prostu nie może korzystać z w pełni zdecentralizowanej sieci blockchain. W tym miejscu pojawiają się różne typy DLT.

W tym artykule będziemy badać łańcuch bloków dozwolonych. Ponadto, aby uzyskać jak najlepszy obraz, przejrzymy również niektóre z najlepszych dozwolonych łańcuchów bloków, rodzaje DLT i inne istotne tematy związane z dozwolonymi łańcuchami bloków. Zacznijmy od definicji Permissioned blockchain.


Zarejestruj się teraz: bezpłatny kurs Blockchain

Jakie są dozwolone łańcuchy bloków?

Dozwolone łańcuchy bloków to sieci łańcuchów bloków, które wymagają dostępu, aby być częścią. W tych typach łańcuchów bloków warstwa kontrolna działa na wierzchu łańcucha bloków, który zarządza akcjami wykonywanymi przez dozwolonych uczestników. Jak widać, łańcuchy bloków z zezwoleniami działają zupełnie inaczej niż prywatne i publiczne łańcuchy bloków. Zostały stworzone, aby wykorzystywać blockchainy bez poświęcania autorytetu scentralizowanego systemu.

Zasadniczo jest więc jedna duża różnica między zezwoleniem a bezproblemową, tj. Sposobem, w jaki uczestnicy będą wchodzić w interakcję z siecią. Wiadomo również, że system posiadający zezwolenie ma ograniczenia dotyczące uczestników konsensusu, co sprawia, że ​​sieci, na które zezwolono, są wysoce konfigurowane i kontrolowane przez właścicieli. Nie jest to jednak złe, ale chodzi o zbudowanie odpowiedniej sieci blockchain.

Istnieje wiele popularnych frameworków blockchain z zezwoleniami. Obejmuje Hyperledger, Quorum, Corda i inne.

Przeczytaj także: 6 kluczowych funkcji łańcucha bloków, o których musisz wiedzieć!

Korzyści z dozwolonych łańcuchów bloków

Istnieje wiele zalet łańcuchów bloków z zezwoleniami, co sprawia, że ​​są one najkorzystniejsze w porównaniu z łańcuchami bloków bez uprawnień. Przyjrzyjmy się korzystnym cechom dozwolonych łańcuchów bloków i ich zaletom.

 • Wydajna wydajność: Kiedy porównaliśmy łańcuchy bloków, na które zezwolono, z łańcuchami bloków bez uprawnień, oferują one lepszą wydajność. Głównym powodem tego jest ograniczona liczba węzłów na platformie. Eliminuje to niepotrzebne obliczenia wymagane do osiągnięcia konsensusu w sieci, poprawiając ogólną wydajność. Ponadto sieci, na których udzielono zezwolenia, mają własne, z góry określone węzły do ​​walidacji transakcji.
 • Właściwa struktura zarządzania: Sieci z zezwoleniem mają odpowiednią strukturę zarządzania. Oznacza to, że są zorganizowani. Administratorzy potrzebują również mniej czasu na aktualizację reguł przez sieć, co jest znacznie szybsze w porównaniu z publicznymi łańcuchami bloków. Publiczna sieć blockchain boryka się z problemem konsensusu, ponieważ nie wszystkie węzły współpracują ze sobą, aby zaimplementować nową aktualizację. Węzły te mogą przedkładać swój własny interes ponad potrzeby łańcucha bloków, co w zamian oznacza wolniejsze aktualizacje w całej sieci. Dla porównania, łańcuch bloków z uprawnieniami nie ma problemu, ponieważ węzły współpracują ze sobą, aby szybciej przenosić aktualizacje.
 • Zdecentralizowane przechowywanie: Sieci, na które zezwolono, również właściwie wykorzystują blockchain, w tym wykorzystują jego zdecentralizowany charakter do przechowywania danych.
 • Opłacalne: Nie ma wątpliwości, że łańcuchy bloków, na które zezwolono, są bardziej opłacalne w porównaniu z łańcuchami bloków bez pozwolenia.

Blockchain as a Service lub BAAS to kolejny rynek, który stanowi dużą część gospodarki blockchain. Oto szczegółowy przewodnik po Blockchain as a Service.

Wady dozwolonych łańcuchów bloków

Dozwolone łańcuchy bloków nie są pozbawione wad ani wad. Oto wady łańcuchów bloków, na które zezwolono:

 • Naruszone bezpieczeństwo – publiczny lub prywatny łańcuch bloków ma większe bezpieczeństwo, ponieważ węzły prawidłowo uczestniczą w metodzie konsensusu. Ale w przypadku dozwolonych łańcuchów bloków może to nie mieć zastosowania. Bezpieczeństwo sieci, na którą udzielono zezwolenia, jest tak dobre, jak integralność członka. Oznacza to, że niewielka część systemu posiadającego zezwolenie może współpracować w celu modyfikowania danych przechowywanych w sieci. W ten sposób integralność sieci może zostać zagrożona. Aby rozwiązać ten problem, system powinien mieć ustawione odpowiednie uprawnienia, aby ci źli aktorzy nie mogli połączyć się w celu wywołania pożądanego efektu.
 • Kontrola, cenzura i regulacja – w idealnym świecie te dozwolone łańcuchy bloków powinny działać jak publiczny łańcuch bloków, ale z regulacjami. Jednak przepisy wprowadzają cenzurę do sieci, w której organ może ograniczyć transakcję lub kontrolować jej przebieg. Stanowią one zagrożenie dla każdej firmy lub organizacji korzystającej z sieci, na którą zezwolono. Takie podejście uniemożliwia również sieci, na którą zezwolono, maksymalne wykorzystanie całego ekosystemu blockchain.

Rodzaje technologii blockchain i rozproszonych rejestrów

Technologia blockchain zastosowana w bitcoinie była prosta. Była to publiczna sieć peer-to-peer zdolna do przeprowadzania transakcji bez scentralizowanej władzy, a każdy węzeł ma własną kopię księgi. Jednak nie jest to jedyna możliwa technologia blockchain lub rozproszonej księgi. Istnieje wiele typów DLT. Wymieńmy je krótko, aby uzyskać jasny pomysł.

Przeczytaj także: Jaka jest różnica między Blockchain a Distributed Ledger?

 • Publiczne łańcuchy bloków

Publiczne łańcuchy bloków to najpopularniejszy rodzaj łańcucha bloków, który pozwala każdemu uczestniczyć i dokonywać transakcji, a nawet uczestniczyć w metodzie konsensusu. Istnieje wiele znanych publicznych sieci blockchain.

Bitcoin i Ethereum to dwa świetne przykłady. Bitcoin to kryptowaluta pierwszej generacji, która wykorzystuje najbardziej podstawową ideę blockchain. Ethereum wnosi więcej do stołu, zapewniając programistom możliwość tworzenia aplikacji rozproszonych (dApps) przy użyciu inteligentnych kontraktów.

Publiczne łańcuchy bloków również wykorzystują algorytm konsensusu, który nie obsługuje podejścia opartego na pozwoleniach. Są open source i każdy bez wcześniejszej zgody może uczestniczyć w sieci.

Przeczytaj więcej o typach Blockchain.

 • Łańcuchy bloków federacyjne / konsorcjum – dozwolone łańcuchy bloków

Jeśli chodzi o dozwolony blockchain, blockchain Federated / Consortium należy do kategorii. Ten łańcuch bloków nie pozwala żadnym osobom z zewnątrz na udział w łańcuchu bloków. Ma wiele zalet, w tym większą skalowalność i jest doskonałym wyborem dla firm. Istnieje wiele dozwolonych łańcuchów bloków, w tym R3, B3i, Hyperledger i tak dalej.

 • Prywatny blockchain

Ostatnim typem łańcucha bloków, który będziemy omawiać, są prywatne łańcuchy bloków. Prywatne łańcuchy bloków są „podobne” do łańcuchów bloków, na które zezwolono, ale mają pewne różnice, które je dzielą. Prywatne łańcuchy bloków nie są w ogóle otwarte dla „publicznych”, podczas gdy dozwolony łańcuch bloków może mieć pewne kryteria, aby ludzie mogli się przyłączyć. Oba mają charakter restrykcyjny, ale ich podejście jest nieco inne.

Różnica między Permissioned i Permissionless Blockchain

Istnieje wiele różnic między łańcuchami bloków bez pozwolenia a łańcuchami bloków, na które zezwolono. Porównujemy te dwa, aby uzyskać jasny obraz tego, jak dozwolone są łańcuchy bloków i są wdrażane. Poniższa tabela przedstawia szybki wgląd w łańcuch bloków, na które udzielono pozwolenia, w porównaniu z łańcuchem blokowym bez uprawnień

Przeczytaj teraz Blockchain vs Database i zrozum różnicę między nimi.

Blockchain z zezwoleniem vs blockchain bez uprawnień

Sieć blockchain oparta na zezwoleniach i bez uprawnień

łańcuchy bloków dozwolone i bez uprawnień

Lista najlepszych dozwolonych łańcuchów bloków

Jak widać, sieci z zezwoleniami są kluczowe dla różnych branż. Branże, takie jak branża finansowa, łańcuch dostaw itp., Mogą odnieść ogromne korzyści dzięki sieciom posiadającym zezwolenia.

Do kluczowych łańcuchów bloków, na które udzielono zezwolenia, należą Quorum, Corda i Hyperledger Fabric. Są to rozwiązania z najwyższej półki, jeśli chodzi o rozwiązania objęte zezwoleniem. Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z dozwolonych łańcuchów bloków poniżej, które naszym zdaniem należą do kategorii „łańcuch bloków z najlepszymi zezwoleniami”.

 • Tkanina Hyperledger: Hyperledger Fabric Framework to jeden z popularnych projektów Hyperledger, który jest obsługiwany przez fundamenty Linuksa. Architektura modułowa umożliwia każdemu opracowywanie rozwiązań lub aplikacji do podłączania i korzystania z różnych usług. Wykorzystuje inteligentne kontrakty zwane „kodem łańcucha”, zawierające logikę systemu. Chcesz dowiedzieć się więcej o Hyperledger? Sprawdź nasze szczegółowe omówienie tutaj.
 • Kworum: Quorum blockchain to zorientowany na przedsiębiorstwa łańcuch bloków Ethereum, który jest skierowany do branży finansowej. Jest tworzony przez JP Morgan. Omówiliśmy to już szczegółowo.
 • Corda: Corda umożliwia firmom tworzenie interoperacyjnych sieci blockchain. Ma charakter open source i zapewnia doskonałą wartość dla firm.

Sprawdź więcej o Corda tutaj.

Wyzwania związane z dozwolonymi rozwiązaniami

Dozwolone łańcuchy bloków nie są wolne od wyzwań. W rzeczywistości wdrażanie dozwolonych rozwiązań blockchain może być trudnym zadaniem. Więc co sprawia, że ​​jest to takie trudne? Jest wiele wyzwań, którym musi sprostać. Niewiele z nich obejmuje przechowywanie danych, przesyłanie wiadomości i integrację, tożsamość, zarządzanie inteligentnymi kontraktami i tak dalej.

Jako firma, przed uruchomieniem sieci, na którą zezwolono, trzeba podjąć wiele decyzji. Na przykład firma musi najpierw zdecydować, której platformy blockchain użyć. Muszą również określić, jakie środowisko uruchomieniowe łańcucha bloków ma być używane. W końcu odpowiedzi na te dwa pytania dadzą im stos rozwojowy, na którym będzie się odbywał rozwój.

Przyjrzyjmy się wyzwaniom, które można napotkać podczas opracowywania dozwolonych rozwiązań:

 • Integracja: Jedno z największych wyzwań, jakie firma lub organizacja musi sprostać wyzwaniom związanym z integracją, szczególnie w przypadku używania interfejsów API do komunikacji. Aby to ułatwić, możesz użyć Rhombus, Chain Link i Oraclize. To świetne narzędzia, które pomogą Ci efektywniej łączyć i integrować usługi.
 • Prywatność danych: Prywatność jest poważnym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o branże regulowane. Aby zapewnić odpowiednią prywatność, muszą spełniać określone wymagania. Quorum i Aztec to dobry wybór, jeśli chodzi o tworzenie dozwolonych łańcuchów bloków, które zapewniają dużą prywatność.
 • Dostęp do danych: Porównywanie dostępu do informacji w łańcuchu bloków, na który zezwolono, jest powolne. Właściwym rozwiązaniem jest użycie The Graph, który może udostępniać dane do interfejsów API i inteligentnych kontraktów w celu zapewnienia łatwego dostępu.
 • Przechowywanie danych: Dane mogą być przechowywane na wiele sposobów w łańcuchu bloków. Jednak nie wszystkie z nich są optymalne, biorąc pod uwagę, że w łańcuchu bloków przechowywana jest ogromna ilość danych. Aby zapewnić właściwe przechowywanie, zaleca się korzystanie z rozwiązań do przechowywania danych, takich jak IPFS Private Network, Big Chain DB i AWS Quantum Ledger.
 • Tożsamość: Ostatnim wyzwaniem, które będziemy omawiać, jest problem tożsamości uczestnika. Ponieważ jest to sieć z zezwoleniem, tożsamość peerów jest już znana, co może powodować problemy podczas obliczeń konsensusu. Aby uprościć problem, zaleca się korzystanie z Azure BaaS lub uPort, które pomogą Twojej firmie lepiej wykorzystać ich protokoły tożsamości i rozwiązania dla zdecentralizowanych aplikacji.

Przeczytaj także: Jak działa Blockchain?

Podsumowanie

Permissioned Blockchains są tutaj. Zapewniają korzyści blockchain w zamkniętym ekosystemie, jednocześnie zapewniając, że spełnia on potrzeby organizacji. Istnieją oczywiste korzyści z jego używania, w tym opłacalność, właściwe zarządzanie i wydajne działanie. Jednak ma też swoje wady i wyzwania. Co myślisz o łańcuchach bloków, na które zezwolono? Skomentuj poniżej i daj nam znać, słuchamy.

Jeśli jesteś nowicjuszem w branży Blockchain, najpierw musisz poznać podstawowe pojęcia dotyczące technologii blockchain. Dla początkujących oferujemy bezpłatny kurs Podstawy Blockchain. Zarejestruj się teraz i poznaj podstawy technologii Blockchain, aby pogłębić swoją wiedzę i umiejętności.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me