Kripto para biriminde yeni misiniz? Kripto para birimini ve farklı kripto para birimlerinin nasıl ortaya çıktığını okumaya yeni başladınız mı? Cevabınız evet ise, görmezden gelinmesi zor bir isim var – Vitalik Buterin. Peki Vitalik Buterin kimdir?

Çoğumuz onu Ethereum’un kurucusu ve Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı olarak tanıyoruz. Görünüşünden ve şimdiye kadarki başarılarından, matematikte mükemmel, birkaç hafta içinde Mandarin öğrenen, üniversiteden ayrılan ve kısa sürede kripto endüstrisinde önemli bir etki haline gelen yetenekli bir Y kuşağı..

Bir dahi gibi görünüyor, değil mi?

Vitalik Buterin Kimdir?


Vitalik Buterin, Ethereum’u tasarlayan ve kuran bir Rus-Kanadalı programcıdır. 31 Ocak 1994’te Rusya’nın Kolomna kentinde doğdu. Henüz altı yaşındayken ailesi Kanada’ya göç etti..

İşte henüz üçüncü sınıftayken çocukluğundan ilginç bir gerçek – ilkokulunda üstün yetenekli çocuklar için bir sınıfa yerleştirildi. Pekala, Vitalik Buterin’in başından beri büyük bir şeye mahkum olduğunu söyleyebilirsin..

Matematikte iyiydi ve kafasına ortalama bir insandan daha hızlı üç basamaklı sayı ekleyebiliyordu. Ayrıca çok erken yaşlardan itibaren bilgisayar programcılığına ilgi duyuyordu. Babası Dmitry Buterin de bir bilgisayar bilimcisiydi.

17 yaşındayken, 17 yaşındaki herhangi bir yaştaki gibi World of Warcraft oynuyordu. Ancak, başka bir şeyle de ilgilenmeye başladı – Bitcoin.

Vitalik Tarihi

Resim Kredisi: Techcrunch

Başlangıçta, kripto para birimi fikrine pek yatırım yapmamıştı, ama babası öyleydi. Kısa bir süre içinde, bu yeni teknoloji onun üzerinde büyüdü. Unutmayın ki en deneyimli finans uzmanları bile Bitcoin’in ne olduğunu ve ne olacağını bilmiyorlardı..

Toronto’daki Abelard School’a gitti ve Waterloo Üniversitesi’ne kaydolmaya devam etti. O zaman Bitcoin’e daha da fazla dahil oldu.

5 Bitcoin oranında kripto para birimi hakkında forum yazıları yazmaya başladı. Bu sıralarda sıska ve inek öğrenci kolej çocuğu bu alanı tam zamanlı olarak sürdürmeye karar verdi. Kripto para birimiyle o kadar ilgilenmeye başladı ki, tüm zamanını yeni bulduğu tutkusuna yatırım yapmak için üniversiteden bile ayrıldı..

Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı

Üniversite günlerinde Bitcoin ile ilgili gönderileri ivme kazandı ve bu acemi teknoloji hakkındaki görüşleri anlayışlı kabul edildi. Konuyla ilgili otorite olarak görüldüğü için, yeni bulunan şöhretinden en iyi şekilde yararlanmak için, 2012’de başka bir Bitcoin tutkunu Mihai Alisie ile birlikte Bitcoin dergisini kurdu.

Bitcoin dergisi henüz üniversitedeyken kuruldu. Üniversitede dersler aldığı ve aynı zamanda derginin Baş Yazarlığı yaptığı için onun için telaşlı bir zamandı. Bitcoin Dergisi, Buterin’in ilk başarısı olarak kabul edilebilir, çünkü dergi Bitcoin için büyük bir etkileyici oldu..

Bitcoin Dergisi Hakkında Biraz Daha Fazlası

Nashville, Tennessee’den BTC Media, 2015 yılında Bitcoin Magazine’i satın aldı. BTC Media ayrıca Distributed, yBitcoin ve Let’s Talk Bitcoin yayınlıyor. Bitcoin Magazine başladığında, basıldı ve Barnes’ta dağıtıldı. & Noble. Aboneler ayrıca basılı baskılar aldı. Ancak, şimdi yalnızca çevrimiçi olarak mevcuttur.

Bitcoin Magazine kesinlikle Vitalik Buterin için bir sıçrama noktasıydı, ancak onu kripto para dünyasında hesaba katılması gereken bir güç olarak kuran Ethereum’du..

Öyleyse biri size soruyor, Vitalik Buterin kimdir, başlayabilirsiniz, en popüler kripto para dergilerinden birinin kurucu ortağı – Bitcoin Magazine.

Ethereum Kurucusu

“Vitalik Buterin Kimdir” araması yaptığınızda, cevap çoğu zaman Ethereum’un kurucusudur. Vitalik Buterin’i bugün olduğu gibi yapan Ethereum’du. İşin komik yanı, Ethereum teknik incelemesini yazarken çok iyi olacağını tahmin etmemiş olması..

Buterin neredeyse kripto analistleri tarafından çöpe atılacağına ve çok daha kısa sürede iflas edeceğine inanıyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, kavrulmak yerine, fikri takdir ve övgü aldı. Her şeyin başladığı nokta buydu ve Buterin, gidilecek yolun bu olduğundan daha da emin oldu..

Ne de olsa hayatını kripto para birimine adamıştı ve çabalarını bir adım öteye götürmesi doğaldı..

Ethereum nedir?

Ethereum, komut dosyası oluşturma işlevine sahip açık kaynaklı, blok zinciri tabanlı ve halka açık bir bilgisayar platformudur. Ethereum, Ethereum platformunun kripto para birimi olan Ether için blok zinciri oluşturur.

Ethereum, Bitcoin protokolündeki bir sınırlamanın üstesinden gelmek için kurulmuştur. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto, küresel işlemlerin çalışma şeklini değiştirdi ve üçüncü tarafı süreçten çıkardı. İşlemleri, iş kanıtı fikir birliği algoritması altında çalışan dağıtılmış bir genel defterde kaydeden bir sistem doğurdu. Bu ve genel olarak blockchain hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz..

Nakamoto’nun Bitcoin için kullandığı blockchain teknolojisinin sınırlamaları vardı. Güvenlik amacıyla, Bitcoin için yazılan protokol kasıtlı olarak yalnızca karmaşık olmayan işlemleri ele almak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, bir ödeme yapan ile alacaklı arasındaki karmaşık işlemler, böyle bir blok zinciri fikri o zamanlar oldukça uzun bir süredir çalışmasına rağmen bu protokol kapsamında yürütülemiyordu..

Ethereum – Bitcoin’in Yükseltilmiş Sürümü?

Buterin bu sorunu fark etti ve her türlü uygulamayı ve Akıllı Sözleşmeleri oluşturabilen böyle bir blockchain teknolojisi oluşturmak için Turing-complete programlama yazmaya karar verdi. Buterin bir röportajında ​​bu sorunla ilgili görüşlerini şöyle ifade etti:

vitalik ethereum kurucusu

Ethereum teknik incelemesinde daha da açıkladı,

Vitalik kim

Ethereum, her türden kripto projesinin kendi tokenleri ile oluşturulabileceği yeni bir endüstri yarattı..

Vitalik Buterin Siyasi Görüşleri

Erken yaşamı, bitcoin’e olan ilgisi ve onu kendi kripto para birimini yaratmaya iten şey nedir, politik görüşleri ne olacak? Politika söz konusu olduğunda Vitalic Buterin kimdir??

Vitalik Buterin’in bir özgürlükçü ve serbest piyasaların destekçisi olduğunu varsaymak güvenlidir. Bunun kanıtı, Friedman, Mises, Sowell ve Hayek’in çalışmalarına olan ilgisinde yatmaktadır. Bunun ipuçlarını Vitalik Buterin blogunda da bulabilirsiniz. Özgürlükçü görüşlerini tweet’lerinde, paylaşımlarında ve röportajlarında ifade etmekten çekinmedi..

Buterin’in serbest piyasalara bakışı çoğu insandan biraz farklı. Serbest piyasa ve kapitalizm hakkında konuştuğumuzda, sonraki düşünce kârlarla ilgilidir. Bu konu hakkında konuşurken karla pek ilgilenmiyor. Serbest piyasa görüşü, girişimcilere özgür ve yaratıcı olmaları için zemin sağlama yönündedir..

Tekrar tekrar, böyle bir sistemin para harcamakla ilgili olmaması gerektiği, yenilik ve yaratıcılığın toplum için değerli bir şey yapmasına izin vermesi gerektiği fikrini tekrar tekrar ima etti. Vitalic Buterin Twitter hesabında kapitalizm hakkındaki görüşlerini açıklayan birçok tweet var.

Vitalic Buterin Twitter Tanıtıcısı: @Hayalhanemersin

Kripto para birimi gibi sistemlerin milyonları toplama planına nasıl dönüştürülebileceğinin çok farkında görünüyor. Bu yüzden bu sektördeki insanları dikkatli davranmaları konusunda uyarıyor..

Görüşleri oldukça umut verici ve kripto para birimindekiler onun sözlerine ve onun gibi diğerlerine kulak vermeli. Yolculuğuna bakıldığında, onu harekete geçirenin para değil yenilik olduğu açıkça görülebilir. Ancak bu zengin olmadığı anlamına gelmez.

Basitçe söylemek gerekirse, kripto para birimindeyseniz, onu twitter ve diğer sosyal medya platformlarında takip etmeniz önerilir..

Vitalik Buterin Net Değer

Yaratılışından bir servet kazanmış olabileceğini merak ediyorsanız, tamamen yanlış değilsiniz. Ethereum’un piyasa değeri 50 milyar doların üzerindedir ve dünyadaki en başarılı ikinci kripto para biriminin başıdır..

Zenginliği ve varlıkları gizli değil ve şeffaflığı onu daha da meşru kılıyor. Şubat 2016’da kendi kripto para birimi ETH’sinin ne kadarına sahip olduğunu açıkladı. O sırada 630.000 ETH’ye sahipti. Birkaç ay sonra bunların dörtte birini tasfiye etti. Bu hareketten sonra bile bol miktarda ETH’si kaldı.

İlginç olan şu ki, Ethereum çok şeffaf bir blockchain olduğu için, herhangi bir zamanda ne kadar ETH’ye sahip olduğunu herkes takip edebilir. Normal para birimi açısından sizin için basitleştirmek için 175 milyon doların üzerinde oturuyor..

Ethereum’u bu kadar güvenilir kılan, sistem ve kendi varlıkları hakkındaki şeffaflığıdır. Rezervasyonlarımıza sahip olmak için kripto para birimleri etrafında dönen yeterince şema ve skandal gördük. Bununla birlikte, Buterin güvenilirliği adil ve doğru bir şekilde kazandı. Vitalik Buterin’in kripto para biriminin gerçek ve pozitif yüzünü temsil ettiğini söylemek yanlış olmaz..

Etkileyici Vitalik Buterin

Kuşkusuz Buterin, kripto para meraklıları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Söyledikleri ve yazdıkları çok önemli. Ethereum ortaya çıkmadan çok önce bir etkileyiciydi. Bitcoin Dergisi’ni başlattığında, kelimesi kelimeydi.

24 yaşındaki bir çocuk nasıl bu kadar çok etkiye sahip olabilir? Ethereum ile böylesine parlak bir blockchain çözümü bulmuş olması nedeni olabilir. Belki de insanları onu dinlemeye iten eşsiz görüşü ve şeffaflığıydı ya da belki de tamamen şanstı. Twitter’da bir milyon takipçiye yaklaşıyor ve orada çok aktif.

Haziran 2017’deki ölüm aldatmacası, üzücü de olsa, etkisinin açık bir göstergesidir. Buterin’in araba kazasında öldüğüne dair söylentiler orman yangını gibi yayıldı. Cryptocurrency haber siteleri ve blogları haberleri yaymaya başladı. Ethereum’un fiyatı bu söylentinin ardından 300 dolardan 230 dolara çıktı.

Vitalik katkılarından ötürü takdir ve ödüller kazandı.

  • 2014’te Thiel Burs Ödülü’nü kazandı.
  • Vitalik Buterin aynı yıl bir Dünya Teknoloji Ödülü kazandı
  • 2016’da Fortune 40 Under 40’tan biri seçildi.
  • 2018’de Forbes 30 Yaş Altı 30 Listesi’ne de girdi.

Buterin’in kendisi de şöhretinden pek hoşlanmaz. Bir röportajda şöhreti ve etkisi sorulduğunda Financial Times, cevap verdi:

“Geçen yıl [şöhretin] iyiden çok sinir bozucu hale geldiği noktaya geldi.”

Peki Vitalik Buterin Kimdir? Muhtemelen içe dönük, dünyayı değiştirmek isteyen bir dahi, büyük hedefleri olan bir fail.

Vitalic Buterin kimdir? Ademi Merkeziyetçiliğin Sadık Bir Destekçisi

Buterin’in ademi merkeziyet hareketini desteklediğini söylemeye gerek yok. Henüz erken aşamalarında ve dünya yavaş yavaş ona doğru ilerliyor. Olasılıkları daha yeni görmeye başladık ve daha fazlası da var. Vitalik, bunun arkasındaki beyinlerden biri ve bu anlamda bir nevi kahraman da..

Paylaşılan ekonomi, ademi merkeziyetçilik ile el ele gidiyor ve büyük şirketler devreye giriyor ve Microsoft gibi şirketlerin içine girmesinin büyük olduğunu biliyorsunuz. Kripto para birimleri, esas olarak ademi merkeziyetçilik nedeniyle gelişiyor. Merkezi olmayan uygulamaların dünyamızı nasıl değiştirdiğini görün.

Ademi merkeziyetçilik ve blockchain ile ilgili görüşü, gücün küçük adama, yani girişimcilere gittiği yönündedir. 2016 yılında WIRED’e şunları söyledi:

Son düşünceler

Peki Vitalik Buterin kimdir?

O bir girişimci.

Kesinlikle bir teknoloji dehası.

O bir sayı hesaplayıcısı.

Ayrıca çok dilli bir dahi.

Ethereum’un kurucusu ve dünyadaki en popüler ikinci kripto para biriminin başarısının arkasındaki beynidir..

Ekonomilerimizi iyileştirmek, verilerimizi korumak ve geleceğe hazırlanmak için çabalarken bugün dünyanın ihtiyacı olan şey odur..

Kripto para biriminin bir aldatmaca olduğunu düşünen birçok kişi var ama gerçek şu ki, Buterin gibi insanlar çok gerçek ve ürettikleri şey bir aldatmaca olmaktan uzak. Böyle bir başarıya ulaştıktan sonra bile durmuyor. Geçenlerde Rusya’yı ziyaret etti ve Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Sonuç? Rusya pazarı için bir başka kripto para birimi görüşmelerde. Fikirleri ve etik bakış açısıyla, kripto para birimi ve blok zincirleri emin ellerde görünüyor..

Referanslar:

https://github.com/ethereum/wiki/wiki/White-Paper

https://www.wired.com/2014/01/ethereum/

https://www.wired.com/2016/06/the-uncanny-mind-that-built-ethereum/

https://www.forbes.com/profile/vitalik-buterin/

https://vitalik.ca/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me