Blockchain ma tak wiele udogodnień, a najlepsze jest to, że całkowicie pozbywa się pośredników. Więc nie będziesz już musiał płacić za pośrednika, a tak czy inaczej, nie będąc w sieci blockchain. A co, jeśli ta technologia blockchain wprowadzi inteligentne kontrakty, które zmienią charakter naszego dzisiejszego biznesu?

Ten system naprawdę oszczędza dużo czasu. Mają sporo problemów. Są jednak jedną z tańszych, szybszych i bezpieczniejszych metod niż wszystkie tradycyjne środki. To jedyny powód, dla którego banki lub rządy nie przepadają za tą niesamowitą technologią.

W 1994 roku prawnik Nick Szabo po raz pierwszy odniósł się do idei inteligentnych kontraktów. Później w 1998 roku wynalazł kolejną cyfrową walutę o nazwie „Bit Gold”. To było na długo przed powstaniem Bitcoina. Ten kontrakt był samowykonalny i przekształcony w kody do wykonywania zadań.

W formacie Nicka system był nadzorowany przez inne komputery w sieci, a ponadto byłyby w stanie stworzyć system informacji zwrotnej, taki jak transakcja pieniężna lub produkt.


Pomysł jest tak podobny do dzisiejszych inteligentnych kontraktów i technologii blockchain, że wiele osób myślało, że Nick jest dawno zaginionym Satoshi Nakamoto (założycielem Bitcoin)! Szalona teoria, prawda? Ale niestety nieprawda.

Przyszłość inteligentnych kontraktów

Jeśli myślisz o inteligentnych kontraktach lub o tym, jak rozwinęły się one obecnie we współczesnym świecie, to jesteś we właściwym miejscu. Ponieważ dzisiaj omówię najlepszy przewodnik po inteligentnych umowach. Bądźcie na bieżąco!

Contents

Spis treści

Rozdział 1: Co to są inteligentne kontrakty?
Rozdział 2: Jak inteligentne kontrakty wpłyną na twoje życie?
Rozdział 3: Co sprawia, że ​​inteligentne kontrakty są tak pożądane?
Rozdział 4: Inteligentne kontrakty otwierają nowy horyzont możliwości
Rozdział 5: Aplikacje inteligentnych kontraktów
Rozdział 6: Jak działają inteligentne kontrakty?
Rozdział-7: Jakie są zalety inteligentnych kontraktów?
Rozdział-8: Wady inteligentnych kontraktów
Rozdział 9: Sześć przykładów firm opartych na inteligentnych kontraktach, które są daleko w grze
Rozdział-10: Dlaczego ludzie są tak zahipnotyzowani inteligentnymi kontraktami Blockchain?
Rozdział 11: Dlaczego inteligentne kontrakty nie są jeszcze głównym nurtem?
Rozdział-12: Przyszłość inteligentnych kontraktów
Rozdział-13: 6 platform inteligentnych kontraktów, które z pewnością Cię zadziwią!
Rozdział-14: Porównanie popularnych platform inteligentnych kontraktów
Rozdział 15: Cyberataki i hakerzy: Jak inteligentne są inteligentne kontrakty?
Końcowe przemyślenia

Rozdział 1: Co to są inteligentne kontrakty?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie są inteligentne kontrakty. Inteligentne kontrakty są jak zwykłe kontrakty, które pozwalają bezpiecznie i przejrzyście wymieniać nieruchomości, pieniądze, akcje lub cokolwiek cennego z niewielkimi zmianami.

Dzięki inteligentnym umowom nie będziesz potrzebować żadnego pośrednika do wykonania swojego czynu.

To podstawowa różnica między zwykłymi umowami a inteligentnymi umowami. Pozwólcie, że wyjaśnię to na przykładzie. Pomyśl o tym jak o automacie sprzedającym. Zwykle za jakąkolwiek dodatkową płatność, na przykład prawników lub szpitali, musisz zapłacić i poczekać na usługę lub dokumenty.

Ale nie dla tego. Dzięki tej nowej technologii po prostu włożysz swoje Bitcoiny do automatu i otrzymasz cukierki, które wyjdą. Najlepsze jest to, że nie tylko zdefiniuje zasady, ale także je egzekwuje!

Według programisty Ethereum zasób lub waluta zostaną przekształcone w program. Program uruchamia kod i ocenia na podstawie zadań, czy ten zasób powinien trafić do drugiej osoby, czy z powrotem do jego właściciela.

Oszczędza to dużo czasu w procesie, a wszystko w projekcie pozostaje sprawiedliwe dla obu stron.

INTELIGENTNA UMOWA WYJAŚNIONA

Przykład inteligentnego kontraktu

Wyjaśnię to na przykładzie,

Załóżmy, że Todd chce kupić samochód od Jamiego. Z łatwością może zapłacić Jamiemu za pomocą sieci blockchain i kryptowaluty. Todd otrzyma wirtualny rachunek, który zostanie uwzględniony w inteligentnej umowie.

Po tym, jak Jamie przekaże Ci kluczyk do samochodu w określonym terminie, Todd zwalnia płatność. Jeśli Jamie nie dał Ci klucza, sieć poprosi o zwrot pieniędzy. Jeśli jednak Jamie przekazał Ci klucz w określonym czasie, klucz i opłata zostaną wstrzymane do określonej daty.

Kiedy już będzie miał wszystkie komponenty do wydania, przekaże klucz Toddowi, a opłatę Jamiemu.

System działa na podstawie klauzuli if-to i nikt nie może włamać się do systemu bez powiadamiania drugiej strony. Gdyby ktoś próbował uzyskać dostęp do kodu, każda ze stron powiązanych z umową zostanie natychmiast powiadomiona.

System jest obserwowany przez setki i można z łatwością ufać, że jest do końca bezbłędny. Jeśli Jaime da klucz, otrzyma zapłatę, bez wątpienia tam i Todd również dostanie klucz.

Tak więc obie strony wygrywają, a umowa zostaje automatycznie anulowana po spełnieniu określonych zasad. Proces jest naprawdę prosty.

Możesz użyć tej niesamowitej technologii do wszystkiego, na przykład do umów z naruszeniem, egzekwowania kredytów, usług finansowych, składek ubezpieczeniowych, prawa własności i wielu innych.

Rozdział 2: Jak inteligentne umowy wpłyną na twoje życie?

Pozwólcie, że najpierw przedstawię sytuację, z którą należy się uporać. Wyobraź sobie, że chcesz sprzedać dom. Proces nie jest taki łatwy; będziesz musiał mieć do czynienia z wieloma ludźmi, nie wspominając o tych wszystkich papierkach.

Wszystko to sprawia, że ​​proces sprzedaży jest jeszcze bardziej skomplikowany. Dlatego ludzie wybierają agenta nieruchomości, który zajmie się wszystkimi tymi problemami, a Ty możesz się zrelaksować i sprzedać bez żadnych kłopotów.

Jednak pośrednicy w obrocie nieruchomościami przyjmą 7% całkowitej stawki sprzedaży, co dla wielu osób może być ogromną sprawą. Agencja nieruchomości będzie oferować usługę depozytową, aby upewnić się, że otrzymasz swój dom bez oszukania lub czegokolwiek.

W takich sytuacjach z łatwością mogą się przydać inteligentne kontrakty. Technik pozbyłby się pośrednika (pośrednika w obrocie nieruchomościami) i problemu z zaufaniem. W ten sposób nie będziesz musiał obawiać się o swoje pieniądze ani o samą nieruchomość.

Po przekazaniu prawa własności kupujący wyda pieniądze, a Ty będziesz mógł sprzedać swój dom bez dodatkowych opłat.

To tylko jeden przypadek; jest ich o wiele więcej. Ułatwiają dowolną formę aktywów i pieniędzy i zapewniają, że otrzymasz pożądany produkt.

Czy ten system nie jest całkiem łatwy? Ta nowa technologia może zmienić świat i obecnie to robi.

Rozdział 3: Co sprawia, że ​​inteligentne kontrakty są tak pożądane?

Możesz mieć pytania, np. Dlaczego warto używać inteligentnych kontraktów lub w jaki sposób zamierzają Ci pomóc. Cóż, tutaj znajdziesz wszystkie swoje odpowiedzi i spodoba ci się inteligentny kontrakt. Przykłady inteligentnych kontraktów zadziwią Cię swoimi nowoczesnymi i cyfrowymi zastosowaniami.

Korzyści z inteligentnych kontraktów

 • Bez przerw

Najbardziej irytujące jest to, że jakakolwiek osoba trzecia lub strona trzecia przerywa twoją decyzję lub umowę. Dzięki inteligentnym kontraktom nie będzie przeszkadzania osobom trzecim. Tylko ty będziesz podejmował wszystkie swoje wybory i sam zawarł umowę.

Nie musisz czekać na potwierdzenie od żadnego prawnika lub brokera. W ten sposób cały proces będzie całkowicie wolny od manipulacji.

 • Bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach hakowanie stało się ogromnym problemem. Każdy chce chronić swoje dokumenty przed piractwem. Inteligentna umowa umożliwi Ci hakowanie całkowicie bezpiecznych stron internetowych dla Twoich dokumentów.

Będą szyfrować strony internetowe za pomocą kodowania na najwyższym poziomie, którego złamanie i zhakowanie byłoby prawie niemożliwe. Dzięki temu będą jednym z najbezpieczniejszych miejsc na Twoje dokumenty.

 • Szybka wydajność

Aby przetworzyć wszystkie dokumenty i dokumenty ręcznie, zwykle musi to zająć trochę czasu. To właśnie robi ręczne przetwarzanie. Ale blockchain inteligentnych kontraktów robi wszystko cyfrowo.

Przetwarzają każde zadanie automatycznie za pomocą kodów oprogramowania i Internetu. Zaoszczędzi to dużo czasu. Zakończą cały proces w mgnieniu oka. Nie będzie ręcznego przetwarzania.

 • Zyski

Jeśli jest jakiś broker, pośrednik lub inna osoba trzecia, musisz zapłacić im trochę więcej. Ale dzięki inteligentnej umowie nie będzie trzeciej osoby ani pośredników. Eliminują masowy łańcuch pośredników. Możesz więc skutecznie zaoszczędzić te pieniądze.

W ten sposób blockchain pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze. Będziesz musiał zapłacić, aby obserwować swoje transakcje.

 • Bez błędów

Wiesz dobrze, że przy ręcznym wypełnianiu formularzy mogą wystąpić błędy. Ale zautomatyzowana inteligentna umowa automatycznie zakończy cały proces i nie będzie żadnego błędu.

Będzie dostępny kompletny rejestr zawierający każdy szczegół wszystkich warunków. Dzięki temu całe przetwarzanie zostanie wykonane w sposób bezbłędny, szybszy i tańszy.

Rozdział 4: Inteligentne kontrakty otwierają nowy horyzont możliwości

Inteligentny kontrakt najlepiej sprawdza się w tych branżach, w których przydatny będzie automatyczny proces realizacji.

Takie branże to opieka zdrowotna, bankowość, nieruchomości i ubezpieczenia. W tych branżach blockchain inteligentnych kontraktów będzie pasował najlepiej, a przyjmując tę ​​technologię, odniesie duże korzyści. Wykonują cały proces automatycznie, korzystając z algorytmów, reguł i inteligentnego kodowania.

Branże, w których świadczą usługi, takie jak żywność, napoje i gościnność, inteligentny kontrakt może nie być tam tak pomocny.

Idąc naprzód

Deweloperzy z niecierpliwością czekają na rozwój technologii blockchain inteligentnych kontraktów w kierunku zaawansowanej przyszłości. Zamierzają połączyć towarowe kontrakty futures z technologią blockchain.

Towarowe kontrakty futures to inny rodzaj finansowych instrumentów pochodnych. Klienci i dostawcy mogą z nich korzystać, aby stawić czoła wahaniom przyszłej ceny. Ludzie handlują nimi głównie na kilku scentralizowanych giełdach, takich jak Eurex czy CME.

Działalność tych giełd jest podobna do brokera lub pośrednika i za to jej użytkownicy muszą płacić wysokie opłaty za korzystanie z nich.

Deweloperzy są bardzo podekscytowani połączeniem kontraktów futures na towary z platformą blockchain i inteligentnym kontraktem. W ten sposób będą w stanie łatwiej kontrolować i regulować wahania cen. Wkrótce nastąpi wielka rewolucja w świecie biznesu.

Rozdział 5: Inteligentne kontrakty Aplikacje

Musisz wiedzieć, gdzie możesz korzystać z łańcucha bloków inteligentnych kontraktów. Jest wiele miejsc, w których aplikacje inteligentnych kontraktów są świetne w użyciu. Inteligentny kontrakt posiada tradycyjny system ewidencji i umów.

Przypadki użycia inteligentnych kontraktów

Przyjrzyjmy się przykładom użycia inteligentnej umowy.

 • Przechowywanie rekordów

Inteligentna umowa wiąże się z digitalizacją wypełnienia Jednolitego Kodeksu Handlowego. W ten sposób mogą przechowywać rekordy, wydawać i odnawiać je automatycznie, kiedy tylko potrzebują. Co więcej, jeśli istnieje konieczność lub wymóg trwałego usunięcia jakiegokolwiek zapisu z mocy prawa, mogą to również zrobić automatycznie.

 • Działania handlowe

Tradycyjne transakcje finansowe zawsze wymagały brokera lub pośrednika. To spowodowało, że cały proces był długi i trochę kosztowny. Inteligentny kontrakt eliminuje tę pośredniczącą część finansowania handlu. Korzystają z metod akredytywy lub inicjowania transmisji płatności handlowej. W ten sposób sprawiają, że cały proces finansowania handlu jest prostszy, wydajniejszy i mniej kosztowny dla kupujących, a także dostawców.

Poprawiają płynność zasobów finansowych. Inteligentny kontrakt wymaga również doskonałego zaplecza branżowego i odpowiednich zarzutów prawnych.

 • Zarządzanie łańcuchem dostaw

Jednym z potencjalnych zastosowań inteligentnego kontraktu jest zarządzanie łańcuchem dostaw. Inteligentne kontrakty blockchain przechowuje całą dokumentację dla całego procesu, począwszy od pobrania materiału, a skończywszy na dostawie produktu. Rejestrują każdy szczegół całego procesu wraz z zainteresowanymi osobami.

Inteligentna umowa wykorzystuje czujniki Internetu rzeczy (IoT). Może śledzić wszystkie ruchy produktów na każdym etapie ich podróży, począwszy od producenta do dostawcy. Prowadzą również ewidencję, czy gotowe produkty są dostarczane do odpowiednich klientów, czy nie. Posiadają nawet historię zagubionych lub opóźnionych dostaw, a także ich dokładne miejsca docelowe.

Ponadto każda zainteresowana osoba będzie mogła sprawdzić, czy którakolwiek z zainteresowanych stron nie wywiązuje się z warunków umów. Inteligentna umowa sprawia, że ​​cały łańcuch dostaw jest przejrzysty dla odpowiednich stron. W ten sposób czynią branżę łańcucha dostaw zaawansowaną i ulepszoną.

 • System hipoteczny

Inteligentne kontrakty blockchain mogą być korzystne dla innego obszaru gospodarczego, takiego jak kredyt hipoteczny. Proces kredytu hipotecznego nie jest taki łatwy. Jest wiele informacji od właściciela i kredytobiorcy.

W momencie zawierania umowy kredytu hipotecznego konieczne jest oszacowanie informacji o kredycie, zarobkach, wydatkach oraz kilka innych ważnych informacji. Wszystko to sprawia, że ​​procedura jest skomplikowana, kosztowna i długotrwała.

Dzięki technologii inteligentnych kontraktów wszystkie procedury uzyskania kredytu hipotecznego będą tak łatwe, tanie i szybkie. Ta technologia zajmie się wszystkimi rzeczami automatycznie, z wielką starannością. Nie będzie zamieszania, problemu, dodatkowych opłat i komplikacji przy dużej ilości dokumentów.

Co ważniejsze, wszystkie te procedury będą przejrzyste dla wszystkich członków zainteresowanych stron. Technologia ta połączy zainteresowane strony w celu sfinalizowania transakcji poprzez podpisanie umowy, która jest całkowicie cyfrowa i wolna od błędów. Obie zainteresowane strony będą wiedzieć, za co podpisują.

 • Rynek nieruchomości

Inną aplikacją do inteligentnych kontraktów jest rynek nieruchomości. Dzięki inteligentnej technologii biznes nieruchomości stał się o wiele łatwiejszy i prostszy. Nie ma potrzeby odbywania bezpośrednich spotkań, aby sfinalizować jakąkolwiek umowę. Dzieje się tak, ponieważ ta inteligentna technologia blockchain jest całkowicie zdigitalizowana. Zakończy cały proces sprzedaży cyfrowo bez żadnych przerw i błędów.

Wymaga jedynie odpowiednich informacji o nieruchomości, jej właścicielu, a także kupującym. A także podpis cyfrowy zainteresowanych osób. Inteligentna umowa sprawdzi, czy informacje są prawdziwe. Będzie przeglądać informacje za pomocą protokołów śledzenia tożsamości.

Na koniec otrzyma zapłatę i przekaże nieruchomość nowemu właścicielowi.

 • Ustalenia dotyczące zatrudnienia

Zarówno pracownik, jak i pracodawcy czegoś od siebie oczekują. Niektórzy mogą spełnić oczekiwania, a inni zawodzić. Ale maksymalny czas żaden z nich nie wie, jakie są jego oczekiwania. Różne firmy mają różne zasady i warunki. Jeśli pracownik nie ma pojęcia o tych warunkach, w jaki sposób mógłby je spełnić.

Otrzymasz rozwiązanie z przykładami inteligentnych kontraktów. Ta technologia zachowa wszystkie zapisy warunków firmy, które muszą spełnić pracownicy. Poza tym będą zapisy wszystkich informacji i wynagrodzeń pracowników.

Wszystko będzie przejrzyste dla odpowiedniej osoby. Dzięki temu pracownicy będą mogli poznać swoje stanowiska i osiągnięcia. Będą w stanie zrealizować swój cel i utrzymywać dobre relacje ze swoimi pracodawcami, a także między sobą. Jeśli nastąpią jakiekolwiek zmiany w regulaminie, każdy będzie mógł je zobaczyć.

 • Ochrona praw autorskich

Inteligentne kontrakty blockchain mogą zachować treść praw autorskich. Kiedy grupa pracuje razem, mogą pojawić się niejasności co do obowiązków i praw do tej pracy. Jeśli będzie pełny rejestr wszystkich obowiązków i praw wraz z odpowiednimi osobami, członkowie zespołu będą mogli łatwo ze sobą współpracować.

Technologia inteligentnych kontraktów może ułatwić pracę zespołową. Zachowa wszystkie ścieżki współpracy za pomocą zdecentralizowanego systemu blockchain. Nie będzie więcej wątpliwości co do prawa i odpowiedzialności.

 • Roszczenie ubezpieczeniowe

Wszyscy doskonale wiecie, że proces dochodzenia roszczenia ubezpieczeniowego to bardzo długi proces. Jest to bardzo skomplikowane i irytujące zarówno dla klientów, jak i dla firm ubezpieczeniowych. To nie ich wina. Roszczenie ubezpieczeniowe wymaga wielu formalności i dokumentów. To świetny przykład aplikacji smart kontraktów.

Inteligentne kontrakty blockchain mogą usprawnić i zmodyfikować cały proces składania roszczeń za pomocą zautomatyzowanej technologii. Rozpozna każdy warunek i automatycznie przedstawi roszczenie. W ten sposób poradzi sobie z resztą procesu bez żadnych błędów.

 • Rządowa służba do głosowania

Większość rządu opiera się na systemie głosowania. Nie wątpimy w tym temacie, że ręczne systemy głosowania nie są w 100% dokładne. Większość procesu głosowania jest długotrwała i niewłaściwa.

Inteligentna umowa jest dostarczana z systemem głosowania chronionym przez księgę. Ten system zapewnia wysoce chronione kodowanie i większą moc obliczeniową. Odszyfrowanie i zhakowanie całego systemu jest prawie niemożliwe. Co więcej, będzie wymagał również ogromnej mocy obliczeniowej.

Ten proces będzie całkowicie dokładny i szybszy niż ręczny system głosowania.

 • Opieka zdrowotna

Instytucje opieki zdrowotnej mogą również wykorzystywać technologię inteligentnych kontraktów jako swój system rejestrowania. W takich miejscach wymaga ogromnej ilości informacji ze względu na ich obsługę i bezpieczeństwo. Technologia blockchain będzie w stanie przechowywać dużą liczbę rekordów.

Wszystkie rekordy zostaną zakodowane. Tylko klucz prywatny może dać dostęp do rekordów i tylko odpowiednie osoby otrzymają ten klucz prywatny. Księga może również chronić wszystkie prace badawcze, zarządzać raportami z badań, lekami i innymi środkami opieki zdrowotnej.

 • Sieć Internetu Rzeczy

Kiedy inteligentne kontrakty blockchain współpracują z IoT, stają się silniejsze, bardziej wydajne i znaczące. Razem dążą do najlepszej i zaawansowanej aplikacji dla przemysłu. IoT, Internet of Things, sprawia, że ​​inteligentny kontrakt jest zdecydowanie potężniejszą technologią.

Tworzą potężną sieć, używając zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, i umożliwiają zastosowanie w prawdziwym życiu. Tworzą doskonałą technologię będącą doskonałym połączeniem.

Rozdział 6: Jak działają inteligentne kontrakty?

To naprawdę proste. Podobnie jak automat sprzedający, wymaga tylko pewnej ilości kryptowaluty. Wystarczy, że umieścisz je w umowie wraz z informacjami, które chcesz zachować jako dokumentację. Musisz także zdefiniować zasady, warunki i warunki, zanim jakakolwiek umowa będzie gotowa.

Jak działają inteligentne kontrakty

Współzależność

Inteligentna umowa może działać zarówno pojedynczo, jak i razem z grupą inteligentnych umów. Pojedynczy będzie działał samodzielnie. Użytkownicy mogą ustawić ze sobą grupę przykładów inteligentnych kontraktów, ponieważ muszą polegać na sobie nawzajem, aby wykonać dowolne zadanie.

Niektóre firmy już ustanowiły razem kilka inteligentnych kontraktów blockchain. Działają automatycznie w zależności od siebie.

Obiekty inteligentnych kontraktów

Obejmuje to trzy oddzielne części lub możesz też nazwać je obiektami.

Pierwszą z nich są podpisy cyfrowe zainteresowanych stron, niezależnie od tego, czy są zainteresowane umową, czy nie.

Umowa wymaga podania przedmiotu. To drugi obiekt. Wszystkie zainteresowane osoby muszą mieć dostęp do transakcji i wszystkich informacji na jej temat. W umowie nie byłoby żadnych ukrytych warunków ani informacji.

Wreszcie, muszą istnieć pewne istotne warunki opisane matematycznie. Odpowiednie języki programowania określą te warunki w inteligentnej umowie. Gdy umowa jest gotowa, każda zainteresowana osoba musi zaakceptować i przestrzegać jej zasad i przepisów.

Środowisko

Inteligentna umowa wymaga idealnego ustawienia, aby działać poprawnie. Na początku użytkownicy muszą mieć swój unikalny kod kryptograficzny, aby umożliwić i zezwolić na wszystkie procedury transakcyjne, które muszą być odpowiednie dla środowiska.

Następnie musi istnieć godna zaufania, zautomatyzowana i zdecentralizowana, otwarta baza danych. Przykłady inteligentnych kontraktów to świetne środowisko dla technologii.

A co najważniejsze, wszystkie zaawansowane dane kontraktów muszą pochodzić w 100% z wiarygodnego źródła. Aby to zapewnić, mogą korzystać z różnego zaawansowanego oprogramowania i protokołów, takich jak HTTPS i główne certyfikaty bezpieczeństwa SSL.

Rozdział 7: Jakie są zalety inteligentnych kontraktów?

Inteligentne kontrakty zastępują tradycyjny proces swoimi zaletami. Mają już wiele zalet. Jestem pewien, że w przyszłości będą się bardziej poprawiać i zwiększać. Zobaczmy niektóre zalety inteligentnego kontraktu.

 • Całkowita przejrzystość

Inteligentne kontrakty są całkowicie przejrzyste dla wszystkich zainteresowanych członków. Każdy z odpowiednich osób będzie miał dostęp do wszystkich warunków umów. Jeśli ktoś chce zmian, musi o tym zdecydować, zanim kontrakty będą gotowe. Po przygotowaniu umowy nie będzie żadnych sporów w tej sprawie.

 • Bez nieporozumień

Teraz wiesz, że przykłady inteligentnych kontraktów są całkowicie automatyczne i zawierają wszystkie informacje w każdym szczególe. Oznacza to więc, że nie ma szans na jakiekolwiek nieporozumienia lub nieporozumienia. Każda komunikacja w sieci będzie w 100% przejrzysta i automatyczna. Nie będzie luki komunikacyjnej.

 • Wydajna wydajność

Inteligentna umowa może zapewnić ich sprawne działanie. Połączenie dokładności, szybkości i zautomatyzowanej funkcji sprawnie zakończy cały proces realizacji zamówienia, bez winy lub przerywania pracy pośrednika. Będą przetwarzać ogromną liczbę transakcji z większą wydajnością.

 • Bez papierkowej roboty

Inteligentne kontrakty przyczyniają się do natury, unikając papierkowej roboty. Wykorzystują wirtualny świat do wszystkich swoich prac, w związku z czym całkowicie rezygnują z papieru. To znaczący wkład w środowisko i świat. Ulepszają zarówno świat rzeczywisty, jak i świat biznesu.

 • Utworzyć kopię zapasową

Istnieje prawdopodobieństwo, że bank może utracić Twoje dokumenty lub konta. Inteligentna umowa zawsze zawiera kopię zapasową. W łańcuchu bloków będzie wiele duplikatów Twoich dokumentów. Nie będzie więc szans na utratę któregokolwiek z nich.

Inteligentne kontrakty trwale rejestrują wszystkie niezbędne dokumenty z wyraźnymi szczegółami. Zawsze, gdy potrzebujesz jakichkolwiek informacji, możesz je łatwo znaleźć w ich pamięci. Najważniejsze jest to, że możesz odzyskać dowolne informacje w przypadku utraty danych.

 • Godna zaufania

Nie możesz ślepo ufać nikomu, że nigdy nie stracą twoich dokumentów, prawda? Możesz jednak zaufać inteligentnej umowie, ponieważ nigdy nie stracisz swoich rekordów, ponieważ zaszyfrują je we wspólnej księdze.

Inteligentne kontrakty są całkowicie godne zaufania. Wykonują całą swoją pracę automatycznie za pomocą swojej sieci. Dzięki temu nie będzie obawy o utratę, manipulację lub błąd w dokumentacji. Przeprowadzenie każdego procesu będzie całkowicie godne zaufania.

 • Gwarantowane wyniki

Inteligentne kontrakty pozwalają jego członkowi na samodzielne tworzenie dowolnych umów. Ale muszą to zrobić, przestrzegając pewnych zasad, które sprawią, że transakcje będą bardziej znaczące. Nie będzie przerywania pracy sądów zewnętrznych. Musisz tylko przestrzegać wszystkich zasad, którymi Cię wiążą.

Rozdział 8: Wady inteligentnych kontraktów

Nie ma na świecie niczego, co byłoby trudne lub słabe. Inteligentny kontrakt ma też pewne słabości. Zobaczmy, kim mogą być.

 • Poufność

Przejrzystość jest dobra. Ale nie zawsze. Czasami jest kilka kluczowych rzeczy, które wymagają prywatności. Niektóre przykłady inteligentnych kontraktów, takie jak Hyperledger, zapewniają swoim użytkownikom prywatną inteligentną umowę. Ale przykłady inteligentnych kontraktów, takie jak Ethereum, nie zapewniają takiej prywatności swoim użytkownikom.

 • Błąd

Wiesz, że kodowanie szyfruje technologię inteligentnych kontraktów. Odszyfrowanie ich jest dość trudne. Ale co, jeśli programiści popełnią błędy w kodzie, a jego użytkownicy nieumyślnie znajdą się w lukach? Pojawi się kwestia dokładności.

 • Nierzetelne informacje

Prawdą jest, że zarejestrowane dane będą przetwarzane bez błędów. Ale na samym początku istnieje niewielka możliwość przechowywania błędnych informacji. W takim przypadku cały proces będzie zawierał fałszywe informacje.

 • Nieuczciwe kontrakty

Inteligentne kontrakty blockchain są samowykonalne. To niesamowite i pomocne. Gdyby jednak haker zhakował system przez przypadek, byłby w stanie przeprowadzić nielegalne działania, które również wykonałyby się same.

Rozdział 9: Sześć przykładów firm opartych na inteligentnych kontraktach, które są daleko w grze

Inteligentne kontrakty zmieniają świat, o którym mówimy. Po wprowadzeniu w końcu zaczęli rozprzestrzeniać swoje korzenie w całym świecie przemysłu. Ponieważ Ethereum był pierwszym w tej dziedzinie, większość firm korzysta teraz z platformy Ethereum do tworzenia umów.

Zapoznaj się z przykładami inteligentnych kontraktów, które już wykorzystują nową technologię, aby być liderem w konkurencyjnym świecie.

Zobaczmy, czym one są.

Slock.It and Share&Opłata

Slock.It zmienia typowe sposoby świata i gospodarki. Wszystko dzięki inteligentnym kontraktom. Wiele firm korzysta teraz ze Slocka, aby zapewnić, że ich płatności, udziały i wypożyczenia są zautomatyzowane.

Slock Pokazał światu swoją ostatnią akcję Share&Naładuj współpracę, jak przydatne mogą być inteligentne kontrakty. Teraz dzięki tej nowej technologii proces opłacania czynszu za stacje ładowania pojazdów elektrycznych jest zautomatyzowany.

Slock Rozwija również kolejną sieć o nazwie Universal Sharing Network. Jest to platforma typu open source, na której programiści mogą wdrażać aplikacje typu blockchain. Po zakończeniu będzie mógł dodawać dodatkowe obiekty stron trzecich, takie jak produkty, usługi itp.

Etherparty

Ta firma startupowa jest znany jako „Kreator inteligentnych kontraktów”. Dlaczego?

Cóż, zapewniają platformę, która pomoże Ci zbudować inteligentne kontrakty. Uruchomili już kreatora umów z ponad 500 osobami zarejestrowanymi w projekcie.

Użytkownicy otrzymają gotowy szablon beta na swoich platformach, aby pomóc im w tworzeniu własnych kontraktów.

Ale co, jeśli nie wiesz, jak kodować? Nie martw się, z Etherparty nie będziesz musiał. Mają gotowe szablony różnych inteligentnych umów, takich jak umowy dotyczące nieruchomości, zarządzanie łańcuchem dostaw, umowy depozytowe, tworzenie tokenów, umowy z wykonawcami i wiele innych.

Proces jest szybki i łatwy, a ludzie dość szybko dostosowaliby się do niego.

Fizzy AXA

AXA to francuskie linie lotnicze, które w pełni wykorzystują inteligentny kontrakt w swoim systemie. Pomysł jest naprawdę prosty. Wiemy, jak spóźniony lot może zepsuć wakacje lub oficjalną wycieczkę. Ale radzenie sobie z odszkodowaniem jest znacznie gorsze.

Uzyskanie odszkodowania za spóźnione loty jest trudne, a co najważniejsze, czasami nasze ubezpieczenie go nie obejmuje. Przyczyna zależy od przyczyny opóźnienia, a odzyskanie pieniędzy może być bólem głowy.

Z pomocą Fizzy będziesz mógł bez żadnych kłopotów uzyskać odszkodowanie. Jeśli Twój lot się spóźnia o więcej niż dwie godziny, załadowałeś do aplikacji informacje o linii lotniczej; dostaniesz powiadomienie.

Powiadomienie poinformuje Cię o opcjach rekompensaty, a po wybraniu jednej z nich pieniądze trafią prosto na Twoje konto.

Wykorzystanie tutaj przykładów inteligentnych kontraktów eliminuje wszelkie straty związane z liniami lotniczymi i rekompensuje straty nawet poza ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczenie działa tylko ze spustem, a dla Frizzy AXA wyzwalaczem jest ponad dwugodzinne opóźnienie lotu.

Jednak ten produkt jest na razie dostępny tylko w USA i Paryżu. Planują ją rozbudować pod koniec 2018 roku. Nadal będziesz musiał zapłacić abonament.

Propy

Jak wspomniałem wcześniej, jednym z typowych przypadków użycia inteligentnych kontraktów jest branża nieruchomości. Aby to się spełniło, firma „Propy” zaczyna integrować inteligentne kontrakty ze swoim systemem.

Pierwsza transakcja miała miejsce we wrześniu 2017 r., Kiedy kupujący kupił mieszkanie za 60000 USD na Ukrainie.

Tego typu transakcja transgraniczna może uwolnić prawdziwy potencjał branży nieruchomości wraz z inteligentnymi kontraktami.

To jeden z najlepszych przykładów inteligentnych kontraktów. Użytkownik będzie mógł wyszukiwać nieruchomości i rozpoczynać licytację. Po przejściu przez określone procesy podejmowane są inne opcje bezpieczeństwa, aby zapewnić uczciwą grę.

Potencjalny nabywca może zarezerwować nieruchomość za pewne pieniądze, a następnie zapłacić po załatwieniu formalności. Jeśli z jakiegoś powodu sprzedawca nie będzie chciał sprzedać nieruchomości, kupujący otrzyma zwrot pieniędzy.

Każdy podpis lub inne dokumenty są udostępniane za pośrednictwem aplikacji i nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz.

PolySwarm

PolySwarm jest firmą jedyną w swoim rodzaju, współpracującą z rynkiem analizy zagrożeń. Dzięki inteligentnemu kontraktowi blockchain będą teraz działać płynniej niż kiedykolwiek. Każde przedsiębiorstwo lub ambasador może opublikować w sieci swoją nagrodę wraz z określoną nagrodą.

Osoba, która zrobi to poprawnie, zostanie nagrodzona własnym żetonem Nektar. Po ocenie ich działań środki są automatycznie przekazywane ekspertom.

Ten proces pozwala ekspertowi pozbyć się luk w cyberbezpieczeństwie i zapewnia lepszą ochronę wszystkim.

Gęsto zaludniony

Finansowanie faktur to kolejny świetny sposób dla właścicieli firm na uzyskanie pieniędzy z niezapłaconych faktur. Kupujący zapłacą z góry pieniądze i przejmą fakturę. Gdy dłużnik ma wystarczającą ilość pieniędzy na spłatę faktury, otrzymuje pozostałe pieniądze.

Populous przenosi ten proces na zupełnie inny poziom. Obecnie są tylko zlokalizowane, ale powoli zajmują również rynki globalne. Pozbycie się pośrednika przyspiesza tutaj proces.

Nie ma błędu ludzkiego podczas kopiowania faktury lub innej formy błędnych obliczeń. Z pomocą Populousa po przesłaniu faktury do sieci i zdefiniowaniu określonych warunków transakcje są wykonywane automatycznie za pomocą łańcucha bloków inteligentnych kontraktów.

Rozdział 10: Dlaczego ludzie są tak zahipnotyzowani inteligentnymi kontraktami Blockchain?

Inteligentne kontrakty to jedyne w swoim rodzaju samowykonujące się kontakty zasilane kryptowalutami. Każdy warunek umowy jest konstruowany za pomocą kodów, a kod działa na platformie opartej na blockchain. Każda transakcja w tej sieci jest przejrzysta, identyfikowalna i nieodwracalna.

Z drugiej strony, normalna umowa tylko określa te warunki, ale nie do końca wymusza relacje.

Regularny kontakt może, ale nie musi, dotrzymywać słowa, ale inteligentna umowa zawsze będzie zgodna z warunkami. Jeśli coś jest niezgodne z zasadami, umowa automatycznie podejmie odpowiednie działania.

Nie ma więc szans na nieufność lub inne niezdrowe sytuacje. Uniemożliwia to naruszenie i uzyskanie specjalnej przewagi.

Więc powiedz mi, czy nie powinienem szaleć wokół tej nowej technologii.

Inteligentne kontrakty Ethereum były pierwszymi, które zbudowały rynek, a to dopiero początek. Więcej blockchainów obejmuje teraz tę opcję, ponieważ inteligentne kontrakty stały się istotną częścią całej technologii blockchain.

Rozdział 11: Dlaczego inteligentne kontrakty nie są jeszcze głównym nurtem?

Pomimo wszystkich zalet inteligentne kontrakty mają kilka poważnych wad. Pomysł jest dość nowy i od czasu do czasu wprowadzane są nowe ograniczenia.

Głównym rozczarowaniem jest dostęp. Żaden użytkownik bez znajomości programowania nie będzie mógł uzyskać do niego dostępu, ponieważ musisz zakodować w warunkach. Tak więc dla nie-programistów ta technologia pozostaje koncepcją i nic więcej, a odsetek tych ludzi jest świetny.

Nadal będzie potrzebować dalszej wiedzy, aby wprowadzić wszystkie zmiany w systemie i zaktualizować kod, gdy coś się zmieni.

Inteligentne kontrakty mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, pozbywając się prawnika lub pośrednika. Ale nie pozbędą się faktu, że musisz być programistą.

Niektóre firmy próbowały wyeliminować ten problem. Jednak ten problem naprawdę blokuje rozwój inteligentnych kontraktów. Dlatego nie są jeszcze w głównym nurcie.

Problem jest ogromny i wielu programistów próbowało pozbyć się sytuacji języka kodowania z tej technologii. Jeden z projektów jest poufny. Jest to wirtualny edytor, który został specjalnie opracowany, aby każdy użytkownik nie będący programistą mógł z niego korzystać bez żadnych problemów.

Rozdział 12: Przyszłość kontraktów

Ostatnio na rynku pojawiła się niesamowicie wspaniała technologia, która zastąpiła stary, tradycyjny proces obsługi kontraktów i umów. To jest nowa technologia blockchain wraz z nowymi inteligentnymi kontraktami blockchain. Witamy w świecie technologii blockchain i jej inteligentnych kontraktów.

Początkowo został stworzony głównie w celu utrzymania kryptowaluty Bitcoin. Jednak wkrótce potem programiści zdają sobie sprawę, jak potencjał może mieć ta technologia, aby zastąpić tradycyjny system przechowywania danych. Istnieje również kryptowaluta o nazwie Ethereum. Uważali również Ethereum za przyszłość technologii kontraktów z jej ekskluzywną platformą blockchain.

Blockchain to ogromna cyfrowa księga transakcji. Ta księga może prowadzić rejestr wszystkiego, co ważne, z wyraźnymi szczegółami. Poza tym możesz użyć tego do prowadzenia ewidencji kont finansowych, czynności właścicielskich, roszczeń, aktów urodzenia i zgonu, procedur medycznych i innych ważnych rzeczy, które może rejestrować kod komputerowy.

Rozdział 13: 6 platform inteligentnych kontraktów, które z pewnością Cię zadziwią!

 1. Ethereum

OK, więc zacznijmy od samego początku historii inteligentnych kontraktów. Ethereum zyskałoby uznanie za opracowanie tak niesamowitego wynalazku. Cóż, prawdę mówiąc, Ethereum ze swoim tokenem ERC-20 i Smart Contract może nazywać się najlepszymi start-upami XX wieku.

Będąc pionierem, Ethereum zajmuje pozycję lidera rynku, gdy mówimy o inteligentnych kontraktach. Platforma Ethereum rozpoczęła swoją podróż w 2015 roku. Od początku swojej podróży bardzo się rozwinęli i napotykali trudności w prawie każdym pojedynczym etapie. Teraz są inteligentne kontrakty na wszystko, od e-sportu po ICO.

Niewątpliwie jednym z głównych powodów, dla których znaleźli się na szczycie, byłoby ich niezwykle silne wsparcie i wspaniała społeczność. Zdefiniowali zestaw zasad i przepisów, aby zachować kontrakty i integralność technologii blockchain. Dlaczego ludzie ufają Ethereum? Cóż, ich polityka jest prosta i wcale nie ryzykowna.

Innym ważnym powodem nazywania ich królem byłaby ich niezawodność. Z najwyższą kapitalizacją rynkową, nie ma żadnych wątpliwości co do ich formy.

Ponadto Ethereum opracowało swój własny język programowania – Solidity. O ile Solidity jest proste i bardzo łatwe w odbiorze, nie wszyscy wiedzą o Solidity. Można powiedzieć, że jest to jedno z największych zagrożeń dla Ethereum.

Jak już mówiliśmy, Ethereum napotkał na kilka wybojów na drodze. Przede wszystkim ich system bezpieczeństwa miał kilka poważnych wad. Raport mówi, że ponad 34 000 inteligentnych kontraktów zawiera poważne błędy. Wraz ze wzrostem popularności Ethereum, cyberataki automatycznie wzrosły. Nie jesteśmy pewni, kiedy Ethereum odniesie poważny cios w wyniku tych ataków.

Plusy

 • Nie jest wymagany żaden koszt instalacji. Każdy może dołączyć do platformy.
 • Dostępny jest powszechnie akceptowany token ERC-20.
 • Ma swój język programowania dla Smart Contracts, nazywając Solidity.
 • Proste wskazówki są dostępne dla programistów i programistów.
 • Silna przyjazna społeczność wsparcia.
 • Użytkownicy mogą cieszyć się szeroką użytecznością Ethereum.

Cons

 • Zagrożenie związane z przeciążeniem sieci.
 • Nieco droższe niż konkurencyjne platformy.
 • Kwestie bezpieczeństwa i błędy.

 1. Tkanina Hyperledger

Można powiedzieć, że Hyperledger Fabric jest największym przeciwnikiem lidera rynku Ethereum. Projekt Hyperledger również rozpoczął się w 2015 roku. Cóż, technicznie później niż Ethereum. Rozpoczęli swoją podróż pod koniec tego roku, w grudniu.

Wiele frameworków zostało już opracowanych pod nazwą projektu Hyperledger – Burrow, Fabric, Sawtooth i Indy.

IBM jest współtwórcą Hyperledger. Spodziewaliśmy się więc, że będą trudnym konkurentem Ethereum. Rzeczywiście okazali się ich najtrudniejszym konkurentem.

Jeśli mówimy o algorytmie konsensusu, mają one strukturę łańcucha bloków Permissioned. Podczas gdy Ethereum ma Solidity, Hyperledger ma JavaScript. Jest to wielka zaleta, ponieważ JavaScript jest szeroko rozpoznawalnym językiem programowania wśród programistów.

Poza JavaScript, akceptują Go i kilka innych języków. Dlatego programiści nie muszą polegać tylko na jednym języku.

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa i ochrony, są one mniej podatne na ataki w porównaniu z Ethereum. W jaki sposób? Cóż, mają Permissioned blockchain. Tak więc wszystkie tożsamości użytkowników są znane firmie. Hyperledger jest naturalnie mniej podatny na ataki cybernetyczne i przestępstwa internetowe.

Ma pewne wady. Przede wszystkim nie mają własnego tokena. Ogranicza to rodzaj inteligentnych kontraktów dostępnych na platformie.

Plusy

 • Darmowy do użytku, ponieważ jest to oprogramowanie typu open source
 • Wspierane przez IBM.
 • Sieci z zezwoleniem zapewniają lepszą ochronę.
 • Dostępna szeroka gama języków programowania.
 • Komponenty wtykowe są doskonałe.
 • Niezawodna wydajność.

Cons

 • Nie ma własnego tokena.
 • Ograniczenie dostępnych rodzajów inteligentnych kontraktów.

 1. Nem

Gdybyśmy mieli udostępnić listę sieci blockchain opartej na bezpieczeństwie, Nem oczywiście znalazłby się na szczycie listy. Nawet ich podróż rozpoczęła się w marcu 2015 roku. Cóż, można powiedzieć, że rok 2015 to najlepszy czas dla wszystkich inteligentnych kontraktów.

Nem używa języka Java. Java to jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych języków programowania. Nie musisz więc uczyć się Solidity, aby zostać programistą. Twoja znajomość języka Java jest więcej niż wystarczająca.

Wydanie aktualizacji Catapult i Mijin 2.0 uczyniło platformę jeszcze bardziej bezpieczną. W porównaniu do 15 transakcji na sekundę Ethereum, Nem może obsłużyć do 100 na sekundę.

Plusy

 • Opracowany w Javie.
 • Łatwiejsza użyteczność.
 • Doskonała wydajność.

Cons

 • Społeczność wsparcia nie jest wystarczająco silna.
 • Nie do końca zdecentralizowane.
 • Niewiele dostępnych narzędzi i zasobów.

 1. Gwiezdny

Stellar to najstarsza dostępna platforma blockchain Smart Contract. Ich historia rozpoczęła się w 2014 roku. Ostatnio wiele znanych nazwisk na rynku ogłosiło, że użyją platformy Stellar w swoim systemie.

Cóż, sytuacja uległa eskalacji po partnerstwie IBM i KlickEx ze Stellarem. Teraz nazywają siebie lepszym sposobem przeprowadzania transakcji transgranicznych, zwłaszcza na południowym Pacyfiku.

Stellar to znacznie prostsza i bardziej przyjazna dla użytkownika platforma w porównaniu do Ethereum. Skupiają się głównie na ICO i inteligentnych kontraktach. Ponadto jest mniej zgłoszeń dotyczących ataków i problemów z bezpieczeństwem na platformie Stella20Smartr.

Plusy

 • Zorientowany na ICO.
 • Tańsze niż Ethereum.
 • Prostsza platforma i zwiększona wydajność.
 • Obsługiwane przez IBM i KlickEx.

Cons

 • Nie radzi sobie z bardziej złożonym rozwojem inteligentnych kontraktów.

 1. NEO

Najpierw ciekawostki! NEO jest często nazywany „Nowym Ethereum” lub „Ethereum of China”. Dlaczego? NEO to w zasadzie Ethereum, ale znacznie lepsze i szybsze. Wierzą w ustanowienie na rynku „inteligentnej gospodarki” z rozproszonym systemem sieciowym.

Inteligentna gospodarka to inteligentny kontrakt z zasobami cyfrowymi i tożsamością cyfrową. Pomysł jest nowatorski. Ponadto NEO wspiera chiński rząd, Microsoft i IBM. Tak więc NEO jest tutaj, aby wywrzeć wpływ, tego możemy być pewni.

Ale dlaczego cały czas jest porównywany do Ethereum? Cóż, NEO przyjmuje wszystkie wspaniałe funkcje platformy Ethereum, w tym maszyny wirtualne. Och, nie musisz uczyć się Solidity do programowania. Twoja dobra znajomość JavaScript wystarczy.

Wynaleźli nawet Smart Contract 2.0. Takie umowy składają się z trzech części,

 • NeoVM,
 • DevPak i
 • InteropService

Plusy

 • Dostępny Smart Contract 2.0.
 • JavaScript jest dostępny do programowania.
 • Może obsługiwać 10 000 transakcji na sekundę.
 • Wynalazek Smart
 • Przy wsparciu chińskiego rządu, IBM i

Cons

 • Regulowany przez chiński rząd. Tak więc nie jest to naprawdę zdecentralizowane.
 • Dostępnych jest kilka łańcuchów korzeniowych.

6. NXT

NXT pojawiło się na scenie w 2013 roku. W rzeczywistości są starsze niż Steller i Ethereum. Mieli wizję stworzenia otwartej platformy, której programiści używają do tworzenia dowolnej aplikacji, którą chcą rozwijać. Oprócz tego zapewnią użytkownikom system płatności, na którym mogą polegać.

Niektórzy mówili, że NXT jest za stary, aby poradzić sobie z konkurencją. Ale przyszli znowu z hukiem! Wraz z wprowadzeniem Ardor the NXT 2.0 ponownie wzbudzają zainteresowanie nie dlatego, że NXT jest zbyt stary, ale dlatego, że jest tak dopracowanym, sprawdzonym w czasie blockchainem pełnym wbudowanych funkcji. Mają mnóstwo funkcji i dodatków, które czynią je naprawdę atrakcyjnymi.

NXT pozwala na swobodne przenoszenie aktywów bez kłopotów z tradycyjnym systemem poprzez podpisywanie obligacji i skomplikowane procesy. Rynek pomaga chętnym kupować i sprzedawać razem. Taki akt całkowicie rozwiązuje potrzebę trzeciego oka.

W rzeczywistości zapewniają inny sposób zbliżenia stron. Strona sprzedająca udostępnia łącze do pobrania produktu lub usługi, które chce zaoferować. Kupujący może skorzystać z linku, aby uzyskać korzyści. Tak proste jak to.

NXT posiada usługę przechowywania w chmurze dla użytkowników. Chmura jest chroniona przed hakerami i cyberatakami, w przeciwieństwie do typowych dostępnych magazynów w chmurze.

NXT oferuje również użytkownikom możliwość stworzenia własnej kryptowaluty. Czy możesz w to uwierzyć? Twój własny system monetarny. Możesz nawet wymieszać monety. Wiele znanych marek w branży blockchain nie oferuje użytkownikom takiej oferty.

Plusy

 • Zaawansowany system głosowania.
 • Algorytm konsensusu typu „dowód stawki”.
 • Tworzenie własnej kryptowaluty.
 • Bezpieczna usługa w chmurze danych.

Cons

 • Brak możliwości wydobycia.

Rozdział 14: Porównanie popularnych platform inteligentnych kontraktów

Sprawdź tę tabelę, aby mieć jasność co do 6 najlepszych platform Smart Contract.

Kategoria Ethereum Tkanina Hyperledger NEM Gwiezdny NEO NXT
Uruchomiony od 2015 2015 2015 2014 2016 2013
Tokeny ERC-20, ERC-223, ERC-777 Żeton Kuma (prace rozwojowe w toku) XEM XLM Żetony NEP-5 NXT 1.0, NXT 2.0 (Ardor)
Język umowy Solidność Golang, JavaScript Java, C ++ XEM C ++, Go, Java, JavaScript, Python, Ruby, Shell .NET, Java, Kotlin, C, C ++, Go, Python, JavaScript Jawa
Zgoda

Algorytm

PoW, PoS (przyszłość) No-op, PBFT, SIEVE POI SCP dBFT PoS
Programowalne tak tak Nie tak tak Nie
Majątek Tokeny ERC Sphre, VIVA Coin Dostępny e-IOU GordinToken, UtilityToken, tokeny NEP-5 Dostępny
Głosowanie Strona trzecia Strona trzecia Nie tak Tak, wprowadzono 2 nowe systemy głosowania tak
Anonimowość Nie tak Nie Nie Nie Tasowanie monet
Transakcje na sekundę 15 3,500 100 10 000 10 000 100
Plusy Brak kosztów konfiguracji, silne wsparcie, szersza użyteczność Open source, lepsze bezpieczeństwo, szeroki wybór języków Transakcje wielosigowe, Eigentrust ++, szyfrowane wiadomości Ukierunkowane na ICO, taniej, szybciej Inteligentny kontrakt 2.0,

Szybciej, dostępnych jest kilka języków

Transakcje wielosigowe, przyjazne dla start-upów, aliasing, przycinanie transakcji
Cons Przeciążenie sieci, kwestie bezpieczeństwa Nie ma jeszcze aktywnych tokenów Opłaty transakcyjne Nie radzi sobie ze skomplikowanym rozwojem kontraktu Regulowane przez chiński rząd. Brak możliwości wydobycia

Rozdział 15: Cyberataki i hakerzy: jak inteligentne są umowy?

Incydent z hackowaniem DAO

Zdecentralizowana organizacja autonomiczna jest lepiej znana jako DAO. Można je nazwać świetną aplikacją Smart Contracts of Ethereum. Ta koncepcja jest naprawdę praktyczna i rozwiązuje wiele problemów organizacji, z którymi mamy obecnie do czynienia. DAO to prawdziwie zdecentralizowany model firmy. Bez organu zarządzającego organizacja może działać sprawnie.

Jednak naruszenie bezpieczeństwa 18 czerwca 2018 r. Zaszokowało nas. Nowo narodzony „Child DAO” został zhakowany. Urzędnicy w Ethereum zauważyli, że Ether przemieszczał się z DAO. Co więcej, równowaga eteru zaczęła spadać. Ethereum stracił 3,6 ETH z powodu tego naruszenia bezpieczeństwa. W tym momencie 3,6 miliona ETH było warte 70 milionów dolarów.

Ethereum działało szybko, aby złagodzić taką stratę. Pierwszą czynnością, jaką podjęli, był standardowy 28-dniowy miękki widelec. Takie oprogramowanie identyfikowałoby transakcje wykonane z DAO i umieszczało je na czarnej liście. Ale sytuacja wymknęła się spod kontroli, głosowali za twardym widelcem.

Hard forki mogą zwrócić ETH skradzione podczas włamania, aby zwrócić inteligentne kontrakty. Ich mądra decyzja z pewnością zmniejszyła wpływ, ale nie mogła cofnąć faktu problemów z bezpieczeństwem Ethereum.

Parity’s Multi-Signature Wallet Hack

Portfele są dość powszechnymi rzeczami do zarządzania kryptowalutami. Firma Parity opracowała portfel umożliwiający złożenie wielu podpisów. Te portfele wymagają wielu podpisów cyfrowych, zanim będzie można przenieść Ethereum.

Ale parity Multi-sig Wallet v1.5 miał kilka poważnych problemów z lukami w zabezpieczeniach. Niektórzy hakerzy to wykorzystali. 18 lipca 2017 roku świat był świadkiem drugiego naruszenia bezpieczeństwa Ethereum. Tym razem hakerzy okradli 150 000 ETH. Kwota równa się 30 milionom dolarów.

Ale jak? To jest główne pytanie.

Atakujący wykorzystali 2 transakcje do pokrzywdzonych kontraktów. Pierwsza transakcja przejęłaby własność Multi-sig. Drugi wypłaci fundusze. Aby wyodrębnić logikę konstruktora do biblioteki, użyli funkcji delegatecall.

Potem każdy mógł zadzwonić do biblioteki i wprowadzić zmiany. Następnie atakujący wywołali funkcję initWallet, aby uzyskać prawo własności do kontraktu. W ten sposób napastnicy ukradli około 30 milionów dolarów.

Zamrożenie portfela z parzystością

Portfel parzystości dwukrotnie wpadł w skandal. W tym drugim skandalu użytkownik o nazwie devops199 przypadkowo zamroził portfel parzystości i zniszczył 300 milionów dolarów (około 500 000 ETH). Stało się to na początku listopada 2017 roku.

devops199 po tym, jak incydent skomentował w wątku, że to jego wina i „przypadkowo go zabił”. devops199 najwyraźniej masz puste konto GitHub. Nadal nie jesteśmy pewni jego natury. To mógł być wypadek, a może celowy atak, kto wie?

Więc jak to zrobił devops199 zhakowałeś to? Zasadniczo używał dwóch funkcji – funkcji initWallet () i funkcji kill (). Wywołał funkcję initWallet (), aby być właścicielem biblioteki, a następnie użył funkcji kill () do zniszczenia biblioteki.

Poprosił o przeprosiny, ale to nie pomogłoby w odzyskaniu utraconego 500K ETH. Cóż, naukowcy uważają, że rdzeń problemu tkwi w kodach napisanych w Solidity.

Incydent w Bancor

Co się stanie, jeśli firma blockchain straci pieniądze z powodu hakerów i cyberataków? Cóż, taki incydent miał miejsce. Bancor, firma kryptograficzna, straciła około 23,5 miliona dolarów walut. Wśród nich 12,5 miliona to ETH, 1 milion to Pundi X, a 10 milionów to waluta Bancor o nazwie BNT.

Bancor nadal próbuje odzyskać tę kwotę. Podjęli już środki, aby hakerzy nie mogli zlikwidować kwoty, którą ukradli. Ale nie było żadnych dobrych wiadomości.

Końcowe przemyślenia

Nadszedł czas, aby świat zrobił krok i stworzył lepszy system, aby przechytrzyć starsze, tradycyjne systemy. Inteligentne kontrakty mogą przynieść rewolucyjne zmiany w sposobie, w jaki obecnie prowadzimy naszą działalność. Tak, wciąż istnieje wiele wad i wiele zagrożeń, ale to wspaniały i pozytywny początek nowej ery.

Unikalne cechy inteligentnych kontraktów sprawiają, że system jest tak lukratywny i atrakcyjny. Mówimy o funkcjach takich jak niezmienność i rozproszony system sieciowy. Ale zawsze pamiętaj, że cały system zależy od zaufania między zainteresowanymi stronami.

Ale już teraz możemy łatwo założyć – Smart Contract to przyszłość. Wierzymy w czasie; system będzie dopracowany i wolny od wszelkich wad.

Czy nadal chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkich ekscytujących wiadomościach i artykułach na temat technologii blockchain? Zapisz się do naszego newslettera i wyprzedzaj linię trendów!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me