Cryptocurrency, son birkaç yılda nasıl geliştiğini ve kripto para birimlerinin yükselişinin arkasındaki insanlar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, sormanız gereken ilk sorulardan biri Charlie Lee’nin kim olduğu.?

Charlie Lee, Bitcoin’in en eski türevlerinden biri olan Litecoin’in arkasındaki adamdır. O, 2010’ların başlarında kripto para birimi çoğunluğuna sıçrayan birçok bilgisayar bilimcisinden biriydi. O zamanlar, kripto para birimlerinin bu kadar değerli olduğunu pek çok kişi bilmiyor veya beklemiyordu, ancak o konsepte inanıyordu. Bu yüzden daha sonra popüler bir kripto para birimi olan Litecoin olarak ortaya çıkan bir şey üzerinde çalışmaya devam etti..

Öyleyse sorunun basit cevabı, Charlie Lee’nin kim olduğu – o kurucu ve altıncı en büyük kripto para birimi piyasa değeri ile, Litecoin.

Lee, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisi dünyasında ünlü statüsüne sahiptir. Yine de, birçok insan Charlie Lee’nin kim olduğunu merak ediyor mu? Litecoin üretme yolculuğu, bir kez başarısız olduğu ancak pes etmediği için ilham verici bir yolculuk..

Bugün, Litecoin, Bitcoin veya Ethereum kadar büyük olmasa bile, yine de oldukça sadık bir destekçiye sahipken ve kripto para biriminin sürekli değişen dünyasında hızla merdiveni tırmanıyor..


Charlie Lee’nin Erken Yaşamı

Charlie Lee, Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili’nde Çinli göçmen bir ailede dünyaya geldi. Ailesi, Afrika’nın sömürge yönetiminden kurtulduğu ve ekonomilerin dünyaya açıldığı 60’larda oraya taşındı. Ancak, erken çocukluğunu sadece Afrika’da geçirdi..

13 yaşındayken ailesi Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı..

Eğitim: Lawrenceville, Illinois’deki Lawrenceville Lisesine gitti. 1995’te liseden mezun oldu ve prestijli Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT) devam etti. Üniversitede ana dalı Bilgisayar Bilimi idi ve arka arkaya lisans ve yüksek lisans derecelerini kazandı. Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisansını 2000 yılında tamamladı..

Erken Mesleki Yaşam

Lee gibi zeki bir öğrenci, kendisini yalnızca ülkedeki en iyi teknoloji şirketlerinden bazılarında bulabilirdi ve tam olarak olan buydu. Lee, MIT’den mezun olduktan sonra Kana Communications’da Yazılım Mühendisi olarak bir iş buldu. Guidewire Yazılımına katılana kadar orada üç yıl çalıştı. Bu şirkette dört yıl çalıştı ve 2007 ortalarında ayrıldı..

Google’da çalışmak

Lee, 2007’de Google’da Yazılım Mühendisi olarak çalışmaya başladı. Chrome OS ve YouTube Mobile gibi bir dizi mükemmel Google projesinde çalıştı. Bu sıralarda Bitcoin ile ilk karşılaştı ve kripto para birimi fikriyle ilgilenmeye başladı..

Kripto para birimine dahil olmadan önce altın ticareti ile ilgileniyordu. Bilgisayar Bilimi ile ilgilendiği kadar ticaret ve ekonomi ile de aynı derecede ilgilendiği artık çok açık. Google’da 5 yıl çalıştı ve ardından kariyerine blockchain ve kripto para biriminde tam zamanlı olarak devam etmek için şirketten ayrıldı..

Cryptocurrency Dünyasında Başlangıç

Lee, Google’dayken Bitcoin ve kripto para birimine dahil olduğunu defalarca açıkladı. Başlangıçta, bu yeni dijital para birimiyle karşılaşan diğer geliştiriciler gibi Bitcoin madenciliğine başladı. Bitcoin için blok zincirinin arkasındaki geliştiricilerden biri olan Mike Hearn ile yazıştıktan sonra ilk Bitcoin’ini satın aldı..

Charlie Lee’nin kendisi deneyimli bir Yazılım Mühendisi olduğu için kendi kripto para birimini yaratmaya karar verdi. Pek çok geliştirici Bitcoin fikrini kopyalamaya çalıştığı halde yalnız değildi, ancak çoğu başarısız olduğunda başarılı oldu. Bununla birlikte, başarıyı Litecoin şeklinde bulmadan önce kendi başarısızlık payını da yaşadı..

Charlie Lee kimdir? Fairbix’in kurucusu

Charlie Lee’yi Litecoin’den tanıyor olabilirsiniz, ancak bu onun ilk kripto para birimi yaratımı değildi. İlk projesine Fairbix adı verildi. Bitcoin ilk çıktığında, tüm dünyadaki geliştiriciler arasında öfke vardı. Bir sonraki blockchain tabanlı ödeme sistemini üretmeye çalışıyorlardı.

Fairbix, Fairbix’ten bir yıl önce piyasaya sürülen bir kripto para birimi olan Tenebix’ten klonlandı. Lee ve diğer birkaç geliştirici kaynak kodunu klonladı ve Fairbix için birkaç değişiklik yaptı.

Fairbix ve Litecoin arasında ortak olan tek şey, iş kanıtı fikir birliği protokolüdür. Fairbix başından beri pek iyi gitmedi. Başlangıçta yaklaşık 8 milyon Fairbix önceden mayınlanmıştır. Bu, birçok kötü basını takip etti. Birkaç hafta içinde depolanmıştır. Kripto para topluluğu ve meraklıları, Fairbix’in arkasındaki fikri satın almıyorlardı..

Fairbix’in klonlandığı para birimine alternatif olarak adil bir şekilde dağıtılması gerekiyordu. Ayrıca Tenebix’te olduğu gibi aynı iş kanıtı algoritmasına dayanıyordu. Ancak Tenebix, halka açıklanmadan önce yalnızca 100 önceden mayınlanmış blokla başladı. Fairbix’in yaklaşık 8 milyon önceden mayınlanmış madeni paraya sahip olmasıyla, başarısızlığa mahkum edildi.

Fairbix’in başarısızlığı, bilinmeyen bir saldırgan ağına% 51 saldırı gerçekleştirdiğinde daha da kalıcı hale geldi. Saldırgan 1500 blok çaldı. Bu, temelde Fairbix’in değerini yok etti ve küçük yolculuğunu sona erdirdi.

Charlie Lee kimdir? Litecoin kurucusu

Fairbix bir başarısızlıktı, ancak bu Lee’yi durdurmadı. Fairbix ile yaptığı hatalardan derslerini aldı ve stratejisini geliştirmeye karar verdi. Kripto para ekonomisinin yaratılmasında rolünü bırakmaya hazır değildi.

Resim Kredisi: Litecoin

Fairbix’ten bir aydan kısa bir süre sonra Lee, Litecoin adında başka bir kripto para birimi yayınladı. Bitcoin’in çekirdek kaynak kodunu klonladı ve sistemi iyileştirmek için ayarlamalar yaptı. Bitcoin hatasız değildi ve Lee, Litecoin’le olanlardan kurtulmaya çalıştı. Hashing protokolünü, GUI’yi, ortalama blok işlem süresini ve toplam maksimum arz sınırı değerini değiştirdi. Gerçekten etkili bir alt para.

Bitcoin, hash protokolü için SHA256 algoritmasını kullanır. Bununla birlikte Litecoin, Scrypt tabanlı algoritmayı kullanır. Bu değişiklik aynı zamanda işlem süresini de etkiledi ve yüzde 75 azalttı. Şimdi, blok işlem süresi ortalama olarak sadece 2 buçuk dakikaydı. Maksimum Litecoin arzı, Bitcoin’inkinden çok daha yüksek olan 84 milyondur..

Charlie Lee: Bir Vizyoner

Lee, Google’daki günlerinde Federal Rezerv’e olan inancını ve paranın dünyada nasıl alınıp satıldığını kaybetti. Bir kez başarısız olduktan sonra bile kripto para birimine atlayıp Litecoin yaratması doğaldı. O bir zaman söylemişti:

“Kripto para biriminin itibari para birimini devralacağına ve rezerv para birimi olacağına inanıyorum.”

Öyleyse, Charlie Lee’nin kim olduğuna dair cevap, o hayalperest, başarısızlığı kabul etmeyi reddeden bir adam. Fairbix biçiminde bir başarısızlıkla yüzleştiğinde bile, karşılaştığı zorluklara asla boyun eğmedi..

Lee, Litecoin’in Bitcoin’in rakibi olmadığını savunuyor. Litecoin vizyonu, çevrimiçi alışveriş gibi küçük işlemler için en uygun dijital para birimidir. Bu para birimini kahve almak veya yeni bir gömlek sipariş etmek için kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Bitcoin, uluslararası ticaret ve ödemeler için daha iyidir. Bir röportajda şöyle dedi:

 “Bitcoin’in altını için gümüş gibi bir şey yaratmak istedim”

Litecoin’i daha erişilebilir hale getirmek için arzı 21 milyondan 84 milyona dört katına çıkardı. Ayrıca, GUI, sistemi daha kullanıcı dostu hale getirmek için önemli iyileştirmeler gördü.

Litecoin’i henüz Google’dayken yarattı. Litecoin’in piyasaya sürülmesinden 2 yıl sonra nihayet Google’dan ayrıldı. Yeni kripto para birimi biraz zaman aldı, ancak kripto para birimi endüstrisinde biraz ilgi görmeye başladı.

Litecoin Başarısı

Litecoin, adalet fikrine dayandığı için başarılı oldu. Sadece Genesis bloğu ve ondan sonraki iki blok önceden mayınlandı. Litecoin’in en başından beri Lee’nin sonunda başarılı bir kripto para biriminin kodunu kırdığı belliydi..

2013 yılında piyasaya sürüldüğünde, kullanıcı tabanı binlerle büyüyordu. Açıkçası, bu değerde bir artışa ve aşırı piyasa değerine yol açtı. Piyasa değerinin artması ve milyarlarca dolar olması an meselesiydi..

Coinbase’de Çalışın

Lee, Coinbase’e 2013 yılında Mühendislik Müdürü olarak katıldı.. Coinbase piyasadaki en popüler dijital para borsası. Çok az insan varken Coinbase’de çalıştı. Coinbase’deki görev süresi boyunca pozisyonu Mühendislik Direktörü olarak değiştirildi. Bu sıfatla güvenlik ve gizlilik operasyonlarından sorumluydu. 2017 yazında şirketten ayrıldı. Artık tek odak noktası Litecoin.

Litecoin, şu anda Genel Müdür olarak görev yapan Lee için devam eden tam zamanlı bir iştir. Litecoin Vakfı. Birincil işi Litecoin’in gelişimini denetlemektir. Başlangıcından bu yana pek çok gelişme gördük..

Charlie Lee kimdir? Bir Sosyal Medya Etkileyici

Charlie Lee’nin heyecan hesabının yarım milyondan fazla takipçisi var ve daha fazla insan ona ve kripto para birimine aşina oldukça bu sayı artmaya devam ediyor. Sosyal medyada hevesli bir takipçisi olduğu için bazen tweetleri ve yorumları nedeniyle pazara liderlik etmekle suçlanıyor..

Charlie Lee kimdir? Litecoin İçermeyen Bir Litecoin Kurucusu

Litecoin ana akım haline geldi ve Litecoin’e nihayet 2017’de Coinbase’de izin verildiğinde fiyat yükseldi. Ancak Lee satmaya karar verdi tüm Litecoinleri ve parayı vakfına bağışlayın. Herhangi bir çıkar çatışması istemiyordu. İnsanların onu piyasayı Litecoin lehine yönlendirmek için sosyal medya etkisini kullanmakla suçladıktan sonra yazıyor:

Bu hamle de eleştirilerle karşılandı ve bazıları bu hamlenin aslında kendi kişisel çıkarına olduğunu iddia etti. Bitfenex, bu suçlamaların arkasında bir Twitter kripto para birimi araştırmacısı olduğunu belirtti. Aynısı Coinbase’den ayrıldığını, gerçekten de tüm paralarını para kazanmak için attığının bir kanıtı olarak kullandı..

Ancak Lee, daha sonra açıklayıcı tweet serisindeki teorileri çürüttü..

Kararının yeterli ve etik olduğuna inanan taraftarlar da var. Litecoin için en iyisinin bu olduğuna inanıyorlar. Litecoin’in bugünkü durumuna bakarsanız, her şey yolunda gitti gibi görünüyor. Artık Lee, ateş altında kalmadan görüşlerini ifade edebilir ve topluma destek sunabilir. Litecoin kullanıcıları artık onu her zamankinden daha fazla dinliyor.

Halen etkisini korumaya devam ediyor ve tweetleri on binlerce kripto para meraklısına gidiyor. Özellikle Nano’ya destek teklif ettiğinde diğer kripto para birimlerini tanıttığı için bile ateş altında kaldı..

Buna cevaben, kripto dünyasında birden fazla para birimi için yer olduğuna inandığını iddia etti..

Charlie Lee Mevcut & Gelecek Çabalar

Coinbase’den sonra Lee sadece Litecoin’e odaklanıyor ve bazı olumlu değişiklikler getiriyor. Litecoin, ayrılmış tanık olan ilk para birimi oldu. Nihayetinde işlem boyutunu küçülten ve dolayısıyla işlem kapasitesini artıran yumuşak bir çataldır. Bunu daha iyi anlamak için önce çatalın ne olduğunu incelemelisiniz.

Segwit, Mayıs 2017’de Litecoin Global Roundtable Resolution adlı bir konferans sırasında uygulandı..

Lee bugün, toplumun iyileştirilmesine yardımcı olmak için Litecoin’i ilerletmek için çalışan Litecoin Vakfı’nda hizmet veriyor. Bu kripto para birimi için en son teknolojiyi kullanmayı ve kullanıcılara istediklerini vermeyi hedefliyorlar. Ayrıca, daha fazla insanın kripto para birimine ilgi duyabilmesi için kavramların anlaşılmasını kolaylaştırmak için çalışıyorlar..

Yani, ona bakarsanız, yalnızca kendi kripto para birimine odaklanmıyor, kripto para birimlerine daha açık ve konsepte daha aşina bir dünya yaratmak için çaba gösteriyor..

Vakıf ayrıca Litecoin’in geliştirilmesinde aktif bir role sahip. Ayrıca Lee’nin kendi bağışlarını kullanarak ve diğer kaynaklardan para ile katkıda bulunurlar. Lee’nin kendisi bir yazılım mühendisi olduğu için hala çekirdek geliştirici ekibine katkıda bulunuyor. Yakın gelecekte ana görevi, Yıldırım Ağları ve Gizli İşlemler üzerinde çalışmaktır..

Bunu tweetledi ve gizli işlemlerle beklenen ilerleme konusunda heyecanlandığını iddia etti. Ayrıca, Litecoin’e bir özellik olarak değiştirilebilirliği ekleme hevesini gösterdi ve özellikle yumuşak çatal kullanımıyla bir olasılık olduğunu iddia ediyor.

Litecoin’i Bitcoin altınına gümüş yapma vizyonu gerçeğe dönüşüyor gibi görünüyor. Şimdi, para biriminin ondan bağımsız olması ve yalnızca kullanıcıların etkisi altında bırakılmasıyla, gerçekten merkezi olmayan.

Charlie Lee Kimdir – Son Sözler

Litecoin’in arkasındaki güç o.

Adil bir kripto para biriminin destekçisi ve ekonomiye büyük ilgi duyuyor.

Charlie Less tecrübeli bir yazılım mühendisi ve Litecoinlerini satması konusundaki tartışmalar konusunda hangi tarafa yöneldiğinize bakılmaksızın çok akıllı bir düşünür..

O bir sosyal medya etkileyicisidir.

O bir dahi, vizyon sahibi ve dünyayı değiştirmek için gerçekten çaba sarf eden biri..

Lee’nin gelecek planı, Litecoin’i daha da büyütmek ve insanların yakında bir şeyler satın almak için onu yeterince kullanmasını sağlamaktır.

Basitçe ifade etmek gerekirse, kripto para birimine veya Litecoin’e ilgi duyuyorsanız, endüstri liderlerinin ve uzmanlarının tavsiyesine ihtiyaç duyuyorsanız, Charlie Lee’yi sosyal medyada ve haberlerde takip edin.

 

Referanslar

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Coinbase
  • medium.com/the-mission/
  • https://www.cnbc.com/2017/12/20/litecoin-founder-charlie-lee-sells-his-holdings-in-the-cryptocurrency.html
  • http://www.businessinsider.com/litecoin-creator-charlie-lee-sells-entire-ltc-holding-2017-12
  • https://ambcrypto.com/litecoins-ltc-charlie-lee-says-most-excited-about-lightning-network/
  • https://www.cnbc.com/2017/12/14/litecoin-founder-charlie-lee-talks-bitcoin-cryptocurrencies.html
  • https://cointelegraph.com/news/charlie-lee-to-make-litecoin-more-decentralized-eventually-i-would-step-away

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me